اخباروگزارشات کارگری24اردیبهشت1396

admin   می 15, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری24اردیبهشت1396 بسته هستند

بایگانی

کارفرما باید خسارت‌های قربانیان حوادث کاری را از طریق بیمه مسئولیت و یا از محل هزینه شخصی خود پرداخت کند

در حالی که قرار است شرکت بیمه آسیا به منظور جبران خسارت کارگران، به ۴۰ نفر از آنها دیه پرداخت کند اما تعداد کارگرانی فوت شده حادثه یورت۴۴ نفر است.

در روزهای گذشته خبری منتشر شدن مبنی براینکه تعداد کشته‌شدگان حادثه انفجار معدن زغال سنگ زمستان یورت از مجموع ارزش ریالی غرامتی که قرار است از سوی بیمه به بازماندگان این حادثه پرداخت شود، بیشتر است.

در حالی که عصر روز گذشته (شنبه ۲۳ اردیبهشت‌ماه) با بیرون آمدن جسد آخرین معدنچی مدفون، تعداد کشته شدگان حادثه معدن زمستان یورت به ۴۴ نفر رسید، اما پیش از این از زبان «عبدالناصر همتی» رئیس بیمه مرکزی ایران اعلام شده بود که طبق قراردادی که میان کارفرمای معدن زغال‌سنگ زمستان یورت با شرکت بیمه آسیا منعقد شده است، در صورت وقوع حادثه سقف خسارت تعیین شده پرداخت دیه ۲۱۰ میلیون تومانی به ۴۰ نفر از کارگران معدن یورت است.

به بیان ساده‌تر اگر دروند پرداخت غرامت دیه به خانواده‌های کارگران کشته شدن معدن زمستان یورت اتفاقی نیفتد بازهم تعداد کشته شدگان این حادثه حداقل چهار نفر بیشتر از سقف تعهدی است که در بیمه‌نامه مسئولیت مدنی کارفرمای یورت تعیین شده است.

البته در این باره بازهم به نقل از رئیس بیمه مرکزی ایران آمده است که اگر چه تاکنون به شرکت بیمه آسیا در مقام بیمه‌گذار دستور پرداخت غرامت دیه ۴۰ کارگر کشته شده معدن زمستان یورت صادر شده است اما در نهایت برای باقی معدنچیان کشته شده در این حادثه نیز جای نگرانی نیست و مشکلی برای پرداخت دیه آنها به وجود نخواهد آمد.

با این حال خبرنگار  ما تلاش کرد تا در تماس با مسئولان بیمه آسیا آخرین وضعیت مربوط به پرداخت دیه معدنچیان کشته شده حادثه انفجار زمستان یورت را جویا شود، اما مسئولان در پاسخ بدون اشاره به هرگونه جزئیات این پرونده تنها به ذکر این نکته اکتفا کردند که پرونده خسارت معدنچیان کشته شده زمستان یورت در دست اقدام است و پس از نهایی شدن  گزارش مربوطه از طریق افکار عمومی و رسانه‌ها منتشر خواهد شد.

درهمین رابطه، یک وکیل دادگستری می‌گوید: حتی اگر دیه کارگران کشته شده در معدن زمستان یورت بیش از سقف تعیین شده در بیمه نامه مسئولیت این کارفرمای معدن باشد، بازهم شخص کارفرما موظف است تا دیه اضافی را به خانواده‌های بازمانده پرداخت کند.

علیرضا مقدم حقوقدان و وکیل دادگستری در گفت و گو با ایلنا، اظهار داشت: حتی اگر دیه کارگران کشته شده در معدن زمستان یورت بیش از سقف تعیین شده در بیمه نامه مسئولیت این کارفرمای معدن باشد، شخص کارفرما موظف است تا این هزینه اضافی را به خانواده‌های بازمانده پرداخت کند.

در این خصوص مقدم می‌گوید: اگرچه در قانون بیمه مسئولیت مدنی کارفرمایان، تاکید نشده است که کارفرما باید دست‌کم برای چه تعداد از کارگران خود بیمه مسئولیت تهیه کند، کارفرمایان کارگاه‌هایی که در آنها احتمال وقوع حادثه وجود دارد مکلف به تهیه چنین بیمه‌نامه‌ای هستند اما در عین حال مخیرند تا تصمیم بگیرند که برای چه تعداد از کارگرانی که در استخدام آنها هستند، بیمه مسئولیت تهیه بکنند .

به گفته این وکیل دادگستری البته چنانچه براثر حادثه یا حوادثی در محل کارگاه مشخص شود که ارزیابی کارفرما نادرست بوده و شمار قربانیان حادثه از تعداد افرادی که برای آنها بیمه مسئولیت اجتماعی صادر شده است فرونی گرفته است آنگاه کارفرما را می‌توان از بابت سوء مدیریت مورد انتقاد قرار داد و در عین حال بابت رعایت نکردن اصول ایمنی، بهداشت و حفاظت در کارگاه تحت پیگرد قضایی قرار داد.

مقدم یادآور شد: در ادامه با بیان اینکه کارفرما در هر صورت بروز هرگونه حادثه شغلی در محل کارگاه، کارفرما باید خسارت‌های قربانیان احتمالی را از طریق بیمه مسئولیت و یا از محل هزینه شخصی خود پرداخت کند و در نتیجه محدودیت تعیین شده در سقف بیمه نامه‌های مسئولیت نافی جبران خسارت حادثه‌دیدگان و بازماندگان آنها نخواهد بود.

این حقوقدان در عین حال به وجود یک مسئله غیر عادی در ماجرای حادثه انفجار معدن زمستان یورت اشاره کرد و افزود: بعد از حادثه تا مدتی از شمار دقیق کارگران حادثه دیده به ویژه معدنچیان مدفون خبری نبود و این درحالی است که ابتدایی ترین مقررات ایمنی به کارفرمایان واحدهایی همچون معدن زمستان یورت تاکید کرده است تا ورود و خروج روزانه تمامی افراد از جمله کارگران شاغل در معدن را با ذکر جزئیات در دفاتر مخصوصی ثبت کنند.

مقدم افزود: فارغ از اینکه بعد از بروز چنین حوادثی تا مدتی، شوک ناشی از آن باعث بروز نوعی سردرگمی همگانی می‌شود، افزود: به نظر می‌رسد که حادثه معدن یورت این سردگمی بیشتر از حد انتظار طول کشیده است و برای همین یکی وظایف کمیته تحقیق حادثه باید کسب اطمینان از ثبت شدن دقیق رفت و آمد روزانه معدنچیان زمستان یورت باشد.

– تجمع کارگران کارخانه فولاد شادگان وجوانان متقاضی کارشهرشادگان همزمان با مراسم افتتاحییه!

– ادامه تجمعات اعتراضی کارگران فاز 12 کنگان نسبت به کاهش دستمزد!

پیوستن آتش نشانان به جمع این کارگران معترض!

– تجمعات اعتراضی کارگران پست های فشار قوی برق سراسر کشور درتهران!

– تجمع اعتراضی دوباره بازنشستگان صنایع فولاد نسبت به واگذاری بیمه درمانی مقابل شرکت!

– اعلام همبستگی اتحادیه آزاد کارگران ایران با اسماعیل عبدی

– اجازه ندهیم که جمهوری اسلامی جان زندانیان را در هیاهوی انتخابات به هیچ بگیرد!

در حمایت از خواست اسماعیل عبدی

– اعتراض رسانه ای کارگران پایانه مسافربری زاهدان نسبت به عدم پرداخت حقوق ومطالبات دیگر وعدم تبدیل وضعیت!

– تجمع کامیون داران زاهدان دراعتراض به کم شدن میزان سوخت مقابل جایگاه سوخت ایران!

– سازمان پزشکی قانونی:مرگ 1645 کارگردر حوادث كار سال 1395/ افزایش 10.1 درصدی

– جان باختن کارگر جوشکارحین کار در ساختمان بدنبال سقوط!

تجمع کارگران کارخانه فولاد شادگان وجوانان متقاضی کارشهرشادگان همزمان با مراسم افتتاحییه!

اخباروگزارشات کارگری:امروز24اردیبهشت همزمان با روشن کردن مشعل کارخانه فولاد شایگان با حضور معاون وزیر صنعت،جمعی از کارگران این کارخانه وجوانان متقاضی کار شهر شادگان دست به تجمع زدند.

کارگران تجمع کننده کارخانه فولاد شادگان گفتند:قراردادشان پایان اردیبهشت ماه سال جاری باتمام می رسد وازاین بابت نگران اخراج از کارو بیکارشدن هستند.

همچنین جمعی از جوانان مفقاضی کارشهر شادگان با تجمعشان همزمان با این مراسم اعتراضشان را بنمایش گذاشتند وخواهان اشتغال شدند.

کارخانه فولاد شادگان در جنوب شرقی شهرستان شادگان و در 35 کیلومتری این شهرستان و در فاصله 10 کیلومتری شهرستان بندر امام و در زمینی به وسعت 260 هکتار قرار دارد.

شرکت صنعت فولاد شادگان بعد از واگذاری به بخش خصوصی در مرداد سال1393 ، 65% سرمایه گذاری آن متعلق به شرکت فولاد خوزستان و 35% دیگرش به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) تعلق دارد.

ادامه تجمعات اعتراضی کارگران فاز 12 کنگان نسبت به کاهش دستمزد!

پیوستن آتش نشانان به جمع این کارگران معترض!

صبح امروز (24 اردیبهشت ماه) جمعی از کارگران شاغل در واحدهای تعمیرات و بهره برداری پروژه‌های فاز 12 کنگان نسبت به آنچه که تصمیم کارفرما و پیمانکار برای کاستن از مبلغ دستمزدها در قرار داد‌های جدید می‌نامند، اعتراض کردند.

اعتراضات کارگران از روز17اردیبهشت آغاز شده است وطی روزهای گذشته باشکال مختلف ادامه پیدا کرده است و کارکنان آتش نشانی نیز به جمع معترضان پیوسته‌اند.

برپایه این اطلاعات مبلغی که قرار است برای سال 96 در قالب مزد و حقوق به حدود دویست نفر از کارکنان واحد بهره برداری و 600 تن از کارکنان و کارگران واحد تعمیرات پروژه فاز 12 عسلویه پرداخت شود، به صورت قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته است.

در همین رابطه کارگران به ایلنا گفتند:برای سال 96 بار دیگر شرکت مادر  (پارس جنوبی) در مقام کارفرمای اصلی حداقل میزان مزد کارگرانی که در استخدام شرکت پیمانکاری (پتروصنعت) قرار دارند، را اعلام کرده است اما کارگران مشاهده کرده اند که مدیران پیمانکاری در محاسبات خود بازهم از این حداقل مبلغ تعیین شده، بابت هزینه مالیات و بیمه کاسته‌اند.

ظاهرا این اقدام در راستای اجرای طرح آزمایشی است که برای اولین بار در فاز 12 عسلویه اجرایی شده است حال آنکه تا پیش از این هر رقمی که از سوی کارفرمای مادر به عنوان حداقل مزد تعیین می‌شد، بی هیچ کم و کاستی از جمله هزینه‌های بیمه ای و مالیاتی توسط پیمانکار به کارگران پرداخت می‌شد.

ظاهرا پیمانکار  عنوان کرده است که از سوی کارفرمای اصلی مجبور به تغییر شیوه محاسبه دستمزد کارگران خود شده است و در نتیجه گروهی از کارگران ناراضی نسبت به این وضع اعتراض خود را اعلام کرده است.

به گفته کارگران این شیوه محاسبه جدید قرار است در فازهای 1، 2، 3، 4 و 5 و تمامی پالایشگاههای پارس جنوبی اجرایی شود تا از این طریق ضمن یکسان سازی استانداردهای پرداخت مزد و حقوق از جابه جایی کارگران در پروژه‌های  فازهای مختلف منطقه پارس جنوبی جلوگیری شود.

از قرار معلوم به کارکنان و کارگرانی که مزد آنها به شیوه جدید محاسبه شده، تلویحا گفته شده که در صورتی که این نحوه محاسبه را قبول ندارند می توانند نسبت به تسویه حساب، فسخ قرار داد و  اختیار کردن شغل دیگر اقدام کنند.

از قرار معلوم در روزهای گذشته نیز کارکنان ناراضی نسبت به این مسئله معترض شده اند و همچنین اعلام شده در این اعتراض کارکنان آتش نشانی نیز به جمع معترضان پیوسته‌اند.

درهمین رابطه:

سومین روز تجمع اعتراضی  وتحریم غذا کارگران فاز 12 کنگان نسبت به نداشتن قراردادکاری،کاهش حقوق و شرایط کاری وزیستی!

صبح امروز (19 اردیبهشت ماه)برای سومین روز، تعداد زیادی ازکارگران  واحدهای تعمیراتی در فاز 12 کنگان دراعتراض به نداشتن قراردادکاری،کاهش حقوق و شرایط کاری وزیستی دست به تجمع  وتحریم غذا زدند.

این کارگران به ایلنا گفتند: این اعتراض از سه روز گذشته آغاز شده و دلیل آن نامشخص بودن وضعیت قراردادهای کاری، وضعیت نامناسب استراحتگاه‌ها و بی کیفیت بودن وعده‌های خوراک تدارک شده از سوی کارفرما، عنوان شده است.

بنا به اظهار این کارگران در راستای همین اقدام اعتراضی، کارگران معترض از خوردن وعده‌های غذایی توزیع شده نیز خودداری کرده‌اند.

همچنین گفته شده،  با گذشت دو ماه از سال جاری هنوز قراردادهای کاری کارگران منعقد نشده و مبلغ قراردادها نیز از سال گذشته کمتر و به همین دلیل ناراحتی کارگران را به همراه داشته است.

به گفته این منابع خبری، فاز 12 کنگان مدت ها بدون مدیریت مشخص اداره می شود.

تجمعات اعتراضی کارگران پست های فشار قوی برق سراسر کشور درتهران!

صبح امروز 24اردیبهشت، حدود 200نفر از کارگران پست های فشارقوی برق سراسر کشور  به نمایندگی از طرف نزدیک به 5000 نفر از اپراتورها قرارداد کار معین پستهای فشار قوی برق به تهران آمدند و  در اعتراض به  بد عهدی وزارت نیرو نسبت به اجرای تبدیل وضعیت، مقابل نهاد ریاست جمهوری در خیابان پاستور تجمع کردند.

درادامه ظهر امروز کارگران پست های فشار قوی برق مقابل وزارت نیرو رفتند و در آنجا تجمع کردند.

این اپراتورهابه ایلنا گفتند: با وجود اینکه قبلا وزارت نیرو برای تبدیل وضعیت به کارگری دائم از سازمان اموراستخدامی کشور کسب تکلیف کرده بود و در تاریخ 12/2/96 سازمان استخدامی طی ابلاغیه ایی با درخواست کارگر دائمی اپراتورهای قرارداد کارمعین پستهای فشار قوی موافقت کرده است، وزارت نیرو نسبت به انجام این ابلاغیه که وزارت را مکلف به تبدیل وضعیت نامبردگان کرده، تعلل می ورزد.

تجمع کنندگان می گویند از وزارت نیرو می‌خواهیم ابلاغیه کارگر دائم ما را هر چه سریعتر امضا کند.

تجمع اعتراضی دوباره بازنشستگان صنایع فولاد نسبت به واگذاری بیمه درمانی مقابل شرکت!

خبرکوتاه:امروز24اردیبهشت ماه،جمعی ازبازنشستگان صنایع فولاد اهواز دراعتراض به حل نشدن مشکل بیمه خود مقابل درب اصلی این شرکت تجمع کردند.

درهمین رابطه:

تجمع اعتراضی500 کارگربازنشسته شرکت فولاد خوزستان نسبت به شرکت بیمه ای طرف قرارداد!

امروز11اردیبهشت،500 کارگربازنشسته شرکت فولاد خوزستان جلوی درب شماره یک این واحد بزرگ صنعتی در اعتراض به شرکت بیمه ای طرف قرارداد خود تجمع کردند.

به گزارش منابع خبری محلی،در این تجمع که مقارن ساعت 11 امروز دوشنبه 11 اردیبهشت  انجام شد حدود 500 نفر از بازنشستگان صنایع فولاد در اعتراض به واگذاری بیمه درمانی به شرکت البرز جلوی درب شماره یک این شرکت گرد هم آمدند تا مراتب اعتراض خود را نسبت به واگذاری بیمه خود به شرکت البرز اعلام نمایند.

به گفته این بازنشستگان شرکت بیمه نامبرده مبلغ بیشتری را نسبت به شرکت قبلی از حقوق آنان کسر می کند.و به همین دلیل بازنشستگان خواهان فسخ قرارداد از طرف مدیران شرکت صنایع فولاد با این شرکت بیمه ای هستند.

این تجمع بعد از یک ساعت به کار خود پایان داد.

اعلام همبستگی اتحادیه آزاد کارگران ایران با اسماعیل عبدی

بعد از ظهر امروز 24 اردیبهشت ماه جمعی از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران با حضور در منزل اسماعیل عبدی، همبستگی خود را با این معلم برجسته اعلام کردند. در این دیدار جعفر عظیم زاده به نمایندگی از سوی اتحادیه ازاد کارگران طی سخنانی با تاکید بر اتحاد بخشهای مختلف جامعه برای تحقق خواست پایان دادن به امنیتی کردن اعتراضات صنفی و مدنی  و آزادی فوری اسماعیل عبدی اعلام کرد مسئولیت هر گونه آسیب جسمانی وارده بر اسماعیل عبدی در نتیجه اعتصاب غذا، مستقیما بر عهده شخص رئیس جمهور، رئیس قوه قضائیه و بالاترین مقامات نهادهای امنیتی است. ویدئوی سخنان جعفر عظیم زاده بزودی از سوی اتحادیه آزاد کارگران ایران منتشر خواهد شد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – 24 اردیبهشت ماه 1396

اجازه ندهیم که جمهوری اسلامی جان زندانیان را در هیاهوی انتخابات به هیچ بگیرد!

در حمایت از خواست اسماعیل عبدی

اسماعیل عبدی معلم زندانی در بند ۳۵۰ زندان اوین از روز یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ، ۳۰ آوریل ۲۰۱۷، در اعتراض به صدور احکام امنیتی برای فعالان تشکل‌های معلمان و کارگران و با درخواست «خروج روند پیگیری پرونده‌ خود از حالت امنیتی به عادی» در اعتصاب عذا  بسر می برد. اسماعیل عبدی، دبیر سابق کانون صنفی معلمان ایران که در آخرین مجمع عمومی کانون صنفی معلمان تهران با بیشترین آرا به عضویت هیئت مدیره این کانون انتخاب شد،  از جمله به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی” به شش سال زندان محکوم شده است.

اما “امنیت ملی” چیست که رژیم اسلامی اقدام علیه آن را همچون اتهامی کلیشه ای برای سرکوب و به بند کشیدن فعالین کارگری و اجتماعی و برای ایجاد فضای ترس در کل جامعه ، بکار می بندد؟

طبقات حاکم و دولت ها  در همه جا امنیت خود را “امنیت ملی”،  نظم موجود را “نظم عمومی” و منافع خود را “منافع ملی” می نامند تا هر صدای مخالف را با توجیه در خطر افتادن امنیت، نظم و منافع ملی سرکوب کنند. در جمهوری اسلامی بطور مشخص، “امنیت ملی”، امنیت نظام، امنیت سرمایه و دزدان و جنایتکارانی است که به گفته خودشان ” ۴ درصدی” هستند  و  “در طول ۳۸ سال فقط اعدام و زندان بلد” بوده اند. این امنیت جهنمی اما به رغم  همه سرکوب ها و جنایت هایی که برای حفظ و تداوم آن بکار بسته شده و می شود، حتی از نگاه خودحاکمان، چنان شکننده است که اقدامات مسالمت آمیز یک معلم، یک  کارگر، یا یک فعال اجتماعی و سیاسی به مخاطره اش می افکند؛ و بنابراین از منظر رژیم سزای این فعالین حالا که دیگر نمی تواند بطور دسته جمعی اعدامشان کند و خاوران های جدید بیافریند، سلب همه حقوق اجتماعی آنان و به بند کشیدنشان در زندان است.

در هیاهوی انتخاباتی و کارناوال های مسخره و چندش آوری که باند ها و دار ودسته های حکومتی برای کسب سهم بیشتر در قدرت سیاسی و از این طریق سهم خواهی بیشتر در سودها، دزدی ها و اختلاس ها به راه انداخته اند، نباید گذاشت که فریاد اعتراض و دادخواهی  فعالین کارگری و اجتماعی همچون خود آنان در پشت دیوارهای زندان محبوس بماند.  هم اکنون ۱۴ روز از اعتصاب غذای اسماعیل عبدی می گذرد، محسن عمرانی، معلم بوشهری، از یک هفته پیش در اعتراض به محکومیت یک سال حبس تعزیری و دو سال انفصال از خدمت، دست به اعتصاب غذا زده است و آتنا دائمی فعال اجتماعی و هنگامه شهیدی روزنامه نگار هر کدام به ترتیب بیش از ۳۵ روز و دو ماه است که  در اعتصاب غذا بسر می برند. در این بستر سرکوب و بی حقوقی مطلق، شوربختانه اعتصاب غذا گاه نزد یک زندانی آخرین وسیله ای می نماید که به آن متوسل گردد تا صدایش شنیده شود؛ زندانی در شرایطی بسیار نابرابر و کاملا نامناسب با اعتصاب غذا جانش را وثیقه می گذارد که بگوید آنچه بر او رفته است و می رود قابل تحمل نیست، ضد انسانی است، زور گویی عریان و لگد مال کردن حقوق بنیادی انسان است. اگر جار و جنجالهای انتخاباتی، صحنه تزویر، دروغ و پلشتی و وسیله ای برای مشروعیت بخشیدن به حاکمیت سرمایه و سرکوب است، اعتراض زندانیان سیاسی و عقیدتی از جمله آنان که دست به اعتصاب غذا زده اند، فریادی ست برای آزادی و در افشای هر چه بیشتر این جنایتکاران.

رژیم اسلامی صرف نظر از اینکه کدام دار و دسته و جناحی در قوه مجریه و یا در مجلس دست بالا داشته باشد تا وقتی که به عقب رانده نشود، از حربه زندان علیه فعالین کارگری و اجتماعی با توجیه حراست از “امنیت ملی” و “نظم عمومی” دست بر نخواهد داشت. خواست لغو اتهامات و احکام امنیتی علیه فعالین کارگری و اجتماعی و آزادی بدون قید شرط آنان از مطالبات بنیادی کارگری است. این خواست را تنها و تنها با نیروی گسترده و مبارزات هماهنگ بین بخش های مختلف طبقه کارگر و همه جنبش ها و مبارزات آزادی خواه و برابری طلب می توان به رژیم تحمیل کرد.  اگر توازن نابرابر قوای طبقاتی موجود، به رژیم اجازه می دهد که علاوه بر سرکوب مطالبات و خواسته های کارگران  بطور مرتب فعالین کارگری و اجتماعی را به جرم های واهی به بند بکشد،  بنابراین چاره ای جز تغییر این توازن قوا از راه مبارزه هماهنگ و گسترده به نفع طبقه کارگر و سازمانیابی جنبش کارگری نیست.

ما از خواست اسماعیل عبدی، و همه زندانیان فوق که در اعتصاب غذا بسر می برند، حمایت می کنیم و خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط فعالین کارگری، اجتماعی و کلیه زندانیان سیاسی هستیم، و به رژیم اسلامی هشدار می دهیم که کلیت این نظام را مسئول سلامتی و جان زندانیان می دانیم.

ما از کلیه معلمان و فعالین مستقل معلمین و کانون های صنفی معلمان ایران در خواست می کنیم که کارزار مبارزه برای آزادی اسماعیل عبدی  ومحسن عمرانی و همه فعالین اجتماعی دربند را در دستور کار خود قرار دهند. با اتکا به قدرت اتحاد و همبستگی معلمان و دیگر بخش های طبقه کارگر می توان رژیم سرمایه داری اسلامی را وادار به عقب نشینی کرد. جان اسماعیل عبدی و  دیگر زندانیان اعتصابی در خطر است. اجازه ندهیم که رژیم جمهوری اسلامی  جان زندانیان را در هیاهوی انتخابات به هیچ بگیرد.

اتحاد بین المللی همچنان برای اطلاع رسانی و جلب همبستگی و حمایت تشکلات کارگری از مبارزات همه بخش های طبقه کارگر در ایران تلاش می کند و در این رابطه از همه تشکلات کارگری، معلمین و مدافع حقوق انسان در سراسر جهان درخواست می کند که رژیم سرکوبگر جمهوری اسلامی ایران را برای آزادی فعالین کارگری و اجتماعی زیر فشار قرار دهند.

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

۱۳ مه ۲۰۱۷

info@workers-iran.org

اعتراض رسانه ای کارگران پایانه مسافربری زاهدان نسبت به عدم پرداخت حقوق ومطالبات دیگر وعدم تبدیل وضعیت!

کارگران پایانه مسافربری زاهدان گفتند: چندین ماه است که نه تنها حقوق دریافت نکرده ایم بلکه عیدی و سنوات خدمت سال 95 و تبدیل وضعیت نیز انجام نشده است.

به گزارش منابع خبری محلی،اعتراض در خصوص عدم پرداخت حقوق معوقه کارگران شهرداری ها این بار به شهرداری زاهدان رسید.

در روز های اخیر مکاتبات متعددی از سوی برخی کارگران و پرسنل پایانه مسافربری زاهدان با این پایگاه خبری انجام شد.

در این مکاتبات مطرح شده بود که چندین ماه است که نه تنها حقوق دریافت نکرده ایم بلکه عیدی و سنوات خدمت سال 95 و تبدیل وضعیت نیز انجام نشده است.

درهمین رابطه،محمدامین براهویی رئیس پایانه مسافربری انقلاب زاهدان در خصوص تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی اظهار داشت: این یکی از وعده هایی بوده که درحال پیگیری از سوی شهرداری، استانداری و حراست شهرداری بوده و امیدواریم هرچه سریعتر به نتیجه برسد.

تجمع کامیون داران زاهدان دراعتراض به کم شدن میزان سوخت مقابل جایگاه سوخت ایران!

صبح امروز24اردیبهشت، تعدادی از کامیون داران زاهدانی  دراعتراض به کم شدن میزان سهیمه سوخت از 30روز به 16روز، مقابل جایگاه سوخت ایران تجمع کردند.

یک منبع خبری محلی نوشت،در حالی صبح امروز شاهد تجمع کامیون داران در مقابل جایگاه سوخت ایران در انتهای بلوار انقلاب زاهدان بودیم که این اتفاق برای چندمین بار در روزهای اخیر در نقاط مختلف کشور و استان رخ داده و علت این اقدام کامیون داران نیز در پی کاهش سهمیه سوخت به مدت 16روز بوده است.

یکی از حاضرین در این تجمع گفت: نصف ماه را باید به علت کاهش سوخت بیکار و خانه نشین باشیم که این اقدام مسئولان باعث شده نتوانیم تسهیلات خودرو و خرج خانه خود را به دست آوریم و با پرداخت مخارج با مشکل مواجه شویم.

وی افزود: سال گذشته چند روز از سهیمه سوخت را به دلیل وجود روزهای جمعه ها کسر کردند که با کسری سوخت ساختیم اما از ابتدای امسال نیز سهیمه سوخت کامیون ها را 16روز می دهند که اجبارا باید روزهای دیگر را بیکار و خانه نشین باشیم.

یکی دیگر از رانندگان حاضر در این تجمع گفت: مسئولان پاسخگوی ما رانندگان نیستند و می گویند این کسر سوخت از تهران انجام شده است.

وی افزود: این کاهش سهمیه سوخت هیچ چیزی جز ضرر برای رانندگان و مالکان کامیون ها ندارد؛ اکنون چه کسی می تواند جوابگوی ما باشد؟

وی بیان کرد: از ابتدای امسال تاکنون چند بار سهیمه سوخت را کم کردند در صورتی که تمام کامیون ها دارای سیستم gpsهستند و می توانند میزان فعالیت هر خودرو را مسئولان ببینند، این بی انصافی است که با این میزان کار، سوخت را قطع کرده و ما را از کار در نصف ماه محروم کنند.

سازمان پزشکی قانونی:مرگ 1645 کارگردر حوادث كار سال 1395/ افزایش 10.1 درصدی

در سال گذشته يكهزار و 645 کارگردر حوادث كار جان خود را از دست دادند، اين رقم در مقايسه با سال 1394 كه آمار تلفات حوادث كار يكهزار و 494 نفر بود، 10.1 درصد افزايش يافته است.

به گزارش24اردیبهشت اداره كل روابط عمومي و امور بين‌المل سازمان پزشكي قانوني كشور،‌ در سال گذشته يكهزار و 623 مرد و 22 زن بر اثر حوادث كار جان خود را از دست دادند كه بيشترين آن ها در تهران با 399، فارس با 112 و خراسان رضوي با 109 جان باخته اند.

در اين مدت همچنين استان هاي كهگيلويه و بويراحمد با 9، خراسان شمالي با 10 و خراسان جنوبي با 12 فوتي كمترين آمار تلفات حوادث كار را داشته اند.

در سال گذشته سقوط از بلندي بيشترين دلايل مرگ در حوادث كار را به خود اختصاص داد كه با 49.5 درصد تلفات در رتبه اول مرگ و مير ناشي از حوادث كار قرار مي گيرد. در اين سال 675 نفر به اثر سقوط از بلندي در حين كار جان خود را از دست داده اند.

پس از سقوط از بلندي اصابت جسم سخت با 375 فوتي در رتبه دوم دلايل مرگ در حوادث كار قرار مي گيرد كه 27.4 درصد از تلفات حوادث كار را شامل مي شود.

گفتني است كمبود اكسيژن (106 فوتي)، برق‌گرفتگي (218 فوتي)، سوختگي (119 فوتي) و ساير موارد (152 فوتي) از ديگر دلايل مرگ در حوادث كار هستند.

آمار تلفات حوادث كار در پنج سال گذشته:

جان باختن کارگر جوشکارحین کار در ساختمان بدنبال سقوط!

روزگذشته(23اردیبهشت)،یک کارگر جوشکارحین کار در ساختمانی واقع در خیابان شیرازی شمالی تهران بدنبال سقوط ازطبقه هشتم به طبقه اول جانش را ازدست داد.

به گزارش 24اردیبهشت پایگاه خبری 125وبنا به اظهار علی اکبر اشراقی فرمانده ایستگاه 43 آتش نشانی تهران، در یک کارگاه ساختمانی به مساحت تقریبی 700 متر مربع که یک مجتمع تجاری 12 طبقه در حال ساخت بود، یک کارگر ساختمانی حدودا 45 ساله در حال جوشکاری بود که به یکباره از طبقه هشتم به طبقه اول سقوط کرد.

وی در ادامه گفت: نیروهای آتش نشانی بلافاصله به مکانی که این شخص سقوط کرده بود، رفته و با استفاده از تجهیزات مخصوص نجات، این کارگر را بر روی برانکارد مخصوص تثبیت کرده و به سطح زمین انتقال دادند.

این فرمانده آتش نشانی اظهار داشت: نیروهای آتش نشانی این کارگر را به عوامل اورژانس تحویل دادند که آنان پس ازانجام معاینات اولیه، متاسفانه فوت وی را تایید کردند.

بیست وچهارم اردیبهشت ماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com