اخباروگزارشات کارگری3خرداد1397

admin   می 24, 2018   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری3خرداد1397 بسته هستند

بایگانی

– سومین روزاعتصاب وتجمعات اعتراضی سراسری رانندگان خودروهای سنگین

– اعتصاب وتجمع  کارگران راه آهن مشهددراعتراض به عدم پرداخت حقوق وحق بیمه برای دومین روزمتوالی

– اعتصاب وتجمع  کارگران راه آهن مشهددراعتراض به عدم پرداخت حقوق وحق بیمه برای دومین روزمتوالی

– تجمع کارگران کارخانه شیر وارنا دراعتراض به عدم پرداخت 4ماه حقوق مقابل فرمانداری ورامین برای چندمین بار

– تجمع اعتراضی کارکنان بیمارستان خمینی کرج دراعتراض به عدم پرداخت 6ماه حقوق برای پنجمین بار

– عدم پرداخت ماه ها حقوق700 کارگر کارخانه  نورد لوله اهواز

– تجمع اعتراضی متقاضیان مسکن فرهنگیان زنجان  مقابل دادسرای عمومی و انقلاب

سومین روزاعتصاب وتجمعات اعتراضی سراسری رانندگان خودروهای سنگین

روزپنج شنبه سوم خردادماه برای سومین روز متوالی، رانندگان خودروهای سنگین  به اعتصاب وتجمعات اعتراضیشان درسراسر کشور ادامه دادند.

*انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه:از اعتصاب سراسری رانندگان حمایت کنیم

در سومین روز اعتصاب، رانندگان کامیون در ده ها شهر به اعتصاب پیوسته و همچنان بر شمار آنان  افزوده می گردد. این اعتصاب که با خواستهائی از قبیل افزایش کرایه، کاهش قیمت لوازم یدکی و هزینه تعمیرات، کاهش سن بازنشستگی به 25 سال، ایمنی جاده ها و بیمه و غیره شروع گردیده است، تاکنون تأثیر بسزائی بر جای گذاشته است، تا حدی که مسؤلین حمل ونقل را وادار نموده که اعلام کنند بخشی از مطالبات رانندگان از جمله افزایش 20 درصدی کرایه را برآورده نموده اند.

عمده خواستهای رانندگان علیه گرانی و سختی شغلی و عدم وجود بیمه های کافی است که خواست همه مردم از جمله کارگران، معلمان، مزدبگیران و بیکاران جامعه است. بویژه اینکه بیشتر رانندگان کامیون ها خود مالک کامیون نیستند و در ازای دریافت مزد، شب ها و روزها در جاده های ناایمن در رفت و آمد هستند. این بخش از رانندگان در زمره کارگران مزدبگیر قرار دارند.

اعتصاب سراسری امروز رانندگان در اعتراض به فقر، گرانی و بیکاری است که همه بخش های مردم به تنگ آمده در دی ماه 96 در بیش از 100 شهر علیه آن به خیابان آمدند. رفاه، کار یا بیمه بیکاری خواست و مطالبه و همچنین حق همه انسانها است و باید فوری محقق گردد.

درآمد همه بخش های کارکن جامعه باید به حدی باشد که هزینه معیشت بالای خط فقر را که سال گذشته 5 میلیون تومان بوده و امروز با افزایش بیش از دو برابری قیمت دلار، میزان آن به 10 میلیون تومان رسیده است، تأمین نماید.

باید با حمایت وسیع و سراسری از اعتصاب سراسری رانندگان، برای تحقق افزایش فوری دستمزدها و کار یا بیمه بیکاری، ایمنی جاده ها و محیط های کار، کاهش سن بازنشستگی و محو فقر و گرانی به میدان بیاییم.

انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه1397/3/3

*استان اصفهان:

ادامه اعتراضات رانندگان کامیون شهرهای شهرضا، خوانسار،هرند و……

روزگذشته(2خرداد)وصبح امروز(3خرداد)رانندگان کامیونشهرستان های مختلف استان از جمله شهرضا، خوانسار و هرند دراعتراض به پایین بودن نرخ کرایه، بالا بودن نرخ بیمه، نبود بار، هزینه های سنگین کامیون داری، بی عدالتی در توزیع بار در بنادر ومجتمع های بزرگ تولیدی تجمع کردند.

کامیونداران و رانندگان در این تجمع با نصب بنر خواستار پیگیری و زیرنظر گرفتن شغل رانندگی به عنوان مشاغل سخت و زیان آور، افزایش کرایه حمل و نقل بر اساس تن بر کیلومتر و نظارت بر اجرای این قانون، جمع آوری سامانه سپهتن و ارجاع بارهای انباری شهرستان به سالن اعلان بار شدند.

*استان ایلام:

-چرداول:

‍ روزپنج شنبه سوم خردادماه،رانندگان کامیون چرداولدر اعتراض به آنچه که آنها افزایش دوبرابری قیمت اقلام مورد نیاز از جمله لاستیک و روغن وهمچنین کرایه ناچیز حمل ونقل در مقابل هزینه ها ی بالا اعلام کرده اند، در نزدیکی پلیس راه شباب دست به تجمع زدند.

*استان خراسان جنوبی:

روزپنج شنبه3خرداد،جمعی از رانندگان کامیون استان خراسان جنوبی درمیدان شهدای عبادی بیرجند اجتماع اعتراضی برپاداشتند.

در این تجمع حدود 200 نفر از رانندگان و 100 دستگاه خودروی سنگین نسبت به وضعیت بیمه، پایانه ها، سوخت، کرایه خودروهای سنگین و … اعتراض کردند.

*استان چهارمحال بختیاری:

روزپنج شنبه 3خرداد،جمعی از رانندگان کامیون استان چهارمحال و بختیاری در میدان میوه و تره بار شهرکرد و نیز منطقه سفید دشت بروجن دست به تجمع اعتراضی زدند.

*استان کرمان:

-بردسیر

روزپنج شنبه3خردادهمزمان با سومین روز اعتصاب سراسری رانندگان خودروهای سنگین،جمعی از رانندگان کامیون بردسیردست از کارکشیده ودر حاشیه جاده کمربندی کرمان – بردسیر – سیرجان تجمع کردند.

*استان گستان:

روزچهارشنبه(2خرداد)،جمعی از کامیون داران شهرستان‌های مینودشت، گالیکش، کلاله و مراوه‌تپه در اعتراض به پایین بودن کرایه حمل بار، دست از کار کشیدند و در کمربندی گالیکش تجمع کردند.

*استان مرکزی:

روزپنج شنبه سوم خردادماه،جمعی از رانندگان کامیون استان مرکزی به اعتصاب سراسری همکارانشان پیوستند ومقابل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای این استان تجمع کردند.

*استان همدان:

-ملایر

جمعی از رانندگان کامیون ملایر دراعتراض به گرانی لوازم یدکی، عوارض اتوبان ها و بیمه تامین اجتماعی، دلال بازی در باربری ها و کم بودن کرایه ها در میدان کوثراین شهرستان تجمع کردند.

*معاون هماهنگ کننده سپاه فجر ‌فارس:کمبود بنزین در شیراز با ورود نیروهای مسلح مدیریت شد

معاون هماهنگ کننده سپاه فجر ‌فارس گفت: در روزهای گذشته که در پی اعتراض رانندگان تانکرهای سوخت‎رسان با کمبود بنزین در شیراز روبه‌رو شدیم، نیروهای مسلح در کنار مسئولان در صحنه وارد شده و با تجهیزات خودرویی خود در مدیریت رفع کمبودها تاثیرگذار بودند.

اعتصاب وتجمع  کارگران راه آهن مشهددراعتراض به عدم پرداخت حقوق وحق بیمه برای دومین روزمتوالی

روزپنج شنبه سوم خردادماه برای دومین روزمتوالی، کارگران راه آهن مشهد(تراورس) دراعتراض به عدم پرداخت حقوق وحق بیمه دست از کارکشیده و مقابل استانداری خراسان رضوی تجمع کردند.

روزچهارشنبه دوم خرداد ماه،دراولین روز اعتصابشان در محل کارشان اجتماع کردند.

براساس گزارش منتشره،، در ادامه اعتراضات روزهای گذشته کارگران تراورس در نقاط مختلف کشور، صبح امروز اجتماع کارگران تراورس مشهد ادامه یافت.

کارگران تراورس مشهد که دیروز نیز تجمع مشابهی در محل کار خود برپا کرده بودند، گفتند:پرداخت مطالبات مزدی آن‌ها چندین ماه به تاخیر افتاده و در خصوص بیمه تامین اجتماعی نیز دچار مشکل هستند.

به گفته یکی از معترضان؛ هر روز صدای اعتراض کارگران خطوط ابنیه راه‌آهن  از طریق رسانه‌ها به گوش مسئولان می‌رسد اما با بی‌توجهی مسئولان روبرو هستیم و در نتیجه هر روز اعتراضات کارگران خطوط ابینه گسترده‌تر می‌شود.

ادامه اعتراضات کارگران  کارخانه صدرفولاد خرم آباد نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل استانداری لرستان

روزپنج شنبه سوم خردادماه، کارگران  کارخانه صدرفولاد خرم آباد درادامه اعتراضاتشان  نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی دست به تجمع مقابل استانداری لرستان زدند.

برپایه گزارش منتشره،این کارگران گفتند: مسئولان تاکنون هیچگونه اقدامی برای رفع مشکلات کارخانه انجام نداده اند.

علی آشتاب مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این باره گفت: کارخانه صدر فولاد خرم آباد با 180 نیرو به دلیل برخی مشکلات و ضعف در مدیریت از یک سال قبل تعطیل شده است.

وی افزود: اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان اقدامات لازم در خصوص رسیدگی به دعاوی کارگری را انجام داده و بیمه بیکاری کارگرانی که مراجعه و طرح دعوا داشته اند، برقرار شده است.

آشتاب گفت: هم اکنون کارگران خواستار پرداخت مطالبات معوقه خود هستند که با هماهنگی و برنامه ریزی های صورت گرفته مبنی بر واگذاری مدیریت این کارخانه این قول داده شده که پس از استقرار مدیریت جدید تا اواخر خرداد ماه به خواسته های آنها رسیدگی و مطالبات آنها پرداخت شود.

تجمع کارگران کارخانه شیر وارنا دراعتراض به عدم پرداخت 4ماه حقوق مقابل فرمانداری ورامین برای چندمین بار

روزپنج شنبه سوم خرداد برای چندمین بار، کارخانه شیر وارنا دراعتراض به عدم پرداخت 4ماه حقوق مقابل فرمانداری ورامین تجمع کردند.

بنا به گزارش منتشره تجمع کنندگان اعلام کردند که چهار ماه است که حتی یک ریال حقوق دریافت نکرده اند و مسئولان کارخانه پاسخی به آنان نمی دهند.

یکی از کارگران معترض گفت : با کاهش میزان تولید کارخانه ، تعداد زیادی از 600 کارگر کارخانه وارنا اخراج شدند و بقیه کارگران نیز به دلیل عدم دریافت حقوق و مزایای ، در محل کار خود حاضر نشده اند.

وی افزود : کارخانه شیر وارنا روزهای متمادی است که تعطیل بوده و هیچ تولیدی ندارد ، کارگران بیکار شده اند ، حتی یک ریال حقوق دریافت نکرده اند .

وی اظهار کرد: به نظر می رسد که مسئولان کارخانه ، در حال جابجا کردن وسایل کارخانه هستند و اگر مسئولان تدبیری نیاندیشند ، فردا نمی توان حتی یک ریال از حق و حقوق کارگران را مطالبه کرد.

رئیس اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی شهرستان ورامین با حضور در بین کارگران معترض ، از روند پیگیری های صورت گرفته گزارشی به آن ها داد و از کارگران خواست تا به تجمع خود پایان دهند که کارگران محل را ترک نکردند.

تجمع اعتراضی کارکنان بیمارستان خمینی کرج دراعتراض به عدم پرداخت 6ماه حقوق برای پنجمین بار

روزسه شنبه اول خردادماه برای پنجمین بار، کارکنان بیمارستان خمینی کرج دراعتراض به عدم پرداخت 6ماه حقوق دست به تجمع زدند.

برپایه گزارش رسانه ای شده بتاریخ3خرداد،یکم خرداد ماه سال جاری بود که کارکنان بیمارستان خمینی شهر کرج در راستای حقوق و مزایای خود برای پنجمین بار تجمع کردند و همگی اذعان داشتند که طی 2 سال اخیر با بدبختی گذران کرده و قریب به 6 ماه نیز حقوق دریافت نکرده ایم.

به دنبال تجمع کارکنان این مرکز درمانی مسئولین روزپنج شنبه برای حل مشکل آنها در بیمارستان حضور یافتند اما بر اساس شنیده ها تا کنون مشکل این پرسنل حل نشده است چرا که یکی از آنها در مطلبی عنوان کرد که نزدیک به دو سال این مجموعه با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می کند و فارغ از پرداخت نکردن حقوق و اخراج پرسنل، اخیرا با تحریم شرکت های دارویی و نرم افزاری متوجه شده است و به همین دلیل حتی امکان انجام یک کار اداری کوچک در این مجموعه وجود ندارد.

وی افزود: تا چه زمانی استاندار و دیگر مسئولین در خواب خرگوشی فرو خواهند رفت؟ من پدر یک خانواده 4 نفری هستم و همچنین سرپرستی مادر بیمارم را که هیچ درآمدی ندارد بر عهده دارم. همسرم حدود 10 سال در این مجموعه شاغل بود که به وسیله پیمانکار اخراج شد و در حال حاضر به دلیل پرداخت نکردن بدهی موجب آزار و اذیت من و خانواده ام شده است.

عدم پرداخت ماه ها حقوق700 کارگر کارخانه  نورد لوله اهواز

کارگران قراردادی و پیمانی کارخانه نورد لوله‌ اهواز در استان خوزستان، سه تا شش ماه مزد معوقه از کارفرمای خود طلبکارند.

براساس گزارش منتشره بتاریخ3خرداد،تعدادی از کارگران کارخانه نورد لوله اهواز گفتند: از مجموع ۷۰۰ کارگری که در این واحد صنعتی مشغول کارند حدود  ۴۰۰ نفر قراردادی و مابقی به واسطه پیمانکار مشغول کارند.

برپایه این اطلاعات، معوقات مزدی کارگران قراردادی تا حدود ۳ ماه و در مقابل مطالبات مزدی کارگران پیمانکاری نزدیک به ۶ ماه برآورد می‌شود.

قابل یادآوری است که مدیریت و مالکیت کارخانه نورد لوله اهواز در سال ۹۳ به بخش خصوصی واگذار شد  ومشکلات کارگران شروع شد.

تجمع اعتراضی متقاضیان مسکن فرهنگیان زنجان  مقابل دادسرای عمومی و انقلاب

روزپنج شنبه3خرداد،جمعی ازمتقاضیان مسکن فرهنگیان زنجان مقابل دادسرای عمومی و انقلاب این شهر تجمع اعتراضی برپاکردند.

به گزارش3خردادیک منبع خبری محلی،احداث پروژه یک هزار و ۱۹۶ واحدی فرهنگیان زنجان 12 سال به طول انجامیده و متقاضیان که از طولانی شدن بهره‌برداری و تحویل واحدها به ستوه آمدند مقابل دادسرای عمومی و انقلاب زنجان تجمع کردند.

پروژه یک هزار 196 واحدی مسکن فرهنگیان از سال 85 در زنجان آغاز شده و در 16 بلوک در زمینی به مساحت 44 هزار و 100 متر مربع و 130 هزار مترمربع زیربنا احداث می‌شود.

شرکت بتن کاوه آذربایجان اکنون پروژه را در دست دارد اما با گذشت سالها فقط چند بلوک از واحدهای تکخواب را تحویل داده و از تحویل بلوکهای دیگر خودداری کرده و کار را تعطیل کرده است.

یکی از متقاضیان در این خصوص گفت: ما حدود 13 سال پیش از طریق آموزش و پرورش برای این واحدها پول واریز کردیم که بعد از حدود هفت سال که کارها راکد مانده بود با شرکت بتن کاوه قرارداد امضا شد و از اعضا خواسته شد با آقای برزگر قرارداد امضا کنند.

وی با بیان اینکه تعدادی از بلوکهای واحدهای تکخواب با نواقصات مختلف تحویل داده شده و بقیه بلوکها در بلاتکلیفی قرار دارند، خاطرنشان کرد: پیگیری‌های مختلفی از طریق استانداری، اداره کل آموزش و پرورش و حتی خود شرکت بتن کاوه و شخص برزگر انجام دادیم اما هیچ اقدام مثبتی انجام نشده است.

این متقاضی مسکن فرهنگیان زنجان با اشاره به اینکه شرکت بتن کاوه پاسخگوی متقاضیان نیست، عنوان کرد: مسئولان فقط قول پیگیری می‌دهند اما هیچ خبری از این پیگیریها نیست و ما همچنان بلاتکلیفیم.

وی با بیان اینکه درخواست ما این است که از پیمانکار پروژه تضمین‌های لازم برای اتمام پروژه گرفته شود، گفت: صحبت‌هایی با مدیرکل جدید آموزش و پرورش استان زنجان در این خصوص داشتیم و ایشان نیز قول پیگیری دادند که تا به امروز محقق نشده است.

این متقاضی مسکن فرهنگیان با تاکید بر اینکه برای تظلم‌خواهی مقابل دادسرای عمومی و انقلاب زنجان تجمع کردیم، ابراز کرد: از دادستان عمومی و انقلاب زنجان درخواست داریم که به داد ما برسند، یک فرهنگی مگر چقدر درآمد دارد که هم پول اجاره بدهد و هم قسط این واحد را پرداخت کند.

یکی دیگر از متقاضیان نیز به خلف وعده مسئولان اشاره کرد و گفت: امروز به خاطر این مقابل دادسرای زنجان تجمع کرده‌ایم که دادستان محترم زنجان مدیرعامل شرکت بتن کاوه را ملزم به انجام تعهدات خود کند.

وی با بیان اینکه ما برای رایزنی با پیمانکار حتی به تبریز هم رفته‌ایم، افزود: متاسفانه پیمانکار این پروژه فقط وعده سرخرمن می‌دهد، اعضا به کل تعهدات خود عمل کرده و این پیمانکار است که از زیر تعهدات شانه خالی می‌کند.

این متقاضی مسکن فرهنگیان با اشاره به اینکه حدود چهار ماه است که هیچ کاری بر روی پروژه انجام نمی‌شود، ادامه داد: اعضا بیش از 20 ماه است که هم قسط واحدها را پرداخت می‌کنند و هم اجاره خانه می‌دهند.

وی بیان کرد: 6 بلوک(واحدهای تکخواب) از این مجتمع تحویل داده شده اما نه آسانسورها استاندارد لازم را دارند و نه پارکینگ‌ها مشخص شده و محوطه سازی نیز انجام نشده است.

یکی دیگر از تجمع کنندگان با بیان اینکه شکایت اصلی ما از آموزش و پرورش است، خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش از ما خواست تا با شرکت بتن کاوه قرارداد امضا کنیم، در حالی که این قرارداد به ضرر ما تمام شد. آموزش و پرورش باید شرکت بتن کاوه را مجاب کند تا کارها را به اتمام برساند.

وی با بیان اینکه از این وضعیت خسته شدیم، تصریح کرد: با حقوق ناچیزی که دارم ماهی 360 هزار تومان قسط پرداخت می‌کنم در حالی که خبری از تحویل واحدها نیست.

سوم خردادماه1397

akhbarkargari2468@gmail.com