اخباروگزارشات کارگری21اسفند1395

admin   مارس 11, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری21اسفند1395 بسته هستند

بایگانی

لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی نه!

تغییرقانون کار بنفع کارگران آری!

– باردیگرنیروهای انتظامی وماموران شهرداری تهران برای مقابله با دستفرئشان درچهار راه ولی عصرتهران مستقرشدند!

– کارگران بیکار کارخانجات استان مرکزی “دست‌فروش لباس” شدند

– دستفروشی کارکنان ثامن الحجج برای مخارج شب عید

– کارگران کارخانه کنتورسازی قزوین هم سفره های خالی مقابل استانداری قزوین پهن کردند!

– ادامه تجمعات اعتراضی کارگران شهرداری بروجرد نسبت به عدم پرداخت 6ماه حقوق وعیدی!

– اعتصاب کارگران فاز های جدید بیدبلند دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق!

– جلسه دوم محاکمه جعفر عظیم زاده و شاپور احسانی راد در دادگاه شعبه 101 کیفری 2 شهرستان ساوه برگزار شد

– سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

از حق بر پایی اعتراضات جمعی در مذاکرات تعیین مزد استفاده کنیم

– بیانیه مشترک کارگران خبازسنندج ومریوان در رابطه با دستمزدسال96

– کارگران از نگاه دولت ، تلویزیون پست مدرنیستی جمهوری اسلامی و نمایندگان مجلس

– بجای پاسخگویی به خواسته های کارگران شرکتی مخابرات می خواهند اخراجشان کنند؟!

– عدم پرداخت 12ماه حقوق کارگران معدن آق‌قله سرخس!

– تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل!

– خطراتی که شب‌عیدی کارگران را تهدید می کند!

– جان باختن کولبری دیگردرسردشت براثر شلیک مستقیم نیروهای نظامی!

باردیگرنیروهای انتظامی وماموران شهرداری تهران برای مقابله با دستفرئشان درچهار راه ولی عصرتهران مستقرشدند!

به دنبال استقرار دوباره عوامل انتظامی در محدوده چهار‌‌ راه ولیعصر تهران، فعالیت دستفروشان نوروزی از صبح امروز (شنبه 21 اسفند ماه) بار دیگر متوقف شد.

ایلنا امروز21اسفند از حضور دوباره عوامل انتظامی برای جلوگیری از فعالیت دستفروشان نوروزی در محدوده چهار راه ولیعصر تهران خبرداد.

بنابهمین گزارش،در اقدام امروز عوامل انتظامی، ماموران  شرکت شهربان و حریم‌بان از واحدهای زیر مجموعه شهرداری تهران نیز حضور دارند.

در همین رابطه یکی از دستفروشان نوروزی با تایید این موضوع گفت: به صورت معمول از حوالی ساعت 9 صبح هر روز بساط کسب و کارمان را در پیاده‌روهای محدوده چهار‌ راه ولیعصر برپا می‌کنیم اما امروز عوامل انتظامی زودتر از ما در محل مستقر شدند و از فعالیتمان ممانعت به عمل آوردند.

درهمین رابطه:

يورش ماموران شهرداری تهران ونیروهای انتظامی به دستفروشان حوالي چهارراه ولي‌عصروزخمی شدن چند نفر!

اخباروگزارشات کارگری:صبح روزگذشته(17اسفند)، ماموران شهرداری تهران ونیروهای انتظامی به دستفروشان حوالي چهارراه ولي‌عصریورش آورده وآنهارامورد ضرب وشتم قرارداده وچند نفرشان را زخمی وراهی بیمارستان کردند.

نعيم که خودش در همان اطراف بساط داشته است،به وقایع اتفاقیه گفت: «نزدیک به 10 روز پيش، مأمورهاي شهرداري به سراغ ما آمدند و گفتند که بايد کم‌کم بساطتان را جمع کنيد و به جاهايي که تعيين شده برويد. اين اتفاق هميشه مي‌افتد اما نه شهرداري، جايي را که مناسب باشد در اختيار ما مي‌گذارد و نه ما از جايمان تکان مي‌خوريم اما ديروز صبح نه‌تنها نيروهاي شهرداري که برخي مأمورهاي نيروي انتظامي هم بالاي سرمان سبز شدند و گفتند که همين حالا بساطتان را جمع کنيد.».

او ادامه مي‌دهد: «مأموران در جواب ما که آخر کجا برويم و چه‌کار کنيم، گفتند فعلا برويد داخل خيابان صبا يعني همان خيابان برادران مظفر، آن‌هم بالاي خيابان که پرنده پر نمي‌زند. ما آنجا را نمي‌خواهيم چون هيچ‌کس رد نمي‌شود و نمي‌توان کاسبي کرد. ما همين 10 روز باقي مانده را داريم. مأمورها در جواب ما گفتند که برويد غرفه‌هايي را که شهرداري درست کرده، اجاره کنيد اما اجاره‌کردن آنها هم در توان ما نيست».

اشاره دستفروش‌ها به جايي که شهرداري برايشان فراهم کرده، غرفه‌هايي است که بين پنج تا 9 متر هستند؛ فضايي که با يک نگاه به آن مي‌توان فهميد جا براي اين‌همه دستفروش ندارد. کسي که به شماره تلفن نوشته‌شده براي اجاره غرفه‌ها جواب مي‌دهد، درباره قيمت آنها مي‌گويد: «قيمت‌ها از پنج ميليون براي غرفه 6 متري شروع مي‌شود و تا 9 ميليون مي‌رسد؛ زمان کار هم از 19 تا 29‌ اسفند است.» او در جواب اينکه غرفه‌ها متعلق به چه نهادي است، مي‌گويد: «شهرداري و يک نهاد ديگر به‌صورت مشترک اين غرفه‌ها را درست کرده‌اند که دستفروش‌ها را ساماندهي کنند.»

با وجود اينکه او از ساماندهي حرف مي‌زند، خود دستفروش‌ها تمام اين کارها را تلاش براي سودآوري مي‌دانند. حسين که از شهري دور براي دستفروشي شب عيد به پايتخت آمده و تمام بساطش به‌وسیله مأموران از بين رفته است، در حالي‌که روي زمين چمباتمه زده، مي‌گويد: «اگر اينها مي‌خواهند واقعا ما را ساماندهي کنند بايد جايي را با قيمت خيلي مناسب در اختيار ما قرار بدهند، نه اينکه چنين پول هنگفتي بگيرند. اگر من پنج ميليون تومان پول داشتم که نمي‌آمدم دستفروشي. اتفاقا همه ما مي‌دانيم که تا وقتي اين غرفه‌ها پر نشوند، شهرداري دست از سر ما بر نمي‌دارد، درحالي‌که کف دست ما، يک مو براي کندن نيست. اين غرفه‌ها براي کاسب‌هايي است که مغازه يا توليدي دارند و از اين فرصت براي فروش استفاده مي‌کنند نه ما که صبح مي‌رويم جنس اماني مي‌گيريم و آن‌قدر پول نداريم که جنس را خودمان بخريم و بفروشيم و توليدي‌ها هم مي‌دانند که ما پول نداريم و به‌همين‌دليل، اجناس را به‌صورت اماني به ما مي‌دهند. خب، ما با اين شرايط چطور غرفه چندميليوني اجاره کنيم، آن‌هم براي 10 شب.»

بهمن که يکي از آنهاست و سرش حين درگيري با مأمورها به جايي خورده و راهي بيمارستان شده، با لهجه غليظ کردي مي‌گويد: «به چه حقي ما را زدند؟ ما در اين بيکاري و بدبختي مي‌خواهيم پول ببريم سر سفره زن و بچه‌مان. از ايلام کوبيده‌ام، آمده‌ام که بعد از ماه‌ها از شرمندگي زن و بچه‌ام دربيايم و حداقل کامشان در عيد شيرين باشد. آن‌وقت مأمورها من را مي‌زنند. به چه حقي، دست روي من بلند کردند؟ اگر من شکايت کنم، کسي از من حمايت مي‌کند؟»

سرش بخيه خورده اما مي‌خواهد به خيابان برگردد. مي‌گويد: «120 هزار تومان پول بيمارستان شده؛ با اين پول مي‌توانستم يک چيزي براي دخترهايم بخرم. به‌خدا ما اينجا يک وعده غذاي درست‌وحسابي نمي‌خوريم؛ شب‌ها توي کارگاه مي‌خوابيم تا هرچقدر مي‌توانيم، پس‌انداز کنيم؛ آن‌وقت شهرداري از ما پنج ميليون پول مي‌خواهد. ما با اين پول، 10 ماه زندگي مي‌کنيم. از کجا بياوريم بدهيم به شهرداري».

او ادامه مي‌دهد: «دو سال است که بيکارم؛ خيلي از همشهري‌هايم هم بيکار هستند. مگر ما بدمان مي‌آيد در شهر خودمان کار کنيم و اين‌همه راه نياييم تا تهران اما چه‌کار کنيم. کسي که براي ما کاري نمي‌کند وقتي هم که شب عيد، فرصتي پيش مي‌آيد که يک چيزي در بياوريم و چند ماه بخوريم، مأمورها اين بلا را سرمان مي‌آورند.» او تنها کتک‌خورده جمع دستفروش‌ها نيست؛ طبق گفته‌هاي خودش، سه نفر ديگر هم در اين درگيري صدمه ديده‌اند.

ایلنا درهمین رابطه امروزنوشت،دستفروشان تهرانی که حوالی ظهر روز گذشته از کسب و کار در محدوده تقاطع خیابان ولیعصر با خیابان انقلاب اسلامی منع شده بودند، بار دیگر فعالیت خود در همان محدوده از سرگرفتند.

گروهی از شهروندان تهرانی از پهن شدن دوباره بساط دستفروشانی خبر دادند که روز گذشته برای مدت چند ساعت به وسلیه عوامل انتظامی از فعالیت آنها جلوگیری به عمل آمده بود.

برپایه این اطلاعات حوالی ظهر روز گذشته فعالیت دستفروشان حاضر در این محدوده از تهران متوقف می‌شود، اما در نهایت این فروشندگان خیابانی از حوالی عصر تا پاسی از شب دوباره بساط کسب و کار خود را بدون هیچ ممانعتی در همان نقطه دایر می‌کنند.

در همین رابطه یکی از دستفروشان حاضر در این محدوده از خیابان‌های پایتخت گفت: امروز نیز مانند روزهای پیشین بساط کسب و کار خود را در اطراف چهار‌راه ولیعصر دایر کرده‌ایم و امیدواریم که با همیاری و مساعدت کسبه محلی و مسئولان مربوطه به فعالیت خود در این چند روز باقیمانده از سال 95 ادامه بدهیم.

کارگران بیکار کارخانجات استان مرکزی “دست‌فروش لباس” شدند

این روزها کارگران بیکار شده کارخانجات استان مرکزی در حالی به سمت دست‌فروشی البسه در بازار روی آورده‌اند که بازار پوشاک در این استان همچون دیگر صنوف در رکود فروش شدیدی گرفتار شده است.

به گزارش21اسفندتسنیم،درحالی که نفس‌های سال 1395 به شماره افتاده و آخرین روزهای حیات خود را سپری می‌کند بازار خرید وسایل عید در استان مرکزی هنوز حیات نیافته و همچنان شاهد رکود در خرید مایحتاج عید مردم در این استان هستیم.

در استان مرکزی به ویژه کلانشهر اراک باوجود این حال و هوا اما استقبال از عید نوروز  برخلاف سال‌های گذشته که مردم شور و شوق زیادی برای خرید لباس و آجیل شب عید، بازار‌های اراک را تا پاسی از شب رها نمی‌کردند رونقی مانند گذشته ندارد.

این درحالی است که در کنار نبود رنق اقتصاد بازار، جیب مردم و خانوارها هم رونق اقتصادی چندانی ندارد، به عبارت ساده‌تر “در سال‌های قبل‌تر در این ایام جای سوزن انداختن در خیابان و فروشگاه‌ها نبود.”

این‌ها جملات پیرمرد بازاری اراک است که می‌گوید: مردم این روزها چندان قدرت خریدی ندارند، نگاهی به بازار بیندازید چه در خیابان‌ها چه حتی بازار اراک که از قدیم‌الایام محل کسب در اراک بوده کمتر و شاید هیچ کاسبی نباشد که از فروش خود راضی باشد.

کاسب 58ساله اراکی ادامه می‌دهد: کار مردم این روزها خیابان‌گردی شده تا خرید عید؛ مردم صبح‌ها از خانه خارج می‌شوند گشتی در بازار می‌زنند، خسته می‌شوند فلافل، سمبوسه‌ یا غذای ارزان قیمتی می‌خرند و می‌خورند و باز روز از نو، روزی از نو.

وی اضافه می‌کند: جیب مردم خالی است، سفره های زندگی هم تنگ شده، بخش عمده مردم هم دستفروش شده‌اند و نه مغازه‌دارها کاسبی می‌کنند نه دستفروش‌ها فعلا که روز را به روز می‌گذرانیم تا فردا شود.

گذری در سطح شهر و بازار هم موید صحبت‌های این بازاری قدیمی اراک است، در گوشه گوشه شهر می‌توان بازارهای رسمی و غیررسمی را دید که از رکود و بی‌مشتری بودن در رنج هستند.

در ادامه مسیر با بانوی 48ساله اراکی که به همراه 2فرزند خود به بازار آمده هم کلام می‌شویم، که از وضعیت اقتصادی موجود گلایه‌مند است و می‌گوید: شاید جنس‌ها گران نشده باشد اما ما قدرت خرید نداریم، و شرایط زندگی از همان خدمات اولیه آب و برق و گاز و تلفن که فشاری بر دوش خانواده است بگیرید تا موادغذایی فشاری بر دوش خانواده‌ها شده و همیشه دعا می‌کنیم خدا هیچ پدر و مادری را شرمنده فرزندش نکند.

وی ادامه می‌دهد: همسر من کارگر ساختمانی است که با رکود موجود در بازار مسکن و ساختمان سازی، مدت‌ها بیکار بوده و روزی سر کار است و روزی بیکار و از اوایل صبح در خیابان می‌گردیم شاید بتوانم با پول اندکی که دارم البسه مورد نیاز برای فرزندانم را تهیه کنم.

جعفر مددی رئیس اتحادیه پوشاک استان مرکزی با اشاره به اینکه بازار پوشاک رکودی جدی داشته است اظهار می‌دارد: بازار نسبت به سال گذشته حدود 20 تا 25 درصد رکود داشته است که این رکود را دلایل متعددی پشتیبانی می‌کنند که باید ساماندهی شوند.

رئیس صنف پوشاک با اشاره به وضعیت فورش این صنف می‌گوید: سال 95 آنگونه که باید درآمدزایی نداشته‌ایم و باید گفت که تنها در بهمن ماه امسال میزان 20 درصد و یا بیشتر در این صنف افت فروش داشته‌‎ایم که این افت فروش ضربه سنگینی به شاغلان این صنف وارد می‌کند.

وی به دلایل رکود و افت فروش در این صنف اشاره می‌کند و می‌افزاید: اراک شهری کارمندی، کارگری، صنعتی و در مجموع دارای جمعیتی حقوق بگیر است و به دلیل تعویق در پرداخت حقوق افراد قدرت خرید هم کاهش می‌یابد.

مددی خاطرنشان می‌کند: فعالیت دست‌فروشان، بازارهای روز، مغازه‌های خانگی که بیشتر در پارکینگ منازل و یا انباری‌ها مستقر هستند و فروش اجناس در شبکه‌های مجازی نقش بسیار موثری را در میزان رکود این صنف ایفا می‌کنند و عرصه را برای فعالان اصلی این صنف تنگ می‌کنند.

رئیس اتحادیه صنف پوشاک بااشاره به افراد دست‌فروش و چرایی آمدن به سراغ این کار بیان می‌کند: اغلب دست‌فروشان افرادی هستند که از شغل قبلی خود بیکار شده‌اند و بیکاری این افراد زمینه آسیب‌رسانی به صنوف دیگر را فراهم کرده است، از طرفی این افراد هم مخارج مختص زندگی خودشان را دارند که برای تامین آنها نیاز به شغل دارند.

مددی در پاسخ به سوالی درباره اینکه فکر می‌کنید این رکود از چه زمانی بر بازار حاکم شده است می‌گوید: رکود بازار از سال 92 تاکنون ادامه داشته اما امسال بیش از پیش نمایان شده است و این رکود با افزایش یا کاهش تعداد مغازه‌ها برطرف نمی‌شود بلکه نیازمند تزریق اعتباری کلی در جامعه هستیم تا این وضعیت ساماندهی شود.

وی ادامه می‌دهد: در این شرایط بیش از میزان درآمدمان ضرر می‌کنیم زیرا پوشاک صنفی فصلی است و باید مبنی بر مُد فعالیت داشته باشد و اجناسی که به اصطلاح از مُد افتاده می‌شوند دیگر خریدار نداشته و سبب ضرر می‌شوند، در سال 95 تعداد 120 شاغل پروانه فعالیت خود را ابتال کرده‌اند زیرا دیگر قادر به اداره این صنف نبوده‌اند.

رئیس اتحادیه صنف پوشاک با اشاره به اصلی‌ترین دلیل رکود این صنف می‌گوید: اجناس قاچاق کمر بازار را شکسته‌اند و توزیع اجناس بدون گمرک که بسیار بهای کمتری دارند ضربه مهلکی به تولید داخلی وارد می‌کنند، باید گفت که اگر تولیدات داخلی مطابق استانداردهای صنف پوشاک باشند و کیفیت آنها مطلوب باشد فعالان این صنف آمادگی حمایت از تولید داخلی را دارند.

دستفروشی کارکنان ثامن الحجج برای مخارج شب عید

گذشت بیش از یک سال از تعطیلی موسسه مالی ثامن الحجج باعث شده است تا برخی از کارکنان سابق این موسسه برای تامین مخارج شب سال نو به دست‌فروشی روی بیاورند.

به گزارش21اسفند ایلنا،شماری از کارکنان سابق این موسسه مالی گفتند که از ماه‌ها قبل شماری از همکارانشان برای تامین مخارج زندگی خود به مشاغلی همچون دست‌فروشی روی آورده‌اند اما با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال تعداد بیشتری از آنها درصدد برآمده‌اند تا از این حرفه برای گذران معاش خانواده‌های خود استفاده کنند.

براساس این اظهارات انجام کارهای ساختمانی، پیک موتوری و رانندگی در موسسات کرایه خودرو از دیگر راه‌های امرار معاشی است که این روز‌ها کارگران موسسه ثامن الحجج  برای گذراندن مخارج زندگی خود مشغول انجام آن هستند.

در این رابطه یکی از کارکنان موسسه ثامن الحجج گفت: می‌دانیم که دست فروشی هیچ آینده شغلی ندارد، همه به عنوان کارکنان با تجربه ثامن الحجج در سازمان تامین اجتماعی دارای پرونده بیمه هشت ساله هستیم اما وقتی که درآمدی نداریم و نه حق بیمه ناچاریم تا به نحوی مخارجمان را تامین کنیم.

از زمان توقف فعالیت تمامی 470 شعبه کشوری موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج در دی ماه سال گذشته نزدیک به 2700 نیروی انسانی شاغل در این موسسه بیکار شده‌اند، به دنبال واگذاری مسئولیت حسابرسی این موسسه به بانک پارسیان شماری از  این افراد از طریق آزمون سراسری برای استخدام در بانک پارسیان اقدام کردند که تاکنون نتیجه آن هنوز به صورت قطعی اعلام نشده است.

کارگران کارخانه کنتورسازی قزوین هم سفره های خالی مقابل استانداری قزوین پهن کردند!

اخباروگزارشات کارگری:امروزشنبه21اسفند، کارگران کارخانه کنتورسازی قزوین با پهن کردن سفره های خالی مقابل استانداری قزوین اعتراضشان را نسبت به عدم پرداخت ماه ها مطالباتشان بشکلی دیگر بنمایش گذاشتند.

بنابه گزارشاتی که امروزرسانه ای شدند،کارگران کارخانه کنتورسازی قزوین با تجمع مقابل استانداری قزوین،پهن کردن سفره های خالی وسردادن شعارهایی منجمله”پول مفت نمی‌خواهیم حقوقمان را می‌خواهیم” اعتراضاتشان را نسبت به عدم پرداخت مطالباتشان برای باردیگربنمایش گذاشتند.

برپایه این گزارشات،در تجمع اعتراضی امروز بیش از 200 کارگر کارخانه کنتورسازی قزوین شرکت داشتند.

یکی از کارگران این واحد تولیدی گفت: نتیجه تمام اعتصابات و اعتراضات ما مقابل استانداری قزوین این بود که متوجه شدیم تمام وعده‌هایی که برای واگذاری شرکت داده می‌شد دروغ بوده است.

وی بیان کرد: موضوع واگذاری شرکت کنتورسازی و ادامه روند فعالیت آن تنها به‌خاطر سهامداران این شرکت و جلوگیری از اعتراضات آنها بوده است به همین دلیل کارگران را به‌صورت سیاهی لشگر در کارخانه نگه داشته‌اند تا سهامداران اعتراض نکنند، این در حالی است که حدود 11 هزار سهامدار کنتورسازی وجود دارد که اگر آنها از مشکلات این واحد تولیدی باخبر شوند مشکلات آن چندین برابر خواهد شد.

وی با تأکید به این نکته که “حدود 10 ماه حقوق دریافت نکرده‌ایم”، مطرح کرد: در طول این مدت با مشکلات زیادی برای گذران زندگی مواجه بودیم تا جایی که حتی بیمه درمانی هم نداشتیم، اگر قرار است این واحد تولیدی به کار خود ادامه دهد پس حقوق ما را پرداخت کنند، اگر قرار است تعطیل شود پس با ما تسویه کنند تااز این بلاتکلیفی خارج شویم.

درهمین رابطه:

تجمع کارگران کارخانجات کنتورسازی قزوین و صنایع کم مصرف ایرانیان مقابل استانداری قزوین!

“‌ما کارگران شرکت کنتور‌سازی با عزمی راسخ برای احقاق حقوق خود تا پای جان ایستاده‌ایم

امروز17اسفند، کارگران دوکارخانه کنتورسازی قزوین و صنایع کم مصرف ایرانیان دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق،حق بیمه ودیگرمطالبات ونیز بلاتکلیفی شغلی مقابل استانداری قزوین تجمع کردند.

برپایه گزارشات رسانه ای شده،بیش از 200 کارگر کارخانه کنتورسازی استان قزوین به نمایندگی از تمام کارگران این واحد تولیدی در حالی مقابل استانداری قزوین تجمع کردند که به گفته نماینده این کارگران پاسخ مناسبی از سوی مسئولان استانداری قزوین دریافت نکردند. کارگران این واحد تولیدی از سال 94 مزایای بیمه خود را دریاف نکرده و 10 ماه حقوق خود را هم نگرفته‌اند.

این تجمع اعتراضی در حالی صورت گرفت که کارگران کنتور‌سازی پلاکارت‌ها و نوشته‌هایی با موضوع “‌ما کارگران شرکت کنتور‌سازی با عزمی راسخ برای احقاق حقوق خود تا پای جان ایستاده‌ایم” در دست داشتند، این در حالی است که پیش از این مسئولان استان قزوین بارها و بارها وعده پرداخت مطالبات کارگران را داده‌اند ولی به گفته کارگران تاکنون هیچ پرداختی صورت نگرفته است.

یکی از کارگران کنتور‌سازی قزوین اظهار داشت: مسئولان استانداری قزوین در پاسخ به اعتراضات و اعتصابات کارگران کنتورسازی گفته‌اند که این تجمع‌ها بی‌نتیجه خواهد بود و به‌جای تجمع ‌مقابل استانداری به اداره کار مراجعه کرده و بیمه بیکاری دریافت کنند.

یکی دیگر از کارگران کنتورسازی نیز در این باره گفت: آخرین خبر برای پرداخت مطالبات کارگران کنتورسازی مربوط به واگذاری شرکت بوده که تا امروز هیچ اتفاقی خاصی در این باره رخ نداده و استانداری هم جواب روشنی به ما نمی‌دهد. مدیر کارخانه در حال حاضر در زندان به‌سر می‌برد و مدیر جدید نیز علی‌‌رغم وعده‌های داده شده هنوز مشخص نشده است.

ایلنانیزامروزنوشت،کارگران دو کارخانه کنتور سازی وصنایع کم مصرف ایرانیان صبح امروز در اعتراض به آنچه بلاتکلیفی در وضعیت کارخانه ودریافت مطالبات مزدی خود می‌خوانند مقابل ساختمان استانداری قزوین تجمع کردند.

منابع خبری در این دو  واحد تولیدی گزارش کردند تجمع اعتراضی امروز صبح (17 اسفند ماه) آنها  به دلیل بی‌توجه‌ای کارفرمای کارخانه کنتور سازی به تعویق  معوقات مزدی وعیدی وپاداش پایان سال آنها   صورت گرفته است.

به گفته آنان، مطالبات مزدی حدود  350 نفر از کارگران شاغل در واحد کنتور سازی  با احتساب اسفند ماه حدود 5 ماه به تاخیر افتاده و 80 کارگر شاغل درکارخانه صنایع کم مصرف ایرانیان نیز دست کم 9 ماه مزد معوقه طلبکارند.

طبق اظهارات کارگران معترض ، جدا از مسئله به تاخیر افتادن چندین ماهه دستمزد کارگران این دو کارخانه تا این لحظه هیچ خبری از  وضعیت پرداخت عیدی وپاداش  آنان نیست و در آستانه سال نو نگران وضعیت مالی خود هستند.

کارگران معترض  با بیان اینکه قرار است  مدیریت کارخانه کنتور سازی وصنایع کم مصرف ایرانیان به سرمایه گذار جدید واگذار شود در ادامه گفتند : در حال حاضرکارگران این دو واحد امیدوارند وضعیت مالی کارخانه در نتیجه واگذاری آن به یک کارفرمای دیگر بهبود پیدا کند.

به گفته کارگران هم اکنون  در زمینه واگذاری سهام کارخانه به سرمایه گذار جدید مشکلاتی به وجود آمده که  بخشی دیگر از خواسته ای ما کارگران در اجتماع امروز تسهیل این واگذاری از مسئولان است.

ادامه تجمعات اعتراضی کارگران شهرداری بروجرد نسبت به عدم پرداخت 6ماه حقوق وعیدی!

اخباروگزارشات کارگری:صبح امروز21اسفند، کارگران شهرداری بروجرد برای باردیگردراعتراض به عدم پرداخت 6ماه حقوق وعیدی مقابل ساختمان شورای شهرتجمع کردند.

کارگران معترض،عصرامروزبه تجمعشان مقابل شهرداریادامه دادند. تعداد کارگران به حدی زیاد بود که منجر به بسته شدن یک لاین خیابان بهار شد.

به گزارش منابع خبری محلی، تجمع کارگران شهرداری بروجرد صبح امروز شنبه  مقابل شورای شهر انجام شد، کارگرانی که در این واپسین روزهای سال 95 سعی می کنند تا حقوق های معوقه خود را دریافت کنند اما متاسفانه تا کنون شهردار و شورای شهر به این موضوع توجهی نکرده اند.

تجمع صبح امروز با صدها نفر آغاز شد و قرار بود عصر امروز جلسه ای برگزار شود که در این جلسه با 6 رای مخالف و 6 رای موافق به ابقای شهردار رای دادند اما با هفت رای انحلال صورت گرفت.

عصر امروز از ساعت 4 بعد از ظهر کارگران شهرداری در مقابل شهرداری تجمع کرده و تعداد کارگران به حدی زیاد بود که منجر به بسته شدن یک لاین خیابان بهار شد اما متاسفانه به این اعتراضات و تجمعات توجهی نشد.

“براساس این گزارشات،یک عضو شورای شهر بروجرد گفت: در راستای این تجمعات نه شهردار و نه رئیس شورای شهر در بین کارگران حاضر نشدند و با آنها صحبت نکردند.

وی اضافه کرد: تعدادی از افراد شورا با برکناری شهردار موافق نیستند به طوری که انگار اصلا مشکلی در شهرداری بروجرد وجود ندارد.

به گفته وی کارگران صبح امروز مقابل شورا، عصر امروز مقابل شهرداری تجمع کرده و هشدار داه اند تا زمانی که حقوق های معوقه آنها پرداخت نشود، دست از تجمع برنمی دارند.

درهمین رابطه:

تجمع اعتراضی کارگران شهرداری بروجرد نسبت به عدم پرداخت 6ماه حقوق وعیدی مقابل شورای شهر

اخباروگزارشات کارگری:صبح امروز سه شنبه 17اسفند،جمعی از کارگران شهرداری بروجرد دراعتراض به عدم پرداخت 6ماه حقوق وعیدی مقابل شورای شهر تجمع کردند و با پهن کردن سفره ای خالی اعتراض خود را بنمایش گذاشتند.

به گزارش منابع خبری محلی،حقوق معوقه کارگران شهرداری بروجرد چند سال است که تکرار می شود و در طول این چند سال کارگران به موقع حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده و در دنیایی از مشکلات قرار دارند.

هم اکنون کارگران شهرداری بروجرد 6 ماه است حقوق دریافت نکرده و هنوز چشم انتظار عیدی هستند و این در حالی است که تنها چند روز تا رسیدن سال جدید باقی مانده و کارگران شهرداری تنها شرمنده خانواده خود هستند.

تاکنون چندین بار کارگران شهرداری در اعتراض به چند ماه حقوق معوقه تجمع و راهپیمایی کرده اند که تنها وعده ها را دریافت کرده اند و هیچ کسی تا کنون به داد این کارگران زحمت کش نرسیده است.

با توجه به رسیدن نوروز این کارگران شهرداری در تلاش هستند تا شهر را برای رسیدن نوروز آماده کنند اما در پایان نه حقوقی دارند نه مزایایی.

صبح امروز سه شنبه جمعی از کارگران شهرداری بروجرد در اعتزاض به حقوق معوقه و عدم دریافت عیدی در مقابل شورای شهر بروجرد تجمع کردند و با پهن کردن سفره ای خالی سعی کردند این بار اعتراض خود را کمی متفاوت تر نشان دهند.

اعتصاب کارگران فاز های جدید بیدبلند دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق!

کارگر فاز های جدید بیدبلند:کم کم باید باورمان شود که در این آشفته بازار ظلم و بی عدالتی حق دادنی نیست بلکه گرفتنیست ودر همین راستا کارگاران فاز های جدید بیدبلند امروز بیست و یکم اسفند ماه سال یک هزار و سی صد و نود و پنج دست به اعتصاب زده اند تا بیش از این شرمنده خانواده هایشان نشوند.

دریافتی:

نامه یکی از کارگران فاز های جدید بیدبلند:

در حالی که نوروز از راه میرسد و زمین لباس سبز و زیبایش را به تن میکند فرزندان کارگران فاز های جدید بیدبلند به لباس های کهنه شان قناعت کرده اند، فرزندانی که پدرانشان از پیر و جوان گرفته ماه هاست در سرمای زمستانی کار میکنند تا حاصل دسترنجشان را سر سفره هایشان ببینند اما افسوس … مدت سه ماه است که کارگران حقوق معوق خود را دریافت نکرده اند تا همه چیز دست به دست هم دهد تا در این بی رحمی بازار عید شرمنده زن و بچه خود شوند و با تنی خسته و چشمانی پر از حسرت باز وعده امروز و فردا را به کودکان خردسالشان دهند.

جای بسی تاسف است برای مسئولینی که از مسئولیت تنها اسم آن را به یدک میکشند و گوش سنگینشان که این روز ها پر از هیاهوی انتخابات شده است صدای اعتراض پر از زجر کارگران را نمی شنوند و در برهوت مادیات انسانیت را فراموش کرده اند.

متاسفانه کم کم باید باورمان شود که در این آشفته بازار ظلم و بی عدالتی حق دادنی نیست بلکه گرفتنیست ودر همین راستا کارگاران فاز های جدید بیدبلند امروز بیست و یکم اسفند ماه سال یک هزار و سی صد و نود و پنج دست به اعتصاب زده اند تا بیش از این شرمنده خانواده هایشان نشوند و آنان نیز چند صباحی هرچند کوتاه طمع رفاه هرچند نسبی و شکننده را بچشند امید است که به حداقل حقوق اولیه کارگران،حق زندگی، احترام بگذارند.

جلسه دوم محاکمه جعفر عظیم زاده و شاپور احسانی راد در دادگاه شعبه 101 کیفری 2 شهرستان ساوه برگزار شد

ساعت 12 ظهر امروز 21 اسفند ماه، جلسه دوم محاکمه جعفر عظیم زاده و شاپور احسانی راد با اتهامات بر هم زدن نظم عمومی و تشویش اذهان عمومی در شعبه 101 دادگاه کیفری 2 شهرستان ساوه برگزار شد.

در این دادگاه  ابتدا دو نفر از نگهبانان  کارخانه که بعنوان شاهد از سوی وکیل کارفرما معرفی شده بودند اظهار داشتند: جعفر عظیم زاده را  در محل کارخانه ندیده اند و در رابطه با شاپور احسانی راد نیز اظهار داشتند که وی از کارگران خواست تا از حق شان دفاع کنند.

سپس آقای جداری فروغی وکیل جعفر عظیم زاده و شاپور احسانی راد با توجه به دفاعیات انجام شده در جلسه اول دادگاه، دفاعیات تکمیلی خود را ارائه و خواهان تبرئه موکلین خود شد. در این دادگاه که بمدت 20 دقیقه طول کشید وکیل کارفرمای کارخانه نورد و لوله صفا اعلام کرد از جعفر عظیم زاده شکایتی ندارد. لازم به یاد آوری است جلسه اول محاکمه این دو عضو هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران در شعبه 101 دادگاه کیفری 2 ساوه روز هشتم شهریور ماه سالجاری برگزار شده بود.

شاپور احسانی راد  و جعفر عظیم زاده در پی اعتصاب کارگران نورد و لوله صفا در اواخر اردیبهشت ماه سال 94 ، در ارتباط با این اعتصاب دستگیر و هر کدام به ترتیب پس از 26 و 18 روز بازداشت در سلول انفرادی و بازجوئی های متعدد با قرار وثیقه 200 میلیون تومانی آزاد شدند و سپس دو پرونده امنیتی و کیفری بر علیه آنان در دادگستری شهرستان ساوه تشکیل و هر کدام در رابطه با پرونده امنیتی با اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” و “تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی” در دادگاه شعبه اول انقلاب ساوه به 11 سال زندان محکوم شدند. جعفر عظیم زاده علاوه بر یازده سالی که در شعبه اول دادگاه انقلاب ساوه به زندان محکوم شده است پیش تر با حکم شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران نیز با همان اتهامات شعبه اول دادگاه انقلاب ساوه به شش سال زندان محکوم شده است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران با محکوم کردن تداوم تعقیب قضائی شاپور احسانی راد و جعفر عظیم زاده و تشکیل پرونده های متعدد بر علیه آنان، اعلام میدارد بکارگیری شیوه های مختلف سرکوب و برخوردهای امنیتی با اعتراضات صنفی، نه تنها ذره ای از عزم و اراده ما کارگران برای دفاع از حقوق انسانی مان نخواهد کاست بلکه روز بروز بر عمق و دامنه اعتراضات ما و نفرت و انزجارمان از وضعیت موجود خواهد  افزود. تشکل، تجمع، اعتصاب و سازماندهی اعتراضات سراسری  حق مسلم و خدشه ناپذیر ماست و هیچ قدرتی نمیتواند توام با تحمیل بی حقوقی و فقر و فلاکت روز افزون بر ما کارگران، مانع حق خواهی ما شود.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – 21 اسفند ماه 1395

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

از حق بر پایی اعتراضات جمعی در مذاکرات تعیین مزد استفاده کنیم

طی سالیان به بهانه های افزایش تورم، رکود، رونق اقتصادی و…فقر گسترده با دستمزد فعلی هشتصد و دوازده هزار تومان به کارگران تحمیل شده است. در حالی که حقوق های مدیران چند ده میلیونی می باشد. و اخیرا با تصویب قانون، به اصطلاح برای کنترل حقوق مدیران سقف پرداختی شان را دوازده میلیون و ششصد هزار تومان تعیین کرده اند که بیش از پانزده برابر حداقل دستمزد کارگران می باشد و این حقوق قطعا جدا از فراهم نمودن امکانات تهیه مسکن، اتومبیل، آموزش، درمان و غیره برای آنان است. صاحبان سرمایه و مدیران مذکور همواره برای حفظ و گسترش منافع و ثروت اندوزی خود به بهانه های عوام فریبانه در تحمیل دستمزد ناچیز برای کارگران از هیچ تلاشی دریغ نکرده اند.

کارگران که اکثریت مطلق جامعه را تشکیل می دهند  در طول سالیان، به تدریج بر محرومیت شان از حداقل های معیشت افزوده شده است تا جایی که کار گروه مزد شورای عالی کار که نظر دولت در آن غالب است سبد معیشت خانوار 3.5 نفره را دو میلیون و چهار صد وهشتاد و نه هزار تومان که سه برابرحداقل دستمزد فعلی می باشد اعلام کرده است. در حالی که از دید کارشناسان اقتصادی مستقل و عموم کارگران برآورد کار گروه مذکور از حداقل های هزینه ی سبد معیشت خانوار بسیار کمتر از واقعیات جامعه می باشد. و برای تامین هزینه های خوراک، پوشاک، مسکن، آموزش، ورزش، تفریح، بهداشت و درمان و…لازم است حداقل دستمزد کارگران بیش از چهار میلیون تومان تعیین گردد.

برای برون رفت از این شرایط اسفبار می بایست سندیکاها و تشکل های مستقل کارگری که بر آمده از کارگران می باشد ایجاد گردد تا نمایندگان واقعی کارگران با استفاده از ظرفیت اجتماعات اعتراضی و اعتصاب، تعیین دستمزد واقعی برای کارگران را در چانه زنی های مربوطه محقق کنند. در حالی که هم اکنون نمایندگان تشکل های فرمایشی و دست ساز دولتی بنا بر ماهیت وجودی شان که متکی و برآمده از بدنه کارگران نیستند در چانه زنی های تعیین دستمزد حضور دارند. این تشکل های به ظاهر کارگری خط  قرمزهای حاکمیت برای عدم استفاده از اعتراضات و اعتصابات کارگران در مذاکرات را پذیرفته اند و متاسفانه  فقر مطلق امروز کارگران نتیجه ی همین روند تحمیل شده درچانه زنی های تعیین دستمزد و … بوده است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه فشار، تهدید، اخراج و زندانی شدن اعضای سندیکا و دیگر فعالین کارگری که در جهت دفاع از حقوق کارگران توسط نهادهای پلیسی، امنیتی و قضایی  اعمال می شود را محکوم می کند و اعلام می دارد همچون گذشته برای دفاع از حقوق حقه کارگران از جمله تعیین حداقل دستمزد در برابر ظلم و ستم و بی عدالتی ها بر کارگران سکوت نخواهد کرد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

21اسنفد ماه 95

بیانیه مشترک کارگران خبازسنندج ومریوان در رابطه با دستمزدسال96

کارگران از نگاه دولت ، تلویزیون پست مدرنیستی جمهوری اسلامی و نمایندگان مجلس

تلویزیون خدمت گذار بدون چون وچرای سیاست های نو لیبرالیستی حاکمیتِ پس از جنگ، مستندی از کار و کارگران تهیه کرد و پخش نمود که سندی زنده است در افشای 28 سال مناسبات ضد کارگری و مردمی این حاکمیت دنباله روی دستورهای صندوق بین المللی پول یا همان سیاست گذاران امپریالیسم جهان خوار آمریکا و حواریون اروپایی ش. در این مستند آقای محجوب به عنوان نماینده ای از کمیسیون کار مجلس و همه ی مجلسیان وفا دار به تعدیل ساختاری و خصوصی سازی و مدیر ارشد کارگران دولتی (شوراهای اسلامی کار) که بله گویان اوامر دولت های وقت هستند، مورد پرسش قرار می گرفت. دوربین گزارشگربه میان کارگاه های کوچک می رفت و کارگران را در حال کار نشان می داد سپس از آنها می پرسید ماهیانه چه مقدار حقوق می گیرید و آنها مبلغی بین 250 و یا 300 هزار تومان در ماه را بدون مرخصی بدون بیمه بدون سنوات یدون حق اولاد و . . . را اعلام می نمودند. پرسش بعدی گزارش گر :شما حاضرید با این حقوق کار کنید و پاسخِ آن موجود مفلوک شده در زیر سیاست های بدتر از دوران قاجاریه پاسخی مثبت می داد. دوربین تلویزیون روی آقای محجوب قرار می گرفت و از ایشان می خواست علت مخالفتش با اصلاح قانون کاررا بگوید ایشان اعلام می نمودند: چنین چیزی واقعیت ندارد و هیچ کارگری زیر حداقل حقوق قانون کار، کارنمی کند. دوربین باز می گشت روی کارگر دیگری در کارگاه دیگری و همان پرسش و پاسخ ها تکرار می شد. و باز جناب به اصطلاح نماینده کارگران در مجلس با خنده همان گفته هایش را تکرار می کرد. دوربین یک حقیقت پنهان شده را باز بیشتر به سایه جهل و بی خبری عمومی وشیوه فریب و ریا کارانه گزارشگر می کشاند. در حقیقت گزارشگر می خواست بگوید که کارگران با همین حقوق می توانند در تهران اجاره خانه بدهند و هزینه آب وبرق و گازی را که هر ساله اول سال اعلام می شود امسال گران نمی شود ولی دو ماه پس از عید بدون اعلام قبلی 20 درصد خیز برمی دارد و زندگی مردم را به چالش می گیرد،بپردازند. بچه کارگرها هم که نیازی به آموزش وسواد ندارند باید بیسواد و ابله باقی بمانند که با یک گونی سیب زمینی خودشان را بفروشند وگاهی هم تنها با یک آبمیوه ای که بیماری زاست. چنین خانواده ای به بهداشت هم نیاز ندارد همه این هزینه ها از نظر دولت مردان و گزارشگران سرسپرده اشان غیر ضروری است. این 250 هزار تومان پول 192 عدد نان سنگکی می شود که دولت طی دو سال از دانه ای 400 تومان به دانه ای 1300تومان رسانده است ولی هنوز نرخ تورمش تک رقمی است!!! یا در واقع یک خانواده کارگری چهار نفره در تهران با این حقوق تنها قادر به خرید روزانه 6 دانه و یک چهارم نان سنگک در روز می شود یا برای هر نفر یک دانه نان و نزدیک به یک دوم نان. خانه اشان هم باید گورهایی باشد که در دوران قاجاریه هم به این افتخار جمهوری اسلامی مفتخر نشده بودند. گردش دوربین به چین می رود تا کار شلاقی در بخش خصوصی چین را نشان دهد. که آنها هم شبانه روز بدون تعطیلی و شدید کار می کنند. و حقوقشان ناچیز است ولی گزارشگر مامور و به فرمان، نمی پرسد آیا بچه های آنها هم درخیابان کار می کنند و یا در مدرسه درس می خوانند؟! وضع بهداشت وهزینه های آن چگونه است و . . . و سپس پرسش ریاکارانه اش را مطرح می کند: آیا ما باید 1- کپی برداری کنیم 2 – اقتصاد مقاومتی را پیش ببریم 3- یا خصوصی سازی “کامل” را مانند اروپا پیاده کنیم.و یا خصوصی سازی چینی را کاربردی نماییم؟ این جماعت ریاکار تصور می کنند کارگران ایران اگر از وحشت شلاق و زندان لب هایشان را دوخته اند متوجه جهل وبی خبری آنها نیستند. در چین خصوصی سازی عملی نشده در آنجا از سرمایه دار خواسته شده با سرمایه اش زمین و ابزار و نیروی کار را بخرد و تولید کند. در چین هیچ کارخانه دولتی را در اختیار سرمایه دارانی که با وام های دولتی اقدام به خرید می کنند و هنوز هم وام هایشان را پرداخت نکرده اند قرار نداده اند. تا به جای مدرن کردن کارخانه ابزارش را بفروشند وپولی بیش از وام خریدشان، را کسب کنند، وتازه زمین هایش را برای ساخت وساز آماد ه فروش نمایند و بدین گونه صاحب هواپیمای خصوصی و فرودگاه خصوصی شوند و فرزندانشان ماشین های میلیاردی سوار شوند که پول خون هزاران خانواده ی فقر زده ی کارگری ایران است. البته خنده های جناب محجوب هم به این دلیل بود که گزارشگر بی خبر از لایحه ای که دولت به اصطلاح اصلاح طلب خاتمی به مجلس همه اصلاح طلب بردند و کارگاه های زیر ده نفر را از شمول قانون کار خارج کردند و از آن پس همه ی فوق لیسانسه ها وکارشناسان، به خصوص خانم ها را درتهران و همه ایران با همین 250 هزارتومان استخدام می کنند؛ این پذیرفتن از روی میل و اشتیاق نیست، بلکه از روی اجباری است که دولت های پس از جنگ به جامعه ایرانی تحمیل کرده اند و چنانچه اعتراضی بکنند برادران دیگر نهادهای حکومتی. . . با شلاق و زندان مزه عدالت ابوذر گونه را را به کامشان می ریزند تا دیگر” عامل بیگانه نشوند” .از سوی دیگرآموزش و پرورش دیگر استخدام رسمی ندارد بلکه مشتی بیکاره و دلال واسطه بین این وزارت خانه و معلم ها شده اند. تا معلم ها را با حقوق های 250 تا 350 هزارتومانی را استخدام نمایند(البته با مدارک کارشناسی) و پس بیش از 10 سال استثمار برده گونه ممکن است اگر همان برده ی مطیع و بدون اعتراض آنها باقی مانده باشد، رسمی شود. یعنی بیش از ده سال وزارت یک حقوق کامل به دلال بیکاره می دهد، درعوض هزاران خانواده فرهنگی را از حق قانونی شان محروم می کند تا شاید پس از10 سال رسمی شوند. اقتصاد مقاومتی از نگاه دولت های پس از جنگ یعنی این. حالا متوجه می شوید چرا دولت مدعی شده که اقتصاد مقاومتی را کاربردی کرده است؟!

خبر خوش برای گزارشگر و دولت نولیبرال وقت، صندوق بین المللی پول از دولت ایران برای “بهبود روند اقتصاد ایران و تک نرخی شدن تورم قدر دانی کرده ولی بدون تاسف اعلام نموده است: نرخ بیکاری هم چنان بالا خواهد ماند ” (اخبار شبکه 6 خبر، روز 20 اسفند ماه 95) یک معادله چند مجهولی؛ وضع اقتصاد بزعم این نهاد امپریالیستی بهبود یافته ولی اشتغال هم چنان در رکود مانده است؟؟؟ این چگونه بهبودی است؟! منظور این استثمارگران بین المللی معلوم است با فروش نفت قدرت خرید دلالهای وطنی برای واردات بالا رفته است این می شود برای آنها بهبود فروش کالاهای شان وچرخیدن بیشتر چرخ های اقتصادی شان پس زنده باد دولت های پس از جنگ ایران که باعث رونق اقتصادی در چین که سرمایه گذاران ش امریکایی و اروپایی هستند، شده است. سرمایه داری وطنی که در مقابل واردات بدون اندیشه ی آقایان فلج شده است بهتر است وارد کار بانک داری شود وبا بورس و رباخوری مدرن. . . تولید را به برادران چینی و امریکایی و اروپایی بسپارد . البته همین صندوق بین المللی پول زمان احمدی نژاد هم به ایران آمد و از آن دولت هم دو بارقدر دانی نمود. این واقعیت بیان گر عدم تفاوت سیاست های درون مایه ای، این دولت های دنباله رو مناسبات امریکایی تعدیل ساختاری و خصوصی سازی است . زمانی که دولت مردان کم سواد اعلام می کنند اقتصاد مقاومتی را کامل کاربردی می کنند یا معنای اقتصاد مقاومتی را نمی دانند ویا می دانند و خود را به کوچه بانک جهانی امپریالیستی می اندازند. به هر حال هیچ راهی برای بیان درد های کارگران وجود ندارد آنها تنها و در مانده اند چون؛ با تنها ره رهایی خود که اتحاد است بیگانه شده اند. کارگران دولتی خود را به شوراهای اسلامی کار سپرده اند که همه ی دانششان متمرکز شده روی مزد سال 96 و هنوز به عمق روش های دولت های مجری تعدیل ساختاری وخصوصی سازی پی نبرده اند که با یک نوسان در نرخ ارز، می توانند همه تلاش های آنها را به باد نیستی بدهند. اگر انها 20 درصد هم به حقوقشان اضافه کنند به راحتی با این گونه ترفندهای مالی 40 درصد قدرت خریدشان را پایین می آورند.

کارگران ونمایندگان شان باید از سندیکا ها و اتحادیه های مستقل دعوت به همکاری واتحاد کنند تا یک صدا از حقوق صنفی شان دفاع نمایند. بدون اتحاد عمل همه کارگران دویدن به دنبال معلول هاست وبازده ای موقتی خواهد داشت و هرگز موفقیتی در کار نخواهد بود. با تعدیل ساختاری و خصوصی سازی این مرده ریگ رفسنجانی ، گفتگو از اقتصاد مقاومتی آب در هاون کوبیدن است. کارگران ایران برای رسیدن به حداقل های حقوق صنفی شان باید تنها به نماینده و دولتی رای بدهند که نو لیبرالیستی را نفی می کند. و حداقل، به قانون اساسی روز های اول انقلاب بازگشت می کند.

اتحادیه نیروی کار پروژه ای ایران

سخن گو ناصر آقاجری

21 اسفند 95

بجای پاسخگویی به خواسته های کارگران شرکتی مخابرات می خواهند اخراجشان کنند؟!

کارکنان شرکتی مخابرات می‌گویند نه تنها مخابرات حاضر به عقد قرارداد مستقیم با ما نیست؛ بلکه این روزها بحث اخراج را پیش کشیده‌اند.

به گزارش 21اسفندایلنا، کارکنان شرکتی مخابرات در هفته‌ها و ماههای گذشته بارها از شهرهای دور و نزدیک به تهران آمدند و مقابل مجلس تجمع کردند.

این کارگران شرکتی‌ که خواستار عقد قرارداد مستقیم با مخابرات و رفع تبعیض در این وزارتخانه هستند، نه تنها به مطالباتشان نرسیده‌اند، بلکه این روزها بیشتر از همیشه نگران آینده شغلی خود هستند.

تعدادی از این کارکنان از شرایط به وجود آمده ابراز نگرانی کردند و گفتند: زمزمه های اخراج در مخابرات به گوش می رسد؛ 40 هزار کارگرشرکتی نه تنها از تبعیض رنج می بریم، بلکه با شرایط موجود نگران آینده شغلی خود هم هستیم.

وزیر ارتباطات اعلام کرده امکان عقد قرارداد مستقیم با نیروهای شرکتی در حال حاضر وجود ندارد.

در عین حال، شانزدهم اسفند مدیر منابع انسانی شرکت مخابرات به همه کارکنان و واحدهای این شرکت اعلام کرده که در راستای اجرای سیاست های تعدیلی و کاهش هزینه ها، به کارکنان متقاضی خروج (یعنی کسانی که داوطلبانه استعفا بدهند)، مبلغ تشویقی خواهد پرداخت.

این شرایط، کار را برای کارکنان شرکتی مخابرات سخت‌تر کرده؛ این کارگران که سالها در یک ساختار پرتبعیض کار کرده اند و خون دل خورده‌اند، حالا می‌گویند: به مرگ گرفتندمان که به تب راضی شویم….

عدم پرداخت 12ماه حقوق کارگران معدن آق‌قله سرخس!

معاون امور معدن سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی گفت: کارگران معدن آق قله سرخس ۱۲ ماه حقوق از کارفرمای خود مطالبه دارند.

 

به گزارش21اسفندتسنیم،رضا شجاعی با بیان اینکه کارگران معدن آق قله در سرخس تقریبا حدود 12 ماه حقوق عقب افتاده دارند، خاطرنشان کرد: رفع این مشکل در اختیارات دولت نبوده و مدیرعامل باید در مورد آن اقدام داشته باشد.

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل!

جمعی از دانشجویان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در اعتراض به برخی مشکلات صنفی این دانشگاه از جمله مسائل مربوط به کمیته‌های انضباطی تجمع کردند.

بنا به گزارشات منتشره، دانشجویان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل به مواردی از قبیل عدم احضار کتبی دانشجویان، تفهیم اتهام نکردن به دانشجویان و محول کردن  تمامی موارد به جلسه دفاع(تا جایی که به برخی دانشجویان حتی تخلف ارتکابی هم اعلام نشده است)، عدم اجازه به برخی دانشجویان برای دفاع مکتوب، دخالت های خلاف قانون حراست دانشگاه در روند رسیدگی به پرونده های کمیته انضباطی، عدم رعایت بندهای مصرح در آیین نامه و شیوه نامه انضباطی و صدور احکام سنگین به دانشجویان اعتراض داشتند.

خطراتی که شب‌عیدی کارگران را تهدید می کند!

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران:‌ در برخی موارد نیز متاسفانه در حالی که کارگران در حال کار در محل هستند، کارفرما یا سرکارگر هنگام ترک محل اقدام به قفل کردن در کارگاه می‌کند و همین موضوع در هنگام بروز حادثه جان این افراد را به خطر می‌اندازد و امکان فرار از محل را از آنان سلب می‌کند، مواردی از این دست در گذشته نیز وجود داشته که حتی منجر به فوت کارگران نیز شده است.

سید جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با بیان اینکه در روزهای پایانی سال احتمال بروز خطرات دیگر در مقایسه با دیگر ایام سال وجود دارد، گفت:‌ یکی از این موارد خطراتی است که کارگاه‌های مختلف تولیدی به ویژه کارگاه‌های تولید کیف و کفش و صنایع چوب را تهدید می‌کند و آمار سال‌های گذشته نیز نشان می‌دهد که احتمال بروز  حادثه در این موقع از سال بیشتر است، چرا که معمولا کارگاه‌های تولیدی برای تامین نیاز مشتری و به موقع تحویل دادن سفارشات در چندین شیفت فعالیت کرده و بعضا فعالیتی شبانه‌روزی دارند.

ملکی ادامه داد:‌ این شرایط زمانی خطرناک‌تر می‌شود که به عنوان مثال یک کارگر دو یا حتی سه شیفت پی‌درپی در کارگاه فعالیت می‌کند و طبیعی است که در چنین شرایطی هوشیاری فرد کاهش پیدا کرده و ممکن است نتواند یک‌سری اصول ایمنی را رعایت کند، در موارد متعددی از حوادث شاهد این بوده‌ایم که کارگری به علت خستگی ظرف حاوی تینر یا چسب و … را در مجاورت شعله بخاری کارگاه قرار داده و منجر به حریقی گسترده شده است. یا در برخی اماکن از لوازم گازسوز غیرایمنی مانند چراغ خوراک پزی یا گاز برای گرم کردن محیط استفاده می‌کنند که موجب گازگرفتگی افراد می‌شود.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران ادامه داد:‌ در برخی موارد نیز متاسفانه در حالی که کارگران در حال کار در محل هستند، کارفرما یا سرکارگر هنگام ترک محل اقدام به قفل کردن در کارگاه می‌کند و همین موضوع در هنگام بروز حادثه جان این افراد را به خطر می‌اندازد و امکان فرار از محل را از آنان سلب می‌کند، مواردی از این دست در گذشته نیز وجود داشته که حتی منجر به فوت کارگران نیز شده است.

 

 

وی با اشاره به راهکارهای پیشگیری از بروز چنین حوادثی اظهارکرد: ساعت مفید و مناسب برای کار انسان حدود هشت ساعت است و انسان پس از هشت ساعت کار مداوم معمولا بازدهی‌اش کاهش پیدا می‌کند. از این رو توصیه جدی ما به کارگران و کارفرمایان این است که حتما اگر بنا به فعالیت سه‌شیفته یا 24 ساعته در محل کارگاه خود را دارند از افراد مختلف در هر شیفت استفاده کرده و یک کارگر را به مدت دو یا سه شیفت متوالی در محل نگه‌ندارند. همچنین کپسول‌های خاموش کننده را در محل قرار داده و حتما از شارژ بودن آن مطمئن شوند و توجه داشته باشند که هنگام ترک کارگاه نیز در صورتی که کارگران در آن مشغول به کار هستند به هیچ عنوان در آن را قفل نکنند.

جان باختن کولبری دیگردرسردشت براثر شلیک مستقیم نیروهای نظامی!

شلیک مستقیم نظامیان حکومتی جان کولبر دیگری در سردشت که برای تهیه مایحتاج زندگی به امرار معاش در مناطق مرزی روی برده بود، گرفت.

به گزارش21اسفند کُردپا، شامگاه گذشته بیستم اسفندماه، یک کولبر دیگر در سردشت براثر شلیک مستقیم نظامیان حکومتی جان خود را از دست داد.

این منبع،هویت این کولبر جان باخته را “آکو قاسمی” اهل روستای “بیتوش” اعلام کرده ومی افزاید نیروهای انتظامی بدون اخطار قبلی این کولبر را مورد تیراندازی قرار داده‌اند.

بیست ویکم اسفندماه1395

akhbarkargari2468@gmail.com