اخباروگزارشات کارگری25اردیبهشت1397

admin   می 15, 2018   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری25اردیبهشت1397 بسته هستند

بایگانی

– یورش نیروهای انتظامی به معترضین فعالیت معدن سنگ درروستای اژگیل سه کشته وزخمی برجا گذاشت

– کارگران کارخانه هپکودرسومین روزاعتراضشان باتجمع مجدد درمسیر راه‌آهن سراسری شمال-جنوب عزم راسخشان را در راه دستیابی به مطالباتشان بنمایش گذاشتند

– آزادی یدی صمدی، امیر شهابی و آرمین شریفی با تودیع وثیقه

– اتحاد عمل نیروهای کارمزدی از کجا مایه میگیرد!

– ادامه اعتراضات کارگران اخراجی شرکت حمل ونقل آبادان نسبت به عدم بازگشت بکار،پرداخت نشدن مطالبات ورای صادره در همین رابطه از طرف هیات تشخیص و هیات حل اختلاف اداره کار  غرب تهران و شهرستان اسلامشهر

– عدم پرداخت2ماه حقوق170کارگرشهرداری هویزه

– ادامه تجمع اعتراضی برنجکاران اهوازنسبت به ممنوعیت کشت تابستانه مقابل استانداری خوزستان

– تجمع دانشجویان دانشگاه صنعتی کرمانشاه دراعتراض به پولی سازی آموزش، کاهش سنوات مجازووضعیت نا مناسب رفاهی و آموزشی برای دومین روز متوالی

– جان باختن یک کارگرمعدن معدن منگنز و نارچ قم براثر ریزش تونل

– جامعه‌ی بین المللی باید فوری برای محافظت از معترضان غیرمسلح اقدام کند و به معافیت از مجازات پایان دهد

یورش نیروهای انتظامی به معترضین فعالیت معدن سنگ درروستای اژگیل سه کشته وزخمی برجا گذاشت

صبح روزسه شنبه بیست وپنجم اردیبهشت ماه،نیروهای انتظامی به معترضین فعالیت معدن سنگ  درروستای اژگیل ازتوابع شهرستان ایذه یورش آورده وموجب کشته وزخمی شدن سه نفرشدند.

براساس گزارشات منتشره،مصطفی سمالی‌زاده فرماندار ایذه با اشاره به وقوع حادثه منجر به مرگ در یکی از روستاهای این شهرستان گفت: در پی درگیری و مشکلات چند ماه پیش در پی اعتراض اهالی روستای اژگیل به ایجاد معدن سنگ در این منطقه؛ صبح امروز ماموران نیروی انتظامی به منظور جلب چند نفر از اهالی به محل مراجعه کردند.

وی افزود: اقدام ماموران با واکنش اهالی منطقه مواجه شد که در پی آن زد و خورد صورت گرفت.

فرماندار ایذه بیان کرد: در پی ادامه یافتن این تنش‌ها دو نفر مجروح و یک زن ۳۸ ساله نیز جان خود را از دست داد.

کارگران کارخانه هپکودرسومین روزاعتراضشان باتجمع مجدد درمسیر راه‌آهن سراسری شمال-جنوب عزم راسخشان را در راه دستیابی به مطالباتشان بنمایش گذاشتند

روزسه شنبه بیست وپنجم اردیبهشت ماه، کارگران کارخانه هپکودرسومین روزاعتراضشان باتجمع مجدد درمسیر راه‌آهن سراسری شمال-جنوب عزم راسخشان را در راه دستیابی به مطالباتشان بنمایش گذاشتند.

برپایه گزارشات منتشره،کارگران شرکت هپکو امروز برای سومین روز متوالی دست به اعتراض زده اند و برای دومین روز ریل راه‌آهن شمال-جنوب را بسته اند.

شرکت هپکو پس از سه سال بلاتکلیفی همچنان درگیر مشکلات جدی است و تاکنون تصمیمات مقامات استانی و کشوری راهگشای حل معضلات این صنعت بزرگ نبوده است.

هپکو واقعی‌ترین مصداق کشتی به گل نشسته است، تنها کافی است گذری در محیط کارگاهی کارخانه داشته باشید و تجهیزات سنگین خاک گرفته این مجموعه را ببینید، نظاره ای که چیزی جز آه و حسرت در پی ندارد.

در روزهای اخیر اعتراضاتی برای چندمین بار توسط کارگران این شرکت انجام شده و طی دو روز گذشته ریل راه‌آهن شمال-جنوب توسط آنها مسدود شده است .

امروز نیز(صبح سه‌شنبه) بست نشستن روی ریل توسط کارگران ادامه دارد. یکی از کارگران در این باره گفت: امروز همه کشور در جریان وضعیت هپکو هستند، اما اتفاق مثبتی رقم نخورده است و عزم و اراده‌ای برای رفع مشکلات دیده نمی‌شود.

این کارگرافزود: کارگران هپکو تنها یک سهامدار دارای اهلیت، صلاحیت و سرمایه، پرداخت معوقات 4 ماهه(اسفند 96، فروردین، اردیبهشت 97 و 30 روز از 95) و کار و تولید را می‌خواهند. کارگران این شرکت به دنبال مُسکِن‌های مقعطی نیستند که با پرداخت یک وام و حقوق برای کوتاه‌مدت به انتظار بنشینند بلکه ما تنها کار می‌خواهیم، با وام نمی‌توان زندگی کرد.

وی تصریح کرد: سه سال وعده برای هپکو کافیست، در سفر ریاست جمهوری به استان وعده تولید 3 هزار دستگاه به هپکو داده شد، اما تاکنون حتی یک دستگاه به شرکت سفارش داده نشده است، در سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه در سال 95 وعده‌هایی داد شد و نوبخت گفت که تا حل موضوع هپکو پیگیر خواهد بود، وزیر صنعت، وزیر کار، معاونان وزرا و … هربار تصمیماتی و پیشنهاداتی برای هپکو داشته‌اند که هیچ کدام به سرانجام نرسیده است و عملا شرکت و کارگران در برزخ به سر می‌برند.

این کارگرکارخانه هپکوافزود: سهامدار کنونی شرکت از 5 مرداد ماه 96 تاکنون حتی یک پیچ و مهره برای شرکت خریداری نکرده است و در آخرین مصاحبه خود در روزنامه همشهری مورخ 22 اردیبهشت ماه سال جاری صحبت از وعده های تکراری کرده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مرکزی نیز در این خصوص گفت: مشکل مالکیت و سهامداری شرکت هپکو آنطور که مورد انتظار مجموعه استان است هنوز حل نشده است. سازمان حصوصی سازی مسئولیت این کار را بر عهده دارد و مجموعه استان، استاندار و نمایندگان پیگیر حل و فصل شدن بحث مالکیتی و سهامداری شرکت هستند.

سعید فرخی تصریح کرد: باید سهامداری انتخاب شود که اهلیت داشته باشد، سرمایه تزریق کند و برای شرکت کار ایجاد کند، بر همین اساس همچنان پیگیر ماجرا هستیم.

وی افزود: اینکه وضعیت فعلی هپکو وضعیت مناسبی نیست قابل قبول است و ما در این حوزه با کارگران هم عقیده هستیم، اما اختیارات استان در حدی نیست که در این راستا تصمیم‌گیری داشته باشیم.

اتحادیه آزاد کارگران ایران: ادامه اعتراضات کارگران هپکو

امروز نیز حدود ۸۰۰ نفر از کارگران هپکو اراک در روی ریل سراسری راه آهن تجمع کردند .

طبق خبرهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران در پی تجمعات دو روز گذشته و بی پاسخی مسئولین ذیربط  زنان کارگر این مجموعه صنعتی نیز همراه دیگر همکاران خود در تجمع امروز حضور داشتند .

کارگران گفته اند امروز تا پاسخ روشنی نگیریم از روی ریل کنار نمیرویم.

این کارگران ازساعات اولیه صبح به همراه ناهار  خود در این تجمع شرکت کردند.

تاکنون هیچ مسئولی پاسخگو نبوده است و حرکت راه آهن سراسری زمان بندی حرکت  قطار ها را تغییر داده است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷

آزادی یدی صمدی، امیر شهابی و آرمین شریفی با تودیع وثیقه

ظهر روزسه شنبه25اردیبهشت، یدی صمدی، امیر شهابی و آرمین شریفی با تودیع وثیقه از زندان سنندج آزاد شدند.

محمودصالحی:آزادیتان مبارک رفقا

ساعت ۱۵ و ۳۰ امروز سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ماه ۳ تن از فعالین کارگری زندانی سنندج رفقا ، یدی صمدی، امیر شهابی و آرمین شریفی با قید وثیقه از زندان آزاد شدند.

آزادی آنان با استقبال گرم شماری از کارگران و فعالین کارگری روبرو شد.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری:آزادی سه فعال کارگری از زندان مرکزی سنندج

بر اساس خبر دریافتی امروز ۲۵ اردیبهشت ۹۷، سه فعال کارگری به نام های آرمین شریفه، یدالله صمدی و امیر شهابی با قرار وثیقه از زندان مرکری سنندج آزاد شدند.

یدالله صمدی و امیر  شهابی در اول مه، روز جهانی کارگر بازداشت شدند و آرمین شریفه سه شنبه گذشته ۱۸ اردیبهشت بازداشت گردید.

ما اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، آزادی این کارگران و فعالان کارگری را شادباش می گوییم.

اتحاد عمل نیروهای کارمزدی از کجا مایه میگیرد!

رحمان بیگی

وقتی صحبت از اتحاد عمل نیروی کارمزدی(کارگران،معلمان،بازنشستگان ،…و) به میان میاید ، من نیز به شخصه یک مقدار دست و پایم را جمع میکنم، که مبادا با ذهنیت از پیشی ، حال از موضع کارگر،معلم،…، و یا به اصطلاح «روشنفکری»، سراغ این موضوع بروم.

و این برای من یکی ، تا حدودی سخت میشود در موردش نظر داد و برای انجام ش پیشنهاد داد.

البته این نه بلحاظ اینکه ،چون اتحاد بعنوان یک امر عینی واز سر مطالبات و از درون یک صفی، یا یک نیروی اجتماعی بیرون میاید،امری دشوار است.

از این جهت که ، همیشه نمیتوان یک تعریف و یا یک نسخه آماده از پیشی برایش پیچید و توصیه کرد.

اینطوری نیست که همیشه یک تعداد آدمهای آگاه میدانند اتحاد خوب است و حالا باید رفت جماعتی را به داشتن اتحاد ،آگاه و متقاعدشان کرد ، نقطه شروع اش اینجا نیست.

اتحاد جمع عددی یک تعداد آدمهای منفرد و اتمیزه، یک جمع انسانهای بی مرتبط و دور از هم نیست که باید رفت با «کار آگاهگرانه »آنها را کنار هم چید.

ابتدا به ساکن از یک توصیه خوب، از یک آگاهی بخشی و یک عمل «خیر» خوب مایه نمیگیرد و بطور قطع نقطه عزیمت ش برای تحقق یافتن ش از اینجا نیست!

اتحاد نیروی کارمزدی ، از موقعیت و نقش عمل انسانهای اجتماعی معین، و مرتبط در یک قلمرو اقتصادی/اجتماعی (کار وسرمایه ) ، از یک شرایط عمومی زیست مشترک بطور کل، از یک درد و مشقت، از یک همسرنوشتی و حول اصلی ترین مطالبات عمومی مشترک که با زندگی شان گره خورده،وبرای انجام کار مشخصی ست(معیشت و زیست اش) بیرون میزند.نیرو و پتانسیل ش را از اینجا میگیرد. اینجا نقطه شروع عزیمت اش است، برای نپذیرفتن چیزی و شرایطی که معیشت و زیست اش را به مخاطره میاندازد و برای تغییر آن باید کاری بکند .

البته این به معنی نفی شناخت،کم رنگ کردن آن، و اساسا”منکرنقش آگاهی یافتن نیروی کارمزدی در روند این تغییر وضعیت نیست،

بلکه عین آگاهی یافتن بر متن یک رفتار و عمل زنده است، تاکیدی جدی بر لزوم آگاهی یافتن نیروی کارمزدی(کارگر،معلم،بازنشسته و…) در بستر پراتیک و اراده نیروی کارمزدی در تلاش برای تغییر و جابجایی وضعیت موجودش اش است . اتحاد نیروی کارمزدی از اینجا مایه میگیرد و بر چنین متنی حرکت میکند

از نپذیرفتن شرایط موجودش،نپذیرفتن فقر و فلاکت، اعتراض علیه وضعیتی که سرمایه و دولت وتمام نهادهای مرتبط ش برایش رقم زده و میزند!

این دیگریک فرض دائمی ست که نیروی کار مزدی زیر بارش نمیرود. اعتراضات معلمان ،بازنشستگان پرستاران ، اعتراض کارگران هفت تپه، فولاد ،هپکو، واحد و……، و همچنین آنجائی که همین نیروهای کارمزدی،چه کارگر،چه معلم و…. در قالب شهروند علیه کار کودک ، علیه حجاب اجباری، علیه اختلاس ها و غارت زندگی مردم و مقاومت علیه هزار و یک دوز و کلکی که میخواهند سرشان بریزند ،علیه ترفند امنیتی قلمداد کردن هر اعتراض وتلاش نیروی کارمزدی برای بهبود مزد و معیشت اش ،برای زیست انسانی،

یا زمانی که همین نیروهای کارمزدی(کارگر،معلم،بازنشسته و..) حول مطالبات معین بر حق شان، پشت سر فراخوان های مطالباتی (۱۹ اسفند، ۲اسفند، ۷مهر،۱۱ اردیبهشت،۲۰ اردیبهشت و..)میایند و به صف میشوند ، میآیند برای اینکه وضعیت موجود زیست شان را قبول ندارند و میخواهند تغییرش دهند، اتحاد نیروی کارمزدی از درون این روندهای واقعی زندگی مایه میگیرد و خود را به جلو میراند.

معلمان،کارگران،بازنشستگان، پرستاران و….،بعنوان بخش های معینی از نیروی اجتماعی کارمزدی، چه رسمی و چه قراردادی و…، برای افزایش وبهبود مزد،برای خواست حقوق معوقه و یکسان سازیها، برای پایان بخشیدن به قراردادهای خفت آور موقت و قوانین برده وار،

برای تغییر و بهبود وضعیت و فضای رقت انگیز آموزش و…، ،علیه دست درازی به صندوق های باصطلاح پس انداز و…..معلمان و کارگران و….، برای حق داشتن تشکل،اعتراض،اعتصاب و…،بعنوان پایه ای ترین و بدیهی ترین حقوق نیروی کارمزدی برای نان ، آزادی و کرامت انسانی، ودر کل تغییر و بهبود شرایط زیست شان هر روز دارد زیر موج سرکوب و بگیر و ببند، در یک هم سرنوشتی متحدانه طبقاتی، در یک همتنیدگی غیر قابل انکار اعتراض میکند، هر روز دارد میگوید جناب دولت اگر این حق و مطالباتم که برایش کار کرده ام را ندهی ،صندوقی که پولش را از جیب خودم داده ام ،اگر چیزهایی که خودت با همین قوانین نیم بندت تصویب کرده ای یا قولش را داده ای و ندهی،مجبورم با تجمع ،تحصن و اعتصاب حق ام را بگیرم، هر روز بیائیم روبروی مجلس !

معلم، کارگر دارد اعتراض میکند و.میگوید تا حق م را ندهی سر کار نمیرویم، اگر هم خودت را به کوچه علی چپ بزنی و وعده سرخرمن بدهی با خانواده هایمان میائیم کف خیابان موی دماغ تان میشویم، مثل فولاد،هپکو، و….،و یا تجمع مطالباتی بر حق معلمان در ۲۰ اردیبهشت.

رحمان بیگی                                24/2/1397

ادامه اعتراضات کارگران اخراجی شرکت حمل ونقل آبادان نسبت به عدم بازگشت بکار،پرداخت نشدن مطالبات ورای صادره در همین رابطه از طرف هیات تشخیص و هیات حل اختلاف اداره کار  غرب تهران و شهرستان اسلامشهر

کارگران اخراجی شرکت حمل ونقل آبادان اعتراضشان را نسبت به عدم بازگشت بکار،پرداخت نشدن مطالبات ورای صادره در همین رابطه از طرف هیات تشخیص و هیات حل اختلاف اداره کار  غرب تهران و شهرستان اسلامشهر،رسانه ای کردند.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ25اردیبهشت،جمعی از راننده‌های اخراج شده «شرکت حمل و نقل آبادان» از ادامه بلاتکلیفی خود خبر دادند.

از قرار معلوم، قرارداد شغلی این کارگران که تعدادشان به حدود ۸۰ نفر می‌رسد به مرور از شهریور ماه سال ۹۵ تا پایان سال ۹۶ به دلیل اتمام قرارداد کار، فسخ شده است.

کارگران می‌گویند: با وجود آنکه از آن تاریخ تاکنون، ما راننده‌های بیکار شده با طرح شکایت در اداره کار غرب تهران پیگیر مطالبات معوقات و بازگشت به‌کار خود شده‌ایم، اما هنوز بلاتکلیف هستیم.

یکی از کارگران این واحد حمل‌ونقل جاده‌ای در توضیح این ماجرا گفت: همکارانی که بیکار شده‌اند بین ۷تا ۲۵سال سابقه کاری داشتند و همان زمان برای بازگشت به کار و وصول مطالبات خود به اداره کار غرب تهران شکایت کردند که در نهایت پرونده شکایت تعدادی از همکارانمان به شهرستان اسلامشهر انتقال یافت.

به گفته وی، در حال حاضر نزدیک به ۲ سال از این ماجرا می‌گذرد اما هنوز تمامی کارگران بیکار شده نتوانسته‌اند مطالبات خود را از کارفرما دریافت کنند و به کار سابق خود نیز بازنگشته‌اند.

او در ادامه می‌گوید: در این دو سال که بیکار بوده‌ایم در جستجوی کار به واحدهای صنعتی و خدماتی زیادی مراجعه کرده‌ایم اما به دلیل شرایط سنی‌مان تا این لحظه هیچ کاری برای من و سایر همکارانم پیدا نشده است.

او گفت: درحالی من و سایر همکارانم به دنبال ایجاد شرایط برای بازگشت به کار هستیم که چندین ماه است احکامی که از هیات تشخیص و هیات حل اختلاف اداره کار  غرب تهران و شهرستان اسلامشهردر پیگیری شکایت‌مان صادر شده، رضایت ما را جلب نکرده و به آن اعتراض داریم.

به گفته این کارگر شرکت حمل‌ونقل آبادان، در آراء صادر شده، مطالبات‌مان به‌صورت حداقلی محاسبه شده درحالی‌که هر یک از ما کارگران حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیون تومان از کارفرما طلبکار هستیم.

او در خاتمه می‌گوید: در حال حاضر کاری برای انجام دادن نداریم و نگرانیم که با ادامه این وضعیت نتوانیم برای مدت زیادی با این شرایط زندگی کنیم.

عدم پرداخت2ماه حقوق170کارگرشهرداری هویزه

2ماه حقوق170کارگرشهرداری هویزه در استان خوزستان پرداخت نشده است.

براساس گزارش منتشره بتاریخ25اردیبهشت،منابع کارگری در شهر هویزه با اعلام این خبر گفتند: حدود ۱۷۰ کارگر شاغل در مجموعه‌های شهرداری هویزه و سازمان‌های وابسته به آن هنوز دستمزد ماه‌های اسفند ۹۶ و فروردین سال جاری خود را دریافت نکرده‌اند.

از قرار معلوم، دستمزد بهمن ماه (۹۶) این کارگران که در سازمان‌هایی همانند آتش نشانی، فضای سبز و خدماتی  شهرداری هویزه کار می‌کنند، روز گذشته پرداخت شده است.

طبق اظهارات کارگران شهرداری هویزه، علاوه بر معوقات مزدی، این عده در زمینه پرداخت بیمه تامین اجتماعی نیز دچار مشکل هستند و در برخی از ماه‌های سال دفترچه‌های درمانی آنها فاقد اعتبار است.

آنها همچنین اعلام کردند: بار‌ها از شهردار و شورای شهر درخواست کرده‌اند حقوق معوقه را پرداخت نمایند ولی مسئولان تنها قول می‌دهند و در عمل کاری انجام نمی‌شود.

کارگران در خاتمه تصریح کردند: مشکلاتی که در زمینه پرداخت دستمزد آنان بوجود آمده، باعث نگرانی کارگران شهرداری شده و آنان نیازمند دریافت همه معوقات حقوقی خود هستند.

ادامه تجمع اعتراضی برنجکاران اهوازنسبت به ممنوعیت کشت تابستانه مقابل استانداری خوزستان

روزسه شنبه بیست وپنجم اردیبهشت ماه، برنجکاران اهوازبه تجمعشان دراعتراض به ممنوعیت کشت تابستانه مقابل استانداری خوزستان،ادامه دادند.*

بنابه گزارش منتشره،اعتراض برنج‌کاران از وقتی شروع شد که معاون سازمان جهاد کشاورزی خوزستان اعلام کرد بر اساس مصوبه شورای کشاورزی استان کشت برنج برای سال زراعی ۹۸-۹۷ در این استان ممنوع خواهد شد.

وی  بحران آب موجود در کشور را علت این تصمیم اعلام کرد و خواستار این شد که برنج‌کاران به دنبال کشت حبوبات و سویا به‌ جای برنج باشند هرچند حرف معاون را خود رئیس سازمان جهاد کشاورزی نقض کرد و گفت”در برخی نقاط مانند باغملک و یا بخشی از شوش کشت تک‌محصولی شلتوک انجام می‌شود و امکان جایگزینی وجود ندارد” اما در نهایت کشت برنج ممنوع شد و صدای اعتراض برنج‌کاران بلند.

یکی برنج‌کاران خوزستانی در همین رابطه گفت: با ممنوعیت کشت برنج، معیشت ما نابود می‌شود کسانی که این تصمیم را گرفته‌اند با بیکار کردن ما چه سودی می‌بردند؟

حمید که تازه از خدمت سربازی برگشته و با پدرش روی زمین کشاورزی آبا و اجدادی‌شان کار می‌کند می‌گوید نسل در نسل ما برنج‌کار بوده‌اند اگر برنج‌کاری نکنیم پس چه کنیم؟

در همین رابطه رئیس انجمن برنج خوزستان گفته است پای سیاسی‌کاری به ممنوعیت کشت برنج باز شده است او می‌گوید نمی‌شود به همین راحتی کشت برنج را در استانی که برنج‌کار هستند ممنوع کرد.

طبق آمار رسمی استان خوزستان از لحاظ کشت و تولید برنج بعد از استان های گیلان و مازندران، رتبه سوم کشور را به خود اختصاص داده است و شوش، شوشتر، اهواز، ایذه، باغملک و دشت آزادگان  از عمده شهرستان های برنج خیز استان هستند.

گفته می‌شود ممنوع شدن کشت برنج منجر به بیکاری چندین هزار نفر در خوزستان می‌شود.

* تجمع اعتراضی دوباره برنجکاران اهوازنسبت به ممنوعیت کشت تابستانه مقابل استانداری خوزستان

روزدوشنبه بیست وچهارم اردیبهشت ماه،جمعی از برنجکاران اهوازدراعتراض به ممنوعیت کشت تابستانه برای دومین بارمقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

بنابه گزارش منتشره،حدود 30 نفر از برنجکاران شهرستان اهواز روز دوشنبه در اعتراض به آنچه که اختصاص ندادن آب برای کشت برنج و ممنوع شدن کشت تابستانه این محصول عنوان کردند، در مقابل ساختمان استانداری خوزستان تجمع کردند.

یکی از تجمع کنندگان که خواست نام وی در خبر ذکر نشود بیان کرد: تابستان امسال اجازه کشت برنج به کشاورزان خوزستان داده نشده و این موضوع می تواند ضربه سنگینی را به وضعیت درآمدی و معیشتی کشاورزان وارد کند.

وی گفت: بارش باران در سال زراعی جاری نسبت به سال های گذشته بهتر بوده و انتظار می رود که ممنوعیت کشت برداشته شود.

معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان بیان کرد: با توجه به اینکه کشت برنج آب زیادی را لازم دارد با توجه به خشکسالی شدید در خوزستان و کمبود آب در رودخانه کارون و محدودیت منابع آبی، کشت برنج به دلیل مصرف بالای آب و نیز برخی کشت های تابستانی در حوزه رودخانه های کارون، مارون، هندیجان ممنوع شده است.

مصطفی شبه افزود:برای جبران ممنوعیت کشت تابستانی برخی محصولات کشاورزی در خوزستان مقرر شده که کشت های معوض در نظر گرفته شود که اعلام خواهد شد.

وی ادامه داد: منابع آبی خوزستان متاثر از آورد آب از استان های بالا دست است که در سال زراعی جاری بارش باران در بالا دست بسیار کم بوده و این موضوع باعث شده که مخازن آب سدهای خوزستان کاهش چشمگیری یافته است.

معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان افزود: کشت تابستانه برخی محصولات کشاورزی در خوزستان از جمله نیشکر و کشت های دایمی و باغات و نخیلات و شیلات تامین آب می شوند و کشت های فصلی ممنوع هستند و البته در حوضه رودخانه کرخه محدودیت کشت وجود دارد.

شبه ، با بیان اینکه با کنترل مصرف می توان تامین آب شرب را مدیریت کرد ادامه داد:مهمترین موضوع تامین آب شرب است و نباید تامین آب شرب دچار مشکل و یا آسیب شود.

گفتنی است این کشاورزان در 22 اردیبهشت جاری نیز در مقابل ساختمان استانداری خوزستان تجمع کرده بودند:

تجمع اعتراضی کشاورزان اهوازنسبت به بیکاری هزاران نفر بدنبال ممنوعیت کشت تابستانه برنج مقابل استانداری خوزستان

روزشنبه بیست ودوم اردیبهشت ماه،جمعی از کشاورزان اهوازدراعتراض به بیکاری هزاران نفر بدنبال ممنوعیت کشت تابستانه برنج دست به تجمع مقابل استانداری خوزستان زدند.

برپایه گزارش منتشره،این کشاورزان که بیشتر برنجکار بودند به دلیل آنچه که صادر نشدن مجوز کشت تابستانه برنج عنوان کردند،مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

چند سالی است که مساله خشکسالی و کمبود آب سبب محدودیت کشت تابستانه برای کشاورزان خوزستانی به ویژه برنجکاران شده است. یکی از راه های مدیریت آب در شرایط خشکسالی و همچنین جلوگیری از ضرر کشاورزان پرداخت معوض کشت است اما در سال های گذشته هیچگونه معوض کشتی به کشاورزان خوزستانی پرداخت نشده است.

قابل یادآوری است که استان خوزستان دارای 70هزار هکتار زمین زیر کشت برنج است که از هر هکتار حدود چهار تن شلتوک برداشت می شود. گفته می شود هر هکتار زمین زیر کشت برنج برای پنج نفر اشتغال ایجاد کرده از این رو ممنوعیت کشت باعث بیکاری 350 هزار نفر خواهد شد.

تجمع دانشجویان دانشگاه صنعتی کرمانشاه دراعتراض به پولی سازی آموزش، کاهش سنوات مجازووضعیت نا مناسب رفاهی و آموزشی برای دومین روز متوالی

روزسه شنبه بیست وپنجم اردیبهشت ماه برای دومین روزمتوالی*، دانشجویان دانشگاه صنعتی کرمانشاه دراعتراض به پولی سازی آموزش، کاهش سنوات مجازووضعیت نامناسب رفاهی و آموزشی،دست به تجمع زدند.

علی اکبر اختری روز سه شنبه به دنبال تجمع جمعی از دانشجویان دانشگاه صنعتی کرمانشاه در راهروهای این دانشگاه گفت: براساس قانون، سال های تحصیلی دانشجویان در مقطع کارشناسی هشت ترم معادل چهار سال است و دانشجویان در صورتی که در طول این مدت موفق به دانش آموختگی نشوند، باید برای تحصیل خود هزینه پرداخت کنند.

وی اظهار داشت: براین اساس در دانشگاه صنعتی کرمانشاه نیز تصمیم بر آن شد که دانشجویان ورودی سال 93 به بعد در صورتی که در هشت ترم دانش آموخته نشوند باید برای ادامه تحصیل خود هزینه پرداخت کنند که این موضوع مورد اعتراض دانشجویان قرار گرفته است.

رییس دانشگاه صنعتی کرمانشاه گفت: با توجه به سخت بودن درس های ارائه شده در دانشگاه صنعتی کرمانشاه ما این خواسته دانشجویان را به حق می دانیم و به دنبال آن هستیم که از طریق مذاکره با وزارت علوم و هیات امنای دانشگاه سال تحصیل دانشجویان را به 9 ترم افزایش دهیم.

دانشگاه صنعتی کرمانشاه یکی از دانشگاه‌های دولتی ایران است که با هدف تربیت نیروی انسانی متخصص مورد نیاز کشور، تأمین نیازهای صنایع گوناگون موجود در استان و منطقه غرب و توسعه فناوری‌های نوین در صنایع مختلف از بهمن سال 1386 کار خود را آغاز کرد.

هم اکنون در دانشگاه صنعتی کرمانشاه در 2 مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشکده های انرژی و فناوری اطلاعات، حدود 2 هزار دانشجو شاغل به تحصیل و۵۲ عضو هیات علمی، مشغول به فعالیت می باشند.

* تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه صنعتی کرمانشاه نسبت به پولی سازی آموزش، کاهش سنوات مجاز، وضعیت نا مناسب رفاهی و آموزشی

روزدوشنبه24اردیبهشت،دانشجویان دانشگاه صنعتی کرمانشاه در اعتراض به پولی سازی آموزش، کاهش سنوات مجاز، وضعیت نا مناسب رفاهی و آموزشی تجمع کردند.

به گزارش کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور،این دانشجویان با سردادن شعارهایی ازجمله«دانشجو بیکاره، پول از کجا بیاره»اعتراضاتشان را بنمایش گذاشتند.

جان باختن یک کارگرمعدن معدن منگنز و نارچ قم براثر ریزش تونل

یک کارگرمعدن منگنز و نارچ قم براثرریزش ناگهانی دیواره یکی از تونل‌های این معدن جانش را ازدست داد.

بنابه گزارش منتشره بتاریخ25اردیبهشت، مدیرعامل معدن منگنز و نارچ از جان باختن یک کارگر ۴۰ ساله در این حادثه خبر داد.

«راغبیان» علت وقوع این حادثه را ریزش لایه دیواری یکی از تونل‌ها بیان کرد.

وی با اشاره به اینکه این حادثه (ریزش لایه کناری) در معادن کم نظیر است، افزود: با احتساب فوت این کارگر در ۵۰ سال  گذشته، هفت کارگر در حوادث این معدن جان باخته‌اند.

این معدن در کیلومتر ۱۵ جاده قدیم قم اصفهان واقع شده و منگنز استخراجی به کارخانه ذوب آهن اصفهان ارسال می‌شود.

جامعه‌ی بین المللی باید فوری برای محافظت از معترضان غیرمسلح اقدام کند و به معافیت از مجازات پایان دهد

در ۷۰مین سالگشت نکبت ـ آوارگی اجباری فلسطینی‌ها در پی ایجاد کشور اسرائیل ـ فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و سازمان‌های عضو آن در فلسطین ـ الحق، المیزان، المرصاد، مرکز حقوق بشر فلسطین و مرکز مطالعات حقوق بشر رام الله ـ کشتار دهها فلسطینی و زخمی کردن هزاران فلسطینی دیگر را که از حق خود برای تظاهرات صلح‌آمیز استفاده می‌کردند، به دست نیروهای اسرائیلی به شدت محکوم می‌کنند. سازمان‌های ما فراخوان خود در مورد توقف فوری استفاده از خشونت افراطی علیه معترضان صلح جو را تکرار می‌کنند. جامعه‌ی بین المللی باید اقدام‌های نیرومندی را علیه اسرائیل برای پایان دادن به تداوم نقض حقوق بین المللی حقوق بشر و حقوق بین‌المللی بشردوستانه که معادل جنایت جنگی است در پیش بگیرد و تحقیقات مستقل و شفافی را در مورد استفاده‌ی نیروهای اسرائیلی از مهمات واقعی و تک تیراندازان به اجرا بگذارد. ما از کلیه‌ی کشورها می‌خواهیم همکاری نظامی خود با اسرائیل را متوقف کنند. ما همچنین محکومیت انتقال غیرقانونی سفارت ایالات متحده آمریکا از تل آویو به بیت المقدس را در آستانه‌ی یاداوری نکبت تکرار می‌کنیم.

معترضان غیر مسلح فلسطینی که در هفتمین هفته با خواست پایان دادن به محاصره‌ی غیرقانونی نوار غزه و تأکید بر حق بازگشت آوارگانی که ۷۰ سال پیش مجبور به ترک زمین‌های خود شدند، تظاهرات می‌کردند، یک بار دیگر هدف خشونت نامتناسب نیروهای امنیتی اسرائیل قرار گرفتند. «راهپیمایی بزرگ بازگشت» که در ۳۰ مارس آغاز شد و تا ۱۵ مه به نشانه‌ی ۷۰مین سالگرد نکبت ادامه خواهد داشت، همچنین خواهان پایان دادن به ۵۰ سال اشغال اسرائیلی و با انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس مخالف است. نیروهای اسرائیلی از تاریخ ۳۰ مارس به بعد ۱۰۰ فلسطینی، از جمله ۱۱ کودک، ۲ روزنامه نگار و ۳ شخص معلول را در اعتراض‌ها کشته‌اند. ۶۹۳۸ تن نیز زخمی شده‌اند، از جمله ۱۲۴۴ کودک، ۲۵۳ زن، ۴۲ امدادگر امور پزشکی و ۵۹ روزنامه‌نگار. تنها در روز دوشنبه ۱۴ ماه مه، ۵۹ فلسطینی کشته و دست کم ۲۰۰۰ تن دیگر، از جمله ۳۰۴ کودک، ۷۷ زن، ۱۰ روزنامه نگار و ۳ امدادگر امور پزشکی، زخمی شدند. [1]

معترضان غیر مسلح، از جمله زنان و کودکان پرشماری، هدف خشونت افراطی نیروهای مسلح اسرائیل قرار گرفته‌اند که با به کارگیری تک تیراندازان از مهمات واقعی، شلیک به وسیله تانک، گلوله‌های لاستیکی و نارنجک‌های گاز اشک آور استفاده کرده‌اند. [2] تک تیراندازان اسرائیلی به عمد و به صورت گزینشی به مشارکت کنندگان در اعتراض‌های صلح آمیز شلیک کرده‌اند، در حالیکه این معترضان هیچ تهدیدی علیه جان سربازان اسرائیلی به شمار نمی رفتند. [3] استفاده‌ی افراطی نیروهای مسلح اسرائیل از خشونت علیه غیرنظامیان غیرمسلح که از حق مشروع خود برای بیان و گردهمایی صلح‌آمیز استفاده می‌کنند و جلوگیری از دسترسی غیرنظامیان به مراقبت پزشکی نقض جدی و عمدی حقوق بین المللی بشر دوستانه و نقض مستقیم قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل به شمار می‌رود.

 

بنا به اظهار کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، اقدام‌های اسرائیل در غزه معادل قتل عمد است که می‌تواند به عنوان جنایت‌های جنگی مورد پیگرد دادگاه بین المللی جزایی قرار گیرد. [4] دادستان دادگاه بین المللی جزایی در حال حاضر بررسی مقدماتی در مورد وضعیت فلسطین را به منظور پیگرد قضایی و پاسخگو ساختن مسئولان سیاسی و نظامی در دست دارد تا از نقض بیشتر حقوق بشر جلوگیری و اجرای عدالت را تضمین کند. دادستان دادگاه بین المللی جزایی باید به بررسی مقدماتی خود شتاب ببخشد و بدون تأخیر بیشتر تحقیقات را آغاز کند.

در شرایطی که فلسطینی‌ها در «راهپیمایی بزرگ بازگشت» به اعتراض ادامه می‌دهند، دولت آمریکا در روز ۱۴ مه و در آستانه‌ی سالگشت نکبت با نقض حقوق بین المللی به طور غیر قانونی سفارت خود را از تل آویو به بیت المقدس منتقل کرد. [5] جامعه‌ی بین المللی هرگز هیچ بخشی از بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت نشناخته و الحاق بیت المقدس شرقی اشغالی را غیرقانونی دانسته است. انتقال سفارت آمریکا معافیت از مجازات اسرائیل به خاطر نقض گسترده‌ی حق زندگی فلسطینی‌ها، آزادی تحرک، آزادی از بدرفتاری و حق کرامت را تقویت خواهد کرد. [6] سازمان‌های ما تاکید می‌کنند که ممنوعیت الحاق زمین با استفاده از زور یکی از ستون‌های اصلی حقوق بین المللی، صلح و امنیت بین المللی است که جامعه‌ی بین المللی باید از آن محافظت کند.

سازمان‌های ما اعلام می‌کنند که تداوم حمله به معترضان غیرمسلح به شدت نگران کننده است و از جامعه‌ی بین المللی، سازمان ملل، اتحادیه اروپا و نمایندگان کشورها می‌خواهند تا: بر اسرائیل برای رعایت تعهدهای خود بر اساس حقوق بین ‌المللی بشردوستانه فشار وارد آورند؛ از اسرائیل بخواهند به محاصره‌ی غیرقانونی ۱۱ ساله‌ی نوار غزه به طور کامل پایان دهد؛ استفاده از خشونت مرگبار اسرائیل علیه معترضان غیرمسلح فلسطینی را محکوم کنند؛ از اسرائیل بخواهند که به ناظران بین المللی امکان تحقیق درباره مرگ ده‌ها معترض فلسطینی در غزه پس از ۳۰ مارس را بدهد؛ و فوری برای تضمین حقوق و کرامت فلسطینی‌ها مداخله کنند.

بی عملی و نبود اراده‌ی سیاسی در جامعه‌ی بین المللی و اسرائیل برای اطمینان یافتن از رعایت حقوق بین المللی بشردوستانه تنها به تشدید درگیری خواهد انجامید و ادامه‌ی انکار مزمن حقوق بشر و عدالت را ممکن خواهد ساخت. ضروری است که جامعه‌ی بین المللی برای محافظت از جمعیت غیرنظامی در غزه که از حقوق غیر قابل انکار خود برای آزادی بیان و گردهمایی استفاده می‌کنند، دست به اقدام فوری بزند. بر این اساس، باید اقدام‌هایی را برای پایان دادن به ۵۰ سال اشغال سرزمین فلسطین به دست اسرائیل، اطمینان یافتن از حق تعیین سرنوشت فلسطینی‌ها و شناسایی حق بازگشت آوارگان فلسطینی بر اساس حقوق بین المللی در پیش گرفت.

– فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر

– الحق

– المیزان

– المرصاد

– مرکز حقوق بشر فلسطین

– مرکز مطالعات حقوق بشر رام الله

بیست وپنجم اردیبهشت ماه1397

akhbarkargari2468@gmail.com