اخباروگزارشات کارگری22فروردین1396

admin   آوریل 11, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری22فروردین1396 بسته هستند

بایگانی

لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی نه!

تغییرقانون کار بنفع کارگران آری!

– گزارشی دیگر درباره تجمع اعتراضی مشترک کارگران بیکارشده معدن سرب وروی انگوران ومتقاضیان کار منطقه

– اعتراضات متحدانه ما کارگران بر علیه لایحه اصلاحیه قانون کار به ثمر نشست

– سهم کارگران از خدمات سلامت چقدر است؟

– حمله پلیس آرژانتین به تظاهرات معلمان آرژانتینی برای افزایش دستمزد!

گزارشی دیگر درباره تجمع اعتراضی مشترک کارگران بیکارشده معدن سرب وروی انگوران ومتقاضیان کار منطقه

جمعی از کارگران بیکار شده معدن و همچنین بیکاران روستاهای ساغرچی ،شیخلر و به خصوص قلعه جوق سادات مسیر ارتباطی معدن انگوران را بسته و مانع تردد و بارگیری کامیون‌ها شدند.

به گزارش امروزمنابع خبری محلی، تجمع اهالی روستاهای ساغرچی ،شیخلر به خصوص روستای قلعه جوق سادات که در جوار بزرگترین معدن سرب و روی خاورمیانه مستقر هستند  در جاده فرعی دندی به معدن انگوران برای اعتراض  به اخراج نیروی بومی توسط شرکت آهن آجین پیمانکار معدن صورت تجمع کرده و راه ارتباطی را بستند.

معترضین عنوان می کردند:  مشکلات بوجود آمده به دلیل فعالیت معدن از قبیل بیماری های صعب العلاج، سرطان، انفجارهای شدید باعث تخریب منازل و از بین رفتن مراتع شده است این درحالی می باشد که افراد غیربومی در معدن مشغول به کار بودهو جوانان و مردم این منطقه بیکار هستند.

گفتنی است قلعه جوق سادات در دو کیلومتری معدن انگوران قرار دارد و این چندمین مورد از تجمع اعتراض گونه مردم این منطقه است.

با توجه به واقع بودن معدن سرب و روی انگوران در مجاورت روستای قلعه جوق سادات و منطقه انگوران محتمل مضرات و آسیب های مختلف جدی از ناحیه این معدن می شوند که می توان به از بین رفتن آبهای مناطق مراتع، چراگاهی و از بین رفتن خود مراتع و چراگاه  ها، آلوده شدن سایر آبهای جاری از سمت معدن که به سمت علفزار ها و بخشی از باغات جاری است.

آلودگی آبهای شرب احشام ، تحت شعاع قرار گرفتن شرایط اقلیمی روستا در اثر گرد و خاک ناشی از معدن، به خصوص هنگام عملیات انفجاری معدن با توجه به اینکه مسیر جریان باد در این منطقه یک طرفه و از معدن مشرف به آبادی است.

لرزه و امواج ناشی از انفجار موجب ترک و شکاف برداشتتن منازل مسکونی و  اصطبل های احشام  می شود، گردو غبار حاصله از عملیات و مسموم کننده مضاف بر اینکه تمامی علوفه و حبوبات و سیفی جات را نیز آلوده می کند .

با توجه به اینکه در زمینه دامداری نیز بالاجبار حلقه زندگی را برای دامداران تنگ کرده بخش عمده مراتع و چراگاهها نیز آلوده هستند.

خاطرنشان می شود که این روستا ها با وجود قرار گرفتن بزرگترین معدن سرب و روی در خاکش از حداقل مسائل رفاهی از قبیل جاده آباد، تلفن، مدرسه، منازل مسکونی ایده آل و … محروم است.

گفتنی است اهالی منطقه قلعه جوق سادات طی روز های گذشته راه را بر معدنکاران به خاطر اخراج کارگران بومی و فرزندان خود بسته بودند که با مساعدت بخشدار منطقه انگوران  و جمعی از مسئولین راه بر روی معدنکاران باز شد.

شهرستان ماهنشان به دلیل معدن های مختلف در دل خود به شهر معادن معروف است  این در حالی است که کارخانه های که  مواد استخراج شده  و خاک این معادن را تبدیل می کنند و به بهره وری های لازم می رسانند چرا در خود شهرستان نیستند؟ چرا شهرک های صنعتی این شهرستان غیر فعال یا نیمه فعال محسوب می شود؟

درهمین رابطه:

تجمع اعتراضی مشترک کارگران بیکارشده معدن سرب وروی انگوران ومتقاضیان کار منطقه وجلوگیری از بارگیری کامیون ها بامسدود کردن مسیر تردد وسایل نقلیه!

اخباروگزارشات کارگری:صبح امروزدوشنبه21فروردین، کارگران بیکارشده معدن سرب وروی انگوران ومتقاضیان کار منطقه با تجمع مقابل مجتمع ومسدود کردن مسیرترددوسایل نقلیه مانع بارگیری کامیون ها شدند.

برپایه گزارشات منتشره،این اقدام توسط جمعی از کارگران بیکار شده از معدن انگوران و همچنین اهالی روستای قلعه‌جوق انجام شده است ومردم مانع از بارگیری کامیون‌ها از معدن انگوران شدند.

علت بیکاری مردم روستای قلعه‌جوق واقع در2 کیلومتری معدن انگوران از بین بردن زمین‌های کشاورزی است.

یادآوری:

معدن سرب و روی انگوران در منطقه دندی شهرستان ماهنشان استان زنجان واقع شده که در نوع خود بزرگ‌ترین تولید کننده سرب و روی ایران و بزرگ‌ترین معدن سرب و روی خاورمیانه با سابقه تاریخی محسوب می‌شود که شکل نوین استخراج از آن به اواخر دهه 40 خورشیدی برمی‌گردد.

این معدن زیرنظر شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران که یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین  شرکت‌های معدنی وابسته به سازمان توسعه و نوسازی معاون و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) وزارت صنعت، معدن و تجارت است، فعالیت می‌کند.

شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران- واحد زنجان نیز طی فرآیند برگزاری مناقصه کار عملیات استخراج، بارگیری و حمل باطله و ماده معدنی در معدن سرب و روی انگوران را به‌صورت پیمانکاری به شرکت معدنی آهن آجین واگذار کرده است.

معدن انگوران به‌عنوان دومین ذخیره روی دنیا و بزرگ‌ترین معدن روی خاورمیانه با ظرفیت تولید سالانه ۷۰۰ هزار تن اکسید سرب و روی و مخلوط سولفوره سرب و روی است که این میزان تولید برای کارخانه‌های تولید شمش سرب و روی به کار گرفته می‌شود.

استخراج از معدن سرب و روی انگوران به دو شیوه روباز و زیرزمینی انجام می‌گیرد که در بخش زیرزمینی معدن انگوران سولفوره و در بخش روباز سرب و روی استخراج می‌شود.

معدن انگوران زنجان 60 سال سابقه بهره‌برداری در حوزه‌های مختلف را داشته که میزان ذخایر این معدن در بخش روباز 8میلیون تن و در بخش زیرزمینی 4میلیون تن روی با عیار بالا است.

با احتساب استخراج سالانه یک‌میلیون تن ماده معدنی عمر باقی‌مانده معدن انگوران که از نظر عیار بالای فلز محتوی از معادن نادر در جهان است دوازده سال دیگر به پایان می‌رسد.

در حال حاضر هم حدود 78 کارخانه سرب و روی، خریدار مواد معدنی معدن انگوران هستند.

تمام تولیدات معدن انگوران حتی 30 درصد نیاز داخلی را تأمین نمی‌کند. در واقع نیاز کشور 3 برابر تولید در این معدن است و در حال حاضر 83 درصد خاک این معدن در استان و 17 درصد آن در دیگر استان‌های کشور مصرف می‌شود.

اعتراضات متحدانه ما کارگران بر علیه لایحه اصلاحیه قانون کار به ثمر نشست

در پی اعتراضات مداوم کارگری به لایحه اصلاحیه قانون کار، روز یکشنبه 20 فروردین ماه این لایحه در کمیسیون اجتماعی مجلس رد شد و قرار است پس از تصویب آن در صحن علنی مجلس به دولت بازگردانده شود.

عدم تصویب و بازگشت لایحه اصلاحیه قانون کار از مجلس شورای اسلامی یک موفقیت مهم برای جنبش کارگری ایران است. این لایحه که در سکوت خبری نهادهای دست ساز کارگری در تیر ماه سال گذشته از سوی وزارت کار به مجلس شورای اسلامی ارسال و در روز 5 مرداد ماه از سوی مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شده بود اولین بار در روز 12 شهریور ماه توسط اتحادیه آزاد کارگران ایران افشا شد و بدنبال آن خانه کارگر و دیگر تشکلهای دست ساز کارگری ناچار به موضع گیری بر علیه آن شدند.

 

رد این لایحه در کمیسیون اجتماعی مجلس بار دیگر بر نقش موثر تشکلهای مستقل کارگری در سرنوشت طبقه کارگر ایران صحه گذاشت و نشان داد که کارگران ایران میتوانند با اتکا به نیروی خود و برپائی تشکلهای مستقل در ابعاد سراسری و در واحدهای تولیدی و صنعتی، نه تنها سد محکمی در برابر تعرض هر روزه دولت و کارفرمایان به حقوق انسانی شان ایجاد کنند بلکه میتوانند شرایط مشقت بار موجود را به نفع برخورداری از یک زندگی انسانی تغییر بدهند.

اگر نبود تجمع کارگری روز 27 مهر ماه سال گذشته در مقابل مجلس با هماهنگی اتحادیه آزاد کارگران ایران و حضور نماینده های کارگران تجمع کننده در کمیسیون اجتماعی مجلس، اگر نبود تجمع کارگری روز 25 آبانماه سال گذشته در مقابل مجلس با شرکت اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد تهران، اتحادیه آزاد کارگران ایران و دیگر کارگران، اگر نبود طومار نویسی های اعتراضی کارگران مراکز تولیدی و صنعتی و اگر نبود اعتراضات وسیع رسانه ای و موضع گیری دانشجویان و اساتید دانشگاه و روزنامه نگاران بر علیه لایحه اصلاحیه قانون کار، بی تردید این لایجه به غایت ضد کارگری که توام با اصرار دولت روحانی برای تصویب آن بود، امروز در کمیسیون اجتماعی مجلس رد نمی شد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران با ارزیابی از بازگشت لایحه اصلاحیه قانون کار از مجلس شورای اسلامی به مثابه یک تجربه موفق در اتحاد و همبستگی سراسری کارگران ایران در اعتراض به موضوعی که به یکسان به سرنوشت همه ما کارگران مربوط میشود، اعلام میدارد قانون کار موجود می باید با رویکرد دائمی شدن قراردادهای موقت، بر چیده شدن شرکتهای پیمانکاری، حق ایجاد تشکلهای مستقل محلی و سراسری کارگران، تضمین اجرای بی چون و چرا ماده 41 قانون کار با شرکت و دخالت مستقیم نماینده های منتخب مجامع عمومی کارگران، تغییر ترکیب شورایعالی کار، تضمین پرداخت به موقع دستمزدها و بر قراری بیمه بیکاری معادل حداقل مزد برای کارگران بیکار و جوانان آماده بکار،  تغییر یابد.

زنده باد اتحاد و همبستگی سراسری کارگران ایران

اتحادیه آزاد کارگران ایران – 22 فروردین ماه 1396

تجمع اعتراضی اهالی سبزدشت مقابل اداره محیط زیست استان یزد!

صبح روزگذشته(21فروردین)، اهالی منطقه سبزدشت(شهرستان بافق) به منظور رسیدگی به مشکلات جاده گزوئیه مقابل اداره محیط زیست استان یزد تجمع کردند.

به گزارش  منابع خبری محلی، صبح روزگذشته جمعی از اهالی منطقه سبزدشت بافق جهت رسیدگی به مشکلات جاده گزوئیه مقابل اداره محیط زیست  یزد تجمع کردند و خواستار پاسخگویی و پیگیری مسئولان مربوطه شدند.

سهم کارگران از خدمات سلامت چقدر است؟

نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که حدود 17.5 درصد از افراد تحت پوشش خانواده کارگران، نیازمند بستری‌شدن در بیمارستان طی یک سال گذشته بوده‌اند.

 

به گزارش22فروردین ایسنا، رضا خدیوی، سهیل وفا پور و مهسا ملکی در مقاله خود با عنوان «میزان بهره‌مندی از خدمات سلامت توسط جمعیت کارگران ساختمانی و خانواده آنها در شهر» به بررسی این موضوع که یکی از معیارهای عدالت در سلامت، بهره‌مندی از پوشش بیمه سلامت است، پرداخته‌اند.

این تحقیق با هدف تعیین میزان بهره‌مندی از خدمات سلامت در بین کارگران ساختمانی و خانواده آنها به عنوان یکی از آسیب‌پذیرترین اقشار جامعه در مقابل بیماری‌ها و حوادث انجام شد.

مطابق این تحقیق توصیفی- تحلیلی، میزان بهره‌مندی کارگران ساختمان و خانواده آنان از خدمات سلامت و عوامل تاثیرگذار بر آن در شهر اصفهان در سال 1392، با استفاده از یک پرسش‌نامه استاندارد مورد ارزیابی قرار گرفت.

بدین منظور، برای 400 کارگر ساختمانی متاهل که منتظر به کارگیری روزانه در خدمات ساختمانی بودند و در پیاده‌روهای میادین اصلی چهار گوشه شهر اصفهان مستقر بودند، پرسش‌نامه به شکل سهمیه‌ای، به روش تصادفی ساده و با انجام مصاحبه حضوری تکمیل شد.

یافته‌ها حاکی از آن بود که 39.5 درصد از کارگران ساختمان تحت پوشش هیچ بیمه درمانی نبوده، 19.25 درصد آنان طی دو هفته اخیر نیاز به خدمات سلامت داشتند که از این خانواده‌ها، تنها 71.43 درصد از این خدمات بهره‌مند شدند.

حدود 17.25 درصد از افراد تحت پوشش خانواده کارگران، نیاز به بستری شدن در بیمارستان طی یک سال گذشته داشتند. متوسط تعداد دفعات بستری در طول سال بین خانواده کارگران، 1.54 بار در سال بود.

همچنین 4.75 درصد خانوارهای کارگران به دلیل بستری شدن در بیمارستان، متحمل هزینه‌های کمرشکن سلامت شده بودند.

نتایج این پژوهش نشان داد: میزان بهره‌مندی از پوشش بیمه‌های درمانی در بین کارگران، کمتر از میانگین همین نسبت در جامعه ایرانیان بود. خانواده‌هایی که به علت بستری شدن در بیمارستان متحمل هزینه‌های کمرشکن شدند، 2.5 برابر همین نسبت در بین افراد جامعه بودند.

به گزارش22فروردین ایسنا، نتایج این مقاله علمی-پژوهشی (پزشکی) در مجله نظام تحقیقات سلامت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان منتشر شده است.

حمله پلیس آرژانتین به تظاهرات معلمان آرژانتینی برای افزایش دستمزد!

روز دوشنبه دهم آوریل پلیس آرژانتین به تطاهرات معلمان در بوئنوس آیرس پایتخت آرژانتین برای افزایش دستمزد یورش آورد.

پلیس بسوی معلمان معترض گاز اشک آورپرتاب کرد وچهار نفر از معترضان را بازداشت کرد.

بیست ودوم فروردین ماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com