اخباروگزارشات کارگری26مهر1396

admin   اکتبر 18, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری26مهر1396 بسته هستند

بایگانی

– جمعی از کارگران سامانه یک برای پیگیری شکایت به تقلب سازمان یافته و گسترده در رای گیری شورای فرمایشی به اداره کار استان و وزارت کار مراجعه کردند

– اخذ تعهد نامه ازکارگران پالایشگاه فاز ١٣ رجب هنگام عقد قرارداد جهت جلوگیری از اعتراضات کارگران برای مقابله با یکه تازی کارفرمایان

– اعتصاب وتجمع کارگران فازهای 22و24پارس جنوبی در اعتراض به عدم پرداخت چند ماه حقوق

– اعتصاب کارگران کارخانه کمباین سازی تبریزسومین روز را پشت سرگذاشت

– اعتصاب کارگران سازمان اتوبوسرانی آبادان دراعتراض به سطح پایین حقوق وماه هاعدم پرداختش

– اعتصاب وتجمع اعتراضی کارگران سازمان عمران شهرداری آبادان نسبت به عدم پرداخت یک ماه حقوق وپنج ماه حق بیمه

– وعده  توخالی مدیرپایگاه ارگ قدیم بم برای شکستن اعتصاب کارگران

– مصاحبه‌ی صدای کانون با زنده یاد «محمد جراحی»

– پیام رضا شهابی از زندان رجایی شهر

– گزارشی در باره معلمانی با حقوق ماهیانه200تا300هزارتومانی وبدون بیمه با سابقه کاری15ساله

– عدم پرداخت حقوق کارگران اداره راه، شرکت گاز و آبداران بخش قهستان

– امروز26مهر،جمعی از تاکسیرانان 133 قم ا در اعتراض به سوء مدیریت این شرکت خصوصی در مقابل سازمان تاکسیرانی قم تجمع کردند .

– افزایش20درصدی آمارمصدومین حوادث کار دراستان کهگیلویه وبویراحمد طی 6ماهه اول سال جاری

– مرگ یک محیط بان درمرند حین ماموریت براثر تصادف رانندگی

جمعی از کارگران سامانه یک برای پیگیری شکایت به تقلب سازمان یافته و گسترده در رای گیری شورای فرمایشی به اداره کار استان و وزارت کار مراجعه کردند

روز ۲۴ مهر جمعی از کارگران شرکت واحد برای پیگیری شکایت به تقلب گسترده و سازمان یافته در مرحله دوم رای گیری برای شورای اسلامی کار فرمایشی به اداره کار استان مراجعه و با آقای بهرامی رئیس واحد تشکلات کارگری و کارفرمایی اداره کار دیدار کردند. متاسفانه ایشان از رسیدگی به تقلب سازمان یافته و گسترده در رای گیری شورای فرمایشی طفره می روند و حتی ماده ۸ آئین نامه انتخابات قانون تشکیل شوراهای اسلامی کار ( https://t.me/vahedsyndica/1552 ) را نیز با بهانه هایی که مبنای قانونی ندارد اجراء نمی کند.

کارگران پس از اداره کار استان به وزارت کار مراجعه و با مدیر کل تشکلات کارگری و کارفرمایی و معاون ایشان در مورد تقلب گسترده و سازمان یافته صورت گرفته در رای گیری شورای فرمایشی صحبت کردند و تاکید داشتند رعایت ماده ۸ آئین نامه انتخابات قانون تشکیل شورای های اسلامی کار توضیح بیشتر در این لینک  t.me/vahedsyndica/1553 ) )در مورد سامانه 1 و 6 شرکت واحد از بدیهی ترین خواست ها و حقوق کارگران است.

طبق بند ج ماده۸آئین نامه انتخابات شورا،با توجه باینکه در سامانه۱طی دومرحله انتخابات(انتصابات)تعداد اعضا اصلی و علی البدل(۱۰)برای شورا انتخاب نشدند؛شورا تایکسال نمی تواند تشکیل گردد

منبع:کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

اخذ تعهد نامه ازکارگران پالایشگاه فاز ١٣ رجب هنگام عقد قرارداد جهت جلوگیری از اعتراضات کارگران برای مقابله با یکه تازی کارفرمایان

از کارگران پالایشگاه فاز ١٣ رجب هنگام عقد قرارداد تعهد نامه ای می گیرند تا از اعتراضاتشان جهت مقابله با یکه تازی های کارفرمایان و لگدمال شدن حق وحقوقشان جلوگیری کنند.

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از پالایشگاه فاز ١٣ رجب

در گزارشات مکرر خبرنگاران پیام سندیکا از پارس جنوبی و اعلام اینکه قراردادهایی به کارگران تحمیل می شود که ضد انسانی بوده و حق و حقوق کارگری و مدنی آنها را سلب می کند، متن قراردادی که در پالایشگاه فاز ١٣ رجب به کارگران تحمیل می شود را در معرض دید عموم گذاشته و قضاوت با خوانندگان است:

بخش دوم قرارداد:

همچنین اینجانب اقرار و تایید می نمایم…… در صورت عدم پرداخت مطالبات قانونی از سوی پیمانکار و یا بروز هرگونه اختلاف فی ما بین اینجانب و پیمانکار، از ایجاد هرگونه اعتصاب و تجمع غیرقانونی و اخلال در نظم داخلی و ایجاد مزاحمت و ممانعت از حق و حقوق سایر پرسنل و پیمانکاران و کارفرمای اصلی پالایشگاه خوداری نمایم و حق و حقوق قانونی خویش را از طریق مراجع صالحه قضایی/ شبه قضایی مطالبه  و درخواست نمایم و در غیر اینصورت کارفرمای اصلی حق دارد ضمن برخورد قانونی و قضایی کلیه مطالبات استحقاقی اینجانب را به نفع خود توقیف و ضبط نماید و در این خصوص حق هرگونه ادعا و اعتراضی را از خود سلب می نمایم.

اعتصاب وتجمع کارگران فازهای 22و24پارس جنوبی در اعتراض به عدم پرداخت چند ماه حقوق

صبح امروز چهارشنبه بیست وششم مهرماه،جمعی از کارگران فازهای 22و24 پارس جنوبی مستقر در منطقه تمبک شهرستان کنگان در اعتراض به عدم پرداخت چند ماه حقوق دست از کار کشیده ومقابل این فازها تجمع کردند.

این کارگران در هفته گذشته هم دست به اعتصاب وتجمع زده بودند.

براساس گزارش منتشره،کارگران شرکت توانمند بعنوان یکی از پیمانکاران فازهای 22و24 پارس 2 گفتند که از تیرماه امسال تاکنون حقوق دریافت نکرده اند.

تجمع کنندگان با بیان اینکه تاخیر درپرداخت حقوق تامین معیشت آنان را با مشکل روبرو کرده است یادآورشدند: تاخیر چندماه در پرداخت حقوق به رویه ای عادی برای پیمانکاران در فازهای 22و24 تبدیل شده است.

بنا بهمین گزارش،این اقدام اعتراضی با حضور کارفرما درجمع کارگران  و وعده پرداخت حقوقشان تا هفته آینده پایان یافت.

فرماندار کنگان نیز در این زمینه گفت: مدیریت ناکارآمد برخی از شرکت های پیمانکاری در فازهای 22و24 باعث شده تا کارگران برای احقاق حقوق خود مجبور به تجمع شوند.

عبدالنبی یوسفی افزود: در پارس 2 حدود 21هزار نفر شاغل هستند که از این شمار حدود شش هزار نفر مربوط به فازهای 22و24 است.

وی یادآورشد: بیش از 19 شرکت پیمانکاری در پارس 2 مشغول بکار هستند.

فرماندار کنگان اضافه کرد: هفته گذشته نیز کارگران فازهای یادشده در اعتراض به تاخیر در پرداخت حقوق تجمع کردند.

اعتصاب کارگران کارخانه کمباین سازی تبریزسومین روز را پشت سرگذاشت

امروزچهارشنبه بیست  وششم مهرماه،کارگران کارخانه کمباین سازی تبریز(شرکت توسعه و صنعت آذربایجان) به اعتصابشان برای سومین روز متوالی دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه،ادامه دادند.

درهمین رابطه:

دور جدیداعتصاب وتجمع کارگران کارخانه کمباین سازی تبریزدراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه برای دومین روز متوالی

امروزبیست وپنجم مهرماه برای دومین روز متوالی، کارگران کارخانه کمباین سازی تبریز(شرکت توسعه و صنعت آذربایجان) دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه،دست از کارکشیده ودرمحوطه این واحد صنعتی تجمع کردند.

براساس گزارشی که روز25مهر رسانه ای شد،شمارکارگران معترض نزدیک به ۴۰ نفر می‌شود و در بیست ماه گذشته با مشکل پرداخت معوقات مزدی مواجه بوده‌اند.

همچنین گفته می‌شود که در پرداخت حق بیمه این کارگران نیز وقفه‌هایی ایجاد شده است به طوری که در حال حاضر تمدید دفترچه بیمه اعضای خانواده‌های آنها با مشکل روبرو شده است.

به گفته کارگران معترض، شرکت گسترش توسعه صنعت آذربایجان که در زمینه تولید کمباین های کشاورزی ، ساندویچ‌های پانل و انواع کانکس فعالیت دارد پیش از سال ۹۰ حدود ۵۰۰ کارگر شاغل داشت که این رقم به مرور با افزایش مشکلات مالی کارخانه تا هم اکنون به حدود ۴۴ نفر کاهش یافته است.

در این زمینه میر احد حسینی مدیر کل تعاون کار ورفاه اجتماعی استان آذربایجان شرقی با تایید اجتماع اعتراضی کارگران شرکت گسترش توسعه صنعت آذربایجان گفت:شرکت توسعه صنعت آذربایجان از واحد های مشکل دار در استان است که به دلیل مشکلات مدیریتی بخش خصوصی دچار بحران شده است.

او با بیان اینکه موضوع مشکلات کارخانه وکارگران را مرتبا در کمیته رسیدگی به واحد های مشکل دار وبحرانی رسیدگی می کنیم افزود:دلیل باقی ماندن مشکلات این واحد صنعتی یکی حاضر نشدن کارفرمای این کارخانه در جلسات کمیته واحد های بحران زده است ودیگر اینکه زمانی که در جلسات حاضر است به تصمیماتی که در جلسه گرفته می شود پایبند نیست.

به گفته  وی طی چند روز آینده مجددا موضوع مشکلات کارگران شرکت توسعه صنعت آذربایجان را در کمیته واحد های بحرانی مطرح وپیگیری می کنیم ودر نهایت  در این جلسات سعی مان  بر این است که حداقل تکلیف کارگران شاغل در آن مشخص شود.

اعتصاب کارگران سازمان اتوبوسرانی آبادان دراعتراض به سطح پایین حقوق وماه هاعدم پرداختش

صبح امروز26مهر، کارگران سازمان اتوبوسرانی آبادان دراعتراض به سطح پایین حقوق وماه هاعدم پرداختش،دست از کارکشیده وقابل درب ورودی این شرکت تجمع کردند.

براساس گزارش منتشره، کارگران معترض سازمان اتوبوسرانی آبادان که از  ناکافی بودن دستمزدهای  خود گله‌مند هستند، می‌گویند: دستمزدی که پیمانکار اتوبوسرانی پرداخت می کند به صورت حداقلی است  و پاسخگوی معاش خانواده‌هایشان نیست.

همچنین کارگران سازمان اتوبوسرانی آبادان که تعدادشان حدود140نفر برآورد می شود از طریق پیمانکار در سازمان اتوبوسرانی آبادان به حرفه‌هایی همچون رانندگی، تعمیرات موتوری و ستادی مشغول کارند، ومطالبات ماه‌های تیر ،مرداد  وشهریورسال جاری و عیدی سال ۹۵ آنها پرداخت نشده است.

این کارگران افزودند که معوقات مزدی آنها چهار ماه بوده که معادل دستمزد خرداد ماه،  روز گذشته به حسابسان واریز شده است.

بنا بهمین گزارش، کارگران سازمان اتوبوسرانی آبادان ظهرامروز بدنبال حضورسرپرست فعلی سازمان اتوبوسرانی آبادان دراجتماعشان و وعده پیگیری پرداخت مطالباتشان، به اعتصاب وتجمع اعتراضیشان خاتمه وبرسرکارشان بازگشتند.

اعتصاب وتجمع اعتراضی کارگران سازمان عمران شهرداری آبادان نسبت به عدم پرداخت یک ماه حقوق وپنج ماه حق بیمه

صبح امروز26مهر، کارگران سازمان عمران شهرداری آبادان دراعتراض به عدم پرداخت یک ماه حقوق وپنج ماه حق بیمه،دست از کار کشیده ودر محل کارشان تجمع کردند.

برپایه گزارش منتشره، کارگران رسمی سازمان  عمران شهرداری آبادان که شمار آنها به حدود ۹۰ نفر می رسد ،گفتند: سازمان عمران شهرداری آبادان پنج ماه حق بیمه  وحقوق شهریور ماهشان راپرداخت نکرده است.

وعده  توخالی مدیرپایگاه ارگ قدیم بم برای شکستن اعتصاب کارگران

در حالی که قرار بود سه ماه مطالبات مزدی ۱۲۰کارگر پروژه بازسازی و مرمت ارگ قدیم بم روز گذشته (سه‌شنبه، بیست‌وپنجم مهرماه) بدنبال یک هفته اعتصابشان بنا به وعده مدیرپایگاه پرداخت *شود، این اتفاق نیفتاد و بازهم جیب این کارگران خالی ماند.

براساس گزارش منتشره،جمعی از کارگران پروژه بازسازی و مرمت ارگ قدیم بم در استان کرمان از عدم پرداخت مطالبات مزدی خود خبر دادند.

*پایان اعتصاب وتجمعات اعتراضی یک هفته ای کارگران ارگ قدیم بم در پی  وعده پرداخت فوری مطالباتشان

روز گذشته(24مهر)، کارگران ارگ قدیم بم به اعتصاب وتجمعات اعتراضی یک هفته ای خود بدنبال وعده مدیرپایگاه  مبنی برپرداخت فوری مطالباتشان،خاتمه دادند.

بنابه گزارشی که 25مهر رسانه ای شد، این کارگران گفتتند که در نتیجه یک هفته اعتصاب وتجمعات اعتراضیشان روز گذشته مدیرپایگاه ارگ قدیم بم با حضور در جمع متعرضان به آنها وعده پرداخت معوقات مزدی را دادند.

طبق این وعده از قرار معلوم طلب مزدی کارگران پروزه مرمت ارگ قدیم بم  تا پایان روز جاری (سه شنبه ۲۵ مهر ماه)پرداخت خواهد شد و همین مسئله باعث شد تا کارگران از روز گذشته به اعتصاب وتجمعات اعتراضی یک هفته‌ای خود خاتمه بدهند.

مصاحبه‌ی صدای کانون با زنده یاد «محمد جراحی»

مصاحبه در اواخر شهریور ماه 1396و کمی قبل از مرگ وی انجام شده است.

گوش کنید:

http://www.kanoonm.com/2859

پیام رضا شهابی از زندان رجایی شهر

با گرمترین درودها

بدینوسیله از تمامی کارگران، اعضای سندیکا، دانشجویان، فعالین اجتماعی و خانواده ها و انسانهای آزاده که به حبس ناعادلانه من و دیگر فعالین کارگری اعتراض کرده اند کمال قدردانی و تشکر را دارم. همچنین از کلیه تشکلات بین المللی کارگری از اقصی نقاط جهان که با ارسال نامه های اعتراضی به مقامات حکومتی خواهان آزدی بدون قید و شرط اینجانب و دیگر کارگرن زندانی شده اند بسیار سپاسگزارم.

اذیت و آزار من و خانواده ام از سال ۱۳۸۹ که مامواران لباس شخصی مرا در حین رانندگی و در حضور مسافران به اتهام ساختگی سارق مسلح دستگیر کردند تا امروز لحظه ای متوقف نشده است. ۱۹ ماه در سلول انفرادی بازداشتگاه ۲۰۹ زندان اوین تحت بازجویی های طولانی مدت و شدیدترین برخوردهای فیزیکی، روحی و روانی بودم و چندین بار تهدید به اعدام شدم. در این سال ها بارها عمل حراحی و معاینه و مداوای پزشکی داشته ام و به دفعات مجبور گردیدم که برای رساندن صدای حق خواهی ام دست به اعتصاب غذاهای طولانی بزنم.  برای چی؟ چرا یک کارگر باید به دلیل دفاع از حقوق ابتدایی خود و همکارانش اینچنین آزار ببیند و سلامتی خودش و خانواده اش به خطر بیافتد؟ تصور کرده بودند که با این اعمال سرکوبگرانه و ایجاد رعب و وحشت می توانند سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه و دیگر تشکلات کارگری مستقل را مرعوب کنند و سرجایشان بنشانند. اما هیچگاه اینچنین نشد و نخواهد شد. مادام که کارگران را استثمار و بی رحمانه سرکوب می کنند، حق کارگران را بی مهابا پایمال می کنند و در عین حال سرمایه داران و اختلاس گران و غارت گران اموال عمومی را مورد حمایت قرار می دهند؛ تشکل و اعتراض و اعتصاب خواهد بود.

وضعیت من کماکان ناروشن است و با وجود وعده های مقامات برای پایان دادن به این وضعیت، کماکان در حبس و بدون مراقبت پزشکی مناسب به سر می برم. حمایت همبندان محترمم، خانواده عزیزم، همسر بزرگوارم و همکاران زحمتکش سندیکای کارگران شرکت واحد و نیز حمایت کارگران و مدافعین حقوق کارگری و انسانی در ایران و در سطح بین المللی تنها ضامن آزادی من و دیگر همقطاران در بند خواهد بود.

پیروز باشید

رضا شهابی

زندان رجایی شهر-کرج

۱۳۹۶/۰۷/۲۶

گزارشی در باره معلمانی با حقوق ماهیانه200تا300هزارتومانی وبدون بیمه با سابقه کاری15ساله

یکی از این معلمان که به گفته خودش 15 سال سابقه تدریس در مقطع ابتدایی دارد و ساکن زنجان است؛ می‌گوید: نیروهای آزاد؛ نیروهای غیردولتی؛  نیروهای غیرانتفاعی؛ این نام‌هایی است که به ما کادرآموزشی در بخش خصوصی می‌دهند.

او ادامه داد: با 15 سال سابقه کار، یک روز هم بیمه ندارم؛ سال تحصیلی گذشته به طور متوسط ماهانه 200-300 هزار تومان درآمد داشتم؛ همکارانی داشتم که حتی از این هم کمتر می‌گرفتند.

براساس گزارشی که26مهررسانه ای شد،در روزهای گذشته پس از اظهارات سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس مبنی بر لزوم ساماندهی نیروهای سرگردان آموزش و پرورش شامل حق‌التدریسی‌ها، مربیان پیش‌دبستانی و آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی، تعدادی از معلمان آزاد که در مدارس غیرانتفاعی مشغول به کارند از شرایط شغلی خود انتقاد کردند.

یکی از این معلمان که به گفته خودش 15 سال سابقه تدریس در مقطع ابتدایی دارد و ساکن زنجان است؛ می‌گوید: نیروهای آزاد؛ نیروهای غیردولتی؛  نیروهای غیرانتفاعی؛ این نام‌هایی است که به ما کادرآموزشی در بخش خصوصی می‌دهند.

او ادامه داد: با 15 سال سابقه کار، یک روز هم بیمه ندارم؛ سال تحصیلی گذشته به طور متوسط ماهانه 200-300 هزار تومان درآمد داشتم؛ همکارانی داشتم که حتی از این هم کمتر می‌گرفتند.

معلمان آزاد می‌گویند طبق مصوبه مجلس همه ی نیروهای آزاد طبق روزهایی که فعال هستند بیمه و حقوق وزارت کار دریافت میکنند.

همان معلم زنجانی،بااشاره به  مصوبه مجلس، می افزاید:از گوشه گوشه‌ی کشور صدای عدم تمدید قراردادها می آید و این یعنی موسسات بسیاری حاضر نیستند زیر بار این مصوبه بروند و نیروهای آزاد باید منتظر چالشی به نام خانه نشینی شوند.

به گفته این معلم، دولتی‌ها و مجلس‌نشینان در کنارِ ارائه تمهیدات برای جذب نیروهای سرگردانِ بخش دولتی،  باید به فکر نیروهای سرگردان وبلاتکلیف در بخش خصوصی آموزش هم باشند؛ ما نیروهای آزاد، هیچ سهمیه ای در آزمون‌های جذبِ آموزش و پرورش نداریم و با وجود سالها خدمت در آموزش و پرورش نه آینده شغلی داریم و نه از خدمات و مزایای حمایتی محرومیم.

عدم پرداخت حقوق کارگران اداره راه، شرکت گاز و آبداران بخش قهستان

ماه ها حقوق کارگران اداره راه، شرکت گاز و آبداران بخش قهستان از شهرستان درمیان در خراسان جنوبی پرداخت نشده است.

به گزارش یک منبع خبری محلی،یکی از کارگران گاز رسانی به روستاهای سمت قهستاناظهار کرد: چندین ماه است برای گاز رسانی به روستاهای قهستان در این منطقه با شرکت گاز همکاری کرده و کار می‌کنم اما حقوق و دستمزد من و سایر کارگران را مدتی شده که نداده اند و به تاخیر افتاده است.

وی افزود: با توجه به اینکه الان در این منطقه خشکسالی است و کار کشاورزی و دامداری درآمدی ندارد مردم بومی این منطقه هم برای گذران زندگی و منبع درآمد مجبور هستند با کارهای فصلی و پروژه هایی که ادارات در این بخش در دست کار دارند همکاری کرده و و روزی خود و فرزندانشان را از این طریق به دست بیاورند اما متاسفانه علی رغم تلاش و کار ما کارگران در این منطقه پیمانکار حقوق ما را به موقع نمی‌دهد و گاها با چند ماه تاخیر دستمزد ما را پرداخت می‌کنند.

یکی دیگر از اهالی بخش قهستان از عدم پرداخت حقوق کارگران ادراه راه از طرف پیمانکار خبرداد.

یکی از آبداران بخش قهستان نیزاظهارکرد: الان بیش از یکسال است که آبداران بخش قهستان از آب و فاضلاب روستایی مطالبه دارند و حقوقشان پرداخت نشده است.

وی افزود: البته مشکل آبدارن در تمام استان وجود دارد و مختص شهرستان درمیان و بخش قهستان نیست اما این حقوق ناچیز آبداران استان که ماهی 300 هزار تومان است و با مخارج امروزه این مبلغ خیلی کم است همین مبلغ اندک را هم آب و فاضلاب روستایی و پیمانکاران از آبداران دریغ کرده و به آنها نمی‌دهند.

تجمع اعتراضی تاکسیرانان 133 قم نسبت به به سوء مدیریت شرکت مقابل سازمان تاکسیرانی قم

امروز26مهر،جمعی از تاکسیرانان 133 قم ا در اعتراض به سوء مدیریت این شرکت خصوصی در مقابل سازمان تاکسیرانی قم تجمع کردند .

برپایه گزارش منتشره،نمایندگان معترضان،سوء مدیریت مدیر عامل این شرکت را علت تجمع خود بیان کردند و گفتند: نداشتن اپراتور و به تبع آن معطل ماندن رانندگان تاکسی به مدت 2 تا 3 ساعت ما بین انجام هر سرویس، کار را به جایی رسانده است که در آمد ما روزانه به 20 تا 30 هزار تومان رسیده است .

آنها گفتند: سال گذشته هم به این سوء مدیریت اعتراض کردیم که قرار شد ظرف یک  ماه مدیر عامل مذکور (زارعی ) عزل شود اما تاکنون این اقدام انجام نشده است .

آقای عزتی مدیر عامل سازمان تاکسیرانی هم گفت: مراحل صدور رای انظباطی برای عزل مدیر عامل  133 قم انجام و در حال انشای رای است بنابراین پس از انجام مراحل قانونی یا شرکت 133 به فرد دیگری سپرده می شود و یا در اختیار سازمان تاکسیرانی قم قرار خواهد گرفت .

تاکسی 133 قم شامل 400 تاکسی  است .

افزایش20درصدی آمارمصدومین حوادث کار دراستان کهگیلویه وبویراحمد طی 6ماهه اول سال جاری

مدیرکل پزشکی قانونی استان کهگیلویه وبویراحمد،از افزایش20درصدی آمارمصدومین حوادث کار دراستان کهگیلویه وبویراحمد طی 6ماهه اول سال جاری،خبرداد.

مدیرکل پزشکی قانونی کهگیلویه وبویراحمد روز چهارشنبه به خبرنگاری گفت که در6ماه نخست امسال ،مصدومین ناشی از حوادث کار با 20درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به 249 مورد رسیده است.

کامروز امینی اظهار داشت: در مدت مشابه سال گذشته نزدیک به 192 مورد پرونده مصدومین حوادث کار در کهگیلویه و بویراحمد به پزشکی قانونی استان ارجاع داده شد.

امینی بیان کرد: آمار جان باختگان حوادث ناشی از کار در کهگیلویه و بویراحمد طی 6 ماه نخست سال گذشته چهار نفر و در سال جاری نیز چهار نفر است.

مرگ یک محیط بان درمرند حین ماموریت براثر تصادف رانندگی

بامداد روز گذشته(25مهر)، یک کارگر محیط بان حیات وحش حین ماموریت در شهرستان مرند بر اثر تصادف جانش را از دست داد.

براساس گزارشی که 26مهر رسانه ای شد،سه شنبه شب ( ۲۴ مهر ماه) ناصر رحیم نیا، کارگر محیط بان حیات وحش منطقه کیامکی شهرستان مرند حین ماموریت در مسیر پاسگاه محیط بانی با یک خودروی سواری تصادف کرد و در نهایت بامدار روز گذشته جان خود را از دست داد.

رحیم نیا ۳۴ ساله ، اهل روستای چبقلو شهرستان بناب بود .

در این خصوص  حمید قاسمی (مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی) گفته است:این محیط بان حین گشت زنی در منطقه حفاظت شده کیامکی دچار حادثه تصادف با یک خودرو سواری شده است.

به گفته وی ،بعد از وقوع حادثه پیکر آقای رحیم نیا به بیمارستان شهر مرند منتقل شده اما وی  بامداد دیروز روز سه شنبه (۲۵ مهر ماه) بر اثر شدت جراحت  جان خود را از دست داد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در ادامه تاکید کرد: منتظر  تصویب لایحه جامع حمایت از محیط بانان در مجلس شورای اسلامی هستیم تا بتوانیم بخشی از تلاش های بی ادعای حافظان طبیعت را جبران و امکان حمایت بیشتر از خانواده های این عزیزان را فراهم کنیم.

طبق اظهارات وی این پنجمین محیط‌بان آذربایجان شرقی است که در محل کارش بر اثر حوادث مختلف جان خود را از دست می دهد و علاوه بر این تعداد، چهار محیط بان دیگر نیز تاکنون در محل کارشان جانباز شده‌اند.

بیست وششم مهرماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com