اخبار کارگری 21و 22 تیر1397

admin   جولای 13, 2018   دیدگاه‌ها برای اخبار کارگری 21و 22 تیر1397 بسته هستند

بایگانی

محمود بهشتی لنگرودی از دوشنبه هفته گذشته در اعتصاب غذاست

بهشتی، معلم و فعال صنفی زندانی، از دوشنبه یازدهم تیرماه ۹۷ در اعتراض به نحوه برخورد قوه قضاییه و دادستانی با زندانیان سیاسی در اعتصاب غذاست. سه روز نخست این اعتصاب غذا خشک بود (نه آب و نه غذا) و این اعتصاب غذا از روز چهارم پس از به وخامت کشیدن وضع جسمانی ایشان و به درخواست هم بندان، آقایان اسماعیل عبدی و عبدالفتاح سلطانی به اعتصاب غذای تر تبدیل شده است.

محمود بهشتی ۱۰ روز نخست این اعتصاب غذا را برای نشان دادن حسن نیت و ایجاد فرصت پاسخگویی برای مسوولین، بدون اعلام در رسانه ها و بدون اعلام به همکاران سپری کرده است.

بهشتی که در اعتراض به احکام غیر عادلانه صادر شده توسط قاضی های صلواتی و مقیسه و شیوه دادرسی غیر قانونی و عدم اجرای اصل ۱۶۸ قانون اساسی دست به اعتصاب غذاهای طولانی زده است، بسیار آسیب دیده و این اعتصاب غذا به صورت جدی جان او را تهدید میکند.و تاحال نزديك به شش كيلو وزن كم كرده است.

/کانال کانون صنفی معلمان

 درگیری در کازرون بر سرآب باعث کشته شدن یک روستایی شد !
شنبه هفدم تیرماه مردم برازجان که دومین شهر پرجمعیت استان بوشهر به شمار می‌رود، در اعتراض به بی‌آبی چند روزه، مسیر شیراز-بوشهر را بستند.
آب شهرستان دشتستان که بزرگترین شهرستان بوشهر از نظر وسعت و با 260 هزار نفر، دومین شهرستان پرجمعیت بوشهر به شمار می‌رود، سالهای سال است که از تصفیه‌خانه بوشیکانکازرون تامین شده و حالا بدلیل  مختلف از جمله خشکسالی طولانی‌مدت، میزان انتقال آب از این خط کاهش چشمگیری یافته است.
محمدباقر سعادت نماینده دشتستان در مجلس شورای اسلامی  در سخنانی جنجالی تنها راه نجات مردم را جلوگیری از برداشت غیرقانونی آب از خط انتقال کازرون دانست و تاکید کرد: اگر کوچکترین مشکل امنیتی در شهرستان دشتستان رخ دهد مسؤولان فارس مقصر هستند و باید در شورای عالی امنیت پاسخگو باشند؛ چراکه 55 روز است دشتستان در بحران شدید آب قرار دارد.
در ادامه این سخنرانی و جدل بین مسئولین  شهرستان برازجان و کازرون مقامات دولت بجای ریشه یابی علل کم آبی و برنامه ریزی برای حل بحران آب درصدد جمع آوری موتورپمپ های باصطلاح غیرقانونی روستاییان کازرونی برآمدند
و پلیس با فشار مسؤولان بوشهر به سراغ کشاورزان کازرونی رفت تا پمپ‌های آب آنان را برچیند. باغداران کازرونی هم که از یک سو با دعوای رسانه‌ای مسؤولان دو استان به‌شدت تحریک شده و از سوی دیگر هیچ راه امرار معاشی جز کشاورزی و باغداری ندارند، با پلیس درگیر شدند که در این درگیری‌ها یک نفر کشته شد.

جمعی ازکارگران کارخانه بویرصنعت یاسوج مقابل استانداری تجمع کردند

درچند روز گذشته جمعی از کارگران کارخانه فولاد بویرصنعت یاسوج در اعتراض به عدم دریافت مطالبات خود از سال 92 تاکنون مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد تجمع کردند.

این کارگران  که تقاضای دریافت مطالبات  معوقه خود را داشتند با توجه به تعطیلی کارخانه و نداشتن شغل، تقاضای استفاده از بیمه بیکاری را دارند .

 

دلیل اعتصاب طلافروشان بندرعباس
طلافروشان بندرعباس روز گذشته در اعتراض به روش‌های جدید اخذ مالیات از تراکنش‌های مالی که گفته می‌شود فقط در هرمزگان آنهم به صورت آزمایشی در حال اجرا است، اعتراض و واحدهای تجاری خود را بستند.

اصل ماجرا اینجاست که امور مالیاتی هرمزگان در شیوه‌ای بی‌سابقه ضمن اخذ مالیات از واحدهای طلافروشی، در تراکنش‌های مالی طلافروشان نیز سرک کشیده و برای سالهای ٩١ به بعد اقدام به بررسی تراکنش‌های واحدهای صنفی کرده و قانون مصوب سال ٩٥ را عطف به ماسبق کرده اند که به ظاهر خلاف قانون است و نگرانی بسیاری از اصناف را بدنبال داشته است.

 چنین روشی در هیچ کدام از استان‌های کشور سابقه نداشته و گفته می‌شود به صورت پایلوت از هرمزگان آغاز شده است.

 

 

اخباری از سایت کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکلهای کارگری :

دیدار جمعی از فعالین کارگری و مدنی شهر سنندج با مختار اسدی

بر اساس خبر دریافتی شب سه شنبه ۱۹ تیر، جمع کثیری از فعالین کارگری شامل اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، اتحادیه آزاد کارگران، کانون صنفی معلمین و فعالین مدنی شهر سنندج، بامختار اسدی دیدار کردند.

مختار اسدی عضو کانون صنقی معلمین به اتهام فعالیت صنفی بعد از سپری کردن حکم ناعادلانه یک سال محکومیت خود در زندان اوین، روز دوشبه آزاد گردید و مورد استقبال گرم اعضای خانواده، دوستان و فعالین کارگری و کانون صنفی معلمین قرار گرفت.

لازم به یادی آوری است که به دلیل جمعیت زیاد دیدار کننده گان، آنها به دو دسته تقسیم شدند.

تأیید حکم 23 ماه زندان برای رویا صغیری، دانشجوی دانشگاه تبریز

رویا صغیری، دانشجوی دانشگاه تبریز، در صفحه اینستاگرام خود نوشته است که حکم ۲۳ ماه زندانش به اتهام «تبلیغ علیه نظام و توهین به ارکان نظام» عینا در دادگاه تجدیدنظر تایید شده است.

رویا صغیری می‌گوید پیشتر نیز در دادگاهی دیگر بابت اتهام «اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات و عدم رعایت حجاب شرعی» به ۱۰ ضربه شلاق و یک سال حبس تعلیقی محکوم شده بود.

صدور حکم 6 سال زندان برای سپیده فرحان، فعال مدنی

سپیده فرحان، دانش‌آموخته رشته معماری و فعال مدنی، به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی» جمعا به ۶سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

او که در جریان اعتراض‌های دی ماه ۹۶ بازداشت شد و مدتی در انفرادی زندانی بود، در صفحه اینستاگرام خود نوشته که این حکم در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برای او صادر شده است.

 

صدور حکم 7 سال زندان برای صادق قیصری، روزنامه نگار و دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی

صادق قیصری روزنامه نگار و دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی، به ۷سال زندان، ۷۴ ضربه شلاق، ۲ سال ممنوعیت از فعالیت در مطبوعات و 2 سال ممنوع الخروجی از کشور محکوم شده است.