اخباروگزارشات کارگری28فروردین1396

admin   آوریل 17, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری28فروردین1396 بسته هستند

بایگانی

لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی نه!

تغییرقانون کار بنفع کارگران آری!

– تحریم غذای یک روزه کارگران کارخانه زامیاد برای افزایش دستمزد!

– چه تعداد کارگر کارخانه داروگر وچرا اخراج شدند؟

– تجمع اعتراضی معلمان بازنشسته مقابل سازمان برنامه و بودجه!

– دور جدید تجمعات اعتراضی  کارگران بازنشسته آی تی آی ادامه دارد!

– ادامه تجمعات اعتراضی کارگران بازنشسته کارخانه رنگین نخ برای دومین روزمتوالی!

– آرزوی سلامتی و بهبودی کامل محمود صالحی را داریم

– گزارشی دیگر درباره کارگران اخراجی کارخانه روغن نباتی جهان زنجان!

– بیکاری 100کارگرپتروشیمی گچساران بدنبال توقف فعالیت شرکت زاگرس نصب سپاهان!

– آخرین گروه کارگران کارخانه زاگرس خودروی بروجرد اخراج شدند!

– عدم پرداخت6ماه حقوق کارگران اتوبوسرانی زابل!

– عدم پرداخت 22ماه حقوق و25ماه حق بیمه کارگران بیکارشده کارخانه دوچرخه‌سازی آساک قوچان!

– عدم پرداخت 7ماه حقوق وحق بیمه کارگران مجتمع متالوژی پودر ایران!

مدیران صنایع می‌خواهند ورشکسته جلوه کنند تا وام دولتی بگیرند؟!

– حق زندگی کمترین خواسته دست فروشان بوشهری – در این دولت کارگری هم نمی توانیم بکنیم

– تجمع اعتراض اهالی اشکذر نسبت به استقرار صنایع آلاینده مقابل فرمانداری!

– تجمع اعتراضی متقاضیان مسکن مهر مقابل ساختمان شرکت عمران پردیس!

– کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری:

جان باختن جمعی از ساکنین مناطق مختلف کشور بر اثرسیلاب را تسلیت می گوییم.

– پیام تسلیت اتحادیه آزاد کارگران ایران به شاپور احسانی راد

– قطع مچ پای کارگر بهبهانی در دستگاه خردکن

– سوختگی شدید کارگریک جایگاه پمپ بنزین دزفول درحادثه آتش سوزی!

– سوختگی شدید 3 کارگر مکانیک در آتش سوزی تعمیرگاه خودرو!

– مصدومیت 3کارگر کارگاه صحافی درپی انفجار و آتش سوزی!

– کشته و زخمی شدن 2 کارگر در بازار آهن فروشان اردبیل!

– مرگ یک کارگر ساختمانی در مشهد بدنبال سقوط!

– مرگ کولبری جوان براثرسقوط از ارتفاعات کوهستانی!

تحریم غذای یک روزه کارگران کارخانه زامیاد برای افزایش دستمزد!

روز گذشته(27فروردین)،کارگران کارخانه زامیاد (زیرمجموعه سایپا) برای افزایش دستمزد دست به تحریم غذا زدند و ازرفتن به رستوران کارخانه خودداری کردند.

برپایه گزارشی که امروز رسانه ای شد کارگران زامیاد روز26فروردین خطاب به همکارانشان نوشتند: بیش از 750 نفر از کارکنان زحمت کش شرکت زامیاد در کمتر از دو هفته از تأسیس کانال تلگرامی گرد هم آمده ایم تا به مطالبات برحق خود برسیم.

ازتمامی همکارانمان دعوت می کنیم به جمع ما بپیوندند تا با یاری هم به مطالبات خودمان برسیم.

درهمین راستا،به دلیل اصرار زیاد همکاران و احتمال تجمعات ناهماهنگ و جزیره ای که منتج به شکست و دور شدن از هدف نهایی می‌شود پیشنهاد می‌کنیم فردا غذای رستوران کارخانه را تحریم کنیم وکارکنان برای صرف نهار به رستوران نروند.

بر این اساس کارگران کارخانه  زامیاد روز گذشته(27فروردین)از مراجعه به رستوران کارخانه خودداری کردند.

درهمین رابطه،کارگران کارخانه زامیاد همچنین نامه ای بتاریخ26فروردین ماه خطاب به مدیرعامل وهیئت مدیره شرکت زامیاد نوشتند.دربخش هایی ازاین نامه آمده است:

ما کارگران زامیاد پس از سالها تحمل فقر اقتصادی و تحمل سخت ترین شرایط زندگی اینک گرد هم آمده ایم تا به خواسته های به حق خودمان برسیم.

لذا در گام نخست با توجه به ایام آخر فروردین ماه 1396 که مصادف با انتشار حکم های جدید می باشد، امیدواریم مساعدت فرموده و با افزایش حقوق به میزان حداقل 10 درصد علاوه بر افزایش سطح حقوق کشوری موافقت فرمائید.

همانگونه که مستحضر هستید ما کارکنان زامیاد خواهان چیز زیادی نیستیم.

خواسته ما رسیدن به حقوق و مزایای شرکت های هم طراز نظیر سایپا، سازه گستر سایپا و پارس خودرو است.

کارخانه زامیاد واقع در كيلومتر 15 جاده قديم كرج ،باتوليد و مونتاژ وانت، كاميون، اتوبوس، ميني بوس و ون یكی از شركت های بزرگ گروه خودروسازی سایپا می باشد.

چه تعداد کارگر کارخانه داروگر وچرا اخراج شدند؟

امروز ایلنا طی گزارشی،از طرح شکایت ۲۷ کارگر اخراجی کارخانه داروگر در اداره کار غرب تهران خبر دادند.

تسنیم امروز نوشت، کارگران شرکت داروگر در 26 فروردین ماه به محل کار رفتند، گفته شده از بین 400 کارگر حدود 13 نفر اخراج شده اند که 11 نفر آنها قراردادی و 2نفر کارگر رسمی هستند.

برپایه گزارش ایلنا، ۲۷ کارگر اخراجی داروگر  که روز گذشته (۲۷ فروردین ماه ) با تصمیم کارفرما ی کارخانه اخراج شده‌بودند، امروز دوشنبه با طرح شکایتی در اداره کار غرب تهران، خواستار بازگشت بکارشدند.

این کارگران که بین ۱۸ تا ۲۶ سال سابقه کار هستند، یادآور شدند: توسط کارفرما از حدود دو هفته مانده به شروع سال جدید تا روز ۲۷ فروردین به مرخصی فرستاده شده بودیم و درست یک روز بعد از بازگشت به کار توسط کارفرما از ورود به محل کار منع شدیم.

آنها می‌گویند: خواسته ما این است که مانند سایر همکارانمان بتوانیم در کار سابق خود مشغول کار شویم و برای همین تصمیم گرفتیم تا از کمک مراجع قانونی استفاده کنیم.

تسنیم درباره آخرین وضعیت کارگران کارخانه داروگر بنقل از یکی ازکارگران نوشت: این شرکت یک هلدینگ بوده است. کارگران شرکت داروگر در 26 فروردین ماه به محل کار رفتند، گفته شده از بین 400 کارگر حدود 13 نفر اخراج شده اند که 11 نفر آنها قراردادی و 2نفر کارگر رسمی هستند.

بازگشت به کار کارگران رسمی قطعی است، اما کارگران قراردادی باید تعیین تکلیف شوند. کارفرما مدعی این است که این کارگران به دلیل مسائل انضباطی اخراج شده اند. این موضوع مورد قبول ما نیست. چرا که این کارخانه کمیته انضباطی دارد که نماینده کارگر در آنجا حضور دارد، اگر واقعاً مشکل انضباطی بوده است باید در این کمیته مورد بررسی قرار می گرفت.

مشکلات این شرکت به سال قبل بازمی‌گردد به طوری که قرار بود دستگاه‌های این شرکت با حکم قضایی از کارخانه خارج شود.

یکی از طلبکاران شرکت حکمی را از دادگاه گرفته بود که بابت بدهی‌اش دستگاه‌های شرکت برداشته شود و اگر این اتفاق رخ می‌داد قطعا همه کارگران بیکار می‌شدند. این شرکت پس از واگذاری به بخش خصوصی طبق قانون با مشکلات متعددی مواجه شد و تولید آن از 500 قلم به 10 قلم کاهش پیدا کرد.

به گزارش همین منبع،خوانساری یکی از کارگران شرکت داروگر است که با ناراحتی می گوید 19سال سابقه کار دارم ودر حال حاضر برای گرفتن بیمه بیکاری به اداره کار مراجعه کرده ام. اداره کار یک نامه بازگشت به کار داده اما از آنجایی که کارخانه نامه بازگشت به کار من را قبول نمی کند، مجدداً باید به اداره کار برگردم تا مراحل بیمه بیکاری را انجام دهم.

وی ادامه داد: داروگر ورشکسته شده است. در گذشته حدود 3هزار نفر کارگر در این کارخانه کار می کردند اما اکنون این تعداد به 300 نفر رسیده است. به بهانه های مختلف ما را اخراج کردند. به طور مثال به من گفتند که بی انضباطی کردی در حالی که این تنها بهانه است. خودشان هم می دانند که بهانه تراشی کردند.

این کارگر می گوید: سنوات خدمت هم به ما نداده اند، معمولاً آنقدر اذیت می کنند تا کارگر از اداره کار نامه توقیف اموال بگیرد و بعد از آن سنوات پرداخت می کنند.

کارگر دیگری با بیان اینکه 10 سال سابقه کار داشتم و به بهانه های مختلف اخراج شدم افزود: مشکلات انضباطی بهانه ای بود تا مسئولان در رسانه ها مطرح کنند و مردم از واقعیت ها مطلع نشوند. مگر می شود از 3هزار نفر نیرو ، تنها 300 نفر باقی بمانند. یعنی این حجم عظیم کارگر  بی انضباط بودند؟

وی افزود: اگر بی انضباط بودیم چگونه بعد از 10سال بیکار شدیم.مگر می شود 10 سال بی انضباطی ما را تحمل کنند؟بعد از تعطیلات نوروزی در هفته گذشته بعد از میلاد امیرالمؤمنین،برای اولین روز توانستیم سر کار برگردیم اما از صبح دیروز دوباره اجازه ورود به کارخانه به ما داده نشد.

وی گفت: طی روزهای اخیر با توجه به موج رسانه‌ها درباره تعطیلی کارخانه داروگر، پلمب این کارخانه شکسته شده است و اکنون در حجم کمی تولید دارد. صحبت‌هایی که مسئولان دولتی در رسانه‌ها درباره عدم تعطیلی این کارخانه‌ها مطرح می‌کنند حقیقت ندارد و حقیقت را باید از زبان کارگران اخراج‌شده شنید.

کارگر دیگری با 26سال سابقه کار از اخراج شدن گلایه دارد و با ناراحتی می گوید: بعد از 26سال فعالیت، بیمه بیکاری به درد من نمی خورد. 2سال است که من را تعدیل کردند. با هزار بدبختی و اسیری حقوقم را تا اردیبهشت 95 پرداخت کردنداما از اردیبهشت 95 تا کنون حقوق نگرفته ام و هر روز اسیر کارخانه و اداره کار هستم. به بهانه های مختلف از این کارخانه به آن کارخانه می رم.

وی گفت:بیمه بیکاری به دردم نمی خورد.من 4سال دیگر باید بازنشسته می شدم،  اینکه یک دفعه بیکار شدم به ضررم است.

یکی دیگر از کارگران این کارخانه با اشاره به اینکه مرخصی اجباری در این کارخانه موضوع جدیدی نیست، می گوید: 4 سال سابقه کار در این واحد تولیدی را دارم اما بعد از 19 فروردین که سر کار حاضر شدم گفتند باید تسویه کنید.

کارگر دیگری با اعلام اینکه یک بچه تو راهی دارم و سه ماه دیگر به دنیا می آید، می‌گوید: با این هزینه‌های گران ماهی یک میلیون تومان قسط می‌دهم که اخراجم از کارخانه مشکلات زیادی را برای من به وجود آورده است.

درهمین رابطه درگزارش روزگذشته ما تحت عنوان- پشت پرده اخراج تعدادی از کارگران کارخانه داروگر؟-آمده است:

امروز27فروردین،تعدادی از کارگران کارخانه داروگر به‌دلیل آنچه بی‌انضباطی خوانده شده است بدون اطلاع قبلی از کار اخراج شدند.

این کارگران اخراجی امروز برای تعیین تکلیف وضعیت خود جلوی درب این کارخانه نیز تجمع کردند.

برپایه گزارشات منتشره،تعدادی از کارگران کارخانه داروگر صبح امروز از کار اخراج شده‌اند و نگهبانی این کارخانه از ورود آنها به محل‌کار جلوگیری به عمل آورده است.

نگهبانی این کارخانه دراین‌باره به خبرنگارحاضر درمحل گفت: “صحبت‌های این افراد را پخش نکنید زیرا مشکل‌آفرین خواهد بود” ،این افراد “مشکل انضباطی” داشته‌اند.

تعداد کارگرانی که در زمان حضور ما درب کارخانه حضور داشتند حدود 12 نفر بود اما عنوان شد تعداد افرادی که امروز اخراج شده‌‌اند 20 نفر است و افراد دیگری نیز طی روزهای آینده بتدریج اخراج  خواهندشد.

درهمین رابطه،امروز سلمان غلامیان مسئول حقوقی داروگر با تاکید بر اینکه از شایعات پخش شده در برخی رسانه‌ها در شبکه‌های مجازی تعجب می‌کنیم، به ایسنا گفت: با نشان دادن چهار فردی که در مقابل کارخانه تجمع کرده‌اند، نمی‌توان خبر تعطیلی کارخانه را پخش کرد. پیش از نوروز سال جاری بود که هفت نفر از کارگران شرکت به دلیل تخلفات انضباطی با احضاریه و طبق قانون از کار اخراج شدند.

تجمع اعتراضی معلمان بازنشسته مقابل سازمان برنامه و بودجه!

صبح امروز28فروردین، جمعی از فرهنگیان بازنشسته مقابل سازمان برنامه و بودجه کشور تجمع کردند.

این چندمین بار در ماهها و هفته‌های جاری است که معلمان بازنشسته مقابل مجلس و نهادهای ذیربط دیگر تجمعات اعتراضی برگزار می‌کنند.

یکی از بازنشستگان حاضر در تجمع به ایلنا گفت: خواسته ما پرداخت  مطالبات مزدی ازجمله پاداش پایان خدمت، اجرای صحیح همسان سازی مستمری‌ها و ارتقاء خدمات درمانی بیمه تکمیلی است.

در تجمع امروز صبح، حدود صد نفر از بازنشستگان شرکت داشتند.

دور جدید تجمعات اعتراضی  کارگران بازنشسته آی تی آی ادامه دارد!

امروز 28فروردین، کارگران بازنشسته کارخانه مخابرات راه دور شیراز (I.T.I) دوباره درمقابل استانداری تجمع کردند.

این کارگران بازنشسته بعد از اینکه با بی توجهی مسئولان استانداری فارس مواجه شدند درراه دست یابی به مطالبات برحقشان مقابل دفتر امام جمعه شیراز تجمع کردند.

ایلنا درهمین رابطه نوشت، حدود ۳۰۰ نفر از کارگران بازنشسته کارخانه مخابرات راه دور شیراز (I.T.I) امروز (دوشنبه/۲۸فرودین) در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی و سنوات بازنشستگی مقابل استانداری استان فارس و دفتر امام جمعه تجمع کردند.

درهمین رابطه:

*ادامه دورجدید تجمعات اعتراضی کارگران آی.تی.آی شیراز!

روزگذشته(26فروردین)،حدود 100 نفر از کارگران بازنشسته کارخانه مخابرات راه دور شیراز (I.T.I) در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات مزدی و سنوات بازنشستگی مقابل استانداری استان فارس تجمع کردند.

جمعی از این کارگران بازنشسته به ایلنا، یادآور شدند که مدیران این کارخانه صنعتی تولید کننده محصولات مخابراتی پرداخت مطالبات آنها را به دست فراموشی سپرده‌اند که این امر با توجه به اینکه از بازنشستگی اکثر آنها 10 سال می‌گذرد تعجب برانگیز است.

تعداد بازنشستگان این کارخانه که با مشکلات معیشتی از بابت عدم پرداخت مطالبات، دست و پنجه نرم می‌کنند بیش از 1200 نفر است.

*از سرگیری تجمعات اعتراضی کارگران آی.تی.آی شیرازبدنبال توخالی درآمدن وعده های صاحبان کارخانه!

صبح امروز21فروردین،کارگران آی.تی.آی شیراز شیرازبدنبال توخالی درآمدن وعده های صاحبان کارخانه مبنی بر پرداخت مطالباتشان اعتراضاتشان را از سر گرفتند ومقابل کارخانه تجمع کردند.

کارگران معترض گفتند: این بار تا گرفتن حق خود همچنان به تجمع در مقابل کارخانه ادامه می‌دهند و از روز شنبه نیز این تجمع مقابل استانداری انجام خواهدگرفت.

برپایه گزارشات منتشره،در تیرماه سال گذشته صاحبان کارخانه طی جلسه ای به کارگران قول دادند که مطالبات کارگران را طی 18 ماه و هر ماه با پرداخت 2 تا 3 میلیارد تومان تسویه کنند اما قول آنها تاکنون عملی نشده است.

آنها قول دادند که مطالبات 10 ساله کارگران را پرداخت کنند و کارخانه را فعال کنند اما نه مطالبات کارگران پرداخت شد و نه چرخ کارخانه به حرکت درآمد.

کارخانه آی.تی.آی شیراز از جمله کارخانه‌هایی که بعد از واگذاری به بخش خصوصی دچار مشکل شد و از سال 85 مشکلات آن قد علم کرد تا جایی که منجر به تعطیلی کامل این کارخانه شد. برای برطرف شدن مشکلات با استفاده از بازنشستگی پیش از موعد فشار پرسنلی این کارخانه کم شد اما همچنان مشکلات این کارخانه پابرجاست و به گفته کارگران هیچ اقدامی برای رفع آن از سوی مسئولان انجام نمی‌شود.

مطالبه 1226 کارگر بازنشست شده این کارخانه حدود 30 میلیارد تومان است که کارگران خواستار محاسبه کردن این مطالبات به نرخ روز و پرداخت خسارت تادیه و تاخیر آن هستند.

در حال حاضر کارخانه در دست ستاد هیئت اجرایی (ستادی که ستاد حمایت از صنایع تشکیل می‌دهد) است. اموال این کارخانه نیز در اختیار بانک ملی و تامین اجتماعی است.

ادامه تجمعات اعتراضی کارگران بازنشسته کارخانه رنگین نخ برای دومین روزمتوالی!

صبح امروز28فروردین،کارگران بازنشسته کارخانه رنگین نخ سمنان برای دومین روز متوالی مقابل ساختمان فرمانداری این شهر تجمع کردند.

نمایندگان کارگران به ایلنا گفتند: در دومین روز تجمع مقابل ساختمان فرمانداری سمنان،معاون سیاسی این نهاد دولتی در جمع آنان حاضر شده است .

 

بر پایه این اطلاعات کارگران بازنشسته رنگین نخ که تعداد آنان به ۴۹ نفر می رسد از شهریور ماه سال ۹۳  بازنشسته شده واز آن زمان تا کنون نتوانسته اند معوقات مزدی دوران اشتغال و نیز سنوات پایان خدمت خود را از کارفرما دریافت کنند.

به گفته معترضین در آن زمان کارگران بازنشسته در واکنش به این اقدام چندین تجمع اعتراضی انجام دادند که در ‌‌نهایت بعد از بدقولی کارفرما‌ به پرداخت مطالباتمان همه کارگران به صورت مجزابه اداره کار سمنان شکایت کردند و اداره کار حکم به پرداخت مطالبات ما داد اما کارفرما تمکین نکرد و پرونده برای اجرای احکام به سایر مراجع قضایی انتقال پیدا کرد.

معترضان می گویند با گذشت نزدیک به ۱۶ تا ۱۷ ماه از آن زمان  دست‌کم هنوزما ۴۹ نفر نتوانسته  ایم به مطالبات مزدی وسنواتی خود برسیم و حداقل مستمری بازنشستگی که بعد از ما هها  دوندگی  به حسابمان  پرداخت می شود کفاف زندگی خانوادگی مارا نمی دهد.

درهمین رابطه:

تجمعات اعتراضی کارگران بازنشسته کارخانه رنگین نخ نسبت به عدم مطالبات مقابل فرمانداری و استانداری سمنان!

صبح امروز27فروردین،جمعی از کارگران بازنشسته کارخانه رنگین نخ سمنان در اعتراض به آنچه بلاتکلیفی چندین ساله در دریافت مطالبات سنواتی ومزدی عنوان می‌شود، مقابل ساختمان فرمانداری واستانداری سمنان تجمع کردند.

تعدادی از کارگران کارخانه رنگین نخ سمنان به ایلنا گفتند: نزدیک به۴۹ نفر از کارگران بازنشسته هستیم که هنوز بابت معوقات مزدی دوران اشتغال و نیز سنوات پایان خدمت طلبکاریم.

گفته می‌شود که مراجعه این کارگران از زمان بازنشستگی آنها در شهریور ماه سال ۹۳ تاکنون بی‌نتیجه بوده است و برای همین امروز گروهی از آنها تصمیم گرفته‌اند تا برای پیگیری مطالباتشان مقابل ساختمان‌های فرمانداری و استانداری سمنان تجمع کردند.

به گفته یکی از این معترضان، کارخانه رنگین نخ سمنان در حال حاضر تعطیل شده است اما تا پیش از این  در بخشهای مختلف آن حدود ۵۵ کارگر رسمی و ۲۰ کارگر قراردادی مشغول کار بودند.

این کارگر سابق رنگین نخ سمنان گفت: به غیر از جمعی کارگران معترضی که هنوز معطل دریافت سنوات پایان خدمت هستند، سایر کارگران باسابقه این واحد صنعتی به دلیل مشکلات  بیمه هنوز امکان بازنشستگی پیدا نکرده‌اند.

به گفته وی کارگران بازنشسته رنگین نخ علارغم دریافت نکردن سنوات، حدود ۶ ماه مطالبات معوقه مزدی دارند که مربوط به زمان اشتغالشان می‌شود.

این کارگر بازنشسته بایادآوری اینکه پیش از بازنشستگی به مدت یک سال از سوی کارفرما اخراج شده بودند، تصریح کرد: کارفرما در زمان قطع همکاری با ما مرتبا وعده پرداخت مطالباتشان را می‌داد اما بعدا به بهانه‌های مختلف ازجمله مشکلات مالی از پرداخت مطالبات کارگران طفره رفت.

این کارگر درباره روند ‌پیگیری حقوقی دریافت مطالباتشان خود و سایر همکارانش می‌گوید، بعد از بدقولی کارفرما‌ همه کارگران به صورت مجزابه اداره کار سمنان شکایت کردند و اداره کار حکم به پرداخت مطالبات ما داد اما کارفرما تمکین نکرد و پرونده برای اجرای احکام به سایر مراجع قضایی انتقال پیدا کرد.

به گفته او، بعداز کش و قوس‌های فراوان تعداد کمی از کارگران توانستند بخشی حداقلی از مطالبات خود را دریافت کنند. اما بیشتر کارگران باقی مانده که هر کدام مبالغ زیادی از کارفرما طلب دارند طی ماهای گذشته بلاتکلیف بوده‌اند.

این کارگر بازنشسته کارخانه رنگین نخ سمنان می‌گوید پس از پیگیری‌های حقوقی سرانجام توانستند حکم مصادره اموال کارخانه را برای دریافت طلبشان بگیرند اما پیش از کارگران یکی از بانک‌های دولتی برای وصول مطالبات معوقه خود اموال کارخانه را توقیف کرده‌ بود و در نتیجه پیگیری کارگران تاکنون بی‌نتیجه بوده است.

به گفته وی بدهی این کارخانه  به بانک مذکور حدود ۲ میلیارد تومان است این در حالیست که ارزش ریالی اموال بجا مانده از این کارخانه حدود ۷۵۰ میلیون تومان می‌شود.

او در ادامه سخنان خود درباره جزئیات مطالبات کارگران بازنشسته و اخراجی کارخانه رنگین نخ می‌گویند میانگین سنوات پایان خدمت هریک از بازنشستگان براساس سوابق کاری حدود۴۰  میلیون تومان است که کارفرما به بهانه نداشتن منابع مالی، توان پرداخت آن را ندارد.

آرزوی سلامتی و بهبودی کامل محمود صالحی را داریم

محمود صالحی پیشگام برگزاری مراسم مستقلانه اول ماه مه روز جهانی کارگر و از فعالین برجسته جنبش کارگری ایران، دیروز پس از دیالیز در بیمارستان امیر اعلم، امروز 27 فروردین ماه بدلیل بیماری قلبی در بیمارستان لواسانی بستری شد و پس از آنژیو پلاسی و رفع گرفتگی یکی از رگهای قلبش  به بخش سی سی یو منتقل شد.

قرار است محمود صالحی  بار دیگر در هفته آینده برای رفع گرفتگی یکی دیگر از رگهای قلبش در همین بیمارستان بستری و آنژیو پلاسی بشود. بعد از ظهر امروز پس از انتقال محمود به بخش سی سی یو جمعهایی از کارگران تهران و دماوند و همچنین برخی از اعضای اتحادیه ازاد کارگران ایران با محمود صالحی ملاقات کردند. این ملاقاتها در حالی صورت گرفت که خانواده محمود با هدف رعایت حال کارگران و فعالین کارگری از آنان خواسته بودند جهت ملاقات وی عازم بیمارستان لواسانی نشوند. بیمارستان لواسانی در انتهای پارک سرخه حصار و در شرقی ترین نقطه تهران قرار دارد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران با آرزوی بهبودی و سلامت کامل محمود صالحی اعلام میدارد مسئولیت جانی این فعال برجسته جنبش کارگری ایران مستقیما متوجه کسانی است که با امنیتی کردن اعتراضات کارگران و فعالیتهای صنفی باعث به زندان افکندن وی شدند و محمود بدلیل اعتصاب غذاهای مکرر کلیه هایش را از دست داد  و به بیماریهای متعددی از جمله بیماری قلبی دچار شد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – 27 فروردین ماه 1396

گزارشی دیگر درباره کارگران اخراجی کارخانه روغن نباتی جهان زنجان!

در حالی که مسئولان از فعالیت روغن نباتی جهان با تمام ظرفیت خبر می‌دهند اما با وجود قولهای داده شده برای بازگشت بکار تمامی کارگران اخراج شده، هنوز ۸۰ کارگر نه تنها موفق به برگشت نشدند بلکه برگه‌های عدم نیاز را هم دریافت کرده‌اند.

براساس گزارش منابع خبری محلی،اوایل بهمن ماه بود که اخراج ۲۰۰ کارگر روغن نباتی جهان سبب شد تا کارگران روزهای متوالی مقابل استانداری زنجان تجمع کنند و این تجمعات سبب شد تا مسئولان ارشد اجرایی استان نیز به این موضوع ورود کنند.

بعد از تجمعات روزانه کارگران مسئولان دولتی و همچنین شرکت روغن نباتی جهان هر یک اظهار نظرهای خاص خود را داشتند، سیدبیوک موسوی معاون سیاسی امنیتی استاندار زنجان در نخستین روزهای تجمع کارگران گفت: مشکلات روغن نباتی جهان و تعطیلی این شرکت، مربوط به نحوه واگذاری آن در دولت قبل است و قرار نیست ضعف‌های ناکرده و قصورهای انجام نشده به حساب دولت یازدهم گذاشته شود.

بعد از این سخنان مسئول حقوقی روغن نباتی جهان با بیان اینکه مشکل اصلی ما تنها نبود مواد اولیه است گفته بود که هر موقع مواد اولیه در اختیار ما قرار گیرد 300 نفر که هیچ برای 1000 نفر ظرفیت استخدام داریم.

بعد از کش و قوسهای فراوان ناصر فغفوری رئیس سازمان صنعت و معدن از تلاش استاندار زنجان برای تامین مواد اولیه این شرکت خبر داد و گفت:  به محض تامین مواد اولیه کارگران برسرکارهایشان برخواهند گشت.

مواد اولیه روغن نباتی جهان بالاخره تامین شد و معاون سیاسی استاندار زنجان اواخر اسفند ماه در جریان بازدید از آغاز به کار این شرکت با اشاره به اینکه روغن نباتی جهان طی سال جاری و سال گذشته به دلایلی تعطیل شده بود، افزود: درحال حاضر چرخ های این کار خانه با ۱۸۵ نفر کارگر دوباره فعالیت خود را آغاز کرده است.

وی افزود: این کار خانه یک ماه تعطیل بود و برخی از نیروهای خود را تعدیل کرده بود اما با جلساتی که با مدیرعامل این شرکت و با اعضای امنیت کار گری دراستانداری تشکیل شد تعهداتی این شرکت داد و استانداری هم کمکهای لازم را کرد.

موسوی بیان کرد: در حال حاضر مواد اولیه به این کار خانه ترزیق شده و کارگران مشغول به کار هستند و مابقی کارگران هم مشغول می‌شوند.

اما این همه ماجرا نبود ابتدا خبرهایی از اخراج دوباره کارگران این شرکت شنیده شد که توسط رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت به شدت تکذیب شد.

فغفوری بعد از بازدید روز گذشته خود از این شرکت گفت: واحد تولیدی روغن نباتی جهان با وجود شایعات منتشر شده در خصوص تعطیلی، در دو شیفت ۱۲ ساعته مشغول فعالیت است، این واحد تولیدی در قبل به صورت دو شیفت ۸ ساعته فعالیت می‌کرد و در حال حاضر به صورت دو شیفت ۱۲ ساعت فعالیت می‌کند.

وی همچنین گفته بود که همه کارگران کارخانه روغن نباتی جهان در حال کار بودند و بیان می‌کردند که تماسهای مکرری با آنها در خصوص اطلاع از تعطیلی کارخانه گرفته می‌شود.  فغفوری افزود: در ایام تعطیلات مسئولان کارخانه نسبت به خرید مواد اولیه اقدام کردند و در حال حاضر روغن نباتی جهان با تمام توان در حال فعالیت است.

با پیگیری‌های انجام شده مشخص شد که بحث اخراج کارگران کارخانه روغن نباتی جهان به این شکل است که به تازگی به کارگرانی که قول برگشت به کار داده شده بود، برگه عدم نیاز داده شده است.

کارخانه روغن جهان قبل از اخراج کارگران در بهمن ماه با ۲۳۰ کارگر در همه بخشها در حال فعالیت بود که ۲۰۰ کارگر اخراج شده بودند که بعد از پایان یافتن تجمعات و تامین مواد اولیه ۱۲۰ کارگر به کارهایشان برگشته‌اند و  به ۸۰ نفر دیگر نیز  قول برگشت داده بودند اما به جای عملی شده این قول برگه عدم نیاز این ۸۰ کارگر صادر شده است.

نکته جالب در خصوص برگه عدم نیاز کارگران اخراج شده این است که تاریخ این برگه به روز یکم بهمن ماه سال گذشته برمی‌گردد یعنی حتی قبل از روزهای تجمعات و اخراج ۲۰۰ کارگر اما این برگه در دو سه روز قبل در اختیار ۸۰ کارگر اخراجی قرار گرفته است.

یکی از این ۸۰ کارگر اخراج شده در این خصوص گفت: در زمان تجمعات مسئولان به ما قول داده بودند که همه کارگران به سرکارهایشان برگردند، و تصمیم این گونه شد که در هر مرحله ۳۰ نفر اضافه شود. منتظر بودیم با ما تماس بگیرند اما در دو سه روز گذشته متوجه شدیم که نامه عدم نیاز ما صادر شده است.

وی با بیان اینکه چند ماهی بیکاری را در خانه تجربه می‌کنم، ابراز کرد: سه ماه از قول برگشت به کار ما می‌گذرد اما روز گذشته نامه عدم نیازم را از شرکت دریافت کردم.

یکی دیگر از کارگران که از علت صدور برگه عدم نیاز اظهار بی‌اطلاعی می‌کرد، اظهار داشت: متاسفانه اکنون برخی مسئولان در رسانه‌ها اعلام میکنند که این کارخانه با تمام ظرفیت کار می‌کند، سوال ما این است که آیا۸۰ کارگر اخراجی از ظرفیت این کارخانه محسوب نمی‌شوند.

بیکاری 100کارگرپتروشیمی گچساران بدنبال توقف فعالیت شرکت زاگرس نصب سپاهان!

با گذشت چند ماه از شروع به کار شرکت زاگرس نصب سپاهان (شرکت ساخت و نصب مخازن در پتروشیمی گچساران) بدلیل مشکلات مالی فعالیت این شرکت متوقف شده و 100کارگرش بیکار شده اند.

به گزارش منابع خبری محلی،مهرماه سال گذشته بود که شرکت ساخت و نصب مخازن دوجداره پتروشیمی گچساران فعالیت خود را آغاز کرد وحدودأ دو ماه بعد از شروع کار این شرکت بود که غلامرضا تاجگردون نماینده مجلس ازگچساران و باشت در مجلس با گذاشتن عکسی از عملیات ساخت مخازن اتیلن در صفحه اینستاگرامش نوید روزهای خوب را به مردم گچساران داده بود.

به نظر می رسد با گذشت چند ماه از شروع به کار شرکت زاگرس نصب سپاهان (شرکت ساخت و نصب مخازن در پتروشیمی گچساران) بدلیل مشکلات مالی فعالیت این شرکت متوقف شده و ۱۰۰کارگر این شرکت بیکار شده اند.

چند کارگر این شرکت که ۴۵ روزاست از کار بیکار شده اند در تماس با این پایگاه خبری خواستار رسیدگی مسئولان به وضعیت آنها شده اند.

یکی از کارگران می گوید:بدلیل پرداخت نشدن پول از طرف کارفرمای پتروشیمی گچساران به شرکت زاگرس نصب سپاهان و عدم توانایی این شرکت در پرداخت حقوق کارگران، این شرکت تعطیل شده و کارگران از کار بیکار شده اند.

کارگر دیگر شرکت پیمانکاری پتروشیمی گچساران با گلایه از مسولین این پتروشیمی می افزاید:پول ندادن کارفرما به شرکت زاگرس نصب سپاهان برای خرید ورق و متریال برای ساخت مخزن و پرداخت نشدن صورت وضعیت های این شرکت باعث توقف فعالیت این شرکت شده است.

وی معتقد است:این شرکت فعال در پتروشیمی گچساران توان پرداخت حقوق کارگران و خرید لوازمات جهت ادامه فعالیت خود یعنی ساخت کوره و مخازن را ندارد و مسولین این شرکت گفته اند در صورت پرداخت شدن صورت وضعیت ها و تزریق منابع مالی از طرف کارفرما یعنی پتروشیمی گچساران می توانیم فعالیت مجدد خود را آغاز کنیم.

آخرین گروه کارگران کارخانه زاگرس خودروی بروجرد اخراج شدند!

کارخانه زاگرس خودرو بروجرد 6 سال است که نیمه تعطیل بوده و اسفند 95 حدود 43 کارگر باقیمانده این کارخانه اخراج شدند، بی توجهی و بی تفاوتی برخی از مسئولان سبب شده تا کارگران از بیکاری رنج ببرند و رونق و احیای این کارخانه تنها در حد حرف و شعار باقی بماند.

به گزارش منابع خبری محلی،کارخانه زاگرس خودرو یکی از کارخانه های بزرگ بروجرد است که در 250 هکتار از بخش اشترینان واقع  شده است، در سال 75 این کارخانه کار خود را آغاز کرد و در سال 81 بود که نخستین محصول این کارخانه با نام “پروتون” وارد بازار شد.

با فعالیت این کارخانه بسیاری از جوانان بیکار اشترینان و بروجرد که حدود 480 کارگر بودند مشغول به کار شدند، کارخانه ای که با تولید خودرو و اشتغال جوانان سبب شد تا چرخ زندگی هر یک از کارگران بچرخد.

مونتاژ خودروهای دیگر از فعالیت های این کارخانه بود و رونق در این کارخانه به اوج خود رسیده بود که 10 سال پس از تولید و فعالیت در سال 91 این کارخانه با مشکلات مالی روبرو شد و زمزمه های تعدیل نیرو و تعطیلی به میان آمد.

در سال 91 بود که این کارخانه یکباره 400 نفر از کارگران خود را با سابقه های مختلف اخراج کرد و به آنها وعده داد که به محض رفع مشکلات مالی این واحد دوباره رونق می گیرد، قرار بود این تعطیلی به یک سال نکشد و کارگران دوباره وارد بازار کار شوند.

2 سال بعد از تعطیلی این کارخانه رنگ آمیزی پراید در این کارخانه رونق گرفت و در کنار آن مونتاژ MVM با ظرفیت و فعالیت محدودی انجام می شد اما طولی نکشید که این فعالیت هم در اسفند 94 متوقف شد و تنها حدود 70 کارگر و نگهبان در این کارخانه فعالیت داشتند اما تولیدی در این کارخانه صورت نمی گرفت.

اوایل سال گذشته بود که خبرهای مبنی بر تعطیلی کامل زاگرس خودرو بروجرد به میان آمد که قرار شد عظیم خودرو وارد کار شود و بخشی اعظمی از سهام این شرکت را خریداری و ظرف چند ماه این کارخانه راه اندازی و کارگران مشغول به کار شوند.

اما این کار که صورت نگرفت هیچ، اواخر اسفند ماه 95 بود که 43 نفر باقیمانده کارگران این کارخانه هم اخراج شدند و هنوز سرنوشت این کارخانه برای تولید معلوم نیست و تنها آنچه که از این کارخانه شنیده می شود وعده ها و شعارهایی است که تا کنون عملی نشده است.

قرار بود در فروردین سال 96 این کارخانه با حضور وزیر صنعت و معدن تعیین تکلیف شود  و قرار است سرمایه گذار جدید کار خود را آغاز کند.

متاسفانه احیای این کارخانه تا کنون فقط در حد حرف بوده و بسیاری از مسئولین استانی و شهرستانی گرچه وعده راه اندازی مجدد را داده اند ولی تا کنون این اتفاق رخ نداده است.

عدم پرداخت6ماه حقوق کارگران اتوبوسرانی زابل!

کارگران اتوبوسرانی شهرداری زابل نزدیک به 6 ماه است که حقوق معوقه و عیدی خود را دریافت نکرده اند و اکنون زندگیشان با مشقت و سختی می گذرد.

به گزارش منابع خبری محلی، نوشتن از مشکلات کارگران و عدم دریافت حقوق آن ها این روز ها به سوژه ای تکراری تبدیل شده است که هر از چندگاهی فصلی از آن را برای مسئولان استان بازگو می کنیم تا شاید یادشان بیایید که کارگرانی هستند که برای گذران زندگی نیاز به پول دارند.

چند سالی می شود که بهانه کمبود منابع مالی در شهرداری زابل سبب شده تا حقوق کارگران این اداره هر چند ماه یک بار به تعویق بیفتد؛ هر چند قصه معوقه حقوق کارگران تنها مختص به شهرستان زابل نیست بلکه در بسیاری از شهرهای استان و کشور این مورد بارها اتفاق افتاده است و هر بار کارگرانی ماه ها چشم انتظار حقوقی بودند که هیچ زمانی برای پرداخت آن مشخص نشده بود.

در روز های اخیر تعدادی ازکارگران این اداره عنوان کردند که حدود 4 ماه است که نه تنها حقوق آنان پرداخت نشده است بلکه عیدی و پاداش نیز دریافت نکرده اند.

یکی از کارگران گفته بود که عید نوروز هیچ پولی برای خرید عیدی فرزندان و همسرم نداشتم و شرمنده شان شدم.

کارگر دیگری با بیان اینکه کسی دیگر به ما قرض نمی دهد، افزود: اگر بودجه نیست پس مسئولین شهرداری چگونه هر ماه حقوق دریافت می کنند.

وی با بیان اینکه دیگر روی رفتن به خانه ندارم چون فرزندانم نه لباسی دارند نه غذایی ، افزود: با مسئولین صحبت کنید تا حقوق ما را بدهند تا بتوانیم مشکلاتمان را حل کنیم.

عدم پرداخت 22ماه حقوق و25ماه حق بیمه کارگران بیکارشده کارخانه دوچرخه‌سازی آساک قوچان!

حقوق کارگران کارخانه دوچرخه‌سازی آساک قوچان ۲۲ ماه است پرداخت نشده، همچنین ۲۵ ماه است که بیمه آنها واریز نشده و طی سه سال اخیر هیچگونه پاداش و عیدی نیز به کارگران پرداخت نشده است.

برپایه گزارش منتشره،مجتمع صنعتی دوچرخه سازی قوچان با نام تجاری”آساک دوچرخ” در زمینی به مساحت ۲۰ هکتار  در سال ۱۳۶۲ طرح ریزی و در ۲۲ مهرماه ۱۳۷۷با ظرفیت تولیدی ۳۰۰هزار دستگاه دوچرخه در سال به بهره برداری رسید. اما در نهایت مشکلاتش به دلیل رکود کنونی و همچنین بی تدبیری مدیران و مسئولان آن به اوج خود رسید و این کارخانه را به پایان خط 20 ساله خود رساند.

این کارخانه طبق نامه مالک کارخانه  از تاریخ 12 اسفند ماه 95 رسما تعطیل و 40 کارگر باقی مانده در این واحد تولیدی نیز رسما بیکار شدند.

حقوق کارگران این  کارخانه 22 ماه پرداخت نشده،همچنین 25 ماه بیمه واریز نشده و طی سه سال اخیر هیچگونه پاداش و عیدی نیز به کارگران پرداخت نشده است.

یکی از اهالی قوچانی در رابطه با تعطیلی این کارخانه گفت، نزدیک انتخابات مجلس سال 94 بود که برخی از مسئولان به دلیل تبلیغات بیان کردند که چرخ کارخانه دوچرخه سازی آساک دوباره خواهد چرخید و این تبلیغات در بسیاری از رسانه ها نیز منتشر شد اما بعد از انتخابات هم هیچ تغییری صورت نگرفت. وی ادامه داده است که وامی گرفتند تا معوقات کارگران پرداخت شود اما تنها بخش کوچکی از وام گرفته شده نیز به کارگران پرداخت شد.

به گفته بسیاری از اهالی قوچان این روزها دوچرخه های ساخت چین و تایوان است که در بازار جایگزین دوچرخه های آساک شده و این در حالی است که تا پیش از بسته شدن این کارخانه، هیچ یک از فروشگاه های منطقه تمایلی برای فروش دوچرخه های وارداتی نداشتند.

عدم پرداخت 7ماه حقوق وحق بیمه کارگران مجتمع متالوژی پودر ایران!

مدیران صنایع می‌خواهند ورشکسته جلوه کنند تا وام دولتی بگیرند؟!

کارگر مجتمع متالوژی پودر ایران گفت: این مجتمع فعال است و تولید دارد اما از آبان سال گذشته حقوق و بیمه ما را پرداخت نکرده‌اند و تنها یک عیدی دریافت کرده‌ایم.

یکی از کارگران شرکت مجتمع متالوژی پودر ایران با اشاره به عدم پرداخت حقوق کارگران این شرکت در چند ماه اخیر اظهار کرد: متاسفانه عده‌ای سودجو به کارفرمایان پیشنهاد می‌دهند که شرکت را از تولید باز دارند تا به عنوان یک واحد ورشکسته شناسایی شود تا به آن‌ها وام تعلق گیرد.

وی افزود: این افراد از مبلغ وام تخصیص یافته چند درصد را به عنوان حق الزحمه خود دریافت می‌کنند.

بنا به گزارش منابع خبری محلی،این کارگر با بیان اینکه شرکت همچنان فعال بوده و تولید دارد، اضافه کرد: ۷۰ تا ۸۰ تن در ماه تولید قطعه و در کل  ۳۰۰ تن تولید داریم که با وجود این شرایط از آبان سال گذشته به مدت ۷ ماه حقوق و بیمه ما پرداخت نشده و تنها یک عیدی دریافت کرده‌ایم.

کارگر مجتمع متالوژی پودر ایران در قزوین علت عدم پرداخت حقوق را این‌گونه تشریح کرد: صاحبان شرکت از پرداخت حقوق کارگران ممانعت می‌کنند تا دولت به آن‌ها وام تعلق دهد و بدهی مشتریان دولتی و شرکت‌های بزرگ را بپردازند.

وی گفت: شرکت متالوژی پودر ایران یک شرکت مادر و تولیدی است که تامین مواد اولیه ایران خودرو به آن وابسته می‌باشد و امکان تعطیلی آن وجود ندارد.

این کارگر با بیان اینکه اکنون ۲۰۰ پرسنل با ۸۰۰۰ ساعت اضافه کار در شرکت مشغول به کار هستیم، افزود: بسیاری از شرکت‌ها که حقوق کارگران را پرداخت نمی‌کنند، تولید و فروش دارند اما از دولت کمک می‌خواهند.

وی بیان کرد: پاسخ صاحبان شرکت به ما این است که مشتریان دولتی هزینه قطعات تولیدی را پرداخت نکرده‌اند لذا هرگاه این شرکت‌ها مطالبات ما را بپردازند حقوق کارگران پرداخت می‌شود.

کارگر مجتمع متالوژی پودر ایران اضافه کرد: پرداخت نکردن حق و حقوق‌ صرفا جهت  بحرانی جلوه دادن شرایط شرکت است تا وام و یارانه تولید به آن‌ها تعلق بگیرد.

این کارگر تصریح کرد: درخواست ما این است که دولت برای رسیدن کارگران به مطالبات خود از شرکت‌های دولتی همچون ایران خودرو، مگاموتور، سافت کو کمک کند.

وی در پایان افزود : در سال گذشته تعدادی از کارگران  اعتصاب کردند که استاندار و فرماندار قول مساعد رسیدگی به شرایط ما را دادند اما تاکنون هیچ حرکتی دیده نشده است.

یادآوری:مجتمع متالوژی پودر ایران واقع در قزوین، شهر صنعتی البرز تنها تولید کننده پودر آهن در ایران و خاورمیانه می باشد .این مجتمع محصولات متنوع پودر آهن برای مصارف مختلف تولید می نماید پودر ایران به روش اتمایزنیگ آبی که توسط کمپانی Mannesman Demag آلمان طراحی گردیده است تولید می شود .

مجتمع متالورژی پودر ایران پودر برنز و چند نوع پودر آلیاژی از قبیل پودر آهن نيكل دار و آهن موليبدن دار نیز تولید می نماید .

علاوه بر تولیدات فوق , این مجتمع یکی از تولید کنندگان طراز اول قطعات مختلف به روش متالورژی پودر می باشد . این قطعات شامل قطعات دقیق در صنايع مختلف مانند صنعت خودرو سازی , ماشین آلات کشاورزی و صنايع لوزام خانگی می باشد .

حق زندگی کمترین خواسته دست فروشان بوشهری – در این دولت کارگری هم نمی توانیم بکنیم

قبل از اینکه به دست فروشی روی بیاورم مغازه داشتم و کارهای کامپیوتری انجام می دادم اما بخاطر رکود بازار مغازه را تعطیل کردم و کارگری کردم، حتی در ایرانخودرو هم مشغول کار شدم اما حقوق پرداختی آن ها چرخ زندگی را نمی چرخاند تا اینکه به دست فروشی روی آوردم تا حداقل درآمدی داشته باشم و بتوانم زندگی کنم.

علیزاده یکی از دست فروشان بوشهربه خبرنگار رسانه محلی گفت: قبل از اینکه به دست فروشی روی بیاورم مغازه داشتم و کارهای کامپیوتری انجام می دادم اما بخاطر رکود بازار مغازه را تعطیل کردم و کارگری کردم، حتی در ایرانخودرو هم مشغول کار شدم اما حقوق پرداختی آن ها چرخ زندگی را نمی چرخاند تا اینکه به دست فروشی روی آوردم تا حداقل درآمدی داشته باشم و بتوانم زندگی کنم.

علیزاده گفت: درخواست قرار دادن مکان برای دست فروشان را دادیم اما با مخالفت شهرداری روبرو شدیم و در جواب می گویند مکان نداریم، میپرسیم چرا این دستفروشان افغانی را جمع نمی کنید و ایراد نمی گیرید می گویند این ها قدیمی هستند و از قبل اینجا بودند، ما هم نیازمندیم، زن و بچه داریم و کرایه خانه می دهیم باید کار کنیم.

جمالی یکی دیگر از دست فروشان خیابان لیان بوشهر گفت: شغل و پشتوانه مالی نداریم که بتوانیم مغازه ای بگیریم و مجبور هستم دستفروشی کنم تا بتوانم امورات را بگذرانیم.

وی افزود: به مدت یک ماه به دنبال این بودیم که مثل شهرهای دیگر مکانی را در اختیار دست فروشان قرار بدهند اما هنوز اقدامی نکردند و اینکه دست به این کار زدیم از روی اجبار است چرا که هیچ کس به اختیار این کار را انجام نمی دهد و ما از روی احتیاج است که رو به دست فروشی آوردیم، مسئولین همکاری کنند و مکانی را در اختیار ما قرار بدهند تا هم به زیبایی شهر لطمه نخورد هم دست فروشان با خیال آسوده تری کار کنند.

رسولی از دیگر دست فروشان بوشهر اظهار کرد: به خاطر بیکاری به بوشهر آمدم و در اینجا مجبور به دست فروشی شدم، قبل از این دنبال کار در شرکت ها هم رفتم اما به کارگیری نمی کردند.

وی افزود: دو سال پیش کارگری و بنایی می کردم اما الان همان شغل کارگری و بنایی هم نیست، با اینکه الان هر جور که شده دست فروشی می کنم اما بازار خوبی نیست و رکود به شغل ما هم نفوذ کرده است و این مسئله بار مضاعفی شده بر شغل کاذب ما.

رسولی با دلی پر آه ادامه داد: ای کاش مسئولین به جای اینکه فقط فکر جمع آوری دست فروشان باشند به فکر جا و مکان و یا به کارگیری در شغل های بهتر برای ما باشند.

تجمع اعتراض اهالی اشکذر نسبت به استقرار صنایع آلاینده مقابل فرمانداری!

امروز28فروردین،جمعی از اهالی اشکذر در اعتراض به افزایش الودگی هوای ناشی از گسترش صنایع در محدوده این شهرستان مقابل فرمانداری این شهر تجمع کردند.

براساس گزارشات منتشره،تجمع کنندگان که حدود 50 نفر و اکثرا زنان بودند با در دست داشتن پارچه نوشته هایی خواستار توقف استقرار صنایع الاینده در این شهر شدند.

به گفته معترضان الودگی هوا در این شهرستان افزایش بسیاری از بیماریهای تنفسی و سرطانها را بدنبال داشته است.

فرماندار اشکذر درهمین رابطه گفت: طی سه سال گذشته هیچ صنعت آلاینده ای در محدوده این شهرستان شروع به فعالیت نکرده و حتی با چند واحد تولیدی آلاینده نیز برخورد قضایی شده است.

شاه حسینی افزود چند واحد دیگر نیز که مجوز شروع فعالیت داشته اند اجازه فعالیت داده نشده و تلاشمان بر این است که هیچ واحد آلاینده ای دیگر در این شهرستان مستقر نشود.

تجمع اعتراضی متقاضیان مسکن مهر مقابل ساختمان شرکت عمران پردیس!

امروز28فروردین،تعدادی از متقاضیان مسکن مهر در اعتراض به طولانی شدن روند تکمیل و تحویل واحدهای خود و عدم تحقق وعده‌های داده شده مقابل ساختمان شرکت عمران پردیس تجمع کردند.

درگزارشات آمده است،آنها پلارکاردهایی با مضمون “هیچکدام از وعده‌های بازدید 5 بهمن 95 محقق نشد”، “عمران نابسامان، تموم شده صبرمان”، “خیانت در امانت” ، ” وزارت راه به فکر انبوه سازان، انبوه سازان به فکر جیبشان” و … در دست دارند.

یکی از حاضران در این تجمع که بلندگوی دستی در اختیار دارد به تجمع‌کنندگان می‌گوید اقساط تسهیلات مسکن مهر را پرداخت نکنند و در صورت تحویل کلید اقدام به بازپرداخت تسهیلات کنند.

حدود 100 نفر در این تجمع حضور دارند.

لینک یک فیلم کوتاه از این تجمع:

http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Video/1396/01/28/13960128001214_360P.mp4

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری:

جان باختن جمعی از ساکنین مناطق مختلف کشور بر اثرسیلاب را تسلیت می گوییم.

بر اساس آخرین خبرها سیلاب در هفت استان خسارات مالی و جانی فراوانی به بار آورده است. این سیل از ۲۵ فروردین در پی بارش باران‌های شدید آغاز شد و هفت استان کشور را فرا گرفت. سیل و آب‌گرفتگی استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، قزوین، زنجان و مازندران را درگیر کرده است.

رسانه‌ها آخرین شمار کشته‌شدگان را ۴۳ تن اعلام کرده‌اند. در مورد مفقودشدگان نیز آمار مختلفی اعلام شده که دست کم شامل ۵ نفر می‌شود.

سیلاب از ۲۵ فروردین در پی بارش باران‌های شدید آغاز شد و استان‌های یادشده را فرا گرفت. مناطقی مانند مراغه، چاراویماق، هریس، بستان‌‌آباد و شهرستان‌های ورزقان، شبستر، تبریز، عجب‌شیر، آذرشهر، ملکان، سراب، ارومیه، اشنویه، نقده، پیرانشهر، سقز و زنجان از سوانح اخیر آسیب دیده‌اند.

واقعیت این است قربانیان اصلی این حوادث، کارگران و مردم تهیدست شهرها و روستاهای ایران هستند. اینها کسانی هستند که با حداقل امکانات زندگی را می گذرانند و در خانه هایی از خشت و گل، سکونت دارند. داشتن نیازهای اولیه زندگی امروزی از قبیل مسکن مناسب و جاده ها و پل های استاندارد حق هر انسانی است.

ما جان باختن جمع زیادی از ساکنین استان های غرب و شمال غرب را به خانواده و بستگان آنها تسلیت می گوییم.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری – 28 فروردین 1396

پیام تسلیت اتحادیه آزاد کارگران ایران به شاپور احسانی راد

شاپور عزیز

خبر در گذشت مادر گرامی، همه ما را عمیقا متاثر و غمگین کرد. فقدان ابدی مادر را به شما همکار و همراه عزیزمان در اتحادیه آزاد کارگران ایران و خانواده گرامی تسلیت میگوئیم و یقین داریم  این غم بزرگ را با صبر و استقامتی که از تو رفیق سر افرازمان سراغ داریم پشت سر خواهی گذاشت.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – 28 فروردین ماه 1396

قطع مچ پای کارگر بهبهانی در دستگاه خردکن

عصر روزشنبه26فروردین،مچ پای یک کارگر  حین کار دریکی از شرکت‌های خوراک دام بهبهان با دستگاه خردکن خوراک دام قطع شد.

برپایه گزارشاتی که امروزرسانه ای شد، یک تیم از جمعیت هلال احمر خوزستان به محل حادثه اعزام شد که با استفاده از تجهیزات هیدرولیک برای بازکردن قیف اقدام ، و کارگر را از دستگاه رها کردند.

سوختگی شدید کارگر یک جایگاه پمپ بنزین دزفول درحادثه آتش سوزی!

صبح روزدوشنبه28فروردین،یک کارگردرحادثه آتش سوزی جایگاه پمپ بنزین فخرایی درغرب دزفول دچار سوختگی شدید و به بیمارستان منتقل شد.

مدیرسازمان آتش نشانی دزفول تصریح کرد: کارگران این جایگاه ضمن اطلاع رسانی به سامانه ۱۲۵ با کپسول های پودر گاز آتش را مهار و تا حدودی از گسترش آن جلوگیری کردند که با حضور ماموران آتش نشانی از ایستگاه شماره ۳ دزفول و مهار آتش سوزی از فاجعه ای بزرگ جلوگیری شد.

معظم فر بیان کرد: کارگر ۳۲ ساله این جایگاه به شدت دچار سوختگی شده و به بیمارستان منتقل شد.

سوختگی شدید 3 کارگر مکانیک در آتش سوزی تعمیرگاه خودرو!

روز26فروردین،سه کارگر مکانیک در آتش سوزی تعمیرگاه خودرو در خیابان قصرالدشت تهران شدیدا زخمی و روانه بیمارستان شدند.

به گزارش27فروردین پایگاه خبری 125،به گفته علیرضا حسنی افسر آماده منطقه 5 عملیات آتش نشانی تهران، محل حادثه یک ساختمان دو طبقه بود که طبقه اول آن تعمیرگاه خودرو قرار داشت و طبقه بالای آن هم مهد کودک بود.

وی اضافه کرد: در این حادثه تعمیرگاه خودرو به متراژ تقریبی 35 مترمربع درپی بروز انفجار شدید دچار آتش سوزی شد.

حسنی ادامه داد: به دنبال بروز این آتش سوزی، سه تعمیرکار جوان در چاله سرویس این تعمیرگاه و در میان دود و آتش گرفتار و دچار مصدومیت و سوختگی شدید شدند.

وی با اعلام این که هنگام رسیدن آتش نشانان، دود و شعله آتش به شدت از دهانه این تعمیرگاه خارج می شد، تصریح کرد: نیروهای آتش نشانی بلافاصله به وسیله تجهیزات کامل انفرادی ضمن قطع جریان برق و گاز، با استفاده از یك رشته لوله آبدهی توانستند آتش را در كمترین زمان ممكن مهار و خاموش كنند.

افسر آماده منطقه 5 عملیات آتش نشانی در مورد مصدومین این حادثه گفت: هر سه تعمیرکار که شدیدا دچار سوختگی شده بودند توسط آتش نشانان نجات یافته و به سرعت به مکان امنی منتقل شدند.

وی در ادامه اظهار داشت: همزمان گروهی دیگر از آتش نشانان وارد طبقه دوم و مهد کودک شده و زن میانسالی را که در این طبقه محبوس شده بود، به خارج از ساختمان انتقال دادند.

علیرضا حسنی اضافه کرد: در هنگام وقوع این حادثه، یک دستگاه خودرو پراید در داخل تعمیرگاه قرار داشت که در اثر آتش سوزی، قسمت هایی از بدنه این وسیله نقلیه طعمه شعله های آتش شده و خسارتی به آن وارد شد.

این افسر آماده آتش نشانی خاطرنشان کرد: نیروهای آتش نشانی پس از خاموش کردن کامل این آتش سوزی، دود ناشی از آن را با استفاده از فن های قوی از داخل این تعمیرگاه به بیرون تخلیه کردند.

وی تاکید کرد: علت بروز این آتش سوزی و نیز میزان خسارت وارده هم اکنون از سوی کارشناسان این سازمان در دست بررسی است.

مصدومیت 3کارگر کارگاه صحافی درپی انفجار و آتش سوزی!

عصر روز گذشته(27فروردین)،انفجار و آتش سوزی یک کارگاه صحافی واقع در شهرک مشیریه ، مصدومیت 3کارگر را بهمراه داشت.

به گزارش 28فروردین پایگاه خبری ۱۲۵، مسعود حکاکی فرمانده نیروهای اعزام شده به محل حادثه در این باره گفت: در قسمت زیر زمین یک ساختمان مسکونی یک کارگاه ۱۰۰ مترمربعی با کاربری صحافی دچار انفجار و آتش سوزی شد.

وی با اعلام اینکه براثر این حادثه سه نفر از کارگران این کارگاه دچار مصدومیت شدند، افزود: نیروهای عملیاتی بی درنگ جریان برق و گاز ساختمان را به منظور ایمن سازی محل حادثه قطع کرده و با استفاده از تجهیزات خاموش کننده مشغول مهار شعله های آتش شدند.

این فرمانده آتش نشانی خاطرنشان کرد: آتش نشانان هر سه کارگر را از کارگاه خارج کرده و تحویل عوامل اورژانس حاضر در محل دادند و پس از مهار کامل شعله های آتش، بطری های حاوی تینر و بنزین را از محل حادثه خارج کردند.

کشته و زخمی شدن 2 کارگر در بازار آهن فروشان اردبیل!

عصر روزگذشته(27فروردین)،2کارگربدنبال سقوط دستگاه گیوتین «دستگاه برش برقی آهن» کشته

وزخمی شدند.

محمودرضا یعقوبی،مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اردبیل،گفت:در ساعت 20:12 دقیقه از بروز این حادثه ناگوار مطلع شدیم و به علت نزدیکی ایستگاه آتش‌نشانی با محل حادثه در عرض 1 دقیقه مأموران امداد و نجات برای امدادرسانی حضور پیدا کردند.

وی افزود: یکی از حادثه‌دیدگان به علت برخورد دستگاه از ناحیه سر، در همان محل فوت کرد و مصدوم دیگر جهت انجام مراحل درمانی بلافاصله به بیمارستان منتقل شد.

مرگ یک کارگر ساختمانی در مشهد بدنبال سقوط!

روزگذشته(27فروردین)،کارگری 60ساله هنگام کار در یک پروژه ساختمانی مشهد به علت نامعلومی به پایین سقوط کرد و جان خود را از دست داد.

براساس گزارشات خبرگزاری ها!صبح روز گذشته(27فروردین)، زن ۵۱ساله ای با مراجعه به پلیس گفت: ما تبعه کشوری دیگرهستیم و شوهر ۶۰ساله ام کارگر ساختمانی بود.

زن میان سال افزود:شوهرم هنگام کار در یک پروژه ساختمانی در بلوار صیاد به علت نامعلومی از طبقه سوم به پایین سقوط کرده و پس از انتقال به بیمارستان فارابی جان خود را به خاطر شدت صدمه های وارد شده از دست داده است.

در پی این گزارش پرونده ای تشکیل و تحقیقات درباره علت و چگونگی وقوع حادثه با دستورات مقام قضایی ادامه دارد.

مرگ کولبری جوان براثرسقوط از ارتفاعات کوهستانی!

بامدادروز28فروردین،یک کولبر جوان براثر سقوط از ارتفاعات کوهستانی در گردنه “تته” واقع در میان مریوان و پاوه، جان خود را از دست داد.

منابع محلی،هویت این کولبر20ساله اهل روستای “ژیوار” از توابع شهرستان مریوان را ” نظیر ادراک” اعلام کردند.

بیست وهشتم فروردین ماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com