اخباروگزارشات کارگری21مهر1396

admin   اکتبر 14, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری21مهر1396 بسته هستند

بایگانی

-گزارشی  درباره کارخانه کاشی اصفهان وکارگرانش بمثابه یک تجربه جهت اطلاع

– گزارشی ازمراسم یادبود محمد جراحی در تهران

– دیوان عدالت اداری بخشنامه ممنوعیت انعقاد قرارداد زیر یک سال در کارهای با ماهیت مستمر را ازویترین وزارت کار خارج کرد

گزارشی  درباره کارخانه کاشی اصفهان وکارگرانش بمثابه یک تجربه جهت اطلاع

اخباروگزارشات کارگری-21مهر:کارخانه کاشی اصفهان(صنایع کاشی اصفهان)واقع در کیلومتر 10 جاده اصفهان – نجف آباد پس از 40سال فعالیت در سال گذشته تعطیل وکارگرانش با ماه ها حقوق معوقه بیکارشدند.

ازچهاردهم فروردین ماه  سال جاری قفل تعطیلی کارخانه شکسته شدو شورای اسلامی کارکارخانه باهمکاری کارگران سه خط از چهار خط تولید این کارخانه را ، راه‌اندازی کردند.

کارگران این واحد تولیدی باحدود 365کارگربا فروش محصولاتِ انبارها، مواد اولیه خریدند و خطوط تولید را فعال کردند.

از ابتدای سال جاری تابه امروز دستمزد کارگران پرداخته شد. 11ماه حقوق معوقه کارگران از سال گذشته بدلیل خلف وعده سهامداران مبنی بر پرداخت250 میلیون تومان ،کماکان پرداخت نشده است.

کارخانه به نهادها و  افراد مختلفی بدهکار بود که طی این مدت این بدهی‌ها پرداخت شد.

دوشنبه هفته آینده قرار است مجمع عمومی کارخانه کاشی اصفهان برگزار شودومدیرعامل انتخاب شود.

قابل یادآوری است که این چهارمین بار است که در چند ماه گذشته مجمع عمومی برگزار می شود ،نشست‌های قبلی نتیجه‌ای نداشته و همچنان این واحد تولیدی، بدونِ مدیرعامل مانده است وسنگ اندازی ها وچوب لای چرخ گذاشتن برای ایجاد اختلال در روند تولید دراین کارخانه ادامه دارد.

کارگران این کارخانه می‌گویند: مشکلاتمان از سال 87 پس از واگذاری به بخش شروع شد،قبل از آن همه چیز خوب پیش می‌رفت اما بعد خصوصی‌سازی، ورق کاملا برگشت.

بعد ازخصوصی‌سازی ، یواش یواش از حقوق و مزایای کارگران زدند؛ کم کم پای پیمانکاران خرد و درشت به بخش‌ها باز شد و سهام و املاک کارخانه را به بهانه بدهی فروختند.

این کارگران از نامه‌نگاری‌ها و رایزنی‌های متعدد خبر می‌دهند و می‌گویند: به همه مقامات و مسئولان نامه نوشته‌ایم؛ به نمایندگان مجلس، به مسئولان محلی و کشوری اما هیچ گشایشی حاصل نشد. انگار صدای ما را نمی‌شنوند؛ انگار کسی گوشش به این حرف‌ها بدهکار نیست.

کارگران می گویند سهامداران، مسئولان محلی و مقامات نمی‌خواهند فکری به حال کارخانه کاشی اصفهان و کارگرانش بکنند. سرنوشت چندصد کارگرِو خانواده هایشان بی اهمیت‌ترین چیز برای مسئولان طراز اول استان ومقامات کشوری و سهامداران شرکت صنایع کاشی اصفهان است.

به گفته آنها به نظر می‌رسد دست‌هایی پشت پرده دوست دارند کارخانه کاشی اصفهان بخوابد. او می‌گوید: سرنوشت چندصد کارگرِ کاشی اصفهان بی اهمیت‌ترین چیز برای مسئولان است و برای سهامداران کارخانه و این جای بسی تاسف دارد.

گزارشی ازمراسم یادبود محمد جراحی در تهران

برابر اعلام قبلی، مراسم یادبود زنده یاد محمد جراحی، کارگر مبارز – عضو کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری – و زندانی سیاسی سابق که در اثر بی توجهی عامدانه ی زندانبانان، به سرطان دچار شد و هفته قبل جان باخت، در سالن سرای محله ی ساعی در روز پنجشنبه ۲۰ مهرماه از ساعت ۶/۳۰ تا ۸ عصر برگزار شد.

در این مراسم که شماری از کارگران و جوانان و دانشجویان شرکت داشتند، داوود رضوی یکی از اعضای ارشد سندیکای کارگران اتوبوسرانی تهران و حومه در سخنانی از وضعیت کارگران معترض یاد کرد و با گرامیداشت یاد و خاطره محمد جراحی، نسبت به وضعیت خطرناک رضاشهابی هشدار داد و ضمن انتقاد از رفتار غیر انسانی سازمان زندان ها، از کارگران و تشکل ها خواست که برای آزادی این کارگر مبارز لحظه ای کوتاهی نکنند.

وی به نقل از همسر رضاشهابی که صبح امروز با رضاشهابی ملاقات کرده بود، خبر داد که رضا شهابی حاضر نشد با دستبند و پابند به بیمارستان اعزام شود و زندانبانان هم به او گفته اند که پس باید کتبا اعلام کنی که از اعزام به بیمارستان صرف نظر کرده ای و اتفاقا شهابی از این کار هم خودداری کرد و به زندان برگردانده شد.

سپس یکی از دانشجویان پشت میکروفن قرار گرفت و در سخنانی پرشور، به استبداد و فقر و فاقه ی تحمیل شده به طبقه ی کارگر تاخت و رهایی از این وضعیت را در گروِ اتحاد عمل همه ی فعالان و کارگران دانست. وی با یادکرد از محمد جراحی و مرگی که به او تحمیل شده است، سازمان زندان ها را مسبب مرگ جراحی، شاهرخ زمانی، کورش بخشنده و . . . معرفی کرد و از تشکل های کارگری و طبقه ی کارگر خواست که برای خاتمه دادن به این وضعیت ستمگرانه چاره ای بیندیشند. او در بخشی از سخنانش گفت: « تا کی باید شاهد مرگ عزیزان مان باشیم؟ همان طور که استبداد برای سرکوب ما از بیشترین امکانات خود استفاده می کند، مردم هم باید با همبستگی و اتحاد جلوی سرکوب و کوچک کردن سفره های مان بایستیم. . .»

سخنران با اعلام این که به ما تذکر داده اند تا مراسم را زودتر پایان دهیم! و با یاد نام محمد جراحی به سخنانش پایان داد و فرصت برای نمایش فیلم از دست رفت.

و به این ترتیب، دوستان و یاران محمد جراحی با یاد او مراسم را ترک کردند.

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد.

۲۰ مهر ۹۶

منبع: کانال تلگرام کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری

دیوان عدالت اداری بخشنامه ممنوعیت انعقاد قرارداد زیر یک سال در کارهای با ماهیت مستمر را ازویترین وزارت کار خارج کرد

هیئت عمومی دیوان عدالت اداری با شکایت یکی از کارفرماها، بخشنامه وزارت کارمبنی بر ممنوعیت انعقاد قرارداد کار زیر یک سال با کارگران در کارهای با ماهیت مستمر را غیرقانونی دانست و ابطال کرد.

براساس گزارشی که امروز21مهر رسانه ای شدفمعاون روابط کار وزارت کار طی دستورالعملی به شماره 49207 مورخ 19 خرداد سال 94 اعلام کرده بود که به استناد اصل دائمی بودن قرارداد کار در کارهای با ماهیت مستمر، مستنبط از ماده هفت قانون کار، انعقاد قرارداد کار مدت موقت زیر یکسال در کارهای ماهیتاً مستمر، مشروط به بقای کارگاه و کار، ممنوع است و کارفرمایان مکلفند در صورت انعقاد قرارداد مدت موقت، قرارداد مزبور را حداقل به مدت یک سال منعقد کنند.

همچنین در این دستورالعمل آمده بود: چنانچه قراردادی کمتر از یک سال منعقد شود، با لحاظ شرایط مذکور در ماده یک این دستورالعمل، در حکم قرارداد یک ساله محسوب خواهد شد.

دستورالعمل یاد شده مورد اعتراض یکی از شرکت‌ها قرار گرفت و شاکی با تقدیم دادخواستی به دیوان عدالت اداری ضمن درخواست دستورالعمل مزبور اعلام کرد: در دستورالعمل شماره 40، با استنباط ناصحیح از ماده هفت قانون کار، دائمی بودن قرارداد را در قراردادهای کار با ماهیت مستمر به عنوان یک اصل قرار داده و بر مبنای آن، انعقاد قرارداد کار کمتر از یک سال را ممنوع اعلام کرده است و حال آن که در ماده هفت قانون کار، در تعریف قرارداد کار، صراحتاً « مدت موقت» مورد تأیید قرار گرفته و سپس وفق تبصره 2 آن، در کارهای با طبیعت مستمر، تنها در صورتی که «مدت» در قرارداد ذکر نشود، قرارداد دائمی تلقی می‌شود.

در ادامه شکوائیه شاکی آمده است: مفهوم مخالف آن این است که در کارهایی که ماهیتاً جنبه مستمر دارند، اگر در قرارداد کار، «مدت» ذکر شود، قرارداد «موقت» محسوب می‌شود. به این ترتیب، قانون کار اجازه داده است قرارداد کار موقت با کارگران منعقد شود و هرگز محدودیت یا سقفی برای مدت قرارداد، قائل نشده که کمتر یا بیشتر از آن، موجب عدم اعتبار قرارداد یا تعیین مدت مشخص برای قرارداد، بر خلاف مدت مذکور در قرارداد باشد.

شاکی افزوده است: به عبارت دیگر دستورالعمل شماره 40 موردنظر که کارفرمایان را مکلف به انعقاد قرارداد به مدت حداقل یکسال کرده و در فراز بعدی حتی فراتر از این تکلیف، قراردادهای کمتر از یکسال را در حکم قرارداد یک ساله محسوب کرده است و در واقع اعتبار قرارداد کمتر از یک سال را خدشه دار کرده و اراده طرفین را در تنظیم آن بی اعتبار کرده، در مغایرت آشکار با ماده هفت قانون کار و تبصره 2 آن است.

در نهایت هیئت عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ 31 مرداد امسال با حضور رئیس، معاونین، روسا، مستشاران و دادرسان شعب تشکیل شد و پس از بحث و بررسی اعلام کرد: از تبصره 2 ماده هفت قانون کار مصوب سال 1369 مبنی بر اینکه در کارهایی که طبیعت آنها جنبه مستمر دارد در صورتی که مدتی در قرارداد ذکر نشود، قرارداد دائمی تلقی می‌شود، مستفاد می‌شود که در صورت ذکر مدت در قرارداد کار ولو آن که طبیعت آن جنبه مستمر داشته باشد، قرارداد کار موقت تلقی می‌شود، بنابراین احکام مقرر در دستورالعمل شماره 40 روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی که انعقاد قرارداد کار زیر یک سال در کارهای با طبیعت مستمر را ممنوع اعلام و کارفرمایان را به انعقاد قرارداد یک ساله تکلیف کرده، مغایر حکم تبصره 2 ماده هفت قانون کار است و مستند به بند یک ماده 12 و ماده 88 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال 1392 ابطال می‌شود.

2کشته وزخمی بر اثر سقوط جرثقیل در حین اجرای طرح عمرانی ارگ امیریه  سبزوار

سقوط جرثقیل در حین اجرای طرح عمرانی ارگ امیریه در مرکز شهر سبزوار دوکشته وزخمی برجا گذاشت .

معاون فنی و عملیات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سبزوار: سقوط جرثقیل در حین اجرای طرح عمرانی ارگ امیریه این شهرستان یک کشته و یک مصدوم برجای گذاشت.

آقای زارعی  افزود: بعد از این حادثه  در میدان دروازه عراق سبزوار روی داد ،  بلافاصله 2 دستگاه خودروی آتش نشانی و 6 مامور به محل اعزام شدند.

وی با اشاره به اینکه مصدوم این حادثه توسط اورژانس به بیمارستان امداد بهشتی سبزوار منتقل شد، گفت : علت حادثه از سوی کارشناسان مربوطه در حال بررسی است.

بافت فرسوده محله امیریه در مرکز شهر سبزوار با مساحت حدود 10 هکتار در بخش مرکزی و غرب بافت قدیم سبزوار قرار دارد که توسط خیابان های بیهق، عطاملک جوینی، مدرس و امیرمسعود محصور شده که عملیات نوسازی و تبدیل آن به مجتمع تجاری در حال اجرا است.

بیست ویکم مهرماه1396