اخباروگزارشات کارگری25بهمن1396

admin   فوریه 14, 2018   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری25بهمن1396 بسته هستند

بایگانی

– ادامه اعتراضات کارگران پیمانکاری شرکت های پتروشیمی های مستقر در منطقه ویژه اقتصادی بندرامام نسبت به عدم یکسان سازی قراردادهای پیمانکاری و تبعیض در پرداخت حقوق باتجمع مقابل فرمانداری ماهشهر

– اعتصاب کارگران نی برنیشکر هفت تپه  به دلیل عدم پرداخت حقوق

– ادامه تجمعات اعتراضی کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه  نسبت به وضعیت نامعلوم پروژه‌های مسکونی سپیدار 2 و3 مقابل  شورای شهروشهرداری تهران

– ادامه اعتراضات 97کارگر اخراجی شهرداری تاکستان نسبت به بلاتکیلفی معیشتی وشغلی وبی تفاوتی کارفرمای شرکت پیمانکاری ومسئولان طراز اول این شهر

– کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری:

تمام آنچه در بیانیه سه تشکل کارگری در مورد حداقل دستمزد به آن اشاره وتاکید شده است واقعی ، ودور از دسترس نیست

– کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری:

تمام آنچه در بیانیه سه تشکل کارگری در مورد حداقل دستمزد به آن اشاره وتاکید شده است واقعی ، ودور از دسترس نیست

– ندای زنان ایران:آتنا و گلرخ ،دختران انقلاب ویدا موحد،نرگس حسینی،سومین و چهارمین  …

– پرداخت قطره چکانی 10ماه حقوق کارگران کارگران کارخانه فولاد نطنز

– عدم پرداخت 3ماه حقوق و2ماه حق بیمه 280کارگر کارخانه شیشه قزوین

– گزارش مشکلات رانندگان و کارگران سامانه ۵ بی آر تی شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

– اعتصاب سراسری پزشکان طرحی دراعتراض به عدم پرداخت مطالبات یکساله شان

– اعتصاب پزشکان درمانگاه بیمارستان امام رضا لار

– گزارش مشکلات رانندگان و کارگران سامانه ۵ بی آر تی شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

– تجمع اعتراضی دوباره بازاریان دهدشت نسبت به افتتاح فروشگاه افق کوروش شماره ۲

– تجمع بیماران «ام پی اس» مقابل وزارت بهداشت

– تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه ارومیه نسبت به پولی‌سازی دانشگاه مقابل دفتر رئیس

-193هزار تومان غرامت از کارافتادگی، توهین به کارگر است – راننده‌ای که پایش را از دست داده باید از کارافتاده کامل محسوب شود

– شب کاری با افزایش خطر ابتلا به دیابت همراه است

– جان باختن یکی از کارگران مصدوم حادثه انفجار شرکت ایستک خورشید زریوار اهواز*

ادامه اعتراضات کارگران پیمانکاری شرکت های پتروشیمی های مستقر در منطقه ویژه اقتصادی بندرامام نسبت به عدم یکسان سازی قراردادهای پیمانکاری و تبعیض در پرداخت حقوق باتجمع مقابل فرمانداری ماهشهر

روزچهارشنبه بیست وپنجم بهمن ماه، صدها کارگر پیمانکاری شرکت های پتروشیمی های مستقر در منطقه ویژه اقتصادی بندرامام باتجمع مقابل فرمانداری ماهشهربه اعتراضات دامنه دارشان نسبت به عدم یکسان سازی قراردادهای پیمانکاری و تبعیض در پرداخت حقوق ادامه دادند.

در بهمن ماه 1396کارگران پیمانکاری شرکت های پتروشیمی های مستقر در منطقه ویژه اقتصادی بندرامام اعتراضاتشان را به اشکال مختلف از اعتصاب،تجمع،تحریم غذا و…. نسبت به عدم یکسان سازی قراردادهای پیمانکاری و تبعیض در پرداخت حقوق بنمایش گذاشتند.

ازجمله کارگران پیمانکاری پتروشیمی فجردر روزهای اول بهمن ماه سال جاری حضور در سالن غذاخوری و صرف وعده ناهاری خودداری کردند وبعبارتی دیگر دست به تحریم غذا زدند.

بدنبال این اعتراضات در اواسط ماه جاری جلسه مدیران منابع انسانی هلدینگ خلیج فارس و اداره کار منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ونمایندگان کارگران پیمانکاری شرکت های پتروشیمی های منطقه درخصوص یکسان سازی قراردادهای پیمانکاری ورفع تبعیض در پرداخت حقوق،برگزارشد.

درادامه اعتراضات این اعتراضات روزدوشنبه بیست وسوم بهمن ماه، کارگران پتروشیمی بوعلی سینا با اعتصاب وتجمعشان خواهان صدور رأی نهایی اداره کار سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی درهمین رابطه شدند.

اعتصاب کارگران نی برنیشکر هفت تپه  به دلیل عدم پرداخت حقوق

اتحادیه آزاد کارگران ایران: بعد از ظهر امروز چهارشنبه 25 بهمن کارگران نی بر بابت اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای معوقه اشان دست از کار کشیدند.

طبق خبرهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران ، طبق روال کنونی پرداخت حقوق کارگران کشاورزی و نی بر شرکت نیشکر هفت تپه جلوتر از بقیه کارگران انجام میشده است .

این کارگران خواهان پرداخت حقوق ماههای آذر و دی هستند .

طبق گفته ی کارگران ،مدیریت شرکت به تازگی خواهان تعویض کارت بانکی آنان  از بانک ملی به بانک انصار شده است .

و شرط پرداخت حقوق های معوقه ی آنان را ، منوط به داشتن کارت بانک انصار ذکر نموده است.

یکی از کارگران طی تماس با اتحادیه آزاد کارگران ایران گفت : ما کارگران روز مزد فقط  روزی که کار میکنیم ،مزد داریم ؛حقوق برج 8و 9 روی هم 33روز کار کردیم.

بنابر این ما حقوق برج 10را هم  میخواهیم چون در برج 10 هم فقط 25 روز کار کردیم .

کارگران بخاطر نزدیک شدن به پایان سال ،نگران عدم پرداخت مطالبات و هزینه های سال نو خانواده هایشان هستند و به همین دلیل بعد از ناهار امروز چهارشنبه 25 بهمن همگی دست از کار کشیدند .

قابل ذکر است نی برها در دو قسمت فعلی و توسعه مشغول بکار میباشند که هر قسمت 30دسته دارد و هر دسته تقریبا 50نفرکارگر دارد.

1500 نفر در قسمت فعلی و 1500 در قسمت توسعه مشغول میباشند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران

25 بهمن 96

ادامه تجمعات اعتراضی کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه  نسبت به وضعیت نامعلوم پروژه‌های مسکونی سپیدار 2 و3 مقابل  شورای شهروشهرداری تهران

روزهای بیست وچهارم وبیست پنجم بهمن ماه،جمعی از کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه به اعتراضاتشان نسبت به وضعیت نامعلوم پروژه‌های مسکونی سپیدار 2 و3 باتجمع مقابل  شورای شهروشهرداری تهران ادامه دادند.

به گزارش کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، روز ۲۴بهمن ماه تعدادی از اعضای رانندگان شرکت واحد عضو پروژه مسکن سپیدار دووسه درمقابل شهرداری تهران دست به تجمع زدند ،این اعتراضات که دهمین روز خود را سپری میکند متاسفانه تاکنون ازسوی شهرداری و شورای شهر جوابی به معترضان داده نشده است . امروز دو ماشین ون نیروی انتظامی که تعدادی از یگان ویژه های ضد شورش درآن حضور داشتند می خواستند که به زور پلاکادر رانندگان معترض را جمع کنند که با مقاومت رانندگان روبرو شدند و این اعتراض با پلاکادر تا ساعت ۱۲ادامه داشت .

بنابه گزارش همین منبع،روز ۲۵بهمن یازدهمین روز از اعتراضات کارگران شرکت واحد عضو پروژه سپیدار۲و۳تعاونی مسکن در مقابل شهرداری تهران برگزارشد.

ادامه اعتراضات 97کارگر اخراجی شهرداری تاکستان نسبت به بلاتکیلفی معیشتی وشغلی وبی تفاوتی کارفرمای شرکت پیمانکاری ومسئولان طراز اول این شهر

اعتراضات97کارگر شهرداری تاکستان پس از 18ماه اخراج از کار نسبت به بلاتکیلفی معیشتی وشغلی وبی تفاوتی کارفرمای شرکت پیمانکاری ومسئولان طراز اول این شهر ادامه دارد.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ25بهمن،۹۷ نفر از کارگران قراردادی خدماتی شهرداری تاکستان در استان قزوین که تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری «پاکراه» هستند، با اتمام قرارداد از کار اخراج شدند.

از آن زمان تاکنون کارگران بیکار شده با طرح شکایت در هیات رسیدگی اداره کار شهرستان تاکستان، پیگیر مطالبات معوقه و بازگشت به‌ کار خود شده‌اند اما بلاتکلیفی آنها هنوز ادامه دارد.

در این زمینه یکی از کارگران اخراجی شهرداری تاکستان که دست‌کم ۶ تا ۸ سال در بخش خدماتی شهرداری تاکستان سابقه کاری دارد، می‌گوید: در حال حاضر دو روز به پایان مقرری بیمه بیکاری همه ما باقیمانده و این مسئله ما را از مدتها پیش نگران کرده است.

وی می‌گوید: در هیجده ماهی که اخراج شده‌‌ام در جستجوی کار به واحدهای صنعتی و خدماتی زیادی مراجعه کرده‌ام اما به دلیل شرایط سنی‌ام؛ تا این لحظه هیچ کاری برای من و سایر همکاران اخراجی‌ام پیدا نشده است.

او گفت: درحالی من و سایر همکارانم به دنبال ایجاد شرایط برای بازگشت به کار هستیم که چندین ماه است احکام بازگشت به کار خود را از هیات تشخیص و هیات حل اختلاف اداره کار تاکستان دریافت کرده‌ایم با این وجود نه کارفرما شرکت پیمانکاری و نه مسئولان شهری تاکستان با اشتغال دوباره ما در بخش خدماتی شهرداری موافق نیستند.

کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری:

تمام آنچه در بیانیه سه تشکل کارگری در مورد حداقل دستمزد به آن اشاره وتاکید شده است واقعی ، ودور از دسترس نیست

حاکمیت ده ها سال است بادور زدن تشکلهای مستقل کارگری و بی توجه به خواست واقعی کارگران (خود میبُرد و میدوزد ) وحداقل دستمزد را برای کارگران، در شورای عالی کار پشت درهای بسته ! در پایین ترین سطح تعیین میکند.

این در حالی است که علارغم اعلام دولتهای رنگا رنگ ، مبنی بر کمبود نقدینگی وبودجه و تحریم و رکود اقتصادی وغیره وذالک ، درآمد دولت   آنقدر زیادوگسترده هست، که دولت براحتی توانایی پرداخت حقوق کارگران به مقدار تعیین شده را داشته باشد.

لذا از این واقعیت نباید غافل ماند که اساسا دولت که حامی منافع سرمایه داران است با تعیین پایینترین سطح دستمزد که حتی با تورم جاری همخوانی ندارد دو تا هدف را دنبال میکند .

۱- اعمال سیاست بخورو نمیر به کارگران .وبستن راه پس وپیش از آنان !

۲- جبران کمبودهای نقدینگی، بدین معنی دولت هزینه هایی کذایی که برای خود تراشیده است از جیب کارگران پرداخت میکند .

ما مصرانه به این شیوه تاکنونی سه جانبه گر ایانه تعیین دستمزد اعتراض داریم .واز طرف دیگر هر میزان از دستمزدتعیین شده کمتر از حداقل دستمزد به میزان ۵ میلیون تومان را به تاراج بردن آشکار ماحصل دسترنج نیروی کار میدانیم .و برای برچیدن همه این مناسبات ضد کارگری با دیگر تشکلها وکارگران ، فریادواعتراضمان را گره خواهیم زد…..

کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری

۲۵ بهمن ۹۶

جوانمیر مرادی:با اعلام ملی شدن خط فقر، این بلای خانمان سوز نیز مقدس گردید!

منافع ملی، امنیت ملی، پول ملی، سرمایه داری ملی و هر پدیده دیگری که توسط متفکران طبقه حاکمه  بر اساس پاسداری از منافع خود در مقابل تعرض و سرپیچی فرودستان جامعه، باور و تئوری تقدیس آن خلق می شود و با بکارگیری ابزارهای سیستم حکومتی و دولتی، سعی در تبدیل آن به باور عمومی دارند، چنانچه مورد پذیرش و پرستش عموم جامعه قرار نگیرد، افراد جامعه به جرم تابو شکنی  و بی احترامی به مقدسات تراشیده شده ملی و غیره با برخورد قهرآمیز صاحبان قدرت مواجه می گردند.

طی چهل سال گذشته، هر گونه اعتراض به پایمال شدن حقوق اجتماعی و هر مطالبه ای توده ای که منافع اقلیت صاحب قدرت و سرمایه را به مخاطره انداخته است، دستگاههای فکری و ایدوئولوژیکی طبقه حاکمه، اعتراضات و خواستهای عمومی را به بهانه های تعرض به ارزش ها ی ملی و مذهبی و غیره  مستوجب سرکوب و مجازات دانسته و به اعمال سرکوبگرانه خود مشروعیت بخشیده اند.

تلاش صاحبان قدرت در محدوده جغرافیائی تحت حاکمیت خود برای تبدیل ایران به سرزمین مجزا و بریده از دنیا که بتوان هر بلائی را سر کارگر، معلم، مزدبگیر کم درآمد، زن و جوانش آورد و بتوانند به خواستهای توده ای به بهانه اینکه اینجا ایران است و قوانین، سنتها و باورهای منحصر خود را دارد، دهن کجی کنند، دوره ای چهل ساله را پشت سر گذاشته است. اعتصاب کارگر به خاطر به خطر انداختن امنیت و آرامش کارفرمایان زورگو و غاصب و دزدان و چپاولگران، حرام اعلام کردند، به زور حجاب را بر سر زنان که نیمی از جامعه را تشکیل می دهند، کردند، آزادی های اجتماعی ممنوع و حرام اعلام گردید و سرپیچی از هر یک از این خط و نشان ها مطابق قانون نوشته منحصر درون مرزهای ملی سزاوار سرکوب و زندان و شکنجه گردید.

اکنون و در هنگامه پایان سال، زمان تعیین حداقل دستمزد برای کارگران، «میدری» معاون وزیر کار، اندیشه «من درآوری» اقتصاددانان ملی در مورد خط فقر را معرفی می کند. خط فقر تازه کشف شده، آخرین حیله ای است که می خواهند با آن رسما عیار معیشت کارگران را از آنچه که تا حالا کاهش داده اند، کمتر و سبک تر کنند. 700 هزار تومان برای یک خانواده 5 نفره عیار جدید خط فقر ملی تعیین کرده اند و انتظار دارند دهها میلیون انسان با شنیدن واژه مقدس «ملی» از جا برخیزند و هورا بکشند تا کارفرمایان و دم و دستگاههای مدافعشان آسوده خاطر به چپاول و غارتشان بپردازند. سالیان سال است  کارگران برای افزایش حداقل دستمزد به میزان بالای خط فقر با مخالفت شورای عالی کار به بهانه های عدیده بی اساسی مانند «جنگ، اولویت سازندگی، تحریم، رکود اقتصادی و ضرورت حمایت از تولید ملی» همراه با سرکوبگری های همه دستگاههای حکومتی مواجه هستند. اما طی این سالیان طولانی گرچه همچنان دستمزد، پنج برابر زیر خط فقر است، ولی مبارزات کارگری بر سر افزایش مزد مطلوب خود بی وقفه ادامه داشته و هر ترفند و فریبکاری طرف مقابل خنثی گردیده است.

حالا بعد از خیزش سراسری و خیابانی مردم برای کسب حقوق دهها سال پایمال شده خود که کارگران، بیکاران و آسیب دیدگان از فقر و بیکاری بخش اعظم شرکت کنندگان را تشکیل می دهند و این خود، موقعیت کارگران را در رویاروئی طبقاتی، توان بیشتری بخشیده است، آخرین امید کارفرمایان و مدافعان آنان به «تاس» خط فقر ملی بسته شده است.

به طور حتم چسباندن واژه ملی به واژه شوم فقر، از جانب مقامات و تئوری پردازان خدوم سرمایه داران و کارفرمایان به عنوان آخرین بخت آزمائی جهت فریب کارگران نیز با باخت همراه خواهد بود. عموم جامعه و بخصوص کارگران با این نوع فریبکاری های به اصطلاح برانگیزاننده احساسات قومی، ملی و مذهبی کاملا آشنا هستند و به تجربه یافته اند که از این مقدسات چیزی غیر از فقر، نابرابری، تبعیض و بستن دهان که از جانب طبقه حاکمه به زور بر اکثریت جامعه تحمیل شده، نصیبشان نمی گردد ولی اقلیت صاحب ثروت و قدرت از هر امکان و مجالی برای بهره برداری خود برخوردار است.

ما کارگران همچنانکه تا به امروز فریب بازیها نخورده ایم و حق زندگی شایسته انسان امروزی مطابق با استانداردهای مدرن را مطالبه و خواست فوری خود در مقابل هر نوع اولویت، ضرورت و ملزومات چرخش تولید و نجات اقتصاد بحرانی و تأمین سود سرمایه داران، قرار داده ایم و از مبارزه برای تحقق این خواست انسانی و ضروری دست بر نداشته ایم، در ادامه نیز با توان بیشتر تا دست یابی به تمامی خواستهای خود مبارزه خواهیم کرد. اقتصاددانان جیره خوار و مقامات هر طور که مایلند عیار معیشت را پایین بیاورند. معیار ما رفاه، آرامش و آسایش است و تا رسیدن به آن از پای نخواهیم نشست.

جوانمیر مرادی      25/11/96

ندای زنان ایران:آتنا و گلرخ ،دختران انقلاب ویدا موحد،نرگس حسینی،سومین و چهارمین  …

بی شمار زنان خیابان انقلاب امتداد ندا آقا سلطان،ترانه موسوی و آتنا ها و گلرخ های 88 و آنها نیز امتداد 8 مارس 57 با شعار نه روسری نه توسری، نه شرقی نه غربی ، حقوق زن جهانیست می باشند. حقی که زنان از خیابانها و بلندی های شهر فریاد زدند تا اوین ها و قرچک هایی که سیاهی شبش ریحان چید که به خیال خامش صبح نشنود مشتهای آهنین آتناها و گلرخ ها و دختران انقلاب را که به دیوارش می کوبند و می گویند نمی پذیریم این ظلم و تباهی و اجبار و بی اختیاری را!

با تمام شور و شعف این روزهای نه گفتن به چند دهه بی حقوقی چند دهه خرد کردن کرامت و حرمت انسانی زنان، با تمام شجاعت و جسارت ستودنی دختران انقلاب که می ایستند و می گویند به کمتر از برابری و آزادی رضایت نمی دهیم حال این روزهای شهر تب آلود است وقتی دو تن از دختران انقلاب برای این ایستادن و جنگیدن و نپذیرفتن با ورق جانشان بازی می کنند ، آتنا دائمی و گلرخ ایرایی که از روز شنبه 23 بهمن ماه در اعتراض به ضرب و شتم و تبعید غیرقانونیشان از زندان اوین به زندان قرچک دست به اعتصاب غذا زدند و هم اکنون در یازدهمین روز اعتصاب غذا و چهارمین روز اعتصاب خشک هستند.

حال این روزهای شهر تب آلود است

وقتی جواب قوه ی قضائیه به قلب فشرده شده از درد و نگرانی مادر و پدر آتنا از وخامت حال دخترشان بی تفاوتی و از اتاق بیرون انداختنشان است!

حال این روزهای شهر تب آلود است وقتی ردپای اشک خواهران آتنا را می توان هر شب در مسیر زندان قرچک دید که میروند به دلبندشان، آتنایشان بگویند خواهر طاقت بیار پایان شب سیه،سپید است!

اتنا دایمی که به دلیل فعالیت در زمینه دفاع از حقوق کودکان و زنان و مخالفت با اعدام به ۷ سال زندان محکوم شد و گلرخ ایرایی نیز به جرم نوشتن کتاب چاپ نشده ای و  دستنوشته هایی در باره سنگسار به شش سال زندان محکوم شد.

در طی چند سال گدشته با پرونده سازی برای خواهران اتنا و همچنین با پرونده سازی های متمادی در زندان تلاش کرده اند اراده این زنان مصمم را در دفاع از انسانیت در هم شکنند و اینک با تبعید زنان استوار قدم به زندان قرچک ورامین که محل نگهداری جرایم غیر سیاسی می باشد می خواهند سرو قامتشان را خم کنند که آتنا و گلرخ با مایه گذاشتن از جانشان دست به اعتراض زده اند و مسؤلیت جان آنها مستقیما با حاکمانی است که در تمام شرایط ضدیت نظام یافته خود را بر علیه زنان در تمام قوانین و احکام نشان داده اند .

اتنا دایمی و گلرخ ایرایی به جرم دفاع ازحقوق کودکان و مبارزه علیه تبعیض جنسیتی در زندان هستند .

جای آتنا و گلرخ در زندان نیست و نمیتوانید با لگد مال کردن حقوق انسانی زندانیان سیاسی اراده آهنین انها را در هم بشکنید.

همانطور که جنبش زنان در راه کسب هویت انسانی خود سر باز ایستادن ندارد!

ندای زنان ایران

24 بهمن 96

پرداخت قطره چکانی 10ماه حقوق کارگران کارگران کارخانه فولاد نطنز

یکی از کارگران کارخانه  فولاد نطنز: بعد از گذشت مدتی بخشی از حقوق مهرماه 96 را دریافت کرده‌ایم.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ25بهمن،وی افزود: این بخش از حقوق مربوط به پایه حقوق کارگری است که به صورت خُرد به خُرد به کارگران داده شده است که حدود نیمی از حقوق را در بر می‌گیرد.

این کارگر فولاد نطنز گفت: بخش دوم حقوق که شامل حق شیفت، حق مسئولیت و دیگر مسائل می‌شود هنوز پرداخت نشده است و مشخص نیست تا چه زمانی پرداخت شود.

وی تصریح کرد: مسئولان فولاد نطنز دائماً به ما می‌گویند که این بخش از حقوقتان پرداخت می‌شود، اما هیچ تاریخ و زمان مشخصی ندارد و از آنجایی که نزدیک ایام نوروز هستیم، با این وضعیت باز هم شرمنده خانواده خود خواهیم شد.

یکی دیگر از کارگران فولاد نطنزگفت:با پرداخت بخشی از حقوق مهرماه 96 که در چند روز گذشته به صورت خُرد خُرد پرداخت شده است، حقوق ماه‌های مهر، آبان، آذر، دی و اسفند 95 و بخشی از حقوق مهرماه 96 و ماه‌های آبان، آذر و دی‌ماه سال جاری را از این شرکت طلب کار هستیم و تا این لحظه که اواخر بهمن‌ماه هستیم بدون احتساب این ماه حدود هشت ماه و نیم حقوق دریافت نکرده‌ایم.

عدم پرداخت 3ماه حقوق و2ماه حق بیمه 280کارگر کارخانه شیشه قزوین

3ماه حقوق و2ماه حق بیمه 280کارگر کارخانه شیشه قزوین پرداخت نشده است.

بنابه گزارشی که25بهمن رسانه ای شد، کارگران شیشه قزوین که تعداد آنها حدود ۲۸۰ نفر است، در توضیح طلب وصول نشده خود گفتند: مطالبات مزدی ما مربوط به طلب ماه‌های آبان، آذر و دیماه سال جاری می‌شود. همچنین کارفرما حق بیمه ما را در دو ماه گذشته (آذر و دی) پرداخت نکرده است.

یکی از کارگران شاغل در کارخانه شیشه قزوین گفت: دستمزد مهر ماه را اخیرا دریافت کرده‌ایم با این حال کارفرما وعده پرداخت بخش دیگری از مطابات عقب مانده مزدی و بیمه‌ای‌مان را در هفته‌های آتی داده است.

وی با بیان اینکه هرکدام از ما به‌صورت میانگین ۱۵ تا ۲۰ سال سابقه کار داریم، گفت: در آستانه نوروز و سال ۹۷ جدا از مطالبات مزدی سه ماه گذشته، کارفرما در این موقع از سال حداقل بخشی از عیدی سال جاری را به کارگران پرداخت می‌کرد اما هنوز این اتفاق نیفتاده است.

گزارش مشکلات رانندگان و کارگران سامانه ۵ بی آر تی شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

رادیاتور شوفاژ نمازخانه خراب است و نمازخانه در حال حاضر فاقد سیستم گرمایش می باشد.

سرویس های بهداشتی حتی در داخل توقفگاه مایع دستشویی ندارند و علی رغم مراجعات کارگران به مسئولین و پیگیری های صورت گرفته ترتیب اثر داده نشده است.

در دوره مدیریت پیمان سنندجی هر زمان اعتراضات و تجمعات کارگران کمتر شد؛ مدیریت شرایط کار را سخت تر و مزایای کارگران را پرداخت نکرد. برای جلوگیری از این روند باید اعتراضات گسترش یابد.

برگرفته از کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

اعتصاب سراسری پزشکان طرحی دراعتراض به عدم پرداخت مطالبات یکساله شان

روزچهارشنبه بیست وپنجم بهمن ماه، پزشکان طرحی سراسر کشوردراعتراض به عدم پرداخت مطالبات یکساله شان دست به اعتصاب زدند.

به گزارش کانال خبری پزشکان، علیرغم تهدیدات و وعده‌ها، اعتصاب سراسری پزشکان طرحی در اکثر مراکزی که اعلام آمادگی کرده بودند، آغاز شد.

براساس گزارشات برخی از پزشکان ضریب کا در حدود ۱۱۵ شهر ذیل، صبح امروز چهارشنبه ۲۵ بهمن از حضور در درمانگاه‌ها و ویزیت بیماران غیراورژانس اجتناب کردند:

١- كاشمر

٢- بردسكن

٣- تايباد

٤- بجستان

٥ – تربت جام

٦ – ايذه

٧ -باغ ملك

٨ -رامهرمز

٩ -اميديه

١٠ -بهبهان

١١ -مسجد سليمان

١٢ -دزفول

١٣- خوي

١٤- تكاب

۱۵-دورود

۱۶-الیگودرز

۱۷-بروجرد

۱۸-ازنا

۱۹-کوهدشت

٢٠- خلخال

٢١- خرمدره

٢٢- ابهر

٢٣- خدابنده

۲۴- شهربابک

۲۵- جیرفت

۲۶- بم

٢٧-انديمشك

٢٨- بناب

٢٩- شبستر

٣٠- هريس

٣١- اهر

٣٢- اسكو

٣٣- آذرشهر

٣٤- عجب شير

۳۵- بستک

۳۶‌- بندر لنگه

٣٧- دهدشت

۳۸- نوراباد

٣٩- پارس آباد

٤٠-علي اباد كتول

٤١- نكا

۴۲-اسفراین

۴۳- طبس

۴۴-شاهرود

۴۵-نقده

۴۶-لار

۴۷- ارومیه

۴۸- دلیجان

٤٩- محلات

٥٠- ساوه

٥١- استهبان

٥٢- لامرد

٥٣- نکا

٥٤- فاروج

٥٥- بجنورد

٥٦- شیروان

٥٧- زرقان

٥٨- اسدیه

٥٩- زرندیه

٦٠- جاجرم

٦١- تنکابن

٦٢- آغاجاری

٦٣- سربیشه

٦٤- فیروزاباد فارس

٦٥- دیلم

٦٦- درگز

٦٧- ورزقان

٦٨- بهشهر

٦٩- گلوگاه

٧٠- زيراب

٧١- مرند

٧٢-خورموج

۷۳-گرمی

۷۴.مرودشت

۷۵.محمود آباد

۷۶.گراش

۷۷.اقلید

۷۸.سرخس

۷۹.بروجن

۸۰.خواف

۸۱.رزن

۸۲.بهار

۸۳.کبودر آهنگ

۸۴.فامنین

۸۵.میبد

۸۶.اردکان

۸۷.یاسوج

۸۸.سیرجان

۸۹.سرپل ذهاب

۹۰.صحنه

۹۱.بافق

۹۲.مهران

۹۳.حاجی آباد

۹۴. میناب

۹۵.سلماس

۹۶.آشخانه

۹۷.رودان

۹۸.گناباد

۹۹. پلدختر

۱۰۰.سپيد دشت

۱۰۱. شوش

١٠٢.الشتر

۱۰۳.اق قلا

۱۰۴.نور

۱۰۵.داراب

۱۰۶.آباده

۱۰۷.چالدران

۱۰۸.تاکستان

۱۰۹.نهاوند

۱۱۰.کمیجان

۱۱۱-چابهار

١١٢-اردستان

١١٣-بندر گناوه

۱۱۴-اسدآباد

۱۱۵-لنده

اعتصاب پزشکان درمانگاه بیمارستان امام رضا لار

روز چهارشنبه بیست وپنجم بهمن ماه،جمعی از پزشکان درمانگاه بیمارستان لار در اعتراض به عدم دریافت معوقاتشان در محل کارشان حضور نیافتند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،امروز ۲۵ بهمن ماه ۹۶،پزشکان متخصص شهر لار، طبق قرار سراسر کشوری جهت اعتراض به تاخیر پرداخت معوقات یک‌ساله و موارد ناعادلانه، تصمیم به همراهی با پزشکان سراسر ایران داشتند.

تجمع اعتراضی دوباره بازاریان دهدشت نسبت به افتتاح فروشگاه افق کوروش شماره ۲

روزچهارشنبه بیست وپنجم بهمن ماه،بازاریان و ااصناف شهردهدشت در اعتراض به افتتاح و راه‌اندازی فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش 2دست به تجمع زدند.

به گزارش یک منبع خبری محلی، مدت‌هاست که راه اندازی فروشگاه افق کوروش در شهر دهدشت به دغدغه اصلی بازاریان این شهر تبدیل شده و کار را به یک بحران اجتماعی و اقتصادی تبدیل کرده است.

این فروشگاه که به گفته مسئولان شهرستان کهگیلویه تمامی مجوزهای لازم را از مرکز یعنی تهران اخذ می‌کند در شهریور سال ۹۵ در دهدشت افتتاح شد.

بازاریان دهدشت امروز در دومین تجمع خود جلوی فروشگاه شماره ۲ تجمع کرده و خواستار تعطیلی این فروشگاه شدند.

یکی از بازاریان دهدشتی گفت: فروشگاه افف کوروش روی کالاهای خاصی مانور تبلیغاتی می‌کند و حتی زیر قیمت خرید می می‌فروشد و در عوض روی کالاهای دیگر که مردم کمتر روی آنها حساس هستند، چند برابرقیمت می‌فروشد.

وی با ذکر مثالی گفت: مثلاً ماست سون ۱/۵ کیلو را ما می‌خریم ۶۷۰۰ تومان از شرکت کاله ولی اون می‌فروشد ۵۶۰۰ تومان ولی در عوض الوئورا نیم لیتر جینوورا که ۲۲۷۵ تومان خریدش هست را که بدون نظارت سازمان حمایت مصرف کنندگان قیمت زدند، روی جلد ۵۰۰۰ تومان و با تخفیف می فروشد ۴۰۰۰ تومان در صورتی که از نطر قانونی و عرف بازار باید تقریباً ۲۷۰۰ تومان بفروشد.

براساس این گزارش افتتاح فروشگاه اول در دهدشت موجی از نارضایتی را به وجود آورده که با توجه به اینکه این شهرستان در حوزه‌های صنعتی و کشاورزی درآمدزایی و تولید و اشتغالزایی خاصی ندارد جوانان این شهر به شغل‌های خدماتی و فروشگاهی روی آوردند که با توجه به راه اندازی افق کوروش اکثراً آنها با مشکل مواجه شدند و زیر بارسنگین قسط وام و کرایه مغازه‌ها مانده و تعدادی ورشکسته و عده‌ای هم از شهر مهاجرت کردند.

تجمع بیماران «ام پی اس» مقابل وزارت بهداشت

صبح روز گذشته(24بهمن)، خانواده‌های بیماران مبتلا به «ام‌پی‌اس» برای بار چندم مقابل وزارت بهداشت تجمع کردند.

براساس گزارشی که 25بهمن رسانه ای شد،شماری از والدین کودکان مبتلا به «ام.پی. اس» صبح روز گذشته برای بار چندم در اعتراض به در دسترس نبودن داروی مورد نیاز این بیماری نادر مقابل وزارت بهداشت تجمع کردند.

این تجمع از ساعت 9 صبح روز گذشته آغاز شد. به گفته این افراد، داروی بیماران «ام پی اس» وارداتی بوده و در حال حاضر این داروها تنها در اختیار تعدادی محدودی از کودکان قرار می‌گیرد.

مادر یکی از بیماران مبتلا به ام‌پی‌اسدر خصوص دلیل این تجمع اظهار داشت: ما در تاریخ 14 بهمن ماه به دلیل مشکلاتی که برای کودکان ما به وجود آمده بود مقابل سازمان غذا و دارو اعتراض خود را اعلام کردیم و مسئولان این سازمان قول دادند که پس از گذشت 2 الی 3 روز یک کارگروهی با حضور معاونان وزیر بهداشت برای بررسی مشکلات فرزندانمان برگزار شود.

وی افزود: همچنین مسئولان وزارت بهداشت به ما وعده دادند که هزینه‌های درمانی مانند ارتوپد و معاینات چشمی فرزندان توسط بیمارستان‌ها به صورت رایگان انجام شود اما پس از چند روز از این وعده‌ها مجدداً به مسئولان وزارت بهداشت مراجعه کردیم که به ما اعلام کردند به دلیل نزدیک بودن دهه فجر این جلسه پس از این ایام برگزار خواهد شد.

روز گذشته برای پیگیری مطالباتمان مجدداً تصمیم گرفتیم که مقابل وزارت بهداشت حضور یابیم که به ما اعلام شد که جلسه برگزار شده است و مسئولان وعده داده‌اند که به 30 نفر از کودکان آنزیم داده خواهد شد. برخی از کودکان مبتلا به ام‌پی‌اس آنزیم تیپ یک و 6 مصرف می‌کردند که این آنزیم‌ها کاربرد نداشته و قرار شد مقدار آنها کمتر شود و به بیمارانی که ممکن است مصرف این دارو به بهبود آن‌ها کمک می‌شود داده شود.

مادر این کودک مبتلا به ام‌پی‌اس افزود: همچنین مسئولان وزارت بهداشت مجدداً وعده دادند که برای دو گروه دیگر از بیماران آنزیم تهیه شود و در اختیار آنها قرار بگیرد که مقرر شد این اقدام در سال آینده و پس از تعطیلات نوروزی انجام شود.

وی در پایان گفت: مسئولان وزارت بهداشت اعلام کرده‌اند که پس از بررسی و معاینات مجدد توسط پزشکان این آنزیم‌ها در اختیار بیماران قرار خواهد گرفت که این در حالی است که بسیاری از کودکان از پزشکان خود تأییدیه بیماری دریافت کرده‌اند. در حال حاضر خانواده‌های این بیماران ماهیانه مبلغی حدود 2 میلیون و 800 هزار تومان تا 4 میلیون تومان برای درمان کودکانشان هزینه می‌کنند که قرار شد وزارت بهداشت این هزینه را هم بر عهده بگیرد.

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه ارومیه نسبت به پولی‌سازی دانشگاه مقابل دفتر رئیس

ظهر روز چهارشنبه بیست وپنجم بهمن ماه،جمعی از دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه ارومیه در اعتراض به پولی‌سازی دانشگاه‌ها در مقابل دفتر رئیس دانشگاه تجمع کردند.

برپایه گزارشات منتشره، در این تجمع اعتراضی که توسط دانشجویان دوره روزانه دانشگاه ارومیه برپاشده بود، دانشجویان پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها شعارهایی از جمله «دانشجو پول ندارد، مسئول مشکل ندارد»، «نه به پولی‌سازی دانشگاه‌ها» و غیره نقش بسته بود.

بنا بهمین گزارشات، همچنین دانشجویان در این تجمع به پرداخت دروس مردودی ۳ واحدی که هزینه آن ۶۰۰ هزار تومان است، اعتراض دارند و مطالبه دانشجویان این است که باید تخفیف داده شود یا این هزینه گرفته نشود.

193هزار تومان غرامت از کارافتادگی، توهین به کارگر است – راننده‌ای که پایش را از دست داده باید از کارافتاده کامل محسوب شود

اگر قرار است فقط ۱۹۳ هزار تومان غرامت از کارافتادگی به راننده‌ای بپردازند که پای چپش را از دست داده، هیچ نپردازند بهتر است.

«کمال فیضی»، راننده مریوانی که پای چپش را از دست داده و در کمیسیون‌های پزشکی، میزان ازکارافتادگی او را چهل درصد تعیین کرده‌اند و به او فقط ۱۹۳ هزارتومان غرامت ماهانه تعلق گرفته‌است، این روزها دوباره به حکم صادره که در تجدیدنظر نیز تایید شده، اعتراض دارد و می‌گوید: راهی برای امرار معاش ندارم؛ با پنج سر عائله و ماهی ۱۹۳ هزار تومان چه کنم!؟

براساس گزارش منتشره، علیرضا مقدم (وکیل دادگستری و کارشناس حقوقی) در ارتباط با سرنوشت این کارگرِ خانه‌نشین می‌گوید: صدور چنین آرایی توسط کمیسیون‌های پزشکی با فلسفه و روح قوانین کار و تامین اجتماعی از اساس منافات دارد.

این وکیل دادگستری که معتقد است هدف قانونگذار از اینکه آمده در متن قوانین، بحث غرامت و مستمریِ ازکارافتادگی را گنجانده، حمایت از کارگر بوده، می‌گوید: ۱۹۳ هزار تومان غرامت از کارافتادگی برای راننده‌ای که پای چپش را حین کار از دست داده و سالها سابقه بیمه‌پردازی دارد، نه تنها حمایت از کارگر نیست، بلکه با فلسفه حمایت از نیروی کار در تضاد ماهوی است.

او می‌گوید: این نوع آرا، نه تنها مشکلات معیشتی کارگرانِ آسیب‌دیده را مرتفع نمی‌کنند، بلکه توهین به کارگر محسوب می‌شوند؛ چراکه با پرداخت ۱۹۳ هزار تومان گویی دارند به کارگر صدقه می‌دهند.

مقدم معتقد است؛ پرداخت غرامت در این سطوح نازل، از نظر روحی نیز مصائبی برای کارگر به وجود می‌آورد؛ کارگر حس صدقه بگیری پیدا می‌کند و مع‌الاسف به هرجا هم که رجوع می‌کند، می‌گویند قانون است و کاری نمی‌توان کرد؛ لذا باید بسوزد و بسازد و دم برنیاورد.

چاره چیست؟ راهکارهای حقوقی کجاست؟

از مقدم می‌پرسیم چاره کار چیست؛ از نظر حقوقی چه راهکاری وجود دارد که کارگران حادثه‌دیده دچار چنین مکافاتی نشوند؟ او در پاسخ می‌گوید: اول اینکه کمیسیون‌های پزشکی در تعیین درصدهای ازکارافتادگی باید به روح قوانین حمایتی دقت کنند و درصد ازکارافتادگی را براساس شغل کارگر تعیین کنند. راننده‌ای که پای چپش را از دست داده، باید ازکارافتاده کامل محسوب شود؛ یعنی باید صد درصد از کارافتادگی بگیرد. همینطور کارگر فرشبافی که انگشتان دستش حین کار قطع شده‌است.

او راهکار بعدی را اهتمام قانونگذار برای انجام اصلاحاتِ ضروری می‌داند و می‌گوید: قانونگذار اگر نقصی در اجرای قانون می‌بیند که با روح آن تناقض دارد، بایستی برای اصلاح قانون اقدام کند؛ سوال اینجاست چرا نماینده‌های مجلس برای اصلاح قانون ازکارافتادگی اقدام نمی‌کنند؟

به گفته این کارشناس حقوقی، تاکنون همه تلاش‌های بالادستی‌ها برای اصلاح قوانین مربوط به کارگران در جهت حمایت از کارفرمایان و زدودن حقوق حمایتی بوده‌است. اشاره او به تلاش‌ دولت‌ها برای اصلاح قانون کار به نفع کارفرمایان است.

او ادامه می دهد: باید پرسید چرا  برای یکبار هم که شده، به نفع کارگران وارد میدان نمی‌شوند و قوانین را به‌گونه‌ای اصلاح نمی‌کنند که منفعتی برای نیروی کار تامین شود؟

مقدم تاکید می‌کند: تشکل‌های کارگری نیز باید در این عرصه ورود کنند و تغییر قوانین مربوط به ازکارافتادگی را به گونه‌ای که شغل کارگر و میزان کاهش قدرت کار او درنظر گرفته شود، در فهرست مطالبات خود قرار دهند و از دولت و مجلس به جد بخواهند که به این مطالبه جدی پاسخ دهند.

شب کاری با افزایش خطر ابتلا به دیابت همراه است

محققان هشدار می دهند افرادی که شیفت شب کار می کنند در معرض ریسک بالا ابتلا به دیابت نوع۲، که پیش فاکتور بیماری های قلبی است قرار دارند.

برپایه گزارش منتشره، مطالعات گوناگون نشان داده اند که شیفت های کاری شبانه غالبا منجر به عدم تعادل در سیستم بدن شده که نهایتاً منجر به مشکلات سلامت می شود.

اگرچه برخی افراد در شیفت های شبانه احساس آرامش دارند اما سلامت بدن متحمل تغییرات زیادی در ساعت بدن و سبک زندگی می شود.

دیابت نوع۲ یک مشکل مزمن است که بر طریقه فرآوری قند خون در بدن تاثیر می گذارد.

مطالعه محققان دانشگاه کلورادو نشان می دهد افرادی که شیفت های کاری نامنظم یا چرخشی بخصوص در شب دارند ۴۴ درصد بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع۲ قرار دارند.

بعلاوه در مقایسه با کارگران روزکار، تمام کارگران شیفتی در معرض ابتلا به دیابت نوع۲ قرار دارند.

«سین وتر»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «ما به رابطه بین تعداد دفعات شب کاری و ریسک ابتلا به دیابت نوع۲ پی بردیم، بطوریکه هر چقدر افراد تعداد دفعات کار شیفتی شان بیشتر باشد احتمال ابتلا به بیماری در انها بالاتر خواهد بود.»

جان باختن یکی از کارگران مصدوم حادثه انفجار شرکت ایستک خورشید زریوار اهواز*

روز سه شنبه بیست وچهارم بهمن ماه، یکی از کارگران مصدوم حادثه انفجار شرکت ایستک خورشید زریوار اهواز بر اثر شدت جراحات در بیمارستانی در اهواز جانش را ازدست داد.

به گزارش یک منبع خبری کردستان، عطا داراشی ٣٨ ساله اهل روستای “دیور” از توابع سروآباد، یکی از کارگران مصدوم حادثه انفجارشرکت ایستک خورشید زریوار اهواز براثر شدت جراحات وارده ناشی از سوختگی جانش را ازدست داد.

* مصدومیت 9کارگریک شرکت غذایی اهوازدرحادثه انفجارگاز

‌معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خوزستان از مصدوم‌شدن 9 کارگردر حادثه انفجار گاز در یک شرکت غذایی در اهواز خبر داد.

صادق سلامت گفت: حوالی ساعت 20:30  روز گذشته(23بهمن) حادثه انفجار گاز در طبقه فوقانی یک شرکت غذایی واقع در میدان سه راهی تپه( میدان چهار اسب) به سمت برومی به جمعیت هلال احمر اطلاع رسانی شد.

‌وی افزود: در این حادثه که منجر به آتش‌سوزی و فرو ریختن بخشی از ساختمان این شرکت شده بود، 9 نفر دچار سوختگی شدند.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خوزستان ادامه داد: مصدومان این حادثه پس از رهاسازی توسط نیروهای فوریت‌های پزشکی و جمعیت هلال احمر به بیمارستان سوانح و سوختگی آیت الله طالقانی اهواز و دیگر مراکز درمانی انتقال یافتند.

‌وی در خصوص علت وقوع این حادثه عنوان کرد: این حادثه به علت انفجار پیک نیک گاز در یک اتاق در طبقه فوقانی این شرکت رخ داد و تمام مصدومان این حادثه از کارگران شرکت بودند.

یک منبع خبری از کردستان 8کارگرمصدوم این حادثه را اهل مریوان وسروآباد گزارش کرد ونوشت:

هشت کارگر جوان در اهواز بە دلیل انفجار کپسول گاز زخمی و راهی مراکز درمانی اهواز شدند.

این کارگران در شرکت ایستک خورشید زریوار اهواز کار می کردند.

منبع دیگری اسامی کارگران زخمی این حادثه رابقرارزیر اعلام داشت:

١- عطا داراشی ٣٨ ساله ٢- زانیار داردان ٢٣ ساله ٣- عدنان سعیدی ٢٤ ساله ٤- نریمان داردان ١٩ ساله ٥- محمد کریم ٦- آریز برادر محمد کریم ٧- عبدالرحمن کریمی ٨- محمد یوسفی

بیست وپنجم بهمن ماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com