اخباروگزارشات کارگری28فروردین1397

admin   آوریل 17, 2018   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری28فروردین1397 بسته هستند

بایگانی

– تجمع اعتراضی کارگران كارخانه روغن نباتي نرگس شيرازنسبت به بلاتکلیفی معیشتی وشغلی مقابل استانداری فارس

– تجمع رانندگان آژانس تهران در اعتراض به نرخ جدید آرم طرح ترافیک مقابل  شورای شهر

– بازاریان سقز و مریوان هم به اعتصاب پیوستند

– تجمعات اعتراضی دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس چهارمین روزراپشت سرگذاشت

– سوختگی کارگرجوان یک کارخانه شهرک صنعتی لیا قزوین براثر ریزش اسید

– مصدومیت 2کارگر براثرریزش آوار دریک کارخانه قوچان

تجمع اعتراضی کارگران كارخانه روغن نباتي نرگس شيرازنسبت به بلاتکلیفی معیشتی وشغلی مقابل استانداری فارس

روزدوشنبه بیست وهفتم فروردین ماه، کارگران كارخانه روغن نباتي نرگس شيرازدراعتراض به متوقف شدن خطوط توليد وعدم پرداخت3ماه حقوق دست به تجمع مقابل استانداری فارس زدند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،كارگران اين كارخانه مي گويند روغن نباتي نرگس شيراز همچنان در تعطيلات نوروزي به سر مي برد و بعد از عيد حتي يك ليتر روغن توليد نكرده است.

كارخانه روغن نباتي شيراز كه تا 8-7 سال قبل محصولات خود را با نام تجاري نرگس شيراز روانه بازار مي كرد سالهاست حال و روز خوشي ندارد. اين كارخانه بيش از 10 هكتاري،بارها مورد هجمه مسئولان به دليل آلايندگي هاي زيست محيطي اش قرار گرفت تا جايي كه تجهيزات روغن كشي خود را فروخت و بعد از آن تنها به بسته بندي روغن مي پردازد كه عمده اين روغن ها با نام تجاري ساير رقبايش به بازار عرضه مي شود و روغن نباتي شيراز با در پيش گرفتن توليد سفارشي نفس مي كشید اين در حالي است كه گويا اين كارخانه ديگر رمقي براي ادامه ندارد و از ابتداي امسال نتوانسته حتي يك ليتر روغن توليد كند. اين وضعيت نگراني ده ها كارگر اين كارخانه را درپي داشت و آنها را براي چاره جويي جلوي استانداري فارس كشاند.

بنا بهمین گزارش بنقل ازیکی از کارگران كارخانه روغن نباتي نرگس شيراز،از ابتداي امسال توليد در كارخانه روغن نباتي شيراز متوقف شده و حدود 200 كارگر كارخانه را شديدا نگران اين وضعيت كرده است.

وی با بيان اين كه 3 ماه است كارگران اين كارخانه حقوق دريافت نكرده اند، ‌افزود: اگر تجمع كارگري در اواخر اسفند ماه در محل كارخانه نبود حتي عيدي كارگران را هم پرداخت نمي كردند.

این کارگربا اشاره به متوقف شدن خطوط توليد در اين كارخانه از 28 اسفندماه تا كنون گفت: توليد در كارخانه روغن نباتي شيراز عمدتا با نام ساير كارخانجات انجام شده و 8-7 سال است محصولي به نام روغن نباتي شيراز توليد و به بازار عرضه نمي شود.

وی اين اتفاقات را ناشي از سوء مديريت شديد حاكم بر اين كارخانه دانست و گفت: كارخانه اي كه در سال 67 بالغ بر 1200 كارگر داشت اين روزها نمي تواند امنيت شغلي 194 كارگر خود را حفظ كند و اين كارگران را بلاتكليف گذاشته است.

وي يادآور شد: كارخانه روغن نباتي شيراز بيش از 63 سال است كه احداث شده و در سال 72 از طريق اصل 44 قانون اساسي به بخش خصوصي واگذار شد كارخانه اي كه هم اكنون بدترين وضعيت خود را مي گذراند.

وی گفت: اين كارخانه ظرفيت توليد 1500 تن روغن در روز را دارد كه تا قبل از سال جديد اين رقم به 300 تن در روز كاهش يافته بود و هم اكنون هم توليد متوقف شده است.

این کارگركارخانه روغن نباتي شيراز كه معتقد است اين كارخانه به بن بست خورده است، افزود: مديران كارخانه كمبود نقدينگي را بهانه اي براي اين وضعيت اعلام كرده اند و متاسفانه بدهي فراواني به ادارات دولتي و بانك ها دارند و حتي تلفن هاي كارخانه به دليل بدهي به مخابرات مسدود شده است.

وي گفت: كارگران كارخانه علاوه بر آن كه هيچ امنيت شغلي ندارند و حتي 3 ماه است حقوق دريافت نكرده اند، با معضل ديگري هم رو به رو هستند، اين معضل به دليل ضامن شدن كارگران براي وام بانكي كه اين كارخانه دريافت كرده به وجود آمده است.

وی در توضيح بيشتر گفت: مديران كارخانه چندسال قبل به ازاي هر يك از كارگران 35 ميليون تومان وام گرفتند اين وام به نام هر يك از كارگران بود و ساير كارگران به صورت زنجيره اي ضامن هم ديگر شدند و مقرر گرديد اقساط آن توسط مديران كارخانه پرداخت شود تا اين كارخانه بتواند از اين طريق مشكل كمبود نقدينگي خود را برطرف كند اما متاسفانه كارخانه به تعهدات خود عمل نكرد و حالا هر روز به كارگران از بانك پرداخت كننده وام تماس گرفته و مورد تهديد بانك ها قرار مي گيرند.

تجمع رانندگان آژانس تهران در اعتراض به نرخ جدید آرم طرح ترافیک مقابل  شورای شهر

روزسه شنبه بیست وهشتم فروردین ماه،جمعی از رانندگان آژانس تهران در اعتراض به جندبرابر شدن قیمت آرم طرح ترافیک جدید مقابل شورای شهر تجمع کردند.

براساس گزارشات منتشره،یکی از رانندگان آژانس درباره علت تجمع گفت: در گذشته طرح ترافیک برای رانندگان آژانس 650 هزار تومان بود؛ اما حالا به یک باره به بیش از چهار میلیون تومان رسیده است، این در حالیست که تردد تاکسی‌های اینترنتی بازار آژانس‌ها را کساد کرده است و اصلا به صرفه نیست که بتوان از این طرح استفاده کنیم و حالا تکلیف ما چه می‌شود.

وی اضافه کرد که بر اساس مصوبه شورای شهر قرار است که تخفیف 50 درصدی برای رانندگان آژانس در نظر گرفته شود که 4.5 میلیون تومان می‌شود اما بازهم برای ما زیاد است و ما خواهان تخفیف بیشتر هستیم.

بدنبال این تجمع اعتراضی جلسه‌ای با رانندگان آژانس برای بیان مشکلاتشان وپیگیری آن برگزارشد .

بازاریان سقز و مریوان هم به اعتصاب پیوستند

روز سه شنبه بیست وهشتم فروردین ماه، بازاریان سقز و مریوان به اعتصاب بازاریان مریوان وجوانرود* د ر اعتراض به بستن مرزها و افزایش تعرفه‌های گمرکی پیوستند.

به گزارش منابع خبری محلی،اعتصاب بازاریان بانه وجوانرود برای سومین روز متوالی ادامه پیداکرد.

امروز بازاریان سقز و مریوان با بستن مغازه‌ها و پهن کردن سفره خالی اعتراضشان را بنمایش گذاشتند.

*دومین روز اعتصاب بازاریان بانه وجوانرود در اعتراض به بستن مرزها

بازاریان جوانرود هم سفره خالی پهن کردند

روزدوشنبه بیست وهفتم فروردین ماه برای دومین روزمتوالی*، بازاریان بانه وجوانرود به اعتصابشان در اعتراض به بستن مرزها ادامه دادند.

بازاریان جوانرود در دومین روز اعتصابشان دست به  پهن کردن سفره خالی زدند.

اعتصاب دوباره بازاریان بانه و جوانرود در اعتراض به بسته شدن مرز

روزیکشنبه26فروردین، بازاریان بانه و جوانرود دوباره در اعتراض به بسته شدن مرز دست به اعتصاب زدند.

بنابه گزارش منتشره، بسته شدن مرز کولبری در بانه، بازار مغازه‌دارن بازار محلی بانه را کساد کرده‌است. این روزها پس از بستن مرزها و بازگشایی بازار پیله‌وری، کاسبیِ این مغازه‌داران که از اجناس خود را از کولبران می‌خریدند، با مشکل مواجه شده‌است.

مغازه‌داران بانه امروز در بلوار شهرداری سفره خالی پهن کردند وبدین طریق اعتراضشان را بنمایش گذاشتند.

تجمعات اعتراضی دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس چهارمین روزراپشت سرگذاشت

روزسه شنبه بیست وهشتم فروردین ماه برای چهارمین روز متوالی، دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس دراعتراض به عدم شفافیت دربودجه وهزینه های دانشگاه، تخلیه غیرقانونی خوابگاه ها و…مقابل ساختمان مرکزی این دانشگاه تجمع کردند وبا سردادن شعارهایی ازجمله: «دانشگاه، بنگاه نیست» و «نگاه بازاری به دانشگاه ممنوع»و….اعتراضشان رابنمایش گذاشتند.

براساس گزارش منتشره،یکی از فعالان دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس درباره این تجمعات گفت: دانشجویان معتقدند مسائل متعدد صنفی-رفاهی مرتبط با زیست دانشجویی به سبب ناکارآمدی مدیریت دانشگاه با بحران و مخاطره جدی مواجه شده است و دانشجویان در قبال این بی‌کفایتی مسئولان، خواستار استعفای ایشان هستند.

وی افزود: نوک پیکان انتقادات دانشجویان متوجه ریاست و معاون دانشجویی دانشگاه است.

وی سیاستگذاری‌های اشتباه اقتصادی، برون‌سپاری خدمات دانشجویی همچون خوابگاه‌ها، تغذیه و… را از علل اصلی مشکلات دانشگاه عنوان کرد.

این فعال دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس درباره نحوه شکل گیری این اعتراضات گفت: این اعتراضات ابتدا از تخلیه اجباری و غیرقانونی خوابگاه فردوسی کلید خورد ؛ اما در ادامه مسایل مختلف انباشه‌شده در دو سال اخیر، دانشجویان ورودی سال‌های مختلف دانشگاه را به شرکت در تجمعات اعتراضی به مدیریت ناکارآمد دانشگاه برانگیخت.

این فعال دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس در پایان یادآور شد: دانشجویان امروز نیز با در دست داشتن نوشته‌هایی همچون «دانشگاه، بنگاه نیست» و «نگاه بازاری به دانشگاه ممنوع» و با سر دادن شعارهایی، در محوطه دانشگاه‌ حرکت کردند.

سوختگی کارگرجوان یک کارخانه شهرک صنعتی لیا قزوین براثر ریزش اسید

کارگر جوان کارخانه ای واقع در شهرک صنعتی لیا قزوین به علت ریختن اسید دچار سوختگی شد.

محسن ادهمی مدیر بیمارستان رجایی قزوین گفت:سر ریز شدن اسید در یک کارخانه در شهرک صنعتی لیا موجب سوختگی کارگری 35ساله شد.

دکتر فرزین پاک فطرت فوق تخصص جراحی ترمیمی اضافه کرد: مصدوم از ناحیه هر دو دست و هر دو پا و پشت بدن دچار سوختگی شده است.

وی میزان سوختگی این کارگررا 18 درصد بیان کرد و گفت: مصدوم برای اقدامات درمانی در بیمارستان رجایی قزوین بستری است.

مصدومیت 2کارگر براثرریزش آوار دریک کارخانه قوچان

رئیس جمعیت هلال‌ احمر قوچان گفت:عصر روز28فروردین دو کارگر بر اثر ریزش آوار در یک کارخانه قوچان مجروح شدند.

سعید فکوری عصر سه ‌شنبه افزود: در پی این حادثه در کارخانه ای واقع در کیلومتر 30 جاده قوچان به چناران محدوده پاسگاه مومن‌ آباد، امدادگران به محل اعزام شدند.

وی گفت: امدادگران پس از انجام اقدامات اولیه درمانی کارگران مجروح این کارخانه را به بیمارستان موسی بن جعفرقوچان انتقال دادند.

بیست وهشتم فروردین ماه1397

akhbarkargari2468@gmail.com