اخباروگزارشات کارگری29اسفند1395

admin   مارس 19, 2017   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری29اسفند1395 بسته هستند

بایگانی

نوروز وسفره خالی کارگران

– صدورحکم30ضربه شلاق تعلیقی و 18 میلیون ریال جریمه نقدی برای کارگرمعترض معدن سنگ آهن بافق!

– پیام اتحادیه آزاد کارگران ایران به مناسبت فرا رسیدن سال 1396

– کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری:

فرا رسیدن سال ١٣٩٦ و آغاز بهار و نوروزی دیگر؛ خجسته باد!

– عدم پرداخت حقوق،عیدی ودیگرمطالبات کارگران شهرداری شاندرمن!

– مرگ دلخراش کارگری درایلام حین کاربراثرسقوط ازارتفاع!

– مرگ کارگرمرغداری مریوان براثرگازگرفتگی!

صدورحکم30ضربه شلاق تعلیقی و 18 میلیون ریال جریمه نقدی برای کارگرمعترض معدن سنگ آهن بافق!

محمدعلی جداری فروغی از صدور حکم نهایی دادگاه تجدیدنظر مبنی بر30 ضربه شلاق تعلیقی به مدت 2 سال و 18 میلیون ریال جریمه نقدی برای کارگرمعترض معدن سنگ آهن بافق،خبرداد.

به گزارش29اسفندایلنا،محمدعلی جداری فروغی( وکیل محمد حسن تشکری و جمعی دیگر از کارگران معدن سنگ آهن  بافق) از صدور حکم نهایی محمد حسن تشکری خبر داد.

به گفته این وکیل دادگستری، حکم نهایی موکلش  صادر شده و به 30 ضربه شلاق تعلیقی به مدت 2 سال و 18 میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شده است.

وی افزود: پیش از این شعبه 105 دادگاه کیفری 2 شهرستان یزد طی رایی که به تاریخ 11 خرداد سال 95 صادر شده بود، محمد حسن تشکری را به اتهام اخلال در نظم و آسایش عمومی (موضوع ماده 618 قانون مجازات اسلامی)،   به تحمل 11 ماه حبس و 50 ضربه شلاق تعزیری معلق شده به مدت 5 سال محکوم کرده بود.

به گفته فروغی، در رای تجدیدنظر آمده است: به تجویز ماده 457 قانون آیین دادرسی کیفری و استناد به مواد 19 ، 66، 126 و 127 ، بند ب ماده 83 ، بند ب ماده 86 قانون مجازات اسلامی ضمن اصلاح عنوان اتهامی به معاونت در اخلال در نظم و اصلاح مجازات مقرر در رای بدوی به 18 میلیون ریال جزای نقدی جایگیزینی 6 ماه حبس تعزیری بعلاوه 30 ضربه شلاق تعزیری و تعلیق اجرای مجازات شلاق مذکور با همان شرایط مندرج در رای بدوی به مدت 2 سال، النهایه دادنامه تجدید نظر خواسته را در قسمت مورد اعتراض با اصلاح و تخفیفات به عمل آمده نتیجتا تایید و استوار می‌نماید. این رای قطعی است.

وی با یادآوری اینکه در پرونده دیگر کارگران معدن سنگ آهن بافق، مجازات شلاق به جریمه نقدی تبدیل اما در دادنامه محمد حسن تشکری مجازات 30 ضربه شلاق تعلیقی برای مدت 2 سال تعیین شده است، گفت: به نظر من هیچگونه دلیلی بر محکومیت موکلم به اتهام معاونت در اخلال در نظم وجود ندارد و می بایست حکم برائت صادر می‌شد.

پیام اتحادیه آزاد کارگران ایران به مناسبت فرا رسیدن سال 1396

بار دیگر سر سبزی و طراوت در حال سر برآوردن از واپسین روزهای زمستان است و مام طبیعت آغوش خود را برای زایشی نو باز کرده است تا نوید بخش آغازی برای زندگی و حیات در پهنه زمین باشد. اما سهم ما کارگران از این تولد عظیم و شکوهمند چیزی جز  فقر و فلاکت، عدم پرداخت مزد و اخراج سازیهای خانمان برانداز تا واپسین روزهای سال نبوده است و شادی چند روزه ی  بودن در کنار خانواده به مناسبت ایام نوروز چیزی است که به سرعت سپری و در پس آن کوهی از رنج و محنت تا پایان سالی دیگر همراه مان خواهد ش

با این حال و علیرغم این چرخه ضد انسانی حاکم بر زندگی ما کارگران، امید به برپائی دنیایی بهتر و مبارزه برای رهائی از ستم، آن چیزی است که به ما انگیزه ای بالا برای زندگی و بودن می بخشد و ما با این امید، امسال نیز همچون سالهای گذشته قدم در سال نو خواهیم گذاشت و مبارزات بی وقفه ای را که تا واپسین روزهای سال گذشته در جای جای کشور ادامه دادیم با اتحاد و قدرت عمل بیشتری از سر خواهیم گرفت.

هر چند  در سال 1395 توام با تحمیل فقر و فلاکت بیشتر، سرکوب اعتراضات حق طلبانه کارگران ایران ابعاد گسترده تری پیدا کرد با این حال ایستاگی متحدانه و جسورانه ما کارگران در سال گذشته بیش از پیش قدرت سرکوب را به چالش کشید و کارگران هپکو، روغن نباتی جهان، پلی اکریل اصفهان و…، با راهپیمائی های باشکوه و بازنشستگان لشکری و کشوری با تجمعات متحدانه و بی وقفه خود نشان دادند که هیچ نیرویی را، یارای وادار کردن طبقه کارگر ایران به تمکین به شرایط مصیبت بار کنونی نیست. گذشته از این اعتراضات رو به پیش، اعتصاب غذای مشترک جعفر عظیم زاده  و اسماعیل عبدی و به چالش کشیدن رویکرد امنیتی به فعالیتهای صنفی و مدنی، که موج عظیمی از حمایتهای کارگران و معلمان در داخل کشور و طبقه کارگر جهانی را به همراه داشت نشان داد که از این پس سرکوب فعالیتهای صنفی و مدنی و امنیتی کردن اعتراضات کارگران و معلمان چیزی نیست که دستگاه سرکوب براحتی قادر به پیشبرد آن باشد.

در سالی که گذشت، راهپیمائی ها و اعتراضات کارگران مراکز مختلف تولیدی و صنعتی و پیوستن خانواده ها به این اعتراضات، شکل گیری اعتراضات بیکاران در بخشهایی از کشور، به میدان آمدن جنبش عدالتخواهانه دانشجویی، شکل گیری  اعتراضات سراسری در میان بخشهایی از کارگران همچون مخابرات و برق، تجمعات متحدانه بازنشستگان لشکری و کشوری و همبستگی کارگران و معلمان، همه و همه، نقطه عطفی در اعتلای جنبش عدالتخواهانه مردم ایران بود که بی تردید با آغاز سال نو وارد مراحل تعیین کننده ای در مصاف با وضعیت مصیبت بار موجود خواهد شد. مصافی که بویژه علیه فقر و فلاکت و دستمزدهای چندین برابر زیر خط فقر، اتحاد و همبستگی هر چه بیشتری را در میان کارگران و معلمان و بازنشستگان به ارمغان خواهد آورد و جنبشی عظیم و سرکوب ناپذیر را در برابر شرایط فلاکت بار موجود شکل خواهد داد.

ما در اتحادیه آزاد کارگران ایران، خود را بخشی از این مبارزه و رشد و اعتلای آن میدانیم و با تاکید بر تجدید نظر فوری در حداقل مزد سال 1396 و فراخوان به کارگران برای اعتراض به آن، عید نوروز را به عموم مردم شریف ایران، بویژه به خانواده های کارگران و معلمان دربند و تمامی زندانیان آزادیخواه صمیمانه تبریک میگوییم و به همه عزیزانی که در دفاع از حقوق انسانی مردم ایران، عید نوروز را پشت میله های زندان سپری میکنند درود میفرستیم .

ما تلاش و مبارزه و اتحاد  و همبستگی بیشتر برای پایان دادن به وضعیت مشقت بار کنونی را سرلوحه آغازی دگرگون کننده در سال نو قرار خواهیم داد و همدوش و همراه با همه کارگران و معلمان و بازنشستگان در سراسر کشور، لحظه ای از مبارزه برای دست یابی به حقوق انسانی مان باز نخواهیم ایستاد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – 29 اسفند ماه 1395

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری:

فرا رسیدن سال ١٣٩٦ و آغاز بهار و نوروزی دیگر؛ خجسته باد!

باز هم بهار از راه رسید و زمین بار دیگر نفس کشید و مژده داد که زمستان شکست و نوید می دهد که سالی تازه و نوروز می آید. اینک صدای پای بهار، نزدیک و نزدیک تر شده است؛ چلچله ها و پرستوها بازگشتند و نغمه فرح بخش و شاد آنها از دشت ها و سبزه زارها به گوش می رسد. طبیعت با هوایی تازه طراوت می یابد و براستی که بهار، فصل دوباره ساختن است.

با آمدن سال تازه و نوروز، بار دیگر پیام های انسان دوستی، عشق و امید به زندگی و داشتن روزها و سال های بهتر، پیام  آور این روزها بوده و بر دل و جان می نشیند. آرزوی ما هم در آستانه سال 1396، چیزی جز داشتن دنیایی عاری از تبعیض و نابرابری، جهانی بدون فقر و جهالت و  بدون جنگ و گرسنگی نیست. دنیایی که در آن استثمار انسان از انسان برچیده شود و دیگر کسی به خاطر امرار معاش، برده مزدی کس دیگری نباشد. دنیایی که در آن هیچ کس به خاطر باورها و اعتقادات اش محاکمه و زندانی نشود و با خطر مرگ مواجه نگردد.

فرا رسیدن نوروز و بهار و آغاز سال 1396 را شادباش می گوییم و آرزوی تندرستی و شادکامی برای همگان داریم. امیدواریم که سال پیش رو، سالی پر از موفقیت برای کارگران، معلمان، پرستاران، بازنشسته گان و همه زحمتکشان جامعه در دستیابی به مطالبات انسانی شان باشد. و با امید به اینکه دیگر هیچ کارگر و معلمی، و هیچ دانشجو و روزنامه نگار و انسان آزاد اندیشی به خاطر باورهای اش، زندانی نشود.

بهاران خجسته باد!

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری – یکشنبه 29 اسفند 1395

عدم پرداخت حقوق،عیدی ودیگرمطالبات کارگران شهرداری شاندرمن!

یک ماه حقوق، سه ماه اضافه کار، عیدی و سنوات کارگران شرکتی شهرداری شاندرمن پرداخت نشده است.

به گزارش منابع خبری محلی، در حالی که اسفند ماه به بیست و هشتمین روز خود رسیده است کارگران شرکتی شهرداری شاندرمن حقوق نگرفته اند.این کارگران علاوه بر حقوق اسفند ماه، ۳ ماه اضافه کار، عیدی و سنوات پایان سال را دریافت نکرده اند.

در شرایطی که حقوق کارگران شرکتی شهرداری ها چیزی در حدود ۱ میلیون تومان و حداقل هزینه یک خانوار کارگری در شهرها برای سال ۹۵، ۲۷۴۴۰۰۰ تومان تقریب زده می شود، چگونه میتوان بدون دریافت همین حقوق اندک زندگی کرد؟

 

شهردار شاندرمن که پیش از این به علل گوناگون علی الخصوص عدم پرداخت حقوق توسط اعضای شورای شهر مورد سوال و در آستانه استیضاح قرار گرفته بود، با دادن قولهایی توانست رضایت ۴ عضو شورا را کسب کند.

اکنون سوال اساسی این است که چگونه شهرداری شاندرمن که نتوانسته حقوق معمول کارکنان خود را ۱ روز مانده به عید پرداخت کند، دست به آغاز پروژه های عمرانی و تشدید این فعالیت ها در آستانه نوروز می زند؟

دست های خالی کارگران شرکتی شهرداری رسانه ای برای احقاق حقوق خود ندارند.

مرگ دلخراش کارگری درایلام حین کاربراثرسقوط ازارتفاع!

یک کارگر 36ساله حین کار در یک مجتمع مسکونی شهر ایلام براثرسقوط از ارتفاع جان خود را از دست داد.

به گزارش منابع خبری محلی،این کارگر جوان که اهل شهرستان دهلران بوده است در حین کار در یک مجتمع مسکونی در حال ساخت در خیابان آزادی ایلام از طبقه ششم یک آپارتمان در حال ساخت به پایین سقوط کرده و جان خود را از دست داد.

یکی از بستگان این متوفی گفت: وی مشغول کار نقاشی در فضای بیرونی این مجتمع آپارتمانی بوده که به دلایل نامشخص از ارتفاع به پایین سقوط می کند.

وی افزود: به گفته پزشکی قانونی ایلام این کارگردر حین سقوط بخاطر وحشت زدگی نیز دچار ایست قلبی می شود و علت مرگ وی علاوه بر شدت جراحات و شکستگی چند ناحیه از اندام وی ، ایست قلبی در حین سقوط بوده است.

وی همچنین گفت: این کارگرکه 36 سال سن داشته است تحصیل کرده و دارای مدارک گرافیک و چند رشته دیگر هنری بوده است که به دلیل نداشتن شغل در رشته مورد نظر از طریق کارگری گذران زندگی می کرده است.

مرگ کارگرمرغداری مریوان براثرگازگرفتگی!

درهفته گذشته کارگریک مرغداری مریوان براثرگازگرفتگی جانش را ازدست داد.

به گزارش منابع خبری محلی، جمیل مردای 39ساله کارگریک مرغداری واقع درحومه شهرمریوان بر اثر خفگی ناشی از گازگرفتگی جان خود را از دست داد.

بیست ونهم اسفندماه1395

akhbarkargari2468@gmail.com