اخباروگزارشات کارگری28دی1396

admin   ژانویه 19, 2018   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری28دی1396 بسته هستند

بایگانی

– اخراج کارگران معترض پروژه قطارشهری اهواز (شرکت کیسون) بجای پرداخت ماه ها حقوق معوقه شان

– بدنبال جلسه روزپنج شنبه بیست وهشتم جلسه نمایندگان کارگران سدشفارود و مسئولان کارگاهی سد شفارود یکی از کارگران گفت:

– درباره اعتراضات دامنه دار کارگران مجتمع نیشکرهفت تپه وحمله به یکی از نمایندگان کارگران

– کانون صنفی معلمان استان تهران خواهان آزادی بازداشت شدگان اعتراضات اخیرشد

– بیانیه نویسندگان وهنرمندان دراعتراض به بازداشت محمدبم درجریان اعتراضات اخیرشهرآبادان

– بهنام ابراهیم زاده:اینبار شکست نخواهیم خورد. اینبار ما پیروز خواهیم شد– گروه اتحاد بازنشستگان:کدام “خبر خوش برای بازنشستگان” ؟؟!!

– تجمع اعتراضی رانندگان  تاکسي صباشهر مقابل شهرداری

– جان باختن یک کارگر جوان در روستای فال شهرستان مهربراثربرق گرفتگی وسقوط ازارتفاع

– مرگ کارگر جوان شهرداری تبریز حین کار براثر تصادف

اخراج کارگران معترض پروژه قطارشهری اهواز (شرکت کیسون) بجای پرداخت ماه ها حقوق معوقه شان

کارگران پروژه قطارشهری اهواز (شرکت کیسون) در واکنش به اخراج همکارانشان تحت لوای تعدیل نیرو گفتند: دلیل اخراج همکاران ما تعدیل نیرو نبود بعد از این که نزد استاندارد رفتند و از حق و حقوق خود حرف زدند به راحتی تمام اخراج شدند، در حالیکه استاندار وعده داده بود مشکل آنها را با همکاری اداره کار حل کنند اما پاسخ آنها فقط اخراج بود اگر حرفی بزنیم میگویند بفرما! و یک نفر دیگر را به جای ما می‌آورند، شرایط هم به شکلی است که به خاطر بیکاری افراد به راحتی و با هر شرایطی جای ما را می گیرند.

آنها افزودند: حتی تاریخ دقیقی برای اینکه بدانیم کی حقوق دریافت می‌کنیم اعلام نشده است، هر زمانی که دوست داشته باشند به ما حقوق می دهند، ۴۲ روز پیش بود به ماه حقوق برج ۱۱ سال ۹۵ را دادند با این همه سابقه کاری حتی تا به حال نفهمیدیم حقوق ما تا امروز چقدر بوده است.

براساس گزارشی که28دی ماه رسانه ای شد،یکی از کارگران شرکت کیسون گفت: ‌حقوق های معوقه ما چیزی حدود ۱۲ ماه است که از برج دوازده سال گذشته پرداخت نشده است، در شهریور امسال اعتصابی در استانداری داشتیم که مسئول بازرسی استانداری در جریان همه ماجرا هستند، اما متاسفانه کسی رسیدگی نمی کند، اگر در مورد حقوق های معوقه خود صحبت کنیم اتفاقی که برای عده ای از همکاران ما افتاد و اخراج شدند تکرار می شود.

اوبا اشاره به اینکه در این مورد با سه نماینده مجلس از جمله الباجی و دکتر ساری صحبت کرده‌ایم اما جوابی نگرفته‌ایم و ترتیب اثری ندادند، ادامه می دهد: مدیر شرکت کیسون، پروژه قطار شهری مهندس باقری نیا است و هیچ پاسخی برای دریافت حقوق به ما نداده است.

کارگر دیگر پروژه قطارشهری اهواز عنوان می کند: ۴۰ روز پیش حقوق برج ۱۱ پارسال را دریافت کردیم، اما امسال هیچگونه حقوقی دریافت نکرده ایم تا الان که یازده ماه است،  حتی مزایا نیز نگرفته‌ایم، در جریان هستیم که  پول دارند اما نمی‌خواهند حقوق ما را بدهند.

او اضافه می کند: ۴-۵ ماه شرکت نیمه تعطیل بود ما نیز به تبع ساکت بودیم اما در حال حاضر کارگر و پیمانکار آورده‌اند تا کار را شروع کنند، بنابراین اعتبار آنها تامین شده اما متاسفانه قصد ندارند بدهی های ما را پرداخت کنند ما را پرداخت کنند طلب ما را پرداخت کنند.

وی ادامه می دهد: این که ندادن حق ما،سهل انگاری است یا در جای دیگری سرمایه گذاری می کنند معلوم نیست، چون مدیران شرکتی حقایق را نمی گویند، آنها فقط در پی این هستند که مردم بدانند در حال انجام پروژه های بزرگ هستند، این کارگران هستند که در گروه زندگی می کنند و می دانند چه خبر است.

اومی افزاید: فقط در حراست نزدیک ۱۵۰ نفر هستیم، پرسنل شرکت از جمله خدماتی، اداری حدود ۲۵۰ نفر می شویم که همه مثل ما حقوق دریافت نکردند، وقتی در تابستان امسال درب استانداری خوزستان اعتصاب کرده بودیم عده ای از همکارانمان اخراج شدند و کسی هم به داد آنها نرسید.

درهمین رابطه کارگردیگر شرکت کیسون گفت: قرارداد ما ماهانه نیست به شکلی است که ماه به ماه قرارداد می بندیم، بنابراین به راحتی حقوق مان پایمال می شود، وقتی در استانداری تجمع کرده بودیم، استاندارد گفت برگردید سرکار ماه پول های تان را می دهیم، اما جواب آنها به جای پول اخراج بود.

او اضافه می کند: حتی در جایی گفتند این پول را قسطی به ما پرداخت می‌کنند، اما سال ۹۶ در حال تمام شدن است و مقدار بدهی های سال ۹۵ خود را نیز نگرفته ایم، استاندار، بخشدار و فرماندار همه از این موضوع باخبرند و پروژه نیز اعتبار خوبی گرفته است اما شایعه شده است که شورا گفته اند پول را برای ادامه کار بردارید و فعلاً حقوق کارکنان را پرداخت نکنید.

ادامه اعتصاب وتجمعات کارگران سدشفارود بدنبال خلف وعده مبنی بر پرداخت مطالباتشان

بدنبال جلسه روزپنج شنبه بیست وهشتم جلسه نمایندگان کارگران سدشفارود و مسئولان کارگاهی سد شفارود یکی از کارگران گفت:

مدیر عامل آب منطقه‌‌ای به ما قول داده بود حقوق یک ماه و نیم کارگران پرداخت شود و سپس هر دو هفته یک بار بخشی از معوقات واریز شود اما آنها ابتدا خلف وعده کرده و تنها ۱۵ روز از حقوق کارگران را واریز کردند که با اصرار کارگران مجبور شدند یک ماه دیگر از حقوق‌های معوق را پرداخت کنند اما اکنون با صحبت‌های مدیر کارگاه سد متوجه شدیم احتمالا در صورت سکوت کارگران دو هفته دیگر از پرداخت باقیمانده حقوق ما خبری نخواهد شد.

کارگران با توجه به سخنان امروز آقای مددی تصمیم دارند ضمن نرفتن به سر کار، از روز شنبه بار دیگر تجمع خود را مقابل درب ورودی کارگاه آغاز کنند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،جلسه صبح امروز مدیران کارگاهی سد شفارود با کارگران این سد بی‌نتیجه ماند.

یکی از کارگران سدشفارودبا بیان اینکه صبح امروز جلسه‌ای بین نمایندگان کارگران و مسئولان کارگاهی سد شفارود درباره معوقات کارگران برگزار شد اظهار داشت: در این جلسه که به درخواست آقای لطفی مدیر عامل آب منطقه‌ای گیلان برگزار شد آقای مددی مدیر کارگاه سد شفارود با کارگران معترض به گفتگو نشست.

وی افزود: متأسفانه مدیر کارگاه سد درباره معوقات کارگران هیچ قولی به ما نداد و درباره حقوق کارگران سد گفت شما حقوق خود را از مدیر عامل آب منطقه‌ای مطالبه کنید.

این منبع ادامه داد: مدیر عامل آب منطقه‌‌ای به ما قول داده بود حقوق یک ماه و نیم کارگران پرداخت شود و سپس هر دو هفته یک بار بخشی از معوقات واریز شود اما آنها ابتدا خلف وعده کرده و تنها ۱۵ روز از حقوق کارگران را واریز کردند که با اصرار کارگران مجبور شدند یک ماه دیگر از حقوق‌های معوق را پرداخت کنند اما اکنون با صحبت‌های مدیر کارگاه سد متوجه شدیم احتمالا در صورت سکوت کارگران دو هفته دیگر از حقوق معوق ما خبری نخواهد شد.

وی گفت: کارگران با توجه به سخنان امروز آقای مددی تصمیم دارند ضمن نرفتن به سر کار، از روز شنبه بار دیگر تحصن خود را مقابل درب ورودی کارگاه آغاز کنند.

درباره اعتراضات دامنه دار کارگران مجتمع نیشکرهفت تپه وحمله به یکی از نمایندگان کارگران

اعتراض روزهاي اخير کارگران هفت‌تپه اما با انتشار وسيع فيلم سخنراني يکي از کارگران اين شرکت همراه شد؛ کارگري که بعد از اين سخنراني با قمه مورد سوءقصد افراد ناشناس قرار گرفت.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ28دی،يکي از کارگران هفت‌تپه درباره دلايل اعتراضات اخيرشان مي‌گويد: «حقوق مهر را تازه همين چند روز قبل دادند. پرداخت همان را هم ١٥ روز طول دادند و هر روز به چند صد نفر حقوق دادند تا همين يکي، دو روز پيش پرداخت حقوق مهر تمام شد. قراردادهاي ما هيچ سروساماني ندارد. بعضي‌ها سه ماهه قرارداد دارند، بعضي‌ها بيشتر و بعضي‌ها کمتر. هيچ سمت و عنواني برايمان مشخص نشده است. کسي که سال‌هاست اينجا کار مي‌کند و استادکار شده همچنان به اسم کارگر ساده حقوق حداقلي مي‌گيرد».

مشکلات کارگران هفت‌تپه محدود به سه ماه حقوق‌نگرفتن يا مشخص‌نبودن عنوان شغلي و حداقل‌بگيري نيست. هفت‌تپه چندين پيمانکار تأمين نيروي انساني دارد که وضعيت کارگران طرف قرارداد برخي از آنها بدتر از بقيه است. يکي از کارگران در‌اين‌باره مي‌گويد: «ما هزار نفر هستيم که با آقاي الف قرارداد داريم. حق شيفت را کم کرده است، اضافه‌کاري‌هايمان را نمي‌دهد، مرخصي نداريم، هر وقت هم دلش خواست مي‌گويد نياييد سرکار، کار تمام شده است. اگر کار تمام شده، چرا با من قرارداد بستي؟ حالا که کار تمام شده نيايم سرکار؟ پس بقيه مدت قراردادم چه مي‌شود؟ نيايم سرکار که حقوقم را ندهي؟»

بخشي از معترضان هم به قطع «پاداش کشت» اشاره مي‌کنند؛ به گفته آنها براساس عرفي که ٥٠ سال در اين شرکت وجود داشته است، هر سال بعد از کشت به اندازه حقوق ثابت دريافت مي‌کرده‌‌اند اما بعد از آغاز به کار مديريت جديد، اين پاداش ديگر پرداخت نمي‌شود. مشکلات مربوط به بيمه نيز از ديگر مواردي است که کارگران هفت‌تپه به آن معترضند.

يکي از دلايلي که اعتراضات و اجتماعات کارگران هفت‌تپه را پيچيده مي‌کند، بی‌اعتمادی آنها به وعده‌هاي مسئولان است. به گفته برخي از اين کارگران، در ابتدا هر تجمعي با وعده حل مشکلات به‌سرعت پايان مي‌يافت اما آنقدر به وعده‌ها عمل نشد که امروز ديگر کارگران به هيچ وعده تازه‌اي اعتماد ندارند. يکي از آنها درباره اين وعده‌ها مي‌گويد: «هربار گفتند حل مي‌شود،‌ به ما زمان بدهيد، به آنها زمان داديم اما به دروغ گفتند که حقوق‌هاي ما را داده‌‌اند و ديگر اعتراضي نداريم. مسئولان مي‌گويند پيگيري کرده‌ايم. کدام پيگيري؟ چرا گزارش نمي‌دهيد که چه پيگيري‌ای کرده‌ايد و نتيجه‌اش چه بوده؟ چرا به دروغ مي‌گويند حقوق‌هاي عقب‌افتاده را داده‌اند؟ حقوق آبان ما را داده‌اند؟ حقوق آذر ما را داده‌‌اند؟ به چه کسي داده‌اند؟ ما که نديديم. الان قائم‌مقام شرکت به ما گفته به او زمان بدهيم تا مشکل حل شود. ما به او زمان مي‌دهيم. اميدواريم مثل بقيه به ما دروغ نگفته باشد».

اسماعيل بخشي يکي از کارگران شرکت نيشکر هفت‌تپه است که ويدئوي سخنان او در تجمع کارگران معترض هفت‌تپه در روزهاي گذشته در فضاي مجازي دست‌به‌دست شد. «بخشي» در يکي از اين ويدئوها مي‌گفت مديران شرکت تنها به‌دنبال دريافت سند ملکي براي زمين‌هاي هفت‌تپه هستند و در بخش ديگري از سخنانش تأکيد مي‌کرد اداره اين شرکت بايد به خود کارگران هفت‌تپه سپرده شود. او که پس از اين تجمع و در مسير بازگشت به خانه مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت، مي‌گويد: «من يکي از کارگران شرکت هفت‌تپه هستم که در جمع کارگراني که به وضعشان اعتراض دارند، صحبت‌هايي کردم که حرف دل کارگران بود. حدود ساعت پنج بعدازظهر با اتوبوس سرويس به سمت خانه‌هايمان حرکت کرديم. من در ميان راه بايد پياده مي‌شدم. وقتي از ماشين پياده شدم، ناگهان دو خودرو در نزديکي‌ام توقف کردند و يکي از سرنشينان که صورتش را پوشانده بود، با قمه به من حمله کرد. ضربه قمه بازوي دستم را شکافت. من گيج شده بودم و فقط صداي جيغ‌زدن زنان عابر را مي‌شنيدم که ديدم سرنشينان ديگر هم پياده شده‌‌اند و با تفنگ و قمه به سمتم مي‌آيند. به سمت خيابان دويدم تا به مغازه‌داران و همسايه‌ها پناه ببرم. مهاجمان از پشت به سمتم سنگ پرت مي‌کردند اما وقتي همسايه‌ها صداي فريادم را شنيدند و از مغازه‌ها و خانه‌ها بيرون آمدند، مهاجمان بعد از شليک تير هوايي از محل فرار کردند. پلاک ماشين‌هايشان را با گِل پوشانده بودند و نفهميديم چه کسانی هستند. مردم من را به بيمارستان رساندند. شانس آوردم که کاپشن پوشيده بودم و ضربه قمه به استخوانم نرسيده بود».

روز سه‌شنبه کارگران معترض در هفت‌تپه اين بار در اعتراض به حمله صورت‌گرفته به همکارشان تجمع کردند تا مشخص شود اين افراد با دستور چه کسي به اين کارگر هجوم آورده‌اند؟

کانون صنفی معلمان استان تهران خواهان آزادی بازداشت شدگان اعتراضات اخیرشد

کانون صنفی معلمان استان تهران آزادی همه بازداشت شدگان اعتراضات ۹۶ بویژه دانش آموزان ، معلمان ،دانشجویان و فعالان مدنی و کارگری را خواهان است.

متن کامل اطلاعیه  کانون صنفی معلمان استان تهران در اعتراض به تداوم بازداشت معترضان دی ماه ۹۶بقرارزیراست:

در حالیکه بیش از بیست روز از حوادث اعتراضی ماه جاری می گذرد، همچنان تعداد زیادی از دانشجویان و فعالان مدنی و کارگری و تعداد محدودی از دانش اموزان و معلمان و بازنشستگان  به صورت بازداشت موقت در حبس می باشند.

همچنان که تجربیات گذشته نیز نشان می دهد ،زندان و حبس و سرکوب منتقدان و معترضان ،نه تنها کمکی به رفع بحرانهای موجود در جامعه نمی کند ،بلکه بر عکس به تشدید عوامل تنش زا منجر می شود.واین هشداری است که بارها از طرف کانون های صنفی معلمان به مسئولان و تصمیم گیران کشوری داده شده است .

کانون صنفی معلمان استان تهران ضمن تاکید بر حق مشروع ملت ایران در جهت برپایی تجمعات اعتراضی به شکلی مدنی ،آزادی همه بازداشت شدگان اعتراضات ۹۶ بویژه دانش اموزان ، معلمان ،دانشجویان و فعالان مدنی و کارگری را خواهان است.

کانون صنفی معلمان استان تهران ۹۶/۱۰/۲۸

بیانیه نویسندگان وهنرمندان دراعتراض به بازداشت محمدبم درجریان اعتراضات اخیرشهرآبادان

بیانیهٔ ۴۷۶ نفر از نویسندگان و هنرمندان در اعتراض به بازداشت «محمد بم»

۴۷۶ تن از نویسندگان و هنرمندان با انتشار بیانیه خواستار آزا دی محمد بم شاعر جنوبی شدند. امضاکنندگان از این‌که « در سال‌های اخیر، شاعران و نویسندگان با محدودیت‌ها و برخوردهای مضاعفی روبرو بوده‌اند که حتی به احکامی نظیر زندان و شلاق انجامیده است» ، اظهار تاسف کرده‌اند. در بخشی از بیانیه آمده است: « امیدواریم آزادی «محمد بم» و تغییر نگاه به شاعران و نویسندگان هرچه زود‌تر حاصل شده و شاهد روزهایی باشیم که جواب کلمه، کلمه باشد نه حذف و زنجیر و زندان…». در بیانیه تاکید شده است: «ما امضاکنندگان این نامه که همگی از اهالی فرهنگ و هنر هستیم با خواست اکید مبنی بر آزادی «محمد بم»، تاکید می‌کنیم که باید روند برخورد با هنرمندان و هنر به طور کامل متوقف شود و به جای سیستم تهدید و برخورد، به تشویق و حمایت هنرمندان بپردازند.»

محمد بم شاعر ساکن شهر آبادان روز ۱۲ دی در پی شرکت در تظاهرات اعتراضی بازداشت شد.

کانون نویسندگان ایران

بهنام ابراهیم زاده:اینبار شکست نخواهیم خورد. اینبار ما پیروز خواهیم شد

اعتراضاتی که اینبار در نزدیک به صد شهر اتفاق افتاد بر خلاف جنبش ۸۸ که به بهانه تقلب در انتخابات شروع شده بود، مستقیما ریشه های مشکلات را نشانه گرفت. از بیکاری و فقر و گرانی تا اختلاس های هرروزه مقامات و بیحقوقی و بیحرمتی.

افزایش هزینه های زندگی از یکطرف و کاهش قدرت خرید اکثریت مردم در کنار بیکاری ده میلیونی چنان مردم را تحت فشار بیسابقه ای قرار داد که علیرغم اینکه مردم میدانستند که اعتراضشان با توحش حکومت روبرو میشود ولی راهی جز اعتراض عمومی برای مردم باقی نگذاشت. حکومت تلاش عبثی کرد تا دستگیری هزاران نفره و به قتل رساندن دهها نفر از جوانان و مردم معترض صدای مردم را خاموش کند اما خودشان هم میدانند که این صدا دیگر خاموش نمیشود. خودشان دارند از فاز دوم اعتراضی که در راه است صحبت میکنند و ترس وجود همه آنها را فراگرفته است. میدانند اینبار ابعاد اعتراض حتی وسیعتر خواهد بود. این وضع به طور واقعی دیگر نه برای ما مردم قابل تحمل است ونه برای حاکمیت قابل تحمیل.

در شرایطی که حتی زنده ماندن نیز برای اکثریت جمعیت دشوار شده است، اتحاد و همبستگی مردم تنها راه چاره و نجات است. حکومت با صدا و سیمای منفورش قصد دارد حرکت اعتراَضی به حق مردم را به دولتهای غربی نسبت بدهد، اما افکار عمومی به خوبی میداند مردم از وضع موجود، از دولتمردان و دروغ پردازی های هرروزه شان، از وعده وعیدهای تکراری و توخالی شان، و از اینکه چرا باید ثروت این مملکت صرف گروههای اسلامی در لبنان و یمن و سوریه و عراق و جنگ افروزی های منطقه ای حاکمان بشود، در حالیکه مردم از ساده ترین نیازهای زندگی باز مانده اند، در حالیکه صدها هزار کودک زندگی شان تباه شده، در حالیکه کارگر این مملکت مجبور است کلیه اش را برای ادامه زندگی اش به حراج بگذارد، در حالیکه میلیون ها دانشجوی این مملکت در دانشگاه باید بیگاری بکشند و بعد از دانشگاه بیکاری و در حالیکه میلیون ها کارگر شاغل و بازنشسته حتی حقوقشان ماهها پرداخت نمیشود، به ستوه آمده اند .

اما کارگر کجای این ماجرا قرار دارد ؟

این روزها طبقه کارگر باید مهر خودش را به این جنبش بزند و پرچم خودش را به پرچم عمومی تبدیل کند چرا که خواست های کارگران امروز خواست های همه مردم است. باید همه مردم مثل تنی واحد متحد و یکپارچه شوند تا آنچه میخواهند را به کرسی بنشانند و پلکان قدرت طبقات دیگر نشوند و بلایی که در سال 57 به سرشان آمد دوباره تکرار نشود. باید ریشه نابرابری ها و تبعضات و ظلم و ستم را از بین برد و این کار طبقه ما، طبقه کارگر است. ما دهها میلیون نفریم. ما چرخ های تولید را در دست داریم، مدارس را در دست داریم، میلیون ها دانشجو از ما هستند، صدها هزار پرستار و صدها هزار کارمند زحمتکش از ما هستند، میلیون ها جوان بیکار از ما هستند، خدمات را ما برای جامعه تامین میکنیم و این قدرت را داریم که آنچه میخواهیم را بدست آوریم. زندگی انسانی حق ما و فرزندان ما، حق سالمندان و بازنشتسگان و حق همه مردم است. طب و تحصیل رایگان حق همه ما است. مسکن مناسب حق ما است. آزادی حق ما است. حرمت و منزلت حق ما است، رفاه حق ما است، برابری حق ما است. ما دیگر قبول نمیکنیم که اقلیتی از قبل کار ما صاحب همه چیز باشند و ما در فقر و محرومیت غوطه ور باشیم. دیگر تحمل نمیکنیم که کار کنیم اما حاصل کار ما به ثروت یک اقلیت تبدیل شود.

دیگر بس است. جامعه بیدار شده و به حرکت درآمده است. مردم درد مشترکی دارند و هیچ نیرویی جلو این موج انسانها را نمیتواند سد کند. ما پیروز خواهیم شد و این زندگی را عوض خواهیم کرد. این تصمیم و اراده ما میلیون ها زن و مرد است. چه کسی میخواهد جلو این موج انسانها را بگیرد؟ چه کسی میتواند اراده دهها میلیونی ما را در هم بشکند؟ اینبار نوبت ما است. ما کوتاه نمیاییم. بارها سر بلند کردیم و عقب مان راندند اما درد ما و خواست ها سر جایش باقی است. ما حق زندگی انسانی داریم. یکبار به دنیا میاییم و میخواهیم مثل انسان زندگی کنیم. یکبار به دنیا میاییم و آزادی میخواهیم. یکبار بدنیا میاییم و میخواهیم خوشبخت زندگی کنیم. مبارزه ما زنان و مردان در خیابان و کارخانه، در دانشگاه و در بیمارستان، علیه هرنوع تبعیض و تحمیل، چنان حق طلبانه است که حتی بخشی از طبقه ما را که برای سرکوب ما اجیر کرده اند، مردد و ناتوان کرده است. آنها هم از سرکوب و تبعیض و محرومیت و از دیدن اینهمه نابرابری و تحقیر و کنترل و فساد جانشان به لبشان رسیده است. آنها هم دیگر حاضر نیستند سینه خواهران و برادران کارگر خود را نشانه روند. ما آنها را هم میتوانیم به خودمان بازگردانیم و خود را قوی تر سازیم. اینبار قوی تر از همیشه سر بلند میکنیم.

بهنام ابراهیم زاده وبلاگ نویس وفعال کارگری وکودک

گروه اتحاد بازنشستگان:کدام “خبر خوش برای بازنشستگان” ؟؟!!

ما بازنشستگان بیش از ۱۰ سال است که در پی اجرای یک قانون تصویب شده( “ق م خ ک”) هستیم.

بارها تجمعات چند هزار نفری را در سرما وگرما در عرصه خیابان برگزارکرده ایم و تا این لحظه هیچ جواب مساعدی به جز آه و ناله مسئولان و تکرار کلمه “نداریم” !!! نشنیده ایم. حال اعلام می داریم:

– ما هیچگونه تغییری را علیه منافع بازنشستگان در این قانون برنمی تابیم. رویکرد قوانین کشوری باید به سود محرومان و برون رفت آنان از چندین برابر زیر خط فقر فرورفتن باشد، و نه دور زدن و ابتر کردن همان قوانین حداقلی.

اصلاحیه!! قانون م خ ک و به ویژه تغییر ماده ۱۰۹ و حذف ماده ۱۲۵ نشان از آن دارد که مسئولان، بازنشستگان را به دیده حقارت نگریسته و هیچگونه توجهی به مطالبات آنان نداشته و ندارند.

– ما یک بار دیگر اعلام می کنیم: تا زمانی که قانون به طور کامل در مجلس و شورای نگهبان تایید و تامین بودجه نگردد و از طریق رسانه های رسمی و ادرات ذیربط اعلام رسمی نشود، همچنان در پی مطالبات خود خواهیم بود.

“گروه اتحاد بازنشستگان”

۹۶/۱۰/۲۸

درهمین رابطه:

پیشکسوتان پیشرو کشوری:

جدیدا در گروهها پستی با عنوان خبر خوش پخش شده و حاکی از این است که قانون مدیریت خدمات کشوری اصلاح و اینکه به زودی تقدیم مجلس خواهد شد.

حال سوال اینجاست ، اصلاحیه قانون تا چه حد به نفع پیشکسوتان بازنشسته خواهد بود ؟ و آیا به عنوان یک خبر خوش جای خوشحالی دارد؟

بد نیست مقایسه ای مختصر داشته باشیم میان ماده ۱۰۹ در قانون قدیم و جدید تا ببینیم اصلاح قانون تا چه حد به نفع ما می باشد :

قانون مدیریت خدمات کشوری قدیم :

ماده 109- از تاریخ تصویب این قانون حقوق کلیه بازنشستگان، وظیفه بگیران یا مستمری بگیران صندوقهای بازنشستگی کشوری و لشکری که تا پایان سال 1385 بازنشسته یا از کارافتاده و یا فوت نموده‌اند در صورتی‌که کمتر از حاصل‌ضرب ضریب ریالی که باتوجه به شاخص هزینه زندگی در لایحه بودجه سالیانه پیش‌بینی می‌گردد با رعایت ماده‌(125) و ارقام مذکور در جداول بندهای «الف» و «ب» این ماده و تبصره‌های مربوط باشد تا این میزان افزایش می‌یابد

ماده 125 – ضرایب حقوق مذکور در فصول دهم و سیزدهم به تفکیک هر فصل، متناسب با احکام این قانون در اولین سال اجراء پانصد ریال تعیین می‌گردد و در سالهای بعد حداقل به اندازه نرخ تورم که هرساله از سوی بانک مرکزی اعلام می‌گردد، افزایش می‌یابد.

اصلاحیه قانون مدیریت خدمات کشوری:(جدید)

ماده ۱۰۹_ دولت مکلف است ظرف بازه زمانی ۵ ساله ، نابرابری موجود بین حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری سنوات مختلف با شاغلین مشابه در هر دستگاه را متناسب سازی کند به نحوی که حقوق بازنشستگی و وظیفه هیچ یک از بازنشستگان و وظیفه بگیران مشترک صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیرو های مسلح که تا پایان سال قبل بازنشسته یا موظف شده یا شوند ، پس از اعمال ضریب سالیانه و از سال پنجم به بعد از هشتاد و پنج درصد  ۰/۸۵ آخرین حقوق و فوق العاده های مشمول کشور بازنشستگی شاغلین مشابه در سال قبل در همان دستگاه کمتر نباشد

همانطور که ملاحظه می فرمایید ماده ۱۰۹ در اصلاحیه دارای اشکالات فراوان است به عنوان نمونه ماده ۱۲۵ کلا کنار گذاشته شده و…

حال باید دید این قانون جدید چه تاجی بر سر ما خواهد زدو تا چه حد ما را به حقوق قانونی خود خواهد رساند  !!!!

تجمع اعتراضی رانندگان  تاکسي صباشهر مقابل شهرداری

صبح روزپنج شنبه 28دی،جمعی از رانندگان تاکسی صباشهردست به تجمع اعتراضی مقایل شهرداری این شهرزدند.

برپایه گزارش منتشره،تجمع کنندگان خواستار رفع مشکلاتشان همچون ساخت ايستگاههاي تاکسي ، پايانه مسافر بري و ايجاد خطوط تاکسي راني مناسب براي راحتي و رفاه مسافران و تاکسيداران شدند .

جان باختن یک کارگر جوان در روستای فال شهرستان مهربراثربرق گرفتگی وسقوط ازارتفاع

روزدوشنبه بیست وپنجم دی ماه،یک کارگر جوان در روستای فال شهرستان مهر در استان فارس بر اثر برق گرفتگی جان خود را از دست داد.

بنابه گزارشات منتشره،مجتبی کماندار ۳۳ سال داشت و در زمان حادثه در حال جابه‌جایی میلگرد‌ها از طبق اول به طبقه دوم و رساندن آنها به دست یکی دیگر از کارگران بود که میلگرد با سیم برق تماس پیدا کرد. وی به علت شدت برق گرفتگی از ارتفاع به پایین پرت شده است.

مرگ کارگر جوان شهرداری تبریز حین کار براثر تصادف

بامداد روزپنج شنبه بیست وهشتم دی ماه،یک کارگر جوان شهرداری تبریز حین کار براثر تصادف جانش را ازدست داد.

براساس گزارشات منتشره، سهند خطیبی، کارگرخدماتی شهرداری منطقه ۶ تبریز، صبح امروز، درحین انجام وظیفه، بر اثر برخورد خودرو درگذشت.

بیست وهشتم دی ماه1396

akhbarkargari2468@gmail.com