اخباروگزارشات کارگری24اسفند1396

admin   مارس 15, 2018   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری24اسفند1396 بسته هستند

بایگانی

تجمع کنندگان بازداشتی روزجهانی زن مقابل وزارت کار آزاد باید گردند

علی افسونگر، علی سالم،‌ پیمان چهرازی، مهرداد قاضی‌ و جواد عباس توللی

– جمعی از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز: تنها راه مقابله با مظالمی که بر ما میرود فقط و فقط اتحاد بین کارگران همه صنایع در همه جای کشور است

– تجمع اعتراضی کارگران شهرداری کرمان نسبت به عدم پرداخت 4ماه حقوق وحق بیمه ومطالبات دیگر مقابل شورای شهر

– تجمع اعتراضی معلمان مدارس غیردولتی(بسته حمایتی یا خرید خدمت)یزد نسبت به عدم پرداخت 6ماه حقوق  دردانشگاه پردیس فرهنگیان

– اعتراض کارگران متروی تهران نسبت به عدم پرداخت ماه حقوق،عیدی ومطالبات دیگر

– رسیدگی به وضعیت بازداشت‌شدگان مرد تجمع ۸ مارس به روز شنبه موکول شد

تماس تلفنی علی سالم پس از ۴ روز بی‌خبری

-8 ماه حقوق وعیدی کارگران انبار نفت جدید ارومیه کماکان پرداخت نشده است

– ادامه تجمعات اعتراضی خریداران مجتمع تجاری آدینه رشت نسبت به تأخیر در واگذاری واحدها با شعار:هرچه بگندد نمکش میزنند-وای به روزی که بگندد نمک

– جان باختن یک کارگرساختمانی جوان براثرسقوط

جمعی از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز: تنها راه مقابله با مظالمی که بر ما میرود فقط و فقط اتحاد بین کارگران همه صنایع در همه جای کشور است

نقطه آغاز برای ایجاد پیوستگی و اتحاد بین کارگران؛برقراری ارتباط های مستقیم بین کارگران صنوف و صنایع مختلف برای استفاده از تجارب بدست آمده در اعتصابات و کمک به یکدیگر است.

جمعی از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز: تنها راه مقابله با مظالمی که بر ما میرود فقط و فقط اتحاد بین کارگران همه صنایع در همه جای کشور است

بیست و سه روز از حرکت اعتراضی و حق طلبانه ما کارگران گروه ملی فولاد اهواز برای دستمزدهای معوق و نگرانی ما از آینده و امنیت شغلی مان میگذرد.

هرچقدر جلو میرویم و هرروز که میگذرد عمق فاجعه بی تفاوتی مسئولان نسبت به شرایط معیشتی و مطالبات حقه ما کارگران بیشتر نمایان میشود.

جای بسی تأسف است که کارگر و نیروی مولد در مناسبات اقتصادی و در سیاست گذاری های کلان تولید و اشتغال جایگاه و پایگاهی نداشته و قوانین حاکم بر جامعه تنها تأمین کننده منافع کارفرما بوده و هست.

این قوانین ظالمانه سالهاست که فقر و نکبت و گرسنگی را بر کارگر تحمیل میکند و هرسال سفره کارگر کوچک و کوچک تر میشود.

در این میان تنها شیوه و طریقی که پیش روی ما کارگران قراردارد اعتراض و اعتصاب است.

کارگر هیچگاه هرج و مرج طلب و آنارشیست نبوده و نیست اما وقتی در مسیری قرار دارد که نه تنها منافعش تأمین نمیشود بلکه حقوق خود را هم ضایع شده میبیند راهی جز دست کشیدن از کار ندارد.

ما کارگران در سراسر کشور باید به این باور برسیم که بااینگونه اعتراضات و اعتصابات پراکنده و بدون اتحاد و یکپارچگی راهی سخت و دشوار و طولانی برای رسیدن به اهداف خود پیش رو داریم.

حاکمیت و دستگاههای متولی امور کارگری که تصمیم گیری های ظالمانه آنها در وضع قوانین ضدکارگری و تعیین دستمزدهای ناعادلانه برای کارگر باعث مشکلات و مصائب و دشواری های فراوان در معیشت ما شده اند دقیقا از همین نقطه ضعف یعنی نبود اتحاد و انسجام بین کارگران سراسر کشور و تشکل های کارگری استفاده کرده و هرسال میخ دیگری بر تابوت کارگر میکوبند.

نقطه آغاز برای ایجاد پیوستگی و اتحاد بین کارگران؛برقراری ارتباط های مستقیم بین کارگران صنوف و صنایع مختلف برای استفاده از تجارب بدست آمده در اعتصابات و کمک به یکدیگر است.

امروز تنها راه مقابله با مظالمی که بر ما میرود فقط و فقط اتحاد بین کارگران همه صنایع در همه جای کشور است.

قدرت و توان ما برای ایستادگی در برابر زورگویان و سرمایه داران زرپرست با یکپارچگی و بهم پیوستگی مان بیشتر و بیشتر خواهد شد.

به امید روزی که همه ما کارگران این سرزمین همصدا و همنوا پای مطالبات خود و ایفای نقش در تعیین سرنوشت خود محکم و استوار بایستیم.

۲۴ اسفند ۹۶

جمعی از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز

ارسالی به کانال تلگرامی اتحادیه آزاد کارگران ایران

تجمع اعتراضی کارگران شهرداری کرمان نسبت به عدم پرداخت 4ماه حقوق وحق بیمه ومطالبات دیگر مقابل شورای شهر

روزپنج شنبه بیست وچهارم اسفند ماه،جمعی از کارگران شرکتی شهرداری کرمان دراعتراض به عدم پرداخت 4ماه حقوق وحق بیمه ومطالبات دیگر،دست به تجمع مقابل شورای شهر زدند.

براساس گزارشات منتشره،این کارگران شرکت سالم شهر بالباس فرم و دست نوشته، بنرها ازجمله:«هروعده که دادند به ما باد هوابود- هرنکته که گفتند فریب بود وریابود»مقابل شورای شهر کرمان تجمع کردند.

یکی از کارگران شرکتی خدمات شهری شهرداری کرمان و نماینده تجمع کنندگان گفت: مسئولان به صدای بیش از 80 نفر کارگر نیروی شرکتی طرف قرارداد با شهرداری کرمان توجه کنند.

وی که خواست نامش برده نشود افزود: این کارگران برای پرداخت نشدن حقوق و مزایای چهارماهه سالجاری، عیدی، سنوات و مزایای سال 95 و پرداخت نشدن حق بیمه درمانی به آرامی مقابل شورای اسلامی شهر کرمان تجمع کردند.

وی افزود: تجمع کنندگان که در قسمت هایی ازجمله تنظیف، خدمات شهری و انجام امور عمرانی در شهر کرمان فعالیت می کنند باید در اولویت پرداخت حقوق باشند اما متاسفانه برعکس است.

این کارگر شرکتی خدمات شهری شهرداری کرمان بیان کرد: نیروهای نظامی و انتظامی آمدند اما این تجمع خللی در نظم ایجاد نمی کند و کاملا صنفی و برای پرداخت حقوق به حق کارگران است و مسئولان نباید به این تجمع ها حساسیت نشان دهند.

وی گفت: بدلیل معوقه بودن حقوق از آبانماه نیز بیمه ها پرداخته نشده و دفترچه های درمانی نیز تمدید نمی شوند.

وی افزود: کسی که در شهرداری کرمان فعالیت تنظیف و با زباله های عفونی ارتباط دارد، به دلگرمی حقوق ماهیانه فعالیت می کند و اگر پرداخت نشود از هزینه های اولیه زندگی خود بازمی ماند.

یکی دیگر از کارگران شرکتی تصریح کرد: بدلیل نداشتن توان مالی و پرداخت نشدن حقوق و مزایا از ابتدایی ترین هزینه های زندگی محروم بوده و نمی توانم هزینه های درمانی فرزندم پرداخت کنم.

این کارگر که خواست نامش فاش نشود گفت: ابتدا در قسمت تنظیف شهرداری کرمان فعالیت می کردم و به تازگی به بخش خدمات شهری منتقل شدم اما حقوق ماهیانه بنده از آبانماه، عیدی و پاداش سال گذشته و حق بیمه پرداخت این کارگران تاکنون پرداخت نشده است.

یکی دیگر از معترضان نیز عنوان کرد: توان پرداخت اجاره منزل مسکونی را ندارم و فرزندم از تحصیل بازمانده است زیرا حقوق و مزایای کارگران شرکت طرف قرارداد با شهرداری کرمان پرداخت نشده است.

محمدرضا میراحمدی گفت: از صبح امروز(پنجشنبه ) این تجمع آغاز شده و تاکنون مسئولی به ماپاسخ نداده اند.

وی افزود: شرکتی هستیم و پس از 10 سال همکاری با شهرداری کرمان بصورت شرکتی فعالیت می کنم و تنها وعده قراردادی شدن را شنیده ایم.

همچنین یکی دیگر از کارگران شرکتی طرف قرارداد با شهرداری کرمان اظهار کرد: این کارگران و تجمع کنندگان عضوی از این کشور بوده و خواهان عدالت هستند.

امید قربانی افزود: مسئولان با خصوصی سازی به فکر کارگران نیز باشند و با این امر حقوق کارگران نصف شده است.

وی گفت: یکی از مسئولان عالی رتبه شهرداری کرمان نیز کارگران را مهمان قلمداد کرده است و به محض اعتراض مسئولان شهرداری می گویند از کار کناره گیری کنید.

تجمع اعتراضی معلمان مدارس غیردولتی(بسته حمایتی یا خرید خدمت)یزد نسبت به عدم پرداخت 6ماه حقوق  دردانشگاه پردیس فرهنگیان

روز پنج شنبه بیست وچهارم اسفندماه همزمان بابرگزاری همایش افتخار بیست و چهارم ،جمعی از معلمان مدارس غیردولتی(بسته حمایتی یا خرید خدمت)یزد دراعتراض به عدم پرداخت 6ماه حقوق دردانشگاه پردیس فرهنگیان تجمع کردند.

برپایه گزارش منتشره،بهارستان نشین یزدی به دنبال اعتراض معلمان مشمول طرح حمایتی در محل دانشگاه پردیس فرهنگیان یزد، گفت: حقوق معوقه این معلمان در مسیر پرداخت است.

قابل یاد آوری است که روز24اسفند،همایش افتخار بیست و چهارم با تجلیل از برگزیدگان کنکور سراسری برای ۲۴ سال متوالی ، المپیادهای علمی و جشنواره خوارزمی به میزبانی دانشگاه پردیس فرهنگیان یزد برگزار شد.

درهمین رابطه:

تجمع اعتراضی معلمان مدارس غیردولتی یزد نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل استانداری

صبح روز دوشنبه دوم بهمن ماه،جمعی از معلمان مدارس غیردولتی(بسته حمایتی یا خرید خدمت)*دراعتراض به بلاتکلیفی استخدامی،سطح پایین حقوق وعدم پرداختش بمدت 9ماه وبیمه ناقص دست به تجمع مقابل استانداری زدند.

براساس گزارشات منتشره ،یکی از معلمان تجمع کننده با اشاره به طرح خرید خدمات آموزشی در دولت که زیر نظر آموزش‌ وپرورش اجراشده است گفت: تمام معلمان بسته های حمایتی دارای مدرک لیسانس و فوق‌لیسانس و دکترا هستند و بیشتر از خانواده‌های فرهنگی می‌باشند با حقوق دریافتی 400هزار تومان که الآن میانگین حقوق 700هزار تومان است که همین حقوق دارای نوسان می‌باشد.

وی با اشاره به حقوق 700هزارتومانی و بیمه 21 روزه افزود، از فروردین تا به امروز یعنی 9 ماه حقوقی دریافت نکرده‌ایم.

این معلم معترض ادامه داد: ازلحاظ امنیت شغلی وقتی اعتراضی راجع به حقوق و مزایا می‌شود به‌راحتی می‌گویند که اگر راضی نیستید از این شغل انصراف دهید خیلی از مسئولین به ما توصیه می‌کنند که نامه‌نگاری‌هایی که طی سه سال انجام‌شده هیچ فایده‌ای ندارد.

یکی دیگر از معلمان گفت: یکی از مشکلاتی که معلمین حق‌التدریسی در استان دارند در حال حاضر سه ماه از سال تحصیلی گذشته است و هنوز وضعیت قرارداد مشخص نیست و امنیت شغلی به‌هیچ‌وجه وجود ندارد که از 365 روز سال 169 روز حقوقی در کار نیست و این مشکل بسیار بزرگی است که 6ماه حقوق و بیمه‌ای نداشته باشیم.

یکی دیگر از معلمان حاضر در این تجمع با اشاره به اینکه آخرین حقوقی که به آن‌ها داده شده، مربوط به سال گذشته بوده، اظهار داشت: از سال قبل تحصیلی حقوق ماه‌های فروردین، اردیبهشت و خرداد و از امسال هم حقوق مهر، آبان، آذر و دی پرداخت نشده است.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر معلمان، سایر کادر این مدارس که تابستان هم مجبور بودند سر کار باشند حقوق تابستان را هم دریافت نکردند و الان 9 ماه حقوق آن‌ها عقب افتاده است.

این معلم با ابراز نارضایتی از تبعیضی که بین آن‌ها و سایر معلمان وجود دارد، گفت: متاسفانه با وجودی که بیمه دیگر معلمان 30 روزه و سالانه است، ما بیمه 21 و حتی 19 روزه داریم و بیمه‌های ما هم شش ماهه رد می‌شود.

یکی دیگر ازمعلمان معترض ادامه داد: در این زمینه مسئولان تا به الان قول‌های زیادی به ما داده‌اند و حتی معاون وزیر آموزش و پرورش به جمع ما آمد و قول داد که حقوق پرداخت شود ولی همه حرف‌های آن‌ها شعار بود و هیچ اقدامی انجام نشده است.

وی با طرح این سئوال که آیا مدیرکل آموزش و پرورش استان یزد می‌تواند بدون دریافت حتی یک ماه حقوق زندگی خود را بگذراند که ما باید 9 ماه بدون حقوق زندگی کنیم، گفت: ما الان صحبت‌های هیچ یک از مدیران استان را نمی‌خواهیم چرا که فقط وعده توخالی می‌دهند و تنها باید استاندار به جمع ما بیاید و حرف‌های ما را بشنود.

وی افزود: البته استاندار قبل هم به ما قول داده بود که مشکل ما زود حل شود ولی این وعده‌ها هم توخالی بود و هیچ اقدامی برای رفع مشکل ما انجام نشد. در قول هایی که مسئولان به ما داده بودند بیان شده بود که افزایش حقوق، بیمه 30 روزه و پرداخت حقوق در موعد مقرر انجام شود ولی هیچ یک از این‌ها به حقیقت نپیوست.

*یک مدرسه دولتی که ثبت نام دانش آموزان و همه مراتبش مطابق مقررات انجام شده است به یک موسسه غیر دولتی واگذار می گردد و به ازای شهریه مصوب غیر دولتی مبالغ دانش آموزان از طرف دولت به حساب موسسه واریز می شود. بدیهی است که قرارداد بیمه و پرداخت و به کار گیری نیرو با موسسه می باشد و ادارات آموزش و پرورش صرفا می توانند در بکارگیری نیروی شایسته و صلاحیت فرایند کاری افراداعمال نظرنمایند.

دراستان یزد 54 مدرسه حمایتی وجود داردکه در این 54 مدرسه، 840 معلم در حال تحصیل هستند .

اعتراض کارگران متروی تهران نسبت به عدم پرداخت ماه حقوق،عیدی ومطالبات دیگر

کارگران متروی تهران دراعتراض به عدم پرداخت ماه حقوق،عیدی ودیگرمطالباتشان،شکایت نامه ای را برای مدیر شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه ارسال داشتند.

بنابه گزارشی که 24اسفند رسانه ای شد،مدیر شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه از پرداخت حقوق عقب افتاده کارکنان مترو تا پایان سال 96 خبر داد.

فرنوش نوبخت مدیر شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه درباره حقوق عقب افتاده کارکنان مترو اظهار کرد: در تلاش هستیم در ابتدا حقوق عقب مانده پیمانکاران مترو را تسویه کنیم و پس از آن حقوق کارکنان مترو را بپردازیم.

وی افزود: در این راستا پیمانکاران را مجبور به پرداخت حقوق کارکنان کردیم. لازم به ذکر است، بیشتر پیمانکاران مترو طی چند روز گذشته تسویه حساب کردند.

مدیر شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه تاکید کرد: تا 26 اسفندماه 96 تمام حقوق عقب افتاده کارکنان مترو تسویه می‌شود.

گفتنی است؛ با توجه به اینکه در روزهای پایانی سال هستیم، در روزهای اخیر کارکنان مترو به خاطر عدم دریافت حقوق و مزایا ناراضی بودند و به همین دلیل تصمیم بر ارسال شکایت نامه‌ای به فرنوش نوبخت مدیر شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه داشتند تا حقوق و مزایا وعیدی خود را دریافت کنند.

رسیدگی به وضعیت بازداشت‌شدگان مرد تجمع ۸ مارس به روز شنبه موکول شد

تماس تلفنی علی سالم پس از ۴ روز بی‌خبری

علی سالم پس از ۴ روز بی‌خبری، طی تماس تلفنی به خانواده خود اطلاع داد که روز چهارشنبه برای تفهیم اتهام به دادسرای اوین منتقل و مجددا به زندان فشافویه فرستاده شده است.

در این تماس علی سالم به خانواده خود اطلاع داد که به گفته بازپرس شعبه، روز شنبه (۲۶ اسفند) کفیل خود را به دادسرای اوین معرفی کند.

۴ بازداشتی مرد دیگر روز سه شنبه به دادسرا فرستاده شدند و علی‌رغم اعلام حضور افراد به منظور کفالت «پیمان چهرازی، جواد عباس توللی، علی افسونگر و مهرداد قاضی» و ملاقات آنها با نماینده دادستان، پاسخ دقیقی به خانواده‌ها داده نشد. بررسی پرونده آنها نیز به روز شنبه موکول شد.

منبع: کانال تلگرام فراخوان تجمع 8مارس

8 ماه حقوق وعیدی کارگران انبار نفت جدید ارومیه کماکان پرداخت نشده است

هشت ماه حقوق وعیدی کارگران انبار نفت جدید ارومیه واقع در کیلومتر ۲۰ جاده ارومیه به تبریز علیرغم اعتراضاتشان کماکان پرداخت نشده است.

قابل یاد آوری است که این کارگران درادامه اعتراضاتشان اوایل ماه جاری برای چند روزمتوالی مقابل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی درتهران تجمع کردند:

ادامه تجمعات اعتراضی خریداران مجتمع تجاری آدینه رشت نسبت به تأخیر در واگذاری واحدها با شعار:هرچه بگندد نمکش میزنند-وای به روزی که بگندد نمک

صبح روزپنج شنبه24اسفندماه، خریداران مجتمع تجاری آدینه رشت درادامه اعتراضاتشان نسبت به تأخیر در واگذاری واحدها با شعار:هرچه بگندد نمکش میزنند-وای به روزی که بگندد نمک،مقابل منزل نماینده امام جمعه رشت تجمع کردند.

جان باختن یک کارگرساختمانی جوان براثرسقوط

رئیس کلانتری ۱۴۱ شهرک گلستان از سقوط کارگر 21 ساله حین کار از طبقه چهارم ساختمان در حال احداث در ضلع غربی ورزشگاه آزادی خبر داد.

سرهنگ مرادی رئیس کلانتری ۱۴۱ شهرک گلستان اظهار کرد: در ساعت ۱۳:۳۰ روزپنج شنبه24اسفند کارگر ۲۱ ساله تبعه افغانستان حین کار در ساختمان در حال احداث پاسارگارد واقع در ضلع غربی ورزشگاه آزادی، از طبقه چهارم سقوط و فوت کرد.

بیست وچهارم اسفندماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com