اخباروگزارشات کارگری24اسفند1395

admin   مارس 15, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری24اسفند1395 بسته هستند

بایگانی

لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی نه!

تغییرقانون کار بنفع کارگران آری!

– کارگران معترض پارس جنوبی راه های ورودی به فاز13پارس جنوبی را سد کردند!

– تجمع خانوادگی کارگران کارخانه  بلبرینگ سازی تبریز مقابل استانداری درنهمین روزاعتصاب!

– اعتصاب کارگران کارخانه  کمپروسور سازی تبریز واردهفته دوم شد!

– اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه خودرو سازی اکیا خودرو مقابل ساختمان استانداری آذربایجان شرقی!

– دومین روز اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه سیمان صوفیان دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان!

– تجمع اعتراضی کارگران پیمانکاری پالايشگاه آبادان نسبت به عدم پرداخت2ماه حقوق،عیدی،حق بیمه ودیگرمطالباتشان!

– اعتصاب کارگران شرکت جهانپارس مستقر در منطقه ویژه انرژی بر لامرد

– اعتراض کارگران شهرداری قوچان نسبت به عدم پرداخت حقوق وعیدی!

– تجمع کوله‌بران سیستانی مقابل فرمانداری زهک؛ تعطیلی معبر مرزی «شاهگل» ۳۰۰۰ نفر را بیکار کرد

– اجبار کارفرمای شرکت آلومینیوم پارس برای دریافت رضایتنامه محضری از کارگران + سند

– گزارشی از چپاول شرکتهای چینی در پروژه نفتی یادآوران و تحمیل بی حقوقی مطلق بر کارگران

– عدم پرداخت2ماه حقوق وعیدی مهمانداران شرکت راه آهن رجاء

– مزایای شب سال نو و سبد کالا به نگهبانان تره بار تعلق نمی‌گیرد

– مرکزآمارایران نرخ بیکاری سال 1395را4/12درصد را اعلام کرد

– جان باختن یک کولبردرسردشت بدنبال سقوط از ارتفاع!

کارگران معترض پارس جنوبی راه های ورودی به فازپارس جنوبی13را سد کردند!

اخباروگزارشات کارگری:از بامداد امروزسه شنبه24اسفند، جمعی از کارگران شرکت آذر خاک و آلام صنعت دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان راه های ورودی فاز 13 پارس جنوبی را مسدود کردند.

کارگران معتصب شرکت آذر خاک مدت سه سال است که از فاز 13 تسویه حساب نموده اند اما هنوز مطالبات خود را دریافت نکرده اند؛ همچنین کارگران شرکت آلام صنعت نیز بابت حقوق ماه های آبان، آذر و دی از این شرکت طلب دارند.

به گزارش منابع خبری محلی،گیت های ورودی فاز 13 در ساعت 9:30 دقیقه توسط نیروهای اعتصاب کننده باز شده است ولی آنها در جلو دفتر رئیس کارگاه شرکت پتر و پایدار ایرانیان تجمع کرده اند.

بنا به همین گزارشات،سه روز پیش نیز حدود 80 نفر از کارگران شرکت آترین انرژی گستر دراعتراض به عدم پرداخت 2ماه حقوق دست به اعتصاب وتجمع در فاز 13 پارس جنوبی زدند.

این کارگران که حقوق ماه های دی و بهمن خود را مطالبه می کردند از ابتدای صبح مقابل دفتر حراست شرکت پترو پایدار ایرانیان تجمع کردند و پس از اینکه جوابی نشنیدند و مشکلشان برطرف نشد به جلو دفتر ریاست کارگاه این شرکت رفتند و با تجمع در این مکان خواهان مطالبات معوقه خود شدند.

گفته می شود این تجمع نتیجه داده است و حقوق دی ماه آنان به حسابشان واریز، و به آنها قول داده شد که حقوق بهمن ماه نیز به زودی به حسابشان واریز شود.

درهمین رابطه:

*ادامه اعتصاب وتجمعات اعتراضی 400کارگر فاز 13 عسلویه!

صبح امروز 22اسفند، کارگران شرکت پیمانکاری فاز 13 عسلویه به اعتصابشان دراعتراض به عدم پرداخت3ماه حقوق ادامه دادند وبرای باردیگر مقابل محل استقرار کارفرمای اصلی (شرکت پتروپایدار ایرانیان) تجمع کردند.

به گزارش22اسفندایلنا،بامداد امروز حدود 400 تن از کارگران این شرکت پیمانکاری در اعتراض به بی‌توجهی کارفرما در مورد پرداخت سه ماه مزد معوقه، مقابل محل استقرار کارفرمای اصلی (شرکت پتروپایدار ایرانیان) تجمع کرده و خواستار مطالباتشان شدند.

این کارگران خواستار رسیدگی و توجه به حقوق و مزایای خود با توجه به رو به اتمام بودن سال جاری هستند.

در روزهای گذشته این کارگران تجمعات اعتراضی مشابهی را در همین راستا ترتیب داده بودند.

*اعتصاب وتجمع400 کارگر شرکت پایندان(فاز 13 عسلویه)

امروز18اسفند،400 کارگر شرکت پایندان در فاز 13 عسلویه دراعتراض به عدم پرداخت3ماه حقوق دست به اعتصاب زدند ومقابل محل استقرار کارفرمای اصلی (شرکت پتروپایدار ایرانیان) تجمع کردند.

به گزارش امروزایلنا درهمین رابطه،این کارگران خواستار رسیدگی و توجه به حقوق و مزایای خود با توجه به رو به اتمام بودن سال جاری هستند.

*60کارگرمعترض شرکت پیمانکاری نیروپژوه (فاز 13 عسلویه)اخراج شدند!

به دنبال اعتصاب وتجمعات اعتراضی چند روز گذشته کارگران شرکت پیمانکاری نیروپژوه در فاز 13 عسلویه، 60 نفر از کارگرانی که در این اعتراضات شرکت داشتند توسط کارفرما تسویه و اخراج شدند.

به گزارش17اسفندایلنا،بنا به اظهار منابع مطلع از فاز 13 عسلویه، با وعده و وعید کارفرما به کارگران معترض مبنی بر اینکه در صورت پایان دادن به اعتراضات خود تمامی معوقات پرداخت و به حساب آنها واریز خواهد شد، کارگران شرکت نیروپژوه به اعتراض خود پایان داده و به کار بازمی گردند اما در کمال تعجب در پایان وقت اداری مطلع می‌شوند که کارفرما به جای واریز معوقات مزدی با همه آنها تسویه حساب کرده است.

کارگران یاد شده که در استخدام شرکت پیمانکاری نیروپژوه از زیرمجموعه‌های  شرکت مپنا هستند، خواستار دریافت معوقات مزدی خود و بازگشت به کار هستند.

*اعتصاب وتجمع بیش از 400 کارگر فاز 13 عسلویه برای دومین روزمتوالی!

امروز (دوشنبه 16 اسفندماه) کارگران چندین شرکت پیمانکاری فاز 13 عسلویه برای دومین روز در اعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق اعتصاب کردند و در مقابل درهای ورودی شرکت های خود اجتماع کردند.

به گزارش امروزایلنادرهمین رابطه، از بامداد امروز (دوشنبه 16 اسفندماه) کارگران چند شرکت پیمانکاری در اعتراض به چندین ماه معوقات مزدی خود در مقابل درب‌های ورودی محل کارشان دست به تجمع زدند.

از قرار معلوم این کارگران در استخدام پیمانکاران زیرمجموعه مپنا هستند و ظاهرا در ادامه تجمع روز گذشته آنها از امروز نیز گروهی دیگر از کارگران شرکت های پیمانکاری استیم، اکسیرصنعت، نیروپژوه و تسکو به جمع آنها افزوده شده‌اند.

همچنین گزارش ها حاکی از این است که کارگران شرکت پیمانکاری مثلث‌های آنزان نیز از مهرماه تاکنون موفق به دریافت معوقات مزدی خود نشده‌اند.

تجمع خانوادگی کارگران کارخانه  بلبرینگ سازی تبریز مقابل استانداری درنهمین روزاعتصاب!

اخباروگزارشات کارگری:صبح امروز24اسفند، کارگران کارخانه  بلبرینگ سازی تبریز به همراه خانواده هایشان در اعتراض به عدم پرداخت سه ماه حقوق،عیدی ومطالبات دیگرشان مقابل استانداری آذربایجان شرقی تجمع کردند.

کارگران کارخانه بلبرینگ سازی از روز16اسفند ماه دست از کارکشیده وهمه روزه در محوطه کارخانه اجتماع اعتراضی برپا می کنند.

این کارگران روز18اسفندماه درسومین روزاعتصابشان برای رساندن صدای اعتراضشان تجمع خودرا از محل کارخانه به  مقابل ساختمان اداره کل کار انتقال دادند وروز22اسفندماه درهفتمین روزاعتصابشان صبح مقابل فرمانداری تبریزتجمع کردند وظهرهمانروز تجمعشان را به جلوی استانداری آذربایجان شرقی کشاندند.

برپایه آخرین گزارشات منتشره، فرماندار تبریز با اشاره به تداوم اعتصاب کارگران کارخانه بلبرینگ سازی از پرداخت نیمی از مطالبات کارگران این واحد تولیدی خبرداد.

رحیم شهرتی فر روز سه شنبه افزود،بر اساس تعهد گرفته شده قرار است بقیه مطالبات کارگران پس از تعطیلات عید پرداخت شود.

به گزارش امروزایلنا درهمین رابطه،در ادامه اعترضات نه روز گذشته کارگران بلبرینگ سازی تبریز در محدوده کارخانه ، ساعاتی قبل کارگران تصمیم گرفتنند به همراه خانواده هایشان برای رساندن صدای اعتراضشان اجتماع خودرا از محل کارخانه به  مقابل ساختمان استانداری آذربایجان شرقی انتقال دهند.

کارگران می گویند تا این لحظه از نتیجه اعتراضمان در مقابل استانداری نتیجه ای نگرفته ایم اما نمایندگان ما همچنان با مسئولین این نهاد دولتی  در حال مذاکره هستند.

اعتصاب کارگران کارخانه  کمپروسور سازی تبریز واردهفته دوم شد!

امروزسه شنبه24اسفند،اعتصاب کارگران کارخانه  کمپروسور سازی تبریز دراعتراض به عدم پرداخت بیش از4ماه حقوق،عیدی ودیگرمطالباتشان وهمچنین نداشتن امنیت شغلی وارد دومین هفته خودشد.

این کارگران از روز17اسفند ماه اعتصابشان را شروع کردند وطی این مدت همه روزه در محوطه کارخانه تجمع اعتراضی برپا می کنند.

به گزارش24اسفندایلنا،بیش از 120 نفر از کارگران و کارکنان شرکت کمپرسور سازی تبریز؛ امروز سه‌شنبه 24 اسفند ماه؛ هشتمین روز اعتصاب خود را ادامه دادند.

شماری از کارگران تجمع‌کننده کارخانه کمپرسور سازی تبریز گفتند: از هفدهم اسفندماه تاکنون برای پرداخت مطالباتمان هر روز تجمع کرده‌ایم.

به گفته کارگران  کمپرسور سازی تبریز، از پنج ماه پیش تاکنون مزدی به آن‌ها پرداخت نشده‌ است، همچنین عیدی و پاداش پایان سال خود را دریافت نکرده‌ایم.

کارگران این کارخانه با بیان اینکه جدا از مشخص شدن وضعیت پرداخت مطالبات معوقه، بدنبال تامین امنیت شغلی خود هستیم؛ در ادامه گفتند: طی روزهایی که تجمع کرده‌ایم چند روزی کارفرمای بخش خصوصی کارخانه با تهدید کارگران درهای ورودی کارخانه را به روی آنان بست.

این کارگران که بخش دیگری از مطالباتشان بازگرداندن مسئولیت مدیریت این واحد خصوصی‌سازی شده به سازمان گسترش نوسازی صنایع است، افزودند: از زمانی که این کارخانه به بخش خصوصی واگذار شده؛ مشکلات کارخانه با کاهش امنیت شغلی کارگران آغاز شده و تعداد کارگران از حدود 700 نفر به حداقل 120 نفر تقلیل یافته است.

کارگران کمپرسور سازی درباره سایر مشکلات خود می‌گویند؛ غیر بحث تاخیری که در پرداخت معوقات مزدی ما وجود دارد در زمینه بیمه‌ای نیز دچار مشکلاتی هستیم.

به گفته کارگران معترض اگر کارفرما حداقل بخشی از مطالباتمان را  پرداخت کند دیگر دلیلی برای ادامه یافتن اعتراض‌ وجود ندارد. با این وجود تا این لحظه از جانب مدیریت کارخانه و مسئولان استانی پاسخ مشخصی به این خواسته‌ها داده نشده است.

درهمین رابطه:

دومین روزاعتصاب وتجمع کارگران کارخانه  کمپروسور سازی تبریز!

امروزچهارشنبه18اسفند، کارگران کارخانه  کمپروسور سازی تبریزبرای دومین روزمتوالی دراعتراض به عدم پرداخت بیش از4ماه حقوق ودیگرمطالباتشان به اعتصابشان ادامه داده ودرمحوطه این واحدتولیدی تجمع کردند.

به گزارش18اسفند ایلنا، گروهی از کارگران شاغل در کارخانه کمپرسور سازی تبریز از روز گذشته تا کنون (18 اسفند ماه) در اعتراض به پرداخت نشدن دستکم 4 ماه معوقات مزدی پرداخت نشده دست از کار کشیده و در محوطه کارخانه تجمع کرده اند.

منابع خبری درکارخانه «کمپرسورسازی تبریز» واقع درشهرک صنعتی قراملک تبریز با اعلام این خبر می‌گویند  دلیل اعتراض امروز حدود  120 نفر از کارگران شاغل در این واحد تولیدی، تاخیر در پرداخت مزد ماه‌های آبان ، آذر  دی وبهمن و نیز  عیدی و پاداش پایان سال جاری است.

همچنین گفته می‌شود بخش دیگری از اعتراضات کارگران این کارخانه مربوط به خوداری کارفرمای این واحد از ورود کارگران به محل کارشان می شود.

به گفته کارگران این کارخانه، صبح دیروز وقتی قصد ورود به محل کارمان را داشتیم با دربهای بسته کارخانه مواجه شدیم  که باعث تشدید اعتراضاتمان شد.

طبق اظهارات کارگران این کارخانه، درکارخانه کمپرسور سازی  تبریز  زمانی بیش از 700 نیروی کارگری دائم و قرار داد موقت  کار می کردند  اما بعد از آنکه مدیریت کارخانه به بخش خصوص واگذار شده است، مشکلات کارخانه با کاهش امنیت شغلی کارگران آغاز شده وتعداد کارگران به حداقل تقلیل یافت.

اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه خودرو سازی اکیا خودرو مقابل ساختمان استانداری آذربایجان شرقی!

اخباروگزارشات کارگری:صبح امروز23اسفند، جمعی از کارگران کارخانه خودرو سازی اکیا خودرودر اعتراض به عدم پرداخت حدود یکسال حقوقشان دست ازکارکشیده و از شهرستان صوفیان راهی تبریز شدند ومقابل استانداری آذربایجان شرقی تجمع کردند.

امروز خیابان جمهوری تبریزبدنبال تجمع کارگران دو کارخانه خودرو سازی اکیا و بلبرینگ سازی تبریز  در ترافیک سنگینی قرار داشت کارگران این واحدهای صنعتی با پلاکاردها و دست نوشته هایی با مضمون “شرمنده خانواده ایم”، “یک سال است حقوق نگرفته ایم” و غیره اعتراض خود را در مقابل چشمان شهروندان و احیانا مسوولان گذری بنمایش گذاشتند.

به گزارش منابع خبری محلی، علی.ک یکی از کارگران آکیا خودرو نیز با عصبانیت گفت:آقای خبرنگار! اگر شما ۱۰ ماه یا یک سال حقوق نگیری چه کار می کنی؟ اعتراض نمی کنی؟ شرط می بندم دنیا را به هم می ریزی… اما ما کارگران چاره ای نداریم، مگر ما خانواده نداریم؟ مگر ما خرج و مخارج نداریم!؟ چه کسی باید به داد ما برسد؟ وقتی زورمان به کسی نمی رسد تصمیم می گیریم تا بیاییم و در مقابل عمارت بالاترین نهاد استانی، حرف مان را به گوش مسوولان برسانیم!

براساس آخرین خبر،امروزفرماندار شبستر اعلام کرد: مطابق وعده ای که مدیران این واحد صنعتی داده‌اند، مقرر است تمام حقوق معوقه و مطالبات کارگران آکیاخودرو تا پنجشنبه هفته جاری پرداخت شود.

امروز ایلنا دراین باره نوشت، صبح امروز حدود 200 نفر از کارگران کارخانه خودرو سازی «اکیا خودرو » در اعتراض به تاخیر افتادن مطالبات مزدی خود از  شهرستان صوفیان برای تجمع در مقابل استانداری آذربایجان شرقی به شهر تبریز آمدند.

به گزارش24اسفندایلنا، کارخانه اکیا خودرو در زمینه تولید اتوبوسهای درون شهری فعالیت دارد و کارگرانش گفتندکه طی یکسال گذشته حقوق نگرفته اند.

 

دومین روز اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه سیمان صوفیان دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان!

صبح امروز بیش از 250 نفر از کارگران کارخانه سیمان صوفیان در آذربایجان شرقی بار دیگر تجمع‌های اعتراضی خود را در محوطه کارخانه از سر گرفتند.

به گزارش24اسفندایلنا به نقل از کارگران کارخانه سیمان صوفیان،مشکل اصلی این واحد صنعتی به تاخیر افتادن عیدی وپاداش پایان سال و دیرکرد در پرداخت برخی مزایای مزدی  همانند پایه سنواتی وتجمیع سنواتی است.

همچنین براساس اطلاعاتی که از سوی این منابع گزارش شده است کارفرما از سال 92 تجمیع سنواتی مارا  لحاظ نکرده واز ابتدای سال جاری پایه سنواتی ما افزایش پیدا نکرده است.

درهمین رابطه:

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه سیمان صوفیان نسبت به عدم پرداخت مطالباتشان!

صبح امروز (23 اسفند ماه)، بیش از 250 نفر از کارگران پیمانی سیمان صوفیان تبریز در محوطه این کارخانه تجمع کرده اند.

به گزارش23اسفندایلنا،در این تجمع که از ساعت 8 صبح آغاز شده و همچنان ادامه دارد، کارگران از به تاخیر افتادن عیدی وپاداش پایان سال و دیرکرد در پرداخت برخی مزایای مزدی  همانند پایه سنواتی وتجمیع سنواتی انتقاد دارند.

کارگران  کارخانه سیمان صوفیان می‌گویند با وجود شرایط کاری سخت،کارفرما از سال 92 تجمیع سنواتی مارا  لحاظ نکرده واز ابتدای سال جاری پایه سنواتی ما افزایش پیدا نکرده است.

از قرار معلوم، در تجمع صبح امروز، کارگران پیمانکاری واحد تاریکخانه وبارگیرخانه سیمان صوفیان حضور داشته اند.

تجمع اعتراضی کارگران پیمانکاری پالايشگاه آبادان نسبت به عدم پرداخت2ماه حقوق،عیدی،حق بیمه ودیگرمطالباتشان!

اخباروگزارشات کارگری:امروز23اسفند،حدود 80 کارگر يک شرکت پيمانکاري پالايشگاه آبادان در اعتراض به پرداخت نشدن عيدي و دو ماه حقوق ودیگرمطالباتشان مقابل درب ساختمان مرکزی پالایشگاه تجمع کردند.

به گزارش منابع خبری محلی،يکي از کارگران حاضر در اين تجمع گفت:با وجود کسر حق بيمه از حقوق، مبلغي براي تمديد بيمه به تامين اجتماعي پرداخت نشده و براي تمديد دفترچه هاي درماني با مشکل روبه هستيم.

وي اظهار داشت:حق مسکن کارگران در سال 95 از سوي دولت، 400 هزار ريال تعيين شده ولي اين مبلغ در فيش حقوقي ما تنها 200 هزار ريال واريز مي شود.

يکي ديگر از کارگران شاغل در اين شرکت پيمانکاري پالايشگاه آبادان نيز گفت:در حالي که برخي از کارگران حاضر در اجتماع اعتراضی15 سال سابقه کار دارند، بدون هيچ قراردادي در بخش آب، بخار و برق مشغول به کار هستند و پيمانکار با ما قرارداد امضاء نمي کند.

وي نظارت مسئولان بر نحوه تنظيم قراردادهاي پيمانکاري پالايشگاه آبادان را خواستار شد و افزود:پرداخت پول آزمايش کارت سلامت برعهده پيمانکار است ولي اين مبلغ از کارگران دريافت مي شود.

يکي ديگر ازکارگران در اين رابطه گفت:بيشتر ما کارگر فني هستي، ولي سقف حقوق کارکنان فني و متخصص بين هشت ميليون ريال تا 12 ميليون ريال است و پيمانکار حقوق کارگر ساده را به ما پرداخت کرده و بيمه کارگري ساده در نظر مي گيرد.

يکي ديگر از کارگران نيز گفت:با 15 سال سابقه پايه حقوق 270 هزار ريال است و اگر کارگري در هنگام کار حادثه ببيند بايد رضايت عدم دريافت خسارت را امضاء کند تا دوباره به کار باز گردد.

مسئول روابط عمومي پالايشگاه آبادان در اين خصوص گفت:حقوق و حق بيمه اين کارگران تا پايان بهمن به طور کامل پرداخت شده است.

رضا نعيمي افزود:در تلاش هستيم طي پيگيري با پيمانکار مربوطه حقوق اسفند نيز در کوتاه ترين زمان ممکن پرداخت شود.

تجمع اعتراضی کارگران پيمانکاري شرکت پالايش نفت آبادان پس ازيک ساعت با حضور مدير روابط عمومي پالايشگاه آبادان در ميان آنها و قول پيگيري مطالبات کارگران پايان يافت.

اعتصاب کارگران شرکت جهانپارس مستقر در منطقه ویژه انرژی بر لامرد

اخباروگزارشات کارگری:چند روز پیش،جمعی از کارگران شرکت جهانپارس در منطقه ویژه انرژی بر لامرد دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان و وضعیت قراردادهایشان دست به اعتصاب زدند.

بنابه گزارشاتی که امروز24اسفنداز طرف منابع خبری محلی رسانه ای شد،کهزادی مسئول اداری شرکت  جهانپارس در این رابطه اظهار داشت:  چند روز قبل توسط 5-6 نفر از نیروهای شرکت اعتصابی شکل گرفت که در تماس با دفتر مرکزی  و پرداخت مبلغی از حقوق، این موضوع در عرض 2 ساعت خاتمه یافت و با همکاری مسئول کارگاه و همچنین مسئول اداره کار منطقه ویژه همه نیروها به کار خود مشغول شدند.

وی در رابطه با مشکلات قراردادی نیروهای این شرکت نیز گفت: طی پیگیری های انجام شده مقرر شد که هر 3 ماه یکبار قرارداد ها ارسال شود و در مورد مشکلات دیگر نیز بررسی صورت گرفته و مشکلات را تا حد زیادی حل کرده ایم.

اما، منصوری یکی از نیروهای بومی این شرکت عنوان داشت: مشکلات نیروهای این شرکت بسیار زیاد است که منجر به استعفاهای دسته جمعی از این شرکت شده است.

وی افزود: حقوق پرسنل حراست و ماشین آلات این شرکت که بیش از 30 نفر  می شوند از مهر ماه تا به الآن پرداخت نشده و به ما اعلام کرده اند که فقط حقوق خود را دریافت خواهید کرد و عیدی و سنوات به شما تعلق نخواهد گرفت.

یکی دیگر از نیروهای بومی شرکت جهانپرس در لامرد گفت: از دیگر مشکلات ما تبعیض ها بین نیروهای بومی و غیر بومی است که مسایل رفاهی از جمله سرویس ایاب ذهاب فقط به نیروهای غیر بومی تعلق می گیرد.

اعتراض کارگران شهرداری قوچان نسبت به عدم پرداخت حقوق وعیدی!

رییس کمیسیون شورای اسلامی قوچان ازاعتراض کارگران شهرداری قوچان نسبت به عدم پرداخت حقوق وعیدی خبرداد.

به گزارش منابع خبری محلی،جواد رادمرد گفت: پیرو اعتراضات کارگران و واریز نشدن عیدی توسط پیمان کا، امروز به این موضوع وارد شدیم تا حدود ۳۰۰ خانوار مشکلات شان حل شود.

جواد رادمرد عضو شورای اسلامی شهر قوچان با خبر خوش برای کارگران تحت پیمان و بخش تنظیف شهرداری قوچان افزود : با اعتراض کارگران تحت پیمان شهرداری که هنوز عیدی شان واریز نشده بود امروز توسط ذوقدار پیمانکار، در دفتر شهردار برای حل مشکلات موجود دعوت شد و پس از مباحث مربوط مقرر شد تا فردا ده صبح کلیه معوقات و عیدی نیروها را واریز نماید،

تجمع کوله‌بران سیستانی مقابل فرمانداری زهک؛ تعطیلی معبر مرزی «شاهگل» ۳۰۰۰ نفر را بیکار کرد

در حالی چند روز از رونمایی کتاب برنامه تأمین مالی خرد و بیمه‌شدن کوله‌بران به‌وسیله وزیر کار می‌گذرد که دیروز(23اسفند) بخشی از کوله‌بران سیستانی به‌دنبال ادامه ۲ ماه تعطیلی معبر مرزی «شاهگل» مقابل فرمانداری زهک تجمع کردند.

به گزارش 24اسفند تسنیم ،تجمع‌کنندگان خواستار بازگشایی این معبر مرزی با افغانستان شدند، معبری که به‌گفته برخی منابع خبری حدود 60 روز از تعطیلی‌اش می‌گذرد و حدود 3000 نفر را بیکار کرده است.

تعطیلی این معبر و تعدادی از بازارچه‌های مرزی سیستان و بلوچستان در شرایطی ماه‌هاست ادامه دارد که مطالبه این روزهای کوله‌بران شمال غرب کشور تأمین بیمه و به رسمیت شناختن شغل کوله‌بری است. آنها تا حدودی در این زمینه موفق هم بوده‌اند، چراکه براساس اعلام نمایندگان مجلس قرار است «کوله‌بری» به‌عنوان یک شغل شناخته شود و کوله‌بران از نیمه دوم فروردین‌ماه 96 بیمه تأمین اجتماعی شوند.

مرزنشینان سیستان و بلوچستان اما فعلاً بیمه نمی‌خواهند، آها در این تجمع اعلام کردند که فقط به‌دنبال بازگشایی معبر مرزی هستند تا نانی سر سفره ببرند.

علی‌اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان نیمه بهمن امسال دلیل تعطیلی برخی بازارچه‌های مرزی را ناشی از وجود اختلاف بین برخی نهادها در مرز و دستگاه‌های اجرایی دانست، اختلافی که سبب تعطیلی چندماهه معبرهای مرزی سیستان شده بود.

وی در همین رابطه در گفت‌وگو با رسانه‌ها، ضمن اشاره بر پایان این اختلاف گفت که مجوز بازگشایی 3 گذر مرزی بین ایران و افغانستان از سوی وزیر کشور و شورای امنیت ملی دریافت شده و بلافاصله برای ازسرگیری فعالیت آنها به مرزبانی ارسال شده است.

اما اکنون بیش از یک ماه از دریافت این مجوز می‌گذرد و هیچ کدام از این معابر هنوز بازگشایی نشده، علاوه بر این 3 معبر مرزی، 3 بازارچه مرزی «گمشاد، گلشاه و چوتو» در شمال استان از سال‌ها قبل تعطیل مانده است.

تعطیلی بازارچه‌ها در شرایطی ادامه دارد که یکی از وعده‌های سفر استانی رئیس جمهور در فروردین‌ماه 93 به سیستان و بلوچستان، توسعه بازارچه‌های مرزی بوده است.

دولت نیز تاکنون با ارائه مصوباتی سعی در افزایش توان اقتصادی ساکنین نوار مرزی را داشته است، «واردات 54 قلم کالا» به‌وسیله مرزنشینان از جمله این مصوبات است که در سیستان و بلوچستان به‌خوبی از توان قانونی آن استفاده نشده است.

بر اساس این مصوبه هیئت دولت، مرزنشینان استان‌های کردستان، آذربایجان‌غربی، کرمانشاه و سیستان و بلوچستان  می‌توانند ماهانه تا سقف 2 میلیون تومان، 54 قلم کالای اساسی را با معافیت گمرکی از کشور همسایه وارد کنند.

مصوبه فروش قانونی سوخت توسط مرزنشینان که با شماره “116689/ت45059 ه” در شهریورماه 90 به تصویب هیئت دولت رسید، مصوبه دیگری است که به‌باور مردم، نمایندگان دولت در سیستان و بلوچستان نتوانسته‌اند به‌خوبی از ظرفیت تولید اشتغال آن استفاده کنند.

در این مصوبه آمده: وزارت نفت موظف است با ایجاد جایگاه‌های عرضه سوخت در مرزها و بازارچه‌های رسمی نسبت به فروش فرآورده‌های نفتی به ساکنان روستاهای مرزی در شعاع 20 کیلومتری مرز با قیمت تعادلی اقدام کند.

با ادامه خشکسالی در 18 سال اخیر و خشک شدن تالاب‌های بین‌المللی هامون، هزاران خانواده بیکار شده و به سایر شهرهای کشور مهاجرت کردند، بیکاری و افزایش موج مهاجرت، ارکان اقتصادی سیستان را نیز سست کرد و سبب شد تا بازارهای شهرها نیز فلج شوند.

ایجاد بازارچه‌های مرزی و ابلاغ مصوبات دولت برای افزایش قدرت اقتصادی مرزنشینان، امید زندگی بازمانده‌های روستاهای متروک سیستان بازگشت، اما این بازارچه‌ها و گذرهای مرزی نیز دوام نیاورد و هر از چند گاهی، تعطیل شدند.

درهمین رابطه:

تجمع اهالی زهک  مقابل فرمانداری برای بازگشایی مرز جهت امرارمعاش!

صبح امروز23اسفند،در اعتراض به قریب به 60روز تعطیلی معبر مرزی شاهگل زهک، جمعی از مرزنشینان این شهرستان در مقابل درب فرمانداری برگزار شد.

به گزارش منابع خبری محلی، در این تجمع که همزمان با برپایی شورای تامین این شهرستان انجام شد، مرزنشینان خواستار بازگشایی مجدد معبر مرزی شاهگل شدند که از دی ماه امسال بسته شده است.

این معبر عامل تامین معیشت بیش از 3هزار خانوار می باشد که متاسفانه علیرغم پیگیری انجام شده و مشکلات عدیده مردم برای تامین معیشت خود با توجه به خشکسالی ها، این معبر همچنان بسته مانده است.

بعد از شورای تامین تجمع کنندگان علیرغم اینکه قانع نشده بودند محل را ترک کردند.

سرپرست معبر مرزی شاهگل شهرستان زهک در این زمینه گقت: موضوع اصلی برگزاری شورای تامین امروز، معبر مرزی شاهگل و رفع انسداد آن بوده است.

وی با بیان اینکه این معبر باعث تامین معیشت بیش از 3هزار خانواده مرزنشین می شده، افزود: متاسفانه این معبر، به دلیل عدم هماهنگی دستگاه های دولتی وعدم همکاری مناسب مرزبانی از دی ماه امسال بسته مانده است.

وی ادامه داد: در شورای تامین امروز مقرر شده است تا این معبر از امشب بازگشایی شود و تبادل کالای کوله بری در منطقه انجام شود.

این مقام مسئول بیان کرد: این موضوع را به مرزنشینان تجمع کننده اعلام کرده ایم و امیدواریم که این مشکل رفع شود.

اجبار کارفرمای شرکت آلومینیوم پارس برای دریافت رضایتنامه محضری از کارگران + سند

اتحادیه آزاد کارگران ایران: کارفرمای شرکت آلومینیوم پارس در آخرین روزهای سال، حدود 700 کارگر این شرکت را وادار به امضای رضایت نامه ای محضری کرده است که طی آن کارگران رضایت کامل و  بی قید و شرط خود را نسبت به شرکت آلومینیوم پارس در مورد حوادث کاری و شغلی  رخ داده در کارخانه اعلام میکنند.

لازم به یادآوری است پرداخت مطالبات کارگران این کارخانه در پایان سال منوط به امضای این رضایتنامه شده است و تاکنون اکثر کارگران به ناچار آنرا امضا کرده اند.

اخذ رضایتنامه از کارگران در مورد حوادث کاری و شغلی، آنهم در شرایطی که این کارگران مورد معاینه قرار نمی گیرند تا سلامت جسمانی شان تایید شود، جنایتی است که کارفرمای شرکت آلومینیوم پارس در حق کارگران این کارخانه با سوء استفاده از موقعیت ضعیف آنان در حال انجام است. در این میان اداره کار شهرستان ساوه در همکاری آشکار با کارفرمایان در طول سال حتی یک بار نیز بازرس خود را به این کارخانه اعزام نکرده است تا معلوم شود در کارخانه هایی همچون آلومینیوم پارس چه بلایی بر سر کارگران آورده میشود.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – 24 اسفند ماه   1395

گزارشی از چپاول شرکتهای چینی در پروژه نفتی یادآوران و تحمیل بی حقوقی مطلق بر کارگران

پروژه نفتی یادآوران یکی از مهم ترین پروژه های نفتی است که فاز 1 آن در ۴۵ کیلومتری جاده ی اهواز _ خرمشهر و ۱۰ کیلومتر فرعی و با فاصله ۲۰ کیلومتری از مرز ایران و عراق واقع است. میدان نفتی یادآوران مشترک بین ایران و عراق میباشد و قرار است ۳۰۰ حلقه چاه نفت در ایران و ۱۰۰ حلقه چاه نفت در عراق زده شود.

پروژه یادآورن وظیفه ی جداسازی آب، نمک و گاز از نفت را بر عهده دارد که متاسفانه گاز آن سوخته میشود و نفت برای انجام مراحل تکمیلی و صادرات به پالایشگاه آبادان فرستاده می‌شود.

کار احداث این پروژه از حدود دی ماه سال ۹۱ آغاز گردید. شرکت ملی نفت ایران این پروژه را به شرکت کارفرمای چینی بنام سینوپک ( SIPC) داده است. این شرکت نیز کار را به دو شرکت ایرانی جهان پارس و چینی اس اس کی ( SSK سینوپک سرویس کیش که در جزیره کیش ثبت شده) داده است که شرکت SSK را خود شرکت سینوپک تشکیل داده و بیشتر نیروهای آن کارکنان خود شرکت در چین و مابقی افراد عادی می باشند.

شرکت چینی در اواسط فروردین سال ۹۳ یک خط این پروژه را با استخراج و انتقال روزانه ۵۰ هزار بشکه ( بشکه ای بیش از ۱۰۰ دلار در آن زمان) فعال کرد و تنها در چند هفته تمام هزینه ساخت این پروژه را تامین کرد و از آن زمان تا الان فقط سود میکند ( که البته اکنون دیگر خطوط نیز فعال هستند). این پروژه بزرگ نفتی در پاییز سال ۹۵ توسط رییس جمهوری افتتاح شد و اکنون در مرحله پایانی و انجام تعمیرات نهایی و رفع عیوب میباشد.

کارگران پروژه نفتی یادآوران از تحمیل بی حقوقی مطلق و شرایط برده وار کار در این پروژه عظیم نفتی میگویند

به موازات کسب سودهای نجومی توسط شرکت چینی سینوپک ( SIPC ) در پروژه نفتی یادآوران، به کارگران این پروژه عظیم نفتی آنهم در آب و هوای گرم و طاقت فرسا و آلوده جنوب، بابت ۲۶ روز کار ماهیانه با ساعت کاری روزانه 10 ساعت (جدای از ساعت استراحت) که نسبت به فصول مختلف سال متغییر است در سال ۹۲ ماهیانه ۷۰۰ هزار تومان ، در سال ۹۳ماهیانه ۹۵۰ هزار تومان، در سال ۹۴ ماهیانه یک میلیون و یکصد هزار تومان  و در سال ۹۵ ماهیانه یک میلیون و دویست و پنجاه هزار تومان  حقوق پرداخت شده است .

یکی از کارگران این پروژه اظهار میدارد: ما در طول 4 سال گذشته تمام اضافه حقوق سالیانه ی خود را با اعتصاب دریافت کرده ایم چون شرکت چینی زیر بار نمیرفت و پیمانکار نیرو رسان نیز به همین بهانه اضافه حقوق را نمی خواست پرداخت کند. در ماه ۴ روز استراحت داریم که ۲ روز آن تعطیلی ۲ هفته یکبار جمعه ی خود شرکت است و ۲ روز دیگر را خود کارگران بعنوان اضافه کار و برای کمی حقوق بیشتر کار میکنند.

وی می افزاید: شرکت چینی که در ایران ثبت شده نه قوانین کار ایران و نه قوانین کار بین المللی را رعایت میکند بلکه قوانین کار کشور خود را اجرا میکند که این خود توهینی بزرگ، غیر قابل بخشش و قابل پیگرد است چون با این کار عملا ایران را جزء مستعمرات خود قرار داده است و پیمانکار از خدا خواسته نیز این کار شرکت چینی را دست آویزی برای پرداخت نکردن تمام حق و حقوق مندرج در قانون کار مربوط به پروژه قرار داده است.

یکی دیگر از کارگران پروژه نفتی یادآوران در رابطه با دیگر زوایای تحمیل بی حقوقی مطلق بر کارگران این پروژه عظیم نفتی می گوید: اکنون مدت ۴ سال است ما کارگران شاغل در این پروژه عیدی، پاداش، سنوات، اضافه کاری، پول مرخصی، بدی آب و هوا،  مزایای مشاغل سخت و زیان آور، اضافه کاری روزهای تعطیل و….. را دریافت نکرده ایم.

وی ادامه میدهد: در ۲ سال اول پیمانکار میگفت که این مزایا را شرکت چینی پرداخت نمیکند که ما هم به شما بدهیم اما پس از نزدیک شدن به پایان کار و آغاز ریزش نیرو و مواجه شدن پیمانکار با شکایت کارگران به اداره ی کار، پیمانکار فیش حقوقهایی را صادر کرد که تمام مزایای را که تا پیش از آن ادعا میکرد شرکت چینی نمیدهد طوری تنظیم و محاسبه کرده و گنجانده است که همان حقوق ۱۲۵۰ تومان فیکسی بات ۲۶ روز میشود یعنی اگر تعداد روزهای کار کرد من که مجرد و همکارم که متاهل میباشد دقیقاً برابر باشد، همکار من باید به اندازه دریافت حق همسر و اولاد حقوقش از من بیشتر باشد درصورتی که چنین نیست و هر دو حقوقی برابر دریافت میکنیم و پیمانکاران ما را مجبور به امضاء کاغذ حقوق ها، تصفیه حساب های ماهانه و سالانه میکنند که درصورت امتناع با تهدید اخراج روبرو میشویم.

بنا بر اظهار کارگران پروژه نفتی یادآوران در این پروژه یک کمپ مسکونی وجود دارد که از آن شرکت جهان پارس میباشد و با دریافت پول از شرکت چینی مسئولیت تامین امکانت برای کارکنان خودش و شرکت چینی را به عده دارد. یکی دیگر از کارگران این پروژه در مورد تغذیه در این پروژه نفتی می گوید: صبحانه و ناهاری که در اینجا به کارگران داده میشود عبارتست از: صبحانه: ۲ عدد تخم مرغ یا ۱ عدد حلوا شکری کوچک یا یک عدد کره گیاهی و مربای کوچک یا یک پنیر کوچک و گاهی اوقات یک ملاقه کوچک آش یا عدسی با ۲ قرص نان ( در هر روز فقط یکی از اقلام یاد شده داده میشود) و ما باید با این صبحانه تا ساعت ۱۲ ظهر کار کنیم. ناهار یک کفگیر برنج، یک ملاقه خورشتی که با دقت زیاد یک یا بطور اتفاقی ۲ تکه کوچک گوشت در آن میگذارند یا ۴ تکه گوشت مرغ بعنوان جوجه کباب یا یک سیخ کوچک کوبیده میدهند ( فقط یکی از غذاهای یاد شده) به همراه نصف نان البته اگر آشنا داشته باشی یا خواهش کنی ۱ نان میدهند و ۵ ساعت دیگر هم باید با این وعده غذایی کار کنیم، شام هم معمولاً یک ملاقه یا یک کفگیر کوچک از هرچیزی که تهیه کرده اند با ۱ یا ۲ قرص نان میدهند.

وی می افزاید: در اینجا خبری از جیره ی ماهیانه که در پروژه ها به کارگران میدهند نیست، خبری از سبزی جات، میوه جات و دسر نیست. البته جیره ماهیانه کارمندان و تمام چینی ها داده میشود. بنابراین کارگر بخت برگشته ایرانی مجبور است یا با شکمی گرسنه سر کند یا مقداری از حقوق ناچیز خود را خرج تهیه ی مایحتاج خود جهت رفع گرسنگی و تکمیل مواد خوراکی خود بکند. به چینی ها و کارمندان آب معدنی می‌دهند اما به کارگران آبی را برای نوشیدن میدهند که برای مصارف دیگر است و میگویند تصفیه میباشد ولی خود استفاده نمیکنند. برای کارگر خبری از تلوزیون و یخچال نیست. کارگر حق ورود به باشگاه کوچک بدنسازی را ندارد. بدترین پتو را به کارگر داده اند. پس از ۱۰ ساعت کار باید خود لباس کارمان را بشوییم و اگر حوصله داشته باشیم خود غذا بپزیم در غیر این صورت یا نان خالی میخوریم یا گرسنه میخوابیم. جایی که روزانه میلیاردها تومان نفت استخراج میشود.

این کارگر در پایان میگوید: شرکت ملی نفت ایران، شرکتی بنام پدک دارد که ناظر بر کار تمامی شرکت های خارجی فعال در زمینه صنعت نفت می باشد. در منطقه ی ما مدیر این شرکت آقای نظرپور میباشد که بارها کارگران اعتراض خود را نزد وی برده اند اما ایشان بجز برای دریافت اضافه حقوق سالیانه برای رفع دیگر مشکلات کارگران کاری نکرده است و کارگران در مدت 4 سال گذشته همچون برده در زیر دست شرکت چینی و شرکتهای پیمانماری تابعه کار کرده اند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران –  24 اسفند ماه 1395

عدم پرداخت2ماه حقوق وعیدی مهمانداران شرکت راه آهن رجاء

2ماه حقوق وعیدی مهمانداران مهماندارا ن شرکت راه آهن رجاء پرداخت نشده است.

به گزارش24اسفندایلنا،منابع کارگری در شرکت راه آهن رجا گزارش داده‌اند این کارگران که به عنوان مهماندار تحت مسئولیت چندین  شرکت پیمانکاری همانند «صنعت کاران بهمن» ،«آهودشت»،«سیمرغ »،«ماربین» وچند شرکت دیگر به کارهای خدمات دهی به مسافران (مهمانداری)  مشغول‌اند در 2ماه گذشته مزدی دریافت نکرده‌اند.

این  کارگران که از 8 تا 15 سال دارای سابقه کار هستند، در عین حال گفتند جدا از معوقات مزدی دو ماه گذشته عیدی وپاداش پایان سال مان به تعویق افتاده وخبری از پرداخت آن نیست.

به گفته کارگران مهماندار راه‌آهن رجا به تعویق افتادن مطالبات مزدی آن‌ها درحالی است که ظاهرا شرکت رجا به‌صورت منظم صورت وضعیت‌های پیمانکار را پرداخت نمی‌کند.

 

آن‌ها می‌گویند درحال حاضر جدا از مشکلات فوق، در زمینه قرارداد کار با پیمانکاران دچار مشکل هستند.

مزایای شب سال نو و سبد کالا به نگهبانان تره بار تعلق نمی‌گیرد

نگهبانان میادین میوه و تره‌بار تهران می‌گویند: تبعیض در شهرداری زیاد است و مزایای شب سال نو به ما کارگران نگهبانی تعلق نمی‌گیرد.

به گزارش24اسفندایلنا،جمعی از نگهبانان میادین میوه و تره‌بار تهران از تبعیض نهادینه شده در ساختار شهرداری تهران انتقاد کردند.

این کارگران با بیان این که قصد درددل با مدیران میادین میوه و تره‌بار داریم، افزودند: سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری تهران در هر سال و مناسبتهای مختلف برای کارکنان رسمی و قراردادی هدایای ویژه ای اعم از سبدهای کالا،بن‌های خرید،تسهیلات ویژه و….در نظر می‌گیرد که این امر به نوبه خود امری بسیار پسندیده است و می‌تواند کمکی هر چند اندک به تأمین معیشت کارکنان و کارگران کند.

اما متأسفانه برای کارکنان نگهبان پیمانکاری سازمان میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران، کوچکترین تسهیلاتی را در نظر نمی‌گیرد،در حالی که این قشر یکی از زحمتکش‌ترین کارکنان این سازمان بوده ودر هر حال و هر شرایطی در سرما و گرما بدون هیچ امکاناتی به صورت شبانه روز و با حداقل حقوق مشغول انجام وظیفه می باشند؛ امیداست با یاری خداوند و همت مسئولین گوشه چشمی به این قشر زحمتکش انجام شود تا نگهبانان پیمانکاری نیز در ایام نوروز و سال جدید ۱۳۹۶ از سبد کالا بهره‌مند شده و در این ایام، شرمنده خانواده و فرزندان خویش نشوند.

مرکزآمارایران نرخ بیکاری سال 1395را4/12درصد را اعلام کرد

اخباروگزارشات کارگری:روزگذشته23اسفند،مرکزآمارایران چکیده نتایج طرح آمارگیری نیروی کار  سال ۱۳۹۵رامنتشرکرد.

براساس این گزارش، بررسي نرخ بیکاری نشان مي دهد که 4/12 درصد از جمعیت فعال، بیکار بوده اند. بر اساس این نتایج، نرخ بیکاری دربین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایي بیشتر بوده است.

لینک متن کامل گزارش:

https://www.amar.org.ir/Portals/0/Files/abstract/1395/ch_ntank_sal95.pdf

جان باختن یک کولبردرسردشت بدنبال سقوط از ارتفاع!

یک کولبر براثر سقوط از ارتفاعات بیتوش سردشت جان خود را از دست داد.

 

به گزارش24اسفندکُردپا، روز سه‌شنبه بیست و سوم اسفندماه، در ارتفاعات روستای “بیتوش” از توابع سردشت و در دره‌ی منتهی به این روستا به نام “گشتارگاه”، یک کولبر سقوط کرده و جان خود را از دست داده است.

به گفته یک منبع آگاه، این کولبر درپی تیراندازی نیروهای انتظامی دچار این حادثه شده است.

این منبع آگاه هویت این کولبر ک را “داریوش.م” اهل شهرستان سلماس اعلام کرد.

جنازه این کولبر توسط اهالی روستای بیتوش به مسجد این روستا انتقال یافته است.

بیست وچهارم اسفندماه1395

akhbarkargari2468@gmail.com