اخباروگزارشات کارگری25اسفند1396

admin   مارس 16, 2018   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری25اسفند1396 بسته هستند

بایگانی

تجمع کنندگان بازداشتی روزجهانی زن مقابل وزارت کار آزاد باید گردند

علی افسونگر، علی سالم،‌ پیمان چهرازی، مهرداد قاضی‌ و جواد عباس توللی

– ادامه اعتصاب وتجمع کارگران سد شفارود دراعتراض به عدم پرداخت4ماه حقوق،حق عیدی وسنوات

– جوانمیر مرادی:نگرانی رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری را جدی بگیرید!

– عدم پرداخت ماه ها حقوق کارگران شرکت جنگل شفارود

– عدم پرداخت 4ماه حقوق کارگران شرکت مهندسین مشاور پژوهش‌های ساختمانی ایران

– عدم پرداخت4ماه حقوق،عیدی  وحق سنوات کارگران کارخانه کاشی و سرامیک نیلوفر

– ادامه اعتراضات دامنه دارصدها کشاورز شرق اصفهان نسبت به عدم اختصاص حق آبه باراهپیمایی در سطح شهر و تجمع در ضلع جنوبی پل خواجو،مقابل صدا وسیماو…

– تجمع اعتراضی اهالی سیلاب و کلوار شهرستان بویراحمد نسبت به نداشتن آب شرب مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد

ادامه اعتصاب وتجمع کارگران سد شفارود دراعتراض به عدم پرداخت4ماه حقوق،حق عیدی وسنوات

روزپنج شنبه بیست وچهارم اسفند ماه برای دومین روزمتوالی*، کارگران سد شفارود دراعتراض به عدم پرداخت4ماه حقوق،حق عیدی وسنوات به اعتصاب وتجمعشان مقابل ساختمان شرکت ژیان ادامه داد.

به گزارش یک منبع خبری محلی، کارگران سد شفارود رضوانشهر صبح روزپنج شنبه در اعتراض به ۴ ماه حقوق معوق خود و عدم پرداخت عیدی و سنوات برای دومین روز در مقابل ساختمان شرکت ژیان اعتصاب کردند.

* دور جدید اعتصاب وتجمع کارگران سد شفارود دراعتراض به عدم پرداخت4ماه حقوق،حق عیدی وسنوات و وعده ها توخالی

از صبح روز چهارشنبه بیست وسوم اسفند ماه برای باری دیگر، دراعتراض به عدم پرداخت4ماه حقوق،حق عیدی وسنوات و وعده ها توخالی دست از کار کشیده ومقابل ساختمان شرکت ژیان تجمع کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،کارگران معترض می‌گویند مسئولان به آنها وعده داده بودند که معوقات آنها تا پایان اسفند ماه امسال پرداخت شود اما برخی سخنان ضمنی مسئولان حکایت از عدم پرداخت این معوقات تا پایان سال دارد.

جوانمیر مرادی:نگرانی رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری را جدی بگیرید!

حسن صادقی نسبت به برگزاری مراسمات فرمایشی دولتی روز کارگر ابراز نگرانی جدی کرد و به همه دستگاهها این گونه هشدار داد: اگر حواسمان نباشد ما و شما را بر دیوار خواهند کوبید!

حسن صادقی ضمن اعتراف به تعلق داشتن پایین ترین میزان حقوق در جهان به کارگران ایران که خود او دیگر عوامل همدستش در نزول این بلا بر سر کارگران مستقیما دخالت داشته اند، خوب می داند که چه درجه از نفرت و خشم دهها میلیون کارگر طی دهها سال انباشته شده و امروز در حال فوران است و براستی که نه تنها هر یک از آنهائی که به کمک سرکوب و بازداشت و زندان، فقر و گرسنگی را بر کارگران و مزدبگیران محروم تحمیل کرده اند را بر دیوار بین فقر و ثروت و سرمایه های افسانه ای خواهد کوبید، بلکه خود دیوار و دژهای مراقبت از سود ورزی، اختلاس، چپاول و دزدی را هم از جا خواهد کند.

مراسم فرمایشی روز کارگر به گفته صادقی قرار است ستادی با عضویت نمایندگان کانون شوراهای اسلامی کار، کانون بازنشستگان، انجمن‌های صنفی، خانه کارگر و همچنین نمایندگان سایر وزارتخانه‌ها یعنی کل مجموعه دولت از وزارتخانه ها گرفته تا تشکلهای ضد کارگری و دستگاههای قضائی، امنیتی و انتظامی اداره و هدایت ‌کنند و خطاب به این همه دستگاه ها و وزارتخانه های حکومتی است که هشدار می دهد: نباید اجازه دهیم که عنان راهپیمایی‌های خانه کارگر از دست‌مان خارج شود و ادامه می دهد:‌ قطعا عده‌ای برای ایجاد مزاحمت وارد می‌شوند و باید حواس‌مان به آنها باشد. تاکید دارم که اگر به هوش نباشیم، شما و ما را به دیوار می‌کوبند لذا بازهم بر اهمیت همکاری بین تمامی دستگاه‌ها برای برگزاری هفته کارگر تاکید می‌کنم.

مبارزات و اعتراضات گسترده و پی در پی کارگران در کارخانه ها، خیابانها و مقابل ادارات و مجلس و وزارتخانه ها که با حمایت های وسیع جامعه روبرو گشتند، اعتراضات خیابانی میلیون ها انسان به تنگ آمده از فقر، بیکاری و گرانی را به دنبال آورد و به مبارزات دیگر بخش های معترض و آزادیخواه پیوند زد، اکنون نیروئی دهها میلیونی را به اعتراض کشانده است و دیگر امکان برگزاری مراسمات نمایشی به خانه کارگری ها و شورای اسلامی ها و دیگر همدستانشان با ریاکاری و توهم پراکنی را نمی دهد. به همین خاطر امسال مراسم دولتی ها در روز کارگر یک قشون کشی عریان در برابر کارگران خواهد بود و صادقی از همین حالا زنگ خطر را به صدا در آورده است که باید همکاری بین تمامی دستگاهها (مطمئنا منظورش دستگاههای سرکوب از قضائی گرفته تا امنیتی و انتظامی و غیره است) ایجاد گردد و مواظب باشند کارگران خشمگین عنان از دست قشون ضد کارگر نگیرند و درهمشان نکوبند.

کارگران، مزدبگیران محروم ، بیکاران، جوانان و زنانی که دی ماه علیه فقر، بیکاری و گرانی در بیش از صد شهر به خیابان آمدند و شدیدا سرکوب شدند، مطالبه گرتر و معترض تر از گذشته به اعتراضات و اعتصابات و تجمعات خود در جای جای ایران ادامه می دهند. سرکوب شده اند اما منکوب نشده اند و به هر شیوه ای که امکانش را بیابند به شرایط زندگی غیر انسانی ای که با زور و سرکوب متحمل شده اند، اعتراض می کند.

صادقی حق دارد که تا این حد نگران و پریشان است و بر حفظ هوشیاری همه دستگاهها تأکید می کند. آن یک عده ای که این چنین وی را نگران کرده است، همین توده های میلیونی کارگران و بیکاران و محرومان هستند که صادقی و شرکایش در ایجاد این شرایط زندگی غیر انسانی ای که به قهر دره فقر و نابودی پرتشان کرده، نقش و دخالت داشته اند و او می داند که بر روی چه آتشفشان در حال فورانی قرار گرفته اند.

توازن قوائی که طی یک سال گذشته و بویژه بعد از اعتراضات خیابانی دی ماه، به نفع مبارزات کارگری تغییر یافته و شرایط و فضای اجتماعی ای که طی این مدت ایجاد گشته است، امکان برگزاری مراسمات باشکوه روز جهانی کارگر در سراسر ایران توسط خود کارگران را مهیا ساخته است که کارگران باید از آن بهره گیری کنند و متحدانه در آن روز فریادهایشان علیه فقر، بیکاری، گرانی و حقوق 5 برابر زیر خط فقر را بلند کنند.

با امید به برگزاری هر چه باشکوه تر مراسمات مستقل کارگری روز جهانی کارگر

جوانمیر مرادی       25/12/1396

عدم پرداخت ماه ها حقوق کارگران شرکت جنگل شفارود

ماه ها حقوق کارگران شرکت جنگل شفارود پرداخت نشده است.

به گزارش یک منبع خبری محلی،یک منبع کارگری در شرکت سهامی جنگل شفارود رضوانشهر با بیان اینکه کارگران شرکت سهامی جنگل شفارود از ۶ تا ۸ ماه حقوق معوق دارند اظهار داشت: کارگران شرکت جنگل شفارود تقریباً ۶ ماه است که حقوق نگرفته‌اند.

وی افزود: هم اکنون بسیاری از کارگران جنگل شفارود نان روزانه خود را هم قسطی می‌خرند و هر روز با سر خمیده به منزل بروند و دوستان مسئول به ریش آنها می‌خندند و به آن‌ها وعده وعید دروغ می‌دهند.

این منبع کارگری ادامه داد: نیروهای قرار دادی شرکت اکنون حدود ۸ ماه حقوق است که حقوقی دریافت نکرده‌اند و از نظر امکانات هم نگهبانان شرکت اگر بخواهند ۴ لیتر گازوئیل از مسئولان بگیرند دست مسئولان می‌لرزد.

وی در پایان گفت: کارگران شرکت شفارود اکنون اگر حقوقی هم دریافت کنند باید صرف بدهکاری‌های خود کنند و متأسفانه مسئولان به فکر این کارگران نیستند.

عدم پرداخت 4ماه حقوق کارگران شرکت مهندسین مشاور پژوهش‌های ساختمانی ایران

4ماه حقوق حقوق کارگران شرکت مهندسین مشاور پژوهش‌های ساختمانی ایران یکی از شرکت‌های مشاور طرف قرارداد شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل‌ونقل کشور،پرداخت نشده است.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ25اسفند،شرکت مهندسین مشاور پژوهش‌های ساختمانی ایران که در حوزه طراحی و ساخت ایستگاه‌های قطار با شرکت ساخت و توسعه زیرساخت‌های حمل‌ونقل کشور همکاری می‌کند، حدود 4 ماه است که حقوق کارگران خود را پرداخت نکرده است.

به گفته یکی از کارگران این شرکت، آخرین پرداختی مربوط به دی ماه امسال و حقوق آبان‌ماه بوده است.

بنابهمین گزارش،مطالبات مهندسین مشاور پژوهش‌های ساختمانی از شرکت ساخت رقم پایینی است که به نظر نمی‌رسد ارتباطی با عدم پرداخت حقوق کارگران شرکت مذکور داشته باشد.

این شرکت به تازگی بخشی از طلب خود را در قالب اسناد خزانه دریافت کرده، اما به نظر می‌رسد با توجه به عدم تمایل به پرداخت تنزیل شرایط به نحوی پیش رفته تا پرداخت حقوق کارگران از سوی شرکت نامبرده با تاخیر مواجه شود.

عدم پرداخت4ماه حقوق،عیدی  وحق سنوات کارگران کارخانه کاشی و سرامیک نیلوفر

چهار ماه حقوق ،عیدی  وحق سنوات کارگران کارخانه کاشی و سرامیک نیلوفرواقع در استان خراسان جنوبی پرداخت نشده است.

برپایه گزارش رسانه ای شده بتاریخ25اسفند، کارگران کارخانه کاشی و سرامیک نیلوفرگفتند:4 ماه حقوق به همراه عیدی و سنوات از کارفرمای این واحد تولیدی- صنعتی طلبکارند.

صنایع کاشی و سرامیک نیلوفر در شهرک صنعتی بیرجند در استان خراسان جنوبی واقع شده است. این واحد تولیدی دارای حدود 320 نفر کارگر در قالب سه خط تولیدی است. بازار عمده محصولات این کارخانه بازهای داخلی و خارجی (عراق، افغانستان، پاکستان و آسیای میانه) است.

ادامه اعتراضات دامنه دارصدها کشاورز شرق اصفهان نسبت به عدم اختصاص حق آبه باراهپیمایی در سطح شهر و تجمع در ضلع جنوبی پل خواجو،مقابل صدا وسیماو…

روزجمعه بیست وپنجم اسفندماه، صدها کشاورز شرق اصفهان درادامه اعتراضات دامنه دارشان نسبت به عدم اختصاص حق آبه ساعت 9صبح در ضلع جنوبی پل خواجو تجمع کرده وبطرف صداوسیما راهپیمایی وبدنبال تجمع دراین محل به راهپیماییشان به سمت مصلی نمازجمعه ادامه دادند.

این کارگران اعلام کردند تازمانیکه خواسته هایمان برآورده نشود از تجمعات خود دست بردار نخواهیم بود.

براساس گزارشات منتشره،صبح امروز بیش از 400 نفر از کشاورزان شرق اصفهان با تجمع در ضلع جنوبی پل خواجو خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

این کشاورزان با هماهنگی از طریق فضای مجازی ، از ساعت 9 صبح با تجمع در پل خواجو خواستار برگرداندن حق آبه 500 ساله خود شدند.

کشاورزان با سر دادن شعارهایی ازجمله:

آب می خوایم پول تو جیبی نمی خوایم ،

این همه بی عدالتی هرگز ندیده ملتی ،

در کشور اسلامی خیانت خیانت ،

اعتراض خود را به نحوه مدیریت تخصیص آب اعلام کردند.

کشاورزان با همراه داشتن دست نویس هایی با عنوان ماکشاورز فقیریم ذلت نمی پذیریم ،از مسوولان خواهان تامین سهم حق آبه بهاره و دریافت خسارت های قبلی خود شدند .

کشاورزان که هر لحظه به تعدادشان افزوده می شود در ادامه این تجمع به سمت صداو سیما حرکت و با سر دادن شعارهایی خواستار بیان واقعیات از بیکار شدن بیش از 26 هزار کشاورز شرق اصفهان از طریق بخش های مختلف صداو سیما شدند.

آنها قبل از آنکه به سمت مصلی نمازجمعه اصفهان بروند اعلام کردند ما تا زمانی که مصوباتمان اجرایی نشود از تجمعات خود دست بردار نخواهیم بود.

قابل یادآوری است که اعتراض کشاورزان شرق اصفهان از حدود یک ماه پیش تا کنون در مقابل شرکت آب منطقه ای اصفهان ، صداوسیما ، استانداری ، دفتر نمایندگان مجلس اصفهان و راهپیمایی در خیابانها و سر دادن شعار ادامه داشته است.

تجمع اعتراضی اهالی سیلاب و کلوار شهرستان بویراحمد نسبت به نداشتن آب شرب مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد

تجمع کنندگان: به دلیل نبود آب شرب سالم مجبور هستیم از آب رودخانه که گفته می‌شود آلوده است استفاده می‌کنیم و بسیاری از فرزندانمان به دلیل استفاده از همین آب رودخانه هم اکنون در خانه مریض هستند.

بدون آب نمی‌شود زندگی کرد مسئولان اگر می‌دانند بدون آب امکان زندگی داریم تا آب آستفاده نکنیم اگر راست می‌گویند فقط برای یکبار خود و فرزندانشان از آب آلوده رودخانه استفاده کنند تا بدانند در این همه سال مردم سیلاب و کلوار چه زجرها کشیده‌اند.

اهالی سیلاب و کلوار شهرستان بویراحمد دراعتراض به نداشتن آب شرب مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد تجمع کردند.

براساس گزارش منتشره بتاریخ15اسفند،در نقطه صفر مرزی کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری درست در 170 کیلومتری یاسوج منطقه‌ای بنام سیلاب و کلوار در میان دو کوه واقع شده که اهالی آن با فقر ، نداری و کمبود امکانات دست و پنجه نرم می‌کنند.

سیلاب و کلوارها نافشان را با فقر و محرومیت بریده‌اند تا جایی که با وجود جاری بودن رودی در میان روستاها  از ابتدائی‌ترین امکانات از جمله آب شرب، مسکن مناسب و حتی تغذیه مناسب محروم هستند شاید باورشان شده که باید تا آخر محرومیت را با خود به گور ببرند.

خانه‌های گلی، مدرسه‌های بی در و پیکر در مقطع ابتدائی، محرومیت فرزندان بسیاری از روستاها از تحصیلات در دوره دبیرستان و راهنمایی، نبود آب شرب و شبکه‌های مختلف تلویزیونی بخشی از رنج‌نامه جمعیت بیش از 2500 نفری منطقه سیلاب و کلوار بخش مارگون بویراحمد است.

سال‌ها مردم سیلاب و کلوار از آب آلوده رودخانه‌ای که از کنار روستاهای این منطقه می‌گذرد استفاده می‌کنند تا آب در دل مدیرانی که به خود سختی راه نمی‌دهند تا از زندگی با درد و غصه اهالی آشنا سوند، تکان نخورد.

ظاهر مردان و زنان سیلاب و کلوار با تمام دنیا متفاوت است، صورت‌های چین و چروکیده، دستان پینه بسته و ظاهری خمیده و شکسته که انگار سال‌ها از عمرشان می‌گذرد در حالی که بیش از 40 سال سن ندارند ولی باورشان شده باید نسل اندر نسل محروم بمانند.

اهالی سیلاب و کلوار تصمیم گرفتند تا با تجمع در مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد اعتراض خود را نسبت به بی توجهی مسئولان و متولیان امر خدمات رسانی نشان دهند تا شاید فرجی گشاده شود و به پایان محرومیت برسند.

یکی از زنان منطقه محروم سیلاب و کلوار مارگون بویراحمد گفت: این منطقه روستاهای زیادی دارد ولی اهالی چهار روستای برآفتاب، چهارکلگه، سیلاب و گاو مرده با وجود نصب کنتور آب اما خبری از آب شرب ندارند و در این زمینه آبفاری روستایی جوابگو نیست.

مریم ریاحی می‌گوید: به دلیل نبود آب شرب سالم مجبور هستیم از آب رودخانه که گفته می‌شود آلوده است استفاده می‌کنیم و بسیاری از فرزندانمان به دلیل استفاده از همین آب رودخانه هم اکنون در خانه مریض هستند.

خانم مونسی زاده دیگر زن سیلاب و کلواری افزود: بدون آب نمی‌شود زندگی کرد مسئولان اگر می‌دانند بدون آب امکان زندگی داریم تا آب آستفاده نکنیم اگر راست می‌گویند فقط برای یکبار خود و فرزندانشان از آب آلوده رودخانه استفاده کنند تا بدانند در این همه سال مردم سیلاب و کلوار چه زجرها کشیده‌اند.

بیست وپنجم اسفند ماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com