اخباروگزارشات کارگری27بهمن1396

admin   فوریه 17, 2018   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری27بهمن1396 بسته هستند

بایگانی

– اعتصاب کارگران سد سرنی میناب دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق برای چهارمین بار

– اعتراضات 3هزارجوان استان کهگیلویه و بویراحمد خشمگین نسبت به نحوه برگزاری آزمون استخدامی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج

«جوانان بیکار استان کهگیلویه و بویراحمد اسیر بی‌تدبیری و ناکارآمدی مسوولان»

– محمود بهشتی لنگرودی  و اسماعیل عبدی :

صندوق ذخیره فرهنگیان به صاحبان اصلی آن برگردانده شود

– گزارش گردهمایی و تظاهرات در پشتیبانی از مبارزات زنان ایران علیه حجاب اجباری

– فراخوان به تطاهرات ایستاده درگوتنبرگ درستایش ازدختران خیابان انقلاب ودرپشتیبانی از خیزش دی ماه1396مردم ایران

اعتصاب کارگران سد سرنی میناب دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق برای چهارمین بار

کارگران سد سرنی میناب دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق برای چهارمین بار*دست به اعتصاب زدند.

به گزارش27بهمن یک منبع خبری محلی، کارگران سد سرنی شهرستان میناب  از مهرماه تا کنون حق و حقوشان دریافت نکرده اند و برای اعتراض به این موضوع دست به اعتصاب زدند.

یکی از کارگران شرکت سد سرنی گفت: شرکت تعهد داده بود حقوق هر ماه را بپردازد ولی تا کنون بیش از چند ماه میگذرد.

شرکت سد سرنی بدنبال اعتصاب کارگران متعهد شده تا یکشنبه هفته پیش رو حقوق کارگران را بپردازد اما طبق خبرهای رسیده تا کنون حقوقی پرداخت نشده است.

*پرداخت بخشی از مطالبات کارگران سد سرنی میناب  پس از اعتصاب وتجمعات اعتراضیشان

بخشی از مطالبات کارگران سد سرنی میناب  پس از اعتصاب وتجمعات اعتراضیشان،پرداخت شد.

براساس گزارشی که روز19مهر1396 رسانه ای شد،ابوذر مهدی نخعی فرماندار میناب گفت: بخشی از دستمزد عقب افتاده کارگران سد سرنی میناب ، پرداخت شد.

وی بابیان اینکه هنوز کارگران دستمزد خود را به روز دریافت نمی کنند،افزود:پرداخت نشدن دستمزد عقب افتاده کارگران موجب ایجاد مشکل در روند احداث سد سرنی شده بود.

عملیات اجرایی سد و نیروگاه سرنی و همچنین سامانه انتقال و تصفیه خانه آن، واقع در شهرستان میناب استان هرمزگان، 17 بهمن سال 95 آغاز شد.

78 میلیون یورو برای اجرای سد، خط انتقال و تصفیه خانه که قرار است جایگزین تصفیه خانه کنونی میناب شود توسط یکی از بانک ها پرداخت می شود.

زمان ساخت این سد سه سال پیش بینی شده و بخشی از آب آن برای شرب مردم بندرعباس و بندر خمیر اختصاص می یابد.

حجم مخزن این سد 62 میلیون متر مکعب خواهد بود که سالانه 46 میلیون متر مکعب آب وارد آن می شود وحوزه آبریز آن نیز 706 کیلومتر مربع بر ثانیه و به طول هفت کیلومتر خواهد شد.

این سد در 32 کیلومتری جنوب شرق میناب و در120کیلومتری شرق بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع شده است.

اعتراضات 3هزارجوان استان کهگیلویه و بویراحمد خشمگین نسبت به نحوه برگزاری آزمون استخدامی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج

«جوانان بیکار استان کهگیلویه و بویراحمد اسیر بی‌تدبیری و ناکارآمدی مسوولان»

روزجمعه بیست وهفتم بهمن ماه،آزمون استخدامی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در حالی نیمه‌تمام به پایان رسید که حدود سه هزار نفر در اعتراض به نحو برگزاری این آزمون بر سر مسوولان برگزار کننده فریاد سر کشیدند.

معترضین با تجمع در محوطه با شعارهای مسوول بی‌کفایت، نتیجه‌اش این جماعت»، «باید استعفا دهید» «دروغ نگو، دروغ گو» و همچنین با در دست داشتن پلاکارهای با عنوان «جوانان بیکار استان اسیر بی‌تدبیری و ناکارآمدی مسوولان»، «در حسرت یک آزمون سالم» به شدت نسبت به این آزمون معترض شدند.

به گزارش یک منبع خبری محلی، قرار بود ساعت ۹ صبح آزمون استخدامی ۱۸۲ نیروی شرکتی مورد نیاز بخش‌های مختلف دانشگاه علوم پزشکی در دو دانشگاه یاسوج(خانم‌ها) و دانشگاه آزاد اسلامی(آقایان) با حضور ۳ هزار و ۶۰۷ نفر دواطلب آغاز که به دلایل نامعلوم در زمینه چرایی نرسیدن سوالات تخصصی نیمه تمام متوقف شد.

یکی از متقاضیان آزمون اظهار کرد: مدت زمان این آزمون یک ساعت بود و ما باید قبل از ساعت ۳۰ /۸ دقیقه وارد سالن‌های محل آزمون می‌شدیم تا رأس همین ساعت درب سالن‌ها را می‌بستند و آزمون رأس ساعت ۹ صبح امروز (۲۷ بهمن‌ماه) برگزار می‌شد.

این فرد متقاضی ادامه داد: آزمون با ۲۰ دقیقه تأخیر برگزار شد، و باید رأس ساعت ۲۰ /۱۰ این آزمون به پایان برسد، اما بعد از تمام شدن وقت سووالات عمومی، سوالات تخصصی را نیاوردند. و یکی از مسوولان برگزار کننده گفته است که ما به این دلیل که نمی‌خواستیم، تقلبی شود، از ۱۰۰ کارشناس دعوت کردیم که سوالات را برای ما طراحی کنند و در همین جا تکثیر شود.

وی تصریح کرد: بعد از یک ساعت و نیم که پاسخنامه را در دست داشتیم، سواالات تخصصی را برای ما نیاوردند. ساعت ۳۰ /۱۱ شد و هنوز سوالات تخصصی به جلسه آزمون نرسیده بود تا اینکه برخی از متقاضیان به این روند اعتراض داشتند و در اعتراض به این مسئله شعار می‌دادند.

این فرد گفت: همچنین آزمون‌های باید توسط سازمان سنجش برگزار شود نه اینکه به اینگونه باشد که هر کس بخواهد سهمی از آن ببرد.

وی افزود: اوج‌ حق‌خوری و ظلم را در این آزمون دیده شد.

یکی دیگر از شرکت‌کنندگان در این آزمون گفت: با لغو آزمون متقاضیان در راهروها و محوطه دانشگاه به راه افتادند و نسبت به برگزار کنندگان به شدت اعتراض کردند. و تلاش مسوولان برای آرام کردن آنها نتیجه نداد.

معترضین با تجمع در محوطه با شعارهای مسوول بی‌کفایت، نتیجه‌اش این جماعت»، «باید استعفا دهید» «دروغ نگو، دروغ گو» و همچنین با در دست داشتن پلاکارهای با عنوان «جوانان بیکار استان اسیر بی‌تدبیری و ناکارآمدی مسوولان»، «در حسرت یک آزمون سالم» به شدت نسبت به این آزمون معترض شدند.

تجمع کنندگان بیش از یک ساعت در محوطه دانشگاه حضور داشتند و از این مسئله گلایه مند بودند.

پشت پرده این آزمون چه خبر است؟

برای جذب نیروهای شرکتی مورد نیاز دستگاه‌های اجرایی برگزاری آزمون لزومی ندارد، اما با تصمیم رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد به جهت رعایت عدالت و برای جذب ۱۸۲ نیروی شرکتی اقدام به برگزاری آزمون کرد، اما این آزمون به دلیل نامعلوم در ایستگاه آزمون تخصصی متوقف شد.

برخی‌ها اینگونه بیان می‌کنند که ایلامی می‌توانست همچون گذشتگان بدون برگزاری آزمون، تنها نیروها را بر اساس رابطه و رانت به کار بگیرد، اما او آزمون برگزار کرد. به نظر می رسد یک برنامه از پیش طراحی شده باعث خلل در برگزاری این آزمون شد. اگر چه این سخن را تاکنون هیچ منبع رسمی تایید نکرده است و باید صحت و سقم آن را از مسوولان ذی‌ربط جویا شد.

محمود بهشتی لنگرودی  و اسماعیل عبدی :

صندوق ذخیره فرهنگیان به صاحبان اصلی آن برگردانده شود

سه دهه از تاسیس صندوق ذخیره ی فرهنگیان می گذرد، سرمایه ی این صندوق با کسر۵درصد از درآمد ماهیانه ی هر عضو تامین و معادل همین رقم می بایست، توسط دولت به حساب صندوق ریخته شود.

متاسفانه سهم واریزی دولتها این حق را برای آنها ایجاد نموده که مدیریت صندوق رابه شکل هیات امنایی و انتصابی طراحی نمایند، و به شکلی کاملا ناعادلانه سهامداران را از دخالت مستقیم حتی غیر مستقیم، درتصمیم گیریها و تصمیم سازیهای صندوق محروم نماید.

و تلاش نمایندگان معلمان در تشکلهای صنفی به ویژه کانونهای سراسر کشور درجلب رضایت مسئولان صندوقها برای حضورنماینده ی معلمان در هیات امنای آن و حتی بخش نظارت و بازرسی کاملا بی نتیجه بوده وپاسخ به این درخواست مشروع همیشه منفی بوده است.

اما خبر مربوط به وقوع بزرگترین اختلاس که پس ازانقلاب که برخی رقم آنرا تا سیزده هزار میلیاردتومان تخمین زده اند، آنهم در مجموعه ای که به یکی از محرومترین اقشارمزدبگیر تعلق دارد، موجی ازنگرانی و بی اعتمادی را درجامعه، بویژه سهامداران اصلی این موسسه ایجاد کرده است، و آنرا بانزدیک به یک میلیون عضو درآستانه ی ورشکستگی قرار داده است.

بی گمان اگر توصیه ی تشکلها و دلسوزان برای نظارت بر عملکرد صندوق جدی گرفته می شد، این مجموعه درشرایط بحرانی کنونی قرار نمی گرفت.

اما اصحاب قدرت وثروت که صندوق به حیات خلوت مدیران تبدیل کرده بودند، در برابر این خواست مشروع و منطقی تشکلها مقاومت نموده و مانع از حضور نمایندگان تشکلها دررده های تصمیم گیری یا نظارت صندوق شدند، با این اوصاف پس از روی کارآمدن وزیر جدید و براساس برنامه ریزیهایی که برای جلب دوباره ی اعتمادفرهنگیان صورت گرفت، اصلاح ساختار هیات امنای صندوق در دستور کار وزارتخانه قرارگرفت، و مقدمات برگزاری انتخابات سراسری برای انتخاب سه تن از فرهنگیان که دو نفر از آنان به عنوان هیات امنا و یک تن به عنوان بازرس افتخاری مشغول به کارخواهد شد فراهم گردید.

از آنجایی که اجرای ناقص وشتابزده ی طرح مذکور می تواند،نتایج معکوس به همراه داشته باشد، یکباردیکر به اعتماد فرهنگیان خدشه وارد شود،توجه همکاران عزیز را به نکات زیر جلب می نمایم.

1-از آنجا که سهامداران اصلی صندوق، فرهنگیان هستند، شایسته است که با تغییر اساسنامه ی صندوق شرایطی فراهم شود که مدیریت این صندوق بطور کامل از طریق سهامداران، انتخاب وبه صاحبان اصلی آن واگذار شود، بدون شک حضور تنها دوتن از مجموعه ی ۷ تن هیات امناکه ۵ نفر آنها ازطریق وزیر محترم منصوب می شوند، امکان هرگونه تغییر در روند تصمیم گیریها و تصمیم سازیها را منتفی می سازد و همچنان رای غالب در اختیار کسانیست که نمایندگی مستقیم سهامداران رابرعهده ندارند،وچه بسا عوارض هرگونه خطای احتمالی در روند مدیریت صندوق ازاین پس به پای نمایندگان مستقیم معلمان نوشته شود.

2- انتخاب عنوان جعلی بازرس انتخابی حاصلی جز پریشانی و سردرگمی بیشترسهامداران دربرنخواهد داشت، این عنوان تشریفاتی است، و تا زمانی که شرایط وظایف واختیارات آن تبدیل نگردد عملا خنثی وبی تاثیرخواهد بود‌.

3-با توجه به اینکه نهادهایی مشغول بررسی مسائل مالی صندوق هستند، و ترازهای مالی آن به خاطر تخلفات صورت گرفته در هاله ای از ابهام قراردارد، منطقی تر و عقلانی تر این است که هرگونه تغییردر حوزه ی مدیریت مجموعه و ورود اشخاص جدید به بعد از انتشار گزارش مقامات مسئول موکول شود،تا افراد با شناخت کامل از وضع موجود مسئولیت ادامه ی مسیر را برعهده گرفته، و در آینده نیز پاسخگوباشند.

4-از آنجایی که برای تغییرات پیش بینی شده صرفا از اختیارات وزیر استفاده شده، و با تغییر وزیر احتمال بازگشت اوضاع به حالت پیشین هست، تن دادن همکاران به شرایط مذکور تنها به عبور مسئولان کنونی از وضعیت بحرانی پیش رو کمک می کند و به احتمال قوی پس از تغییر دولت و یا حتی وزیر اوضاع به حالت قبل بازمی گردد.

5-شتابزدگی مسئولان برای برگزاری انتخابات نشان از تلاش آنان برای پاک کردن صورت مسئله و پوشاندن بی‌انضباطی و فساد مالی صورت گرفته دارد.

تشکلهای صنفی معلمان و شورای هماهنگی از ابتدا بر انتخابی بودن هیات مدیره تاکیدداشته اند، اما همواره این درخواست مشروع با مخالفت مسئولان موجه بوده است، امروز هم شورای هماهنگی تشکلهای صنفی معلمان که همواره و طی دو دهه ی گذشته، پرچمدار مبارزات صنفی معلمان بوده اند،از وزیرمحترم خواسته است،تا از اجرای شتابزده ی این برنامه خودداری نماید، و حداقل این برنامه را به مدت سه ماه به تاخیر بیندازد، اصرار غیرمنطقی وزارتخانه و مسئولان مربوط و شفاف نبودن انتخابات و نبود نظارت صحیح بر برگزاری انتخابات همه و همه دلایل روشنی است که می بایست مورد توجه همکاران قرارگیرد، تا به جای شرکت در انتخاباتی که سرنوشت آن از پیش تعیین شده است، به تاخیر و تعویق آن تا اصلاح اشکالات مذکور تاکید نمایند.

26 بهمن 1396

گزارش گردهمایی و تظاهرات در پشتیبانی از مبارزات زنان ایران علیه حجاب اجباری

روز پنچ شنبه 15 فوریه 2018 ، به دعوت تعدادی از انجمن های فمینیست در فرانسه ازجمله هماهنگی فرانسه برای لابی اروپایی زنان و جامعه زنان ایرانی برای دمکراسی ، تظاهراتی در پشتیبانی از مبارزات زنان ایران علیه حجاب اجباری در نزدیکی سفارت« حکومت اسلامی ایران» برگزار شد. لازم به توضیح است که این گرد همایی قرار بود در مقابل سفارت ایران برگزار شود ولی پلیس فرانسه اجازه گردهمایی در مقابل سفارت را صادر نکرد و در نتیجه این اکسیون در»میدان ینا» برگزار شد.

شرکت کنندگان افیشهایی را در حمایت از مبارزات زنان در ایران با خود داشتند و برای همبستگی با حرکت « دختران خیابان انقلاب» تعداد زیادی « روسری بر چوب» را با خود حمل می کردند.

در آغاز گردهمایی، خانم فرانسواز موروان پریزیدانت هماهنگی فرانسه برای لابی اروپایی زنان با اشاره به اعتراضات اخیر مردم ایران ، بویژه « حرکت دختران خیابان انقلاب»  بر ضرورت همبستگی فمینیست های فرانسوی با مبارزات زنان در ایران تاکید کرد.

خانم انصاری فعال فمینیست و عضو جامعه زنان ایران برای دمکراسی، سخنان خود را  با تاکید بر اینکه ژریم سیاسی درایران بواقع یک « حکومتی اسلامی» می باشد و با جمهوریت مصداقی ندارد، آغاز کرد. ایشان در ادامه سخنان خود گفتند امروز ما در اینجا گرد هم آمده ایم تا بر علیه خشونت های« حکومت اسلامی» که با اتکاه به قوانین گرفته شده از« شریعت»  ونزدیک به 40 سال است بر زنان ایران وارد می شود، اعتراض کنیم و همبستگی خود را با این زنان که همه این سالها و عليرغم سركوب و دستگيرى و شكنجه و زندان،  به اشکال مختلف برای حقوق خود مبارزه کرده و می کنند ، فریاد بزنیم. ایشان همچنین تاکید کردند که حرکت « دختران خیابان انقلاب» فاز جدیدی از مبارزه علیه حجاب اجباری می باشد.

خانم هوگت شامسکی از « چنبش صلح و ضد تروریسم» ، نیز طی سخنان خود  بر ضرورت همبستگی با زنان ایران و پشتیبانی از مبارزات آنان تاکید کرد.

خانم  جميله نداىًى فعال فيمنيست  از كميته ضدسنگسار  و كميسيون مبارزه با بنيادگراىًى دينى سخنران بعدی بودند . ایشان در صحبت های خود یادآوری کردند که خیزش اخیر زنان ایران ادامه چهل سال مبارزه و مقاومت زنان ایرانى  برای آزادی، و برابری برای لاییسیته ( جدایی دین از دولت) استو گفتند که گرد همایی امروز برای رساندن صدای زنان ایران به دنیا و اعلام همبستگی با مبارزات ایران است. زنان ایران از همبستگی انجمن‌های زنان ایران انرژی می‌گیرد و هرگز از پای نمی نشیند.

خانم آنا پاک فعال فيمنيست ، سخنران بعدی ضمن اعلام همبستگی با مبارزات زنان در ایران، رژیم منفور ايران  را که به زنان دستگیر و زندانی  شده برای کشف حجاب ، تهمت جاسوسی برای اسرائیل و یا استفاده از مواد مخدر صنعتی میزند را محکوم کرد. ایشان ضمنا با هشدار نسبت به خطر اعدام مبارزین کرد زندانی ، رامین حسین پناهی و عبداللهی توسط  رژیم فاشیستی –اسلامی در ایران، حمله ترکیه به کردها را محکوم کرد و خواهان حمایت از مبارزات زنان کرد  و مردم عفرين  شد.

خانم نادیا از انجمن « زنان بدون حجاب اوبرویلیه»  طی صحبت های خود،از مبارزات زنان ایران بر علیه حجاب  حمایت کردند و همبستگی خود را با مبارزان آزادی در ایران اعلام نمودند.

سپس الن بارون از طرف سنديكاى سود در همبستگى با مبارزات زنان ايرانى صحبت كردند.
در ادامه این اکسیون، شركت كنندگان به طرف ميدان حقوق بشر (تروكادرو) راهپيمايى كردند و در مسير خود با سر دادن شعارهايى در همبستگى با زنان ايران و زندانيان سياسى پشتيبانى خود را ابراز داشتند.

در پایان تجمع در صحن حقوق بشر( تروکادرو) در پاریس ،  « روسریهای بر چوب» را به عنوان سمبل و نماد حجاب اجباری بر آتش کشیده شدند. نزدیک به 100 نفر در این اکسیون شرکت کردند.

ناصر پاریس

26 بهمن 1396

15 فوریه 2018

فراخوان به تطاهرات ایستاده درگوتنبرگ درستایش ازدختران خیابان انقلاب ودرپشتیبانی از خیزش دی ماه1396مردم ایران

یکشنبه هیجدهم فوریه – ساعت14

بیست وهفتم بهمن ماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com