اخباروگزارشات کارگری26اسفند1395

admin   مارس 17, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری26اسفند1395 بسته هستند

بایگانی

لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی نه!

تغییرقانون کار بنفع کارگران آری!

– فشارهای مدیریتی، حراستی، پلیسی و امنیتی مانع از برگزاری تجمع کارگران شرکت واحد در مقابل وزارت کار گردید

– دومین روز تجمع اعتراضی کارگران پیمانکاری کارگاه مرکزی پالایشگاه آبادان

– تجمع اعتراضی کارگران کارخانه روغن نباتی قونسبت به عدم پرداخت2ماه حق وحق بیمه وعیدی!

– تجمع اعتراضی نسبت به اخراج کارکنان بیمارستان شهر کتالم رامسر

– مرگ کارگر 20 ساله براثرریزش  آوار

– جان باختن دو کارگرجوان کارگاه مبل سازی اسلامشهردرحادثه آتش سوزی

– بیل مکانیکی جان کارگر شرکت چکاد را گرفت

فشارهای مدیریتی، حراستی، پلیسی و امنیتی مانع از برگزاری تجمع کارگران شرکت واحد در مقابل وزارت کار گردید

تعدادی از رانندگان و کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران چهارشنبه ۲۵ اسفند ماه در اعتراض به تعیین دستمزد چند برابر زیر خط فقر در مقابل وزارت کار حضور یافتند. و لیکن با توجه به تجمعات اعتراضی کارگران شرکت واحد در سال جاری، پس از فراخوان سندیکا برای حضور در مقابل وزارت کار فشارهای مدیریتی و حراست بر کارگران افزایش یافت و مرخصی کارگران و رانندگان لغو گردید. همچنین استقرار نیروهای پلیسی و امنیتی در مقابل وزارت کار مانع از برگزاری تجمع اعتراضی کارگران گردید و  حضور اعتراضی کارگران شرکت واحد که به دلیل تعیین دستمزد ناعادلانه و چند یرابر زیر خط فقر سال ۹۶ در مقابل وزارت کار صورت گرفته بودپس از ساعاتی پایان یافت.

شایان ذکر است جلسه نهایی شورای عالی کار برای تعیین دستمزد کارگران در ساعات غیر متعارف تشکیل شد و از ساعت ۱۵ روز ۲۴ اسفند آغاز و ۵ بامداد روز ۲۵ اسفند با تعیین دستمزد چند برابر زیر خط فقر کارگران خاتمه یافت.

همچنان که مشخص بود مطابق سال های گذشته دولت و کارفرمایان با بهانه های نخ نما شده برای مردم، زیاده خواهی های خودشان را در تعیین حداقل دستمزد برای کارگران تحمیل کردند. علی رغم اینکه کار گروه ویژه دستمزد شورای عالی کار مبلغ دو میلیون چهار صدو هشتاد و هشت هزار تومان را که بسیار کمتر از واقعیات جامعه می باشد از پیش به عنوان هزینه خانوار پذیرفته بودند و نمایندگان فرمایشی کارگری همچون سالیان گذشته ماه ها در شوهای تلویزیونی و رسانه های شنیداری و نوشتاری اعلام می کردند هرگز از تعیین دستمزد شرافتمندانه برای کارگران کوتاه نخواهند آمد در نهایت این نمایندگان فرمایشی و دست ساز دولتی به دلیل عدم  برخورداری از بدنه ی کارگری با تعیین حداقل دستمزد ۹۳۰ هزار تومان برای کارگران موافقت کردند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ‌‌‌‌‌‌‌‌‌دفاع از حقوق حقه و بر خورداری کارگران از یک زندگی انسانی و شرافتمندانه حق مسلم خود می داند و برای تحقق خواسته های بحق کارگران از هیچ کوششی از جمله برگزاری تجمع های اعتراضی و… دریغ نخواهد کرد.‌

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲۵ اسفند ماه ۹۵

دومین روز تجمع اعتراضی کارگران پیمانکاری کارگاه مرکزی پالایشگاه آبادان

اتحادیه آزاد کارگران ایران : از صبح امروز پنجشنبه 26 اسفند 95 کارگران پیمانکار شرکت “بهساخت فراز جنوب” که در کارگاه مرکزی پالایشگاه آبادان کارمیکنند، بواسطه دریافت نکردن مطالباتشان که شامل حقوق معوقه ، سنوات خدمت و نیز پاداش عیدی است دست ازکار کشیده ودر مقابل محل کارگاه مرکزی پالایشگاه آبادان دست به تجمع اعتراضی زدند.

لازم به ذکر است دیروز نیز این کارگران دست از کار کشیدند و کارفرما مجبور شده ۵۷۰ تومن به صورت علی الحساب به حساب آنان واریز نماید.

امروز نیز مبلغ یک میلیون به حساب کارگران واریز گردید ولی کماکان کارگران تمام طلب های خود را دریافت نکرده اند

امسال بیش ازسالهای گذشته در واپسین روزای آخرسال، کارگران شرکتهای پیمانکاری، معطل ونگران دریافت مطالبات خودهستند.

این شرکت ها زیرچترحمایتی کارفرمای اصلی به بهانه ها و ترفندهای مختلف به چپاول بیشتر ازدسترنج کارگران ادامه میدهند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران ( 26 اسفند 95)

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه روغن نباتی قونسبت به عدم پرداخت2ماه حق وحق بیمه وعیدی!

صبح امروزپنج شنبه26اسفند، جمعی ازکارگران کارخانه روغن نباتی قو دراعتراض به عدم پرداخت2ماه حق وحق بیمه وعیدی دست به تجمع مقابل  ساختمان شرکت نهان گل در خیابان زاگرس- الوند در نزدیکی میدان آرژانتین زدند.

به گزارش26اسفندایلنا،در حدود 100 نفر از کارگران کارخانه پارس قو تولید کنند روغن نباتی قو امروز در اعتراض به عدم پرداخت 2 ماه مزد و و واریز حق بیمه (دی و بهمن) 95 و عیدی مقابل شرکت نهان گل، سهم دار عمده کارخانه روغن نباتی قو تجمع کرده‌اند.

جمعی از کارگران کارخانه پارس قو گفتند که کارفرمای کارخانه پارس قو دستمزد دی و بهمن و عیدی سال 96 آنها که در حدود 230 نفر هستند را به صورت کامل پرداخت نکرده است. از این رو از حوالی ساعت 9 صبح مقابل شرکت نهان گل، سهم دار عمده کارخانه روغن نباتی قو تجمع کرده‌اند.

این کارگران می‌گویند: کارفرما تنها برای تعدادی از کارگران مزد و مزایای دی ماه را واریز کرده است. عدم واریز 2 ماه حق بیمه هم موجب شده دفترچه بیمه‌های تامین اجتماعی‌مان تمدید یا تعویض نشود.

تعداد کارگران کارخانه پارس قو که در تجمع امروز حضور دارند در حدود 100 نفر است. آنها تاکید دارند که کارفرما مطابق مصوبه کمیسیون کارگری فرمانداری مکلف شده مطالبات مزدی تمامی آنها را تا 15 اسفند پرداخت کند اما حالا با گذشت بیش از 10 روز از این تاریخ کارفرما تنها مطالبات مزدی دی ماه تعدادی از کارگران را پرداخت کرده است.

کارگران کارخانه همچنین می‌گویند نگران آن هستند که پرداخت دستمزد اسفند ماه آنان نیز با تاخیر انجام شود.

کارگران کارخانه پارس قو در تجمع امروز یادآور شده‌اند که باتوجه به کاهش قدرت خریدشان به علت سطح پایین دستمزدها انتظار دارند که در پایان سال کارفرما کلیه مطالبات مزدی آنان را پرداخت کند.

کارخانه روغن نباتی قو در بزرگراه بعثت روبروی ترمینال جنوب قرار دارد.

تجمع اعتراضی نسبت به اخراج کارکنان بیمارستان شهر کتالم رامسر

ظهر روزگذشته(25اسفند)،جمعی از کارکنان بیمارستان واهالی شهرکتالم رامسردراعتراض به اخراج 50نفر ازکارکنان وکادر درمانی دست به تجمع دراین بیمارستان زدند.

مسؤولان ارشد شهرستانی در بیمارستان کتالم حضور نیافته‌اند. مردم و کارکنان بیمارستان نیز از خروج دکتر صلواتی معاون اداری مالی دانشگاه آزاد جلوگیری می‌کنند و درب ورودی بیمارستان قفل شده است تا به گفته خودشان تکلیف این تصمیمات و کارکنان این مجموعه روشن شود.

به گزارش منابع خبری محلی،در آستانه شب عید و فرا رسیدن ایام تعطیلات نوروزی، در شهرستانی گردشگری همچون رامسر حوالی ظهر روزگذشته دانشگاه آزاد تنکابن اقدام به اخراج 50نفرازکارکنان و کادر درمانی بیمارستان شهر کتالم در شهرستان رامسر کرده است.

این تصمیم عملا به تعطیلی بیمارستان شهر کتالم خواهد انجامید.

دکتر صلواتی معاون اداری مالی دانشگاه آزاد تنکابن که مسؤولیت اعلام این خبر را به پرسنل بیمارستان کتالم داشته است در جمع مردم و کارکنان بیمارستان کتالم، اظهار کرد:زیان‌دهی بیمارستان کتالم در سال حدو 2 میلیارد تومان است و همین امر باعث تعدیل نیرو شد.

صلواتی تصریح کرد: ما یک مجموعه‌ای در بیمارستان کتالم داریم که پرداخت حقوقشان در حد توانمان نیست.

وی اعلام کرد: در حال حاضر تعدیل نیرو قرارداد معین با کارکنان بیمارستان کتالم است.

صلواتی یادآور شد: تمام نیروهایی که در بیمارستان می‌مانند، پرسنل قدیمی در رشته خودشان هستند.

در این بین شهروندی خطاب به دکتر صلواتی گفت: شما حتی درحال اخراج نیروهای قدیمی نیزهستید.

دکتر صلواتی پاسخ داد: ما نیازسنجی کردیم.

مجدداً یک شهروند دیگر اظهار کرد: بیمارستان کتالم نیاز لازم مردم منطقه کتالم و ساداتشهر است، نیاز دانشگاه آزاد تنکابن در برهه‌ای به داشتن بیمارستان بود و برای همین بیمارستان کتالم به اسم بیمارستان ثبت شد و الان دیگر نیازی به بیمارستان کتالم ندارد و برای همین در فکر تعدیل نیرو است.

مرگ کارگر 20 ساله براثرریزش  آوار

معاون عملیات اورژانس تهران گفت: از جان باختن یک کارگر 20 ساله در روزگذشته25اسفند براثر ریزش آوار در احمد آباد مستوفی خبرداد.

اسماعیل فراهانی در همین رابطه گفت: ساعت 16:10 عصر روزگذشته25اسفند حادثه ریزش آوار در منطقه گلزار حسن آباد احمد آباد مستوفی به اورژانس تهران اعلام شد.

بلافاصله یک دستگاه آمبولانس به محل حادثه اعزام شد.

وی ادامه داد: در بررسی ها مشخص شد یک کارگر 20 ساله افغانستانی زیر آوار گرفتار شده است.

با خارج  کردن این کارگرجوان از زیر آوار مشخص شد که جانش را از دست داده است.

جان باختن دو کارگرجوان کارگاه مبل سازی اسلامشهردرحادثه آتش سوزی

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اسلامشهر از جان باختن دو کارگر جوان یک کارگاه مبل سازی درحادثه  آتش سوزی روز24اسفند خبر داد.

حیدرابراهیمی گفت : آتش سوزی صبح روز24اسفند در یک سوله قدیمی مرغداری که از آن به عنوان کارگاه استفاده می شد به وقوع پیوست.

وی افزود: در این  حادثه، متاسفانه دو کارگر 20 و 22 ساله که در آن محل کار می کردند، جان خود را از دست دادند.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی اسلامشهر تصریح کرد: این کارگاه به صورت غیر استاندارد و ناایمن فعالیت می کرد و هیچ کدام از قوانین و مقررات ایمنی و فنی در آن رعایت نشده بود.

وی تاکید کرد:سازمان آتش نشانی اسلامشهر پیشتر درباره خطرات این محل هشدار داده بود.

بیل مکانیکی جان کارگر شرکت چکاد را گرفت

یکی از کارگران خط انتقال آب به دشت سیستان حین کاردر پی برخورد بیل مکانیکی  با وی جان خود را از دست داد.

به گزارش منابع خبری محلی، این کارگر با هویت محمد دهستانی در کانال حفر شده مشغول کار بوده که بر اثر برخورد بیل مکانیکی با وی دچار آسیب دیدگی شد وجانش را ازدست داد.

گفتنی است از ابتدای امسال تاکنون سه نفر از کارگران خط انتقال آب به دشت سیستان جان خود را از دست داده اند.

بیست وششم اسفندماه1395

akhbarkargari2468@gmail.com