اخباروگزارشات کارگری29فروردین1397

admin   آوریل 19, 2018   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری29فروردین1397 بسته هستند

بایگانی

– تجمع اعتراضی کارگران کارخانه شیر وارنا ورامین نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی برای سومین روزمتوالی

– اعتصاب وتجمع کارگران شهرداری دارخوین دراعتراض به عدم پرداخت5ماه حقوق

– پایان اعتصاب غذای سه روزه داوود رفیعی کارگر اخراجی پارس خودروبدنبال وعده رسیدگی به پرونده اش از طرف وزارت کار

– پایان اعتصاب غذای سه روزه داوود رفیعی کارگر اخراجی پارس خودروبدنبال وعده رسیدگی به پرونده اش از طرف وزارت کار

– وعده بازگشت بکاردوباره11 کارگرمعترض  اخراجی پالایشگاه گاز ایلام

– بیانیه تشکل های مستقل کارگری پیرامون اوضاع حاکم بر کشور و فرا رسیدن اول ماه مه روز جهانی کارگر

– بیکارشدن400کارگر کارخانه چوب و کاغذ مازندران با اجرای «طرح تنفس جنگل»

1600کارگر شاغل این واحد تولیدی هم امنیت شغلی ندارند

-2خبرکوتاه:

**عدم پرداخت چندماه حقوق کارگران شهرداری آبادان

عدم پرداخت 6ماه حقوق کارگران آبفای روستایی استان خوزستان

– تجمع اعتراضی قصابان بروجرد نسبت به افزایش عوارض کشتار دام مقابل فرمانداری

– گسترش اعتصاب بازاریان کردستان به مهاباد وپیرانشهر د ر اعتراض به بستن مرزها و افزایش تعرفه‌های گمرکی

– بازهم واژگونی سرویس تردد کارگران،مصدومیت18کارگر شرکت کشت و صنعت مغان و وخامت حال یکی از مصدومین

– مسمومیت گازی 2کارگر میدان نفتی نرگسی و وخامت حال یکنفرشان

– جان باختن 2نفراز کارکنان شرکت نفت فلات قاره درحادثه سقوطِ بالگرد

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه شیر وارنا ورامین نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی برای سومین روزمتوالی

روزچهارشنبه بیست ونهم فروردین ماه برای سومین روز متوالی،جمعی از کارگران صنایع شیر تهران شهداد موسوم به وارنا ورامین دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی دست به تجمع مقابل کارخانه زدند.

براساس گزارش منتشره، بیش از 40 نفر از کارگران کارخانه شیر وارنا روز چهارشنبه در اعتراض به عدم دریافت حقوق و مطالبات خود از سوی مسئولان کارخانه ، در برابر درب اصلی این کارخانه تجمع کرده و خواستار رسیدگی مسئولان به مشکلات خود شدند.

تجمع کنندگان که عده ای از آنان کارگران تازه اخراج شده کارخانه و عده دیگر ، از کارگران شاغل در کارخانه بودند ، برای سومین روز متوالی در مقابل درب اصلی تجمع کرده و با در دست داشتن پلاکاردهایی از مسئولان خواستند تا مطالباتشان را از مالکان کارخانه وصول کنند.

برخی از کارگران اخراج شده کارخانه با طرح شکایت در مراجع قضایی ، حکم توقیف اموال و تعدادی از خودروهای این کارخانه را دریافت کرده اند.

به گفته کارگران معترض ، تنها بخشی از ظرفیت کارخانه در هفته های اخیر به تولید بستنی می پرداخت که از چند روز گذشته ، این خط تولید نیز به طول کامل تعطیل شده است.

بدهی میلیاردی کارخانه به دامداران منطقه وعدم پرداخت مطالبات کارگران ، کارخانه وارنا را در آستانه تعطیلی کامل قرار داده است.

جهت اطلاعات بیشتر:

تجمع اعتراضی کارگران اخراجی کارخانه شیروارنا نسبت به عدم پرداخت مطالبات وواریز نشدن مقرری بیمه بیکاری فرمانداری ورامین

روز چهارشنبه بیست وسوم اسفندماه،بیش از30 نفر از کارگران اخراجی کارخانه شیر وارنا(تهران شهداد) دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان وواریز نشدن مقرری بیمه بیکاری مقابل فرمانداری ورامین اجتماع کردند.

براساس گزارش منتشره،به گفته تجمع کنندگان که چندین کارگر زن نیز بین آن ها حضور داشت پس ازاخراج از کار حق و حقوقشان  ازطرف  مالک کارخانه شیر وارنا پرداخت نشده است. وتابه امروزازواریزمقرری بیمه بیکارشان هم خبری درمیان نیست.

یکی از این کارگران معترض گفت : پس از این که کارخانه ما را اخراج کرد ، به اداره کار شهرستان شکایت خودرا ارائه کردیم و بنا شد که حق و حقوق ما از جمله سنوات ، عیدی و مستمری بیکاری برقرار شود.

وی افزود: پس از گذشت پنج ماه از زمان اخراج کارگران ، حتی یک ریال نیز به این افراد نداده اند.

وی تصریح کرد: شب عید است ، ده ها نفر از کارگران و خانواده آن ها انتظار دارند که فرماندار و مسئولان شهرستان به مشکل این افراد رسیدگی کنند وآنها را شرمنده خانواده نکنند.

تنی چند از مسئولان فرمانداری ورامین بین این کارگران حاضر شده و توضیحاتی را در خصوص روند پیگیری مطالبات کارگران ارائه کردند.

کارخانه تهران شهداد که اکثر افراد آن را به نام کارخانه وارنا می شناسند در سال 1385 با حضور معاون اول رئیس جمهور وقت فعالیت خود را با ظرفیت تولید روزانه 100 هزار تن محصولات لبنی آغاز کرد.

این کارخانه هم اکنون با یک دهم ظرفیت فقط به تولید بستنی می پردازد،در حالی که ده ها میلیارد تومان بابت خرید شیر به دامداران شهرستان ورامین بدهکار است.

مسئولان کارخانه شیروارنا در ماه های اخیر بارها قصد تعطیلی آن را داشته اند که با وساطت فرماندار ورامین و برگزاری جلسات متعدد با مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و صنعت و معدن ، از تعطیلی آن جلوگیری شده است.

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه صنایع شیر تهران شهداد(وارنا) ورامین نسبت به عدم پرداخت حقوق

روز شنبه پنجم اسفند ماه،جمعی از کارگران کارخانه صنایع شیر تهران شهداد ( شیر وارنا)دراعتراض به عدم پرداخت حقوق در محوطه این واحد تولدی لبنی تجمع کردند.

برپایه گزارش منتشره، کارخانه صنایع شیر تهران شهداد موسوم به وارنا یکی از مهمترین کارخانه های لبنی استان تهران است که به دلیل مشکلات مالی ، در آستانه تعطیلی قرار گرفته و مسئولان این کارخانه بارها اقدام به تعدیل نیرو کرده اند.

ده ها نفر از کارگران این کارخانه روز شنبه به دلیل عدم پرداخت دستمزد و حق و حقوق از سوی مسئولان کارخانه ، در محوطه این کارخانه حضور پیدا کرده و خواستار توجه مسئولان شهرستان به مشکلاتشان شدند.

ماه گذشته با برگزاری چندین جلسه تخصصی با حضور فرماندار و مسئولان این کارخانه که علاوه بر مشکل تولید ، ده ها میلیارد تومان پول شیر به دامداران شهرستان ورامین بدهکار است ، قرار شد که کارخانه شیر چوپان ، یکی از معروف ترین برند های تولید لبنیات منطقه به صورت مشارکت ، مشکلات کارخانه وارنا را برطرف کند.

در سفر بهمن ماه استاندار تهران به شهرستان ورامین ، محمد حسین مقیمی با حضور در محل کارخانه ، با مشکلات این واحد تولیدی آشنا شد ولی مسئولان کارخانه وارنا با وجود توافقات صورت گرفته با کارخانه چوپان ، خواستار کمک مستقیم استان برای رفع مشکلاتشان بدون مشارکت با این کارخانه شدند.

با وجود آن که تنها یک بخش از این کارخانه به تولید محصولات لبنی از جمله بستنی اقدام می کند ، پرداخت حقوق اندک کارگر مشغول در آن با تأخیر مواجه شده و این امر در روزهای پایانی سال ، مشکلات عدیده ای را برای کارگران آن به وجود آورده است.

کارخانه تهران شهداد که اکثر افراد آن را به نام کارخانه وارنا می شناسند در سال 1385 با حضور معاون اول رئیس جمهور وقت فعالیت خود را با ظرفیت تولید روزانه 100 هزار تن محصولات لبنی آغاز کرد.

با فوت حسن توکلی صاحب اصلی کارخانه در دیماه سال 91 ، فعالیت این کارخانه با مشکلات عدیده ای مواجه شد تا جایی که هم اکنون این کارخانه چند ده میلیارد تومان به دامداران ورامین بابت خرید شیر بدهکار است و تولید این کارخانه به روزانه 10 هزار تن کاهش یافته است.

مسئولان کارخانه شیروارنا در ماه های اخیر بارها قصد تعطیلی آن را داشته اند که با پیگیری فرماندار ورامین و برگزاری جلسات متعدد با مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و صنعت و معدن ، از تعطیلی آن جلوگیری شد.

اعتصاب وتجمع کارگران شهرداری دارخوین دراعتراض به عدم پرداخت5ماه حقوق

روزچهارشنبه بیست ونهم فروردین ماه، کارگران شهرداری دارخوین دراعتراض به عدم پرداخت5ماه حقوق دست از کارکشیده ومقابل شهرداری این شهر تجمع کردند.

برپایه گزارش منتشره، کارگران شهرداری دارخوین امروز در اعتراض به پرداخت نشدن دستمزدهای معوقه خود دست از کار کشیدند.

بیش از 50 کارگرشهرداری دارخوین با تجمع مقابل شهرداری این شهر نسبت به تاخیر 5 ماهه حقوق و دستمزد خود اعتراض کردند.

یکی از کارگران شهرداری دارخوین گفت: مردم سال جدید را با شادی و خوشی گذراندند و ما به خاطر جیب خالی در خانه مانده‌ایم آیا کسی هست که حق و حقوق ما را که شبانه روز زحمت کشیده‌ایم بدهد؟

یکی دیگر از کارگران شهرداری دارخوین در همین راستا افزود: چگونه پول قبوض آب، برق و گاز خود را بدهیم مگر درآمدی جز اینجا داریم که مسئولان شهرداری می‌دانند و ما بی‌خبریم، امیدوارم کسی پیدا شود و حق شهروندی و حقوقمان را به ما برگرداند دیگر طاقتی برای خانواده‌های کارگران نمانده است.

پایان اعتصاب غذای سه روزه داوود رفیعی کارگر اخراجی پارس خودروبدنبال وعده رسیدگی به پرونده اش از طرف وزارت کار

روزچهارشنبه بیست ونهم فروردین ماه ،داوود رفیعی کارگر اخراجی پارس خودرو به اعتصاب غذای سه روزه اش جلوی وزارت کاربدنبال وعده‌ی وزارت کار مبنی بر رسیدگی به پرونده‌ اش در اداره‌ کل کار استان تهران،پایان داد.

براساس گزارشات منتشره در کانال های تلگرامی،داوود رفیعی کارگر اخراجی پارس خودرو که بیش از چهار سال است که پیگیر اعتراض به اخراج غیر قانونی خود ودریافت حق وحقوق است ازبیست وهفتم فروردین ماه درجلووزارت کار دست به اعتصاب غذا زد وروز چهارشنبه بیست ونهم فروردین ماه بدنبال وعده‌ی وزارت کار مبنی بر رسیدگی به پرونده‌ اش در اداره‌ کل کار استان تهران،پایان داد.

داوود رفیعی، کارگر اخراجی پارس خودرو پس از خاتمه اعتصاب غذای سه روزه اش نوشت:

«پیرو مذاکرات صورت پذیرفته اینجانب داود رفیعی کارگر اخراجی به ناحق شرکتِ پارس خورو با وزارت تعاون  کار و رفاه اجتماعی و اداره کل کار استان تهران، مقرر گردید تا هر یک از طرفین ‌جهت اثبات حسن نیت خود برای برطرف نمودن مشکلات پیش آمده، اینجانب داود رفیعی اعتصاب غذای خود را که از تاریخ ۲۷ فروردین ۹۷ در مقابل درب آن وزارتخانه آغاز نموده بودم را پس از سه روز و اندی بشکنم ودر مقابل اداره کل کار استان تهران، نیز اختلافات کارگری وکارفرمایی اینجانب وشرکت پارس خودرو را طی چند روز آینده بر طرف نماید. با سپاس از همه‌ی عزیزانی که طی این ۳ روز نسبت به اعتصاب غذای بنده ابراز احساسات نمودند.»

وعده بازگشت بکاردوباره11 کارگرمعترض  اخراجی پالایشگاه گاز ایلام

درجلسه روزسه شنبه بیست وهشت فروردین کمیسیون کارگری مقرر شد11 کارگرمعترض  اخراجی پالایشگاه گاز ایلام امروز (بیست و نهم فروردین) به سر کار بازگردند.

براساس گزارش منتشره،روز گذشته(28فروردین) کمیسیون کارگری با موضوع تصمیم‌گیری در مورد بازگشت به کارِ یازده کارگر ارکان ثالث پالایشگاه ایلام در استانداری ایلام برگزار شد که مدیرعامل پالایشگاه نیز در این جلسه شرکت داشت.

نتیجه این جلسه که تا دیرقت به درازا کشید، مثبت بود و درنهایت قرار شد یازده کارگر بیکارشده از امروز صبح به سرکار خود بازگردند.

گزارشاتی درباره اخراج 11کارگرمعترض پالایشگاه گاز ایلام:

وعده های توخالی برای پایان دادن به اعتصاب وتجمعات  کارگران پالایشگاه گاز ایلام دراعتراض به اخراج همکارانشان وبرای بازگشت بکار آنان

بلاتکیفی شغلی 11کارگرمعترض اخراجی پالایشگاه گاز ایلام علیرغم وعده های داده شده ادامه دارد.

براساس گزارش منتشره بتاریخ27فروردین،کارگران پالایشگاه گاز ایلام گفتند: پس از تجمعات هفته گذشته* مقرر شد هفت نفر از اخراجی‌ها بدون شرط به سر کار بازگردند اما هنوز خبری از تحقق این وعده نیست.

از قرار معلوم، امروز ظهر (بیست و هفتم فروردین) کمیسیون کارگری در استانداری ایلام تشکیل خواهد شد و موضوع بازگشت به کار اخراجی‌ها در این کمیسیون بررسی می‌شود، مدیرعامل پالایشگاه گاز ایلام نیز در جلسه امروز شرکت خواهد کرد.

در عین حال مدیرعامل این پالایشگاه اعلام کرده‌است که این کارگران به پیمانکار جدید معرفی می‌شوند.

گسترده تر ومستحکمتر باد همبستگی کارگران در راه دستیابی به مطالباتشان:

بازگشت بکار7کارگرمعترض کارگر پالایشگاه گاز ایلام پس از اعتصاب وتجمع 3روزه همکارانشان

ادامه بلاتکلیفی شغلی 4کارگر معترض دیگر

7کارگرمعترض اخراجی پالایشگاه گاز ایلام پس از اعتصاب وتجمع 3روزه همکارانشان برسرکارشان بازگشتند وبلاتکلیفی 4کارگرمعترض اخراجی دیگر کماکان ادامه دارد.

براساس گزارشات منتشره بتاریخ24فروردین، کارگران پالایشگاه گاز ایلام گفتند:بدنبال تحمعات ما دراعتراض به اخراج یازده نفر از همکارانمان در جلسه‌ای که با مسئولان استانداری داشتیم، قرار شد هفت نفر از اخراجی‌ها بدون شرط به سر کار بازگردند.تکلیف بازگشت به کار چهار کارگر اخراجیِ باقیمانده هنوز مشخص نیست اما قرار است در جلسه روز یکشنبه با مدیرعامل پالایشگاه این موضوع مطرح و بررسی شود.

بنابهمین گزارشات،کارگران ارکان ثالثِ پالایشگاه گاز ایلام همچنین از قراردادهای موقت شغلی خود انتقاد دارند و می‌گویند: ما کارگران ارکان ثالث یا پیمانکاری طرف قرارداد با شرکت‌های پیمانکاری مختلف هستیم و هر سال با تغییراتی که در ترکیب پیمانکاران رخ می‌دهد، امنیت شغلی ما به خطر می‌افتد. همواره نگرانیم که شرکت یا شرکت‌های جدید با «تعدادی» از ما قرارداد منعقد نکنند و بیکار شویم.

‍ دومین روزمتوالی اعتصاب وتجمع کارگران پالایشگاه گاز ایلام دراعتراض به اخراج همکارانشان وبرای بازگشت بکار آنان

روزچهارشنبه بیست ودوم فروردین ماه برای دومین روز متوالی،کارگران پالایشگاه گاز ایلام دراعتراض به اخراج همکارانشان وبرای بازگشت بکار آنان دست به اعتصاب وتجمع زدند.

براساس گزارش منتشره بتاریخ22فروردین،تحصن کارگران ارکان ثالث پالایشگاه گاز ایلام در اعتراض به اقدام مدیرانشان در بیکار نمودن چندین کارگر وارد دومین روز شد تا شاید از این طریق صدای اعتراض کارگران به گوش مسئولین استان ،پالایشگاه ونهایتا وزارت نفت رسیده و مدیران پالایشگاه را به پاسخگویی در مقابل اقدامات نسنجیده اشان وادار نمایند.

کارگران معترض اخراجی پالایشگاه گاز ایلام یازده نفرند

در سال جدید مدیریت پالایشگاه گاز ایلام11کارگر معترض را اخراج کرد.

بنابه گزارش منتشره بتاریخ20فروردین،کارگران ارکان ثالث پالایشگاه گاز ایلام از تعدیل برخی همکاران خود در روزهای ابتدایی سال جدید خبر دادند.

این کارگران می‌گویند: یازده نفر از همکاران ما در روزهای ابتدایی سال جدید بیکار شدند.

بیانیه تشکل های مستقل کارگری پیرامون اوضاع حاکم بر کشور و فرا رسیدن اول ماه مه روز جهانی کارگر

سال 97 را، در شرایطی آغاز می کنیم که دستمزدهای چهار برابر زیر خط فقر بر کارگران تحمیل شده  و در عین حال  شیرازه های اقتصاد و اداره جامعه به شکل غیرقابل کنترلی در حال از هم گسیختگی است و در این میان جناح های مختلف قدرت برای بقا و تامین منافع ضدانسانی خود، هیچ برنامه ای  جز تحمیل فقر و فلاکت بیشتر به میلیون ها کارگر و مردم زحمتکش ایران  و سرکوب اعتراضات  بخش های مختلف جامعه ندارند.

کسانی که چهل سال پیش با ژست مستضعف پناهی و با بوسه به دستان کارگران بر سرنوشت جامعه حاکم شدند، بی هیچ شرمی در ملاءعام بر گرده کارگر شلاق زدند؛ آنان را به سلول های انفرادی انداختند و با تعقیب قضائی و احکام زندان طویل المدت، مهر بردگی بر پیشانی شان کوبیدند. با ممنوعیت اعتصاب و تشکل های مستقل کارگری و سرکوب هر گونه فریاد حق خواهی کارگران، شرایطی را پدید آوردند که امروزه در ایران به عنوان یکی از ثروتمند ترین کشور های جهان، حداقل مزد کارگران، چهار برابر زیر خط فقر است و این دستمزد شرم آور در اغلب مراکز تولیدی و صنعتی با ماه ها عقب افتادگی و به ضرب و زور اعتراضات مداوم کارگران پرداخت می شود و در بسیاری از مراکز اقتصادی به علت فقر و بیکاری همین حداقل دستمزد هم پرداخت نمی شود؛ خصوصی سازی یا اختصاصی سازی واحدهای تولیدی همچنان ادامه دارد و به تعطیلی واحدهای تولیدی، یکی پس از دیگری، منجر می شود؛ با اجرای طرح های انتقال آب با هدف افزایش سطح کشت محصولات صادراتی مانند پسته که سود سرشاری را نصیب صاحبان سرمایه می کند، همراه با صدمات جبران ناپذیر به محیط زیست، زندگی هزاران کشاورز به ورطه فقر و نابودی مطلق کشیده شده است.

تن فروشی و اعتیاد به مواد مخدر را به عرش رساندند. کودکان کار، زباله گردی برای سیر کردن شکم، کلیه فروشی، کارتن خوابی، کولبری و کشتار کولبران، دست فروشی و ضرب و شتم دست فروشان، خودکشی، بیکاری و نومیدی جوانان، دزدی و اختلاس و هزار و یک مصیبت اجتماعی دیگر را به بخش لاینفکی از شرایط زندگی و حیات یک جامعه هشتاد میلیونی تبدیل کردند و اینک سرمست از غارتگری هایشان، آنجا که در مقابل مردم به جان آمده از وضعیت فلاکت بار موجود قرار می گیرند، از سوئی با سرکوب و بر پا کردن دار و درفش و از سوی دیگر با عوام فریبی و متهم کردن یکدیگر، همچنان سعی در تداوم سیاست های ویرانگرانه چهل سال گذشته خود دارند.

در حالی که سبد هزینه واقعی زندگی یک خانوار چهار نفره بالای پنج میلیون تومان است و عوامل و جیره خواران حکومت در نهادهای دست ساز کارگری، آن را سه میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تعیین کردند؛ با این حال این جیره خواران همراه با اربابانشان، به طور بی شرمانه ای چشم در چشم میلیون ها کارگر، با امضا و تصویب یک میلیون و یکصد و چهارده هزارتومان به عنوان حداقل مزد، اعلام کردند سهم شما کارگران از زندگی، فقر و فلاکت، خودکشی، کلیه فروشی و غوطه ور شدن در تباهی است.

دولت و کارفرمایان و جیره خوارانی تحت عنوان نماینده کارگر، با تعیین چنین مزد خفت باری و همچنین نبود هیچ تضمینی برای دریافت همین مزد و استفاده گسترده و هر روزه از نیروی سرکوب در مقابل حق خواهی ما کارگران، دست به اعلام جنگی آشکار برای به بردگی کشاندن بیش از پیش ما زده اند.

سرکوب خیزش بر حق مردم علیه فقر و گرانی در دی ماه سال گذشته – به هیچ انگاشتن مطالبات کارگران، معلمان، پرستاران، کشاورزان، جوانان، زنان، دانشجویان، دانشگاهیان و روشنفکران، دگراندیشان  و صدها هزار مالباخته موسسات مالی وابسته به حوزه قدرت – متوسل شدن نهادهای انتظامی و امنیتی و استانداران و فرمانداران برای به کار واداشتن کارگران بدون دریافت مزد ماهانه با ضرب و زور سر نیزه (همچون هزاران کارگر نیشکر هفت تپه) –  سیاست دولت در ایجاد شوک در بازار ارز و افزایش یک باره قیمت دلار به بالای شش هزار تومان و بر این بستر، خالی کردن جیب مردم و افزایش 500 تومانی نرخ رسمی دلار– نابودی محیط زیست و منابع آبی کشور در نتیجه نبود هیچ اراده ای در میان حکومتگران برای جلوگیری از آن – تبدیل شدن بسیاری از  شهرهای کشور به محلی برای مرگ تدریجی کودکان و پدران و مادران به دلیل پدیده ریزگردها (که همین روزهاست تمام کشور را دربرگیرد) و آلودگی آب ها و هوای آلوده  و با توجه به از هم گسیختگی بیش از پیش شیرازه زندگی اجتماعی و اقتصادی سیاسی کشور در سطح کلان، ما کارگران را به این نتیجه می رساند که دیگر نباید به امید چیزی جز دست بردن به اعتراضات سراسری  و نیروی متحدمان  برای خلاصی از وضعیت جهنمی موجود بنشینیم.

اول ماه مه روز جهانی کارگر پیش روی ما کارگران است. این روز، روز ماست. روز اعتراض و اتحاد ما علیه ستم و بردگی در سرتاسر جهان است. ما می توانیم و باید در جای جای کشور دستهایمان را در دست همدیگر بگذاریم و در ابعادی سراسری با خواست رهائی از فقر و فلاکت، نیروی به هم پیوسته خود را به جنبشی عظیم تبدیل کنیم و متحد و همراه با بازنشستگان، معلمان، کشاورزان و عموم توده های آزاده  مردم ایران، گام های تعیین کننده ای را برای پایان دادن به مشقات و مصائب موجود و بن بست اقتصادی سیاسی کشور برداریم.

نجات کشور از نابودی و تباهی و فقر و فلاکت در دستان متحد ما کارگران و در گرو اعتراضات سراسری ماست.

پیش به سوی اعتراضات گسترده  در اول ماه مه (یازده اردیبهشت)  روز جهانی کارگر

29 فروردین 1397

اتحادیه آزاد کارگران ایران

انجمن صنفی کارگران برق و فلز کرمانشاه

سندیکای نقاشان استان البرز

کانون مدافعان حقوق کارگر

کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای مستقل کارگری ایران

بیکارشدن400کارگر کارخانه چوب و کاغذ مازندران با اجرای «طرح تنفس جنگل»

1600کارگر شاغل این واحد تولیدی هم امنیت شغلی ندارند

از حدود ۲ هزار کارگری که در این کارخانه شاغل بوده‌اند، حدود ۴۰۰ نفر که در خارج از کارخانه و بخش جنگل‌کاری مشغول کار بودند، با اجرای طرح تنفس جنگل بیکار شده و هم‌اکنون وضعیت مشخصی ندارند.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ29فروردین،با کاهش فعالیت تولیدی کارخانه چوب و کاغذ مازندران، حدود ۲ هزار کارگر این کارخانه تولیدکننده انواع کاغذ، نگران امنیت شغلی خود هستند.

کارگران کارخانه چوب و کاغذ مازندران گفتند: کار روزمره این کارخانه که در زمینه تولید انواع کاغذ در استان مازندران فعالیت می‌کند، از تقریبا شش ماه قبل تاکنون به دلیل اجرای «طرح تنفس جنگل» ازسوی سازمان جنگل‌ها برای تامین مواد اولیه تولید؛ به حداقل رسیده است.

آنان با بیان اینکه هم‌اکنون کارگران این کارخانه از وضعیت موجود رضایت ندارند، در ادامه گفتند: کاهش تولیدات این کارخانه تهدیدی بر امنیت شغلی کارگران قراردادی و رسمی کارخانه شده بطوریکه از حدود ۲ هزار کارگری که در این کارخانه شاغل بوده‌اند، حدود ۴۰۰ نفر که در خارج از کارخانه و بخش جنگل‌کاری مشغول کار بودند، با اجرای این طرح بیکار شده و هم‌اکنون وضعیت مشخصی ندارند.

به گفته این کارگران، در شش ماه گذشته فعالیت چوب کاغذ مازندران به دلیل تامین نشدن مواد اولیه تولید (چوب) رونق سابق را نداشته و کارفرما از مدت‌ها قبل ناچار شده است بخش زیادی از فعالیت کارخانه را متوقف کند.

به گفته آنها، میزان تولیدات این کارخانه در گذشته ۱۷۰ هزار تن بود که در حال حاضر به ۱۲۰ هزار تن کاهش یافته و این روند کاهشی همچنان ادامه دارد.

منابع کارگری می‌گویند: خوشبختانه این کارخانه در پرداخت مطالبات مزدی کارگران شاغل هم‌اکنون هیچ مشکلی ندارد و مدیریت جدید کارخانه که از یکسال قبل مسئولیت این واحد تولیدی را برعهده گرفته تا پایان سال ۹۶ همه مطالبات معوقه کارگران را به‌جز اسفند ماه ۹۶ به‌روز کرده است. کارفرمای جدید همچنین هزینه بازنشستگی تعداد بیش از ۲۰۰ نفر از همکاران بازنشسته کارخانه را پرداخت کرده است.

به گفته آنها،تا پیش از اینکه مدیریت جدید وارد کارخانه شود اوضاع تولید و پرداخت حقوق و مزایای کارگران خوب نبود اما از یک سال پیش که مدیریت شرکت تغییر کرد به مرور کارفرما تمام تلاش خود را برای رونق تولید و پرداخت مطالبات معوقه کارگران انجام داد اما مدتهاست با متوقف شدن هر گونه بهره‌برداری از منابع جنگلی (طرح تنفس جنگل) ما نیز دچار مشکل تامین مواد اولیه برای تولید شده‌ایم.

به نقل از کارگران این واحد گفته می‌شود؛ شرکت چوب و کاغذ مازندران یکی از واحد‌های نمونه در استفاده از منابع جنگلی است. به همین دلیل از مسئولان در حوزه کشاورزی و جنگل‌داری در خواست داریم قبل از اجرای چنین طرح‌هایی که منافع ملی را تامین می‌کنند، فکری هم برای صنایع تبدیلی همانند واحد‌های چوب و کاغذ بکنند.

به نقل از کارگران این واحد گفته می‌شود؛ با محدود شدن فعالیت تولیدی کارخانه چوب کاغذ که به متوقف شدن استفاده از منابع جنگلی بازمی‌گردد، انتظار داریم سازمان جنگل‌ها برای تامین امنیت شغلی حدود ۲ هزار کارگری که در این کارخانه مشغول کارند و معاش خانواده‌هایشان به خطر افتاده حداقل اجازه برداشت از درخت‌های خشک و ریشه‌کن شده جنگل‌ها را بدهند.

2خبرکوتاه:

*عدم پرداخت 6ماه حقوق کارگران آبفای روستایی استان خوزستان

6ماه حقوق کارگران آبفای روستایی استان خوزستان پرداخت نشده است.

*عدم پرداخت چندماه حقوق کارگران شهرداری آبادان

چندماه حقوق کارگران شهرداری آبادان پرداخت نشده است.

تجمع اعتراضی قصابان بروجرد نسبت به افزایش عوارض کشتار دام مقابل فرمانداری

صبح روز چهارشنبه بیست ونهم فروردین،جمعی از قصاب های بروجرد در اعتراض به افزایش عوارض کشتار دام مقابل فرمانداری تجمع کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،از هفته گذشته افزایش قیمت کشتار دام در کشتارگاه بروجرد سبب نارضایتی قصاب های  بروجرد شد به طوری که تعدادی از این قصابیها در این مدت اعتراض خود را اعلام کردند.

تا کنون هزینه کشتار دام سبک در کشتارگاه بروجرد حدود پنج هزار تومان بوده که به 20 هزار تومان افزایش یافته و هزینه کشتار دام سنگین 15 هزار تومان بوده که به حدود 80 هزار تومان افزایش یافته و این افزایش قیمت سبب نارضایتی قصاب ها شده است.

امروز چهارشنبه تعدادی از قصاب های بروجرد در مقابل فرمانداری تجمع کردند و خواستار رسیدگی مسئولین به این موضوع شدند.

تعداد زیادی از قصاب ها به نشانه اعتراض نیز کشتاری امروز انجام ندادند و از مسئولین خواستند تا برای حل این مشکل اقدام کنند.

گسترش اعتصاب بازاریان کردستان به مهاباد وپیرانشهر د ر اعتراض به بستن مرزها و افزایش تعرفه‌های گمرکی

روزچهارشنبه بیست ونهم فروردین،بازاریان شهرهای مهاباد وپیرانشهربه اعتصاب بازاریان بانه،جوانرود،سقز ومریوان پیوستند.

درهمین رابطه:

بازاریان سقز و مریوان هم به اعتصاب پیوستند

روز سه شنبه بیست وهشتم فروردین ماه، بازاریان سقز و مریوان به اعتصاب بازاریان مریوان وجوانرود* د ر اعتراض به بستن مرزها و افزایش تعرفه‌های گمرکی پیوستند.

به گزارش منابع خبری محلی،اعتصاب بازاریان بانه وجوانرود برای سومین روز متوالی ادامه پیداکرد.

امروز بازاریان سقز و مریوان با بستن مغازه‌ها و پهن کردن سفره خالی اعتراضشان را بنمایش گذاشتند.

*دومین روز اعتصاب بازاریان بانه وجوانرود در اعتراض به بستن مرزها

بازاریان جوانرود هم سفره خالی پهن کردند

روزدوشنبه بیست وهفتم فروردین ماه برای دومین روزمتوالی*، بازاریان بانه وجوانرود به اعتصابشان در اعتراض به بستن مرزها ادامه دادند.

بازاریان جوانرود در دومین روز اعتصابشان دست به  پهن کردن سفره خالی زدند.

اعتصاب دوباره بازاریان بانه و جوانرود در اعتراض به بسته شدن مرز

روزیکشنبه26فروردین، بازاریان بانه و جوانرود دوباره در اعتراض به بسته شدن مرز دست به اعتصاب زدند.

بنابه گزارش منتشره، بسته شدن مرز کولبری در بانه، بازار مغازه‌دارن بازار محلی بانه را کساد کرده‌است. این روزها پس از بستن مرزها و بازگشایی بازار پیله‌وری، کاسبیِ این مغازه‌داران که از اجناس خود را از کولبران می‌خریدند، با مشکل مواجه شده‌است.

مغازه‌داران بانه امروز در بلوار شهرداری سفره خالی پهن کردند وبدین طریق اعتراضشان را بنمایش گذاشتند.

بازهم واژگونی سرویس تردد کارگران،مصدومیت18کارگر شرکت کشت و صنعت مغان و وخامت حال یکی از مصدومین

 عصرروزچهارشنبه29فروردین،واژگونی مینی بوس حامل کارگران شرکت کشت و صنعت مغان موجب مصدومیت 18نفرشان شد که حال یکنفرشان وخیم گزارش شده است.

براساس گزارشات منتشره، این مینی بوس حامل کارگران شرکت کشت و صنعت مغان بود عصر چهارشنبه بر اثر ترکیدن لاستیک در کنار جاده واژگون شد.

فرهاد غیبتی سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پژشکی اردبیل گفت: با اعزام سریع آمبولانس های فوریت های پزشکی پارس آباد مصدومان به بیما رستان ولیعصراین شهرستان منتقل شده اند.

وی اضافه کرد: درحال حاضر 18 مصدوم حادثه بستری هستند و به جز یک تن که به علت ضربه به سر وشکستگی ران استخوان حالش وخیم است وضع عمومی دیگر مصدومان رضایت بخش می باشد.

مسمومیت گازی 2کارگر میدان نفتی نرگسی و وخامت حال یکنفرشان

بامداد روز چهارشنبه بیست ونهم فروردین ماه،دونفر از کارگران میدان نفتی نرگسی با گاز سمی H2S دچار گازگرفتگی شدند که حال یکنفرشان وخیم اعلام شده است.

براساس گزارش منتشره، دو نفر از کارکنان میدان نفتی نرگسی که تحت مدیریت شرکت مناطق نفتخیز جنوب است شب گذشته دچار گاز گرفتگی با گاز سمی سولفید هیدروژن (H2S ) شدند.

این حادثه  در ساعت 02:30 بامداد رخ داده است به‌طوریکه یک‌نفر از پرسنل واحد بهره‌برداری میدان نفتی نرگسی وحدتیه شهرستان دشتستان برای روشن کردن فلر اقدام می‌کند که نشتی گاز H2S باعث گازگرفتگی وی می شود.

پس از آنکه هیچکس برای جابجایی مصدوم اقدام نمی‌کند، یکی از پرسنل حراست برای حمل مصدوم، پیشقدم می‌شود که متأسفانه وی هم دچار گازگرفتگی می‌شود.

این گزارش حاکی است هر دو مصدوم این حادثه به بیمارستان گنجی برازجان اعزام شده‌اند و براساس اخبار دریافتی ظاهرا حال نفر بهره‌بردار وخیم‌تر گزارش شده است.

جان باختن 2نفراز کارکنان شرکت نفت فلات قاره درحادثه سقوطِ بالگرد

عصرروزسه شنبه بیست وهشتم فروردین،بدنبال سقوط بالگرد شرکت نفت فلات قاره در خلیج فارس دو نفر از کارکنان این شرکت جان باختند و یک نفردیگر مصدوم شد. جستجو برای یافتن خلبان و یک فرد مفقود دیگر ادامه دارد.

براساس گزارش منتشره، سانحه سقوط بالگرد اجاره‌ای شرکت «نفت فلات قاره ایران» متعلق به شرکتِ پیمانکارِ  «ساخه» در آب‌های خلیج‌فارس، ساعت 20 و 50 دقیقه دقیقه شامگاه (سه‌شنبه، 28 فروردین‌ماه) روی داد و یک فروند بالگرد «بل 212» متعلق به شرکت پیمانکار که در اجاره شرکت نفت فلات قاره ایران بوده، از سکوی رسالت در محدوده منطقه لاوان به منظور انتقال یکی از کارکنان که دچار سکته قلبی شده بود، به سمت جزیره کیش به پرواز درآمد که چهار دقیقه پس از پرواز، دچار سانحه شد و روی آب سقوط کرد.

در جریان این حادثه، دو تن از سرنشینان بالگرد که کارکنان شرکت نفت فلات قاره بودند با نام‌های جواد کاراندیش( مسئول تعمیرات سکوهای دریایی) و بهروز اشکان (پزشکیار)  جانشان را ازدست دادند و سیدمحمد سهیلی (کاپیتان دوم بالگرد) که مصدوم شده بود، برای انجام عملیات درمانی به جزیره کیش منتقل شد.

پس از بروز این حادثه، کمیته بحران در ستاد تهران و منطقه لاوان تشکیل شده و صبح امروز (29 فروردین ماه) نیز مدیرعامل و جمعی از مدیران شرکت نفت فلات قاره ایران به منظور بررسی ابعاد حادثه و وضعیت سرنشینان ناپدید شده بالگرد وارد منطقه لاوان شده اند.

در حال حاضر  عملیات جست‌وجو برای نجات علی فتاحی (خلبان) و بهروز موسوی، دو سرنشین دیگر بالگرد، دنبال می‌شود.

بیست ونهم فروردین ماه1397

akhbarkargari2468@gmail.com