اخباروگزارشات کارگری26اردیبهشت1397

admin   می 16, 2018   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری26اردیبهشت1397 بسته هستند

بایگانی

محمد حبیبی بازداشتی بیستم اردیبهشت  ماه مقابل سازمان برنامه و بودجه آزادباید گردد

– محمد حبیبی کماکان زندانی است

– گزارشی درباره کشته وزخمی شدن سه نفراز معترضین فعالیت معدن سنگ درروستای اژگیل بدنبال حمله نیروهای انتظامی*

– چهارمین روز اعتراض کارگران کارخانه هپکونسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده ها ی توخالی مسئولان طراز اول کشور واستان مرکزی وکارفرما

پایان موقتی تجمع این کارگران درمسیر راه آهن سراسری شمال – جنوب پس از سه روز بدنبال وعده جدید مسئولان طراز اول استان مرکزی

– اعتصاب وتجمع کارگران پسماند و خدمات شهری شهرداری آبادان دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق،حق بیمه ومطالبات دیگر

– نجیبه صالح زاده و محمود صالحی:درود به خانواده کارگران زندانی سنندج

– واگذاری ماشین سازی تبریز به بخش خصوصی

– درباره اعتراضات مسافران خشمگین متروی تهران – کرج  وتجمعشان  روی ریل درایستگاه ورزشگاه آزادی

– تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه اردکان نسبت  به کیفیت پایین غذا

– بازهم واژگونی سرویس رفت وآمد کارگران،اینبار مصدومیت13کارگر شرکت پتروپالایش کنگان

– مرگ ومصدومیت 2کارگردرکرمانشاه براثرسقوط از ارتفاع وبرق گرفتگی

محمد حبیبی کماکان زندانی است

سه شنبه شب(25اردیبهشت)،محمد حبیبی در تماسی با خانواده اعلام نمود که به وی وثیقه به مبلغ صد میلیون تومان برای آزادی ابلاغ شده است در همین راستا خانواده وی به همراه وثیقه گذار، امروز صبح(26اردیبهشت) به بازپرسی شعبه 2 دادسرای اوین مراجعه نمودند اما بازپرس از پذیرش وثیقه امتناع نمود و محمد حبیبی آزاد نشد.

گزارشی درباره کشته وزخمی شدن سه نفراز معترضین فعالیت معدن سنگ درروستای اژگیل بدنبال حمله نیروهای انتظامی*

سرپرست اداره منابع طبیعی شهرستان ایذه جزئیات حادثه خونین سه شنبه 25اردیبهشت روستای اژگیل را تشریح کرد.

روزچهارشنبه26اردیبهشت،فرزاد حسین پور در این باره اظهار داشت: موضوع مشکلات معدن سنگ روستای اژگیل شهرستان ایذه مربوط به دیروز و امروز نیست و این مسئله به بیش از 10 سال پیش باز می گردد.

حسین پور افزود: مالک شخصی معدن سنگ روستای اژگیل بارها به اداره منابع طبیعی خوانده شد و در مورد روند قانونی آغاز به کارش و همچنین نداشتن مجوز قانونی از اداره کل منابع طبیعی و صنعت و معدن خوزستان مورد سئوال قرار گرفت.

وی عنوان کرد: اداره منابع طبیعی شهرستان ایذه طی جلساتی که با این شخص داشت از ایشان قول گرفت تا زمانی که روند قانونی کار ادامه دارد و وضعیت این معدن مشخص نشده ، ادامه کار در معدن را متوقف کند ولی متاسفانه ایشان به محض خروج از اداره کار بهره برداری از معدن را ادامه می داد در حالی که وی هیچ مجوزی برای بهره برداری از این معدن ندارد.

حسین پور ادامه داد: سال گذشته جهت رسیدگی به این مشکل اداره منابع طبیعی شهرستان ایذه پرونده ای جهت رسیدگی به مسئله معدن روستای اژگیل تشکیل داده و به دادگاه ارجاع داد و پرونده در دست بررسی قرار گرفت.

وی گفت: چندی پیش مالک معدن استعلامی از این معدن که متعلق به 20 سال پیش بود را ارائه کرد که براساس آن مسئولان اداره منابع طبیعی وقت نظر مثبتی برای تاسیس این معدن داشتند که البته آن هم باید روند قانونی اش را طی می کرد.

وی با اشاره به حادثه خونین روز گذشته در روستای اژگیل اظهار داشت: قبلا هم مردم روستا با توجه به حساسیت موضوع و نداشتن مجوز قانونی از سوی مالک نسبت به برای بهره برداری از آن واکنش نشان دادند.

* یورش نیروهای انتظامی به معترضین فعالیت معدن سنگ درروستای اژگیل سه کشته وزخمی برجا گذاشت

صبح روزسه شنبه بیست وپنجم اردیبهشت ماه،نیروهای انتظامی به معترضین فعالیت معدن سنگ  درروستای اژگیل ازتوابع شهرستان ایذه یورش آورده وموجب کشته وزخمی شدن سه نفرشدند.

براساس گزارشات منتشره،مصطفی سمالی‌زاده فرماندار ایذه با اشاره به وقوع حادثه منجر به مرگ در یکی از روستاهای این شهرستان گفت: در پی درگیری و مشکلات چند ماه پیش در پی اعتراض اهالی روستای اژگیل به ایجاد معدن سنگ در این منطقه؛ صبح امروز ماموران نیروی انتظامی به منظور جلب چند نفر از اهالی به محل مراجعه کردند.

وی افزود: اقدام ماموران با واکنش اهالی منطقه مواجه شد که در پی آن زد و خورد صورت گرفت.

فرماندار ایذه بیان کرد: در پی ادامه یافتن این تنش‌ها دو نفر مجروح و یک زن ۳۸ ساله نیز جان خود را از دست داد.

چهارمین روز اعتراض کارگران کارخانه هپکونسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده ها ی توخالی مسئولان طراز اول کشور واستان مرکزی وکارفرما

پایان موقتی تجمع این کارگران درمسیر راه آهن سراسری شمال – جنوب پس از سه روز بدنبال وعده جدید مسئولان طراز اول استان مرکزی

روزچهارشنبه بیست وششم اردیبهشت برای چهارمین روزمتوالی، کارگران کارخانه هپکواعتراضشان را به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده ها ی توخالی مسئولان طراز اول کشور واستان مرکزی وکارفرما،ادامه دادند وبرای سه روز پیاپی با تجمع درمسیر راه آهن سراسری شمال – جنوب عزم راسخشان را برای احقاق حقوق برحقشان بنمایش گذاشتند.

عصرروزچهارشنبه،کارگران این واحد تولیدی دراغما ،بدنبال وعده های جدید مسئولان طراز اول استان مرکزی،مسیر راه آهن سراسری شمال – جنوب را بطورموقتی تا روز دوشنبه آینده گشودند.

براساس گزارشات منتشره،کارگران معترض شرکت هپکو اراک که سه روز است مسیر راه آهن شمال-جنوب را به نشانه اعتراض به عدم تحقق مطالبت‌شان بسته‌اند، دقایقی قبل این خط را تخلیه کردند.

به دنبال گفت‌وگوی استاندار و دیگر مسئولان استان با این کارگران که در اعتراض به عدم تحقق مطالبت‌شان در حوزه حقوق و دستمزد و عملکرد سهامدار و وضعیت شرکت، خط راه آهن را مسدود کرده بودند، در نهایت دقایقی قبل آنان محل را ترک کردند و خط باز شد.

به گفته یکی از کارگران، آنان تصمیم گرفتند با صدور بیانیه‌ای تا روز دوشنبه به مسئولان برای به سرانجام رسیدن موضوع اعتراضات‌شان فرصت بدهند و در صورت عدم تحقق این مهم، دوباره به این محل بازگردند.

اعتصاب وتجمع کارگران پسماند و خدمات شهری شهرداری آبادان دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق،حق بیمه ومطالبات دیگر

روزسه شنبه  بیست وپنجم اردیبهشت ماه،جمعی از کارگران پسماند و خدمات شهری شهرداری آبادان دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق،حق بیمه ومطالبات دیگرشان،دست از کارکشیدند و مقابل ساختمان مرکزی شهرداری آبادن تجمع کردند.

براساس گزارش منتشره بتاریخ26اردیبهشت،100 نفر از کارگران پسماند و خدمات شهری شهرداری آبادان به دلیل آنچه که پرداخت نشدن 2 ماه حقوق و 6 ماه مزایا عنوان شده سه شنبه مقابل ساختمان مرکزی شهرداری آبادان تجمع کردند.

این کارگران که از صبح روز سه شنبه دست از کار کشیده بودند با حضور در مقابل ساختمان شهرداری مرکزی خواستار پرداخت حقوق عقب افتاده خود شدند.

این کارگران گفتند:همه کارگران شهرداری در بخش های مختلف چندین ماه است که حقوق ومطالبات خود را دریافت نکرده اند.

معاون امور مالی شهرداری آبادان در این خصوص به خبرنگاران گفت:از ماه گذشته بر اساس دستور العمل استانداری خوزستان منطقه چهار شهرداری آبادان منحل و بیش از 100 نفر از کارگران آن در شهرداری سه آبادان ادغام شد.

آرش دُر اظهار داشت:6 ماه اضافه کار و هفت ماه سهم بیمه این کارگران پرداخت نشده ضمن اینکه هفته پیش چهار ماه اضافه کار این کارگران به مبلغ چهار میلیارد ریال پرداخت شده است.

وی افزود:کارگران پسماند و فضای سبز و کارکنان شهرداری آبادان چهار ماه است اضافه کار و حقوق دریافت نکرده اند و 600 میلیارد ریال نیز به بیمه تامین اجتماعی بابت حق بیمه کارگران شهرداری در سال های گذشته بدهی داریم.

نجیبه صالح زاده و محمود صالحی:درود به خانواده کارگران زندانی سنندج

کارگران، تشکل های کارگر

چنانچه اطلاع دارید روز جهانی کارگر دو نفر از کارگران خباز و نماینده انجمن صنفی کارگران خبازیهای سنندج و حومه به اتهام دفاع از حقوق پایمال شده کارگران بازداشت شدند. چند روز بعد آرمین شریفه دانشجو و کارگر ساختمانی بعد از احضار به اداره اطلاعات همانجا بازداشت شد.

روز سه شنبه مورخ 25/2/97 این کارگران بازداشتی با قرار وثیقه از زندان آزاد شدند و مورد استقبال گرم دوستان و خانواده قرار گرفتند. ما ضمن تبریک به خانواده امیر شهابی، آرمین شریفه و یدی صمدی خود را در شادی آنان سهیم می دانیم.

از طرف محمود صالحی و نجیبه صالح زاده

واگذاری ماشین سازی تبریز به بخش خصوصی

سهام شرکت ماشین سازی تبریز و ریخته گری ماشین سازی تبریز به همراه املاک واقع در ایل گلی تبریز به وکالت از سوی صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد به بخش خصوصی واقعی واگذار شد.

به گزارش25اردیبهشت روابط عمومی سازمان خصوصی سازی، پس از دو سال بازیابی و همچنین انجام مذاکرات متعدد با خریداران و متقاضیان، سازمان خصوصی سازی طی روزهای کاری گذشته سهام و املاک یاد شده را به قیمت تقریبی 688 میلیارد تومان به آقای فرخ زاد از کارفرمایان اهل آذربایجان شرقی واگذار نمود.

درباره اعتراضات مسافران خشمگین متروی تهران – کرج  وتجمعشان  روی ریل درایستگاه ورزشگاه آزادی

صبح روز چهارشنبه بیست وششم اردیبهشت ماه،بدنبال اختلال در خط مترو تهران ـ کرج مسافران خشمگین باتجمع بر روی ریل درایستگاه ورزشگاه آزادی واقدامات دیگراعتراضشان را بنمایش گذاشتند.

درهمین رابطه اخباری در فضای مجازی مبنی بر اعتصاب کارگران متروی خط 5 در اعتراض به عدم پرداخت حقوق منتشر شد که مدیر ارتباطات و امور بین الملل شرکت بهره‌برداری راه آهن شهری تهران و حومه تکذیبش کرد.

براساس گزارشات منتشره،از جمله تصمیمات حاشیه‌ساز، روایتی است که از هدایت مسافران به بیرون ایستگاه برای جابجایی رایگان با اتوبوس به مقصد حکایت دارد، اما نه تعداد اتوبوس‌ها به اندازه کافی‌ است و نه ظاهرا امکان جابجایی «رایگان» تدارک دیده شده است؛ وضعیتی که موجب می‌شود برخی مسافران از کمک مسئولان ناامید شده و راهشان را بکشند و بروند و برخی دیگر به شدت به مسئولان ایستگاه اعتراض نمایند.

اختلال‌های مسبوق به سابقه در خط مترو تهران ـ کرج، بار دیگر انبوه مسافران را به ستوه آورد تا جایی که اتفاقاتی خشونت بار را سبب ساز شد و پای پلیس را به ماجرا باز کرد.

ساعت ۸ و ۵۰ دقیقه صبح امروز (چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت) یکی از قطار‌های خط متروی کرج-تهران بعد از چند بار توقف و اختلال در حرکت، سرانجام در ایستگاه «ورزشگاه آزادی» کامل متوقف شد تا سلسله اتفاقاتی رقم بخورد که هنوز ابعاد آن کنترل نشده است.

آن گونه که خبر می‌رسد، با توقف این قطار و پیاده‌ شدن انبوه مسافران آن، ایستگاه مملو از افرادی می‌شود که در راه مانده‌اند و ظرفیت قطار بعدی کفاف جابجایی ایشان را نمی‌دهد. موضوعی که موجب می‌شود قطار بعدی در ایستگاه زمین گیر شود. با انبوه مسافرانی که ظاهرا مانع بسته شدن در‌های قطار می‌شوند و جمعیتی که در واگن‌ها محبوس شده‌اند.

همین مقدمه کافی است تا آن‌هایی که تجربه استفاده از مترو تهران، به ویژه در خط‌های شلوغ آن مانند خط تهران-کرج را داشته‌اند، بتوانند حدس بزنند که چه اوضاعی در ایستگاه همیشه خلوت و بین راهی «ورزشگاه» رقم خورده است. خیل مسافران در راه مانده که برخی اقدامات مسئولان مجابشان کرد، اعتراض خود را با تجمع در ریل قطار نشان دهند.

از جمله تصمیمات حاشیه‌ساز، روایتی است که از هدایت مسافران به بیرون ایستگاه برای جابجایی رایگان با اتوبوس به مقصد حکایت دارد، اما نه تعداد اتوبوس‌ها به اندازه کافی‌ است و نه ظاهرا امکان جابجایی «رایگان» تدارک دیده شده است؛ وضعیتی که موجب می‌شود برخی مسافران از کمک مسئولان ناامید شده و راهشان را بکشند و بروند و برخی دیگر به شدت به مسئولان ایستگاه اعتراض نمایند.

اعتراضی که ظاهرا رگه‌های خشونت باری مانند شکستن شیشه‌های قطار هم داشته است. اوضاعی که موجب می‌شود پلیس وارد عمل شده و بکوشد با مهار وضعیت رقم خورده در ایستگاه، مسیر حرکت قطار‌های گیرافتاده در مسیر را بازگشایی کند. صف قطار‌هایی که مسافرانشان هیچ اطلاعی از شرایط به وجود آمده در مسیر نداشتند، ولی به مدد شبکه‌های اجتماعی و ارتباطات مجازی، با انبوه شایعه‌های مختلف مواجه می‌شدند.

بلبشویی که محمدیان، مدیر روابط عمومی شرکت بهره‌برداری مترو مدعی است، با ورود پلیس و ساماندهی اوضاع پایان یافته؛ اما روایت مسافرانی که از این خط مترو استفاده کرده‌اند، حکایت از تداوم اختلال در برنامه حرکت قطار‌ها در این مسیر دارد؛ اختلالی مسبوق به سابقه که شاید همین سابقه دار بودنش است که موجب شده کاسه صبر مسافران لبریز شود.

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه اردکان نسبت  به کیفیت پایین غذا

ظهر روز سه شنبه بیست وپنجم اردیبهشت ماه،جمعی از دانشجویان دانشگاه اردکان دراعتراض  به کیفیت پایین غذا دست به تجمع زدند.

برپایه گزارش منتشره بتاریخ26اردیبهشت، دکتر علی نصیری طوسی رئیس دانشگاه اردکان در این خصوص گفت: وجود حشره در غذای روز سه‌شنبه که توسط یکی از دانشجویان مشاهده شده است، منشاء اعتراضات دانشجویان بوده است.

بازهم واژگونی سرویس رفت وآمد کارگران،اینبار مصدومیت13کارگر شرکت پتروپالایش کنگان

رییس بیمارستان خمینی کنگان گفت: ۱۳ نفر کارگر حادثه‌دیده مینی‌بوس شرکت پتروپالایش کنگان مستقر در شهرستان کنگان به‌سلامت از بیمارستان ترخیص شدند.

دکتر حسن حیدری در این خصوص افزود: صبح روز سه شنبه(25اردیبهشت)،در نزدیکی فاز ۱۲، یک دستگاه مینی‌بوس حامل کارگران صنعت، واژگون شد، این مینی‌بوس که ظاهراً در حال رساندن کارگران زیرمجموعه پتروپالایش کنگان، به محل کار بوده واژگون می‌شود.

وی اظهار داشت: تعداد کارگران حاضر در این وسیله نقلیه ۱۳ نفر بوده است که به‌وسیله آمبولانس های اورژانس ۱۱۵ کنگان و سیراف و منطقه ویژه و همچنین پتروپالایش کنگان، به بیمارستان خمینی کنگان منتقل شدند.

وی افزود: خوشبختانه این حادثه تلفات جانی نداشته است و تمامی ۱۳ مصدوم توسط پزشک این مرکز درمانی معاینه شدند و پس از دریافت خدمات درمانی لازم، با بهبودی کامل ترخیص شدند.

مرگ ومصدومیت 2کارگردرکرمانشاه براثرسقوط از ارتفاع وبرق گرفتگی

ظهر روز چهارشنبه بیست وششم اردیبهشت ماه،دوکارگردرشهرک الهیه کرمانشاه براثرسقوط از ارتفاع وبرق گرفتگی،کشته ومصدوم شدند.

مدیر روابط عمومی اورژانس کرمانشاه در تشریح این خبر گفت:،  ظهر امروز در شهرک الهیه کرمانشاه دو کارگر ساختمانی که در ارتفاع مشغول به کار بودند به علتی نامعلوم سقوط کردند.

آزادی افزود،بر اثر این سقوط یک کارگر۴۵ ساله که بر روی کابل برق فرود آمده بود بر اثر برق گرفتگی در دم جان باخته است و کارگر دیگر که ۳۴ ساله است به بیمارستان امام علی منتقل شده است و حال عمومی وی فعلا تثبیت شده است  .

بیست وششم اردیبهشت ماه1397

akhbarkargari2468@gmail.com