اخباروگزارشات کارگری27فروردین1397

admin   آوریل 16, 2018   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری27فروردین1397 بسته هستند

بایگانی

– وعده های توخالی برای پایان دادن به اعتصاب وتجمعات  کارگران پالایشگاه گاز ایلام دراعتراض به اخراج همکارانشان وبرای بازگشت بکار آنان

– آزادی عثمان اسماعیلی از زندان مرکزی سقز

– پیام قدر دانی کمیته دفاع از محمد حبیبی

– آخرین وضعیت پرونده محمد حبیبی

– حقوق ماهیانه کارگران نانوایی های  استان همدان فقط 520هزارتومان است

– نرخ بیکاری سال 1396 بروایت مرکزآمارایران

– دومین روز اعتصاب بازاریان بانه وجوانرود در اعتراض به بستن مرزها

بازاریان جوانرود هم سفره خالی پهن کردند

– ادامه تجمعات اعتراضی اهالی کازرون نسبت به تقسیم شهرستان

– تجمع اهالی روستای قشلاق از توابع شهرستان بجنورد مقابل فرمانداری بجنورد

– ادامه تجمعات اعتراضی دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس برای سومین روزمتوالی

– علت جان باختن 3کارگر شرکت نفت و گاز پارس در فاز 13*

– تصحیح یک گزارش با پوزش:

وعده های توخالی برای پایان دادن به اعتصاب وتجمعات  کارگران پالایشگاه گاز ایلام دراعتراض به اخراج همکارانشان وبرای بازگشت بکار آنان

بلاتکیفی شغلی 11کارگرمعترض اخراجی پالایشگاه گاز ایلام علیرغم وعده های داده شده ادامه دارد.

براساس گزارش منتشره بتاریخ27فروردین،کارگران پالایشگاه گاز ایلام گفتند: پس از تجمعات هفته گذشته* مقرر شد هفت نفر از اخراجی‌ها بدون شرط به سر کار بازگردند اما هنوز خبری از تحقق این وعده نیست.

از قرار معلوم، امروز ظهر (بیست و هفتم فروردین) کمیسیون کارگری در استانداری ایلام تشکیل خواهد شد و موضوع بازگشت به کار اخراجی‌ها در این کمیسیون بررسی می‌شود، مدیرعامل پالایشگاه گاز ایلام نیز در جلسه امروز شرکت خواهد کرد.

در عین حال مدیرعامل این پالایشگاه اعلام کرده‌است که این کارگران به پیمانکار جدید معرفی می‌شوند.

جهت اطلاعات بیشتردرهمین رابطه:

گسترده تر ومستحکمتر باد همبستگی کارگران در راه دستیابی به مطالباتشان:

بازگشت بکار7کارگرمعترض کارگر پالایشگاه گاز ایلام پس از اعتصاب وتجمع 3روزه همکارانشان

ادامه بلاتکلیفی شغلی 4کارگر معترض دیگر

7کارگرمعترض اخراجی پالایشگاه گاز ایلام پس از اعتصاب وتجمع 3روزه همکارانشان برسرکارشان بازگشتند وبلاتکلیفی 4کارگرمعترض اخراجی دیگر کماکان ادامه دارد.

براساس گزارشات منتشره بتاریخ24فروردین، کارگران پالایشگاه گاز ایلام گفتند:بدنبال تحمعات ما دراعتراض به اخراج یازده نفر از همکارانمان در جلسه‌ای که با مسئولان استانداری داشتیم، قرار شد هفت نفر از اخراجی‌ها بدون شرط به سر کار بازگردند.تکلیف بازگشت به کار چهار کارگر اخراجیِ باقیمانده هنوز مشخص نیست اما قرار است در جلسه روز یکشنبه با مدیرعامل پالایشگاه این موضوع مطرح و بررسی شود.

بنابهمین گزارشات،کارگران ارکان ثالثِ پالایشگاه گاز ایلام همچنین از قراردادهای موقت شغلی خود انتقاد دارند و می‌گویند: ما کارگران ارکان ثالث یا پیمانکاری طرف قرارداد با شرکت‌های پیمانکاری مختلف هستیم و هر سال با تغییراتی که در ترکیب پیمانکاران رخ می‌دهد، امنیت شغلی ما به خطر می‌افتد. همواره نگرانیم که شرکت یا شرکت‌های جدید با «تعدادی» از ما قرارداد منعقد نکنند و بیکار شویم.

یادآوری:

‍ دومین روزمتوالی اعتصاب وتجمع کارگران پالایشگاه گاز ایلام دراعتراض به اخراج همکارانشان وبرای بازگشت بکار آنان

روزچهارشنبه بیست ودوم فروردین ماه برای دومین روز متوالی،کارگران پالایشگاه گاز ایلام دراعتراض به اخراج همکارانشان وبرای بازگشت بکار آنان دست به اعتصاب وتجمع زدند.

براساس گزارش منتشره بتاریخ22فروردین،تحصن کارگران ارکان ثالث پالایشگاه گاز ایلام در اعتراض به اقدام مدیرانشان در بیکار نمودن چندین کارگر وارد دومین روز شد تا شاید از این طریق صدای اعتراض کارگران به گوش مسئولین استان ،پالایشگاه ونهایتا وزارت نفت رسیده و مدیران پالایشگاه را به پاسخگویی در مقابل اقدامات نسنجیده اشان وادار نمایند.

کارگران معترض اخراجی پالایشگاه گاز ایلام یازده نفرند

در سال جدید مدیریت پالایشگاه گاز ایلام11کارگر معترض را اخراج کرد.

بنابه گزارش منتشره بتاریخ20فروردین،کارگران ارکان ثالث پالایشگاه گاز ایلام از تعدیل برخی همکاران خود در روزهای ابتدایی سال جدید خبر دادند.

این کارگران می‌گویند: یازده نفر از همکاران ما در روزهای ابتدایی سال جدید بیکار شدند.

آزادی عثمان اسماعیلی از زندان مرکزی سقز

روزدوشنبه بیست وهفتم فروردین ماه،عثمان اسماعیلی پس ازپشت سرگذاشتن دوماه حبس از زندان مرکزی سقز آزاد ومورد استقبال جمعی از اعضای خانواده،دوستان وفعالین کارگری قرار گرفت.

روز چهار شنبه مورخ ۹/۱۲/۹۶ عثمان اسماعیلی برای سپری کردن ۲ ماه زندان تعزیری راهی زندان مرکزی سقز شد.

عثمان اسماعیلی در تاریخ ۸/۲/۹۴ به اتهام شرکت در روز جهانی کارگر از سوی ماموران وزارت اطلاعات شهرستان سقز بازداشت و بعد از ۲ ساعت نگهداری در بازداشتگاه اداره اطلاعات سقز به بازداشتگاه سنندج منتقل شد. بعد از ۱۰ روز نگهداری و بازجویی در بازداشتگاه سنندج به زندان مرکزی سقز منتقل شد.

این فعال کارگری،بعد از ۱۲ روز بازداشت در سلول انفرادی با قرار وثیقه ۷۲ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.

عثمان اسماعیلی در تاریخ های ۱۰ و ۱۱ شهریور ماه ۱۳۹۴ درشعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شهرستان سقز به اتهام ۱ – تبلیغ به نفع گروهای مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران ۲ – عضویت در کومه له کمونیست محاکمه و طی دادنامه شماره ۹۴۰۹۹۷۸۷۴۱۰۰۰۸۴۴ به تاریخ ۲۰/۸/۹۴ با شماره پرونده ۹۴۰۹۹۸۸۷۴۱۹۰۰۱۴۷ به یک سال زندان تعزیری محکوم شد.

رای صادره در تاریخ ۱۷/۱۱/۹۴ به خانواده او ابلاغ شده وعثمان اسماعیلی در فرجه قانونی به رای صادره اعتراض نمود و در اسفند ماه ۱۳۹۵ در شعبه چهارم دادگاه تجدید نظر استان کردستان پرونده مورد بررسی مجدد قرار گرفت و یک سال زندان تعزیری او به ۲ ماه زندان تعزیری کاهش یافت.

این کارگر نقاش روز چهار شنبه نهم اسفند1396 برای سپری کردن دو ماه زندان تعزیری راهی زندان مرکزی سقز شد.

پیام قدر دانی کمیته دفاع از محمد حبیبی

آزادی هرچند موقت محمد حبیبی با سپردن 250 میلیون تومان وثیقه تنها در  سایه این حمایت ها و همبستگی ها امکان تحقق داشت از همین رو و با توجه به اینکه معتقدیم  محمدحبیبی و سایر فعالان صنفی و مدنی همچون محمودبهشتی لنگرودی ،اسماعیل عبدی ، مختار اسدی و عبدالفتاح سلطانی و … مجرم نیستند بر تلاش برای حمایت از محمد حبیبی تا تبرئه و آزادی وی تاکید می نماییم و خواهان آزادی بدون قید و شرط وی و سایر معلمان و فعالان صنفی و مدنی هستیم و باور داریم  باید کسانی تحت پیگرد قرار گیرند که فقر و گرسنگی را به اکثریت جامعه تحمیل نموده اند کسانی که با سیاست های غلط باعث بحران در کشور و نظام آموزشی شده  و کودکان این سرزمین را بی آینده کرده اند.

پیروزی رویت میشود، حتی اگر در کاسه چشمان من و تو گیاه بروید

تشکر و قدردانی

مردم شریف ایران!

همکاران عزیز!

دانش آموزان گرامی!

امروز پس از 44 روز بازداشت موقت همکار، دوست و رفیق عزیزمان محمد حبیبی  از زندان اوین با قید وثیقه آزاد شد. بازداشتی غیرقانونی و همراه با خشونت که اعتراضات جدی در سطح جامعه در پی داشت و نشان داد که معلمان و مردم فعالان صنفی و عدالتخواه را تنها نمی گذارند.

کمیته دفاع از محمد حبیبی ضمن تاکید مجدد بر حق فعالیت صنفی و دفاع از حق تشکل یابی مستقل وظیفه خود می داند که از تمام کسانی که ما را به هرشکل یاری نمودند و در روزهای سخت کنار ما و خانواده محمد حبیبی ایستادند تشکر و قدردانی نماید.

ما از تمام تشکل های صنفی فرهنگیان،فعالان صنفی،همکاران عزیز کمپین های صنفی فرهنگیان، گروههای مجازی تلگرامی و گروههای بازنشستگان بخاطر موضع گیری حمایتی و محکومیت بازداشت محمد حبیبی  قدردانی می کنیم و  نقش رهبری و راهبردی شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران را در این زمینه و حمایت از سایر معلمان دربند  ستایش می کنیم.

آقای حسین تاج و آقای امیررئیسیان بعنوان وکلای آقای حبیبی از روز اول دستگیری  تاکنون صادقانه و فداکارانه به ما یاری رساندند و با پیگیری پرونده  و ارایه مشاوره حقوقی ما را یاری نمودند از ایشان تشکر و قدردانی می کنیم.

همچنین از تمام فعالان مدنی،دانشجویان،زنان و کارگران بخصوص تشکل های کارگری و مدنی  صمیمانه تشکر و قدردانی می کنیم و حمایت های اجتماعی آنان را مایه دلگرمی و پشتوانه اجتماعی جنبش معلمان ایران می دانیم.

ما از تمام خبرنگاران و روزنامه نگارانی که صدای ما شدند قدردانی می کنیم در حالی که برخی رسانه ها و سایت های اقتدارگرا مشغول پرونده سازی برای فعالان صنفی هستند و برخی رسانه ها و روزنامه های مدعی اصلاح طلبی با سکوت و فرصت دادن به برخی بولتن سازان امنیتی زمینه سرکوب را فراهم می کنند نقش و جایگاه رسانه ها و روزنامه نگاران مستقل و فعالان رسانه ای در شبکه های مجازی بیشتر نمایان میشود ما از تمام کسانی که   صدای بی صدایان هستند و در این مدت صدای عدالتخواهی معلمان ایران شدند سپاسگزاریم.

حمایت های مردمی و پیام های دلگرم کننده اولیا و دانش أموزان در روزهای پر التهابی که آقای حبیبی در سلول انفرادی بودند مایه قوت قلب خانواده و کمیته بود ما از تمام رفقای عزیز بخصوص دانشجویان سابق دانشگاه تربیت دبیررجایی و دوستان گرامی و خانوادگی محمدحبیبی تشکر می کنیم.

ما از همکاری و حمایت های همکاران محمد_حبیبی  در هنرستان_اندیشه تشکر می کنیم و از تلاش های آن دسته از همکاران اداری و ستادی که پیگیر وضعیت آقای حبیبی بودند سپاسگزاریم در عین حال همچنان منتظر موضوع گیری شفاف و اصولی وزارتخانه ومحکومیت دستگیری همراه با خشونت محمدحبیبی هستیم.

زنان معلم و زنان بازنشسته  در برنامه ها و کمپین حمایت چون دیگر کنش های صنفی حضوری موثر داشتند ما به این حضور را ارج می نهیم و این حمایت ها و حضور را از نشانه های اعتلای جنبش معلمان ایران می دانیم.

اما زحمت اصلی هدایت و راهبری شبانه روزی کمپین و کانال  دفاع از محمد حبیبی با ادمین ها و اعضای این کمپین بود از همه تشکر می کنیم.

آزادی هرچند موقت محمد حبیبی با سپردن 250 میلیون تومان وثیقه تنها در  سایه این حمایت ها و همبستگی ها امکان تحقق داشت از همین رو و با توجه به اینکه معتقدیم  محمدحبیبی و سایر فعالان صنفی و مدنی همچون محمودبهشتی لنگرودی ،اسماعیل عبدی ، مختار اسدی و عبدالفتاح سلطانی و … مجرم نیستند بر تلاش برای حمایت از محمد حبیبی تا تبرئه و آزادی وی تاکید می نماییم و خواهان آزادی بدون قید و شرط وی و سایر معلمان و فعالان صنفی و مدنی هستیم و باور داریم  باید کسانی تحت پیگرد قرار گیرند که فقر و گرسنگی را به اکثریت جامعه تحمیل نموده اند کسانی که با سیاست های غلط باعث بحران در کشور و نظام آموزشی شده  و کودکان این سرزمین را بی آینده کرده اند.

این ما هستیم که از موضع عدالتخواهی و صنفی مطالبه می کنیم و این مسئولان هستند که باید پاسخگوی عملکرد اشتباه و بحرانزای خود باشند.

به امید روزی که هیچ معلمی پشت میله های زندان نباشد.

به امید تحقق

صلح ، آزادی و برابری

کمیته دفاع از محمد حبیبی

26 فروردین 1397

آخرین وضعیت پرونده محمد حبیبی

محمد حبیبی که روز 12 اسفندماه همراه با خشونت دستگیر شده بود روز 26 فروردین با سپردن وثیقه 250 میلیون تومانی بصورت موقت آزاد شد .

این فعال صنفی که توسط اطلاعات سپاه دستگیر شده بود در شعبه 2 بازپرسی دادسرای مقدس اوین به اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام متهم شده است و محمدحبیبی در طی بازجویی و بازپرسی این اتهامات را رد نموده است مصداق اتهام تبانی و اجتماع  فعالیت های صنفی در قالب کانون صنفی معلمان تهران و مصداق تبلیغ علیه نظام نیز کانال کانون صنفی معلمان و فعالیت های صنفی رسانه ای وی عنوان شده است. در تمام این مدت محمدحبیبی طبق قانون، فعالیت خود را شفاف، صنفی و قانونی دانسته و بر حق فعالیت صنفی خود تاکید نموده است.

آقای حبیبی در این مدت ، 16 روز از حبس خود را در  سلول انفرادی که احتمال داده میشود در شرق تهران و موسوم به بند یک الف سپاه است خارج از زندان اوین سپری نموده  و متاسفانه در این مدت زندان انفرادی به دستور ضابط قضایی  بصورت غیرقانونی و بااجبارموهای آقای حبیبی تراشیده شده است.

همانطور که می دانید روز 26 اسفند پس از اتمام بازجویی ها به خانواده محمد حبیبی  وعده پذیرش وثیقه داده شد اما مبلغ آن از سوی بازپرس تعیین نشد و محمد_حبیبی  روز 27 اسفند  به بند 4 عمومی منتقل گردید. همان 26 اسفند خبر وعده پذیرش وثیقه از سوی کمیته دفاع از محمد حبیبی

منتشر گردید اما روز بعد در کمال ناباوری، مقام قضایی خلف وعده نمود و علت عدم موافقت خود را انتشار خبر در فضای مجازی عنوان نمود. اما حالا مشخص شده است که وعده روز 26 اسفند از اساس بی پایه بوده است چرا که اساسا در آن تاریخ پرونده وی برای صدور وثیقه کامل نبوده و آقای حبیبی در روزهای 22 و 23 فروردین مجدد از سوی بازپرس احضار شده و توسط وی مورد بازجویی قرار گرفته است و در روز 23 فروردین محمد_حبیبی در جلسه دفاع آخر کلیه اتهامات را مجددا رد نموده است. در همین جلسه آخر اتهام جدید اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات صنفی به وی تفهیم شده است که ایشان این اتهام را نیز رد نموده است.

لازم به ذکر است آقایان حسین_تاج و امیررئیسیان از وکلای خوشنام کشور وکالت محمد_حبیبی را پذیرفته اند و ادامه روند پرونده چون گذشته با راهنمایی و همکاری این عزیزان پیگیری خواهد شد.

کمیته دفاع از محمد حبیبی

حقوق ماهیانه کارگران نانوایی های  استان همدان فقط 520هزارتومان است

خبرکوتاه:کارگران نانوایی های استان همدان، روزانه 20 هزار تومان دریافت می‌کنند وباتوجه به 26 روز کاری درماه  درآمد ماهیانه شان تنها 520 هزار تومان میشود.

تجمع اعتراضی مردم در مخالفت با تقسیم شهرستان کازرون؛ اولویت مسئولان کازرون رسیدگی به رکود اقتصادی و بیکاری باشد

امام جمعه کازرون گفت: در شرایط فعلی بحث تقسیم شهرستان کازرون یک بحث حاشیه‌ای است و رسیدگی به رکود اقتصادی و بیکاری مهم‌تر از تقسیم شهرستان است.

نرخ بیکاری سال 1396 بروایت مرکزآمارایران

بیست وهفتم فروردین ماه،نتايج طرح آمارگيري نيروي‌كار سال ١٣٩٦ منتشر شد.

بررسي نرخ بيكاري افراد ١٠ ساله و بيش‌تر نشان مي‌دهد كه ١٢،١ درصد از جمعيت فعال (شاغل و بيكار)، بيكار بوده‌اند. بررسي روند تغييرات نرخ بيكاري حاكي از آن است كه اين شاخص، نسبت به سال ١٣٩٥، ٠,٣ درصد کاهش یافته است.

در سال ١٣٩٦، ٤٠,٣ درصد جمعيت ١٠ ساله و بيش‌تر از نظر اقتصادي فعال بوده‌اند؛ يعني در گروه شاغلان يا بيكاران قرار گرفته‌اند. بررسي تغييرات نرخ مشاركت اقتصادي حاكي از آن است كه اين نرخ نسبت به سال قبل (١٣٩٥)،  ٠.٩ درصد افزایش یافته است.

نرخ بيكاري جوانان ١٥ تا ٢٩ ساله حاكي از آن است كه ٢٥,٣ درصد از فعالان اين گروه سني در سال ١٣٩٦ بيكار بوده‌اند. بررسي تغييرات سالانه‌ی نرخ بيكاري جوانان ١٥ تا ٢٩ ساله نشان مي‌دهد، اين نرخ نسبت به سال قبل ٠.٦درصد کاهش يافته است.

تعداد شاغلین در سال ١٣٩٦ به ٢٣٣٧٨٦١٣ نفر رسید که نسبت به سال گذشته ٧٩٠٥٦١ نفر افزایش یافته است.

نسبت اشتغال در سال ١٣٩٦ به ٣٥,٥ درصد رسید که نسبت به سال ١٣٩٥ افزایش ١.٠ درصدی داشته است.

بررسي سهم اشتغال ناقص نشان مي‌دهد كه در سال ١٣٩٦، ١٠,٤ درصد جمعيت شاغل،‌ به دلايل اقتصادي (فصل غيركاري، ركود كاري، پيدا نكردن كار با ساعت بيش‌تر و…) كم‌تر از ٤٤ ساعت در هفته كار كرده و آماده براي انجام كار اضافي بوده‌اند. اين در حالي است كه ٣٨.٨درصد از شاغلين ١٥ ساله و بيش‌تر، ٤٩ ساعت و بيش‌تر در هفته كار كرده‌اند.

بررسي اشتغال در بخش‌هاي عمده اقتصادي نشان مي‌دهد كه در سال ١٣٩٦، بخش خدمات با ٥٠,٤ درصد بيش‌ترين سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدي بخش‌هاي صنعت با ٣٢.٠ درصد و كشاورزي با ١٧.٦ درصد قرار دارند.

دومین روز اعتصاب بازاریان بانه وجوانرود در اعتراض به بستن مرزها

بازاریان جوانرود هم سفره خالی پهن کردند

روزدوشنبه بیست وهفتم فروردین ماه برای دومین روزمتوالی*، بازاریان بانه وجوانرود به اعتصابشان در اعتراض به بستن مرزها ادامه دادند.

بازاریان جوانرود در دومین روز اعتصابشان دست به  پهن کردن سفره خالی زدند.

* اعتصاب دوباره بازاریان بانه و جوانرود در اعتراض به بسته شدن مرز

روزیکشنبه26فروردین، بازاریان بانه و جوانرود دوباره در اعتراض به بسته شدن مرز دست به اعتصاب زدند.

بنابه گزارش منتشره، بسته شدن مرز کولبری در بانه، بازار مغازه‌دارن بازار محلی بانه را کساد کرده‌است. این روزها پس از بستن مرزها و بازگشایی بازار پیله‌وری، کاسبیِ این مغازه‌داران که از اجناس خود را از کولبران می‌خریدند، با مشکل مواجه شده‌است.

مغازه‌داران بانه امروز در بلوار شهرداری سفره خالی پهن کردند وبدین طریق اعتراضشان را بنمایش گذاشتند.

ادامه تجمعات اعتراضی اهالی کازرون نسبت به تقسیم شهرستان

صبح روز دوشنبه بیست وهفتم فروردین ماه، اهالی کازرون درادامه اعتراضاتشان* نسبت به تقسیم شهرستان بار دیگر در میدان مرکزی این شهر تجمع کردند.

بازاریان این شهربا تعطیل کردن حجره هایشان به این تجمع اعتراضی پیوستند.

*تجمع مردم کازرون در اعتراض با طرح تفکیک این شهرستان مقابل فرمانداری

روزسه شنبه بیست ویکم فروردین ماه،جمعی از اهالی کازرون همزمان با حضور کارشناسان تقسیمات کشوری دراعتراض با طرح تفکیک این شهرستان مقابل فرمانداری اجتماع کردند.

برپایه گزارش منتشره،این عده با اعتراض به روند طرح تفکیک شهرستان کازرون که در وزارت کشور طی کرده است، معتقدند کارهای کارشناسی دقیقی در این طرح صورت نگرفته و عملی شدن ایجاد شهرستان جدید نه به دلیل دارا بودن منطقه از شرایط قانونی، بلکه به علت برخی فشارهای سیاسی انجام گرفته است.

مخالفان همچنین بر این باورند در جریان مطالعه این طرح، صدای همه مردم شهرستان به‌ویژه اهالی دهستان‌های انارستان و دشت‌برم که در این طرح از کازرون جدا می ‌شوند، به‌خوبی شنیده نشده و نباید در این طرح هویت کازرون تحت شعاع قرار گیرد و دنبال‌کنندگان طرح تفکیکی به هر قیمتی دنبال ایجاد شهرستانی جدید هستند.

تجمع اهالی روستای قشلاق از توابع شهرستان بجنورد مقابل فرمانداری بجنورد

روزدوشنبه27فروردین،جمعی از اهالی روستای قشلاق از توابع شهرستان بجنورد با تجمع مقابل درب فرمانداری بجنورد خواستار اختصاص زمینی از اراضی ملی در حوالی این روستا برای استقرار خانواده های مهاجرت کرده این روستا شدند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،محمود معموری، معاون سیاسی و امنیتی فرمانداری بجنورد گفت:  سال گذشته، تصمیم گرفته شد تا برای اهالی روستای پسرکانلو که حدود 60 تا70 خانوار هستد، زمینی در اراضی ملی حوالی روستای قشلاق جانمایی و این خانوارها به علت رانش زمین در روستای پسرکانلو به اراضی ملی جانمایی شده در روستای قشلاق انتقال پیدا کنند.

معموری افزود: ادارات کل بنیاد مسکن و منابع طبیعی استان موظف به جانمایی زمین شدند و زمین جانمایی شد اما هنوز هیچ تاسیسات و زیرساختی در این زمین جانمایی شده آماده سازی نشده است.

در عین حال، وی در ادامه عنوان کرد: سال ها قبل نیز اهالی روستای قشلاق مهاجرت کردند، با این وجود، آنان هر ساله به صورت فصلی برای رسیدگی به اراضی زراعی و باغی خود به این روستا در رفت و آمد هستند.

وی گفت: حال اهالی روستای قشلاق نیز امروز تجمع خود جلوی درب فرمانداری بجنورد خواستار شده اند که زمینی از اراضی ملی در جوار زمین جانمایی شده برای پسرکانلویی ها، مشخص کنند تا آنان نیز بتوانند در منطقه جدید مستقر شوند.

ادامه تجمعات اعتراضی دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس برای سومین روزمتوالی

روزدوشنبه بیست وهفتم فروردین ماه برای سومین روز متوالی، دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس به تجمعات اعتراضیشان نسبت به عدم شفافیت دربودجه وهزینه های دانشگاه، تخلیه غیرقانونی خوابگاه ها و….ادامه دادند.

به گزارش کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور،روز یکشنبه مورخ 26 فروردین ماه 97 جمعی از دانشجویان دانشگاه جهت حل مشکلات صنفی و رفاهی موجود و مدیریت ضعیف و خودسرانه‌ی مسئولین دانشگاه، تجمعی را برگزار کردند که طی آن شفاف‌سازی در بودجه (مطابق قانون دسترسی آزاد به اطلاعات)، بهبود وضعیت تغذیه و اینترنت، اختصاص فضای استاندارد آموزشی، پژوهشی و رفاهی به دانشجویان، عدم تخلیه خوابگاه فردوسی، بسته شدن پرونده‌ی انضباطی دانشجویان معترض و… را خواستار شدند. در جریان این تجمع اعتراضی، عدم تخلیه خوابگاه فردوسی یکی از مطالبات دانشجویان بود که با توجه به گفته‌ی معاون دانشجویی در جلسه‌ی روز چهارشنبه 22 فروردین ماه با حضور اعضای شورای صنفی و تعداد کثیری از دانشجویان ساکن خوابگاه فردوسی، علت تخلیه این خوابگاه (با وجود تمدید 5 ساله‌ی قراداد با مالک)، تصمیم مسئولین مربوطه در جهت کاهش هزینه‌ها می‌باشد و دانشجویان موظف هستند که هر زمان دانشگاه بخواهد خوابگاه را تخلیه نمایند. این در حالی است که علی رغم صحبت‌های معاون دانشجویی، در اطلاعیه‌ی نصب شده در خوابگاه علت تخلیه اتمام قرارداد اجاره با مالک اعلام شده بود.

بعد از تجمع امروز دکتر احمدی (ریاست دانشگاه) در مصاحبه‌ای گفتند که این تجمع فقط بعلت تخلیه خوابگاه فردوسی با توجه به اتمام قرارداد اجاره با مالک است. همچنین در مصاحبه ایشان مطلبی در رابطه با انتقال دانشجویان به خوابگاه جدیدتر نزدیک پردیس به چشم میخورد. قابل ذکر است که آماده سازی خوابگاه وعده داده شده توسط ریاست (به گفته مسئولین و پیمانکاران) تا پائیز 97 به طول می‌انجامد. همچنین بیشتر دانشجویان از وضعیت خوابگاه خود رضایت داشته و کهنه خواندن خوابگاه توسط رئیس دانشگاه را تکذیب می‌نمایند. گفتنی است بر اساس تبصره‌ی 7 دستورالعمل صندوق رفاه دانشجویی مورخ 95/03/18، مبنی بر اینکه دانشجویان بهره‌مند از خوابگاه متعهد می‌گردند پس از پایان هر سال تحصیلی، قطع ارتباط دانشجویی و فراغت از تحصیل، خوابگاه محل سکونت را تخلیه نمایند، جابجایی دانشجویان در میانه ترم و علی‌رغم میل باطنی و ایجاد تنش و ناراحتی های روحی، عملی غیر قانونی می‌باشد. لذا با توجه به این توضیحات ذکر شده، صحبت‌های دکتر احمدی نشان دهنده‌ عدم اشراف و آگاهی ایشان نسبت به مسائل مختلف دانشگاه است و گویی در دانشگاه دیگری مسئولیت دارند.

شورای صنفی دانشجویان بر برآورده شدن تمامی مطالبات دانشجویان معترض به ویژه شفاف سازی در بودجه و هزینه کرد دانشگاه تاکید دارد و صحبت‌های ضد و نقیض و عدم شفافیت مسئولین و تصمیماتشان در مسائل صنفی و رفاهی را محکوم می‌نماید و نیز همانند گذشته پیگیر مطالبات دانشجویان خواهد بود تا روزی که مسئولین دست از اقدامات خودسرانه و غیر شفاف خود برداشته و نظرات و خواسته‌های دانشجویان را در مدیریت بهتر دانشگاه اجرایی نمایند.

درهمین رابطه:

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس

‍  امروز بیست وششم فروردین دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس در اعتراض به سیاست گذاری های مدیران رده بالای دانشگاه و علی الخصوص معاون دانشجویی، محمدرضا اصلاحچی تجمع و اعتراض کردند.

دانشجویان خواستار شفافیت دربودجه وهزینه های دانشگاه هستند. آنها مدعی اند امکانات و بودجه دانشگاه در اثر سوءمدیریت هئیت رئیسه اتلاف شده و به درستی صرف نمی شود. آن ها همچنین به تخلیه غیرقانونی خوابگاه ها، اجاره امکانات دانشگاه ( سالن ورزشی، استخر و…) به نهادها و اشخاص خارجی و مسائلی از این دست که به زعم آن ها در اثر همان سوء مدیریت و نگاه تجاری و بنگاه دارانه مدیران دانشگاه حاصل شده است، اعتراض دارند.

گفتنی است شورای صنفی دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس، حمایت خود از این اعتراضات را اعلام کرده است.

علت جان باختن 3کارگر شرکت نفت و گاز پارس در فاز 13*

سه کارگر جان باخته شرکت نفت و گاز پارس در فاز 13 به‌دلیل سقوط از من‌بسکت (محفظه حمل نفر با بسکت) که برای ساخت مراحل طبقات مخرن ال‌پی‌جی از ارتفاعی حدودا ۲۵ متری جان باخته‌اند.

براساس گزارشی که27فروردین رسانه ای شد، این اتفاق به دلیل باز شدن ضامن‌ها، بست‌ها و شگل‌ها رخ داده است.

بنا به نظر کارشناسان قبل از شروع کار باید یک ارزیابی خطر کامل از شرایط و عملیات مذکور به‌عمل آمده وتمام نفرات با خطرات احتمالی موجود آشنا شده باشند و چنان‌چه برای حمل نفر از جرثقیل استفاده می‌شود، دستگاه باید دارای گواهینامه بازرسی فنی و تأییدیه از مراجع ذیصلاح باشد.

*جان باختن 3کارگر شرکت نفت و گاز پارس در فاز 13

بامداد روز یکشنبه بیست وششم فروردین، سه تن از کارگران داربست‌بند شاغل در فاز ۱۳ کنگان از روی داربست سقوط کرده و بر اثر صدمات وارد پس از انتقال به بیمارستان کنگان جان خود را از دست می‌دهند.

براساس گزارش منتشره،از قرار معلوم این کارگران به عنوان کارگران پیمانی در یونیت١٤٧ تانک‌های ال‌پی‌جی شرکت عمران صنعت واقع در فاز ۱۳ کنگان مشغول کار بودند که به‌دلیل مصدومیت شدیدسقوط از ارتفاع به بیمارستان کنگان منتقل می‌شوند.

بر اساس این گزارش، کارفرمای اصلی این شرکت، شرکت کارفرما شرکت پتروپایدار ایرانیان است.

همچنین اسامی کارگران متوفی نجف خلیفه، محمد فتحی و یزدان فروزنده گزارش شده است.

تصحیح یک گزارش با پوزش:

در اخبار وگزارشات کارگری 25و26فروردین 1397 در گزارشی تحت عنوان« اعتصاب رانندگان تریلرهای حمل بار سنگ آهن»شهرسیرجان حذف شد که با پوزش از خوانندگان بشرح زیر تصحیح می گردد:

اعتصاب رانندگان تریلرهای حمل بار سنگ آهن سیرجان

ازصبح روزیکشنبه بیست وششم فروردین ماه،رانندگان تریلرهای حمل بار سنگ آهن سیرجان در اعتراض به کاهش تناژ ظرفیت بارگیری و افزایش نیافتن کرایه ها اعتصاب کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،یکی از رانندگان معترض گفت:از صبح امروز طبق بخشنامه‌ای که از سوی پایانه به باربری های مربوط ارائه شده است تمامی ماشین های سنگین می توانند با وزن خود ماشین ۴۰ تن بار حمل کنند.

گفتنی است که در سال جدید هیچگونه افزایش کرایه ای نسبت به کرایه سال گذشته وجود نداشته است.

بیست وهفتم فروردین ماه1397

akhbarkargari2468@gmail.com