اخباروگزارشات کارگری24بهمن ماه1397

admin   فوریه 13, 2019   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری24بهمن ماه1397 بسته هستند

1- تجمع اعتراضی کارگران کارخانه کارتن ایران نسبت به کارشکنی اداره تامین اجتماعی درمسیربازنشستگی کار سخت و زیان‌آورشان

2- اعتراض کارگران مترو تهران نسبت به عدم پرداخت حق بیمه شان

3- گزارشی درباره چپاول اموال عمومی درمسیر خصوصی سازی

4- کشته وزخمی شدن 2کارگر پروژه فاضلاب بافت تاریخی بوشهر براثرسقوط بیل مکانیکی

اخباروگزارشات کارگری – بیست وچهارم بهمن ماه1397

*تجمع اعتراضی کارگران کارخانه کارتن ایران نسبت به کارشکنی اداره تامین اجتماعی درمسیربازنشستگی کار سخت و زیان‌آورشان

روزچهارشنبه بیست وچهارم بهمن ماه، کارگران کارخانه کارتن ایران واقع در جاده قديم كرج ، پشت کارخانه شیر پاستوریزه،دراعتراض به کارشکنی اداره تامین اجتماعی درمسیربازنشستگی  کارسخت و زیان‌آورشان دست به تجمع مقابل ساختمان شعبه شش اداره تامین اجتماعی تهران واقع در سه راه آذری زدند.

براساس گزارش رسانه ای شده،یکی از کارگران کارخانه کارتن ایران در تشریح مشکلات بازنشستگیشان گفت: به صورت مشخص کارگران شاغل درکارخانه کارتن ایران که شمارشان تا 350نفر می‌رسد، سالهاست که در مشاغل سخت و زیان‌آور مشغول کار هستند اما تقریبا از شش ماه پیش علیرغم اینکه کارفرما با درخواست بازنشستگی با مشاغل سخت و زیان‌آور تعدادی از کارگران موافق و حاضر است چهاردرصدِ بازنشستگی پیش از موعد آنها را بپردازد، تامین اجتماعی شعبه شش به بهانه‌های مختلف مخالفت و سنگ‌اندازی می‌کند.

وی با یادآوری اینکه ممکن است برای برخی مدیران شعب تامین اجتماعی و کارفرمایان اهمیت به تاخیر افتادن بازنشستگی کارگران چندان محسوس نباشد اما این اتفاق برای کارگرانی که دیگر در کارخانه جایی ندارند، تحمل‌ناپذیر است.

این کارگر کارخانه کارتن سازی ایران که به نمایندگی از سایر همکاران خود سخن می‌گفت، از مدیریت شعبه ششم اداره تامین اجتماعی تهران‌ درخواست کرد هرچه زودتر شرایط بازنشستگی آنها را فراهم‌ کنند.

*اعتراض کارگران مترو تهران نسبت به عدم پرداخت حق بیمه شان

کارگران مترو تهران اعتراضشان را نسبت به عدم پرداخت حق بیمه،رسانه ای کردند.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ24بهمن،جمعی از کارگران مترو نسبت به پایمال شدن حقوقشان از سوی کارفرمایان و پرداخت نشدن حق بیمه‌شان گلایه دارند.

این کارگران گفتند:چند وقتی است که کارفرمای شرکت خدماتی علیرغم کسر حق بیمه از حقوق آنان، بیمه‌هایشان را پرداخت نکرده است. این در حالی است که بیمه اجباری بوده و همه کارفرمایان موظفند حق بیمه کارگران خود را به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کنند.

*گزارشی درباره چپاول اموال عمومی درمسیر خصوصی سازی

دیوان محاسبات کشور: واگذاری شرکت‌هایی همچون پالایش نفت کرمانشاه، نیشکر هفت‌تپه، هپکو اراک و ماشین‌سازی تبریز، ریخته‌گری ماشین‌سازی تبریز و املاک ائل‌گلی به دلیل فقدان اهلیت و تخصص کافی توسط خریدار، باعث بروز ضرر و زیان به بیت‌المال گردیده است.

قیمت کارشناسی شرکت پالایش نفت کرمانشاه، حدود ششصد و هفده میلیارد تومان بوده که با تصویب هیأت واگذاری، کاهش 70 درصدی به مبلغ یکصد و نود و نه میلیارد تومان واگذار شده است.

دیوان محاسبات کشوربهمن ماه سال جاری طی گزارشی تحت عنوان«تفریغ بودجه سال 1396 کل کشور»* درباره جزئیات تخلفات سازمان خصوصی‌سازی نوشت:

سازمان خصوصی‌سازی از ابتدای سال 1380 تا پایان سال 1396 تعداد 835 شرکت که دارای سهام دولتی بوده‌اند را به مبلغ یکصد و چهل هزار و هفتصد و سی و یک میلیارد  تومان به بخش غیردولتی واگذار نموده که مبلغ نود و سه هزار و نهصد میلیارد تومان مربوط به 100 شرکت واگذار شده با سهام بیش از 50 درصد متعلق به دولت، مندرج در پیوست شماره (3) قانون بودجه کل کشور بوده است.

در بررسی‌های به عمل آمده در سال 1396، در ارتباط با واگذاری شرکت‌های دولتی طبق قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل (44) قانون اساسی مواردی مغایر با قوانین و مقررات مشاهده گردید که نمونه‌هایی از آن به شرح زیر گزارش می‌شود:

الف: عدم رعایت دستورالعمل اجرایی «روش انتخاب مشتریان استراتژیک و احراز و پایش اهلیت»:

واگذاری شرکت‌هایی همچون پالایش نفت کرمانشاه، نیشکر هفت‌تپه، هپکو اراک و ماشین‌سازی تبریز، ریخته‌گری ماشین‌سازی تبریز و املاک ائل‌گلی به دلیل فقدان اهلیت و تخصص کافی توسط خریدار، باعث بروز ضرر و زیان به بیت‌المال گردیده است.

ب: تعدیل قیمت پایه بنگاه‌ها توسط هیأت واگذاری:

قیمت کارشناسی شرکت پالایش نفت کرمانشاه، حدود ششصد و هفده میلیارد تومان بوده که با تصویب هیأت واگذاری، کاهش 70 درصدی به مبلغ یکصد و نود و نه میلیارد تومان واگذار شده است.

ج:عدم رعایت «آئین نامه اجرایی شیوه هاي قیمت گذاري بنگاهها» و «قانون کارشناسان رسمی دادگستري»:

در اين خصوص مواردي به شرح زير به عنوان نمونه تقديم شما نمايندگان محترم ميشود:

1- شرکت آلومینیوم المهدي و طرح هرمزال: واگذاري شرکتهاي مذکور که تقريباب توليد نيمي از

محصول مورد نياز کشور را برعهده داشته ا ند به مبلغ نه صد و چهارده میلیارد تومان صورت پذيرفته است که به دليل عدم ارزيابي بخش اعظمي از دارايي ها به ارزش تقریبی پانصد ميليارد تومان با پيگيري ديوان محاسبات و درخواست هيأت سه  نفره کارشناسي نهايتا با ارزيابي مجدد مبلغ سيصد وچهل و شش میلیارد به ارزش سهام شرکت افزوده گرديد . و همچنان بررسی های این دیوان نشان می دهد که شرکتهاي مذکور به ميزان دويست و شصت ميليارد کمتر از ارزش واقعي واگذار گرديده اند.

2- مجتمع کشت و صنعت و دامپروري مغان: با توجه به بررسيهاي ميداني صورت گرفته توسط دیوان محاسبات برآوردارزش واقعی سهام شرکت بیش از چهارهزار میلیارد تومان بوده که واگذاري مجتمع کشت و صنعت و دامپروري مغان به ارزش هزار و هشتصد و پنجاه ميليارد تومان موجب بروز ضرر و زيان به بيت المال گرديده است.

و………..

*https://cdn.mashreghnews.ir/d/2019/01/28/0/2440885.pdf

*کشته وزخمی شدن 2کارگر پروژه فاضلاب بافت تاریخی بوشهر براثرسقوط بیل مکانیکی

روزسه شنبه بیست وسوم بهمن ماه،دوکارگر پروژه شبکه فاضلاب بافت تاریخی بوشهرحین کار روبروی قدمگاه عباسعلی بدنبال سقوط بیل مکانیکی کشته وزخمی شدند.

بلافاصله مردم برای نجات این کارگران وارد عمل شدند تا آتش‌نشانی به محل حادثه برسد.

در این حادثه، یکی از کارگران بلافاصله جانش را ازدست داد و کارگردیگر هم که وضعیت وخیمی داشت به بیمارستان شهدای خلیج فارس منتقل شد.

رسانه ها سن کارگرجان باخته را 40وکارگرمصدوم را30ساله وهویتشان را تبعه افعانستان گزارش کردند.

akhbarkargari2468@gmail.com