اخباروگزارشات کارگری25و26فروردین1396

admin   آوریل 16, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری25و26فروردین1396 بسته هستند

بایگانی

لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی نه!

تغییرقانون کار بنفع کارگران آری!

– علی ربیعی بالاخره به نوشتن نامه به دولت  برای عودت لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی تن داد؟!

– گزارشی از فعالیت جمعی از دستفروشان بی‌نام در روزهای پایان سال 1395

– تجمع کارگران قراردادی کارخانه پارسیلون خرم‌آباد دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها مطالباتشان وبرای بازگشت بکار مقابل استانداری لرستان!

– نامه سرگشاده کارگران شرکت مراغ پروژه جاده سازی رامیان به شاهرود دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوقشان!

– بهارستان نشین خرمشهری دونفر از کارکنان کشت و صنعت میرزاکوچک خان رامورد فحاشی قراردادوکتک زد!

– عدم پرداخت 5ماه حقوق وعیدی کارگران معدن زغال سنگ گرانیت شاهرود!

– عدم پرداخت بیش از3ماه حقوق 400کارگر پیمانی شهرداری شوشتر!

– عدم پرداخت 7ماه حق التدریس معلمان!

عدم پرداخت پاداش پایان خدمت40هزار بازنشسته فرهنگی!

– افزایش10درصدی حقوق کارکنان و بازنشستگان لشکری و کشوری!

– اهالی ورامین مسیرحرکت قطار تهران- مشهدرامسدودکردند!

– تجمع اعتراضی اهالی محله هلالی بوشهر نسبت به تخریب بخشی از پارک!

– جان باختن92 ومصدومیت2573کارگرطی11ماه دراستان اصفهان براثرحوادث کاری!

– مرگ کارگری جوان درتبریز براثرریزش آوار!

– جان باختن دو کولبر دیگر براثر تیراندازی نیروهای نظامی!

علی ربیعی بالاخره به نوشتن نامه به دولت  برای عودت لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی تن داد؟!

اخباروگزارشات کارگری:معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ارسال نامه ربیعی به دولت، مبنی بر درخواست بازگشت لایحه اصلاح قانون کار از مجلس خبرداد.

احمد مشیریان با اشاره به اینکه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نامه‌ای به دولت خواستار بازگشت لایحه اصلاح قانون کار شد،امروز26فروردین به مهرگفت: این نامه دو روز پیش از رد کلیات این لایحه در کمیسیون اجتماعی مجلس در هفته گذشته به دولت ارسال شد.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به رد کلیات این لایحه در کمیسیون اجتماعی مجلس آیا همچنان بازگشت لایحه از طرف خود دولت پیگری می‌شود یا خیر گفت: قطعا اولویت وزارت کار بازگشت لایحه از طرف دولت است و امیدواریم پیش از طرح موضوع بازگشت در صحن علنی، این لایحه توسط دولت پس گرفته شود.

گزارشی از فعالیت جمعی از دستفروشان بی‌نام در روزهای پایان سال 1395

دستفروشی نتیجۀ موج بیکاری‌هایی است که دولت مسئول مستقیم آن است و حضور ما در خیابان برای امرار معاش حق مسلم ماست. همانطوری که داشتن شغل، بیمه، بازنشستگی و خدمات عمومی رایگان حقی است که از ما گرفته شده‌است!

دریافتی:گزارشی از فعالیت جمعی از دستفروشان بی‌نام در روزهای پایان سال 1395

سالهاست که فشار اقتصادی ناشی از بیکاری و دستمزدهای پایین، تعداد وسیعی از کارگران را به سمت دست‌فروشی‌ در خیابان‌هاکشانده ‌است.کارگران و بیکارانی که با «سرمایه‌های» صدهزار تومانی و دویست هزارتومانی اجناسی را برای فروش به خیابانها می‌آورند. خبرهای اخیری که در مورد دست‌فروشی کارگرانِ بیکارشدۀ کارخانجات و موسسات بیرون آمد نمونه‌ای ازین استیصال ناشی از بیکاری است.

علیرغم آنکه دستفروشی گاهی جزو آخرین گزینه‌های بقا برای بیکارشدگان و محرومین طبقۀ کارگر محسوب می‌شود اما دولت و شهرداری بیشترین فشارها و خشونت فیزیکی و باج‌خواهی‌های خیابانی و مصادرۀ اموال را در موردشان اجرا می‌کنند. امنیتی‌سازی متروها و خیابان‌های تهران و حضور یگان‌های ویژه در نقاط اصلی مرکز شهر در این روزهای مانده به عید نشانی از شدت این فشارها بر آنان است.

در عین حال، فعالینی هستند که در حوزۀ شهری با فعالیت‌های NGOای و خیریه‌ای، و برگزاری نشست‌ها و تبلیغ دفاع از خرید دستفروشان بدون نشان دادن پیوند آن با جنبش بزرگتر کارگری در ایران، علاوه بر آنکه با پرداختن به عوارض دست‌فروشی (و نه ریشه‌های آن) جایگاه قربانی آنان را تثبیت می‌کنند بلکه در عین حال راه حل را در کمپین‌های خیریه‌ای (که خود پر از کاسبکاری و عدم شفافیت مالی‌اند) نشان داده و ضمناً تصویر بسیار ناواقعی از این بخش از طبقۀ کارگر ارائه می‌دهند (مانند کمپین اخیر «دست‌فروش بی‌سواد»!). این درحالیست که بر کسی پوشیده نیست به کرات دیده شده بسیاری از دانشجویان تحصیلات عالی هم برای تأمین هزینه‌های تحصیل به دست‌فروشی روی می‌آورند. ما جمعی از همین کسانی که در حوزۀ دستفروشی نیز تجارب عملی داشته‌ایم، در این روزهای مانده به عید با تهیه و توزیع تعدادی اعلامیه در میان جمعی از همکاران‌مان درمناطق مختلف پایتخت و مترو، ضمن اعلام مخالفت و رد رویکرد خیریه‌ای به دستفروشان، شعار «دفاع از خود»، «ایجاد تشکل» و «پیوند با جنبش کارگری» را با همکارانمان طرح کرده‌ایم.

از همۀ کسانی که این مطالبات را به حق میدانند خواستاریم که از ما حمایت کرده، و علاوه بر همراهی با ما، ضمن نقد تصویر «بدبختی و بی‌سوادی» دستفروشان، که کاسبکاری فعالیت‌های خیریه‌ای سمن‌ها[1] را تأمین میکند و بجای اعتراض، ناله و تمنا را مینشاند اعتراض کنند.

متن اعلامیه:

همکاران دست‌فروش متحد شویم!

سیاست‌های اقتصادی دولت‌ در سالهای اخیر (از لغو یارانه‌های آب و برق و گاز گرفته، تا پولی‌کردن مدارس و دانشگاه‌ها و خصوصی‌سازی‌های گسترده کارخانجات) چنان فشاری بر طبقۀ کارگر آورده است که نتیجه‌اش بیکاری میلیون‌ها کارگری شده که برای رفع حداقل‌های بخور و نمیر به کارهای موقتی مثل دست‌فروشی روی آورده‌اند.

با اینحال سرمایه‌داران، دولت و شهرداری حتی در اینجا هم از دست‌اندازی پا پس نمیکشند و هر روز با آوردن نیروهای انتظامی پلیس و شهرداری به قلدری، کتک زدن و مصادرۀ اموال‌ دست‌فروشان میپردازند. همه میدانیم که تعداد ما بیشمار و تعداد آنها کم است. همین ضرب و شتم‌ها سالهاست که علیه سایر کارگران هم اِعمال میشود؛ از شلاق زدن کارگران معدن آق دره، سرکوب و زندانی کردن فعالان کارگری از اتوبوسرانی شرکت واحد گرفته تا معلمان. با اینحال جنبش کارگری ایران بواسطۀ متشکل‌شدن، سازماندهی، اعتصاب و تجمعات تاکنون توانسته‌ بر روی پای خود بایستاد و راه تعرضات سرمایه‌داران را بر آنها سخت کند. بااینکه خواسته های ما دست‌فروشان هم بخشی از خواسته های همین جنبش کارگری است اما بخاطر متشکل نبودن و عدم حمایت از همدیگر، هزینه‌های گزافی را می‌پردازیم:از خودسوزی دستفروش خرمشهری (یونس عساکره)، قتل دستفروش تهرانی جلوی فرزندش (علی چراغی)تا کتک خوردن پیرزن فومنی و…

دست‌فروشی در ایران و حملاتی که علیه آن صورت می‌گیرد بخشی از جنبش بیکاران ایران است و به همین دلیل هم تعرضات پلیس به آن، تعرض مستقیم به طبقۀ کارگر است. برای مقابله با این همه فشاری که هم در این روزهای گرانی و بی‌پولیِ مانده به عید و هم در طول سال بر ما وارد می‌شود چه باید بکنیم؟درشرایطی که نان خوردن برای ما بدون جنگ روزمره در خیابان ممکن نیست و برای آن از آبرو و جان هم هزینه می‌دهیم، با اجرای موارد زیر میتوانیم این حق نان را با هزینۀ کمتری دنبال کنیم.

در راستۀ هر خیابان با هماهنگی سایر دستفروشان، عده‌ای از ما باید (مثلاً بصورت شیفتی) مسئولیت نگهبانی و تأمین امنیت را برعهده بگیریم و در صورت یورش مأموران سریعا به سایرین اطلاع داده و برای دفاع جمعی از خود اقدام کنیم.

برای متشکل شدن، فعالترین‌های ما باید با برگزاری جلسات مستمر با دیگر همکارانمان تدارک ایجاد تشکل دستفروشان را فراهم کنیم. این تشکل باید در همۀ شهرهامطالبات همۀ دستفروشان (که بخشی از مطالبات جنبش کارگران بیکارشده است) را به شیوۀ عملی پیگیری کند(از جمله مطالبۀ ایجاد اشتغال، تخصیص اماکن رایگان و معاف از مالیات برای دستفروشی و…) . همچنین از وضعیت روزمرۀ دستفروشان، ضرب و شتم آنها و مشکلاتشان گزارش تهیه کند.

تجمعات اعتراضی که اخیراً در شهرهای همدان و اهواز از سوی دستفروشان برای این مطالبات صورت گرفته نمونه‌ای ازین پیگیری‌های موقت است.

فعالان این تشکل باید با برقراری ارتباط با دیگر فعالان کارگری و معلمان، علاوه بر استفاده از تجربیات آنها زمینۀ همسویی مطالبات و اتحاد عمل را فراهم کنند. همچنین به این دلیل که این بخش از جنبش کارگری صدای بلندتری در اعتراضات دارد و میتواند بلندگوی آنها هم شود.

دستفروشی نتیجۀ موج بیکاری‌هایی است که دولت مسئول مستقیم آن است و حضور ما در خیابان برای امرار معاش حق مسلم ماست. همانطوری که داشتن شغل، بیمه، بازنشستگی و خدمات عمومی رایگان حقی است که از ما گرفته شده‌است!

درصورت تمایل این برگه را بین همکاران خود توزیع کنید!

[1] سازمان‌های مردم‌نهاد

تجمع کارگران قراردادی کارخانه پارسیلون خرم‌آباد دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها مطالباتشان وبرای بازگشت بکار مقابل استانداری لرستان!

اخباروگزارشات کارگری:امروزشنبه26فروردین،جمعی از کارگران قراردادی کارخانه پارسیلون خرم‌آباد دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها مطالباتشان وبرای بازگشت بکار برای باری دیگردست به تجمع مقابل استانداری لرستان زدند.

یکی از کارگران کارخانه پارسیلون خرم آباد در سخنانی با بیان اینکه تعدادی از کارگران این کارخانه قرار دادی هستندبه مهر گفت: حدود هشت سال است که مطالبات ما پرداخت نشده است.

وی با بیان اینکه هر کدام از کارگران قرار دادی پارسیلون حدود هشت تا ۱۲ میلیون تومان از کارخانه طلب دارند گفت: امروز نیز برای پرداخت مطالبات خود در استانداری لرستان حضور پیدا کرده ایم.

این کارگر پارسیلون خرم آباد با بیان اینکه تعدادی از کارگران رسمی کارخانه حقوق گرفته اند گفت: اما کارگران قرار دادی پارسیلون هنوز حقوق نگرفته اند.

وی گفت: در ایام عید نیز کارگران رسمی کارخانه پارسیلون حقوق گرفتند اما قرار دادی ها حقوقی دریافت نکردند.

یکی دیگر از کارگران پارسیلون خرم آباد با بیان اینکه این شرکت تعداد ۳۴۳ کارگر دارد که ۱۱۰ نفر از آنها رسمی هستند گفت: به این ۱۱۰ نفر، حقوق ۱۰ ماه به همراه عیدی پرداخت شده و ۲۴۳ نفر از کارگر قرار دادی حدود هشت سال بوده که عیدی، حقوق و مزایا دریافت نکرده اند و این در حالیست که برخی در قالب بنری از استاندار تشکر کرده اند.

وی با بیان اینکه دوگانگی بین کارگران شرکت ایجاد شده است گفت: امروز نیز برای پرداخت مطالبات و شروع به کار شرکت در استانداری حضور پیدا کرده ایم.

یکی دیگر از کارگران پارسیلون با تاکید بر اینکه حضور ما در استاندار تنها  برای شروع به کار کارخانه است گفت: مطالبات ما را نیز پرداخت نمی کنند و هر کدام از ما نیز ۱۰ تا ۱۲ سال سابقه کار داریم و هیچ جای دیگر ما را استخدام نمی کند.

وی گفت: کارخانه هنوز شروع به کار نکرد و این در حالیست که  استانداری با عوام فریبی اقدام به نصب بنر در زمینه فعالیت این کارخانه کرده و این در حالیست که در عمل هنوز اتفاقی رخ نداده است.

نامه سرگشاده کارگران شرکت مراغ پروژه جاده سازی رامیان به شاهرود دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوقشان!

اخباروگزارشات کارگری:امروز26فروردین،کارگران شرکت مراغ پروژه جاده سازی رامیان به شاهرود طی نامه ای سرگشاده خطاب به مسئولین طراز اول استان گلستان اعتراضشان را نسبت به سکوتشان دربرابرعدم پرداخت ماه حقوقشان ابراز داشته وخواستار پرداخت مطالباتشان شدند.

برپایه گزارش منابع خبری محلی،کارگران شرکت مراغ پروژه جاده سازی رامیان به شاهرود، بعد از یک سال شنیدن وعده های تکراری و بدون عمل  پیمانکار و فشار اقتصادی بالاخره سکوت خود را شکستند و نهایت برای رساندن صدایشان به گوش مسئولین و کارفرما و پیمانکارشان و برای دریافت مطالبات یکساله شان در اسفندماه سال گذشته  به تعداد چهار دفعه به نشانه اعتراض و درخواست مطالباتشان مقابل این شرکت تجمع کردند ولی تاکنون هیچ خبر مسرت بخشی دریافت نکرده اند.

در این تجمع ها، پیمانکار هر بار با وعده پرداخت حقوق، کارگران را متفرق می کرد ولی هیچ خبری از پرداخت حقوق نشد.

درهمین رابطه،کارگران مراغ نامه ای به نشانه اعتراض و درخواست مطالباتشان نوشتند.

بهارستان نشین خرمشهری دونفر از کارکنان کشت و صنعت میرزاکوچک خان رامورد فحاشی قراردادوکتک زد!

روزدوشنبه21فروردین، بهارستان نشین خرمشهری هنگام بازدیدش از مجتمع نیشکر میرزاکوچک خان دونفر از کارکنان کشت و صنعت میرزاکوچک خان رامورد فحاشی قرارداد و کتک زد.

درهمین رابطه، مهندس کوروش شیرالی کارشناس زه آبهای نیشکر یکی ازاین کارکنان که موردضرب وشتم  وفحاشی سامری بهارستان نشین خرمشهریقرارگرفته شرح مبسوط ماجرا را دراختیاررسانه های محلی قرار داده است.که خلاصه آن بقرار زیراست:

طی هماهنگی قبلی با مهندس مطرودی مدیر جهاد کشاورزی خرمشهر برای بازدید میدانی از محل کانال شیردم محل زه آبها ، در روز دوشنبه مورخه ۲۱ فروردین ۹۶ ساعت ۹ونیم صبح ، بنده و مدیرم مهندس منجزی در محل مذکور حاضر شدیم .

بازدید کنندگان سامری نماینده مجلس ازخرمشهر،حیاتی فرماندار خرمشهر،مهندس مطرودی مدیر جهاد کشاورزی  خرمشهر و طهماسبی حراست نورد لوله و نمایندگان شرکت شیلات حضور داشتند .

ابتدا در خصوص زه آبهای موجود صحبت شد و بعد از آن بنده به جناب سامری عرض کردم شما بعنوان مسئولین استان و نماینده خرمشهر باید فکر اساسی بکنید که مشکل کل منطقه خرمشهر و زه آبها حل بشود. که همان احداث سیفون میباشد و زه آبها بوسیله ایستگاه پمپاژی که بوسیله توسعه نیشکر احداث شد خارج بشود و با احداث سیفون مشکل اساسی حل بشود .

که بعد از مطرح کردن این موضوع ایشان شروع به فحاشی و توهین به بنده و مسئولین شرکت کردند و بمن حمله کرده و سیلی محکمی در انظار اقایان زده شد و بعد از این عمل مدیرم اعتراض کرد و گفت سامری این چه حرکتی است؟ به مهندس منجزی که مدیر مهندسی زراعی شرکت میرزا کوچک خان میباشد حمله کرد و سیلی بسمت ایشان نیز زد که مهندس منجزی چون صورتش را به عقب کشید دست سامری با همان قدرت به بینی ایشان بر خورد کرد و زخمی شد.

ما میخواستیم از محل دور بشویم که حیاتی و مطرودی مانع شدند . برادر سامری نیز میخواست بما حمله کند که ما سوار ماشین شدیم و در همین حین سامری از جمع مجددا بسمت خودروی ما حمله کرد که نتوانست در را باز کند لیکن با پا و مشت به خودرو میزدند و فحش رکیک بما و مسولین شرکت میدادند که ما از محل دور شدیم.

عدم پرداخت 5ماه حقوق وعیدی کارگران معدن زغال سنگ گرانیت شاهرود!

اخباروگزارشات کارگری:5ماه حقوق وعیدی کارگران معدن زغال سنگ گرانیت شاهرود پرداخت نشده است.

براساس گزارش منابع خبری محلی،کارگران معدن گرانیت گویند: به مدت پنج ماه بابت معوقات حقوق خود طلبکارند.

آنان می گویند: مشکلات در پرداخت دستمزد، آنها را در شرایط بد مالی قرار داده است.

این کارگران می گویند: دیگر حتی توان خرید یک قرص نان را هم نداریم و تاکنون با گرفتن اجناس نسیه از مغازه داران امرار معاش می کردیم ولی صدای مغازه دارها هم در آمده است و خودمان هم روی رفتن به مغازه را نداریم.

قبوض آب، برق، گاز و تلفن یکی پس از دیگری برایمان صادر می شود ولی توان پرداخت نداریم .

کارگران پیمانی شهرداری شوشتر سه ونیم ماه مزد نگرفته‌اند

عدم پرداخت بیش از3ماه حقوق 400کارگر پیمانی شهرداری شوشتر!

بیش از 3ماه حقوق حدود 400 کارگر فضای سبز و خدماتی شهرداری شوشتر پرداخت نشده است.

منابع کارگری در شهرداری شوشتر با اعلام این خبر به ایلنا گفتند: این کارگران که تحت مسئولیت چند  شرکت پیمانکاری  به صورت حجمی، و پیمانی در فضای سبز وخدماتی  شهرداری شوشتر مشغولند نیمی ازدستمزد آذر ماه را به همراه دستمزد  کامل ماه‌های دی ، بهمن واسفند را دریافت نکرده‌اند. همچنین عیدی کارگران به صورت ناقص پرداخت شده است.

در خصوص پرداخت نشدن معوقات مزدی این کارگران گفته می‌شود که کمبود نقدینگی و نبود منابع مالی دلیل بروز این اتفاق بوده است.

طبق اظهارات آنان، بی‌توجهی مسئولان شهرداری و شورای شهر شوشتر به پرداخت مطالبات آن‌ها باعث شده سال گذشته چندین مرتبه کارگران دست به تجمع اعتراضی بزنند.

یکی ازکارگران شاغل درفضای سبز شهرداری شوشتر با بیان اینکه کارگران شهرداری از حداقل‌های مزدی برخوردار بوده وامنیت شغلی ندارند در خاتمه افزود: دی ماه سال گذشته با تصویب شورای اسلامی  شهر شوشتر،شهرداری وضعیت استخدامی کارگران شاغل در بخش های موتوری ،آتش نشانی،حراست و اداری این مجموعه را از حالت قرارداد مستقیم  به پیمانکاری تغییر داد و در نتیجه امنیت شغلی کارگران در معرض تهدید قرار گرفته است.

وی گفت: بی‌ثباتی شغلی که هم اکنون با حضور شرکت های واسطه ای نیروی انسانی با آن مواجهیم قدرت اعتراض را از ما کارگران گرفته است.

عدم پرداخت 7ماه حق التدریس معلمان!

عدم پرداخت پاداش پایان خدمت40هزار بازنشسته فرهنگی!

7ماه حق التدریس معلمان و پاداش پایان خدمت 40هزاربازنشسته فرهنگی پرداخت نشده است.

یکی از این معلمان به ایلنا گفت: جمعی از معلمان حق‌التدریس هستند که تنها محل درآمدشان همین حق‌التدریسی است که از آموزش و پرورش می‌گیرند. سوال ما از مسئولان این است وقتی مطالبات اینقدر دیر پرداخت می‌شود، معلمان حق‌التدریس چطور باید زندگی کنند؟ چطور انگیزه تدریس داشته باشند. در عین حال، معلمان رسمی نیز برای پرکردن شکاف بین دستمزد و هزینه‌های معاش، به صورت حق‌التدریسی اضافه کاری می‌کنند که عدم پرداخت آن مشکلاتی را برای این معلمان به وجود می آورد.

این تاخیر در پرداخت حق‌التدریس معلمان در حالی صورت می‌گیرد که پیش از این در اسفندماه مسئولان آموزش و پرورش وعده داده بودند همه مطالبات قبل از شروع سال جدید پرداخت می‌شود.

در عین حال، چهل هزار بازنشسته فرهنگی، پاداش پایان خدمت طلب دارند. معلمان بازنشسته که تا کنون چندین تجمع اعتراضی مختلف مقابل مجلس و نهادهای ذیربط برگزار کرده‌اند، از عدم پرداخت مطالبات خود از جمله پاداش پایان خدمت، انتقاد بسیار دارند.

افزایش10درصدی حقوق کارکنان و بازنشستگان لشکری و کشوری!

افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان لشکری و کشوری به میزان 10 درصد اعلام شد.

براساس گزارشات منتشره،از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور میزان افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان لشکری و کشوری به میزان ۱۰ درصد اعلام شد.

در جلسه بیستم فروردین‌ماه امسال هیات وزیران، ضریب حقوق کارکنان دستگاههای اجرایی و میزان افزایش حقوق بازنشستگان ، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح به تصویب رسید.

از این رو و براساس مصوبه شماره ۵۷۰۰/ت۵۴۲۰۴ هـ مورخ ۱۳۹۶.۱.۲۶، دولت با توجه به نرخ تورم سال ۱۳۹۵ که به میزان ۷% اعلام شده است ، حقوق کلیه حقوق بگیران اعم از کارکنان دولت و موسسات عمومی غیردولتی به میزان ده درصد افزایش یافته است. همچنین در اجرای بند (ب) تبصره (۱۲) بودجه سال ۱۳۹۶ کل کشور حداقل حقوق کارکنان با ۱۵ درصد افزایش به میزان ۱۰.۳۵۰.۰۰۰ ریال تعیین شده است.

حداقل حقوق و مزایای مستمر شاغلین موضوع ماده (۷۶) قانون مدیریت خدمات کشوری برای کارمندان دستگاه‌های اجرایی مشمول این قانون به استثنای مشمولان قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت در حالی یک میلیون و ۳۵ هزار تومان تامین می‌شود که حداکثر حقوق و مزایای مستمر این قبیل کارکنان حدود هفت برابر حداقل این حقوق خواهد بود.

البته اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی، قضات، وزارت اطلاعات، دیوان محاسبات، کارمندان سیاسی و کارمندان شاغل در روزهای سیاسی وزارت امور خارجه از شمول این حداکثر مستثنی هستند.

از سوی دیگر حداقل حقوق کارمندان مشمول قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت در سال جاری ۶۶۰ هزار تومان اعلام شد که با احتساب فوق‌العاده‌های تعیین شده در این قانون میزان آن نباید کمتر از یک میلیون و ۳۵ هزار تومان باشد.

براساس مصوبه ۵۷۰۸/ت ۵۴۲۰۴هـ مورخ ۱۳۹۶.۱.۲۶ درخصوص افزایش حقوق بازنشستگان وظیفه بگیران و مشترکان صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح، علاوه بر افزایش درصدی حقوق، در اجرای بند (هـ) تبصره (۱۲) قانون بود جه سال ۱۳۹۶ کل کشور جهت همسان سازی حقوق بازنشستگان سطوح پایین از افزایش بین ۱۰ تا ۲۷ درصد برخوردار خواهد شد به نحویکه حقوق هیچ بازنشسته ای کمتر از مبلغ ۱۱۵۰۰۰۰ نخواهد بود و جداول مربوط به افزایش امتیازات گروه های شغلی پایین تر از ۲۰ میلیون ریال بازنشستگان حداکثر ظرف یک هفته از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور و سازمان برنامه و بودجه کشور اعلام خواهد شد.

اهالی ورامین مسیرحرکت قطار تهران- مشهدرامسدودکردند!

بعداز ظهرپنج شنبه24فروردین،اهالی ورامین دراعتراض به عدم تکمیل مسیر تخریب شده عبوری قطار در مسیر حرکت قطار تهران- مشهد،این مسیر را مسدود کردند.

اهالی ورامین که از عدم تکمیل مسیر تخریب شده عبوری قطار در مسیر حرکت قطار تهران- مشهد گلایه داشتند، بعدازظهر پنجشنبه، دو قطار را در این شهرستان متوقف کرده و مسیر حرکت قطار تهران- مشهد را بستند.

در تابلو اعتراضی که در دست برخی از این افراد قرار داشت، نوشته شده: ما اهالی و ساکنین « باغ صالح» از مسئولین به دلیل عدم رسیدگی به مشکلات زیر گذر که ۵ ماه راه عبور و مرور را مسدود نموده است شکایت داریم.

این تابلو اعتراضی می افزاید: هیچکدام از نهادهای مربوط (شهرداری، فرمانداری و راه آهن) پاسخگو نمی باشند، چه کسی پاسخگو است.

یکی ازاهالی ورامین که در این محل حضور داشت، به مهر گفت: ماه ها است که راه ما مسدود شده و مشکلات فراوانی داریم اما کسی به داد ما نمی رسد.

وی که نخواست نامش فاش شود، گفت: در این شرایط رییس جمهور قطار حومه ای تهران- ورامین- گرمسار را افتتاح می کند، خطی که هنوز زیر ساخت آن بسیار مشکل دارد و ما در حال عذاب کشیدن هستیم.

تجمع اعتراضی اهالی محله هلالی بوشهر نسبت به تخریب بخشی از پارک!

امروز26فروردین، اهالی محله هلالی بوشهر دراعتراض به تخریب بخشی از پارک محله دست به تجمع زدند.

براساس گزارشات رسانه های محلی،شهرداری شهر بوشهر با حفر و تخریب بخشی از پارک محله هلالی این شهر موجب اعتراض ساکنان این محله شد به طوری که تعدادی از شهروندان ساکن محله هلالی در بوشهر امروز با تجمع در پارک شهرداری از تخریب قسمتی از پارک این محله توسط شهرداری جلوگیری کردند.

گزارش از محل تجمع حاکی از آن است که شهرداری با تخریب بخشی از این پارک به گفته اهالی محل قصد ساختمانی را در آن دارد که این موضوع سبب می شود که تنها پارک این محله، طبیعت زیبای خود را از دست بدهد.

برخی از اهالی محله هلالی عنوان کردند: سال هاست با دست خود به به سبزه های این پارک آب می دادیم اما اکنون شهرداری با این طرح ضمن برهم زدن نمای این پارک همه این زحمات شهروندان ساکن این محل را نادیده گرفته است.

اهالی کوی هلالی همچنین طی نامه ای به شورای شهر بوشهر که به امضای اهالی محل رسیده اعتراض خود را نسبت به این اقدام شهرداری عنوان کردتد و خواستار رسیدگی به این مسأله شدند.

جان باختن92 ومصدومیت2573کارگرطی11ماه دراستان اصفهان براثرحوادث کاری!

سال گذشته طی 11ماه دراستان اصفهان 92کارگرجانشان را براثرحوادث کاری از دست دادند و2573نفر مصدوم شدند.

به گزارش روابط عمومی پزشکی قانونی استان اصفهان در 11 ماهه اول سال گذشته تعداد 92نفر (همگی مرد) بدلیل فوت ناشی از حوادث کار در مراکز  پزشکی قانونی استان اصفهان مورد معاینه قرار گرفته اند که این تعداد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 92 نفر(همگی مرد) بدون تغییر بوده است.

لازم به ذکر است که بیشترین علل فوت در حوادث کار به ترتیب مربوط به سقوط از بلندی (حدود 36 درصد)، برخورد جسم سخت (حدود 29درصد) و برق گرفتگی(حدود 15درصد) بوده است.

در این مدت آمار مصدومین  ناشی از حوادث کار با 2573 مورد شامل (138زن و  2435 مرد) نسبت به  مدت مشابه سال قبل که 2637 نفرشامل (189 زن و 2448 مرد) بوده، 2.4 درصد کاهش داشته است.

همچنین در بهمن ماه سال جاری تعداد 8 نفر همگی مرد بدلیل فوت ناشی از حوادث کار در مراکز  پزشکی قانونی استان اصفهان مورد معاینه قرار گرفته اند که این تعداد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل (8 نفر مرد) بدون تغییر بوده است.

آمار مصدومین  ناشی از حوادث کار در بهمن ماه سال جاری225 مورد شامل (8 زن و  217 مرد)بوده که نسبت به  مدت مشابه سال قبل که از این تعداد 259 مورد (12زن و247مرد) بوده، معادل 13.1 درصد کاهش داشته است.

مرگ کارگری جوان درتبریز براثرریزش آوار!

امروز26فروردین،یک کارگر30ساله بر اثر ریزش آوار در یک ساختمان قدیمی واقع در چایکنار- جنب شهرداری منطقه 8تبریز،جانش را از دست داد.

به گزارش 26فروردین روابط عمومی آتش نشانی تبریز، اعلام وقوع حادثه ریزش آوار بر روی یک کارگر  در یک ساختمان قدیمی در چایکنار – جنب شهرداری منطقه 8، ستاد فرماندهی گروه نجات ایستگاه شماره یک را جهت بررسی و امداد و نجات عازم محل حادثه کرد.

بر اساس این گزارش، آتش نشانان ایستگاه شماره یک به محل حادثه شتافته و شاهد ریزش آوار  و مدفون شدن وی بر روی یک جوان 30 ساله شدند که آتش نشانان هر چه سریعتر اقدام به خارج کردن وی از زیر آوار کرده و در اختیار عوامل اورژانس قرار دادند.

جان باختن دو کولبر دیگر براثر تیراندازی نیروهای نظامی!

طی روزهای23و24فروردین،دوکولبر دیگربدنبال تیراندازی نیروهای نظامی جان باختند.

به گزارش منابع خبری محلی، طی دو فقره شلیک مستقیم تیر از سوی مأموران انتظامی ایران، دو کاسبکار مرزی پس از اصابت گلوله جان خود را از دست دادند.

گلوله‌پراکنی سحرگاه روزبیست و چهارم فروردین‌ماه در سقز به مرگ سرنشین خودروی متعلق به کاسبکاران این شهر شد.

برپایه این گزارش،هویت این کولبرجان‌باخته عطا حسینی اعلام شده است.

حادثه زمانی روی داده که خودروی آنها در نزدیکی پُل روستای “مام سیف‌الدین”سرشیو هدف تیر مستقیم قرار گرفته و یکی از آنان در دم کشته می‌شود.

جسد این این کولبربه سردخانه‌ای در بانه تحویل داده شده است.

همچنین صبح روز23فروردین کولبر دیگری با نام آزاد محمودی در نزدیکی روستای مرزی “چومان” هدف گلوله‌ی نیروهای نظامی ایران قرار می‌گیرد.

این جوان ٢٤ ساله اهل روستای “چی‌چوران” پس از اصابت تیر، به شدت مجروح و به سبب ممانعت نیروهای مرزی و عدم رسیدگی پزشکی، در بیمارستان جان خود را از دست می‌دهد.

بیست وششم فروردین ماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com