اخباروگزارشات کارگری28اسفند1395

admin   مارس 18, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری28اسفند1395 بسته هستند

بایگانی

لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی نه!

تغییرقانون کار بنفع کارگران آری!

– تجمع کارگران خشمگین معادن زغال سنگ البرز مرکزی درجاده!

– اعتصاب کارگران پروژه کارخانه فولاد زرند ایرانیان دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق!

– تجمع اعتراضی کارگران یکی از شرکت های زیرمجموعه مپنا نسبت به عدم پرداخت یکسال حقوق مقابل ساختمان شرکت در تهران!

– تجمع کارگران شهرداری بجنورد دراعتراض به عدم پرداخت2ماه حقوق وعیدی مقابل فرمانداری!

– تجمع اعتراضی بازنشستگان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران نسبت به عدم پرداخت حقوق اسفند و عیدی!

– عدم پرداخت16ماه حقوق کارگران کارخانه سپید نام زاگرس!

پیشنهاد اداره کار:اخراج کارگران شاغل وبکارگیری کارگران جدید؟

– عدم پرداخت3ماه حقوق وعیدی80 کارگر منطقه 4 شهرداری اهواز!

شکایت 40کارگردرهمین رابطه در اداره کاراهواز!

– عدم پرداخت2ماه حقوق کارگران فنی، موتوریست و برق شرکت حمل و نقل ریلی رجاء!

تجمع کارگران خشمگین معادن زغال سنگ البرز مرکزی درجاده!

اخباروگزارشات کارگری:صبح امروزشنبه28اسفندماه، کارگران خشمگین معادن زغال سنگ البرز مرکزی دراعتراض به عدم پرداخت2ماه حقوق،4ماه حق بیمه و2سال عیدی درجاده زیراب به پل‌سفید محور سوادکوه تجمع ومسیر را بمدت 50دقیقه مسدودکردند.

به گزارش منابع خبری محلی صبح امروز28اسفند،حدود 100 کارگر معترض شرکت‌های خصوصی زیر‌مجموعه شرکت سامان البرز مرکزی با مسدود‌کردن مسیر زیراب به پل‌سفید محور سوادکوه به مدت حدود ۵۰ دقیقه خواستار پرداخت مطالبات خود شدند.

با مذاکره فرمانده انتظامی شهرستان سوادکوه و همکاری کارگران البرز مرکزی، یک‌طرف محور سوادکوه که مسدود شده بود، بازگشایی شد و تردد در آن جریان دارد.

کارگران برای ادامه پیگیری مطالبات خود به شهر پل‌سفید رفتند.

براساس این گزارشات،کارگران معترض از دریافت ۸۰۰ هزار تومان تا یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای بهمن‌ماه خبر دادند و از طلب ۴ تا ۶ میلیون ‌تومانی خود خبر دادند.

عصبانیت،ناراحتی و غم در چهره‌های کارگران مشهود بود و خواستار دست‌یابی به حقوق خود در آستانه سال نو شدند.

آنان به برگزاری جلسه هفته گذشته کارگران با مسؤولان شهرستان سوادکوه و قول دریافت حقوق و مطالبات خبر دادند و به عدم اجرایی‌شدن آن معترض بودند.

کارگران معترض با اشاره به عدم پرداخت مطالباتشان ازشرکت‌ پیمانکاری معدنی «بهره‌وران»، زیر‌مجموعه شرکت سامان گفتند که این پیمانکاران با حقوق آنان اقدام به خرید مایملک در شهرستان سوادکوه و سایر شهر‌ها و یا خودرو‌های گران‌قیمت برای اعضای خانواده خود کردند.

یکی از کارگران معترض با انتقاد از اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی در عدم توانایی برای اجرایی قوانین مربوط به کارگران از مسؤولان خواست تا پیمانکاران را برای پرداخت مطالبات و حقوق کارگران، تحت فشار بگذارند.

برخی دیگر از کارگران از عدم پرداخت حق بیمه خود توسط برخی از پیمانکاران ناراضی بودند و از عدم تمدید دفترچه بیمه خود به مدت ۴ تا ۵ ماه خبر دادند.

کارگران شرکت‌های معدنی البرز مرکزی با حضور در اعماق صد‌ها متری از زمین انتظار پرداخت به موقع مطالبات خود را دارند که به بیان کارگران برخی از شرکت‌های پیمانکاری اقدام به سرمایه‌گذاری شخصی می‌کنند و این کارگران هستند که باید در ایام عید با دریافت بخشی اندکی از مطالبات و حقوق سال خود، شرمندگی را به خانواده خود ببرند.

اعتصاب کارگران پروژه کارخانه فولاد زرند ایرانیان دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق!

اخباروگزارشات کارگری:کارگران پروژه کارخانه فولاد زرند ایرانیان دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق از چند روز پیش دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق دست به اعتصاب زدند.

به گزارش منابع خبری محلی،بیش از 100 کارگر شرکت صلب سازه پروژه کارخانه فولاد زرند ایرانیان چهار تا هفت ماه حقوق طلبکار هستند.

این کارگران از چند روز گذشته دست به اعتصاب زدند و تنها یک ماه حقوق به آنها پرداخت شد.

درهمین رابطه کارگران گفتند:یک ماه حقوق جوابگوی نیاز ما کارگران در شب عید نیست.

یکی از کارگران معترض اظهار داشت: حدود سه سال در این شرکت مشغول به کار هستم و عدم پرداخت به موقع حقوق مشکلاتی را برای ما و خانواده ما به وجود آورده است.

یکی دیگر از این کارگران گفت: شب عید است و همه برای خانواده و فرزندان خرید دارند، دیگر هیچ کس به ما قرض نمی‌دهد و خجالت خانواده را داریم.

یکی دیگر از کارگران این شرکت ابراز داشت: اگر کار پیمانکاری را به شرکت‌های توانمند واگذار می‌کردند، ما کارگران با این مشکلات مواجه نمی‌شدیم.

وی افزود: توان خرید را ندارم، خجالت‌زده مغازه‌دارانی هستم که از گذشته قرض گرفتم.

یادآوری:

پروژه کارخانه فولاد زرند ایرانیان در زمینی به مساحت 400 هکتار در هفت کیلومتری جاده زرند ـ کرمان قرار دارد .

عملیات اجرایی این کارخانه از سال 91 با سرمایه گذاری 4 هزار میلیارد تومان از سوی شرکت مادر تخصصی توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه میدکو آغاز شده است.

تجمع اعتراضی کارگران یکی از شرکت های زیرمجموعه مپنا نسبت به عدم پرداخت یکسال حقوق مقابل ساختمان شرکت در تهران!

اخباروگزارشات کارگری:از چند روزپیش،کارگران یکی از شرکت  های زیرمجموعه مپنا، ازپروژه های سیرجان بندرعباس اردکان که بیش ازیک سال حقوق خودرا دریافت نکرده اند،به تهران سفر کرده ودست به تجمع مقابل ساختمان شرکت واقع در خیابان آفریقاجنوبی،نبش کوچه ژوبین،روبروی سفارت بحرین زده اند.

تصویرامروز28اسفند این کارگران معترض مقابل ساختمان شرکت واقع در خیابان آفریقاجنوبی،نبش کوچه زوبین،روبروی سفارت بحرین:

 

یادآوری:

گروه مپنا به عنوان یک شرکت تولیدی، صنعتی و بازرگانی بین‌المللی به همراه ۴۱ شرکت زیرمجموعه خود، در زمینه طراحی و احداث نیروگاه‌های حرارتی (بخار، گازی و سیکل ترکیبی) و همچنین اجرای پروژه‌های نفت و گاز و حمل و نقل ریلی و نیز در حوزه سرمایه‌گذاری خصوصی در این صنایع به صورت پیمانکار اجرایی کلید در دست (EPC) و سرمایه‌گذاری خصوصی (IPP) در سطح بازار ایران و منطقه فعالیت می‌کند.

تجمع کارگران شهرداری بجنورد دراعتراض به عدم پرداخت2ماه حقوق وعیدی مقابل فرمانداری!

اخباروگزارشات کارگری:امروز28اسفند برای چندمین بار،کارگران فضای سبز شهرداری بجنورد دراعتراض به عدم پرداخت2ماه حقوق وعیدی مقابل فرمانداری تجمع کردند.

برپایه گزارشات منتشره،بیش از 300 نفر کارگر فضای سبزشهرداری بجنورد، طرف قرار داد با شرکت تمیزگل هستند که نیمی از این تعداد، به صورت ثابت در فعالیت های مختلف شهرداری به کار گرفته می شوند. نیمی از کارگران فضای سبز 15 تا 20 سال سابقه خدمت دارند اما هنوز وضعیت قراردادشان با شهرداریناروشناست.

شهر بجنورد با دارا بودن 2 منطقه شهری و همچنین شهرداری مهر 211 هزار نفر جمعیت دارد.

تجمع اعتراضی بازنشستگان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران نسبت به عدم پرداخت حقوق اسفند و عیدی!

اخباروگزارشات کارگری:صبح امروز شنبه28اسفندماه،جمعی ازبازنشستگان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران(هما) دراعتراض به عدم پرداخت حقوق اسفند و عیدی مقابل ساختمان موسسه صندوق بازنشستگان این شرکت تجمع کردند.

برپایه گزارشات منتشره،درحالی که دو روز به پایان سال باقیمانده است هنوز حقوق اسفندماه و عیدی کارکنان و بازنشسته‌های هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران پرداخت نشده است.

شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران(ایران ایر) حدود 10 هزار بازنشسته و به همین میزان نیز کارمند دارد.

با توجه به این‌که فردا و پس‌فردا (29 و 30 اسفند ماه) تعطیل است به نظر می‌رسد امید چندانی برای پرداخت حقوق بازنشسته‌های هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران نیست.

عدم پرداخت16ماه حقوق کارگران کارخانه سپید نام زاگرس!

پیشنهاد اداره کار:اخراج کارگران شاغل وبکارگیری کارگران جدید؟

اخباروگزارشات کارگری:16ماه حقوق کارگران سپید نام زاگرس بزرگترین کارخانه تولید اتصالات الکتروفیوژن گازوآب واقع  در شهرکرد،منطقه صنعتی سامان 2پرداخت نشده است.

کارگران کارخانه سپید نام زاگرس:بعد از اعتراضات کارگران، بازرسانی که از اداره کار آمدند با رشوه‌ای که از کارفرما دریافت کردند از ایشان حمایت کردند و گفتند “ما خودمان نیرو می‌آوریم و این‌ها را اخراج کنید”.

بنابه گزارشات منتشره،شرکت تولیدی پلی‌اتیلن یا همان “سپید نام زاگرس” در فاز دوم قطب صنعتی شهرستان سامان با حدود 50 کارگر قطعات و اتصالات لوله‌های گاز را تولید می‌کنند و از این طریق زندگی خود را می‌گذرانند.

این روزها که روزهای پایانی سال است و در آستانه سال نو هستیم متوجه شدیم که کارگران این شرکت 16 ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده‌اند.

یکی از کارگران این کارخانه اظهارداشت: ما 16 ماه است که کار کردیم اما حقوقمان پرداخت نشده است، ما در این شرایط جامعه چطور باید زندگی خود را بگذرانیم.

وی افزود: 7 ماه پیش اعتراض کردیم و رئیس شرکت قول داد که تا پایان سال معوقات تمام کارگران را پرداخت کند اما الان می‌گوید” چکار کنم پول نیست”.

وی بیان کرد: بعد از اعتراضات کارگران بازرس از اداره کار برای رسیدگی به مشکلات کارگران آمد اما آن‌ها هم از کارفرما حمایت کردند و به رئیس شرکت گفتند:” آنقدر آدم بیکار هست این‌ها را تسویه کن و نیروی جدید بگیر”.

یکی دیگر از کارگران این کارخانه با اشاره به شرایط بد اقتصادی گفت: ما محصولاتمان را تولید کردیم اما انبارها پُر است و فروشی نداریم به همین دلیل 16 ماه است که حقوق ما هم پرداخت نشده است.

وی خاطرنشان کرد: با کلی قول از سوی رئیس شرکت باز هم مشغول به کار شدیم اما الان می‌گویند تنها یک ماه از حقوق آن هم به عنوان عیدی یا سنوات پرداخت می‌شود و مابقی معوقات به صورت چک برای خرداد و تیرماه پرداخت می‌شود.

وی ادامه داد: بازرسانی که از اداره کار آمدند با رشوه‌ای که از کارفرما دریافت کردند از ایشان حمایت کردند و گفتند “ما خودمان نیرو می‌آوریم و این‌ها را اخراج کنید”.

یکی دیگر از کارگران تصریح کرد: برخی از معوقات ما نیز مربوط به سال 93 و 94 است که امروز رئیس شرکت قول داده یک ماه از حقوق را تسویه کند، با این حقوق ما چگونه شب عید خود را با این وضعیت بد بازار بگذرانیم.

عدم پرداخت3ماه حقوق وعیدی80 کارگر منطقه 4 شهرداری اهواز!

شکایت 40کارگردرهمین رابطه در اداره کاراهواز!

حدود ۸۰ کارگر خدماتی ناحیه ۴ شهرداری اهواز مطالبات مزدی دی، بهمن، اسفند و عیدی خود را دریافت نکرده‌اند. در حدود ۴۰ نفر از این کارگران شکایتی در این رابطه به اداره کار اهواز ارائه کرده‌اند.

به گزارش28اسفندایلنا،تعدادی از این کارگران گفتند که پیمانکار ناحیه 4 شهرداری اهواز تاکنون مطالبات مزدی دی، بهمن، اسفند و عیدی آنها را پرداخت نکرده است.

حدود 40 نفر از این کارگران در این رابطه شکایتی به اداره کار اهواز ارائه کرده‌اند که مقرر شده است بعد از تعطیلات عید نوروز به شکایت آنها رسیدگی شود.

این کارگران گفتند پیمانکار ناحیه 4 شهرداری اهواز از سایر کارگران که به اداره کار شکایت نکرده‌اند برگه تسویه حساب دریافت کرده است و این در حالی است  که مطالبات مزدی و عیدی آنان نیز همانند سایر کارگران پرداخت نشده است.

گفته می‌شود پیمانکار مجموعه به‌ کارگران وعده داده که مطالبات مزدی دی ماه آنان را تا روزهای آینده پرداخت و مطالبات مزدی بهمن و اسفند 95 را به ترتیب در اردیبهشت و خرداد 96 پرداخت کند که این موضوع با توجه به وضعیت نامطلوب معیشتی کارگران مورد مخالفت آنها قرار گرفته است.

عدم پرداخت2ماه حقوق کارگران فنی، موتوریست و برق شرکت حمل و نقل ریلی رجاء!

کارگران فنی، موتوریست و برق شرکت حمل و نقل ریلی رجاء دو ماه معوقات مزدی پرداخت نشده دارند.

به گزارش28اسفندایلنا،جمعی از کارگران پیمانکاری شرکت حمل و نقل ریلی رجاء از مطالبات مزدی پرداخت نشده خود خبر دادند.

به گفته این کارگران، علیرغم این که سال 95 رو به اتمام است، دستمزد دو ماه بیش از دویست کارگر فنی، موتوریست و برق رجاء پرداخت نشده است.

این کارگران که در شرکت های پیمانکاری مختلف مشغول به کار هستند، از این دیرکرد ناراضیند و می گویند: شب عید مطالبات ما را پرداخت نکرده اند و این مساله، زندگی ما را با مشکل مواجه کرده است؛ هیچ تاریخی نیز برای زمان واریز مطالبات اعلام نشده است.

بیست وهشتم اسفندماه1395

akhbarkargari2468@gmail.com