اخباروگزارشات کارگری22مهر1396

admin   اکتبر 15, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری22مهر1396 بسته هستند

بایگانی

– تجمع اعتراضی کارگران خشمگین فولادقاین نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق جلوی درب کارخانه

– برخورد شرم آورو ضد کارگری شهردار مشکین دشت با کارگران معترض این شهرداری نسبت به عدم پرداخت 3ماه حقوق

– ادامه اعتراضات کارگران کارخانه بلبرینگ سازی تبریز نسبت به عدم پرداخت7ماه حقوق باتجمع مقابل ساختمان استانداری آذربایجان شرقی

– تجمع اعتراضی کارگران اخراجی وشاغل کارخانه دستمال نوظهور نسبت به بلاتکلیفی معیشتی وشغلی

– اعتصاب وتجمع کارگران فاز14پارس جنوبی در اعتراض به عدم پرداخت5ماه حقوق

– گزارشی دیگراز مراسم یادبود محمد جراحی درتهران

– اخراج کارگران کارخانه لاستیک خوزستان

– عدم پرداخت3تا5ماه حقوق 260کارگرشهرداری امیدیه

کارگران روزمزد این شهرداری بدون قرارداد وبیمه مشغول بکارند

– عدم پرداخت چندماه حقوق کارگران شهرداری زنجان

– انفجار کپسول اکسیژن در بیمارستان فاطمه زهرا میاندوآب موجب مرگ یک بیمار و زخمی شدن چهار پرستار شد

– جان باختن 2کارگر مقنی در روستای خاندانقلی شهرستان بیجار براثر ریزش دیواره جاه

تجمع اعتراضی کارگران خشمگین فولادقاین نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق جلوی درب کارخانه

صبح امروزشنبه22مهر، کارگران خشمگین فولاد قاین در اعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوقشان

با تجمع جلوی درب کارخانه،مانع از ورود کارفرمایان شدند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،امروز کارگران شرکت پامیکومقابل کارخانه فولاد قاین تجمع کردند که از اردیبهشت ماه سال جاری حقوقشان پرداخت نشده است.

بدنبال تجمع اعتراضی این کارگران خشمگین،جلسه ای باحضور نماینده کارگران،رئیس کلانتری نیمبلوک وسرپرست شرکت ایرتیک که پیمانکاران پامیکوزیر نظر این شرکت هستند برگزارشد و مقرر شد حقوق عقب افتاده  کارگران تا پایان هفته پرداخت شود.

قابل یادآوری است که،کارخانه فولاد قاین حدود10سال پیش کلنگ زنی شده است وتاکنون مسئولین قول افتتاح آن را در چند مرحله  داده اند که متاسفانه هنوز به مرحله بهره برداری نرسیده است.

برخورد شرم آورو ضد کارگری شهردار مشکین دشت با کارگران معترض این شهرداری نسبت به عدم پرداخت 3ماه حقوق

برخورد شرم آور وضد کارگری شهردار مشکین دشت از شهرستان فردیس در استان البرز، با کارگران معترض این شهرداری نسبت به عدم پرداخت 3ماه حقوق،رسانه ای شد.

براساس گزارشاتی که امروز22مهرماه رسانه ای شد، محبوب فروزنده سرپرست شهرداری مشکین دشت باحضور در تجمع اعتراضی کارگران این شهرداری نسبت به عدم پرداخت3ماه حقوشان مقابل ساختمان شهرداری وشورای شهر، به کارگران معترض گفت:

« همه شما(کارگران شرکتی) را تسویه‌حساب می‌کنم،نیروی کاردرشهر زیاد است.»

وی در جواب کارگران معترض که  در جوابش گفتند:بهمین سادگی وما شکایت می کنیم،پاسخ داد:

«بهمین سادگی وبروید هرکجا که می خواهید شکایت کنید»

وی همچنین خطاب به کارگران تجمع کننده گفت:« دست مرا بوسیدید که شما را استخدام کردم!»

شهردار مشکین دشت فردیس،پس از منتشر شدن فیلم برخوردضد کارگریش،امروزدرگفتگوبا خبرنگاران اظهار پشیمانی کرد وجمله معروف وزیر کار را تکرار کرد: «من خود نیز کارگر زاده هستم» وافزود:« حاضرم دست این کارگر را ببوسم.»

وی همچنین وعده داد: با برگزاری نشستی فوق‌العاده در ظهر روز شنبه تاریخ 22 مهرماه مشکل قانونی پرداخت حقوق معوق کارگران برطرف و مقرر شد در تاریخ 23 مهرماه با حضور بازرس اداره کار و واحدهای مرتبط با حوزه کارگری نسبت به تسویه معوقات اقدام شود.

ادامه اعتراضات کارگران کارخانه بلبرینگ سازی تبریز نسبت به عدم پرداخت7ماه حقوق باتجمع مقابل ساختمان استانداری آذربایجان شرقی

ظهرامروز22مهر، کارگران کارخانه بلبرینگ سازی تبریز درادامه دورجدید اعتراضاتشان نسبت به عدم پرداخت7ماه حقوق  دست به تجمع مقابل ساختمان استانداری آذربایجان شرقی،زدند.

کارگران کارخانه بلبرینگ سازی تبریزدورجدید اعتراضشان را نسبت به عدم پرداخت هفت ماه حقوق با اعتصاب از روز یازدهم ماه جاری ، آغازکردند.

درکارخانه بلبرینگ‌سازی تبریز حدود ۲۲۰ نفر کارگر رسمی و قراردادی مشغول بکارند که ۷۵ درصد از دستمزد اسفندماه سال گذشته و دستمزد کامل شش ماه نخست سالجاری را از کارفرما طلبکارند.

تجمع اعتراضی کارگران اخراجی وشاغل کارخانه دستمال نوظهور نسبت به بلاتکلیفی معیشتی وشغلی

صبح امروز22مهر،جمعی از کارگران اخراجی وشاغل دستمال نوظهوردراعتراض به بلاتکلیفی معیشتی وشغلی در محوطه کارخانه تجمع کردند.

براساس گزارش منتشره، جمعی از کارگران شاغل و بیکار شده کارخانه نوظهور تولیدکننده محصولات بهداشتی نرمه از ساعت ۱۰ صبح امروز در محوطه کارخانه تجمع کرده‌اند.

اعتراض آنها به عدم واریز ۵ ماه حق بیمه سال‌های ۹۴ و ۹۵ و پرداخت نشدن ۱۴ تا ۱۵  ماه مزد سال‌های ۹۵ و ۹۶  بازمی‌گردد. هم اکنون بیشتر از ۱۰ کارگر رسمی و قراردادی در کارخانه باقی مانده‌اند و از آنجا که بیشتر ماشین‌آلات کارخانه به فروش رسیده، کاری برای انجام دادن ندارند.

همچنین حدود ۷ کارگر در آستانه بازنشستگی در این کارخانه هستند که با عدم واریز حق بیمه‌ها، در روند بازنشسته شدن آنها اخلال ایجاد شده است.

تعداد کارگران کارخانه دستمال کاغذی نوظهور که تا حدود چهار سال پیش نزدیک به ۲۰۰ می‌رسید که بیشتر آنها در این فاصله زمانی اخراج شده‌اند، مطالبات مزدی دارند و در این رابطه از طریق مراجع قانونی پیگیر شکایت‌های خود هستند با این حال در این چهارسال گشایشی در پرونده‌های آنان ایجاد نشده است.

بنابهمین گزارش،قراراست روز سه‌شنبه (25 مهر ماه) جلسه‌ای در اداره کار اسلامشهر در این رابطه برگزار می‌شود.

اعتصاب وتجمع کارگران فاز14پارس جنوبی در اعتراض به عدم پرداخت5ماه حقوق

روزبیستم مهرماه، کارگران فاز14پارس جنوبی در اعتراض به عدم پرداخت5ماه حقوق دست از کارکشیده و درب های ورودی این فاز را مسدود کردند .

گزارش خبرنگار پیام سندیکا ازاعتصاب در پارس جنوبی

صبح امروز مورخ بیستم مهرماه نود و شش کارکنان و کارگران فاز ۱۴ پارس جنوبی درب های ورودی این فاز را مسدود کردند . عدم پرداخت حقوق و مزایای قانونی در پنج ماه گذشته از مطالبات کارگران و کارکنان  بوده است .

گفتنی است در ماه ها و روزهای اخیر شاهد اعتصابات کارگری زیادی در پروژه های پارس جنوبی بوده ایم و این اولین بار نیست که کارگران و کارکنان شاغل در این منطقه دست به تجمع می زنند .

گزارشی دیگراز مراسم یادبود محمد جراحی درتهران

دریافتی:روز بیستم مهر ماه فعالان كارگري، جوانان، آزاديخواهان و برابري طلبان در سرای محله پارک ساعی گرد هم آمدند تا در مراسم یادبود برای رفیق محمد جراحی شرکت کنند.اين مراسم اگرچه بناي تقدير از مبارزات رفيق جراحي براي طبقه كارگر را داشت اما در عين حال فرصتي بود تا بر ضرورت اتحاد كارگران و دغدغه مندان برابري طلب ترقي خواه تاكيد شود. چرا كه امروز آن ها كه در پي در هم شكستن صفوف كارگري هستند با همه توان تبليغاتي، امنيتي و نظامي در برابرمان قد علم كرده اند. نبايد اجازه تكرار مسائلي را داد كه آسيب هاي جسمي به فعالان كارگري مي‌زند و در همين رابطه بارها به رضا شهابي و ضرورت دفاع از او اشاره شد و تا زمان هست بايد براي آزادي اش تلاش كرد.

اگرچه براي برگزاري مراسم هماهنگي هاي لازم به عمل آمده بود اما با فشار مسئولان سراي محله و ماموران انتظامي مجبور به تخليه زودتر از موعد محل برگزاري شدند. در حاليكه رفيق اميرعباس،فعال سياسي و سخنران دوم مراسم در مقابل  فشارهاي مامور انتظامي پرسيده بود كه سراي محله كه 12 سال با مديريت محمد باقر قاليباف اداره شده؛ كسي كه بزرگترين ادعايش در انتخابات رسيدگي به حقوق 96 درصدي ها بوده؛ چرا در مقابل برگزاري يك برنامه چند ساعته براي حقوق كارگران مقاومت مي كند. با اين حال مامور پس از مراسم سخنان اين فعال سياسي را توهين به مقامات ارشد كشور از جمله محمد باقر قاليباف و حسن روحاني دانسته بود. خوب است به خاطر آوريم كه رئيس دولت به اصطلاح اعتدالي در ايام رياست جمهوري تا چه ميزان بر طبل آزادي بيان كوفت و نهادهاي خاص را مسئول محدوديت ها برشمرده بود. امروز نه تنها دولت مستقر به دست آن ها است بلكه شوراهاي شهر و شهرداري ها را نيز در اختيار دارند. با اينحال كمترين حقي براي طبق كارگر و بيان دغدغه ها و دردهايش پشت درهاي بسته نيز وجود ندارد. مامور سراي محله نه تنها زدن برخي پوسترها در داخل سالن را ممنوع كرده بود بلكه پس از مراسم نيز مصرّ بود تا عكس و فيلمي منتشر نشود و قصد پاك كردن آن ها را داشت. به خوبي از اين رفتارها مي توان دريافت كه كارگر به هيچ وجه شهروند شمرده نمي شود. همسر رضا شهابي يكي از ميهمانان اين مراسم بود. وضعيت رضا شهابي كارگر دربند كاملا وخيم است.او عليرغم گذراندن مدت محكومتيش هنوز در زندان است. به گفته اولين سخنران مراسم، داوود رضوي يكي از اعضاي شركت واحد در آخرين ملاقات همسرش با رضا مطلع شده اند كه شرايط جسماني اش هرچه بيشتر تحليل رفته و بخشي از بدنش همچنان لمس بوده و در اثر اعتصاب طولاني مدت اين فعال كارگري شرايطش روز به روز وخيم تر مي شود و خون دماغ نيز شده است. با اين حال به دليل اينكه آخرين بار قصد منتقل كردنش به بيمارستان با غل و زنجير را داشتند، از رفتن به بيمارستان امتناع ورزيده است.

از همين رو فعالان كارگري شب گذشته گرد هم آمدند تا هشدار دهند كه نمي گذاريم خون ما را بريزيد و آنكه در برابر زنداني كردن و تحليل بردن جسم و مرگ محمد جراحي ها و رضا شهابي ها مي ايستد نه آنان كه در بزنگاه هاي خاص نطقشان گوش ها را كر مي كند بلكه كساني خواهند بود كه دغدغه دردهاي اين طبقه زحمت كش را دارند و آن خود ما خواهيم بود. همه ما كارگران، فعالان كارگري و دانشجويي و چپ كه به ضرورت اين پيوند پي برده و مي دانيم نظام سرمايه داري ناتواني خود را به اثبات رسانده است.نهايتا اين مراسم عليرغم تمام فشارها و محدوديت ها بدون هيچ مشكلي و با موفقيت به پايان رسيد.

اخراج کارگران کارخانه لاستیک خوزستان

تعدادی از کارگران کارخانه لاستیک خوزستان واقع در چهار کیلومتری شهر گتوند،اخراج شدند.

براساس گزارشی که روزگذشته21منتشرشد، خبراخراج تعدادی از کارگران کارخانه لاستیک خوزستان،بطورسربسته دوباره رسانه ای شد.

عدم پرداخت3تا5ماه حقوق 260کارگرشهرداری امیدیه

کارگران روزمزد این شهرداری بدون قرارداد وبیمه مشغول بکارند

3تا5ماه حقوق260کارگر شهرداری امیدیه در استان خوزستان پرداخت نشده است.کارگران روزمزدعلاوه بر عدم پرداخت حقوقشان، بدون قرارداد وبیمه مشغول بکارهستند.

برپایه گزارشی که امروز22مهررسانه ای شد، این کارگران که در شهرداری امیدیه و سازمان‌های وابسته به آن به صورت پیمانی، قراردادی و روزمزدی مشغول کارند. ۳تا ۵ماه حقوق معوقه طلب دارند.

از مجموع ۲۶۰ کارگر شاغل در مجموعه شهرداری امیدیه حدود ۳۰ نفر به صورت روزمزدی مشغول کارند که دست‌کم ۵ ماه از مطالبات مزدی آنها به تاخیر افتاده است، مابقی کارگران که به صورت قرار دادی و پیمانی در بخش خدمات و فضای سبز و سایر سازمانهای وابسته به شهرداری امیدیه مشغول کارند نیز ۳ماه مزد معوقه طلبکارند.

بنابه گفته کارگران،جدا از معوقات مزدی کارگران روزمزی، این دسته از کارگران فاقد قرارداد کار مشخص بوده و بیمه تامین اجتماعی هم ندارند.

بنابهمین گزارش،علاوه بر تاخیر۳ تا۵ ماهه در پرداخت دستمزد ۲۶۰ کارگر، پیمانکار سابق بخش خدماتی و فضای سبز شهرداری امیدیه در پرداخت حق سنوات سال ۹۲ به همراه حق مرخصی و یک ماه حقوق فروردین ماه سال ۹۳ را به ۶۴ کارگر بدهکار است و کارگران در این زمینه به مراجع قضایی شکایت کرده‌اند.

به گفته کارگران با وجود آنکه مراجع قضایی خوزستان حکم به پرداخت مطالبات کارگران از سوی کارفرمای شرکت پیمانکاری داده است اما پیمانکار سابق توجهی به این موضوع نداشته است.

عدم پرداخت چندماه حقوق کارگران شهرداری زنجان

2تا3ماه حقوق کارگران شهرداری زنجان پرداخت نشده است.

براساس گزارشی که امروز22مهر رسانه ای شد،2تا3ماه حقوق کلیه کارگران شهرداری زنجان پرداخت نشده است و براساس وعده یکی از اعضای شورای شهرحقوق این کارگران قراراست پایان آبان ماه پرداخت شود.

انفجار کپسول اکسیژن در بیمارستان فاطمه زهرا میاندوآب موجب مرگ یک بیمار و زخمی شدن چهار پرستار شد

انفجار دستگاه اکسیژن در بیمارستان فاطمه زهرا شهرستان میاندوآب باعث مرگ یک بیمار و مجروح شدن چهار پرستار شد.

برپایه گزارشات منتشره،رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی آذربایجان غربی اعلام کرد که این حادثه در ساعت ۲ و ۴۰ بامداد امروز22مهر در بخش آی سی یو بیمارستان فاطمه زهرا در شهرستان میاندوآب رخ داده است.

باقر بهرامی افزود، اتصال سیم برق و گرم شدن دستگاه اکسیژن موجب بروز انفجار و آتش سوزی در بیمارستان فاطمه زهرا میاندوآب شده است.

جان باختن 2کارگر مقنی در روستای خاندانقلی شهرستان بیجار براثر ریزش دیواره جاه

2کارگرمقنی حین حفرچاه دریک زمین کشارورزی واقع در روستای خاندانقلی شهرستان بیجاربراثر ریزش دیوارجانشان را ازدست دادند.

عضو شورای روستای خاندانقلی روز شنبه22مهر در گفت و گو با خبرنگاری با تایید مرگ این 2 نفر گفت: این کارگران از سوی مالک زمین زراعی برای حفر دستی چاه آب بکار گرفته شده بودند.

خانلری افزود: بدنبال ریزش دیواره چاه و مدفون شدن 2 کارگر زیر آوار، نیروهای آتش نشانی بیجار با کمک اهالی روستا پس از چند ساعت تلاش توانستند جسد این دو نفر را از عمق چاه بیرون آورند.

روستای خاندانقلی با 100 خانوار جمعیت در 50 کیلومتری شهر بیجار قرار دارد.

بیست ودوم مهرماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com