اخبار و گزارشات کارگری 27 و 28 مهر ماه 1398

admin   اکتبر 20, 2019   دیدگاه‌ها برای اخبار و گزارشات کارگری 27 و 28 مهر ماه 1398 بسته هستند

بایگانی

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر آزاد باید گردند

– یورش نیروهای انتظامی به تجمع کارگران کارخانه آذرآب ومجروح وبازداشت کردن تعدادی از کارگران

– ادامه اعتراضات جمعی از کارگران کشت وصنعت نیشکر هفت تپه علیرغم اذیت و آزار تعدادی از کارگران این مجتمع توسط نیروهای امنیتی

– اعتصاب یک هفته ای کارگران پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی فردوسی مشهد در اعتراض به عدم پرداخت چندماه حقوق

– تجمع اعتراضی بازنشستگان صنعت فولاد اصفهان نسبت به عدم همسان سازی حقوق وبیمه ناکارآمد

– پنجمین روز اعتصاب غذای عاطفه رنگریزاز بازداشت شدگان مراسم روز جهانی کارگر مقابل مجلس وتعیین زمان برگزاری دادگاه تجدید نظرش

– ششمین روز تحصن سها مرتضایی دانشجوی «ستاره دار» دانشگاه تهران در اعتراض به محرومیت تحصیلی خود!

– عدم پرداخت ماه ها حقوق ومطالبات دیگرکارگران شهرداری کاشان

تهدید کارگران به اخراج از کار درصورت اعتراض

– تشکیل زنجیره انسانی در قشم در اعتراض به واگذاری سواحل جزایر نازبه بخش خصوصی

– جان باختن 53کارگر براثر حوادث کاری در استان مازندران در نیمه نخست سال جاری

– کشته وزخمی شدن 10کارگر ساختمانی براثر حوادث کاری در سال جاری

– جان باختن یک کارگردرقم بدنبال سقوط از ارتفاع

– مرگ نگهبان یک مجتمع مسکونی ورامین در حادثه آتش سوزی

*یورش نیروهای انتظامی به تجمع کارگران کارخانه آذرآب ومجروح وبازداشت کردن ده ها کارگر

روز یکشنبه 28 مهرماه،کارگران کارخانه آذرآب در ادامه اعتراضاتشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی،جهت انعکاس هرچه بیشتر صدای حق طلیبیشان برای باری دیگردست به تجمع در مسیر ریلی شمال – جنوب در شهرک صنعتی اراک زدند وقطاری را متوقف کردند.

نیروهای انتظامی بدستور شورای تامین استان مرکزی با پرتاب گازاشک آور وباتوم به تجمع کنندگان یورش آوردند وبا ضرب وشتم قراردادشان ده ها نفرشان را زخمی وبازداشت کردند.

براساس گزارشات منتشره درشبکه های اجتماعی نیروهای سرکوبگر درادامه برای ادامه دستگیری کارگران باحضور در بیمارستان قصد بازداشت کارگران تحت مداوا راداشتند. کارگران بستری که از تصمیم شومشان مطلع شده بودند باسر و روی مجروح وخونین بیمارستان را ترک کردند تا به دامشان نیفتند.

بدنبال این اقدام ضد کارگری،آذرآبی ها برای بنمایش گذاشتن عزم راسخشان در راه احقاق حقوق برحقشان مبنی بر تعیین تکلیف نهایی با سهامدار عمده شرکت در راه تامین امنیت شغلی وپرداخت مطالباتشان وحمایت از همکارانشان به تجمعشان دراین واحد تولیدی ادامه دادند.

گزارشات منتشره درشبکه های اجتماعی حاکی از ادامه اقدامات سرکوبگرانه نیروهای انتظامی با پرتاب گاز اشک آور وضرب وشتم کارگران دراین واحد صنعتی و شکستن شیشه ها ، دوربین های مدار بسته و شیشه اتومبیل های داخل پارکینگش می باشد.

 

*ادامه اعتراضات جمعی از کارگران کشت وصنعت نیشکر هفت تپه علیرغم اذیت و آزار تعدادی از کارگران این مجتمع توسط نیروهای امنیتی

روز یکشنبه 28مهر، جمعی از کارگران مجتمع کشت وصنعت نیشکر هفت تپه در راستای دست یابی به مطالباتشان مبنی بر بازگشت بکار همکاران اخراجی،آزادی اسماعیل بخشی، مختومه کردن پرونده قضایی تمام کارگران این مجتمع،لغوخصوصی سازی وپرداخت بموقع حقوق وحق بیمه ونیزپرداخت دیگرمطالبات که بفراموشی سپرده شده است، به تجمعشان مقابل  دفتر مدیریت شرکت ادامه دادند.

براساس گزارشات منتشره در کانال های تلگرامی،ماموران امنیتی  در اقدامی هماهنگ با دادستان شوش ، حکم جلب سیار نمایندگان کارگری را گرفته اند و در اقدامی وحشیانه و با ایجاد رعب و وحشت به خانه خواهر محمدخنیفر در شهرستان شوش هجوم برده اند و مسلحانه تمام اتاق های خانه را دنبال محمدگشته اند و دست از پا کوتاهتر محل را ترک کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان، ارسلان غمگین که صبح روز یکشنبه، 28 مهرماه برای پیگیری مشکلات کارگران هفت تپه به این مجتمع سفر کرده بود، گفت: از صبح فردا یک هیات سه نفره حل اختلاف متشکل از کارشناسان اداره کار در واحد اداری مجتمع هفت تپه مستقر می‌شود .

براساس فیلم های ویدئیی منتشره در کانال های تلگرامی همزمان با حضور وی،تعدادی از هفت تپه ای ها با ایراد سخنرانی و اعلام نظراتشان بطور مختصر ومفید ضمن اعلام مخالفت با ادامه کارشورای اسلامی کاراین مجتمع وتاکید مجدد برخواسته های برحقشان،انزجارشان را نسبت به اتلاف وقت با دادن وعده های توخالی وتکراری اعلام کردند.

*اعتصاب یک هفته ای کارگران پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی فردوسی مشهد در اعتراض به عدم پرداخت چندماه حقوق

طی روزهای گذشته کارگران پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی فردوسی مشهد(شرکت اندیکا صنعت)برای اعتراض به عدم پرداخت چندماه حقوق بمدت یک هفته اعتصاب کردند.

سایت سندیکای کارگران فلزکار مکانیک ایران:نامه جمعی از کارگران شرکت اندیکا صنعت

جمعی از کارگران پروژه ای در نیروگاه سیکل ترکیبی فردوسی مشهد هفته گذشته در اعتصاب بودند. از تیرماه حقوق کاگران پرداخت نشده است. پیمانکار این پروژه آقای مرتضی رحیمی یا شرکت اندیکا صنعت است. اینها زیر مجموعه شرکت مپنا بویلر هستند بعد از یک هفته اعتصاب دوشنبه هفته قبل درنیروگاه توسط کارگران بسته شد واجازه خروج و ورود به کسی ندادند. شرکت مپنا هم می گوید شرکت اندیکا بیشتر پول کار رو گرفته و به لحاظ مالی طلبی نداردیه مقداری مانده که برای حسن انجام کار نگه داشته شده است. درصورتی که از تیرماه تاکنون پرداختی به کارگران نداشته است.

ما می خواهیم بدانیم چطورمی شود پول شرکت اندیکا بدون اینکه بدانند این شرکت دستمزد کارگرانش را نداد با پیمانکار تسویه کرده باشند. در قرادادی که با کارگران بسته شده است بدون درنظر گرفتن عیدی سنوات و دیگر مزایا هست

ما کارگران از این طریق صدایمان را به گوش سندیکا و گروه پایپینگ رسانده تا این شرکت و پیمانکارش را در لیست تحریم قرار بدهید تا کارگران دیگر را چون ما غارت نکنند. مردم بدانند که کارگران با چه زالو صفتانی کار می کنیم

با تشکر جمعی از کارگران پروژه نیروگاه فروسی مشهد-شرکت اندیکا صنعت

*تجمع اعتراضی بازنشستگان صنعت فولاد اصفهان نسبت به عدم همسان سازی حقوق وبیمه ناکارآمد

روز یکشنبه 28مهر،جمعی از بازنشستگان صنعت فولاد اصفهان برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به عدم همسان سازی حقوق وبیمه ناکارآمد دست به تجمع زدند.

بنابه گزارشات منتشره درشبکه های اجتماعی این تجمع مقابل اداره کار استان اصفهان صورت گرفته است.

بازنشستگان تجمع کننده به خبرنگار رسانه ای گفتند: خواستار رفع تبعیض و بهبود معاش بازنشستگان هستیم؛ همچنین کیفیت خدمات درمانی باید بهبود یابد.

بازنشستگان معترض افزودند:خواستشان این است که در سال 99 همسان‌سازی به سرانجام برسد؛ به همین منظور باید در لایحه بودجه سال بعد 1000 میلیارد تومان برای همسان‌سازی بازنشستگان به صندوق فولاد بودجه داده شود.

*پنجمین روز اعتصاب غذای عاطفه رنگریزاز بازداشت شدگان مراسم روز جهانی کارگر مقابل مجلس وتعیین زمان برگزاری دادگاه تجدید نظرش

روز یکشنبه 28 مهر برای پنجمین روز، عاطفه رنگریزاز بازداشت شدگان مراسم روز جهانی کارگر مقابل مجلس،جهت اعتراض به روند رسیدگی به پرونده ودادرسیش ، به اعتصاب غذایش در زندان قرچک ادامه داد.

بنابه گزارشات منتشره،طبق ابلاغیه شعبه 36 دادگاه انقلاب، دادگاه تجدید نظر عاطفه رنگریز سه شنبه 30 مهرماه ساعت یازده برگزار خواهد شد.

بنا بهمین گزارش،تعجیل در برگزاری دادگاه امکان بررسی و تنظیم لایحه تکمیلی توسط وکیلش را از بین برده است .

*ششمین روز تحصن سها مرتضایی دانشجوی «ستاره دار» دانشگاه تهران در اعتراض به محرومیت تحصیلی خود!

روز یکشنبه 28 مهر برای ششمین روز، سها مرتضایی دانشجوی «ستاره دار» دانشگاه تهران به تحصنش در اعتراض به محرومیت تحصیلیش در برابر کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران ادامه داد.

منبع خبر:کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور

*عدم پرداخت ماه ها حقوق ومطالبات دیگرکارگران شهرداری کاشان

تهدید کارگران به اخراج از کار درصورت اعتراض

ماه ها حقوق ومطالبات دیگرکارگران شهرداری کاشان پرداخت نشده است.

کارگران شهرداری کاشان مورد تهدید مداوم به اخراج از کار درصورت اعتراض قرار می گیرند.

یکی از کارگران شهرداری کاشان که در آتش‌نشانی مشغول به کار است، به خبرنگاررسانه ای گفت:

نزدیک به 5 ماه است که هیچ‌گونه حقوقی نگرفته‌ام و زندگی ما به‌ سختی می‌گذرد.

وی افزود: حقوق  6 ماه اضافه‌کاری کارکنان آتش‌نشانی عقب افتاده است؛ متأسفانه نمی‌توانیم با مسؤولان صحبت کنیم و گرنه از کار بیکار می‌شویم.

یکی دیگر از کارگران شهرداری کاشان نیز گفت: من واقعاً نمی‌دانم با چه زبانی بگویم که زندگی برایمان بسیار سخت شده است و از پس گرفتن چند عدد نان هم برنمی‌آییم؛ راه به‌جایی نداریم و نمی‌توانیم حرفی بزنیم وگرنه از کار بیکار می‌شویم.

*تشکیل زنجیره انسانی در قشم در اعتراض به واگذاری سواحل جزایر نازبه بخش خصوصی

روز جمعه 26مهر،جمعی از اهالی جزیره قشم در اعتراض به زمزمه های واگذاری یا خصوصی سازی سواحل جزایر ناز قشم زنجیره انسانی تشکیل دادند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،عصر روز جمعه 26 مهر ماه 98مردم جزیره قشم در اعتراض به زمزمه های واگذاری یا خصوصی سازی سواحل این جزیره توسط سازمان منطقه آزاد قشم، در جزایر ناز قشم که اثری ملی و ثبت شده می باشد زنجیره انسانی تشکیل داده و اعتراض خود را نسبت به خصوصی سازی سواحل بکر جزایر ناز قشم و دیگر سواحل این جزیره همچون سوزا، تیوتنگ رمچاه، ریگو، تورگان و… اعلام کردند.

*جان باختن 53کارگر براثر حوادث کاری در استان مازندران در نیمه نخست سال جاری

مدیر کل پزشکی قانونی استان مازندران گفت: مرگ و میر ناشی از حوادث کار در شش ماهه امسال 53 نفر(همگی مرد) هستند که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل 4درصد افزایش یافت.

برپایه گزارشات رسانه ای شده،علی عباسی با اشاره به مرگ و میر 53 نفر بر اثر حوادث کار در استان و  بیان اینکه  از این تعداد 42نفر متاهل و ما بقی مجرد هستند افزود: بر اساس آمارهای موجود در شش ماهه اول سال جاری سقوط از بلندی با 15 فوتی رتبه اول مرگ‌های ناشی از حوادث کار را به خود اختصاص می دهد و برق گرفتگی  با 14مورد، جسم سخت با 11، سوختگی با 7 و سایر با فوتی در رتبه های بعدی مرگ بر اثر حوادث کار قرار دارند.

عباسی افزود: بر اساس آمار مراکز پزشکی قانونی استان تعداد 472 مصدوم ناشی از حوادث کار به پزشکی قانونی مراجعه کردند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 2درصد کاهش داشت از این تعداد 448 نفر مرد و ما بقی زن هستند.

*کشته وزخمی شدن 10کارگر ساختمانی براثر حوادث کاری در سال جاری

کارشناس نظام مهندسی ساختمان شهرستان بوکان از مرگ چهار کارگر و زخمی شدن شش کارگر دیگر در حوادث ساختمانی در این شهرستان اخیر در سال جاری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بوکان ، مهندس گردالی با بیان این خبر،افزود : بر اساس آمار های رسمی ثبت شده از ابتدای سال جاری تاکنون متاسفانه نفر در عملیات های ساختمانی در سطح این شهر جان خود را از دست داده، بیش از 6 نفر مصدوم و یک نفر نیز قطع نخاع شده است.افزون بر این آمار ، دو نفر متوفی نیز در حوادث ساخت و سازهای روستایی و شهری فاقد نظارت داشتە ایم .

وی در ادامه گفت: عدم اهتمام کارفرمایان به توصیه ها و دستورالعمل های ایمنی مهندسین ناظر  علی رغم تاکید ویژه سازمان نظام مهندسی به اهمیت رعایت ایمنی و HSE در کارگاههای ساختمانی ، عدم رعایت نکات ایمنی بویژه حین کار در ارتفاع ، عدم تهیه و استفاده از وسایل ایمنی نظیر کلاه و کفش و کمربند و …  عمده دلایل بروز این حوادث ناخوشایند بوده است.

وی  در پایان افزود: توجە جدی و فرهنگ سازی لزوم رعایت و استفاده از وسایل ایمنی و تخصیص بودجە ای بسیار اندک به نسبت هزینە ساخت برای آن و الزام پیمانکاران از طرف کارفرمایان به رعایت و تهیه وسایل ایمنی و بیمە حوادث کارگاە ، می تواند در کاهش آمار مصدومین و جانباختگان و همچنین  تبعات منفی بعضا جبران ناپذیر آنها موثر باشد.

در پانزدهم فروردین ریزش دیوار در کوی مهندسین یک نفر کشته ، در تیرماه در روستای داشاغل بر اثر ریزش دیوار یک نفر کشته، در دو ماه اخیر نیز در خیابان مقبل هنرپژوه و منطقە کمربندی نیز دو نفر دیگر در عملیات های ساختمانی جان داده و در مهرماە نیز یک کارگر نیز در  منطقه استاد حقیقی با سقوط از ارتفاع متاسفانه دچار قطعی نخاع شده است.

*جان باختن یک کارگردرقم بدنبال سقوط از ارتفاع

روز شنبه 27مهر،یک کارگر حین کار در یک مجتمع مسکونی در حال احداث واقع در جوار ساختمان دارالحدیث  شهر قم،از ارتفاع طبقه سوم به داخل چاله آسانسور سقوط کرد و جان خود را از دست داد.

*مرگ نگهبان یک مجتمع مسکونی ورامین در حادثه آتش سوزی

جمعه شب(26مهر)، نگهبان یک مجتمع مسکونی ورامین در حادثه آتش سوزی جانش را ازدست داد.

روز شنبه 27مهر،مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ورامین گفت: شامگاه گذشته، عوامل آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری با اطلاع از وقوع آتش‌سوزی در نگهبانی یک مجتمع مسکونی به محل اعزام شدند.

وی گفت: در این حادثه، بخاری برقی نصب شده در کنار مبل اتاق نگهبانی باعث بروز آتش مخفی و انباشته شدن دود در محل اتاق شده بود که بر اثر انباشت دود، نگهبان جان خود را از دست داده بود.

پارسا افزود: سپس اتاق آتش گرفته بود که تلاش ساکنان برای باز کردن درب و پنجره که از داخل قفل بود، نتیجه‌ای در بر نداشت و آتش نشانان با وسایل خود نسبت به بازکردن درب و خارج کردن پیکر بی‌جان نگهبان اقدام کردند.

akhbarkargari2468@gmail.com