اخبار و گزارشات كارگرى 3 تير ماه97

admin   ژوئن 25, 2018   دیدگاه‌ها برای اخبار و گزارشات كارگرى 3 تير ماه97 بسته هستند

بایگانی

کارگران نانوایی در دوراهی ماندن یا تغییر شغل
حدود 900 کارگر نانوایی در دزفول محروم از حداقل حقوق در دو راهی ماندن در این حرفه و یا تغییر شغل قرار گرفته و نسبت به آینده شغلی خود نگرانند.

در حالیکه کارفرمایان و متصدیان واحدهای نانوایی در دزفول این شغل را مقرون به صرفه و سود آور نمی دانند ، کارگران نانوایی نیز از دستمزد ناچیز پرداختی از سوی کارفرمایان گله دارند.
به گفته کارگران نانوایی ، قانون کار در خصوص پرداخت حداقل دستمزد روزانه از سوی بسیاری از کارفرمایان رعایت نمی شود و بسیاری از کارگران با دستمزد ناچیزی به ناچار در این حرفه فعالیت می کنند.
واحدهای نانوایی به ویژه در شرایط سخت تابستان در دمای پنجاه درجه به پخت نان مشغولند
آخرین زمان افزایش کارمزد کارگران واحدهای نانوایی در این شهرستان به دی ماه 93 بر می گردد و از آن زمان به بعد هیچ گونه افزایش دستمزدی برای این قشر زحمتکش صورت نگرفته است.
بر اساس گفته های این کارگران دستمزد یک کارگر نانوایی در دزفول طبق اعلام اداره تعاون ، کار و رفاه اجتماعی روزانه حدود 310 هزار ریال تعیین شده که رقم ناچیزی برای این شغل سخت و طاقت فرسا می باشد و این درحالی است که این دستمزد ناچیز نیز به کارگران نانوایی پرداخت نمی شود و بسیاری روزانه بین 160 تا 280 هزار ریال دستمزد دریافت می کنند .

این کارگر ان میگویند:از چهار سال پیش تاکنون هیچ گونه افزایش دستمزدی برای ما اعمال نشده ولی قیمت کلیه اقلام ضروری و غیرضروری خانوار چندین برابر شده است و دستمزد چهار سال پیش کفاف مخارج زندگی را نمی دهد.

۲۲۲ واحد نانوایی از جمله هشت واحد پخت نان بربری در سطح شهرستان دزفول فعالیت دارند.

یکی از روزنامه ‌نگاران آبادان به دادسرا احضار شد.
«ماندانا صادقی»، از روزنامه‌‌نگاران آبادان در تماسی با انصاف نیوز گفت: هفته‌ی گذشته احضاریه‌ای از شعبه‌ی چهارم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان آبادان به دستم رسید و به اتهام نشر اکاذیب در نشریه‌ی الکترونیکی به قصد تشویش اذهان عمومی به این مرجع قضایی فراخوانده شدم.
تاثیر تلاطمات ارزی بر معیشت طبقه کارگر؛
سبد معیشت طبقه‌ کارگر به کلی نابود شده/سوداگران هنوز چپاول می‌کنند
براساس گفته اقتصاددانان؛ در سه ماهه نخست امسال، قدرت خرید مردم هشتاد درصد کاهش یافته‌است. فعالان کارگری بر این عقیده هستند که در این شرایط، مذاکرات مزدی و افزایش حدوداً بیست درصدی دستمزد کاملاً بی‌اثر شده‌است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، بهار امسال برای طبقه کارگر، شبیه یک پاییز سرد و ناتوانی‌ست. ناتوانی در تامین معاش خانواده، هر روز و هر هفته به گروه‌های بیشتری از طبقه‌ی مزدبگیر ایرانی سرایت می‌کند؛ از کارگر قراردادی گرفته تا کارگر حجمی و پیمانی؛ از آموزشیار نهضت سوادآموزی گرفته تا معلم بازنشسته و از کارمند رسمی دولت گرفته تا پرستار شرکتی بیمارستان که شب‌های طولانی دور از خانواده شیفت می‌دهد اما نمی‌تواند هزینه اجاره‌بهای مسکن را بپردازد. همه و همه با تیغ بی‌رحم جهش ناگهانی اقتصاد؛ زخمی شده‌اند. قیمت ارز بالا رفته و درنتیجه‌ی آن، نرخ تمام «اقلام ضروری» بی‌محابا افزایش پیدا کرده‌است. جالب اینجاست که مسئولان و کاربدستان همه اینها را «حبابی» می‌دانستند که قرار بود بترکد اما……

وحید شقاقی (اقتصاددان) اعلام کرده‌است: «افزایش قیمت دلار، باعث شده طی هشت ماه اخیر ارزش پول ملی و قدرت خرید مردم ۸۰ درصد کاهش پیدا کند، این در حالی است که در سال ۹۶ در حال نزدیک شدن به قدرت خرید سال ۹۰ بودیم. با این وضعیت اگر هیچ عامل مخرب دیگری بر اقتصاد کشور تاثیر نگذارد شاید ۱۰ سال دیگر قدرت خرید مردم به قدرت خرید سال ۹۰ برسد.»
او گفته است: ارز یکی از مهمترین متغیرهای هر اقتصادی است؛ این متغیر در حدی اهمیت دارد که می‌توان با ایجاد بحران ارزی یک کشور را به طور نامحسوس و حتی مخرب‌تر از جنگ نظامی نابود کرد. جنگ ارزی از جنگ نظامی خطرناک‌تر است.
در این بین، قربانیان این جنگ ارزی که از جنگ نظامی هم خطرناک‌تر است، کارگران و مزدبگیران هستند؛ گروه‌های کم‌توانی که هرچه در دهه‌های گذشته کوشیدند، نتوانستند خط فقر را پشت سر بگذارند؛ حالا به نظر می‌رسد در سه ماه گذشته آنچه رخ داده، بارقه‌ی کم‌سوی امیدها را هم به یاس مبدل کرده‌است. باید دید کارگران و فعالان کارگری اثر این تلاطم‌ها را در زندگی روزمره خود با چه شتابی تجربه می‌کنند؟
تا بی‌ارزش‌تر نشده، پرداخت کنید
روز گذشته جمعی از معلمان حق التدریسی اردبیل در اعتراض به شرایط معیشتی خود تجمع اعتراصی برگزار کردند..
حاضران در تجمع می‌گویند: وزارت آموزش و پرورش بایستی هرچه زودتر معوقات مزدی معلمان رسمی و حق‌التدریس را بپردازد؛ در شرایطی که روز به روز از ارزش نقدینگی و سرمایه مردم کم می‌شود، تاخیر در پرداخت مطالبات نقدی، به ضرر صددرصدی معلمان است.
یکی دیگر از خواسته‌های معلمان، افزایش حقوق است؛ یکی از حاضران در تجمع می‌گوید: با این حقوقی که دریافت می‌کنیم، قادر به اداره زندگی و رفع مایحتاج اولیه نیستیم و مجبوریم به کار دوم یا سوم روی بیاوریم.

تجمع کارگران پارس میل لنگ برای پیگیری معوقات مزدی و دیگر مطالبات
تعدادی از کارگران شرکت تولیدی پارس میل لنگ در تاکستان، طی چند روز اخیر تجمعاتی را در محل این شرکت جهت اعتراض و پیگیری وضعیت معوقات مزدی و دیگر مطالباتشان برگزار کردند.
کارگران این شرکت 4 ماه کامل معوقه مزدی دارند. هم‌چنین دو سال (شامل سال‌های 95 و 96) می‌شود که مسئولان شرکت، پاداش بهره‌وری (آکورد) کارگران را پرداخت نکرده‌اند.
علاوه بر آن مرخصی‌هایی که کارگران شرکت طی سال‌های 93، 94، 95 و 96 استفاده نکرده‌اند و طبق قانون، می‌بایستی هزینه‌اش به کارکنان بازگردانده شود، معوق شده است.
تعدادی از نیروهای کار (هم قراردادی و هم رسمی) هستند که سابقه کار بالایی دارند و در آستانه بازنشستگی قرار دارند. تعدادی که موعد بازنشستگی آنها در سال گذشته بود و عده‌ای نیز موعد بازنشستگی آنها در سال جدید است و مجموعا حدود 28 نفر می‌شوند. سنوات این کارگران نیز به‌درستی پرداخت نشده و بخشی از آن باقی مانده است.
حق بیمه‌ها نامنظم و به‌سختی واریز می‌شود و مشکلات بسیاری را برای وضعیت درمانی کارگران و خانواده آنها ایجاد کرده است.
شرکت، پارس میل لنگ حدود 200 نفر کارگر دارد که هریک به گونه ای از شرکت مطالبه عقب افتاده ای دارد.

گزارشی از اعتراضات کسبه در تهران

پس از اعتراض عده‌ای از کسبه بازار موبایل تهران در روز گذشته امروز نیز تجمع‌هایی در بازار و چند خیابان دیگر تهران در اعتراض به گرانی‌های بازار و نوسانات نرخ ارز شکل گرفت.
این اعتراضات با آتش‌زدن سطل زباله، موتور سیکلت و مبلمان شهری نیزهمراه بوده است.
کرکره تعداد زیادی از مغازه ها پایین بود ولی برخی کسبه از پشت پنجره های کرکره تجمعات را دنبال میکردند.
حضور نیروهای انتظامی و امنیتی در خیابان‌های محل تجمعات مشهود بود که سعی دارشتند بدون درگیری جمعیت را متفرق کنند.

صعود قیمت‌ها در بازار ارز، سرانجام صدای بازاریان تهران را درآورد. این تنش‌ها در حالی اوج گرفت که گفته می‌شود سوءاستفاده‌هایی از دلار دولتی توسط برخی واردکنندگان در جریان بوده است. بعضی واردکنندگان، کالاها را با دلار دولتی وارد می‌کنند و با نرخ دلار آزاد در بازار می‌فروشند. ایجاد تلاطم در بازارهای سکه، ارز و جلوگیری از صادرات نفت هم که گفته می‌شود با محوریت سه کشور آمریکا، عربستان و اسرائیل صورت گرفته منجر به رشد مداوم قیمت ارز و طلا شده و شایع است برخی افراد نقش پیاده‌ نظام اآنان را بازی می‌کنند..
. امروز کسبه تهران در اعتراض به گرانی ارز، نوسانات و افزایش بی‌رویه نرخ آن، بی‌ثباتی در گمرک و ترخیص نشدن کالاها، نبودن معیار و اصولی مشخص برای ترخیص کالاها و غیره اعتراض و تجمع کردند.
طی روزهای گذشته قیمت دلار در بازار غیررسمی باز هم افزایش یافت. به دنبال این اتفاق، بازاریان تهران به رکود حاکم بر بازار و نوسان بی‌ضابطه نرخ ارز، کمبود مشتری و گرانی کالا اعتراض کردند. روز گذشته نیز جمعی از بازاریان پاساژ علاءالدین و موبایل‌فروشان در اعتراض به گرانی‌ها دست به اعتصاب زده بودند.
اخبار کارگری 4 تیرماه 1397
.
افزایش حقوق بازنشستگان اثربخشی ندارد .

افزایش قیمت ارز و سقوط ناگهانی قدرت خرید مردم، معیشتِ طبقات مختلف مزدبگیر ازجمله بازنشستگان را با مشکلات متعددی مواجه کرده‌است. در این شرایط، 19.5 درصد افزایش مستمریِ بازنشستگان تامین اجتماعی که اکثریت آنها حداقل‌بگیر هستند، نمی‌تواند اثربخشی داشته باشد.
مستمری خرداد ماه را به‌روز شده پرداخت کردند. مابه‌التفاوت فروردین را تیرماه و مابه‌التفاوت اردیبهشت را مردادماه قرار است پرداخت کنند. آنان هیچ سالی را ناگوارتر از امسال به یاد نمی‌آورند. بازنشستگان از نظر معیشتی به چاه ویلی افتاده‌اند که نمی‌دانند به چه ریسمانی متوسل شوند تا بتوانند از قهقرا نجات پیدا کنند. بهار 97، پاییز سرد بازنشستگان و حداقل‌بگیران شده‌است.
بازنشستگان با بیان اینکه مسولان هیچ تعهدی در قبال کارگران و بازنشستگان احساس نمیکنند مهمترین مشکل خودرا دارو ومسکن و حفظ قدرت خود مطرح میکنند.
حقوق خردادماه کارکنان رسمی شرکت ملی حفاری تاکنون پرداخت نشده‌است.
پرداخت حقوق خردادماه کارکنان رسمی شرکت ملی حفاری ایران به تعویق افتاد.
کارکنان رسمی این شرکت می‌گویند: ماه پیش نیز حقوق را با چند روز تاخیر دریافت کردیم و نگرانیم که این تاخیر در درازمدت به یک رویه عادی تبدیل شود. به این ترتیب در برنامه‌ریزی‌های مالی و پرداخت اقساط وام بانک به مشکل برخواهیم خورد.
بسیاری از شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت، حقوق و مزایای مزدی پرسنل خود را قبل از پایان خرداد، پرداخت کرده‌اند.
۶۳کارگر فولاد بیکار شدند
۶۳کارگر کارخانه فولاد میانه به علت اتمام پروژه پیمانکار از کار بیکار شدند…
این کارگران که پنجاه ونه نفرشان از بومیان شهرستان میانه بودند ، دو تا پنج سال در این شرکت مشغول به کار بودند. مسئولان کارخانه هفته گذشته با ۱۶ نفر تسویه حساب کردند و روز پنج‌شنبه نیز لیست تسویه ۴۷ نفر را در اختیار کارگران قرار دادند اکثریت این کارگران روزمزد بودند و گفته‌اند طی روزهای آینده با عده‌ای دیگر نیز تسویه خواهد شد.
مرگ کارگر کارخانه سیمان مهریز بر اثر حادثه کار
قاسم حسانی، یکی از کارگران خط تولید کارخانه سیمان این شهرستان هنگام کار در واحد مکانیک آسیاب مواد این واحد تولیدی بر اثر حادثه جان باخت.
متوفی ۳۴ ساله و ۲ فرزند داردکه دیروز (یکشنبه) پس از وقوع حادثه به خاطر شدت جراحت قبل از رسیدن به بیمارستان جان باخت.
از ابتدای سال جاری تاکنون ۲ مورد و سال گذشته نیز همین تعداد حادثه در واحدهای تولیدی و صنعتی مهریز منجر به فوت کارگران شد.
مهریز ۱۲۰ واحد تولیدی و صنعتی فعال با چهار هزار کارگر دارد
تجمع کارگران بازنشسته نیشکر هفت تپه برای دریافت سنوات
صبح امروز ، شماری از کارگران بازنشسته نیشکر هفت‌تپه با اجتماع مقابل دفتر مدیریت این مجتمع، خواستار دریافت مطالبات سنواتی خود شدند.
از قرار معلوم این کارگران بازنشسته که شمارشان به حدود ۳۷۰ نفر می‌رسید، از آذر ماه تا اسفند ماه سال ۹۶ به مرور بازنشسته شده‌اند و بعد از گذشت حدودا سه ماه هنوز نتوانسته‌اند مطالبات عقب افتاده خود را دریافت کنند.
یکی از کارگران بازنشسته می‌گوید: بعد از سال‌ها تلاش با سوابق بالای ۲۰ سال توانستیم با استفاده از قانون مشاغل سخت و زیان‌آور از این کارخانه بازنشسته شویم اما ظاهرا کارفرما نبود منابع مالی را دلیل پرداخت نشدن سنوات ما عنوان می‌کند لذا آن‌ها که از ادامه این وضعیت خسته شده‌اند؛ تصمیم به برپایی این تجمع گرفته‌اند
معوقات مزدی کارگران شهرداری لوشان به ماه ششم رسید
درحالی‌که مشکل عدم پرداخت دستمزد معوقه نزدیک به ۸۰ کارگر شهرداری لوشان در استان گیلان هنوز ادامه دارد وکارگران حدود شش ماه مطالبات معوقه دارند که این موضوع آنها را در شرایط سخت مالی قرار داده است ، سخنگوی شورای شهر لوشان گفت: شهرداری لوشان توان پرداخت دستمزد ماهانه کارگران خود را دارد
شهرداری لوشان حدود ۶۰۰ میلیون تومان بابت سنوات پایان کار به چند کارگر که سال پیش بازنشسته شده‌اند؛ بدهکار است، همچنین شهرداری از پرداخت هزینه بازنشستگی حدودا 8 کارگر ناتوان است و این کارگران از چندین ماه قبل معطل مانده‌اند.

تحویل درخواست معلمان برای آزادی محمد حبیبی به مجلس
نامه‌ی 6500 معلم و فعال مدنی با درخواست آزادی محمد حبیبی به کمیسیون آموزش مجلس تحویل داده شد.
روز گذشته نامه‌ای با امضای 6500 معلم و فعال مدنی به مجلس شورای اسلامی تحویل داده شد.
امضاکنندگان نامه خواستار آزادی محمد حبیبی (فعال صنفی معلمان) شده‌اند و از کمیسیون آموزش مجلس و همچنین وزارت آموزش و پرورش خواسته‌اند به این موضوع رسیدگی شود.
این نامه به کمیسیون‌های مختلف مجلس ازجمله کمیسیون آموزش، مقامات مجلس شورای اسلامی و همچنین وزارت آموزش و پرورش تحویل داده شد.
محمد حبیبی در تجمع هفته معلم در تهران بازداشت