اخباروگزارشات کارگری21اسفند1396

admin   مارس 12, 2018   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری21اسفند1396 بسته هستند

بایگانی

تجمع کنندگان بازداشتی روزجهانی زن مقابل وزارت کار آزاد باید گردند

علی افسونگر، علی سالم،‌ پیمان چهرازی، مهرداد قاضی‌ و جواد عباس توللی

– تعلیق از کار16کارگر ایرانخودروبدلیل راه اندازی کانال تلگرامی«فعالین شورا»

– تجمعات اعتراضی کارگران حوزه راه آهن شمال شرق دامغان نسبت به عدم پرداخت  چند ماه حقوق وحق بیمه

– اعتصاب و تجمعات  اعتراضی کارگران گروه ملی فولاد اهواز بدون وقفه ادامه دارد

– تجمع اعتراضی کارگران دریایی و خدمات بندری شرکت هدایت کشتی نسبت به کاهش حقوق

– تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته کارخانه آونگان نسبت به عدم پرداخت مطالبات مقابل استانداری مرکزی برای سومین روز متوالی

– بازداشت شدگان زنِ تجمع ۸ مارس از زندان قرچک ورامین آزاد شدند

– کمیته دفاع از محمد حبیبی:گزارش روز نهم از وضعیت محمد حبیبی

– بیانیه کانون صنفی معلمان تهران در خصوص بازداشت محمد حبیبی

– عدم پرداخت ماه ها حقوق کارگران سد کارون 4

– جان باختن یک کارگر درممسنی براثرانفجار چاه فاضلاب

– جان باختن یک کارگرراهداری در قزوین حین کار براثرتصادف

تعلیق از کار16کارگر ایرانخودروبدلیل راه اندازی کانال تلگرامی«فعالین شورا»

خبری مربوط به سایت مرکزی ایرانخودرو

اواسط بهمن ماه گذشته، کانال تلگرامی – تحت عنوان «فعالین شورا»- بصورت خودجوش از سوی برخی کارگران ایرانخودرو راه اندازی شدکه بطریقی کاملاً قانونی، درصدد ایجاد شورای کارگری (چیزی شبیه شورای کارگری ایرنخودرودیزل) بوده است. جالب اینکه کانال مزبور پس از دو هفته فعالیت توانست سه هزار نفر از کارگران سایت مرکزی ایرانخودرو را عضوکند. چیزی که مدیریت دولتی و حراست ایرانخودرو، که مدیرآن همیشه یکی ازمدیران سطح بالای وزرارت اطلاعات است را، خوش نیامد. و نتیجتاً کانال مزبور را مسدود و ١٦ نفر از فعالین آنرا از کار معلق کردند.

محفلی از کارگران ایرانخودرو

١۴ اسفد ٩٦

برگرفته ازسایت افق روشن

تجمعات اعتراضی کارگران حوزه راه آهن شمال شرق دامغان نسبت به عدم پرداخت  چند ماه حقوق وحق بیمه

روز دوشنبه بیست ویکم اسفندماه، کارگران حوزه راه آهن شمال شرق دامغان (شرکت تراورس) دراعتراض به چند ماه حقوق وحق بیمه مقابل فرمانداری ودفترامام جمعه دامغان تجمع کردند.

براساس گزارش منتشره،یکی از کارگران تجمع کننده گفت:متاسفانه  هنگامی که برای گفتن مشکلاتمان وارد فرمانداری شدیم گفتند مسئولین داخل اتاق جلسه هستند حتی حاظر نشدند برای مدت کوتاهی جلسه را قطع کنند بیرون بیایند وببینند مشکلات ما چیست؟ نمی دانیم چرا از پس برگزاری این همه جلسه مشکلات ما حل نمی شود خدا کند موضوع جلسه ای که داشتند مهم تر از مطالبات و مشکلات ما بوده باشد.

کارگردیگری در ادامه گفت: دست و روی سیاهمان را ببین باور کن کار میکنیم که جلوی خانواده رو سیاه و شرمنده نباشیم بالغ بر چهار ماه است من طلب دارم در این مدت نتوانستم برای فرزندانم لباس مناسب که دوست  دارند تهیه کنم و هرروز شرمنده خواربارفروش محله هستم به سختی کار میکنم اما شرمنده فرزندان و همسرم هستم و متاسفانه هیچ کس پاسخگو نیست.

یکی دیگر از کارگران در واکنش به پرداخت معوقات توسط مدیر کل راه آهن استان سمنان گفت: متاسفانه سری قبل نیز چنین خبری منتشر شد اما فایده نداشت اگر می خواست واقعا مطالبات داده شده و مشکلات حل شود اکنون این همه کارگر در اینجا چه کار میکردند؟

ما واقعا می خواهیم بدانیم آیا تا کنون حقوق و بیمه فرماندار و مدیر کل راه آهن نیز چهار ماه عقب افتاده است تا بدانند ما چه می کشیم و برای تهیه مایحتاج ضروری زندگیمان دچار چه مشکلاتی هستیم.

این کارگر شرکت تراورس ادامه داد: مسئولین در پرداخت مطالبات وعده سرخرمن میدهند اکنون از آخرین وعده آنان چند ماه گذشته است و دیگر اعتمادی به آنها نیست مدیرراه آهن شهرستان بجا اینکه در پایان سال در کنار کارگران بماند و مشکلات کارگران را پیگیری وحل کند سفر زیارتی را بهانه قرار داده و به زیارت رفته است.

یکی دیگر از کارگران شرکت تراورس گفت: واقعا از امام جمعه شهرستان دامغان تشکر می کنیم با اینکه بابت کاری بیرون از محل دفتر بودند و ظاهرا در جلسه ای حضور داشتند برخلاف دیگر مسئولین به دفترمحل کار آمدند و در جمع همکارانم به پیگیری معوقات ما پرداخت و امیدواریم طبق قولی که به ایشان دادند این مطالبات ما پرداخت شود.

اعتصاب و تجمعات  اعتراضی کارگران گروه ملی فولاد اهواز بدون وقفه ادامه دارد

امروز  دوشنبه 21 اسفند بار دیگر کارگران گروه ملی فولاد اهواز در مقابل استانداری خوزستان دست به تجمع اعتراضی زدند و برای ساعاتی در مقابل آن تحصن کردند.

این کارگران با سر دادن شعارهایی همچون”همشهری به هوش باش،ما کارگریم نه اوباش” ، “کارگر میمیرد،ذلت نمیپذیرد”و “این همه بیعدالتی،هرگز ندیده ملتی”اعتراض خود را به وضعیت مشقت باری که دارند اعلام کردند و در پی بی توجهی مسئولین استانداری ، در صفی عظیم و بهم پیوسته در خیابان منتهی به کیانپارس اهواز دست به راهپیمایی زدند و شعارهای فوق را فریاد  کشیدند.

بنا بر گزارشهای ارسالی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز به اتحادیه آزاد کارگران ایران در پی این تجمع و راهپیمایی، مقارن ظهر امروز 10نفر از کارگران این مجتمع بزرگ صنعتی برای پیگیری وعده پرداخت حقوق که هفته گذشته توسط فرماندار اهواز در جمع کارگران داده شده بود  به دفتر فرماندار مراجعه نمودند.

بنا بر این گزارش، بدنبال این مراجعه فرماندار اهواز اظهار داشت، براساس قول و گفته موسوی سهامدار شرکت آن وعده را ‌دادم و هیچ مسئولیتی درقبال پرداخت حقوق شما ندارم و از این لحظه برای گرفتن مطالبات تان به شخص موسوی مراجعه نمائید.

خون میرزائی فرماندار اهواز حتی با صراحت عنوان کرده است که  مشکل کارگران گروه ملی فولاد در قیاس با سایر مشکلات شهر برای وی اهمیت چندانی ندارد و گرسنگی و خالی بودن سفره آنان برایش مهم نیست.

فرماندار اهواز  همچنین به کارگران مراجعه کننده  اظهار داشته است: موسوی از انجام تعهدات خود در قبال پرداخت حقوق و تامین مواد اولیه برای راه اندازی کارخانجات سر باز میزند و برای دریافت تسهیلات درنظر گرفته شده از تامین وثیقه های لازم خودداری میکند.

بنا به آخرین گزارشهای رسیده از شرکت گروه ملی صنعتی فولاد اهواز به اتحادیه  آزاد کارگران ایران، بدنبال انتشار اظهارات فرماندار اهواز در میان کارگران این مجتمع عظیم فولاد، خشم آنان بشدت بر انگیخته شده است و آنها اعلام کرده اند اقدامات اعتراضی تری را در پاسخ به بی توجهی کارفرما و مسئولین فرمانداری و استانداری نسبت به پرداخت حقوقهای معوقه  خود در دستور خواهند گذاشت.

اتحادیه آزاد کارگران ایران

21 اسفند 1396

تجمع اعتراضی کارگران دریایی و خدمات بندری شرکت هدایت کشتی نسبت به کاهش حقوق

روز دوشنبه بیست ویکم اسفندماه،جمعی از کارگران دریایی و خدمات بندری شرکت هدایت کشتی در اعتراض به کاهش حقوقشان،دست به تجمع مقابل ساختمان این شرکت در اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان واقع در بندر امام زدند.

براساس گزارش منتشره،تجمع‌کنندگان گفتند: حدود دو سال است که مبلغی تحت عنوان کارانه به ما تعلق می‌گیرد که بر این اساس برای زندگی و مخارج خودمان برنامه‌ریزی کرده‌ایم، متأسفانه امروز نامه‌ای توسط مدیریت این شرکت صادر گردیده که قرار است این مبلغ که عرف گردیده از ابتدای سال 97 دستخوش تغییراتی گردد که به زیان ملوانان و طناب گیران است.

بنابهمین گزارش، این مبلغ بین 500 هزار تا یک‌میلیون تومان بر اساس موقعیت شغلی کارکنان متغیر بوده که هرماه پرداخت می‌گردید ولی بر اساس تصمیم جدید قرار شده است که در سال آینده مبلغ کارانه به واژه «آماده بکاری» تغییر یافته و در طول سال، 4 نوبت پرداخت گردد.

تجمع‌کنندگان صبح امروز دوشنبه 21 اسفندماه در مقابل ساختمان این شرکت در اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان واقع در بندر امام خمینی دست به تجمع زدند و خواستار لغو این تصمیم هستند.

حدود 400 ملوان و طناب گیر در شرکت هدایت کشتی مشغول به کار هستند.

تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته کارخانه آونگان نسبت به عدم پرداخت مطالبات مقابل استانداری مرکزی برای سومین روز متوالی

روز دوشنبه بیست ویکم اسفندماه برای سومین روز متوالی، کارگران بازنشسته کارخانه آونگان دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان پس از چندسال، مقابل استانداری مرکزی تجمع کردند.

بنابه گزارش منتشره، امروز کارگران آونگان مقابل استانداری تجمع کردند و می گویند برای سومین روز متوالی است که در این مکان تجمع می کنند. با نگاهی گذرا به تجمع کنندگان مردان مسنی را می‌بینی که تنها به دنبال حقوق خود هستند و کاسه صبر چهارساله ‌ شان دیگر لبریز شده است.

نماینده کارگران بازنشسته شرکت آونگان گفت: سال 1383 بود که آونگان رسما به بخش خصوصی واگذار شد و شخصی به نام غلامعباس جعفری با 12 میلیارد تومان آونگان را خریداری کرد. این رقم واگذاری سروصدای بسیاری به پا کرد به نحوی که حتی نحوه واگذاری در مجلس شورای اسلامی به تحقیق و تفحص گذاشته شد و طی ارزیابی ها رقم واقعی آونگان 36 میلیارد تومان برآورد شد در حالی که با رقم 12 میلیارد تومان به یک فرد واگذار شد و در واقع امکانی برای پرکردن این خلا بزرگ قیمتی وجود نداشت چراکه مزایده انجام شده و در واقع کار از کار گذشته بود.

وی با بیان اینکه آونگان رسما در سال 91 ورشکست شد و از آن زمان تاکنون هیچ اقدامی برای شرکت و کارگران آن انجام نشده است، تاکید کرد: در زمان ورشکستگی مطالبات 100 نفر از کارگران شرکت باقی ماند؛ 20 نفر مشغول به کار بودند که پس از ورشکستگی مشمول بیمه بیکاری شدند و 80 نفر نیز بازنشست شدند.

وی با بیان اینکه در تمام طول خدمت چهار درصد از حقوق کارگران به منظور بیمه مشاغل سخت و زیان ‌ آور کسر شد که تا به امروز چیزی در ازای آن از طرف کارفرما پرداخت نشده است، علاوه بر آن حقوق معوقه و سنوات بازنشستگان نیز باقی ماند که این رقم حدود 5 میلیارد و 300 میلیون تومان است که با وجود پیگیری از محل دادگاه حقوقی و اداره کار و اداره ورشکستگی راه به جایی نبرده‌ایم.

این کارگربازنشسته ارزش اموال منقول و غیرمنقول شرکت پس از ارزیابی سال 91 را 98 میلیارد و 413 میلیون تومان عنوان کرد و افزود: کارخانه از سال 91 تاکنون دو بار به مزایده گذاشته شده است، اما هر بار به گفته مسئولان به دلایل نامعلوم متقاضیان مزایده در روز مزایده حاضر نشدند و در واقع شرکت به فروش نرسید.

وی اضافه کرد: در مرحله سوم مزایده با کارشناسی مجدد ارزش شرکت 76 میلیارد تومان برآورد شد که تاکنون شخصی اعلام آمادگی کرده است که تنها 10 میلیارد تومان پول نقد در اختیار دارد، اما طبق نظر دادگاه فروش آونگان باید کاملا نقد و با پرداخت کل پول انجام شود که در شرایط کنونی کمتر کسی وجود دارد که 76 میلیارد تومان نقد برای خرید یک کارخانه پرداخت کند.

این نماینده کارگران آونگان با اشاره به بدهی‌های شرکت گفت: آونگان در حال حاضر 40 میلیارد تومان به بانک سپه، تجارت و صادرات بدهکار است که سهامدار این رقم برای رونق شرکت دریافت کرد، اما هیچگاه برای آونگان هزینه نکرد. در کنار این بدهی حدود 9 میلیارد تومان بدهی بیمه و 1.5 میلیارد تومان نیز بدهی دارایی و هزینه آب وبرق و گاز و … است.

وی به دیدار امروز تعدادی از نمایندگان کارگران آونگان با سعید فرخی سرپرست معاونت اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی و محمود نعمتی مدیرکل دفتر اقتصادی استاندار مرکزی اشاره کرد و گفت: مسئولان نیز گفتند که کاری از ما برنمی‌آید، شرکت خریدار ندارد و در واقع آونگان روی دستمان مانده است و فروش آن به خریدار فعلی که تنها 10 میلیارد تومان پول نقد در اختیار دارد نیز غیرقانونی است و همچنان به مانند 4 سال گذشته نتیجه نگرفتیم.

این کارگربازنشسته تصریح کرد: مسئولان استان هیچ پاسخ روشنی تاکنون به 80 کارگر آونگان نداده‌اند و جایی نیست که شکایت خود را به آنجا ببریم.

بنابهمین گزارش،روزگاری تولید دکل‌های انتقال نیرو خاورمیانه در اراک و در کارخانه آونگان انجام می‌شد، اما امروز گویی آونگانی از ابتدا وجود نداشته و کسی فریاد یاری طلب کردن آن را نمی‌شنود.

شرکت آونگان اراک در سال 1353 کار خود را در فاصله سه کیلومتری اراک آغاز کرد و اما در آستانه 30 سالگی به زمین خورد و دیگر توانی برای سرپاشدن نیافت و در ورطه ورشکستگی سقوط کرد سقوطی که پس از چهار سال گویی دیگر اراده‌ای برای بیرون کشیدن آن وجود ندارد.

این واحد صنعتی در سال 83 واگذاری شد و با این واگذاری روزهای طلایی و اوج آونگان هر روز افول کرد و به مسیر سراشیبی افتاد به نحوی که به گفته کارگرانش رسما در سال 1391 ورشکست شد و پرونده این صنعت بزرگ استان مرکزی به اداره ورشکستگی و تسویه شرکت‌های ورشکسته دادگستری ارجاع شد.

پس از این ورشکستگی تلاش هایی جهت بازگشت مجدد این واحد صنعتی به چرخه تولید انجام شد، اما تاکنون هیچ اتفاق مثبتی نیفتاده است و ظاهرا در این راستا اقدامی از کسی ساخته نیست.

طی سال های اخیر به صورت مستمر شاهد تجمع تعدادی از کارگران این واحد صنعتی هستیم که پس از حدود 5 سال همچنان راه به جایی نبرده‌اند و سردرگم به دنبال مطالبات خود هستند.

اول خردادماه سال جاری بود که رئیس صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی خبر از به مزایده گذاشتن آونگان پس از ارزیابی دادگستری داد، اما بیش از 9 ماه از آن روز می‌گذارد و آونگان و کارگرانش همچنان گرفتار کلافی سردرگم هستند.

دوم تیرماه سال جاری نیز ظفر افشون معاون وقت اقتصادی استاندار مرکزی در نشست بررسی و پیگیری مشکلات آونگان گفت که احیای آونگان در اولویت کاری قرار دارد.

18 مردادماه سال جاری نیز افشون در برخی از رسانه‌ها از واگذاری کارخانه آونگان به مدیرعامل آلومرول صحبت به میان آورد و حتی به صراحت بیان کرد که ظرف یک ماه آینده(شهریورماه 96) فعالیت خود را آغاز می‌کند که هیچکدام از این وعده ‌ ها به ثمر ننشست و برای کارگران پول نشد.

حتی اگر 4 سال گذشته را در نظر نگیریم، طی یک سال اخیر مسئولان استان فرصت کافی برای حداقل رصد شرایط این کارخانه و تدبیری جهت پرداخت 5 میلیارد مطالبات کارگری را داشتند، اما اینکه چرا یک 365 روز دیگر به 365 روزهای گذشته افزوده شد و کاری از پیش نرفت جای بسی شگفتی است.

بازداشت شدگان زنِ تجمع ۸ مارس از زندان قرچک ورامین آزاد شدند

دقایقی پیش بازداشت‌شدگان زن تجمع ۸ مارس در برابر وزارت کار با قرار کفالت از زندان قرچک ورامین آزاد شدند.

این بازداشت‌شدگان صبح امروز ۲۱ اسفند به دادسرای اوین منتقل شدند و بعد از امضای قرار کفالت توسط کفیل‌های آنها بار دیگر به زندان قرچک منتقل شدند و اعلام شد که بعدازظهر آزاد می‌شوند. زنان بازداشت شده دقایقی پیش در حالی ‌که خانواده‌ها و یاران  آنها منتظر بودند، آزاد شدند.

طبق اعلام مقامات دادستانی روز چهارشنبه به وضعیت مردان بازداشت شده در تجمع ۸ مارس رسیدگی خواهد شد و احتمال آزادی آنها در آن روز وجود دارد. تعدادی از بازداشت‌شدگان مرد در تجمع ۸ مارس در دو روز اول با قرار التزام و کفالت آزاد شدند اما هم چنان ۵ مرد با نام‌های علی افسونگر، علی سالم،‌ پیمان چهرازی، مهرداد قاضی‌ و جواد عباس توللی، از روز جمعه در زندان فشافویه بازداشت هستند.

طی فراخوان ۸ مارس، روز ۱۷ اسفند ماه زنان و مردان  مقابل وزارت کار حضور یافتند تا به نابرابری، بی‌عدالتی و شرایط نامساعد زنان در بازار کاراعتراض کنند. بسیاری از تجمع‌کنندگان قبل از رسیدن به محل تجمع با ضرب و شتم و خشونت نیروهای انتظامی، لباس شخصی‌ها و موتورسواران مواجه و پراکنده شدند. در همان لحظات اولیه بیش از ۵۰ زن و ۲۰ مرد بازداشت شدند. برخی در دو روز اول با قرار کفالت یا تعهد آزاد شدند.

منبع: کانال تلگرام فراخوان تجمع 8مارس

کمیته دفاع از محمد حبیبی:گزارش روز نهم از وضعیت محمد حبیبی

یکشنبه 20 اسفند روز نهم بازداشت عضو هیات مدیره کانون تهران است. روز نهم خانواده محمد حبیبی به همراه دوستان و وکلای پرونده به شعبه دوم بازپرسی دادسرای اوین مراجعه نمودند. هدف از این مراجعه معرفی وکلا به شعبه 2 بود. در این مراجعه همسر آقای حبیبی موفق شد با بازپرس پرونده ملاقات نماید و به نحوه بازداشت و ادامه. روند بی خبری از محل نگهداری همسر خود اعتراض نمود اما متاسفانه مسئول پرونده از ارایه محل نگهداری معلم زندانی خودداری نمود و این روند غیر قانونی همچنان ادامه دارد.

در این دیدار به خانم پاک ضمیر گفته شد بخاطر درد گردن همسرش گردن بند مخصوص تهیه و به زندان تحویل دهد ایشان بعد از تهیه مراتب نگرانی خود نسبت به وضعیت سلامت همسرش را اعلام نمودند لازم به ذکر است آقای حبیبی در سال های اخیر مشکل جدی گردن نداشته و گویی بخاطر شرایط بد بازداشت مشکل قدیمی گردن ایشان عود نموده است.

در ادامه پیگیرها بعداز ظهر 20 اسفند همسر آقای حبیبی به همراه جمعی از اعضای هیات مدیره کانون معلمان تهران و دوستان با وزیر آموزش و پرورش ملاقات نمودند. در این دیدار بعد از شرح ماوقع توسط خانم خدیجه پاک ضمیر، آقای فلاحی دبیرکل کانون تهران تاکید نمودند که آقای حبیبی در فعالیت خود وظایف تشکیلاتی محول را انجام داده است و نباید اینچنین مورد ضرب و شتم قرار گیرد و نسبت به وضعیت موجود اعتراض نمود در این دیدار خانم صدیقه پاک ضمیر، عضو هیات مدیره کانون تهران تاکید نمود که نحوه بازداشت آقای حبیبی از طرف نهادهای مدنی و تشکل های صنفی به شدت محکوم شده است و موجب اعتراض معلمان است. آقای حمید جعفری دوست و همکار آقای حبیبی نسبت به عواقب انتساب اتهامات واهی به محمد حبیبی هشدار داد و خواستار احقاق حقوق وی شد. در ادامه جعفر ابراهیمی بازرس شورای هماهنگی با توجه به موضع گیری آقای بطحایی در مورد معلمان زندانی به عدم شفافیت و موضع گیری دو پهلو وی در مصاحبه با خبرآنلاین اشاره نمود و خواستار آن شد که وزیر به صورت مشخص و قاطع ضمن به رسمیت شناختن تشکل های صنفی، واقعه خشونت در برابر هنرستان اندیشه را محکوم نماید.

پس اظهار نظر معلمان آقای بطحایی ضمن ابراز تاسف بخاطر نحوه بازداشت به پیگیری های خود و محدودیت ها اشاره نمود و تاکید نمود که بصورت جدی این پیگیری ادامه خواهد داشت. در پایان معلمان شرکت کننده در این دیدار بر خواسته خود نسبت به اعلام موضع صریح وزارتخانه تاکید نمودند و اعلام کردند نحوه واکنش معلمان بستگی به وضعیت آقای حبیبی دارد و اگر محل نگهداری وی مشخص نگردد معلمان گام های دیگری برخواهند داشت. این جلسه پس از 45 دقیقه پایان یافت.

در ادامه موج حمایت ها و همبستگی با خانواده محمد حبیبی امروز در تعدادی از مدارس در شهرهای تهران، اندیشه، اهواز، جلفا، بهبهان، مریوان و شیراز همکاران با تراکت هایی که خواستار آزادی آقای حبیبی بود عکس گرفته و منتشر نمودند

امروز همچنین محمد حبیبی حوالی ساعت 20 با همسر خود تماس گرفت و ضمن اعلام بی خبری از محل نگهداری وضعیت خود را با وجود گردن درد خوب توصیف نمود تا زمان تماس گردن بند ایشان به دستشان نرسیده بود همچنین آقای حبیبی از معلمان و تشکل های صنفی و فعالان مدنی بابت حمایت و همدلی با وی و خانواده اش قدردانی نمود.

با توجه به گزارش فوق کمیته دفاع از محمد حبیبی و اعضای خانواده وی و تشکل های صنفی در گام نخست خواستار روشن شدن وضعیت این معلم دربند بوده منتظر واکنش وزیر آموزش و پرورش در محکومیت دستگیری وی هستند و معتقدند بایستی بدون فوت وقت محمد حبیبی آزاد شده با خاطیان برخورد قانونی صورت گیرد.

کمیته دفاع از محمد حبیبی

20 اسفند 1396

بیانیه کانون صنفی معلمان تهران در خصوص بازداشت محمد حبیبی

ده روز از بازداشت محمد حبیبی عضو فعال، صادق و پرتلاش کانون صنفی معلمان تهران می گذرد. در این مدت، این بازداشت واکنش های متعددی را به همراه داشته است. این واکنش ها از سوی بدنه ی معلمان، شورای هماهنگی تشکل های صنفی، تشکل های صنفی معلمانِ استان های مختلف کشور،  تشکل های مدنی و کارگری بوده است. این واکنش ها به بازداشت محمد حبیبی از یک سو اعتراض به بازداشت یک فعال صنفی بوده است که به طور کلی بازداشت هرکنشگر صنفی را به معنای سرکوب جامعه می دانند  و از سوی دیگر  در اعتراض به نوع بازداشت ایشان و خشونت و بی احترامی صورت گرفته در حین بازداشت بوده است که شایسته هیچ نوع انسانی خصوصا یک معلم نیست. بازداشت ایشان به شدت روح معلمان را آزرده نموده است و پیگیرانه و با حساسیت بی سابقه وضعیت ایشان را رصد می کنند. به روش های گوناگون و با استفاده از فضای رسانه ای و مجازی با صدور بیانیه، نوشتن یادداشت و دلنوشته ، اعتراضات خود را نسبت به این گونه اقدامات نشان داده اند.

در حالی که جامعه معلمی و مدنی اعتراض و نگرانی خود از وضعیت ایشان را در چنین سطح وسیعی اعلام نموده اند،متاسفانه تاکنون این موضوع با سکوت و بی اعتنایی مسئولین، مواجه شده است. در این مدت با وجود پیگیری های متعدد صورت گرفته از سوی خانواده، دوستان و اعضای کانون، نه تنها علت بازداشت از سوی مرجع بازداشت کننده مشخص نشده، بلکه حتی مکان بازداشت ایشان نیز به خانواده اعلام نشده است.

کانون صنفی معلمان تهران بار دیگراعلام می دارد که محمد حبیبی با رویکردی کاملاً صنفی در این مجموعه فعالیت نموده و بارها با موضع گیری ها و یادداشت هایش نشان داده است که به جزئی ترین مسائل صنفی از وضعیت آموزش دانش آموزان تا خشونت در مدارس، آموزش رایگان و همچنین وضعیت معیشت معلمان اهمیت می دهد و در جهت بهبود این وضعیت تلاش می کند. ما برخورد و بازداشت این فعال صنفی و رسانه ای را به معنای برخورد با هرگونه فعالیت متشکلِ صنفی و مدنیِ مسالمت آمیز می دانیم.کانون صنفی معلمان تهران، ادامه ی بازداشت این عضو خود را به منزله ی مخالفت با هر نوع تلاش صنفی صادقانه و در چارچوب قانون برای بهبود وضعیت معلم و دانش آموز تلقی می نماید؛ چرا که باور داشته و اعلام می داریم که محمد حبیبی در فعالیت های چند ساله خود در این مجموعه جز در این مسیر گام برنداشته است.

همچنین کانون صنفی معلمان تهران با توجه به تجربیات گذشته در وارد نمودن انواع اتهامات بی پایه به فعالین صنفی معلمان،در هنگام بازداشت و دادن آدرس های گمراه کننده به منظور جلوگیری از ورود برخی حامیان حقیقت جو،مراجع ذیربط را از ورود به چنین اقداماتی درمورد  محمد حبیبی برحذر داشته و معتقد است ورود به  چنین اقداماتی نتیجه ای جز بی اعتمادی بیشتر به اتهام زنندگان و برانگیختن خشم جامعه ی معلمان نخواهد داشت.

کانون صنفی معلمان تهران ضمن اعتراض مجدد به رفتارهای غیر قانونی وهمراه با خشونت در هنگام بازداشت یک معلم و کنشگر مدنی،خواهان آزادی فوری این عضو هیئت مدیره ی خود می باشد. همچنین اعتراض خود نسبت به ادامه ی حبس سایر همکاران و اعضای خود را اعلام می دارد.به باور ما شکستن حرمت یک معلم، صرف نظر از زیر پا گذاشتن حقوق فردی او، گستاخی نسبت به جایگاه رفیع معلمی است. ما ضمن تأکید بر تداوم پیگیری ها و اقدامات قانونی خود، نسبت به تحرکات احتمالی خارج از کنترل تشکل ها،در جامعه معلمی هشدار می دهیم.

کانون صنفی معلمان تهران از حمایت های بی دریغ صورت گرفته از طرف معلمان،تشکل های صنفی معلمی و برخی نهادهای مدنی غیر معلمی در حمایت از آقای حبیبی، کمال تشکر را دارد و این حمایت ها را مایه ی دلگرمی خانواده ی ایشان تشکل ها و فعالان صنفی می داند.به امید رهایی همه ی معلمان دربند.

کانون صنفی معلمان

96/12/21

عدم پرداخت ماه ها حقوق کارگران سد کارون 4

حقوق کارگران سد کارون چهار واقع در استان چهارمحال و بختیاری ماه ها پرداخت نشده است.

برپایه گزارش رسانه ای شده بتاریخ21اسفند یکی از کارگران گفت: با اینکه در روزهای پایانی سال قرار داریم کارگران سد کارون چهار از ۶ تا ۹ ماه حقوق نگرفته‌اند و خانواده های کارگران با مشکلات سختی دست و پنجه نرم می کنند.

این کارگربا بیان اینکه کارگاه سد کارون ۴ در استان چهارمحال و بختیاری با حدود ۶۰۰ کارگر فعال است اظهار داشت: متأسفانه با وجود اینکه کمتر از ۱۰ روز تا عید نوروز باقی مانده است دستان کارگران این کارگاه خالی است.

وی افزود: بیشتر کارگران سد کارون چهار از ۶ تا ۹ ماه حقوق معوقه دارند و با وجود انجام کار سنگین در مقابل زن و بچه‌هایشان شرمنده هستند.

این کارگر افزود: برخی کارگران سد از تیرماه امسال تاکنون حقوقی دریافت نکرده‌اند.

این کارگربا بیان اینکه کارگران شرکت عمران مارون که در این کارگاه حدود ۵۰ نفر کارگر دارد بهترین وضعیت را دارند و تا پایان دی‌ماه حقوق دریافت کرده‌اند، گفت: کارگران بقیه شرکت‌های فعال در سد از جمله شرکت جهاد توسعه منابع آب که زیر مجموعه شرکت مادر تخصصی آب نیرو هستند از ۶ ماه تا ۹ ماه حقوق معوق دارند این در حالی است که در مواقعی کارگران را به بهانه تعدیل نیرو کاهش داده اند.

 

گفتنی است فاز اول سد کارون ۴، تیرماه سال ۹۰ با حضور رئیس‌جمهور وقت افتتاح شد و از همین سال در کارگاه‌های این سد تعدیل نیرو صورت گرفت و بسیاری از کارگران مجبور به ترک کارگاه شدند.

جان باختن یک کارگر درممسنی براثرانفجار چاه فاضلاب

معاون اجتماعی نیروی انتظامی شهرستان ممسنی گفت: بر اثر انفجار چاه فاضلاب یک واحد مسکونی در محله قلعه کهنه شهر نورآباد مرکز این شهرستان، پدر و مادر خانواده و یک کارگر جان خود را از دست دادند.

سرهنگ عبدالمناف رضایی روزدوشنبه افزود: کارگر متوفی برای تخلیه چاه فاضلاب این واحد مسکونی از ماده کاربیت استفاده کرده و پس از آن برای مشاهده وضعیت عمق چاه کبریت را روشن کرده بود و همین امر موجب انفجار چاه و جان باختن کارگر و پدر و مادر این خانواده شد.

وی بیان کرد: بر اثر شدت انفجار، این واحد مسکونی به طور کامل تخریب شده و افزون بر این به برخی از منازل اطراف این خانه نیز آسیب رسیده است.

جان باختن یک کارگرراهداری در قزوین حین کار براثرتصادف

معاون حمل و نقل جاده ای قزوین گفت: یکی از کارگران راهداری استان شامگاه روز یکشنبه هنگام اجرای عملیات راهداری جاده ای جان خود را از دست داد.

جواد حق لطفی یکشنبه شب افزود: نیروهای راهدار هنگام عملیات جاده ای در مسیر قدیم قزوین – رشت، حوالی روستای نظام آباد ناگهان شاهد برخورد یک دستگاه خودرو لیفان با یکی از همکاران خود بودند.

وی ادامه داد: فرد مصدوم بلافاصله به مرکز درمانی رجایی قزوین انتقال یافت اما نامبرده متاسفانه ساعاتی پیش جان خود را از دست داد.

بیست ویکم اسفندماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com