اخباروگزارشات کارگری29اسفند1396و1فروردین1397

admin   مارس 22, 2018   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری29اسفند1396و1فروردین1397 بسته هستند

بایگانی

باگرمترین شادباش ها وبهترین آرزوها به مناسبت فرارسیدن بهار وسال نو

– اخراج 4نماینده کارگران کارخانه ایران پوپلین رشت بدنبال اعتراضات نسبت به عدم پرداخت3ماه حقوق ،عیدی وحق سنوات

– اعتصاب سراسری در شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه

– تجمع اعتراضی  اهالی سرپل ‌ذهاب نسبت به وعده های توخالی مقابل فرمانداری همزمان با سفر حسن روحانی

– اعتصاب غذای مختاراسدی دراعتراض به مخالفت بادرخواست مرخصیش از زندان

– عبدالفتاح سلطانی از روز اول فروردین ۹۷ دست به اعتصاب غذا خواهد زد*

– گزارش هفدهمین روز بازداشت محمد حبیبی *

– مخالفت با مرخصی عید اسماعیل عبدی *

– محمود بهشتی به مرخصی آمد*

– احتمال اعتصاب غذای اسماعیل عبدی*

– برگزاری مراسم نوروز در سنندج

– شادباش های نوروزی

– جان باختن کارگراداره برق مریوان حین کاربراثربرق گرفتگی

– انفجار درآزمایشگاه کارخانه فولاد هرمزگان7 مصدوم بر جا گذاشت

اخراج 4نماینده کارگران کارخانه ایران پوپلین رشت بدنبال اعتراضات نسبت به عدم پرداخت3ماه حقوق ،عیدی وحق سنوات

روز دوشنبه بیست وهشتم اسفندماه،مدیرعامل ایران پوپلین طی نامه‌‌ای4نماینده کارگران این کارخانه را به این واحدتولیدی ممنوع الورود کرد.

به گزارش 29اسفند یک منبع خبری محلی،مسئولان شرکت ایران پوپلین رشت روز دوشنبه در آخرین روز کاری سال ۹۶ در اقدامی عجیب و ضمن نامه‌ای مکتوب خطاب به کارگزینی و انتظامات، از آنها خواستند از ورود ۴ تن از نمایندگان کارگران معترض این شرکت به داخل کارخانجات جلوگیری شود. در این نامه، اتمام قرارداد این افراد بهانه‌ای برای ممانعت از ورود این کارگران عنوان شده است.

گفتنی است هر ۴ نفر از کارگران اخراجی شرکت ایران پوپلین از نمایندگان کارگران معترضی بودند که ۱۹ و ۲۰ اسفند ماه* نسبت به عدم پرداخت مطالبات خود و رد نشدن بیمه برخی ماه‌ها از کارکردشان در مقابل درب ورودی شرکت تجمع کرده بودند و پس از این تجمع حقوق دو ماه کارگران از سوی شرکت پرداخت شد.

در همین خصوص، عباسعلی حضرتی مدیر عامل شرکت ایران پوپلین عصر دوشنبه درباره علت اخراج این کارگران اظهار داشت: اینها اخراج نشده اند بلکه مدت قرارداد آن ها به پایان رسیده است.

وی افزود: ۴ نفر کارگران زیاد بودند و مدت قرارداد آن ها به پایان رسیده بود.

حضرتی در پاسخ به این سوال که آیا فقط نمایندگان کارگران معترض نیروی مازاد شرکت بودند گفت: این ها در سالن ها بیکاره بودند و کاری نمی کردند.

اعتصاب سراسری در شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه

امروز سه شنبه 29 اسفند ماه کارگران تمام بخشهای شرکت نیشکر هفت تپه در اعتراض به عدم تحقق وعده های داده شده در محوطه شرکت در حال جمع شدن هستند و از دیشب اعتصاب کارگران شیفت بعد از ظهر شروع شده است .

امروز صبح نیز کارگران به نشانه اعتراض کوره بخار را خاموش کرده اند .

طبق گزاراشات رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران کارگران در هفته گذشته با دخالت شورای تامین و دادن وعده ی پرداخت یک ماه حقوق و عیدی و پاداش در 28 اسفند ماه دست از اعتصاب یک هفته ایی خود کشیدند و شروع بکار کردند.

اما تا این لحظه که این گزارش تنظیم شده است (حدود ساعت 10 صبح 29 اسفند)حقوق دی ماه به طور کامل پرداخت نشده است و بابت عیدی به حساب برخی از کارگران نفری 500 هزار تومان واریز شده است .

به همین دلیل خشم کارگران به جان آمده از این همه وعده های مکرر دروغین در شب گذشته با اعتصاب در قسمت کارخانه بروز کرد وسپس نی برهای رسمی درب دروازه های ورودی نی به شرکت نیشکر هفت تپه را بستند .

امروز نیز بقیه بخش های شرکت نیشکر دست از کار کشیدند ودر جلوی دفتر مدیریت تجمع نمودند و کوره بخار را خاموش کردند.

کارگران میگویند مسئولینی که میانجیگری کردند و باعث شدند آنان حق خودشان را در ماههای گذشته از کارفرما نتوانند بگیرند باید پاسخگو باشند و تمام حق و حقوشان را پرداخت کنند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران

29 اسفند 1396

تجمع اعتراضی  اهالی سرپل ‌ذهاب نسبت به وعده های توخالی مقابل فرمانداری همزمان با سفر حسن روحانی

روزسه شنبه بیست ونهم اسفندماه همزمان با سفر روحانی،جمعی از اهالی سرپل ‌ذهاب دراعتراض به وعده های توخالی مقابل فرمانداری این شهرستان اجتماع کردند.

براساس گزارشات منتشره،جمعیت قابل توجهی از اهالی سرپل ذهاب همزمان با سفر حسن روحانی به این شهر زلزله زده به فرمانداری این شهر مراجعه کرده و با سردادن شعارهایی از محقق نشدن وعده ها انتقاد کردند.

علاوه بر نامه و درخواست‌های متعدد برخی از زلزله‌زدگان با در دست داشتن دست‌نوشته‌هایی به عدم تحقق وعده‌های سفر اول روحانی به مناطق زلزله‌زده معترض هستند.

یکی از زلزله‌زدگان سرپل ذهابی گفت: وعده‌های سفر اول روحانی هیچکدام عملی نشده؛ نه وام‌ها امهال شده‌اند و نه تکلیف خانه‌های مشخص شده است.

اعتصاب غذای مختاراسدی دراعتراض به مخالفت بادرخواست مرخصیش از زندان

مختار اسدى عضو زندانى کانون صنفی معلمان استان کردستان در پی مخالفت چندین باره مقام‌های قضایی با درخواست مرخصیش اعتصاب غذا کرد.

مختاراسدى  معلم زندانى و از فعالين صنفى در تماسى تلفنى اعلام كرد كه براى چندمين بار با درخواست مرخصى ايشان  موافقت نشده است

و اين معلم زندانى تعطيلات نوروز  را در زندان سپری خواهد نمود.

مختار اسدى مى افزايد با آمدن معاونت كنونى  دادستانى و پيگيرى مجدد ، اين معاونت اعلام كرده است هيج يك از اسناد و مدارك قبلى ايشان كه براى درخواست  مرخصى به دفتر معاونت قبلى -حاجى مرادى- ارسال شده است ، در پرونده اش وجود نداشته و حتى مداركى كه همكاران كانون صنفی معلمان تهران براى مرخصى ايشان به دادستانى تحويل داده اند در پرونده ايشان موجود نيست.

مختار اسدى كه از وضعيت پيش آمده به شدت ناراحت است مى افزايد  درخواست هاى جديدى به اين معاونت براى پيگيرى اين موضوع ارسال كرده است و منتظر جوابيه دادستانى است و بخاطر این اجحاف همراه با دیگر زندانیان در اعتصاب غذای تر به مدت سه روز به سر می برد.

عبدالفتاح سلطانی از روز اول فروردین ۹۷ دست به اعتصاب غذا خواهد زد*

عبدالفتاح سلطانی وکیل مدافع شریف که اکنون به ناحق زندانی است، طی نامه‌ای خطاب به مردم ایران، اعلام کرد که در اعتراض به تبعیض‌هایی که در زندان علیه زندانیان سیاسی – عقیدتی اعمال می‌شود، از اول فروردین ۹۷ دست به اعتصاب غذا خواهد زد.

متن نامه‌ی آقای سلطانی به شرح زیر است:

ملت شریف ایران؛ درود بر شما!

ضمن عرض تبریک نوروز خجسته به اطلاع می رساند:

از آنجا که وجود برخی تدلیسهای ناروای حاکم بر جوّ زندان، به گونه ای می باشد که عده از زندانیان از جمله رانتخواران،اختلاس گران،و وابستگان به قدرت از امتیازاتی برخوردار هستند که برای بسیاری از زندانیان عادی و (سیاسی-عقیدتی) در نظر گرفته نمی شود و با توجه به عدم رعایت حقوق شهروندی مورد ادعای دولت و مداخله برخی مامورین وزارت اطلاعات آقای روحانی در تصمیم گیریهای مربوط به زندانیان(سیاسی – عقیدتی) به نحوی که دادستان تهران نیز تحت تاثیر اظهار نظرها و خواسته های آنان از رعایت پاره ای از حقوق قانونی زندانیان مذکور سر باز می زند.

اینجانب علیرغم اینکه قصد نداشتم این ایام شادی و سرور را به کام عزیزان تلخ نمایم و بر خلاف میل باطنی، در اعتراض به این قبیل رفتارهای ناعادلانه و تبعیض آمیز از تاریخ ۱/۱/ ۹۷ اعتصاب غذا می نمایم و مسئولیت عواقب ناگوار آن به عهده رئیس جمهور ،رئیس قوه قضائیه و سایر مقامات مسئول خواهد بود.

عبدالفتاح سلطانی بازداشتگاه اوین ۲۹/ ۱۲/ ۹۷

گزارش هفدهمین روز بازداشت محمد حبیبی *

روز دوشنبه 28 اسفند خانواده محمد حبیبی برای چندمین بار به دادسرای اوین مراجعه نمودند تا آخرین پیگیری ها برای تبدیل قرار بازداشت به قرار وثیقه را انجام دهند متاسفانه با شنیدن پاسخ منفی آخرین امیدها برای آزادی پیش از عید به یاس تبدیل شد و بررسی درخواست آزادی به بعد از تعطیلات موکول گردید.

مخالفت با مرخصی عید اسماعیل عبدی *

اسماعیل عبدی برای سومین سال عید نوروز را در زندان می ماند . ضابط قضایی با مرخصی وی مخالفت کرده است.

محمود بهشتی به مرخصی آمد*

محمود بهشتی لنگرودی سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران امروز برای مرخصی از زندان اوین آزاد شد.

ادعای کذب وزارتخانه در مورد مرخصی معلمان دربند*

احتمال اعتصاب غذای اسماعیل عبدی*

در حالی که در اخبار غیررسمی از سوی وزارتخانه چنین القا میشود که مرخصی محمود بهشتی لنگرودی ناشی از پیگیری های وزیر و مشاور وی است و عدم مرخصی اسماعیل عبدی بخاطر عدم پیگیری خانواده است. بررسی های ما نشان می دهد که خانواده عبدی به همراه وکیل در فرصت قانونی پیگیری های لازم را انجام داده اند و بخاطر عدم موافقت ضابط قضایی این معلم زندانی در نوروز در حبس خواهد ماند و هیچ گامی از سوی وزارتخانه برداشته نشده است.همچنین مرخصی آقای بهشتی نتیجه پیگیری خانواده ایشان است.

لازم به ذکر است حدود 40 نفر زندانیان سیاسی در اعتراض به تبعیض دستگاه قضایی اعلام اعتصاب کرده اند که در میان آنان نام عبدالفتاح سلطانی وکیل دربند و معلم زندانی مختار اسدی به چشم می خورد. در همین راستا اسماعیل عبدی اعلام کرده است در صورتی که این روند تبعیض آمیز در روند زندان ادامه یابد دست به اعتصاب غذا خواهد زد.

*منبع:کانال تلگرام معلمان عدالت خواه

برگزاری مراسم نوروز در سنندج

بر اساس خبر دریافتی روز گذشته، سه شنبه  29 اسفند 96 جمعی از کارگران و فعالین کارگر ی و مدنی شهر سنندج همراه با خانواده های شان در جاده قدیم مریوان و در فضایی کاملا امنیتی مراسم نوروز 97 را برگزار کردند.

گزارش حاکی از این است که فشار های امنیتی شدید و محاصره نظامی محوطه مراسم و جلوگیری از ورود مردم در چندین مرحله و در جاده قدیم مریوان؛ نتوانست مانع عزم راسخ حاضرین در برگزاری مراسم‌ مستقل برگزاری نوروز شود. این در حالی بود که نیروهای انتظامی توانستند ابزارآلات موسیقی رو جمع کنند؛ اما مردم با کف زدن و آوردن ساز و دهل به رقص و پایکوبی پرداختند.

شرکت کننده گان در بخش دیگری از این مراسم با به آتش کشیدن پرچم ترکیه و سر دادن شعار مرگ بر اردوغان، حمایت خود را از مقاومت در عفرین در مقابل متجاوزان ابراز داشتند و سالی متحدتر همراه با آگاهی طبقاتی بیشتر را برای کارگران آرزو کردند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری – فروردین 1397

پیام اتحادیه آزاد کارگران ایران به مناسب آغاز سال 1397

بار دیگر بهار با سرسبزی و طراوتش و سال نو با امیدهایش از راه رسید.  جوانه ها از دل زمین سر بر آوردند و ما انسانها با تمام  امیدها و آمال و آرزوهایمان برای سعادت و خوشبختی قدم در سال نو میگذاریم.

اما علیرغم این همه امید پایان ناپذیر در وجود ما انسانها، چهل سال است  زندگی ما کارگران ایران بِه از سال پیش نشده است و هر سال با فقر و فلاکت بیشتری نسبت به سال پیش قدم در سال نو گذاشته ایم. با اینحال، سال نود و شش با دی ماه خیره کننده اش و  زمستانی متفاوت از سالهای گذشته، بارقه ی  امید را برای به کرسی نشاندن تحولات انسانی در کشور، در دلهای ما کارگران و مردم آزاده ایران بارور کرد.

کیفیت و کمیت اعتصابها و تجمعات اعتراضی ما کارگران در سراسر کشور و مبارزات بی وقفه ای  که کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز، هپکو، آذر آب، نیشکر هفت تپه و بسیاری دیگر از مراکز تولیدی و صنعتی در مبارزه برای دستیابی به مطالباتشان به پیش بردند متفاوت از سالهای گذشته و  مالامال از تجارب ارزنده ای بود که بی تردید در سال نو، در رشد و شکوفائی مبارزات طبقه کارگر ایران برای خلاصی از شرایط جهنمی موجود، تاثیرات تعیین کننده ای  از خود بر جای خواهد گذاشت.

ما کارگران ایران در سال نود و شش، بسیاری از یاران و همکارانمان را که نتیجه مستقیم تحمیل بی حقوق از سوی سرمایه داری حاکم بر ایران بود از دست دادیم، از اهواز و هفت تپه و تا تهران و اراک و جای جای کشور مورد سرکوب و بازداشت و تعقیب قضائی قرار گرفتیم، صدها هزار نفر از ما بدلیل تعطیلی کارخانجات آواره خیابانها شدیم، میلیونها نفر از ما بدلیل پایین بودن حداقل مزد تا چندین برابر زیر خط فقر و عدم پرداخت همین  دستمزدها شرمسار خانواده و فرزندان خردسال خود  شدیم، دهها و صدها هزار  نفر از ما خطرات سرکوب و بازداشت و وارد آمدن فشارهای روحی و روانی ناشی از اعتصاب و تجمع را به خود و خانواده هایمان به جان خریدیم اما علیرغم اینهمه مصائب زانوی غم بغل نکردیم، لحظه ای در دفاع از حقوق انسانی خود از پای ننشستیم و تا واپسین روزهای سال و در جایی همچون شرکت نیشکر هفت تپه و بسیاری مراکز دیگر تا واپسین ساعات پایان سال ایستادیم و برای دستیابی به مطالباتمان جنگیدیم.

و اینک در واپسین ساعات سال 96 علیرغم اینکه  با رنج و اندوه و سفره ای خالی قدم به سال نو میگذاریم  فرا رسیدن بهار را عزیز و گرامی خواهیم داشت و سال نو را با اتکا به دستاوردهای مبارزات تاکنونی خود و قدرت اتحاد و همبستگی مان  به سالی سراسر مبارزه و پیشروی به سوی دستیابی به یک زندگی انسانی و برپائی دنیائی بهتر تبدیل خواهیم کرد.

سال نو  به کارگران، مردم آزاده ایران و بویژه زندانیان صنفی و سیاسی و خانوادهای آنان مبارک باد.

بهاران خجسته باد

اتحادیه آزاد کارگران ایران- 29 اسفند ماه 1396

کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری:پیام نوروزی          

کارگران ومردم کشور ما، سالی را پشت سر گذاشته اند که حتی یک روزش در آرامش و آسایش نبوده است.

سالی که کارگران هپکو و آذرآب اراک و نیشکر هفت تپه و فولاد اهواز وده ها شرکت وکارخانه دیگر  برای بازپس گرفتن حقوق معوقه شان به خیابان آمدند و باتون وکتک خوردند و بازداشت و زندانی شدند . . .

سالی که نیروی کار با مزدی به اندازه ی ۵ برابر کمتر از خط فقر به حراج گذاشته شد. در عوض بر انبوه حقوق بگیران نجومی افزوده شد.

سالی که معلمان فریاد حق خواهیشان رساتر از همیشه بود اما بجای اجابت کردن خواستهایشان،  رهبران صنفی آنان را به زندان انداختند.

سالی که مال‌باختگان و غارت شدگان توسط بانک ها و موسسات مالی نیمی از سال را در تحصن و تجمع سپری کرده اند اماهمچنان مطالباتشان بی جواب مانده است.

سالی که بازنشستگان برای اعتراض به دستبردهایی که به صندوق شان زده  شد، چندین بار در مقابل مجلس و کاخ ریاست جمهوری و وزارت کار، بست نشسته اند.

سالی که زلزله، در استان کرمانشاه خرابی فراوانی به بار آورد و خانواده های زیادی را بی خانمان کردودولت تدبیر وامید ! فقط تماشاگر است.

سالی که اعتراضات سراسری مردم  برای کار و نان و آزادی، بیش از ۱۰۰ شهر را در نوردید ،فریاد عدالتخواهی معترضین در سرتاسر دنیا شنیده شد ومسئولین آنرا همانند همیشه فتنه دشمنان دانستند.

سالی که جامعه زنان در اعتراض به حجاب اجباری در دل پایتخت شجاعانه ایستادند و به تبعیض جنسیتی و اجبار “نه” گفتند.

سالی که رکود در بازار کار و مسکن واشتغال به حداکثر رسید .

بیکاری و گرانی وتورم وآلودگی هوا و . . . . . بیشتر شد.

سال زبانه کشیدن فریاد مردم علیه فاصله طبقاتی ،گرانی، بیکاری و فقر و البته؛ خود رابه خواب زدن مسوولان.ودر ماندگی و ناتوانی دولت در قبال مشکلات هر روزه مردم. . . .

سال ۱۳۹۶ در حالی به پایان رسید که خاورمیانه در آتش جنگ می سوزد وکشور سوریه جولانگاه دولتهای جنگ افروز شده است وکودکان وزنان ومردان بی دفاع در “عفرین” قربانی جنگ میشوند و بخشی ازمردم جهان در فقر و ستم و بی غذایی دست و پا می زنند.

سال ۱۳۹۶ سالی که این گونه گذشت . . . و گذشت!

ما کارگران،در سال جدید همچنان مطالبات خود رامتحدانه تر ورساتر فریاد خواهیم زد ….

با این امیدکه سفره ها از نان خالی نباشد. غنچه ی لبخند بر لب ها بشکفد. سایه ی سیاه جنگ و فقر و افیون و افسون از سر مردم کنار برود و « دست های خسته بیاسایند / و دختر رحمان، با یک تب دو ساعته نمیرد . . »

ما، فرارسیدن سال نو را به همه ی کارگران و معلمان و پرستاران و دانشجویان و زنان و کودکان شادباش می گوییم. امید است سالی را که در راه است، سال ترانه و شادی و سال همدستی و همگامی و هماوازی اردوی کار بسازیم.

کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری

۲۹ اسفند ۱۳۹۶

بیانیه انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه به مناسبت نوروز 1397

در آستانه نوروز فصل نو شدن و زایش طبیعت قرار داریم. نوروز را به کارگران، زحمتکشان، محرومان و آزادیخواهان و برابری طلبان که دهها سال است تحت شدیدترین فشارها، سرکوب ها و تبعیضات قرار دارند اما یک آن این شرایط غیر انسانی را تحمل نکرده و مدام برای تغییر آن مبارزه کرده اند، تبریک و شادباش می گوئیم.

سال 96 برای اکثریت مردم از جمله طبقه کارگر، تداوم تشدید فشارها، سرکوب ها و تحمیل فقر و بیکاری و گرانی بود و علاوه بر این سالی بود که بلای طبیعی زلزله به خاطر لاقیدی سیستم سرمایه داری نسبت به جان انسان ها و به طور کلی ضرورت لگد مال کردن انسانیت در ازای تأمین منافع اقتصادی و سیاسی اقلیت صاحب سرمایه و قدرت با چاشنی دزدی، اختلاس و چپاولگری باندها و دستجات در قدرت در ایران تبدیل به فاجعه ای انسانی در منطقه زلزله زده کرمانشاه گردید.

اما در مقابل این همه نابسامانی های معیشتی و اجتماعی که در سایه اعمال شدیدترین نوع سرکوب ها، بگیر و ببندها، کشتارها و به قتل رساندن معترضین  در اعتراضات خیابانی دی ماه بر کل جامعه وارد گشته است، سال 96 سالی مملو از اعتراضات و مبارزات توده ای بخش های مختلف مردم خواهان رفاه، آزادی و برابری و برداشتن هر گونه تبعیض بود.

مبارزات و اعتراضات وسیع و هر روزه کارگران، بیکاران، دستفروشان، زنان، جوانان، مالباختگان، که اوج و سراسری شدن خود را با اعتراضات خیابانی دی ماه به نمایش گذاشت، پاسخی قاطعانه به تمام بلایای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی ای بوده که بر سر اکثریت جامعه نازل کرده اند و اینک به خاکریزی مستحکم تر و پشتوانه ای سترگ تر برای تعیین تکلیف نهائی و پایان بخشیدن به همه دردهای موجود تبدیل شده است.

اگر امروز اعضاء وقیح شورای عالی کار از ربیعی وزیر کار گرفته که طلبکارانه اعلام می کند خانه اش فقط 5 میلیارد تومان ارزش دارد تا نمایندگان کارفرمایان و عوامل ضد کارگر و منتصبین دولت که در تشکل های ضد کارگری خانه کارگر و شوراهای اسلامی کار و غیره عنوان کاذب نمایندگان کارگری را یدک می کشند، علی رغم گستردگی اعتراضات و خشم و نفرت کارگران نسبت به فریبکاری های این دستجات ضد کارگری، باز هم با دهن کجی نسبت به مطالبه سراسری کارگران مبنی بر حداقل حقوق 5 میلیون تومان، دستمزد 5 برابر زیر خط را بر دهها میلیون کارگر تحمیل می کنند، در فردای بعد از تعطیلات نوروز کارگران ایران پاسخ خود را با شدت بخشیدن به مبارزاتشان و با براه انداختن طوفان اعتراضات خیابانی به این گستاخی و دهن کجی مدافعان وضع موجود که فقر و فلاکت کارگران را در ازای انباشت سرمایه های افسانه ای از طریق استثمار، دزدی و غارت برای یک اقلیت مفتخور رقم می زنند، خواهند داد.

انجمن صنفی کارگران برق وفلز کار کرمانشاه

کانون مدافعان حقوق کارگر: تبریک نوروز

«بهار می آید و زمستان سپری می شود و شکوفه های تازه جوانه می زند و زندگی از نو آغاز می شود»

و این گردش ایام هم چنان ادامه دارد… تمام این گردش بیانگر آن است که سکون بی معنی است و روزگار در تغییر. نه ظالمان می مانند و نه مظلومان، نه ستمگران همیشه بر عرصه قدرت اند و نه ستمبران همواره در زیرِ بار. این چرخه باید تغییر کند و بارها تغییر کرده است و از این پس نیز و من تکرار می کنم شب را و روز را و هنوز را…

سالی که گذشت بر ستمبران در کل جهان و به خصوص منطقه ی پر آشوب خاورمیانه سالی پُر نشیب و فراز بود و چنین می نماید که تمامی مشکلات جهان بر گرده ی مردم این منطقه از جهان قرار گرفته است. حکومت های دیکتاتوری خودکامه همراه با امپریالیست های طمعکار شرق و غرب بر سر مردم این منطقه فرود آمده اند.

سرکوب اعتراضات مردمی از اعتراض به گرسنگی در دی ماه گذشته در ایران گرفته تا حق طلبی های مردم سوریه و خلق در زنجیر کرد همه و همه سالی سخت را برای کارگران و زحمتکشان رقم زد. اما جنبش اعتراضی مردمی در ایران از کارگران و زحمتکشان و زنان و معلمان در کنار مقاومت های قهرمانانه در عفرین و سر بر آوردن نیروهای تازه نفس مبارزان راه آزادی سر ایستادگی ندارد و این امر نویدبخش سالی پر بار تر و سرشار از مبارزات بی امان برای رهایی و عدالت و برابری انسان ها است.

«کانون مدافعان حقوق کارگر»

فروردین ۱۳۹۷

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری:فرا رسیدن نوروز و آغاز سال 1397 را شادباش می گوییم!

سال 1396به پایان خود نزدیک می‌شود. سالی که در آن، همچون سال‌های گذشته و حتی بیش ازآن سال‌ها، کارگران و زحمتکشان متحمل اخراج و بیکارسازی و دستمزدهای زیرخط فقر و حقوق‌های معوقه شده و انواع مرارت‌ها و فشارهای اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را تحمل کرده‌اند.

سالی که کارگران آگاه و فعالین کارگری، همچنان به زندان افتاده و دائما در معرض احضار و تهدید و بازداشت و زندان بوده‌اند.

واقعیت این است که سرمایه‌ی حریص و بحران‌زده هرسال بار بیشتری از ادبار و سیه‌روزی و فقر و فلاکت را بر گرده کارگران می‌گذارد و کارگران نیز هر روز بیش‌تر از روز پیش شاهد و ناظر نابودی هستی و زندگی خود و خانواده‌های شان هستند. سفره آنان هر روز کوچک و کوچک تر می‌شود و فرزندان شان از نیمکت‌های مدرسه راهی بازارهای کار می‌شوند. امنیت شغلی آنان بیش از پیش کاهش یافته و حمایت‌های اجتماعی به حداقل ممکن رسیده است.

در روزهای پایانی سال 96، کارگران همچنان قادر نیستند تشکل‌های مستقل و متکی به خود را ایجاد نموده و معدود تشکل‌های کارگری موجود مدام در معرض تهاجم سرمایه و عوامل و حامیان شان قرار دارند. با این همه بارقه‌های امید نیز کم نبوده و نیستند. اگر چه در این سال همچنان شاهد پراکندگی وعدم انسجام مبارزات کارگری در عرصه‌های مختلف بوده‌ایم؛ اما کارگران، زنان، دانشجویان و اقشار محروم و به جان آمده، در حد توان، گام‌های بزرگی در راه فشار به سرمایه‌داری جهت احقاق حقوق خویش برداشته‌اند.

حرکت‌های اعتراضی مردمی و افزایش اعتصابات کارگری، آشکارا نشان از آن دارند که چشم امید مردم  به بالایی‌ها در حال فرو ریختن بوده و کارگران و توده‌های مردم محروم و به جان آمده می‌روند تا با اتکا به نیروی عظیم و دوران ساز خویش حقوق حقه خود را باز ستانده و شرایط و اوضاع را به نفع خویش تغییر دهند. زلزله دردناک کرمانشاه در سال گذشته نمونه بارزی از این همبستگی و استقلال در کمک و یاری‌رسانی مردم به همدیگر، بدون اتکا به بالایی‌ها را به نمایش گذاشت. این زلزله  نشان داد که  اگرچه از سویی شاهد نابودی زندگی عده‌ای و بی‌خانمانی وسیع عده دیگری از مردم بوده‌ایم، اما در کنار آن نیز شاهد اتحاد و همبستگی مثال زدنی مردم برای کمک به زلزله زدگان بودیم. چرا که آن‌ها این بار تصمیم گرفته بودند خود مستقیما به یاری مردم دردمند و زلزله‌زده بشتابند.

بهار نویدبخش رویش زندگی و امید است. باشد که کارگران و مردم رنجدیده و زحمتکش در سال جدید با گام‌هایی استوار و دست در دست هم، در صفوفی متحد و فشرده، راه نجات و بهروزی خویش را با موفقیت طی نمایند و شور و امید زندگی در دل‌هایمان شعله‌ور گردد.

هر روزتان نوروز؛ نوروزتان پیروز

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری – 28 اسفند 1396

پیام شادباش نوروزی شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران به مناسبت فرارسیدن نوروز ۱۳۹۷ خورشیدی

سال 1396 درحالی به انتهای خود رسید که کشور ما دستخوش وقایع و تحولات مهمی بود. وقایعی که اگر گوش ها و چشمانی بینا در مسئولان وجود داشته باشد، منادی حقایق تلخی است که در زیر پوست زندگی مردم جاری است .

سالی که زمین و آسمان و دریا خروشیدند. مصیبتهای زمینی(زلزله )، دریایی(سانچی)، هوایی(سقوط هواپیما) و اجتماعی(اعتراضات ) که هریک غمی گران آفرید.

سال 96، سال زلزله ویرانگر سرپل ذهاب ، ثلاث باباجانی، ازگله، جوانرود و … بود. زلزله ای که با لرزه ها و پس لرزه هایش هم جان های بسیاری را گرفت هم تابلویی شد برای نشان دادن شکاف میان مردم و مسئولان.

و براین زلزله ویرانگر بیفزاییم زلزله نسبتا شدید کرمان و چشمان منتظر به راه برای بهبود اوضاع.

سال 96 سال تداوم نمایش سریال اختلاس های نهادینه شده بود. سوءاستفاده هایی که مستقیم یا غیرمستقیم سر از اتاقهای مدیریتی نهادهای دولتی و حکومتی در میآورد.

سال 96 سال اعتراضات دردمندانه مردم به فسادهای سازمان یافته بود،اعتراض به معضلات مالی اقتصادی و بیکاری جوانان، فوران عدالت خواهی و مخالفت با تبعیض‌های رفاهی،جنسیتی و ایدیولوژی و….، سالی که تمامی مسولان در رده های مختلف،اذعان داشتند که در بسیاری از سطوح مدیریتی در رسیدگی به وضعیت مردم، کوتاهیهایی شده‌است.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران بنابر وظیفه ذاتی، نسبت به تحولات جامعه خود، بی تفاوت نبوده است. این نهاد مدنی فرهنگی به قدر توان مندی های محبوس شده خود و با اتکا به سخاوت و نیک اندیشی فرهنگیان  و دیگر هموطنان گرامی در کنار مردم زلزله زده غرب کشور ایستاد. برای کودکان غمزده، دراندازه ی توان مدرسه کانکسی ساخت واز حرکت های بحق مردمی، حمایت نمود.

در حوزه های صنفی و آموزشی نیز در سال 1396 تحولات خاصی رخ داد. تشکل های صنفی فرهنگیان بعد از سال ها محدودیت توانستند در شهریور ماه ۹۶ مجمع عمومی #شورای_هماهنگی را در بجنورد برگزار کنند تا جان تازه ای به کالبد فعالیت های صنفی دمیده شود.  اعتراض سراسری در مهر 96 برای تحقق بودجه عادلانه آموزش و پرورش یکی از خروجی های عینی این تحول بود. موضع گیری روشن و اصولی در قبال موضوع بغرنج صندوق ذخیره فرهنگیان ، بازسازی تشکیلاتی شورای هماهنگی درجهت تسهیل و انسجام در پیگیری مطالبات جامعه فرهنگیان در ابعاد مختلف آن از دیگر اقدامات شورای هماهنگی در سال ۱۳۹۶ بود.

اکنون درحالی قدم به مهمانی سخاوتمندانه بهار طبیعت می گذاریم که نگرش حاکم بر آموزش و پرورش همچنان نگاهی خزان گونه ، ابزاری، ایدئولوژیکی و بسیار بیمار و ویرانگر است. درنظام بودجه ریزی کشور که منبعث از همان نگاه مذموم و سیاست گذاری های نادرست است، مقوله آموزش،  سبدی حقیر و صدقه گونه دارد. حقوق و دستمزد معلمان شاغل همچنان زیر خط فقر است. بازنشستگان در فقر مطلق تحمیلی زیر چرخ دنده های تبعیض نهادینه شده، هر لحظه مرگ را تجربه می کنند. بیمه های درمان ناکارآمد است. خصوصی سازی آموزش، سیاست اصلی دولت شده است. دسترسی به آموزش با کیفیت و رایگان مفهومی ندارد. معلمان روزمزد اسیر استثمار شرایط هستند. تشکل های صنفی، همچنان در برزخ نگاه امنیتی به سر می برند. مجوز فعالیت تشکل ها از سوی دولت گروگان گرفته شده است و دور جدیدی از سرکوب آغاز شده است. #محمد_حبیبی در مقابل هنرستان محل کار خود توسط سپاه ضرب و شتم  شده، بازداشت و به زندان منتقل می شود. احضارها توسط اطلاعات و حراست ها و دوایر تخلفات ادارات آپ در استان های تهران و خوزستان و خراسان شمالی و کردستان و لرستان … ادامه دارد. محمود بهشتی لنگرودی، اسماعیل عبدی و مختار اسدی در زندان هستند وبا ادامه تبعید علی اکبرباغانی و اخراج رسول بداقی فرهنگ امنیتی بر فعالیت ها سایه افکنده است.

درکنار همه این نامرادیها و نا بسامانیها، در روزهای پیش رو، بهار طبیعت را به ملت شریف ایران، بویژه فرهنگیان گرامی و دانش آموزان عزیز شادباش می گوییم و امیدواریم در سایه، احساس مسئولیت همه آحاد ملت نسبت به سرنوشت  کشور خود، همگام با  رستاخیز طبیعت، تحولی سازنده در افکار و اندیشه های مردم ایجاد شود.

ما باایمان راسخ به تغییر شرایط موجود و پایفشاری درراهی که پیش گرفته ایم، به فردایی بهتر امید داریم و مطالبات معلمان و مردم را تحقق شدنی می دانیم و  برای فرداهای روشن می خوانیم:

بی دریغ و درد،

بی لحظه ای تامل سرد،

پر شور و پر امید،

بخوان به نام گلسرخ،

که فردا از آن ماست!

فردایی که هیچ کودکی از مدرسه طرد نگردد هیچ معلمی پشت میله های زندان نباشد و پاسخ مطالبه حقوق ، آزادی و عدالت، زندان و تبعید و اخراج نباشد.

29 اسفند 1396

شادباش نوروزی کانون نویسندگان ایران

عاشقا ! خیز کامد بهاران

چشمه‌ی کوچک از کوه جوشید

گل به صحرا در آمد چو آتش

رود تیره چو توفان خروشید

دشت از گل شده هفت رنگه

نوروز برخاسته از بهترین جلوه های تاریخ و فرهنگ مردم ایران در پاسداشت و ستایش نوزایی طبیعت و شادی و رامش زندگی مردمان است.

سالی که گذشت برای مردم ایران، سال فشارهای اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی افزون تر بود. برای ما نویسندگان و اهل فرهنگ، در همچنان بر پاشنه ی سانسور و سرکوب آزادی چرخید. حرکت‌های اعتراضی مردم و افزایش اعتصاب‌ها و اعتراض‌های معلمان، کارگران، پرستاران، مال باختگان، دانشجویان و دیگر لایه های اجتماعی به جان آمده در سراسر سال و به ویژه در دی ماه گذشته، پیامد چنین اوضاع وخیمی است که همچنان ادامه دارد و واپسین نمونه‌ی چشمگیر آن برآمدِ حرکت اعتراضی زنان بر ضدّ تبعیض جنسیّتی است.

در چنین حال و هوایی است که به پیشباز سال ۱٣۹۷ می رویم؛ سالی که در عین حال مقارن است با پنجاهمین سالگشت تأسیس کانون نویسندگان ایران، این یگانه تشکل مستقل نویسندگانی کهِ خواهانِ برچیدن کامل بساط سانسور و سرکوب آزادی بیان هستند.

کانون امیدوار است سال نو، سال دستیابی مردم ایران به خواسته‌های برحق‌شان باشد. امیدوار است مردم منطقه‌ی ما که سال گذشته را در رنج جنگ و خون‌ریزی سپری کردند و همچنان در آتش آن می‌سوزند، در سال نو، روزگاری توأم با صلح و آرامش و عدالت و آزادی داشته باشند.

کانون نویسندگان ایران سال نو را به مردم ایران و دیگر کشورهای جهان که نوروز را جشن می‌گیرند، شادباش می‌گوید و برای همگان سالی سرشار از آزادی و بهروزی و شادمانی و رفاه آرزو می‌کند.

کانون نویسندگان ایران

۲۶ اسفند ۱٣۹۶

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران:شاد باش نوروزی ۱۳۹۷

Bottom of Form

نوروز و آغاز فصل بهار بر طبقه ما در ایران و منطقه و سراسر جهان شاد و خرم  باد؛ بر ما کارگران که  با کار خویش ثروت می آفرینیم، تداوم زندگی را امکان می دهیم و خروش و اعتراض مان علیه پاسداران سرمایه و سیه روزی و فقر، بشارت دهنده دنیایی بهتر برای همگان است.

نوروز بر کارگران، معلمان، پرستاران و کلیه مزدبگیران و زحمتکشان در ایران مبارک باد!  بر شما دانشجویان مبارز که رهروان پر شور راه رهایی هستید و تاریکی، جهل و ستم  را بر نمی تابید؛ بر شما زنان دلیر و برابری خواه که مبارزه تان نسیم پر طراوتی است که بر ساحت کرامت انسان می وزد؛ بر شما زنان خیابان انقلاب که  پرچم آزادی برافراشتید و عقوبت جانکاه دژخیمان را به سخره گرفتید؛ و بر شما زندانیان سیاسی که نه بزرگ گفته اید به پاسداران تاریک اندیشی، زور گویی و پلشتی.

و نوروز بر شما مردمان اعماق، شاد و خرم باد؛ شما  که خیزش دی ماه را آفریدید و با فریادی که پژواکش در جهان پیچید، آغاز پایان زمستانی ۴۰ ساله را بشارت دادید، و در “ظلمت شب یلدا” ی حکام به سوی نور فریاد کشیدید. در سفره نورزی تان رونق اگر نیست، اندوهی نیز نباید باشد که شبح آن خروش پر صلابت، چنان گرد تلخی بر سفره  پر زرق و برق حاکمان افشانده است که به هیچ اکسیری شستن نتوانند. شبحی که خوابشان را سخت آشفته کرده است، و به هزار زبان می گوید: باز آمدم چون عید نو، تا قفل زندان بشکنم/ وین چرخ مردم خوار را چنگال و دندان بشکنم. و این هنوز از نتایج سحر است، باشند که تا صبح دولت شان بدمد.

و نووز بر همه شما که که دل در گرو زندگی شایسته انسان دارید و شادی و آزادی و برابری را برای همگان می خواهید، شاد و خجسته باد.

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

اول فروردین ۱۳۹۷؛ ۲۰ مارس ۲۰۱۸

جان باختن کارگراداره برق مریوان حین کاربراثربرق گرفتگی

روز دوشنبه بیست وهشتم اسفندماه،ناصر یزدانی از سیمبانان نصب انشعاب مدیریت توزیع برق شهرستان مریوان امروز دوشنبه 28 اسفند حین کار در شهرکانی دینار بر اثر برق گرفتگی جانش را ازدست داد.

انفجار درآزمایشگاه کارخانه فولاد هرمزگان7 مصدوم بر جا گذاشت

رییس مرکز فوریتهای پزشکی هرمزگان از مصدومیت 7 نفر بر اثر انفجار آزمایشگاه منطقه ویژه فولاد این استان خبر داد.

 

امیرحسن اسدی عصر چهارشنبه اظهار داشت: این حادثساعت 16 عصر امروز اول فروردین ماه در آزمایشگاه فولاد هرمزگان رخ داده است.

وی ادامه داد: 3 نفر با حضور نیروهای اورژانس در محل درمان شدند و 4 نفر نیز با توجه به شدت جراحت به بیمارستان محمدی بندرعباس منتقل شدند.

علت انفجار در آزمایشگاه فولاد هرمزگان از سوی کارشناسان در حال بررسی است .

اول فروردین ماه1397

akhbarkargari2468@gmail.com