اخباروگزارشات کارگری23مهر1396

admin   اکتبر 16, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری23مهر1396 بسته هستند

بایگانی

– لب به سخن گشودن همسران کارگران جان باخته معدن زمستان یورت آزادشهرپس از 5ماه

– بدنبال اعتصاب کارگران خدمات شهرداری بوکان در اعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق  شهر غرق زباله شد

– ادامه اعتصاب وتجمعات اعتراضی کارگران ارگ قدیم بم نسبت به عدم پرداخت 3ماه حقوق وحق بیمه

– تجمعات اعتراضی دامنه دار معلمان حق التدریسی و مربیان پیش دبستانی استان گیلان نسبت به بلاتکلیفی استخدامی

– تجمع اعتراضی آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزیِ یزد نسبت به بلاتکلیفی استخدامی وعدم پرداخت چندین ماه حقوق ونداشتن بیمه مقابل اداره کل آموزش و پرورش

– عدم پرداخت4ماه حقوق وحق بیمه کارگران پتروشیمی بوشهر در فاز 2 عسلویه*

کارگرانی که بدون قرارداد برای شرکت ساختمان و نصب صنایع پتروشیمی(ECC) ** کارمی کنند

– مرخصی اجباری کارگران کارخانه کیش چوب دنباله‌دار شد

– عدم پرداخت2ماه حقوق کارگران معادن زغال سنگ استان کرمان

– تجمع اعتراضی گندم کاران شهرستان بیله سوار نسبت به عدم پرداخت مطالباتشان روبروی سیلوی روح کندی جعفرآباد

– موج جدید اعتراضات مردمی بر سر مکان احداث تصفیه خانه سی سخت با حمله  نیروی انتظامی وبازداشت چندنفررو به رو شد

– تجمع اهالی روستاهای سرابباغ وجلوگیری از تخلیه زباله های آبدانان

– مصدومیت 2کارگر واحد ان جی ال ۱۰۰۰ امیدیه واقع در میدان نفت و گاز آقاجری

– مجروحیت شدید7کارگر در رشت براثرسقوط سوله

– جان باختن یک کارگر ساختمانی در روانسر بر اثر سقوط از ارتفاع

– یک کارگر دامداری بشرویه براثر برق گرفتگی جان باخت

– گزارشی درباره مرگ همسر یکی از کارگران ایران خودرو

لب به سخن گشودن همسران کارگران جان باخته معدن زمستان یورت آزادشهرپس از 5ماه

بیمه‌ای که برای همسرم از سوی پیمانکار رد شده، بیمه کتابداری است، برای همین سختی کار به او تعلق نگرفت. حالا هم ماهانه 900 هزار تومان به عنوان مستمری برایمان واریز می‌کنند. با این پول اندک، چگونه 3 فرزندم را بدون وجود پدرشان سرپرستی کنم.

زهرا رحمتی، همسر “حسن سنچولی” است که جانش را درمعدن زمستان یورت باقی گذاشت.

رحمتی گفت: بیمه‌ای که برای همسرم از سوی پیمانکار رد شده، بیمه کتابداری است، برای همین سختی کار به او تعلق نگرفت. حالا هم ماهانه 900 هزار تومان به عنوان مستمری برایمان واریز می‌کنند. با این پول اندک، چگونه 3 فرزندم را بدون وجود پدرشان سرپرستی کنم.

وی ادامه می‌دهد: استاندار برای سرکشی از خانواده‌های معدنچیان آمد و مبلغ 10 میلیون تومان به ما پرداخت کرد. اما در این چندماه هیچ فردی از شرکتی که معدن زمستان یورت زیرنظر آنها بود، حتی برای تسلیت گفتن هم به خانواده‌ها سر نزد.

حکیمه گیلکی، همسر “علی اصغر محمودی”، دو فرزند 8 و 13 ساله دارد. همسرش 14 سال درمعدن زمستان یورت کار می‌کرد تا آنکه حادثه‌ 13 اردیبهشت برای همیشه پدر خانواده را از آنان گرفت.

وی می‌گوید: همسرم 14 سال در این معدن کار کرد اما تنها 11 سال سابقه بیمه برایش رد شده و این انصاف نیست که کارگرانی که جانشان را کف دست خود گذاشته بودند تا چرخ‌های صنعت این مملکت بچرخد، این‌گونه حق خودشان و خانواده‌هایشان تضییع شود. همسرم مجبور بود که کار کند، کسی که مجبور نباشد حاضر نیست در معدن کار کند.

گیلکی به اینکه همسرش همیشه درباره وجود گاز در معدن حرف می زد اشاره می کند و ادامه می دهد: چشمان همسرم همیشه کاسه خون بود، تا کمی راه می رفت نفسش می گرفت و صدای خس خس سینه‌اش آزارش می‌داد. زمانی که از ریه‌هایش عکسبرداری کرده بود گرد و غبار زغال مشخص بود.

وی درباره هدیه مسکن هم می‌گوید: دولت قول داد که 50 میلیون تومان به بازماندگان این حادثه پرداخت کند اما این مبلغ بین وراث تقسیم می‌شود. فرزندانم به سن قانونی نرسیده‌اند و نمی‌توان پول آنها را برداشت کرد و با این مبلغ نه می‌توان خانه خرید نه می‌شود زمینی برای ساخت خانه تهیه کرد.

گیلکی درباره مبلغ مستمری که به حساب آنان واریز می‌شود، می افزاید: حقوق همسرم در سال‌های اول کارش 300 تا 400 هزار تومان بود و آخرین حقوقی هم که پرداخت شد 800 هزار تومان بود که خودش نبود و به حساب من واریز شد. الان هم ماهانه یک میلیون و 8 هزار تومان مستمری برایمان واریز می‌شود. در حالی که مستاجر هستم و 2 فرزند دانش آموز دارم.

او این را هم می‌گوید که با اینکه 5 ماه از حادثه معدن می‌گذرد و مسئولان هم قول داده بودند معوقات معدنچیان را پرداخت کنند، هنوز 3 سال از معوقات همسرم در سنوات گذشته و 2 ماه هم از امسال پرداخت نشده است.

همسر این کارگرجان باخته معدن از خیلی‌ها گلایه دارد. از اینکه چرا همسرانشان در آزادشهر در یک مکان مشخص دفن نشدند تا بعدها یک یادمان برای آنها احداث شود.

از اینکه سال 94 برای حق و حقوق همسرانشان در مقابل فرمانداری جمع شده بودند اما فردی صدایشان را نشنید، از اینکه در سال‌های قبل هم تعدادی از کارگران در این معدن جانشان را از دست داده بودند اما همیشه کارگر مقصر بود و کسی هم با شرکت بهره بردار و پیمانکار برخوردی نکرد. از اینکه فرماندار آزادشهر تنها چشم می‌گوید و کاری انجام نمی‌دهد. از اینکه ساعت‌ها پشت در اتاقش باید منتظر بمانند و سرآخر هم بدون اینکه او را ببینند دست خالی برمی‌گردند.

گیلکی می‌گوید: همیشه حق کارگران خورده می‌شود آرزو می‌کنم فرزندانم هیچ‌وقت مانند پدرشان کارگر نشوند.

او یک آرزوی دیگر هم دارد اینکه روز 13 اردیبهشت که مصادف با جان باختن 43 معدنچی است در تقویم کشورمان به روز معدن نامگذاری شده تا هرساله بزرگداشتی برای این جان‌باختگان برگزار شود.

بدنبال اعتصاب کارگران خدمات شهرداری بوکان در اعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق  شهر غرق زباله شد

صبح امروزیکشنبه23مهر،کارگران خدمات شهرداری بوکان در اعتراض به عدم  پرداخت ماه حقوقشان دست به اعتصاب زدند و همین اقدام سبب تلمبار شدن زباله ها بر روی هم در معابر و کوچه پس کوچه های این شهر شد.

به گزارش یک منبع خبری محلی،امروز23مهراعتصاب کارگران خدمات شهری شهرداری بوکان موجب تلمبار شدن زباله ها بر روی هم در معابراین شهرشد.

ادامه اعتصاب وتجمعات اعتراضی کارگران ارگ قدیم بم نسبت به عدم پرداخت 3ماه حقوق وحق بیمه

امروزیکشنبه23مهر، کارگران ارگ قدیم بم درادامه اعتصاب واعتراضاتشان نسبت به عدم پرداخت 3ماه حقوق وحق بیمه،دست به تجمع زدند.

قابل یادآوری است که دور جدید اعتراضات کارگران ارگ قدیم بم نسبت به عدم پرداخت 3ماه حقوق وحق بیمه و وعده های توخالی مسئولان از پانزدهم ماه جاری آغازشد.

این کارگران درادامه اعتراضاتشان، از روزهیجدهم مهرماه دست از کارکشیدند وامروزبیست وسوم مهرماه برای باری دیگراجتماع کردند.

درهمین رابطه:

اعتصاب کارگران ارگ قدیم بم دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق وحق بیمه برای دومین روز متوالی!

از صبح روز گذشته(18مهر)،کارگران پروژه مرمت ارگ قدیم بم از زیرمجموعه‌های سازمان میراث فرهنگی در اعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق وحق بیمه و وعده های توخالی،دراعتصاب هستند.

براساس گزارشی که امروز19مهررسانه ای شد،از صبح دیروز (۱۸ مهر ماه) حدود ۱۲۰ کارگر پروژه مرمت ارگ قدیم بم در اعتراض به پرداخت نشدن سه ماه مطالبات مزدی خود دست از کار کشیده و محل کار خود را‌ ترک کرده‌اند.

این کارگران از زیرمجموعه‌های سازمان میراث فرهنگی محسوب می‌شوند که تا ساعتی قبل شماری از آنها مقابل در ورودی پایگاه ارگ قدیم  تجمع کرده‌ بودند.

کارگران معترض می‌گویند؛ پیش از این حقوق کارگران حدود سه تا ۴  ماه به تعویق می‌افتاد و مدیر پایگاه میراث فرهنگی ارگ بعد از اعتراض چند روزه کارگران آن را پرداخت می‌کرد اما در حال حاضر چندین روز در ماه جاری دست به تجمع اعتراضی زده‌ایم و هنوز خبری از پرداخت دستمزد تیر، مرداد و شهریور ما کارگران نیست.

به گفته کارگران، علاوه بر تاخیر سه تا چهار ماهه در پرداخت حقوق از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور، یکی از عمده‌ترین مشکلات کارگران روالی است که سازمان میراث فرهنگی برای پرداخت دستمزد کارگران پروژه‌های عمرانی در پیش گرفته است.

طبق اظهارات این کارگران، سازمان میراث فرهنگی بودجه معینی برای ترمیم و مرمت بناهای فرهنگی مانند ارگ قدیم بم درنظر نگرفته است و برای همین هر ماهه پایگاهای میراث فرهنگی برای تامین منابع مالی پروژه‌هایی که در دست مرمت است، دچار مشکل هستند.

طبق اظهارات کارگران ارگ قدیم بم، با وجود آنکه کارگران در چندین نوبت از مسئولان سازمان میراث فرهنگی خواسته بودند به مشکلات این پایگاه رسیدگی کنند اما در عمل اتفاقی نیفتاده است.

تجمعات اعتراضی دامنه دار معلمان حق التدریسی و مربیان پیش دبستانی استان گیلان نسبت به بلاتکلیفی استخدامی

معلمان حق التدریسی و مربیان پیش دبستانی استان گیلان درادامه اعتراضاتشان نسبت به بلاتکلیفی استخدامی،ازپیش از ظهرروزگذشته(22مهر)مقابل اداره کل آموزش وپرورش این استان تجمع کردند و تا آخرین ساعات شامگاه این محل راترک نکردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،تجمع‌کنندگان با اعتراض به مهدی حاجتی مدیرکل آموزش‌وپرورش گیلان، عدم پذیرش خود در سیستم آموزش و پرورش را نتیجه کم‌کاری او می‌دانستند.

معترضان که حاضر به ترک محل تجمع نبودند و بنا داشتند تا صبح مقابل اداره کل آموزش‌وپرورش به تجمع اعتراضیشان  ادامه دهند  بالاخره با حضوروساطتت سیروس شفقی فرماندار رشت،میدان فرهنگ را ترک کردند.

یکی از تجمع کنندگان گفت: ۱۲ سال مربی پیش دبستان هستیم و یک روز هم بیمه نشدیم.

وی افزود: از طریق مجلس توانستیم کاری کنیم که مارو حق التدریسی کنند اما ساعات حق التدریس ما را نمی دهند این در حالی است که مجلس طرح را تصویب کرده است.

یکی دیگر از تجمع کنندگان نیز گفت: پنجشنبه هفته گذشته* استانداری بودیم و پوراوزان مدیرکل……… به ما گفت شنبه در محل اداره کل آموزش و پرووش گیلان حضور یابید تا طی نشستی با مدیرکل به حق و حقوقتان برسید.

* تجمع اعتراضی معلمان حق التدریسی و مربیان پیش دبستانی استان گیلان نسبت به بلاتکلیفی استخدامی مقابل استانداری

امروز پنجشنبه20مهر،جمعی از معلمان حق التدریسی و مربیان پیش دبستانی استان گیلان دراعتراض به بلاتکلیفی استخدامی،مقابل استانداری تجمع کردند.

تجمع اعتراضی آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزیِ یزد نسبت به بلاتکلیفی استخدامی وعدم پرداخت چندین ماه حقوق ونداشتن بیمه مقابل اداره کل آموزش و پرورش

صبح امروز23مهر، جمعی از آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی استان یزد دراعتراض به بلاتکلیفی استخدامی و عدم پرداخت چندین ماه حقوق ونداشتن بیمه، مقابل اداره کل آموزش و پرورش این استان تجمع کردند.

براساس گزارشات منتشره،تجمع کنندگان آموزش دهندگانی هستند  که  بعد از سال 92 مشغول به کار شدند  ولی هنوز استخدام و بیمه نشده اند  .

یکی از تجمع کنندگان گفت: در خواست ما این است آموزش و پرورش در خصوص استخدام ما اقدام کند .

عدم پرداخت چندین ماه حقوق و نداشتن بیمه از جمله مشکلاتی بود که تجمع کنندگان به آن اشاره کردند .

عدم پرداخت4ماه حقوق وحق بیمه کارگران پتروشیمی بوشهر در فاز 2 عسلویه*

کارگرانی که بدون قرارداد برای شرکت ساختمان و نصب صنایع پتروشیمی(ECC) ** کارمی کنند

4ماه حقوق وحق بیمه کارگران پتروشیمی بوشهرواقع در فاز 2 عسلویه پرداخت نشده است.این کارگران که برای شرکت ساختمان و نصب صنایع پتروشیمی(ECC)  کارمی کنندهیچ قراردادی ندارند.

براساس گزارشی که امروز23مهررسانه ای شد،مهندس عیدانی مدیر اجرای پتروشیمی بوشهر در پاسخ به این سوال که چه اقدامی برای رفع این معضل انجام داده اید گفت: پتروشیمی بوشهر پرداخت هایش را به شرکت ساختمان و نصب صنایع پتروشیمی انجام داده است که طبیعتا می بایست حق و حقوق کارگران را نیز پرداخت می کردند، اما اکنون می گویند پولی برای پرداخت نداریم!

*پتروشیمی  بوشهرواقع درفاز2عسلویه متعلق به دو سهام‌دار بزرگ سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح (ساتا) و پتروشیمی مارون است. ساتا ۶۰ درصد سهام پتروشیمی بوشهر و از سوی دیگر ۱۵ درصد سهام پتروشیمی مارون را نیز در اختیار دارد.

فاز نخست پتروشیمی بوشهر شامل واحد متانول، واحد استحصال اتان و واحد شیرین‌سازی، در سال جاری و و فاز دومش در سال ۱۳۹۸ به بهره‌برداری می‌رسند.

** شرکت ساختمان و نصب صنایع پتروشیمی درسال ۱۳۶۸ از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی تأسیس شد که بعداً طی یک انتقال به مالکیت صد درصد بخش خصوصی درآمدند.

شرکت ساختمان و نصب صنایع پتروشیمی که دفتر آن در شیراز قرار دارد، دارای گواهینامه رتبه‌بندی صلاحیت پیمانکاری پایه ۱ از معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور در سه رشته “نفت و گاز”، “ساختمان و ابنیه” و “تأسیسات و تجهیزات” و نیز دارای گواهی صلاحیت پایه ۳ در رشته “راه و ترابری” است.

این شرکت در سال ۱۳۹۱ به عضویت شرکت کنسرسیوم توسعه صنایع نفت پارسیان (POIDC) در آمد. این کنسرسیوم متشکل از ۷ شرکت در ارتباط با اجرای طرح‌های بزرگ (MEGA PROJECT) صنایـع نفت، گاز و پتروشـیمی و صنایع انرژی به‌صورت کلید گردان فعالیت می‌کند.

مرخصی اجباری کارگران کارخانه کیش چوب دنباله‌دار شد

کارگران کارخانه کیش چوب می‌گویند که با گذشت بیش از ۱۲ روز هنوز تعطیلات موقت کارخانه تمام نشده است و براساس تصمیم مدیریت این واحد صنعتی دست کم این وضعیت تا پایان هفته جاری ادامه خواهد یافت.

برپایه گزارشی که امروز23مهر رسانه ای شد،کارگران کارخانه کیش چوب واقع در منطقه آزاد کیش گفتند: با گذشت دو روز از مهلتی که از سوی کارفرمای این واحد صنعتی توقف فعالیت این واحد صنعتی تعیین شده بود، هنوز درب‌های کارخانه کیش چوب به روی کارگران بسته است.

در این باره یکی از کارگران کارخانه کیش چوب  گفت: مرخصی ده‌ روزه‌‌ای که پیش از این از جانب کارفرما تعیین شده بود خاتمه یافته است اما هنوز وضعیت هیچکدام از ما مشخص نیست.

وی در ادامه با بیان اینکه کارگران شاغل در این واحد تولید از ۸ تا ۱۲ ماه مطالبات مزدی عقب افتاده دارند  تصریح کرد: صبح امروز از جانب کارفرما به کارگران پیامکی مبنی بر پرداخت یک ماه از معوقات مزدیشان تا پایان ماه جاری ارسال شداما هنوز به زمان بازگشت بکار هیچ اشاره نشده و تنها عنوان شده که تا پایان هفته خبردار می‌شویم.

درهمین رابطه:

عدم پرداخت ماه ها حقوق 200کارگر کارخانه کیش چوب

اعزام کارگران این کارخانه به مرخصی اجباری از دهم مهرماه

اخراج تعدادی از کارگران معترض طی یکسال گذشته

8تا12ماه حقوق وعیدی امسال 200کارگر کارخانه کیش چوب پرداخت نشده است.کارگران این کارخانه از دهم ماه جاری به مرخصی اجباری اعزام شده اند.طی یکسال گذشته تعدادی از کارگران این واحد تولیدی واقع در منطقه آزاد کیش بدلیل اعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان از کار اخراج شده اند.

براساس گزارشی که امروز18مهر رسانه ای شد،جمعی از کارگران کارخانه کیش چوب واقع در منطقه آزاد کیش با اشاره به معوقات مزدی خود گفتند: نزدیک به ۲۰۰ کارگر هستیم که در بخش‌های تولید و اداری کارخانه کیش چوب کار می‌کنیم اما در حال حاضر بابت ۸ تا ۱۲ ماه مطالبات مزدی طلبکاریم.

به گفته یکی از کارگران، دلیل پرداخت نشدن معوقات مزدی او و سایر همکارانش کمبود نقدینگی و نبود منابع مالی به دلیل کاهش حداقلی فعالیت تولیدی کارخانه است.

او گفت: کارگران کیش چوب، آخرین حقوقی که دریافت کرده‌اند مربوط به دستمزد شهریور ماه سال ۹۵ است که در خرداد ماه سال جاری توسط کارفرما به حساب بانکی آنها واریز شده است، همچنین کارفرما به دلیل کمبود نقدینگی عیدی سال ۹۵ آنان را پرداخت نکرده است.

وی بابیان اینکه حدود نیمی از همکاران شاغل در کارخانه کیش چوب را کارگران هندی و بنگلادشی تشکیل می‌دهند،  در خصوص تعطیلی موقت کارخانه اظهار داشت: اخیرا کارفرما (از دهم مهر ماه) به دلایل نامعلومی کارخانه را به صورت موقت تعطیل اعلام کرده و از کارگران خواسته است به مدت  ۱۰ روز در کارخانه حاضر نشوند.

این کارگر همچنین گفت: نگرانی ما کارگران این است در نتیجه استمرار این مشکلات، مرخص‌های آن‌ها در  هفته‌ها و ماه‌های آتی نیز ادامه پیدا کند.

به گفته این کارگر؛ مجموعه اتفاقاتی که در مدت یک سال گذشته در این واحد تولیدکننده محصولات چوبی افتاده، موجب شده تعدادی از کارگران که مشکلات خود را به دفتر اشتغال منطقه آزاد کیش انتقال دادند،از کار اخراج شوند.

به گفته این کارگر در شرایط کنونی آنچه برای او و همکارانش حائز اهمیت است؛ دریافت مطالبات و حفظ امنیت شغلی است چراکه در منطقه محل کارشان فرصت شغلی دیگری وجود ندارد اما آنها باید پاسخگوی نیازهای خانواده‌هایشان باشند.

وی با بیان اینکه هم اکنون کارگران این کارخانه از وضعیت موجود رضایت ندارند، درباره علت معوق ماندن مطالبات مزدی خود گفتند: کارفرما می‌گوید رکود بازار ساخت و ساز به فعالیت کارخانه کیش چوب لطمه وارد کرده است.

این کارگران که احتمال می‌دهند در نتیجه وضعیت پیش آمده ممکن است امنیت شغلی خود را از دست بدهند؛ در خاتمه افزودند: از مسئولان درخواست داریم پیگیر مشکلات کارخانه کیش چوب و معوقات مزدی و بیمه‌ای آنها باشند.

عدم پرداخت2ماه حقوق کارگران معادن زغال سنگ استان کرمان

حقوق کارگران معادن زغال سنگ استان کرمان دوماه اخیر پرداخت نشده است .

براساس گزارشی که امروز23مهر رسانه ای شد،مدیرکل تعاون اداره کاراستان کرمان با انتقاد از عملکرد شرکت ذوب آهن در پرداخت نکردن بدهی اش به شرکت زغال سنگ افزود: بر اساس تصمیم کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی قرار شد شرکت ذوب آهن دهم هر ماه بدهی اش را به شرکت زغال سنگ پرداخت کند تا پرداخت مطالبات کارگران و نوسازی تجهیزات معادن به روز شود.

رضا اسماعیلی پور افزود: متاسفانه فقط ماه اول یعنی مرداد یک مرحله مطالبات پرداخت شد و پس از آن حقوق کارگران بازهم به تعویق افتاد.

در استان کرمان 23 معدن فعالیت  می کند و 7 هزار نفر کارگر هم در معادن زغال سنگ مشغول به کار هستند.

تجمع اعتراضی گندم کاران شهرستان بیله سوار نسبت به عدم پرداخت مطالباتشان روبروی سیلوی روح کندی جعفرآباد

امروز23مهر،گندم کاران شهرستان بیله سوار با تجمع مقابل سیلوی روح کندی جعفرآباد اعتراض خود را نسبت به پرداخت نشدن بهاء گندم ابراز کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی، همزمان با یکصدو بیستمین روز از پرداخت نشدن بهاء گندم در شهرستان بیله سوار گندمکاران این شهرستان به منظور مطالبه بهاء گندم خود روبروی سیلوی روح کندی جعفرآباد تجمع اعتراضی مسالمت آمیز برپا کردند.

بخشدار جعفراباد که در بین معترضین حاضر شده بود به صورت تلفنی از مسئولین استانی پیگیر پرداخت بهاء گندم کاران شده و قول مساعد داد: در آینده نزدیک بدهی کشاورزان پرداخت می شود.

یادآور می شود بیش از 4 ماه پیش گندم‌کاران شهرستان بیله سوار ثمره تلاش چند ماهه خود را به مراکز خرید تضمینی گندم تحویل دادند تا با چشم‌پوشی از بدعهدی سال‌های قبل دولت هزینه این تلاش‌های شبانه‌روزیشان را در اسرع وقت از دولت فعلی دریافت کنند.

غافل از آن که عدم پرداخت هزینه خرید تضمینی گندمکاران بیله سواری به یک تراژدی واقعی تبدیل شده است و همچنان کشاورزان زحمتکش این شهرستان در بی‌تدبیری و بدعهدی مسئولان به سر می‌برند.

موج جدید اعتراضات مردمی بر سر مکان احداث تصفیه خانه سی سخت با حمله  نیروی انتظامی وبازداشت چندنفررو به رو شد

صبح و عصر روزگذشته(22مهر)، همچون روزها و ماه های گذشته ساکنین نزدیک به محل احداث تصفیه خانه فاضلاب شهر سی سخت با تجمع در محل احداث این تصفیه خانه باری دیگر مخالفت خود را جهت ساخت تاسیسات آن  ابراز نمودند و خواهان توضیح دادن مسئولان متولی پروژه به مردم شدند.

این موج اعتراض که باحمله نیروهای انتظامی و بازداشت چند تن از معترضین همراه شد موجب گشت تا باری دیگر ماشین آلاتی که در محل احداث پروژه در حال فعالیت بودند از کار ایستاده و محل را ترک کنند.

به گزارش23مهریک منبع خبری محلی،معترضین حاضر در محل احداث این پروژه با اشاره به بی توجهی مسئولان اداره کل آب و فاضلاب استان کهگیلویه و بویر احمد و تعداد دیگری از مسئولان استانی و شهرستان به مسائل زیست محیطی این تصفیه خانه تاکید داشتند و اظهار کردند:مسئولین متولی هیچگونه بهایی به اعتراض مردم نداده و تنها هدفشان تاسیس و راه اندازی پروژه ای است که همه میدانند یکی از ملزومات اصلی شهر می باشد اما با رعایت تمامی مشکلات زیست محیطی و بهداشتی آن،و این کلام،کلام قانون است.

ساکنین دو محله نزدیک به احداث پروژه تصفیه خانه فاضلاب سی سخت خاطر نشان کردند:چرا همین مسئولین تمام سختگیری ها را به هنگام مراجعه مردم برای یک مطالبه شخصی در نظر میگیرند و اظهار دارند “این را قانون گفته است” اما در موارد مربوط به ادارات تحت مدیریت خود تنها برای احداث پروژه و بالا بردن ضریب عملکرد خود هیچکدام از موارد فنی و زیست محیطی را لحاظ نمیکنند.

معترضین حاضر در محل احداث تصفیه خانه فاضلاب سی سخت به رضایت همه مردم شهر جهت احداث این تصفیه خانه اشاره کردند و اظهار داشتند:همه مردم سی سخت با احداث این پروژه موافق بوده و از آن استقبال میکنند اما نه با تصمیمات اتخاذ شده از سوی اداره کل آب و فاضلاب استان که یک سویه بوده و محل احداث تصفیه خانه را در مکانی انتخاب کرده اند که فاصله آن تا نزدیکترین محل سکونت تنها ۱۰۰ متر می باشد.

معترضین خاطر نشان کردند:تنها مطالبه مردم از مسئولین متولی پاسخی شفاف به مساله زیست محیطی و آلودگی های این پروژه است و بارها از سوی کارشناسان اداره کل آب و فاضلاب استان این تصفیه خانه بدون مشکلات زیست محیطی و بهداشتی مطرح گردیده است ولی تحقیقات مردمی با اظهارات مسئولین مغایرت داشته و خلاف واقعیت را نشان میدهد و همین امر سبب آشفتگی مردم گردیده است.

تجمع اهالی روستاهای سرابباغ وجلوگیری از تخلیه زباله های آبدانان

امروزیکشنبه23مهر،اهالی تعدادی از روستاهای بخش سرابباغ در محل سایت دفن زباله های آبدانان تجمع واز تخلیه زباله ها جلوگیری کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،سایت دفن زباله های شهر آبدانان از سال93 در زمینی به مساحت 10 هزار مترمربع در 35 کیلومتری جنوب شرق شهر آبدانان و در حوالی روستای گل گل پایین نزدیک منطقه ای گردشگری دریاچه دوقلوی سیاه گاو و در نزدیکی رروستاهای گل گل پایین و بالا و ژیور قرار دارد که روزانه 40 تن انواع زباله از شهرهای آبدانان و سرابباغ در آن تجمیع و دفن می شود  ودود و بوی بد آن باعث بروز مشکلاتی برای مردم منطقه شده است.

تعدادی از روستاهای گل گل، مژاره ، عشایر ، بهره برداران و ساکنان روستاهای اطراف به دفن زباله های شهری در این منطقه معترضند و خواستار انتقال سایت زباله به منطقه ای مناسبت تر که از کانون های جمعیتی فاصله استاندارد داشته باشد، هستند و مدعی ایند بوی تعفن ، دود برخاسته از زباله ها و جمع شدن حیوانات اهلی و جانوران و حشرات و خزندگان موذی زمینه اذیت و آزار آنها را بوجود آورده است.

یکی از ساکنان روستاهای اطراف سایت زباله خبر گفت: صبح که بیدار می شویم به جای تنفس هوای تازه باید دود استشمام کنیم و این مردم را کلافه کرده است.

وی گلایه می کند: به هر حال دود ناشی از آن مانند هاله ای از ابر هر صبح، آسمان روستای ما را فرا می گیرد و دراین مدت مردم دچار مشکلات تنفسی شده اند و سلامت اهالی این روستا به شدت درخطر است.

یکی دیگر از ساکنین این روستا ها اظهار داشت: به دلیل غیر اصولی بودن مدیریت محل تلنبار زباله وجود انواع بیماری های عفونی ، پوستی ، ریوی و بیماری های خطرناک هپاتیت و … اجتناب ناپذیر است .

یکی از افراد با نشان دادن دستش گفت: در میان زباله ها پشه سالک مشاهده شده است و به دلیل این پشه ها ما سالک گرفته ایم چرا مسئولین به سلامت ما روستاییان توجه نمی کنند.

یکی دیگراز ساکنین این بخش سرابباغ بیان داشت: این دود و حجم آشغال باعث شده منطقه تفریحی و گردشگری دریاچه های دوقلو چهره زشت و نا سالمی  به خودش بگیرد.

وی افزود: جای تاسف داره که محیط زیست و منابع طبیعی با ایجاد این منطقه ای زیبا و بکر  عنوان سایت زباله مخالفت نکردند

مصدومیت 2کارگر واحد ان جی ال ۱۰۰۰ امیدیه واقع در میدان نفت و گاز آقاجری

صبح امروز23مهر،آتش سوزی در واحد ان جی ال ۱۰۰۰ امیدیه واقع در میدان نفت و گاز آقاجری موجب مصدومیت2کارگرشد.

برپایه گزارشات منتشره،مرکز ایمنی کار واحد ان جی ال ۱۰۰۰ امیدیه دراینباره گفت که نام خانوادگی یکی از این کارگران سالاروند است و در زمان حادثه مشغول تعمیر شیر گاز بوده است اما به علت فشاری که پشت شیر جمع شده، دچار حادثه شد.سوختگی این کارگر جدی نیست و هم اکنون به بیمارستان منتقل شده است.

مطابق اطلاعات مرکز ایمنی کار این واحد پتروشیمی در جریان این حادثه یک کارگر دیگر به نام رجب شیرعلی دچار مشکل تنفسی شد بود که مشکل وی برطرف شده است.

مجروحیت شدید7کارگر در رشت براثرسقوط سوله

صبح امروز23مهر،بر اثر سقوط سوله روبروی کارخانه پوشش رشت ۷ کارگر به شدت مصدوم شدند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،پیمان اسدی، مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان گیلان گفت: در پی تماس شهروندان با سامانه ۱۱۵ اورژانس استان ساعت ۱۰:۱۳ امروز مبنی بر سقوط سوله روبروی کارخانه پوشش رشت، فوریت های پزشکی بلافاصله وارد عمل شده و از ۵ پایگاه نزدیک به محل حادثه اعزام شدند.

وی با بیان اینکه ۷ نفر از کارگران مشغول به کار این سوله به شدت مصدوم شدند، افزود: کارگران مصدوم این حادثه پس از دریافت اقدامات پیش بیمارستانی به بیمارستان آریا و پورسینای رشت انتقال یافتند.

جان باختن یک کارگر ساختمانی در روانسر بر اثر سقوط از ارتفاع

صبح امروز23مهر،یک کارگر ساختمانی حین کار در مسکن مهر کارگری هواشناسی روانسرواقع دراستان کرمانشاه بر اثر سقوط از ارتفاع جان باخت.

به گزارش یک منبع خبری محلی،سخنگوی اورژانس روانسر اظهار کرد: این کارگر ساختمانی که در ارتفاع بر روی داربست مشغول کار بود در حین کار از طبقه پنجم واحد مسکونی سقوط کرد، پرسنل اورژانس پس از دریافت اطلاعاتی در ارتباط با این حادثه به محل اعزام شدند ولی به دلیل آسیب جدی که به سر کارگر حادثه دیده وارد شد، وی در دم جان باخت.

یک کارگر دامداری بشرویه براثر برق گرفتگی جان باخت

فرمانده انتظامی شهرستان بشرویه واقع در استان خراسان جنوبی از مرگ کارگر دامداری در روزگذشته(22مهر) بر اثر برق‌گرفتگی در این شهرستان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری پلیس، سرهنگ محمود علیپور  اظهارکرد: در این حادثه که عصر روز گذشته رخ داد کارگر یک دامداری که در حال کار با دستگاه شیر دوش بود دچار برق گرفتگی شد و جانش را از دست داد.

گزارشی درباره مرگ همسر یکی از کارگران ایران خودرو

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از ایران خودرو

با اینکه بعد از اعتصاب های مکرر، مدیریت ایران خودرو قول داه بود که دیگر روزهای جمعه را کار اعلام نکند، مدیریت در یک حرکت غیر کارگری روز جمعه 14 مهرماه را سه شیفت کار اعلام کرد و بسیاری از برنامه های کارگران و خانواده هایشان را بهم ریخت.

متاسفانه زمانی که شیفت کار اعلام می شود، شیفت های کارگران عوض نمی شود یعنی شیفت بعدازظهر هفته قبل، اینهفته هم بعد ازظهر کار می شود.

در خبری ناگوار همسر یکی از کارگران با این اعلام شیفت، جان خود را از دست داد.

این کارگر که دارای یک بچه ی یکماهه است، بعد از اتمام کار وقتی  ساعت یک شب به خانه می رسد در کمال ناباوری مشاهده می کند که همسرش سکته کرده و فوت نموده است. و نوزاد هم مدت هاست گریه و بی تابی می کند.

به نظر پزشک، همسر این کارگر پنج ساعت پیش سکته کرده بوده (یعنی بین 7 تا 8 شب) و چون کسی در خانه نبوده، متاسفانه فوت می کند.

اگر شرکت ایران خودرو برای سود بیشتر شیفت اعلام نمی کرد این هفته همکار داغدیده ما صبح کار می شد و همسرش زنده می ماند.

ما ضمن تسلیت به این همکار محترم و آرزوی تحمل این مصیبت، مقصر این حادثه را مدیریت بی کفایت ایران خودرو می دانیم.

بیست وسوم مهرماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com