ضمیمه اخبار و گزارشات کارگری 23 دی ماه 1398(ویژه سومین روز اعتراضات نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی)

admin   ژانویه 14, 2020   دیدگاه‌ها برای ضمیمه اخبار و گزارشات کارگری 23 دی ماه 1398(ویژه سومین روز اعتراضات نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی) بسته هستند

بایگانی

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

– سومین روزتجمعات اعتراضی نسبت به قتل  سرنشینان هواپیمای اوکراینی

– گزارشاتی از روز یکشنبه 22دی دومین روز اعتراضات نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی)

-اطلاعیه ها:

کانون صنفی معلمان ایران( تهران):

بگذار برخیزد مردمِ بی‌لبخند

بگذار برخیزد!

– کانون صنفی معلمان اسلامشهر :

تسلیت به ملتهای ایران، افغانستان، اوکراین، سوئد، کانادا  و انگلستان

*سومین روزتجمعات اعتراضی نسبت به قتل  سرنشینان هواپیمای اوکراینی

+تهران:

*دانشگاه پلی‌تکنیک(امیرکبیر)

روز دوشنبه 23 دی برای سومین روز متوالی،دانشجویان دانشگاه پلی‌تکنیک(امیرکبیر) تهران برای اعتراض به قتل  سرنشینان هواپیمای اوکراینی دست به تجمع زدند وبا سردادن شعارهایی منجمله«دانشجوی عزادار دشمن هر چه کفتار»اعتراضشان را بنمایش گذاشتند.

*دانشگاه صنعتی شریف

روز دوشنبه 23 دی دانشگاه صنعتی شریف تهران هم شاهد برای سومین روز متوالی شاهد تجمع دانشجویان بود که با ایراد سخنرانی وسردادن شعارهایی ازجمله«نخبه‌هامون رو کشتن  آخوند بجاش گذاشتن»اعتراضشان را نسبت به قتل  سرنشینان هواپیمای اوکراینی اعلام داشتند.

درهمین رابطه بنقل از کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور:

گردهمایی اعتراضی امروز دانشجویان دانشگاه شریف در اعتراض به کشته شدن سرنشینان هواپیمای اوکراین

جمع کثیری از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف در اعتراض به سرنگونی هواپیمای ایران-اوکراین که حاوی جمع کثیری از دانشگاهیان بود، امروز دست به تجمعی اعتراضی زدند. این تجمع در شرایطی در مقابل دانشکده کامپیوتر این دانشگاه برگزار شد که علی رغم اعلام قبلی روابط عمومی دانشگاه مبنی بر برگزاری مراسم سوگواری کشته شدگان، این مراسم را به دلیل فشارهای امنیتی لغو کرد و در ادامه تمامی امتحانات نوبت عصر نیز بنا به اعلان رئیس دانشگاه لغو گردید. همچنین در تجمع امروز هیئت رئیسه ی این دانشگاه نیز در میان تجمع کنندگان شرکت کردند.

این دانشجویان عصر روز شنبه نیز در ساعاتی متمادی با همراهی مردم تجمع اعتراضی گسترده ای را در صحن و مقابل این دانشگاه برگزار کردند.

*دانشگاه بهشتی

روزدوشنبه 23 دی برای دومین روز متوالی،دانشجویان دانشگاه بهشتی باتجمع،راهپیمایی وسردادن شعارهایی اعتراضشان را نسبت به قتل  سرنشینان هواپیمای اوکراینی ابراز داشتند.

+ دانشگاه الزهرا

صبح روز دوشنبه 23 دی،جمعی از دانشجویان دانشگاه الزهرا برای نشان دادن اعتراضشان نسبت به قتل  سرنشینان هواپیمای اوکراینی دست به گردهم آیی زدند.

 

برگرفته از کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور

+اصفهان

* دانشگاه های صنعتی وعلوم پزشکی

روز دوشنبه 23 دی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان به تجمعشان در همین رابطه ادامه دادند وبا سردادن شعارهایی ازجمله«برو گم شو  بسیجی برو گم شو»ضمن اعتراض به قتل  سرنشینان هواپیمای اوکراینی خشم ونفرتشان را نسبت به نیروهای سرکوبگر بنمایش گذاشتند.

قابل یادآوری است که یکشنبه شب جمعی از دانشجویان دانشگاه‌‎های اصفهان و علوم پزشکی پس از تجمع در محوطه مشترک این دو دانشگاه ،دست به راهپیمایی درمسیر دانشگاه تا میدان آزادی این شهرزدند وبا سردادن شعارهایی اعتراضشان را نسبت به قتل  سرنشینان هواپیمای اوکراینی با صدای رسا اعلام داشتند.

را با سردادن شعارهایی طی کردند. این عده ابتدا در محوطه تالار شریعتی دانشگاه علوم پزشکی با روشن کردن شمع و سوگواری برای جان باختگان هواپیمای اوکراینی، با خانواده‌های آنها ابراز همدردی کردند.

درهمین رابطه بنقل از کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور:

روز دوم اعتراضات دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان در اعتراض به کشته شدن سرنشینان هواپیمای اوکراین

 

 

امروز دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان در شرایطی دومین روز تجمع خود را داشتند که شب گذشته حراست این دانشگاه با صدها دانشجو تماس گرفته و تهدید کرده بود. امروز نیز تمام پرسنل حراست و انتظامات دانشگاه صنعتی اصفهان جهت جلوگیری از برگزاری دوباره تجمع امدند اما توان مقابله را نداشتند.

+بابلسر:

روز دوشنبه 23 دی ماه،23،دانشجویان دانشگاه مازندران دربابلسرتجمع اعتراضی برپاکردند.

+سنندج:

دوشنبه شب(23دی)،جمعی ازاهالی شهرسنندج تجمعاتی درسطح شهر برپاداشتند وازجمله شعار میدادند:

«بسیجی سپاهی   داعش ما شمایی»

« توپ تانک فشفشه آخوند باید گم بشه»

« ننگ ما ننگ ما سپاه الدنگ ما»

*گزارشاتی از روز یکشنبه 22دی دومین روز اعتراضات نسبت به قتل سرنشینان هواپیمای اوکراینی):

+تهران:

گزارشات،تصاویر وفیلم های منتشره درشبکه های اجتماعی حاکی از مجروح شدن دست کم 7 نفربا تفنگ های ساچمه ای وبازداشت ده ها نفر در کیکشنبه شب در تهران می باشد.

درهمین رابطه بنقل از کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور:

شب گذشته (22دی ماه) در جریان اعتراضات به سانحه هواپیما و کشته شدن سرنشینان آن، محمداسماعیلی دانشجوی ارشد عکاسی دانشگاه تهران حوالی میدان آزادی دستگیر و به مکان نامعلومی انتقال داده شده است.

+آبادان:

-روز یکشنبه 22دی،برای دومین روز متوالی،جمعی از اهالی شهر آبادان باتجمع مقابل سینما رکس این شهراعتراضشان را نسبت به این جنایت هولناک بنمایش گذاشتند.

– روزیکشنبه دانشجویان دانشگاه صنعت نفت آبادان هم دست به تجمع اعتراضی زدند وبیانیه ای در همین رابطه صادر کردند،بخشی از این بیانیه بقرارزیراست:

ما هرگز فراموش نخواهیم کرد و تاکید میکنیم، این جریان ادامه دارد تا روزی که این وطن دوباره وطن شود.

+آمل:

گزارش های منتشره درشبکه های اجتماعی ازبازداشت تعداد زیادی از معترضین نسبت به قتل  سرنشینان هواپیمای اوکراینی،خبر می دهند.بنا بهمین گزارشات کماکان 21 نفر از تجمع کنندگان(5زن و16مرد)دربازداشت بسر می برند.

+اهواز:

عصریکشنبه،جمعی از اهالی شهراهواز که اکثریتشان جوانان بودند در پارک ساحلی اهواز تجمع کردند وبا سردادن شعارهایی اعتراضشان را نسبت به قتل  سرنشینان هواپیمای اوکراینی ابراز کردند که بایورش نیروهای انتظامی روبروشدند.

+ایوانکی:

یکشنبه شب،جمعی از اهالی شهرستان ایوانکی اجتماع کردند و شعار «مرگ بر دیکتاتور»سردادند.

+بابل:

محمد امین حسینی دبیر سابق شورای صنفی دانشگاه نوشیروانی بابل و دانشجوی حقوق دانشگاه گرگان شب گذشته بازداشت شده است. هنوز از وضعیت فعلی وی خبری در دست نیست.

برگرفته از کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور

+بجنورد:

روزیکشنبه شب(22دی)،جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های آزاد اسلامی، فنی و دولتی بجنورد دست به تجمع دردانشگاه دولتی این شهر زدند.

+بیرجند:

عصریکشنبه،جمعی ازاهالی بیرجند برای پاسخ مثبت دادن به فراخوان منتشره درشبکه های اجتماعی قصد تجمع در بوستان شهدای گمنام بیرجند در بلوار پاسداران را داشتند که با یورش نیروهای سرکوبگر روبروشدند.

+تبریز :

-یکشنبه شب،جمعی از اهالی کلانشهر تبریز دست به تجمع زدند وباسردادن شعارهایی ازجمله«جمهوری اسلامی نمی‌خوایم نمی‌خوایم»حرف دلشان را زدند.

– خبر برپایی تجمعات اعتراضی دانشجویان دانشگاه تبریز و دانشگاه هنر تبریزهم درشبکه های اجتماعی منتشر شد.

درهمین رابطه بنقل از کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور:

دست‌کم هفت نفر از دانشجویان دانشگاه تبریز در تجمع روزیکشنبه 22دی بازداشت شده‌اند

بر اساس فراخوان شنبه شب (21دی) دانشجویان دانشگاهِ تبریز و دانشگاه هنر تبریز، مبنی بر تجمع و روشن کردنِ شمع به یادِ جانباختگانِ ۱۷۶ مسافر هواپیمای منهدم شده توسط موشکِ سپاه، روزیکشنبه22دی ساعت چهار عصر دانشجویانِ دانشگاه هنر، ضمن برپایی تجمع داخلِ دانشگاه و سر دادن شعارهای اعتراضی، توسط حراست دانشگاه متفرق شده و از دانشگاه بیرون می‌شوند. دانشجویان معترض از دانشگاه هنر در منطقه ای از تبریز، به سمتِ دانشکده‌ی هنر و معماری در منطقه ای دیگر حرکت می‌کنند. حراست و ماموران انتظامی مانع از ورود آن‌ها به دانشکده شده و خطاب به دانشجویان می‌گویند: «یا متفرق می‌شوید یا همگی را با ون می‌بریم». دستِ آخر دانشجویان به سمت دانشگاه تبریز حرکت می‌کنند. ساعت شش عصر، با توجه به جو امنیتی مقابل دانشگاه تبریز، حراست دانشگاه برای ممانعت از ایجاد تجمع در فضای مقابل دانشگاه و پیوستنِ مردم به دانشجویان، آن‌ها را به داخل دانشگاه هدایت می‌کنند. دانشجویان مقابل دانشکده‌ی کشاورزی اقدام به خواندن سرود و سردادن شعار می‌کنند که بلافاصله فضای دانشگاه توسط حراست و لباس‌شخصی‌ها به تشنج کشیده شده و ضمن درگیری، همه را سمت درب خروجی هدایت می‌کنند.

به گفته‌ی شاهدان وقایع، دست‌کم هفت دانشجوی دانشگاه تبریز بازداشت شدند که تا ساعت یازده شب همه ی بازداشت شدگان غیر از یکی از آنها آزاد شدند.

+خرم‌آباد:

عصر روز یکشنبه،جمعی از اهالی خرم آباد به فراخوان منتشره برای تجمع پاسخ مثبت دادند و

در میدان مادر خرم آباد گردهم آمدند تا اعتراضشان را بنمایش بگذارند.

+رشت:

یکشنبه شب جمعی از اهالی رشت هم در میدان شهرداری این شهر تجمع کردند وبا سردادن شعارهایی اعتراضشان را بنمایش گذاشتند.

+زنجان:

یکشنبه شب،جمعی از اهالی زنجان هم دست به تجمع زدند وازجمله شعار می دادند:«مردم چرا نشستین  منجی خود تو هستی»

+ دانشجویان دانشگاه دامغان:

روزیکشنبه 22دی، دانشجویان دانشگاه دامغان دست به تجمع اعتراضی مقابل سلف سرویس این دانشگاه زدند.

+سنندج:

یکشنبه شب(22دی)،میدان آزادی شهر سنندج هم شاهد تجمع اعتراضی جمعی از اهالی این شهر نسبت به قتل  سرنشینان هواپیمای اوکراینی بود.

+شیراز:

گزارشات منتشره در شبکه های اجتماعی از شلیک نیروهای سرکوبگر بسوی تجمع اعتراضی یکشنبه شب  اهالی محله  معالی آباد شیراز خبر می دهند.

قابل یادآوری است که یکشنبه شب 22 دی،اهالی معالی آباد شیرازدست به تجمع اعتراضی درهمین رابطه زدند وازجمله شعار می داند: «این ماه ماه آخره  سید علی وقت رفتنه»

+قزوین:

یکشنبه شب،جمعی از اهالی قزوین در میدان آزادی معروف به سبزه میدان اجتماع اعتراضی برپاکردند.

+کرمانشاه:

-روزیکشنبه 22دی،دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه دست به تجمع مقابل این دانشگاه زدند که درادامه با یورش نیروای سرکوبگر وبازداشت تعدادی از دانشجویان همراه شد.

یکشنبه شب هم جمعی از اهالی کرمانشاه دست به تجمعاتی در سطح این کلانشهر زدند.

درهمین رابطه بنقل از کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور:

-در جریان تجمع عصر روز گذشته(22دی) دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه در سوگ کشته شدن سرنشینان هواپیمای ایران-اوکراین، چهار تن از دانشجویان این دانشگاه بازداشت شدند که یکی از این افراد تا بدین لحظه آزاد شده و باقی این دانشجویان همچنان در بازداشت به سر میبرند.

– نبی تردست دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه شناسی دانشگاه رازی کرمانشاه عصر دیروز در جریان تجمع دانشجویان این دانشگاه در سوگ جانباختگان هواپیمای اوکراینی بازداشت شده است و همچنان خبری از وضعیت وی در دست نیست.

– صلاح غریبی دانشجوی دامپزشکی دانشگاه رازی کرمانشاه عصر دیروز در جریان تجمع دانشجویان این دانشگاه در سوگ جانباختگان هواپیما بازداشت شده است و همچنان خبری از وضعیت وی در دست نیست.

-اشکان والی زاده دانشجوی معماری دانشگاه رازی کرمانشاه در جریان تجمع دیروز دانشجویان این دانشگاه در سوگ جانباختگان هواپیمای اوکراینی بازداشت شده و همچنان از وضعیت وی خبری در دست نیست.

+کرمان:

یکشنبه 22دی،جمعی از اهالی شهر کرمان به فراخوان منتشره در شبکه های اجتماعی پاسخ مثبت دادند ودست به تجمع در میدان پرواز این شهرزدند وباسردادن شعارهایی اعتراضشان را نسبت به قتل  سرنشینان هواپیمای اوکراینی بنمایش گذاشتند و قرار بود تجمع دیگری در میدان کوثر برگزار کنند که با یورش نیروهای انتظامی روبروشدند.

+گرگان:

یکشنبه شب(22دی)،جمعی از اهالی گرگان دست به تجمع زدند وازجمله شعار می دادند«غلط کردید خطا کردید».

برخی افراد نیز در سنندج به آنچه که اعتراض به سانحه هواپیمای پرواز تهران – کی یف (اوکراین) اعلام کرده بودند در ضلع جنوبی خیابان آزادی این شهر تجمع  و اقدام به روشن کردن شمع به یاد جان باختگان این حادثه کردند.

+یزد:

یکشنبه شب شهریزد هم شاهد تجمع اعتراضی جمعی ازاهالی این شهرحوالی مسجد جامع  کبیربود که که باحمله نیروهای انتظامی روبروشد.

گزارشاتی در رابطه با برپایی تجمع اعتراضی در شهرهای ساری، شاهرود،کرج ازطرف دانشجویان واهالی این شهرها رسانه ای ویا درشبکه های اجتماعی منتشر شده است.

تجمع دانشجویان دانشگاه الزهرا جهت ابراز همدردی و تسلیت و اعلان اعتراض نسبت به کشته شدن دانشجویان و سایر سرنشینان هواپیمای ساقط شده ی ایران-اوکراین

+اطلاعیه ها:

*کانون صنفی معلمان ایران( تهران):

بگذار برخیزد مردمِ بی‌لبخند

بگذار برخیزد!

اگر آن چه در روزهای اخیر بر مردم ایران گذشت را بخشی از دردناک ترین، پراضطراب ترین و فاجعه بارترین روزهای تاریخ این ملت بدانیم؛ سخن به گزافه نگفته ایم. از قرار گرفتن سایه سنگین و شوم جنگی ویرانگر بر سر ملت، تا طبل توخالی انتقام سخت، ناتوانی در مدیریت برگزاری یک مراسم سوگواری و کشته شدن نزدیک به ۷۰ نفر انسانی که برای همراهی آمده بودند و خود به زیر خاک رفتند! تا حوادث مختلف و متعدد مرگبار که فاجعه بارترین آن ها ساقط شدن هواپیمای مسافری و جان باختن ۱۷۶ نفر؛ که در شرایط عادی و در یک جامعه بسامان، هریک از این وقایع -خود به تنهایی – فاجعه ای انسانی تلقی می شود و نیازمند زمان برای رفع زخم های برآمده از آن.

در این معرکه دهشت بار اما، آن چه فاجعه را عمیق تر می کند و زخم را کاری تر، #سقوط_حقیقت است و فروپاشی باورها.

اعتمادی که دیگر نائی برایش نمانده بود، و اینک به گرداب بلا تبدیل شد.

و هم از این روست که گفته اند: « بیان حقیقت دشوارترین و خطرناک ترین عنصر برای نظامی است که زیستن در چنبره دروغ را دیرزمانی است شیوه ی خودساخته» کانون صنفی معلمان ایران(تهران) جان باختن هموطنان در وقایع اخیر به ویژه جان باختگان در واقعه ساقط شدن هواپیمای مسافری را به ملت ایران و نیز مردم کشورهایی که اتباع آن ها در این سانحه جان باخته اند، به خصوص بازماندگان این عزیزان تسلیت عرض می نماید و برای تمامی ایرانیان بردباری، درایت در امور و رهایی از دروغ و بی اخلاقی را آرزو می نماید.

۲۲ دی ماه ۱۳۹۸

*کانون صنفی معلمان اسلامشهر :

تسلیت به ملتهای ایران، افغانستان، اوکراین، سوئد، کانادا  و انگلستان

ملت بزرگ ایران اوکراین و افعانستان با کمال تاسف و اندوه ، با قلبی شکسته و چشمانی گریان ،فاجعه ی شلیک موشک به هواپیمای مسافربری ایران کی یف و شهادت مسافران بی گناه این پرواز را به شما تسلیت می گوییم ، و خود را در اندوه بیکران شما شریک می دانیم.

بی گمان انسانها در هرکجای این کره ی زمین که باشند ، درد و رنج شان ، ریشه در احساسات واندیشه ای مشترک دارد.

امروزه احساسات وعواطف بشریت همچون ریشه های درختی چنان به هم گره خورده است،که جدایی پذیر نیست.

امیدواریم که با تلاش انسان دوستانه ی  ملتها، درآینده ای نه چندان دور، برای نوع بشر، فرزندان جهان را چنان تربیت کنیم ، که خودکامگی، استبداد، جنگ و خونریزی در اندیشه آنان راهی نداشته باشد، تاجهان، پراز صلح و آرامش و برابری وآزادی شود.

۲۲ دیماه ۱۳۹۸

akhbarkargari2468@gmail.com