اخباروگزارشات کارگری25و26فروردین 1397

admin   آوریل 15, 2018   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری25و26فروردین 1397 بسته هستند

– کارگران گروه ملی  در حمایت از همکارانی که از ورودشان به شرکت ممانعت شده دست به تجمع مقابل ساختمان حراست زدند

– تجمع اعتراضی معلمان خرید خدمات دراستان های قزوین، کرمان ، یزد و….نسبت به عدم پرداخت مطالبات، سطح پایین حقوق،نداشتن بیمه وقراردادکار

– تجمع اعتراضی کارگران اخراجی شرکت نفت و گاز گچساران همزمان با حضورنایب رئیس مجلس

– ادامه تجمعات اعتراضی کشاورزان در خوراسگان علیرغم تهدیدهای امام جمعه اصفهان

– علیرغم جوسازی وتهدیدها اعتراضات کشاورزان خشمگین شرق اصفهان ادامه دارد

جریان انتقال آب به یزد کماکان قطع است

– تجمعات اعتراضی اهالی چند روستا در نی‌ریزنسبت به بی آبی

– اعتصاب رانندگان تریلرهای حمل بار سنگ آهن

– آزادی محمدحبیبی باتودیع وثیقه 250 میلیون تومانی

– بخشنامه دستمزد ابلاغ شد

– گزارش دريافتي از وضعيت زنان كارگر در كامياران*

– عدم پرداخت 2ماه حقوق و2سال عیدی ومطالبات دیگر کارگران کارخانه  اهورا دارو

اعتراض کارگران این واحد تولیدی نسبت به نداشتن امنیت شغلی

– اعتصاب دوباره بازاریان بانه و جوانرود در اعتراض به بسته شدن مرز

– تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس

– تجمع اعتراضی خانواده‌های جانباختگان سقوط هواپیما در دنا نسبت به عملکرد ضعیف هلال احمر

– مصدومیت 14کارگر زن بدنبال واژگونی نیسان حاملشان در قائمشهر

– جان باختن 3کارگر شرکت نفت و گاز پارس در فاز 13

کارگران گروه ملی  در حمایت از همکارانی که از ورودشان به شرکت ممانعت شده دست به تجمع مقابل ساختمان حراست زدند

امروزصبح  یکشنبه 26 فروردین کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز در محوطه شرکت تجمع اعتراضی برپا کردند .

کارگران این شرکت پس از بسته شدن کارتها و ممنوع الورود شدن تعدادی از همکارانشان توسط مدیریت  دست از کار کشیدند و در مقابل دفتر حراست و امور اداری تجمع اعتراضی برپا کردند و خواهان باز شدن کارتهای همکارانشان که به دستور مدیر حراست مسدود شده بود شدند.

طبق خبرهای  رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران بعلت نبود مواد اولیه فقط بخش لوله سازی این شرکت که حدود 400 نفر در آن مشغول بکار هستند ،فعال میباشد که در دو روز گذشته به دلیل اعتراض به اخراج همکارانشان دست از تولید کشیده اند و مانع بارگیری وفروش ضایعات شدند .

طبق خبرها ی رسیده یکی از کارگران بنام رحیم سعیدی امروز صبح در مقابل درب کارخانه دستگیر و به پلیس امنیت و اطلاعات منتقل میشود .

ریاست اداره حراست نیز به کارگران اخراجی عنوان کرده است که حکم جلب و بازداشت برای حدود 50نفر از کارگران صادر شده که بتدریج توسط پلیس دستگیر خواهند شد.

برای ایجاد رعب و وحشت میان کارگران ، روابط عمومی شرکت طبق اطلاعیه ای اعلام کرده که از امروز با تجمع کنندگان و معترضان برخورد قانونی صورت میگیرد و فسخ قرارداد میشوند.

اما کارگران اعلام کردند  تا همکاران اخراجی به سر کارخود باز نگردند این اعتراض و اعتصاب ادامه خواهد داشت.

اتحادیه آزاد کارگران ایران

26 فروردین 1397

تجمع اعتراضی معلمان خرید خدمات دراستان های قزوین، کرمان ، یزد و….نسبت به عدم پرداخت مطالبات، سطح پایین حقوق،نداشتن بیمه وقراردادکار

طی روزهای گذشته، معلمان خرید خدمات دراستان های قزوین، کرمان ، یزد و….دراعتراض به عدم پرداخت مطالبات، سطح پایین حقوق،نداشتن بیمه وقراردادکار دست به تجمع مقابل ادارات آموزش و پرورش زدند.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ26فروردین،این معلمان که از سال ۹۶ مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند، خواستار پرداخت معوقات مزدی و تغییر شرایط شغلی خود شدند.

یکی از حاضران در تجمع قزوین می‌گوید: دستمزد ما معلمان خرید خدمات، از حداقل مزد وزارت کار کمتر است؛ از بیمه کامل نیز بی‌بهره‌ایم؛ خواسته ما پرداخت به موقع مطالبات، برخورداری از حق بیمه و دستمزد همسان با معلمان «رسمی» است.

به گفته این معلم، وزارت آموزش و پرورش هر بار به بهانه کمبود بودجه، معوقات معلمان خرید خدمات را با ماه‌ها تاخیر پرداخت می‌کند.

درهمین رابطه:

تجمع اعتراضی معلمان خرید خدمات جنوب استان کرمان نسبت به عدم پرداخت 2سال حقوق ونداشتن قراردادکار وبیمه مقابل استانداری

تهدید معلمان معترض به اخراج از کار

صبح روز پنج شنبه بیست وسوم فروردین ماه، معلمان خرید خدمات جنوب استان کرمان دراعتراض به عدم پرداخت 2سال حقوق ونداشتن قراردادکار وبیمه دست به تجمع مقابل استانداری زدند.

به گزارش23فروردین یک منبع خبری محلی،صبح امروز استانداری کرمان میزبان  یک تجمع بود، این بار اما نوبت به معلمان خرید خدماتی آموزش و پرورش استان در جنوب کرمان رسید.

جمع زیادی از این نیروها در اعتراض به حقوق معوقه دو ساله خود و بعد از پیگیری های مکرر و نا امید شدن از مسئولین ذیربط این بار تنها راه چاره خود را تجمع و رساندن صدای خود به عالی ترین مقام اجرایی دولت در استان یعنی استاندار دانستند.

نیروهای خرید خدماتی( حمایتی ) آموزش و پرورش که در سطح کشور حدود ۱۲ هزار نفر می باشند بدون قرارداد و بیمه در دورافتاده ترین نقاط در حال تدریس هستند که در استان کرمان حدد ۷۰۰ نفر در مناطق جنوبی مشغول فعالیت هستند.

یکی ازتجمع کنندگان گفت: ما نیروهای خرید خدمتی حمایتی از جنوب کرمان یعنی شهرستان فاریاب، رودبار، قلعه گنج،منوجان، کهنوج و عنبر آباد هستیم  که بیش از چهار سال است به عنوان معلم در مدارس جنوب کرمان تدریس می کنیم.

وی افزود: در طول سال فقط یک ماه به ما حقوق میدهند و از اول سال تحصیلی ۹۶- ۹۷ تاکنون هیچ حقوقی دریافت نکرده و فقط  عیدی معوق سال ۹۵ به ما پرداخت شد.

این معلم معترض در خصوص وضعیت بیمه معلمان خرید خدماتی تصریح کرد: با وجود سختی مسیر و حضور در مناطق محروم متاسفانه تا کنون ما را بیمه نکردند.

وی خاطر نشان کرد: ما در دور افتاده ترین مناطق تدریس می کنیم و نه تنها  خبری از حقوق و بیمه نیست بلکه هر بار که به این وضعیت اعتراض می کنیم ما را تهدید می کنند و می گویند نمی خواهید

بروید ما یک نفر دیگر را می آوریم،من چهار سال است که به صورت مستمر کارکردم چطوربروم،آیا نیروی بعد از من همین وضعیت را نخواهد داشت؟

یکی دیگر از معلمان حاضر در تجمع اظهار کرد: این وضعیت آموزشی صحیح نیست، مگر می خواهند کارگر جا به جا کنند که ما نیامدیم یک نفر دیگر بیاید، این گونه حق آن دانش آموز نیز تضییع می شود این چه وضعیت آموزشی در کشور است؟؟

وی ادامه داد: بعضی ها که سابقه چند ماهه تدریس داشتند به راحتی جذب شدند ولی ما نیرو داریم که ۸ سال خرید خدمت کار کرده، سرباز معلم هم بوده و سابقه کاری زیادی داشته ولی ما نه تنها جذب نشدیم بلکه حقوقی هم به ما نمی دهند.

این معلم معترض تاکید کرد: همه ما متاهل هستیم، اجاره منزل و هزینه زن و فرزندمان را از کجا باید بیاوریم؟خود مسئولین نمی توانند یک ماه حقوق نگیرند ولی ما قریب دوسال تحصیلی است حقوق نگرفتیم.

وی افزود: ما با آموزش و پرورش، نمایندگان مجلس و نماینده مجلس از پنج شهرستان جنوبی صحبت کردیم و حدود دو سال است که به ما وعده پیگیری دادند ولی تا کنون اتفاق خاصی رخ نداده است.

این معلم معترض بیان کرد: مسئولین کشور نباید با این وضعیت نیرو جذب کنند،چرا باید نیرویی بگیرند که نه حقوق دارد و نه بیمه، این کجای عدالت است؟جالب اینجاست که یکی از مسئولین در پاسخ به اعتراض و مشکلات ما گفت که هر زمان در هر جای استان پول دیدید ما را هم خبر کنید تا بیائیم.

بعد از دو سال پیگیری های مکرر این معلمان معترض تنها کاری که نماینده مجلس از پنج شهرستان جنوبی در مجلس انجام داده است  این بود که در سخنرانی خود در صحن مجلس به مشکلات آن ها اشاره کرده و گفته باید به وزیر تذکر داد حال قرار است چه کسی به وزیر تذکر دهد خدا می داند.

این معلمان معترض در پایان خواسته خود را اینگونه مطرح کردند: ما ۴۰۰ کیلومتر راه آمدیم تا به استاتدار بگوئیم که  ما هستیم ، چون حقوق سرباز معلمان، شرکتی ها،حق التدریسی ها پرداخت شده و.تنها ما ۷۰۰ نفر که در دورترین نقاط استان تدریس می کنیم دیده نشدیم، برای همین به اینجا آمدیم تا شاید ما را ببینید.

تجمع اعتراضی کارگران اخراجی شرکت نفت و گاز گچساران همزمان با حضورنایب رئیس مجلس

روزشنبه بیست وپنجم فروردین ماه، کارگران اخراجی شرکت نفت و گاز گچساران درادامه اعتراضاتشان* نسبت به اخراج از کار دست به تجمع مقابل محل همایش قلم، اقوام،آرامش درگچساران وهمزمان با حضورعلی مطهری نایب رئیس مجلس زدند.

*ادامه اعتراضات کارگران خشمگین اخراجی شرکت نفت گچساران با تجمع مقابل اتاق مدیرعامل شرکت نفت و گاز

روز شنبه 19اسفندماه، کارگران اخراجی خشمگین  شرکت نفت گچساران درادامه* اعتراضاتشان وارد ساختمان اداری شرکت نفت و گاز گچساران ومقابل اتاق مدیرعامل تجمع کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی، کارگران اخراجی به علت بلاتکلیفی و سرگردانی چندین ماهه خود با تجمع جلوی درب اتاق مدیرعامل شرکت نفت نسبت به وضعیت خود اعتراض کردند.

ادامه اعتراضات کارگران اخراجی شرکت نفت گچساران باتجمع مقابل شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران

روزچهارشنبه شانزدهم اسفند ماه ، کارگران اخراجی شرکت نفت گچساران دست به تجمع مقابل دروازه ورودی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران زدند.

به گزارش16اسفند یک منبع خبری محلی،یکی ازکارگران اخراجی گفت: حق ما در لیست تایید شده وزیرنفت نادیده و ضایع شده است.

وی عنوان کرد: در سفر بیژن زنگنه وزیر نفت به شهرستان گچساران مجوز جذب ۱۴۳ نفر در حراست نفت صادر شد.

کارگر اخراجی افزود: از این تعداد فقط  ۶۷ نفر کارگر دارای کارکرد و سابقه پرداخت بیمه در حراست نفت گچساران را دارند.

وی در ادامه عنوان کرد: متاسفانه مسئولان شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران در عین ناباوری  کارگرانی را که دارای سابقه کار و پرداخت بیمه در حراست نفت داشتند را از لیست تایید شده آقای وزیر حذف و نورچشمی های خود را که حتی یک روز کارکرد و بیمه ندارند را به لیست اضافه کرده اند.

کارگران اخراجی در پایان اظهار کردند: کدام مسئول پاسخگویی  تبعیض و بی عدالتی و اجحاف نسبت به کارگران اخراجی حراست نفت می باشد؟

ادامه تجمعات اعتراضی کشاورزان در خوراسگان علیرغم تهدیدهای امام جمعه اصفهان

روزشنبه بیست وپنجم فروردین ماه کشاورزان شرق اصفهان به اعتراضاتشان علیرغم تهدیدهای امام جمعه اصفهان ودست به تجمع  در میدان اریسمان خوراسگان زدند.

براساس گزارشات منتشره ،کشاورزان معترض شرق اصفهان پس از حدود چهار ساعت حضور در میدان اریسمان خوراسگان، به تجمع خود پایان دادند.

بنا بهمین گزارشات،امام جمعه اصفهان روزجمعه بیست وچهار فروردین کشاورزان معترض شرق اصفهان رامورد تهدید قرارداد وازادامه تجمعات اعتراضی منع کرد.

قابل یادآوری است که پیش ازاین هم مجمع نمایندگان مجلس استان اصفهان واستاندارخواهان پایان دادن اعتراضات این کشاورزان شده بودند.

روزشنبه مأموران ناجا بطورمکررو برخی از مسوولان حاضر در محل هم با ایجاد جو رعب و وحشت واعلام اینکه از امروز تجمع کشاورزان غیر قانونی محسوب خواهد شد،کشاورزان را از ادامه اعتراضات منع کردند.

علیرغم جوسازی وتهدیدها اعتراضات کشاورزان خشمگین شرق اصفهان ادامه دارد

جریان انتقال آب به یزد کماکان قطع است

روز جمعه بیست وچهارم فروردین ،بدنبال اعتراض و مقابله جمعی از کشاورزان اصفهان آب انتقالی از اصفهان به یزد قطع شد، اما با پیگیری‌های صورت گرفته این مشکل در صبح روز شنبه برطرف شد ولی مجدد در ساعت 22 شنبه شب(25فروردین) با تعرض مجدد کشاورزان تاسیسات انتقال آب با مشکل مواجه شده است.

براساس گزارشات منتشره بتاریخ26فروردین، محمدمهدی جوادیان‌زاده – مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان یزد – گفت: شب گذشته ۹ تیر برق و شش حوضچه آب تاسیسات ما تخریب شد و در پی آن از دیشب تاکنون جریان آب قطع است.

وی با بیان این‌که در حال حاضر هنوز دو حوضچه دچار مشکل است، اظهار کرد: تلاش ما این است که با همکاری نیروی انتظامی مشکل این دو حوضه را برطرف کنیم.

جوادیان‌زاده تصریح کرد: در حال حاضر ذخایر آبی استان یزد دارای آب است اما اگر تعمیر حوضچه‌ها طول بکشد، قطعا در تامین آب شهروندان با مشکل مواجه خواهیم شد.

جوادیان‌زاده بیان کرد: نیروی انتظامی، وزارت کشور، استاندار اصفهان برای حل این مساله بسیج شده‌اند. علاوه بر این پدافند غیرعامل خطوط را تقویت کرده‌ایم و در حال حاضر نیز هر اقدامی که لازم باشد بلافاصله انجام خواهیم داد.

تجمعات اعتراضی اهالی چند روستا در نی‌ریزنسبت به بی آبی

روزیکشنبه26فروردین،جمعی از اهالی 4 روستای بخش قطرویه، دراعتراض به نداشتن آب در روستاهایشان، دست به تجمع مقابل فرمانداری نی‌ریز و دفتر نماینده مجلس این شهرستان زدند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،صبح یکشنبه 26 فروردین‌ماه جمعی حدوداً 40 نفره از اهالی 4 روستای بخش قطرویه، به دلیل نداشتن آب در روستاهایشان و مشکلاتی که بی‌آبی برایشان به وجود آورده جلو فرمانداری تجمع کردند.

این افراد که از اهالی روستاه‌های کت‌آباد، چاه هفتم، چاه عظمی و چاه غدیر بودند؛ نسبت به مشکل نبود آب شرب و شستشو در روستاهایشان اعتراض داشتند.

آنها همچنین پلاکارد و دست نوشته‌هایی با مضامینی چون، آب=حیات و 10 سال است آب نداریم، تشنه‌ایم و… در دست داشتند.

این تجمع در ادامه به جلو دفتر مسعودی نماینده مجلس این شهرستان کشیده شد؛ آنان از مسئولان خواستند تا هرچه سریعتر نسبت به رفع مشکل بی‌آبی این روستاها، که باعث بروز مشکلات زیادی برای اهالی آن منطقه شده فکری بکنند.

اعتصاب رانندگان تریلرهای حمل بار سنگ آهن

ازصبح روزیکشنبه بیست وششم فروردین ماه،رانندگان تریلرهای حمل بار سنگ آهن در اعتراض به کاهش تناژ ظرفیت بارگیری و افزایش نیافتن کرایه ها اعتصاب کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،یکی از رانندگان معترض گفت:از صبح امروز طبق بخشنامه‌ای که از سوی پایانه به باربری های مربوط ارائه شده است تمامی ماشین های سنگین می توانند با وزن خود ماشین ۴۰ تن بار حمل کنند.

گفتنی است که در سال جدید هیچگونه افزایش کرایه ای نسبت به کرایه سال گذشته وجود نداشته است.

آزادی محمدحبیبی باتودیع وثیقه 250 میلیون تومانی

روزیکشنبه بیست وششم فروردین ماه،محمد حبیبی، عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان تهران پس از 44 روز بازداشت موقت، با سپردن 250 میلیون تومان وثیقه آزاد شد.

بخشنامه دستمزد ابلاغ شد

علی ربیعی (وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی) بخشنامه مزدی ۹۷ را ابلاغ کرد.

براساس گزارش منتشره،پس از خاتمه مذاکرات مزدی در چهارشنبه (بیست و دوم فروردین ماه)، بخشنامه دستمزد ۹۷ توسط علی ربیعی (وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی) برای اجرا ابلاغ شد.

به این ترتیب، همه واحدهای تولیدی، خدماتی و صنعتی باید از فروردین ماه حقوق کارگران خود را براساس مندرجات این بخشنامه که مبتنی بر مصوبات شورای عالی کار است، پرداخت کنند.

متن بخشنامه مزدی ۹۷  که به امضای وزیر کار رسیده، به شرح زیر است:

شورای عالی کار با حضور نمایندگان سه گروه (دولت، کارفرمایان و  کارگران) درجلسه مورخه ۲۲/۱/۹۷ از بحث و بررسی راجع به تعیین حداقل مزد سال ۱۳۹۷ در اجرای ماده (۴۱) قانون کار با در نظر گرفتن مصالح کارگران در انطباق هرچه بیشتر میزان درآمد آنان با سطح معیشت و همچنین باتوجه به مقتضیات بنگاه‌های تولیدی کافرمایان و شرایط اقتصادی جامعه موارد زیر را به اجماع و اتفاق آرا مورد تصویب قرار داد.

۱. از اول سال ۱۳۹۷ حداقل مزد روزانه با نرخ یکسان برای کلیه  کارگران مشمول قانونت کار (اعم زا قرارداد دائم یا موقت) مبلغ ۳۷۰،۴۲۳ ریال (سیصد و هفتاد هزار و چهارصد و بیست و سه ریال) تعیین می‌گردد. همچنین از اول سال ۱۳۹۷ سایر سطوح مزدی نیز روزانه ۱۰.۴ درصد مزد ثابت یا مزد مبنا (موضوع ماده ۳۶ قانون کار) به اضافه روزانه ۲۸۲۰۸ ریال به نسبت آخرین مزد در سال ۱۳۹۶ افزایش می‌یابد.

تبصره: با اعمال افزایش این بند مزد شغل کارگران مشمول طرح‌ای طبقه‌بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیز مزد ثابت سایر کارگران نباید از مبلغ ۳۷۰،۴۲۳ ریال (سیصد و هفتاد هزار و چهارصد و بیست و سه ریال) بند (۱) کمتر شود.

۲. به کارگرانی که در سال ۱۳۹۷ دارای یک سال سابقه یا یک سال از دریافت آخرین پایه سنواتی آنان گذشته باشد، روزانه مبلغ ۱۷،۰۰۰ ریال نیز به عنوان پایه (سنوات) پرداخت خواهد شد.

تبصره ۱: پرداخت مبلغ مربوط به پایه سنواتی کارگران مشمول طرح‌های طبقه‌بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با در نظر گرفتن رقم فوق‌الذکر برای گروه یک با توجه به دستورالعمل و جدول اعلامی توسط اداره کل روابط کار و جبران خدمت صورت می‌گیرد.

تبصره ۲: به کارگران فصلی به نسبت مدت کارکردشان در سال ۱۳۹۶، میزان مقرر در این بند یا تبصره یک آن حسب مورد تعلق خواهد گرفت.

تبصره ۳: براساس مصوبه مورخ ۲۲/۱/۱۳۹۷ شورای عالی کار و در راستای تقویت مهارت محوری و بهره‌مندی تمامی کارگران با سابقه از ابتدای سال ۱۳۹۷ همه کارگران دارای قرارداد دائم و موقت مشمول قانون کار یک سال سابقه کار شده و یا یک سال از دریافت آخرین پایه (سنوات) آنان در همان کارگاه  گذشته باشد، اعم از اینکه حق سنوات یا مزایای پایان کار خود را تسویه حساب کرده باشند یا خیر، مشمول دریافت پایه (سنوات) خواهند بود.

۳. براساس مصوبه ۲۱/۷/۱۳۸۷ شورای عالی کار و در جهت افزایش رضایتمندی  کارگران و  کارفرمایان و به منظور تثبیت و تسری به تمامی کارگران اعم از دائم و موقت مقرر شد از ابتدای سال ۱۳۹۷ کمک هزینه اقلام مصرفی خانوار به عنوان مزایای رفاهی و انگیزه‌ای موضوع تبصره ۳ ماده ۳۶ قانون کار بابت هر کارگر (اعم از متاهل یا مجرد) ماهانه مبلغ ۱،۱۰۰،۰۰۰ ریال از سوی کارفرمایان به آنان پرداخت گردد.

۴.ضوابط مربوط به چگونگی نحوه اعمال افزایش مقرر در بند (۱) و تبصره یک بند (۲) در کارگاه‌هایی که دارای طرح طبقه‌بندی مشاغل می‌باشند و نیز در مورد کارگران مزدی و همچنین چگونگی ارتقای طبقه شغلی به موجب دستورالعمل‌های اداره کل روابط کار و جبران خدمت خواهد بود.

۵. مقررات این مصوبه شامل حال دانش آموزان و دانشجویانی که در ایام تعطیلات تابستانی در سال ۱۳۹۷ به طور موقت در کارگاه‌ها اشتغال می یابند نخواهد شد.

۶. واحدهای مشمول قانون کار به منظور ایجاد رابطه هر چه بیشتر مزد و مزایا با بهره‌وری و تولید و ایجاد انگیزه بیشتر در بین کارکنان خود، علاوه بر اجرای این مصوبه می‌توانند نسبت به افزایش و برقراری مزد و مزایا در قالب موافقت‌نامه‌های کارگاهی و پیمان‌های دسته‌جمعی و پس از تایید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدام نمایند.

گزارش دريافتي از وضعيت زنان كارگر در كامياران*

قصه زندگی« رعنا »؛ زنی  که به پاک کردن گردو مشغول است

رعنا، زن همسایه حدوداً 47ساله است. اندامی لاغر و نحیف صورتی پر از چروک که هر کدام از این چین و چروک ها  داستان رنج هایی را برای گفتن  دارد. با وجود این که چهل و هفت سال عمر  دارد ولی بیشتر از چهل هفت ساله به چشم می آید. هر بار که از کوچه می گذرم، رعنا  خانم را که می بینم رنگ و روی رفته تر و چروک های صورتش بیشتر شده است.

نمی دانم، به گمانم 7سال است که در کوچه همسایه ما هستند. هیچ وقت نشده است که خنده و خوشحالی رعنا خانم را ببینم حتی وقتی که دختر ِبزرگش “بهار” ازدواج کرد و یا آن زمانی که شیلان را به دنیا آورد.

صدای کلفت و بمی دارد  و تا حدی تن صدایش بلند است؛ انگار که سرما خورده است و گلویش گرفته است و همیشه مریض احوال است. چند وقتِ پیش از همسایه ها شنیدم که غده گوشتی در گلو دارد و همین مشکل باعث شده است که بر روی ٬تن صدایش تاثیر بگذارد. چهار دخترِ قد و نیم قد و یک پسر خرد سال داشته که چند سال پیش آن هم به  علت سرطان و مریضی فوت کرده است. شوهر  ِرعنا، همیشه او را مقصر مرگ پسرشان می داند و همیشه او را سرزنش می کند که  توان و عرضه آوردن یک پسر دیگر را برای من نداری!

درد های رعنا خانم تمامی ندارد. شوهرش  ناراحتی قلبی  دارد و هر از چند گاهی باید به دکتر مراجعه کند. در حلبی آباد کامیاران یک خانه کلنگی دست و پا کرده اند برای رهایی از دادن کرایه خانه. که برای همین آلونک خیلی هم بدهکار شده اند و با دادن چک و سفته های که پرداخت نشده به مالک زمین، باعث شده است که از آن ها شکایت کند و خواهان طلب و اضافه ِ ارزش آن شود.

رعنا برای پرداخت بدهی ها و گذاران امورات زندگی شان از هیچ کار و مشقتی دریغ نمی کند. از کار در زمین هاي کشاورزی اطراف کامیاران گرفته است تا چیدن گوجه فرنگی و توت فرنگی یا سیب زمینی در فصل های بهار و  تابستان …

حتی زمستان هم به  پاک کردن خشکبار که اکثرا گردو است، مشغول می شود. می گوید که گردوهای روستا و شهرهای اطراف یا گردوهای وارداتی قاچاق را از دلال های خشکبار می گیرند و کیلوی 500تومان آن را  شکسته و به صورت مرتب جدا و بسته بندی می کند.

می گوید اگر که روزی  15تا12ساعت کار کنند شاید بشود 20کیلو گردو را جدا و پاک کرد که آن هم بیشتر از 10 هزار تومان نمی شود.

مریم زن دیگری که او هم 60 سال دارد و همسایه رعنا است همراه رعنا گردو پاک می کند. مریم از شوهرش جدا شده و مایحتاج دو تا دخترش را از این طریق تامین می کند. آرتروز کمر و گردن دارد و هر ماه چند روز زمین گیر می شود. پزشک ها کارهای سخت را عامل ناخوش احوالی و مریضی مریم می داند.

گاهی دلال ها هر از چند گاهی برای تعدادی از زن ها گردو نمی آورند و با حرف و کنایه های نیش دار آنها را به خوردن و دزدیدن گردوها متهم می کنند. لازم است که به این موضوع اشاره کنم که در این فصل خیلی از زنها و دختران و مردان در کامیاران مشغول چنین کارهای‌ طاقت فرسای هستند. که با دستمزدهای بسیار ناچیز و پایین رقابت هم می کنند که خود این موضوع باعث بروز خیلی از دعواها و بگو مگو ها بین آنها می شود که آن هم خود یک سر دارد و هزار سودا.

گزارشگر: فریده صبوری

* نكته: گزارش دريافتي بدون تغييری منتشر مي شود. اين گزارش گوشه کوچکی از مشكلات كارگراني را كه در مشاغل خانگي  مشغول به کارند (كه اكثريت آنان زنان هستند) روایت کرده است. زنان کارگری که غالباً به دليل بيكاري، با دستمزد بسيار پايين و ساعات كار زياد و بدون داشتن هيچگونه بيمه و  امكانات ديگر مشغول به كار هستند. این گزارش کوتاه، همچنين ترفندهاي كارفرمايان را كه با ايجاد رقابت سعي در كاستن همين دستمزد ناچيز را نیز دارند را به خوبي به ما نشان مي دهد.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری – فروردين 1397

عدم پرداخت 2ماه حقوق و2سال عیدی ومطالبات دیگر کارگران کارخانه  اهورا دارو

اعتراض کارگران این واحد تولیدی نسبت به نداشتن امنیت شغلی

2ماه حقوق و2سال عیدی ومطالبات دیگر کارگران کارخانه  اهورا داروپرداخت نشده است.

براساس گزارش رسانه ای شدهبتاریخ26فروردین،۶۰ نفر از کارگران «اهورا دارو» که تولیدکننده دارو‌های گیاهی است؛ مطالبات مزدی بهمن و اسفند سال ۹۶ خود را به همراه دو سال عیدی سالهای ۹۵ و۹۶ دریافت نکرده‌اند.

جمعی از کارگران و کارکنان متخصص شرکت اهورا دارو در تهران گفتند: کارفرما از بهمن ماه سال گذشته مطالبات مزدی ما را پرداخت نکرده و ما از امنیت شغلی به سبب داشتن قرارداد کار  موقت (یک ماهه) و روزمزد برخورار نیستیم.

کارگران این واحد تولیدی که تعداد آنها حدود ۶۰ نفر برآورد می‌شود، در تشریح مشکلات خود گفتند: قرارداد‌های کاری همه ما کارگران و کارکنان متخصص شرکت اهورا دارو به‌صورت یک‌ماهه موقت و روزمزدی است و این موضوع امنیت شغلی ما را به خطر انداخته و دست کارفرما را برای اخراج بازگذاشته است.

به گفته کارگران این و احد، کارفرما هر سه ماه یکبار، تعدادی از کارکنان و کارگران این مجموعه را بدون پرداخت مطالبات مزدی‌شان از کار بیکار می‌کند، به همین دلیل تمامی کارگران اهورا دارو هر ماه پس از خاتمه قرارداد کارشان نگران اخراج هستند.

گفته می‌شود در این شرایط، تعدادی از کارگران شاغل در این واحد تولیدی، به‌صورت خودخواسته محل کارشان را ترک کرده‌اند. تعدادی از کارگران نیز که برای تعطیلات نوروز رفته بودند، هنوز باز نگشته‌اند.

به نقل از کارگران اهورا دارو گفته می‌شود؛ کارفرما پس از اخراج نیروی کار قبلی، کارگران جدیدی را جایگزین نیروی کار قبلی می‌کند و این روند تعدیل نیرو به یک رویه تبدیل شده و ادامه‌دار است.

آن‌ها با بیان اینکه در حال حاضر تعدادی از همکاران آن‌ها برای پیگیری مطالبات قانونی خود به مراجع تشخیص و حل اختلاف شکایت کرده و روند رسیدگی به پرونده آنها ادامه دارد، افزودند: طبق قانون قرارداد کار مدت موقت زیر یک سال در کارهای ماهیتا مستمر مشروط به بقای کارگاه و کار ممنوع است و کارفرمایان مکلف هستند در صورت انعقاد قرارداد مدت موقت قرارداد مزبور را حداقل به مدت یک سال منعقد نمایند.

کارگران اهورا دارو با بیان اینکه باتوجه آغاز سال جدید، افزایش هزینه‌های زندگی و وضعیت معیشتی نامطلوب، نیاز به امنیت شغلی و دریافت هرچه سریع‌تر مطالبات مزدی خود دارند، افزودند: جدا از موضوع به تاخیر افتادن مطالبات مزدی، کارگران این واحد در زمینه بیمه تامین اجتماعی و دریافت سنوات خود نیز دچار مشکل هستند.

آنها می‌گویند: از وضعیتی که در آن گرفتار شده‌ایم، رنج می‌‌بریم و هر ماه منتظریم تاکارفرما برگه تسویه حساب را به ما تحویل دهد. به همین دلیل خواهان ساماندهی وضعیت خود از مسئولان می‌‌باشیم.

اعتصاب دوباره بازاریان بانه و جوانرود در اعتراض به بسته شدن مرز

روزیکشنبه26فروردین، بازاریان بانه و جوانرود دوباره در اعتراض به بسته شدن مرز دست به اعتصاب زدند.

بنابه گزارش منتشره، بسته شدن مرز کولبری در بانه، بازار مغازه‌دارن بازار محلی بانه را کساد کرده‌است. این روزها پس از بستن مرزها و بازگشایی بازار پیله‌وری، کاسبیِ این مغازه‌داران که از اجناس خود را از کولبران می‌خریدند، با مشکل مواجه شده‌است.

مغازه‌داران بانه امروز در بلوار شهرداری سفره خالی پهن کردند وبدین طریق اعتراضشان را بنمایش گذاشتند.

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس

‍  امروز بیست وششم فروردین دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در اعتراض به سیاست گذاری های مدیران رده بالای دانشگاه و علی الخصوص معاون دانشجویی، محمدرضا اصلاحچی تجمع و اعتراض کردند.

دانشجویان خواستار شفافیت دربودجه و_هزینه های دانشگاه هستند. آنها مدعی اند امکانات و بودجه دانشگاه در اثر سوءمدیریت هئیت رئیسه اتلاف شده و به درستی صرف نمی شود. آن ها همچنین به تخلیه غیرقانونی خوابگاه ها، اجاره امکانات دانشگاه ( سالن ورزشی، استخر و…) به نهادها و اشخاص خارجی و مسائلی از این دست که به زعم آن ها در اثر همان سوء مدیریت و نگاه تجاری و بنگاه دارانه مدیران دانشگاه حاصل شده است، اعتراض دارند.

گفتنی است شورای صنفی دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس، حمایت خود از این اعتراضات را اعلام کرده است.

منبع:کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور

تجمع اعتراضی خانواده‌های جانباختگان سقوط هواپیما در دنا نسبت به عملکرد ضعیف هلال احمر

روزیکشنبه26فروردین،اعضای خانواده جانباختگان سانحه هوایی پرواز تهران – یاسوج برای اعتراض به عملکرد ضعیف هلال احمر در جستجوی اجساد، مقابل ساختمان صلح هلال احمر تجمع کردند.

براساس گزارشات منتشره،تعدادی از خانواده‌های جانباختگان سقوط هواپیما در دنا، امروز در مقابل ساختمان صلح هلال احمر در خیابان ولیعصرتجمع کردند.

این تجمع به علت اعتراض به عملکرد ضعیف هلال احمر در یافتن اجساد جانباختگان سقوط هواپیمای تهران – یاسوج شکل گرفت.

اعضای خانواده‌هایی که در تجمع شرکت کرده بودند، با گذشت نزدیک به ۲ ماه از سقوط هواپیما در ارتفاعات دنا، هنوز هیچ قطعه‌ای از پیکر جانباختگان خود را دریافت نکرده اند.

آن‌ها ضعف عملکرد مسئولان هلال احمر را دلیل این تاخیر می‌دانند و به همین علت تجمع اعتراضی نسبت به این موضوع ترتیب داده اند.

مصدومیت 14کارگر زن بدنبال واژگونی نیسان حاملشان در قائمشهر

روزیکشنبه26فروردین،واژگونی وانت نیسان حامل کارگران زن در جاده قائمشهرموجب مصدومیت 14نفرشد.

ذکریا اشکپور سخنگوی اورژانس مازندران گفت: وانت نیسان حامل کارگران خانم امروز در جاده قائمشهر به بابل واژگون شد که در جریان این حادثه تعدادی از این کارگران زخمی شدند.

وی با بیان اینکه ۷ مصدوم این حادثه با ۳ دستگاه آمبولانس به نزدیکترین مرکز درمانی منتقل شدند، افزود: با توجه به اینکه برخی از کارگران مصدوم با وسایل شخصی به مرکز درمانی منتقل شدند احتمالا تعداد مصدومان بیشتر از ۷ نفر است.

برخی منابع محلی تعداد مصدومان را ۱۴ نفر و علت حادثه را لغزنده بودن سطح جاده و انحراف خودرو اعلام کردند.

جان باختن 3کارگر شرکت نفت و گاز پارس در فاز 13

بامداد روز یکشنبه بیست وششم فروردین، سه تن از کارگران داربست‌بند شاغل در فاز ۱۳ کنگان از روی داربست سقوط کرده و بر اثر صدمات وارد پس از انتقال به بیمارستان کنگان جان خود را از دست می‌دهند.

براساس گزارش منتشره،از قرار معلوم این کارگران به عنوان کارگران پیمانی در یونیت١٤٧ تانک‌های ال‌پی‌جی شرکت عمران صنعت واقع در فاز ۱۳ کنگان مشغول کار بودند که به‌دلیل مصدومیت شدیدسقوط از ارتفاع به بیمارستان کنگان منتقل می‌شوند.

بر اساس این گزارش، کارفرمای اصلی این شرکت، شرکت کارفرما شرکت پتروپایدار ایرانیان است.

همچنین اسامی کارگران متوفی نجف خلیفه، محمد فتحی و یزدان فروزنده گزارش شده است.

بیست وششم فروردین ماه1397

akhbarkargari2468@gmail.com