اخباروگزارشات کارگری21دی1395

admin   ژانویه 10, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری21دی1395 بسته هستند

بایگانی

لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی نه!

تغییرقانون کار بنفع کارگران آری!

– در باره اصلاحیه قانون کار

– اعتصاب وتجمع کارگران شهرداری کوزران دراعتراض به عدم پرداخت بیش از5ماه حقوق!

– عدم پرداخت حقوق کارکنان شهرداری قرچک!

-۲۲۰ هزار نفر در کشور بیمه بیکاری می‌گیرند

– وجود ۱۲ تا ۱۳ میلیون جمعیت حاشیه‌نشین در کشور!

در باره اصلاحیه قانون کار

جلیل رحمانی

لایحه اصلاح قانون کار :حدود 26 سال از اجرای قانون کار میگذرد قانونی که 60 درصد جمعیت کل کشور را در بر میگیرد ودومین قانون فراگیر بعد از قانون اساسی است.اما قانون کار در مرحله اصلاح قرار دارد . قانونی که یکطرف آن جامعه کارگری وطرف دیگر آن جامعه کارفرمایی است .با این که قانون کار واژه اصلاح را با خود به یدک میکشد اما به اعتقاد ما کارگران، لایحه فعلی ضد کارگری ودر جهت تخریب حقوق اولیه و بنیادین کارگران است وهدف از اصلاح قانون کار حذف حداقل قوانین حمایتی از جامعه کارگریست ..تغییرات لایحه قانون کار در دو دسته قرار خواهد گرفت :دسته اول تغییر در جهت ارزانسازی نیروی کار ودسته دوم بی ثبات سازی گروههای مزد بگیر .نکته تکان دهنده ای که در این لایحه قرار دارد این است که گویا قانون جدید نوعی استثمار قرن نوزدهمی طبقه کارگر را طراحی میکند .مثلا در مورد کارورزی شرط سن کار را حذف کرده اند کار کودکان مجاز شمرده شده به این ترتیب تمام دستاوردهای مدنی کارگران ایران وسالهای گذشته را زیر سوال میبرد واز طرف دیگر سقف سن 18 سال را جهت سن کار ،ازبین میبرد وبسیاری از نیروی کار در سن کار به عنوان کار آموز در معرض استثمار قرار میگیرند .کارگری که با یک قرار داد 1 ساله تنها امیدش این بود که حداقل تا 1 سال از نظر کار تامین است حالا در صورت اخراج شدنش تنها دلش به سنوات خوش خواهد بود کارگران هر روز تا شب برای تولیدات واقتصاد این مملکت زحمت میکشند وعرق میریزند و جالب اینجاست که تا کنون کوچکترین حمایتی از آنها نشده .لایحه اصلاح قانون کار امنیت شغلی کارگران را نا امن تر خواهد کرد .تجمع اعتراضی کارگران در مقابل مجلس نسبت به این لایحه تا حدودی نتیجه داد حداقل اجازه ندادن که مجلس تصویب کند.زیرا پیش از این تجمع وزیر کار صحبتهای در باره بازگشت این لایحه کرده بود اما سرانجام نائیب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس از ارجاح لایحه قانون کار به وزارت کار برای بررسی در کار گروهی ویژه با حضور نمایندگان کارگری و کار فرمائی ودولت فرستاده بود ..باعث تاسف است امروزه کارگران به جای این که به آینده وبهبود شرایطشان امید وار باشند آرزویشان این است که لایحه اصلاح قانون کار از بین برود به جای این که امیدوار باشند حداقل حقوق کارگران مانند بسیاری از کشورهای دیگر افزایش چشمگیری داشته باشد وآنها هم طعم رفاه را بچشند باید آرزو کنند شرایطشان از چیزی که هست بدتر نشود ما کارگران تمام انرژیمان قدرتمان بخش عظیمی از وقت وزندگیمان را برای تولید برای کار کارفرمایان گذاشته ایم و حق داریم که از خواسته های بر حق خود دفاع کنیم ..با اصلاح قانون کار دست کارفرمایان ،بازتر از همیشه خواهد شد .اخراج دسته جمعی کارگران وقراردادها را به 1 ماه وحتی به 1 روز بدون پرداخت حق هیچ گونه سنواتی  وتبدیل شدن کارگر به برده مطلق برای کار فرما ..  در طول مدت این چند سال میبینیم که حتی با وجود قانون کار فعلی کارگرانی هستند که اخراج شدند بیکار وزندانی شدند حتی بجای این که به خواست کارگران که خواهان کار بوده اند و پیگیر حقوق چند ماه معوقه خود بوده اند شلاق خورده اند واین پاداشی بوده از طرف کارفرمایان به کارگران .ما کارگران ایران خواستار برچیده شدن اصلاح قانون کار هستیم ..ما خواهان برچیده شدن قراردادهای موقت وشرکتهای پیمانکاری و حق ایجاد تشکلهای مستقل کارگری وقرارگرفتن تمام کارگران در زیر چتر قانون کار و افزایش دستمزدها هستیم .جلیل رحمانی 1395/10/21

اعتصاب وتجمع کارگران شهرداری کوزران دراعتراض به عدم پرداخت بیش از5ماه حقوق!

صبح امروز21دی،جمعی از کارگران شهرداری شهر کوزران در استان کرمانشاه، در اعتراض به چند ماه از معوقات مزدی خود دست از کار کشیده و در مقابل شهرداری شهر تجمع کرده‌ا‌ند.

به گزارش21دی ایلنا،یکی از منابع خبری در شهرداری کوزران گفت: این کارگران  که در واحدهای خدماتی وفضای سبز شهرداری کوزران بصورت قراردادی  مشغول کارند صبح امروز (۲۱ دی ماه) در اعتراض به معوقات مزدی خود به نشانه اعتراض مقابل ساختمان شهرداری تجمع کرده‌اند.

براساس این گزارش، حدود۴۵ نفر از کارگران شهر کوزران که در طی دست‌کم پنج ماه گذشته دستمزد آنان پرداخت نشده است؛ می‌گویند با تغییر شهردار که از تقریبا دو ماه گذشته انجام شده؛ بازهم ما با مشکلات معیشتی ناشی از عدم دریافت مزد مواجهیم.

طبق اظهارات آنان، بی‌توجهی مسئولان شهرداری و شورای شهر کوزران به پرداخت مطالبات آن‌ها باعث شده سال گذشته نیز حدود ۴ ماه از حق بیمه آنان به تامین اجتماعی واریز نشود.

همچنین به نقل از کارگران خدماتی شهر داری کوزران گفته می‌شود بی‌توجه‌ای به پرداخت مطالبات آن‌ها، باعث شده است تا از لحاظ معیشتی دچار مشکلات زیادی شوند.

عدم پرداخت حقوق کارکنان شهرداری قرچک!

شهرداری قرچک مانند بسیاری از شهرداری های کشور در پرداخت حقوق کارکنانش مشکل دارد و این موضوع مدتهاست گریبانگیر کارمندان و کارگران این شهرستان شده است.

به گزارش منابع خبری محلی،ماه هاست که شهرداری قرچک یا حقوقی پرداخت نمی کند و یا با با تأخیر پرداخت می شود، البته این در حالی است که حقوق مدیران این شهرداری به موقع واریز می شود و گویا تنها این کارمندان و کارگران هستند که باید مشکلات مالی شهرداری را درک و تحمل کنند.

همین چند ماه پیش بود که شهرداری قرچک اقدام به اخراج برخی کارگران به دلیل مشکلات مالی کرد.

یک کارگر شهرداری ورامین ، با اشاره به عدم پرداخت حقوق کارگران گفت: “به خاطر ندارم طی سالهای اخیر شهرداری حقوق کارکنانش را به موقع پرداخته باشد و همیشه باید منتطر چند ماه تاخیر در پرداخت حقوق ها باشیم.”

وی افزود: “شرایط زندگی و تورم به شکلی هست که نمی توان حتی چند هفته بدون حقوق زندگی را سپری  کرد و اکثر کارگران شهرداری با اتکا بر حقوق خود بازپرداخت  وام های بانکی را قبول کردند اما بانک کاری به نداشتن پول  شهرداری  ندارد.”

این کارگر شهرداری تاکید کرد: “هرگاه برای پیگیری حقوق  مراجعه می کنیم برخی از مدیران شهرداری پاسخ های زننده ای می دهند و اعلام می کنند مگر چقدر کار میکنی که حقوق باید به موقع بدهیم ؟ ”

۲۲۰ هزار نفر در کشور بیمه بیکاری می‌گیرند

معاون حمایت از مشاغل و نیروی بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در حال حاضر بیش از ۲۲۰ هزار نفر در کشور از بیمه بیکاری بهره مند هستند.

به گزارش21دی ایسنا،کریم یاوری با بیان اینکه از سال ۶۶ قانون پرداخت مقرری بیمه بیکاری مصوب شده و تا سال ۸۱ منابع و مصارف بیمه بیکاری همخوانی داشته است، اضافه کرد: در ۱۲ سال منتهی به سال ۹۳ همیشه مصارف بر منابع در این حوزه پیشی می گرفت اما سال گذشته منابع ما بر مصارف پیشی گرفته است.

وی افزود: سازمان تامین اجتماعی با عائله ۴۰ میلیون نفری در حال حاضر به ازای ۶ تا ۷ نفر پرداختی حق بیمه یک نفر مستمری بگیر دارد در حالی که در گذشته این تناسب ۳۵ نفر پرداختی حق بیمه در قبال یک نفر مستمری بگیر بوده است.

وجود ۱۲ تا ۱۳ میلیون جمعیت حاشیه‌نشین در کشور!

رئیس سازمان بهزیستی کشور رشد غیرمنطقی پدیده‌ حاشیه‌نشینی را در کنار فقر و بیکاری از مهم‌ترین تهدیدات حوزه‌ آسیب‌های اجتماعی کشور دانست.

به گزارش21دی فارس،انوشیروان محسنی بندپی گفت: در بهزیستی با فرصت و تهدید روبه‌رو هستیم برای مثال رشد غیر منطقی پدیده حاشیه‌نشینی و بیکاری تهدید هستند.

وی ادامه داد: شناساندن بهزیستی و معرفی جایگاه این سازمان در مدیریت و کنترل آسیب‌های اجتماعی از اهدافی بوده که از ابتدای حضور در این سازمان با جدیت دنبال شده است.

محسنی گفت: 12 تا 13 میلیون جمعیت حاشیه‌نشین در کشور وجود دارد بنابراین ساماندهی و کنترل حاشیه‌نشینی یکی از اولویت‌ها و برنامه‌های بهزیستی است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: در این راستا برپایی پایگاه خدمات سلامت اجتماعی، ارائه یک وعده غذای گرم در حاشیه شهرها، پرداخت هزینه شهریه مهدهای کودک سه دهک پایین جامعه و سامانه کاهش آسیب و طلاق از جمله خدماتی است که به این جمعیت داده می شود و هم اکنون در شهر مشهد پیاده سازی شده است.

بیست ویکم دی ماه1395

akhbarkargari2468@gmail.com