اخباروگزارشات کارگری27مهر1396

admin   اکتبر 20, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری27مهر1396 بسته هستند

بایگانی

– تجمعات اعتراضی کارگران کارخانه کیان تایرنسبت به نداشتن امنیت شغلی وعدم پرداخت مطالباتشان

– تجمع اعتراضی آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی اردبیل نسبت به بلاتکلیفی استخدامی  مقابل اداره کل آموزش و پرورش

– جان رضا شهابی در خطر است!

رضا شهابی فوری و بی قید و شرط آزاد باید گردد!

– تحریم غذای دانشجویان دانشگاه صنعتی بیرجند در اعتراض به کیفیت بد غذا

– تجمع اعتراضی شبانه وبا پوشش پتو دانشجویان ساکن خوابگاه‌های دانشگاه خوارزمی کرج نسبت نارسایی سیستم‌های گرمایشی

– حمله نیروی انتظامی به تجمع اعتراضی شبانه اهالی پاسداران مقابل بوستان تخریب شده‌ی پنجم وبازداشت3نفر

– مجروحیت12کارگر زن ومرد کشاورزی در حوالی میناب بدنبال واژگونی وانت حاملشان

– ادامه اعتراضات نسبت به سیاست های ریاضت اقتصادی دولت ماکرون رئیس جمهور ثروتمندان فرانسه

تجمعات اعتراضی کارگران کارخانه کیان تایرنسبت به نداشتن امنیت شغلی وعدم پرداخت مطالباتشان

روزهای سه شنبه وچهارشنبه هفته جاری(25و26مهرماه)،کارگران کارخانه کیان تایر در اعتراض به عدم تامین مواداولیه وکاهش سطح تولید وپرداخت نشدن 2ماه حق اضافه کاری ومطالبات دیگر،درمحل کارشان اجتماع کردند.بدنبال اعتراضات کارگران، کارخانه کیان تایربنا به تصمیم مدیریت تا روزشنبه تعطیل شد.

کارخانه کیان تایرتوسط شورای اسلامی کارزیرنظر هیات حمایت از صنایع اداره می‌شود.

براساس گزارشی که بیست وهفتم مهرماه رسانه ای شد،کارخانه کیان تایر در سه شیفت کاری مجموعا ۱۱۰۰ کارگر دارد که روز گذشته و روز قبل از آن تعداد زیادی از آنها در محوطه کارخانه تجمع کرده بودند تا تکلیف پرداخت مطالبتشان مشخص شود اما اصلی‌ترین نگرانی آنها، کاهش سطح تولید و تاثیر آن روی امنیت شغلی‌شان است. کارخانه کیان تایر به علت مشکلات متعددی که در سال‌های گذشته داشته توسط هیات حمایت از صنایع اداره می‌شود.

در همین باره سرپرست کارخانه گفت: کارگران کارخانه کیان تایر نگران امنیت شغلی خود هستند چراکه حمایت‌های لازم برای ادامه فعالیت‌های این کارخانه از سوی دستگاه‌های ذیربط صورت نمی‌پذیرد. از طرفی بن و مطالبات دیگرکارگران پرداخت نشده است و اضافه کاری آنها مدتی است که پرداخت نمی‌شود و همین موجب شده تا ۳۰ درصد از حقوق آنان کاسته شود.

سرپرست کارخانه کیان تابر با بیان اینکه حدود ۱۰۰ نفر از کارگران کارخانه کیان تایر در آستانه بازنشستگی هستند، گفت: به علت اینکه نتوانسته‌ایم ۴ درصد سهم کارفرما را برای بازنشستگی آنان با استفاده از قانون مشاغل سخت و زیان‌آور پرداخت کنیم، در روند بازنشستگی آنان اخلال ایجاد شده و این را هم باید به مشکلات فوق اضافه کرد.

وی با بیان اینکه تاکنون پتروشیمی‌ها به دستور وزیر صنعت برای تامین مواد اولیه کیان تایر، ترتیب اثر نداده‌اند، افزود: اگر قرار است که مشکلات برطرف شود باید به دستورهای صادر شده از طرف‌ مقام‌های مسئول ترتیب اثر داد در غیر این صورت وضع به همین منوال خواهد بود.

میرزایی با اشاره به تجمع روز گذشته کارگران کارخانه تایر و تجمع‌های پیشین، ادامه داد: به هر حال کارگران نگران هستند و باید به آن رسیدگی کرد.

حاتم شاکرمی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران هم با تایید مشکلات ایجاد شده برای کارگران و کارخانه کیان تایر، گفت: قرار بوده که کارخانه کیان تایر تنها ۶ ماه توسط هیات حمایت از صنایع اداره شود اما حالا به ۶ سال رسیده است.

وی با بیان اینکه این بلاتکلیفی به سود هیچکس نیست، افزود: باید تکلیف اداره کارخانه از لحاظ حقوقی مشخص شود البته پیگیری‌ها برای بازگشت این کارخانه برای ادامه فعالیت با سطح تولید گذشته انجام شده است اما باید درنظر داشته باشیم که کیان تایر مشکلات مالی دارد و همین امر مانع از تامین مواد اولیه آن شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران با بیان اینکه کارگران کیان تایر مطالباتی دارند که باید به آنها رسیدگی شود، افزود: اگر شکایتی از سوی کارگران به هیات‌های تشخیص ادارات کار ارائه شود به آن رسیدگی می‌کنیم اما کیان تایر همین حالا نیز توسط شورای اسلامی کار آن اداره می‌شود.

شاکرمی در ادامه با تاکید بر این امر که با خلع ید خریدار کارخانه کیان تایر بهتر می‌توان به مشکلات آن رسیدگی نمود، افزود: یکی از ملزومات حل مشکلات کیان تایر تعیین تکلیف آن از نظر مالکیت است پس می توان اینگونه نتیجه گرفت که این کارخانه تحت شرایط عادی اداره نمی‌شود.

وی در پایان گفت: البته در گذشته چند خط اعتباری برای حل مشکلات کیان تایر اختصاص داده شد و حالا نیز باید این کار انجام شود.

تجمع اعتراضی آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی اردبیل نسبت به بلاتکلیفی استخدامی  مقابل اداره کل آموزش و پرورش

روزپنج شنبه 27مهر، آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی اردبیل دراعتراض به بلاتکلیفی استخدامی  مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان،تجمع کردند.

براساس گزارش منتشره، حدود 30 نفر از آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی اردبیل امروز(27مهر) در اعتراض به وضعیت استخدامی خود مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان اردبیل تجمع کرده و خواستار رسیدگی هر چه زودتر به وضعیت استخدامی خود شدند.

بعد از این تجمع با دعوت معاون نهضت سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان اردبیل این بانوان در نمازخانه این اداره کل حضور یافته و مشکلات و خواسته‌های خود را به صورت حضوری  اعلام کرده و مسئولان نیز قول پیگیری این مطالبات را داده‌اند.

جان رضا شهابی در خطر است!

رضا شهابی فوری و بی قید و شرط آزاد باید گردد!

هم سرنوشتان :

همچنانکه اطلاع دارید رضا شهابی هنوز در زندان می باشد.رضا شهابی به اتهام واهی و با دسیسه مامورین بی دادگاه های  قضایی و امنیتی  به 968 روز زندان محکوم شده است. رضا شهابی بعدا از بازداشت و اطلاع از احکام ناعادلانه صادر شده برعلیه او، دست به اعتصاب عذا زد و این اعتصاب با قول پیگیری پرونده ایشان از طرف مسئولین قضایی  و خواست و تقاضای مکرر سازمان ها و  تشکل های کارگری ،  فعالین کارگری و دیگر فعالین اجتماعی در داخل و خارج کشور مشروط شکسته شد. قرار بود که بعد از پایان اعتصاب غذا، ضمن رسیدگی به وضعیت درمانی رضا شهابی شرایط آزادی اوفراهم شود.  بنابر گفته همسر مبارز او ربابه رضایی، در روز سه شنبه 18 مهر ماه تصمیم گرفته شده بود که رضا شهابی را جهت مداوا به بیمارستان انتقال دهند. اما مامورین به جای اینکه شرایطی همراه با آسایش و امنیت را برای او فراهم کنند، به دست و پای رضا غل و زنجیر می بندند و به این طریق خواسته بودند که رضا را به بیمارستان انتقال دهند. رضا به این عمل غیرانسانی اعتراض می کند ومی گوید هیچ دلیلی ندارد من را در غول زنجیر کنید و من در چنین شرایطی به بیمارستان نخواهم رفت و مامورین از انتقال رضا شهابی به بیمارستان خود داری می کنند.این حق طبیعی هر زندانی است که از امکانات درمانی و پزشکی  مناسب و بدور از غل و زنجیر های قرون وسطایی برخوردار باشد، اما تا کنون مسئولین قضایی و امنیتی به این خواست به حق و قانونی رضا شهابی جواب نداده اند و به این ترتیب سلامتی رضا شهابی در خطر جدی می باشد.

بر اساس آخرین خبر های منتشر شده توسط سندیکای کارگران شرکت واحد تهران و حومه و کمیته دفاع از رضا شهابی ( بیانیه شماره 101 ) وضعیت رضا شهابی اینگونه توضیح داده شده است :

“طبق روال معمول امروز- روز چهارشنبه –  26 مهر خانواده رضا شهابی با این کارگر زندانی  ملاقات کردند. بنا بر اظهار رضا شهابی، علاوه بر بیماری‌های پیشین (درد شدید گردن وکتف، سوزش معده، ورم و خون دماغ شدن و…) عارضه‌های جدیدی نیز در او بروز کرده است: دچار بیماری پوستی شده و تمام بدنش را دانه‌های ریز فراگرفته، سردردهای بسیار شدید امانش را بریده و از درد پا رنج می برد، به نحوی که در اثر راه رفتن کوتاه نیز درد بسیار آزاردهنده می‌شود”.

کارگران و هم سرنوشتان :

رضا شهابی کارگر مبارز و نمانیده کارگران شرکت واحد تهران و حومه وعضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد تهران، تنها به دلیل دفاع از مطالبات اولیه و به حق انسانی، یعنی مبارزه بر علیه فقرو تنگدستی ، داشتن زندگی پر از رفاه همراه با امنیت و آسایش، مبارزه بر علیه بیکاری و فساد و اعتیاد ، مبارزه برای داشتن تشکل ، آزادی بیان و اندیشه ، مبارزه بر علیه استثمار روز افزون صاحبان سرمایه ، مبارزه در برابر نابرابری ها وده ها و صد ها مصائب دیگر نظام سرمایه داری محکوم به زندان شده است، دفاع ازرضا شهابی یعنی دفاع از مطالبات به حق انسانی . ما هنوز در غم از دست دادن شاهرخ زمانی و محمد جراحی هستیم، اما گویا  صاحبان زرو زور تصمیم قاطع گرفته اند یک به یک  فعالین  کارگری و نماینده های کارگری را روانه قبرستان کنند!!!.

همرزمان : وضعیت جسمانی رضا شهابی بحرانی است! این زنگ خطری است برای همه ما، نباید در مقابل این بی حقوقی ها ساکت بود. تنها نیروی متحد و متشکل ما کارگران ومردم آزادیخواه و حق طلب است که می تواند نوید بخش رهایی ما از مصائب و نابرابری های موجود و رهایی زندانیان در بند باشد. ما کارگران و اعضای سندیکای کارگری نیشکر هفت تپه ضمن محکوم کردن ادامه بازداشت رضا شهابی، خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط رضا هستیم .

کارگر زندانی ، زندانی سیاسی آزاد باید گردد!

زنده باد اتحاد و همبستگی طبقاتی کارگران

سندیکای کارگری نیشکر هفت تپه

27 مهر ماه 1396

برگرفته از کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه

تحریم غذای دانشجویان دانشگاه صنعتی بیرجند در اعتراض به کیفیت بد غذا

ظهرروزگذشته(26مهر)، دانشجویان دانشگاه صنعتی بیرجند در اعتراض به کیفیت بد غذا، پس از دریافت ناهارشان، ظروف غذا را به نشانه اعتراض روی زمین گذاشتند.

برپایه گزارشی که27مهر رسانه ای شد،به دنبال اعتصاب غذای روزگذشته دانشجویان دانشگاه صنعتی بیرجند مقرر شد، امروزجلسه‌ای با مسئولان مربوطه و رییس دانشگاه در خصوص رسیدگی به مشکلات مذکور برگزار شود.

تجمع اعتراضی شبانه وبا پوشش پتو دانشجویان ساکن خوابگاه‌های دانشگاه خوارزمی کرج نسبت نارسایی سیستم‌های گرمایشی

شب گذشته(چهارشنبه26مهر)،جمعی از دانشجویان ساکن خوابگاه‌های دانشگاه خوارزمی کرج دراعتراض به نارسایی سیستم‌های گرمایشی،پتوبدست در محوطه سرپرستی این خوابگاه دانشجویی تجمع کردند.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ27مهر، یکی از دانشجویان ساکن خوابگاه دانشگاه خوارزمیپیرامون تجمع دانشجویان در سرپرستی گفت: در چند روز گذشته به دلیل افزایش برودت هوای شهر کرج، از طریق شورای صنفی دانشگاه، از مسئولان خوابگاه درخواست کردیم که نسبت به روشن کردن موتورخانه مرکزی و فعال شدن سیستم‌های گرمایشی اقدام کنند که این درخواست با بی‌توجهی مسئولان همراه شد.

این دانشجوی معترض ادامه داد: شب گذشته تعدادی از دانشجویان خوابگاهی تصمیم گرفتند که در اعتراض به این بی‌توجهی، در سرپرستی خوابگاه تجمع کنند. بدین ترتیب دانشجویان در حالی که پتوهای خود را در دست داشتند در اتاق سرپرستی حضور یافته و با جمع شدن در کنار بخاری این اتاق، اعتراض خود را نسبت به این موضوع نشان دادند.

قابل یاد آوریست که با گذشت حدود یک ماه از آغاز سال تحصیلی جدید و بازگشایی دانشگاه‌ها،  دانشجویان با مشکلات صنفی و آموزشی زیادی روبروشدند که اعتراضات دانشجویان را بدنبال داشت.

اتفاق ناگواری همچون نشت گاز و فوت شدن یکی از دانشجویان دختر در خوابگاه دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، معطل ماندن تعداد زیادی از دانشجویان برای دریافت خوابگاه در نمازخانه دانشگاه سمنان، اعتراض دانشجویان به کمبود امکانات خوابگاه دانشکده پیراپزشکی سرخه، اعتراض دانشجویان دانشگاه صنعتی بیرجند به کیفیت غذای دانشگاه و همچنین پیدا شدن حشره در غذای برخی از دانشگاه‌ها تنها بخشی از مشکلاتی است که در هفته‌های گذشته رخ داده است و باعث نارضایتی واعتراضات دانشجویان شده است.

حمله نیروی انتظامی به تجمع اعتراضی شبانه اهالی پاسداران مقابل بوستان تخریب شده‌ی پنجم وبازداشت3نفر

شب گذشته(26مهر)،نیروی انتظامی به تجمع اعتراضی شبانه اهالی پاسداران مقابل بوستان تخریب شده‌ی پنجم حمله و3نفر را بازداشت کرد.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ27مهر، آنه طور که اهالی پاسداران خبر می‌دهند، تجمعی که تا ساعت ۱۲ شب و یک بامداد آرام و همراه با تنشی مختصر بود، در ساعت دو به برخوردی کشید و سه نفر از تجمع کنندگان بازداشت شدند که نهایتا حدود ساعت یک بعدازظهر امروز – پنجشنبه27مهر – و پس از انتقال به دادسرای اوین، با قرار وثیقه آزاد شدند.

به گفته‌ی یکی از حاضرین، این درگیری پس از آنکه تجمع کنندگان از عوامل ساخت و ساز در بوستان پنجم درخواست مجوز کردند و به آنان وعده‌ی نشان دادن مجوز داده شده بود، اتفاق افتاد.

پیش از این حدود ۴۰ نفر از ساکنان این منطقه از پاسداران در این تجمع اعتراضی شرکت کرده‌ و مدعی شده‌ بودند: مالک این برج که قرار است در پی تخریب بوستان پنجم ساخته شود، از پیمانکاران شهرداری در احداث اتوبان امام‌علیو صیاد شیرازی بوده که در ازای مطالباتش، زمین این بوستان متری دو میلیون تومان با قیمتی بسیار نازلتر نسبت به قیمت منطقه به او اعطا شده است!

به گفته‌ی اهالی، قیمت زمین در منطقه بوستان پنجم پاسداران حدود ۲۰ تا ۲۵ میلیون تومان تخمین زده می‌شود و سال ۹۲ ، این پارک واقع در منطقه ۴ شهرداری تهران ناحیه ۳ به وسعت سه هزار و ۸۰۰ مترمربع به قیمت ۲۰ میلیارد تومان برای ساخت دو برج ۱۵ طبقه به پیمانکار فروخته شده و پیمانکار تمام درخت‌های قدیمی ۱۰۰ تا ۲۰۰ ساله این پارک را نابود کرده است تا زمینه را برای ساخت و ساز آماده کند و اگر این دو برج ۱۵ طبقه در این کوچه شش متری ساخته شود، تمام ساختمان‌های اطراف نشست می‌کند و به این ترتیب با افزوده شدن ۳۰۰ واحد مسکونی دیگر به منطقه، دیگر حتی جای نفس کشیدن هم نیست!

معترضان در تجمع مقابل ساختمان شورای شهرتهران در این باره گفته بودند: یکسال پیش، از زمانی که متوجه این اقدام شده‌اند، بارها برای متوقف شدن تخریب بوستان و اجرای پروژه به شهرداری منطقه و مراجع بالاتر و حتی دیوان عدالت اداری مراجعه کرده‌اند، اما تا کنون پیگیری‌ها به نتیجه‌ای نرسیده و با وجود این که همسایگان اطراف این پروژه مدعی هستند اجازه‌ی قانونی این گودبرداری را به مالک نداده‌اند، گودبرداری برج تا حدی پیش رفته است.

این درحالیست که پیش از این تجمع‌کنندگان عنوان کرده‌ بودند که با وجود اجرای حکم پلمپ از سوی ضابط دیوان عدالت اداری همچنان فعالیت ساخت و ساز در این پروژه که متراژ زمین آن ۴هزار مترمربع اعلام شده، ادامه دارد و لحظه‌ای متوقف نشده است! و شهردار منطقه ۴ نیز تا کنون پاسخ درستی در این باره نداده و تنها اعلام کرده که زمین فروخته شده است، در حالی که بر اساس طرح تفصیلی کاربری این زمین، خدماتی است که یا باید به فضای سبز یا آتش‌نشانی اختصاص یابد.

مجروحیت12کارگر زن ومرد کشاورزی در حوالی میناب بدنبال واژگونی وانت حاملشان

بامداد روزپنج شنبه(27مهر)،واژگون شدن یک وانت در محور میناب به بندرعباس موجب مجروحیت12کارگر زن ومرد روستای نصیرایی و محمودی  شد که در راه رفتن به سر زمین های کشاورزی روستای سرزه بودند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،یک دستگاه وانت بار راس ساعت ۵:۳۸ دقیقه بامدادروز27مهر در محور میناب به بندرعباس در روستای چاه اسماعیل دچار سانحه شد.

با اعلام این خبر به به مرکز ارتباطات مرکز اورژانس  شهرستان میناب بدون هرگونه اتلاف وقت آمبولانس به محل حادثه اعزام شد.

این حادثه ۱۲ نفر مصدوم برجای گذاشت که ۶ نفر در محل درمان شدند و ۶ مصدوم دیگر به بیمارستان حضرت ابولفضلمیناب منتقل شدند.

سرنشینان این خودرو کارگران زحمت کش روستای نصیرایی و محمودی بودند که قصد رفتن به سر زمین های کشاورزی روستای سرزه داشتند.

ادامه اعتراضات نسبت به سیاست های ریاضت اقتصادی دولت ماکرون رئیس جمهور ثروتمندان فرانسه

امروز19اکتبر،در پی فراخوان سندیکاهای ث.ژ.ت،سولیدر واف.اس.یو،خیابانهای سراسر فرانسه شاهد راهپیمایی ده ها هزار نفراز کارگران،بازنشستگان وجوانان در اعتراض به سیاست های ریاضتی دولت ماکرون رئیس جمهور متکبر فرانسه ازجمله اصلاحات قانون کار،اصلاحات بیمه بیکاری،اصلاحات مالیاتی بنفع ثروتمندان وبضررکارگران،زحمتکشان وتهیدستان، اصلاحات درباره کارآموزی وکارآموزان،اصلاحات درباره بازنشستگان ، کاهش حق مسکن،افزایش شارژسوسیال، حذف 120000 شغل دولتی طی 5سال آینده،عدم افزایش حقوق کارکنان دولت وحتی بروز نکردنش متناسب با افزایش نرخ تورم، عدم باز پرداخت حق اولین روز مرخصی درمانی کارکنان دولت  و…. بود.

به گزارش سندیکای ث.ژ.ت فقط در شهرهای پاریس25000نفر ودرمارسی20000نفربه خیابان ها آمدند واعتراضاتشان را بنمایش گذاشتند.

تظاهرات وراهپیمایی امروز مورد حمایت جمعی از فعالین سندیکاهای ث.اف.د.ت،اف.او و ث.اف.ف.ث علیرغم فراخوان ندادن رهبرانشان قرار گرفت.

 

اعتراضات امروز با اعتصاب درراه آهن شهری وبین شهری بدنبال فراخوان لکوموتیو رانان همراه شدو در برخی شهرها شاهد اعتصاب رانندگان اتوبوس های درون شهری نیز بودیم.

برگزاری مجمع عمومی،تجمع وامضای طومار در واحدهای تولید وخدماتی از جمله اقدامات اعتراضی دیگری امروز بود.

درادامه اعتراضات در همین راستا، نشست مشترکی بتاریخ 24اکتبر با شرکت:

(CGT, CFDT, FO, CFTC, FSU,Unsa, Solidaires, Unef, UNL et FIDL)

جهت تصمیم گیری برای اقدام مشترک وتعیین یک روزدر اواسط ماه نوامبربرای اعتصاب وتظاهرات برگزار خواهد شد.

بیست وهفتم مهرماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com