اخباروگزارشات کارگری5خرداد1397

admin   می 28, 2018   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری5خرداد1397 بسته هستند

بایگانی

– پنجمین روز اعراضات سراسری رانندگان خودروهای سنگین

– جریمه کامیون‌داران معترض دراستان چهارمحال و بختیاری بدرخواست استاندار

– تجمع اعتراضی رانندگان شرکت حمل و نقل مسافر شهر باران دررشت

– تجمع اعتراضی واحدهای مختلف کارگران نیشکر هفت تپه در محوطه و مقابل دفتر مدیریت

– تجمع خانوادگی کارگران اخراجی شهرداری طبس برای بازگشت بکارمقابل شهرداری

– تجمعات اعتراضی کارگران ریخته گری ساوه نسبت به بلاتکلیفی معیشتی وشغلی

– تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته استان لرستان نسبت به پرداخت نشدن بموقع حقوق و عدم همسان سازی حقوق مقابل اداره کل تامین اجتماعی

– کانون نویسندگان ایران:

یورش نیروهای امنیتی و انتظامی به جشن پنجاه سالگی کانون نویسندگان ایران را محکوم می کنیم

– مسافرت فعالین کارگری ومعلمان درآستانه صدوهفتمین اجلاس سالیانه سازمان جهانی کار

– تجمع  اعتراضی سیب زمینی کاران  استان گرگان نسبت به قیمت کم محصول درمیدان بار

– تجمع اعتراضی اهالی محله قلعه نو سبزوار نسبت به‌وضعیت اسفبار فاضلاب

– تجمع اعتراضی دانشجویان دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران نسبت به جابجایی دانشکده

– جان باختن یک کارگرجوان زیرآوار درقزوین

پنجمین روز اعراضات سراسری رانندگان خودروهای سنگین

*استان های خراسان رضوی و جنوبی:کاشمر، خضری، دهدشت، اسلام آباد، قاین و بیرجند

در چند روز اخیر شاهد اعتراض و اعتصاب کامیون‌داران در بسیاری از شهرهای کوچک و بزرگ کشور نسبت به «گران شدن عوارض و لوازم یدکی» در عین «ثابت ماندن کرایه بار» بودیم.

این اعتراضات در برخی شهرها سبب شد تا شاهد صف‌های طولانی معترضین باشیم در کاشمر هم تجمعاتی در برخی نقاط شهر به وقوع پیوست که با حضور نیروی انتظامی و نمایندگانی از فرمانداری معترضین متفرق شدند.

رانندگان که علت این اقدام خود را ثابت بودن نرخ کرایه‌ها، افزایش قیمت بیمه‌ها، کمیسیون بالای باربری‌ها، هزینه بالای تعمیرات و قیمت بالای لوازم یدکی خودروها بیان کرده‌اند مجددا روزشنبه پنجم خرداد اقدام به اعتراض و تحصن کردند که از این افراد خواسته شد برای پیگیری مشکلات به فرمانداری مراجعه کنند.

در همین خصوص یکی از کامیونداران کاشمری که به سمت خاش در حرکت بود اما به دلیل جلوگیری از تردد و ادامه مسیر وی توسط رانندگان معترض از خضری، دشت پیاز مجبور به برگشت می‌شود ، گفت: متاسفانه در بسیاری از مسیرها رانندگان معترض جلوی کامیونداران را می‌گیرند و اجازه تردد نمی‌دهند.

م-س با اشاره به اینکه اگر اصرار بر ادامه مسیر داشته باشیم با سنگ اقدام به شکستن شیشه  کامیون‌ها و ضرب و شتم می‌کنند، افزود: اعتراض کامیونداران به خاطر ثابت ماندن کرایه‌ها است.

وی با اعلام اینکه در خضری، دهدشت، اسلام آباد، قاین و بیرجند و بسیاری شهرهای دیگر از تردد کامیونداران تا زمانی که کرایه‌ها افزایش پیدا نکند جلوگیری می‌کنند، گفت: در پی این مشکلات در سه روز گذشته هم رانندگان کاشمری اعتراضاتی را داشته‌اند.

این کامیوندار کاشمری با اشاره به اینکه در هر روز که اعتراض کرده بودند توسط نیروی انتظامی متفرق شدند و کسی به مشکلات ما گوش نکرد، بیان کرد: متاسفانه از زمانی که سندیکای کامیونداران در کاشمر منحل شد هیچ کس به فکر رفع مشکلات کامیونداران نیست.

وی با بیان اینکه اکنون کاشمر، خلیل آباد و بردسکن فاقد سندیکا و مسئول اتحادیه هستند، عنوان کرد: به رغم اینکه 35 تا 40 درصد قیمت لوازم افزایش یافته اما در 6 سال گذشته نرخ کرایه‌ها هیچ تغییری نداشته است.

م-س از افزایش 750 هزار تومانی قیمت لاستیک از ابتدای امسال خبر داد و گفت: در تمامی کشور اعتراضاتی نسبت به افزایش نیافتن  نرخ کرایه‎ها شده است حال آن که لاستیکی که به قیمت دو میلیون تومان خریداری می‎شد از ابتدای امسال به قیمت دو میلیون و 750 هزار تومان رسیده است.

وی با اشاره به اینکه اگر کرایه‎ها افزایش یابد بسیاری از مشکلات کامیونداران رفع خواهد شد، افزود: در سال 92 با گازوئیل قیمت هر لیتر 150 تومان تا ایرانشهر با 900 هزار تومان می‎رفتیم اما اکنون که قیمت گازوئیل به 300 تومان رسیده بازهم  قیمت کرایه بار تا ایرانشهر همان 900 هزار تومان است، البته استان نسبت به نرخ  کرایه ها تصمیم گیری می کند.

استفاده از رانندگان سایر شهرها برای دریافت کمیسیون بیشتر

در ادامه یکی دیگر از کامیونداران کاشمر با اعلام اینکه متاسفانه رانندگان کاشمر هیچ انجمن و مسئولی  ندارند که بخواهند از آن‌ها حمایت کند، گفت: در گذشته سندیکای کامیونداران پایانه ای داشتند اما طی چند سال اخیر بسته شده است.

م-ح با اشاره به اینکه چون مکان مشخصی برای کامیونداران نیست آنها در سطح شهر پراکنده هستند که این موجب می‌شود توسط راهنمایی و رانندگی جریمه شوند، افزود: قبلا اعلام بار در این محل انجام می‌شده اما چون به دست باربری‌ها افتاده به همین خاطر وقتی می‌بینند کرایه شهر دیگری کمتر است از آن شهر رانندگانی برای جابجایی بار می‌آورند.

وی با اعلام اینکه از شش کارخانه قند، پنج کارخانه از کامیونداران شهرهای دیگر از جمله گناباد و تربت‌ حیدریه استفاده می‌کنند، اظهار کرد: یکی از کارخانجات بزرگ کاشمر که روزانه 50 کامیون بارگیری می‌کند شاید تنها 10 کامیون آن متعلق به کاشمری‌ها باشد.

این راننده کامیون با بیان اینکه تعرفه کاشمر با سایر شهرها یکی است اما چون باربری‌ها می‌خواهند کمیسیون بیشتری بگیرند به رانندگان خود کاشمر اعلام نمی‌کنند، عنوان کرد: به رغم اینکه باید درصد خاصی را باربری‌ها کمیسیون بگیرند اما چون می‌خواهند کمیسیون بیشتری را دریافت کنند به همین خاطر از رانندگان سایر شهرها استفاده می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه به کامیونی که 2000 کیلومتر راه را در 15 روز می رود حدود 900 هزار تومان کرایه پرداخت می کنند که این به جز هزینه روغن، سوخت و دستمزد شاگرد و سایر هزینه‌ها است، بیان کرد: در هر 5000 کیلومتر باید یک بار روغن به قیمت 130 هزار تومان عوض کنیم.

این کامیوندار با اعلام اینکه هرچند کرایه مصوب تا ایران شهر به مسافت 1250 کیلومتر است از یک میلیون و 200 هزار تومان اعلام شده اما اتحادیه‌ها رانندگان را مجبور می‌کنند با کمتر از یک میلیون تومان بار را جابجا کنند، افزود: حداقل باید 25 تا 30 درصد کرایه ها افزایش یابد تا جبران خسارت گردد.

مراجعاتی که بی نتیجه ماند

در ادامه یکی دیگر از رانندگان کامیون با انتقاد از وضعیت فعلی کرایه‌های کامیونداران گفت: به رغم اینکه برای رفع مشکلات چندین بار به فرمانداری مراجعه کرده‌ایم اما نتیجه‌ای نداشته است.

وی با بیان اینکه متاسفانه اکنون 10 روز است که اتحادیه‌ها به برخی از کامیون‌ها باری برای جابجا کردن نداده‎اند، گفت: اتحادیه برای گرفتن کمیسیون، بیشتر از تریلی‎های شهرهای دیگر استفاده می‎شوند.

این کامیوندار با اشاره به اینکه هرچند قیمت لوازم کامیون‌ها بسیار افزایش یافته اما قیمت کرایه‌ها تغییری نکرده به طوری که از پنج سال قبل به تهران با 500 هزار تومان می‌رفتم  و اکنون هم همان قیمت است، اظهار کرد: به رغم اینکه باربری باید 10 درصد کمیسیون بگیرد اما این رقم دو برابر بیشتر است.

وی با اعلام اینکه کامیونداران را مجبور کرده‌اند که برای نصب دستگاه سپهتن یک میلیون و 400 هزار تومان پرداخت کنند، گفت: براساس این دستگاه هر کامیون باید روزی هشت ساعت فقط رانندگی کند اما وقتی از بندرعباس گوجه فرنگی بار می‌زنم به قانون راهنمایی و رانندگی باید پنج روز در راه باشم در صورتی که بعد از این مدت و در این گرما گوجه خراب شده و صاحب بار کرایه من را نمی‌دهد.

این کامیوندار کاشمری با بیان اینکه مجبورم برای رساندن به موقع بار گوجه آن را دو روزه بیاوریم اما راهنمایی و رانندگی نه تنها جریمه می‌کند بلکه نمره منفی هم می‌دهد، عنوان کرد: متاسفانه کسانی که اینگونه تصمیماتی می‌گیرند هیچ تجربه‌ای در این خصوص ندارند.

وی با اشاره به اینکه سه سال است که جی پی اس منحل شده اما وقتی به محور سیستان و بلوچستان می‌رویم ما را به خاطر نداشتن جی پی اس جریمه می‌کنند، افزود: کامیونداران با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند.

در ادامه یکی از رانندگان که به نمایندگی از دیگر کامیونداران به همراه چند نفر ار رانندگان برای بررسی مشکلات در محل فرمانداری حضور یافته بود، گفت: در این جلسه معاون فرماندار و چند نفر از مسئولان و نمایندگان اداره راه و حمل و نقل جاده‌ای حضور داشتند.

ج-غ با اشاره به اینکه در این جلسه موضوعاتی در خصوص کم بودن گازوئیل، گران بودن لوازم و لاستیک و کمیسیون‌های بسیار باربری‌ها، کرایه‌های پائین و به خصوص فعالیت بیشتر کامیون‌های غیر بومی در این شهر مطرح شد، افزود: در این جلسه معاونت عمرانی فرمانداری خواستند تا رانندگان نسبت به تشکیل انجمن صنفی اقدام و مسئولان هم موضوع سندیکا را پیگیری کنند.

وی با بیان اینکه مسئولان در این جلسه قول باز شدن سندیکای رانندگان کاشمر را دادند، بیان کرد: هنوز نمی‌دانیم تا چه اندازه مسئولان به قول خود عمل خواهند کرد.

*استان کرمانشاه:

تجمع رانندگان کامیون‌ در جاده کرمانشاه به اسلام‌آباد غرب

روزشنبه پنجم خرداد ماه،جمعی از رانندگان کامیون‌ در جاده کرمانشاه به اسلام‌آباد غرب باتجمع در جاده کرمانشاه به اسلام‌آباد غرب  از فعالیت در عرصه حمل و نقل خودداری کردند.

یکی از رانندگان کامیون گفت: پرداخت حق بیمه بالای رانندگان، گرانی قطعات یدکی، لاستیک، روغن مشکلات بارز تمامی کامیون‌داران است.

وی با اشاره به نبود بار، گفت: از عید تا‌کنون حتی قبل از آن نیز، بار خیلی کم بوده، اگر هم باشد قیمت کرایه آنقدر پایین است که اصلا برای راننده سودی ندارد و ترجیح می‌دهد بار را جابه جا نکند.

*استان تهران:دماوند

روز جمعه 4خرداد،رانندگان کامیون شهرستان دماوند دست به تجمع در کمربندی بلوار شورا زدند.

*استان اصفهان:

تجمع رانندگان کامیون ورزنه برای دومین روزمتوالی

روزشنبه5خردادبرای دومین روزمتوالی، رانندگان کامیون ورزنه در فلکه امام رضا این شهر تجمع کردند.

*استان کردستان:بیجار،سقز ودیواندره

روزشنبه5خرداد،جمعی ازرانندگان کامیون بیجارباخودروهایشان در میدان سپاه این شهراجتماع کردند.

رانندگان کامیون در شهرهای سقزو دیواندره هم دست به تجمع زدند.

روزانه بیش از چهار هزار تن سیمان و سه هزار تن سنگ آهن توسط ناوگان حمل و نقل جاده ایی از بیجار به سراسر کشور بارگیری می شود.

شهرستان بیجار در 142 کیلومتری سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

*استان گرگان:علی آبادکتول

روزشنبه5خرداد،رانندگان کامیون علی آبادکتول دست از کارکشیده وبا حرکت دادن کامیون های خود در سطح شهر و کمربندی علی آبادکتول و به صدا درآوردن بوق های ممتد، اعتراض خود را بنمایش گذاشتند.

* استان کهگیلویه و بویراحمد:دوگبندان

روزشنبه 5خرداد،رانندگان خودروهای سنگین از جمله تریلر، کمپریسی، خاور و تانکر حد فاصل از فلکه فرودگاه تا فلکه سرباز(نماز)شهر دوگنبدان جلوی اداره راهداری وحمل ونقل جاده ای شهرستان گچساران تجمع کردند.

ساری- ایرنا- شماری از کامیون داران نکایی عصر روز شنبه با تجمع در کمربندی و خیابان علمیه این شهر خواستار رسیدگی مسئولان به مشکلات صنفی این قشر شدند.

*استان مازندران:نکا

روزشنبه5خرداد،ده ها راننده کامیون شهرستان نکا به همراه خودروهای سنگین دست به اعتراض زدند.

جریمه کامیون‌داران معترض دراستان چهارمحال و بختیاری بدرخواست استاندار

استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: از پلیس خواسته‌ایم کامیون‌هایی که با توقف کنار جاده اعتراض کرده‌اند را جریمه و در صورت تمکین نکردن پلاک خودرو کنده شود.

براساس گزارش منتشره بتاریخ5خرداد،عباسی دررابطه با تجمع رانندگان کامیون دراستان چهارمحال و بختیاری گفت: روزجمعه4خرداد، رانندگان کامیون در 2 تا 3 نقطه از استان جلوی ماشین‌ها را می‌گرفتند و نمی‌گذاشتند کامیون حرکت و برای بارگیری اقدام کند و البته این موضوع بیشتر خودش را در حوزه سوخت نشان داد.

وی گفت: از پلیس خواسته‌ایم کامیون‌هایی که با توقف کنار جاده اعتراض کرده‌اند را جریمه و در صورت تمکین نکردن پلاک خودرو کنده شود.

تجمع اعتراضی رانندگان شرکت حمل و نقل مسافر شهر باران دررشت

روزشنبه5خرداد،جمعی از رانندگان شرکت حمل و نقل مسافر شهر باران مقابل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان در رشت تجمع کردند.

تجمع اعتراضی واحدهای مختلف کارگران نیشکر هفت تپه در محوطه و مقابل دفتر مدیریت

از صبح امروز شنبه ۵ خرداد کارگران از واحدهای مختلف نیشکر هفت تپه برای مطالبات خود در مقابل دفتر مدیریت دست به تجمع اعتراضی زدند.

بنا به گزارش های رسیده به اتحادیه آزاد  کارگران ایران ، بدنبال پایان بهره برداری در هفته گذشته و خاموش شدن رسمی کارخانه در ساعت ۱۱ صبح دیروز ، کارگران بخش های مختلف ( واحدهای کارخانه، نی برها، کشاورزی، نیروهای اقبالی) نیشکر هفت تپه برای احقاق سه مطالبه اصلی خود  یعنی

۱_ معوقات دستمزد سه ماهه و عدم پرداخت بن های سال ۹۵

۲_اعتراض به مسکوت شدن طرح طبقه بندی مشاغل و ندادن عناوین شغلی

۳_اخراج کردن تعداد زیادی از کارگران ( بیش از ۲۰۰نفر) نیروهای اقبالی به بهانه اتمام بهره برداری.

امروز در محوطه کارخانه تجمع اعتراضی برگزار کردند و خواستار رسیدگی فوری به مطالبات خود شدند.

لازم به ذکر است سالها اعتصابات و اعتراضات مکرر و مستمر کارگران نیشکر هفت تپه فقط با وعده و وعید مدیریت و مسئولین شهری و کشوری همراه بوده است و تاکنون  مطالبات کارگران محقق نشده است و این موضوع خشم و انزجار کارگران را دوصد چندان کرده است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران

۵ خرداد ۱۳۹۷

تجمع خانوادگی کارگران اخراجی شهرداری طبس برای بازگشت بکارمقابل شهرداری

روزشنبه5خرداد،کارگران اخراجی شهرداری طبس بهمراه خانواده برای بازگشت بکارمقابل شهرداری تجمع کردند.

برپایه گزارش منتشره،حدود ۲۰ کارگر پیمانی شهرداری طبس با خرید یک دستگاه ماشین جاروی خیابان از سوی پیمانکار، از کار بیکار شده‌اند. کارگران بیکار شده به همراه خانوادهایشان روز شنبه5خردادمقابل ساختمان شهرداری طبس تجمع کردند.

برخی منابع کارگری در طبس می‌گویند: همزمان با خرید یک دستگاه ماشین جاروی خیابان، ۲۰ کارگر پیمانی شهرداری طبس که به عنوان نیروهای خدماتی در سطح شهر فعالیت داشتند، در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ماه  سال جاری از کار بیکار شدند.

گفته می‌شود میانگین سابقه کاری این کارگران ۱۰ تا ۱۵ سال است و آنها هنوز بابت چهار ماه مزد پرداخت نشده و عیدی سال ۹۵ به همراه یکسال حق اضافه‌کاری طلبکار هستند.

به گفته این کارگران معترض، کارفرمای شرکت اعتنایی به خواسته بازگشت به کار کارگران اخراجی ندارد و می‌گوید طبق قراردادی که با شهرداری داریم؛ به این تعداد نیروی کار لازم نداریم.

طبق اظهارات آنان، شهرداری طبس پیگیر مشکلات کارگران نیست. از این رو کارگران اخراجی امروز به همراه خانواده‌های خود با تجمع مقابل ساختمان شهرداری این شهر، نارضایتی خود را به مسئولان شهرداری اعلام کردند.

به گفته آنان، مسئولان شهرداری طبس مدعی هستند که مسئولیتی در قبال کارگران پیمانی ندارند به همین دلیل پیگیر مطالبات مزدی و بیمه‌ای آنها نیستند.

تجمعات اعتراضی کارگران ریخته گری ساوه نسبت به بلاتکلیفی معیشتی وشغلی

روزشنبه پنجم خردادماه، کارگران ریخته گری ساوه درادامه اعتراضاتشان نسبت به بلاتکلیفی معیشتی وشغلی دوباره دست به تجمع دراین واحدصنعتی واقع در شهر صنعتی کاوه شهرستان ساوه زدند.

بنابه گزارشات منتشره،اعتراضات کارگران ریخته گری ساوه نسبت به چگونگی تداوم اشتغال و تاخیر در حقوق که بدنبال واگذاری به بخش خصوصی برایشان پیش آمده می باشد و هفته گذشته نیز با برپایی تجمعی خواستار رسیدگی به مشکلات خود شدند.

تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته استان لرستان نسبت به پرداخت نشدن بموقع حقوق و عدم همسان سازی حقوق مقابل اداره کل تامین اجتماعی

روزشنبه پنجم خردادماه، کارگران بازنشسته استان لرستان دراعتراض به پرداخت نشدن بموقع حقوق و عدم همسان سازی حقوق مقابل اداره کل تامین اجتماعی واقع در خرم آباد تجمع کردند.

برپایه گزارش منتشره،تعدادی از حاضران در تجمع گفتند: پرداخت مستمری‌ها به روال گذشته نیست و با تاخیر واریز می‌شود. این در شرایطی است که ما باید بخشی از دریافتی‌های خود را برای پرداخت اقساط وام‌های خود کنار بگذاریم. بانک به این کار ندارد که سازمان تامین اجتماعی چه زمانی مستمری‌ها را واریز می‌کند و پولش را می‌خواهد.

معترضان با بیان اینکه تاخیر در واریز مستمری؛ برنامه‌ریزی‌های زندگی آنان و اعضای خانواده‌هایشان را برهم ریخته است، گفت: وقتی برنامه‌ای می‌ریزیم که با پولمان کاری انجام دهیم، باید راس زمان مقرر مستمری خود را دریافت کنیم نه اینکه ۴ یا ۵ روز بعد. البته ما این نگرانی را داریم که از ماه‌های آینده تاخیر در واریز مستمری‌‌ها بیشتر هم بشود از همین رو از سازمان تامین اجتماعی انتظار شفاف‌سازی داریم.

مستمری‌بگیران لرستانی معترض در ادامه یکی دیگر از مطالبات خود را همسان‌سازی حقوق بازنشستگان عنوان کردند و افزودند: همین حالا بیشتر بازنشستگان زیر ۲ میلیون تومان مستمری می‌گیرند. پس کجاست وعده اجرای همسان‌سازی که قانونش در مجلس تصویب شده است؟!

آنها افزودند: در تجمع امروز خوهان ملاقات با مدیرکل تامین اجتماعی استان بودیم که ایشان نیامدند و قرار شد فردا پس از برگزاری یک نوبت تجمع دیگر؛ با وی ملاقات کنیم.

کانون نویسندگان ایران:

یورش نیروهای امنیتی و انتظامی به جشن پنجاه سالگی کانون نویسندگان ایران را محکوم می کنیم

روز جمعه چهارم خرداد 1397 ماموران امنیتی و انتظامی با یورش به جشن پنجاهمین سال تأسیس کانون نویسندگان ایران، مانع از برگزاری آن شدند. ساعاتی پیش از آغاز مراسم، نیروهای یادشده مکان برگزاری جشن و اطراف آن را محاصره و از ورود اعضای کانون و سایر دعوت شدگان جلوگیری کردند. ماموران سپس با استناد به حکم قضایی به مکان برگزاری مراسم هجوم برده و ضمن بازداشتن اعضای گروه تدارک جشن، اموال کانون شامل پوسترها، فلش‌ها و بشقاب‌های مزین به آرم کانون را که به رسم یادگار تهیه شده بود به غارت بردند.

چنین برخوردهایی که بیانگر نقض آشکار ابتدایی‌ترین حقوق شهروندی است بی¬سابقه نیست؛ از آن میان می-توان به ممانعت از برگزاری مراسم یادبود احمد شاملو، محمد مختاری، محمد جعفر پوینده و علی اشرف درویشیان در سال‌های اخیر اشاره کرد. یورش به مراسمی در مکانی خصوصی و بدون اعلام عمومی با حضور جمعی از نویسندگان، ناشران، هنرمندان و کنشگران فرهنگی و اجتماعی و قرق چندین ساعته‌ی یک منزل مسکونی و کوچه و خیابان اطراف آن نشان از تشدید اعمال سرکوبگرانه‌ی حکومت جمهوری اسلامی دارد. طُرفه این‌که چنین برخوردهایی در شرایطی صورت می‌گیرد که حکومت پس از اعتراض‌های مردمی دی‌ماه گذشته، مدعی به رسمیت شناختن حق اعتراض و تجمع مخالفان و معترضان شده بود. بدیهی‌ست کانون نویسندگان ایران که نیم قرن است در راه سانسورستیزی و دفاع از آزادی اندیشه و بیان بی هیچ حصر و استثنا، متحمل رنج‌ها و زخم‌های فراوان شده و حتی شماری از اعضای فعال و سرشناس خود را از دست داده است با چنین یورش‌هایی از ایفای نقش آزادی‌خواهانه و فرهنگی خود باز نمی‌ماند و نخواهد ماند. سرکوبگرانی که در نیم قرن گذشته کمر به نابودی کانون بسته بودند اکنون کجایند؟ کانون اما همچنان هست، پنجاه سالگی خود را پشت سر گذاشته، به حیات سرفراز خود ادامه می‌دهد و شادا که با نسل جوانِ نویسندگان آزادی‌خواه روز به روز شکوفاتر و شاداب‌تر می‌شود.

کانون نویسندگان ایران هجوم به مراسم یادشده، غارت اموال کانون و ایجاد مزاحمت برای ساکنان خانه، همسایگان، مدعوین و پیامد آن را که همانا چیزی جز سرکوب آزادی بیان و آزادی گردهمایی نیست، محکوم می‌کند. کانون برگزاری این گونه مراسم و گردهمایی‌ها را حق اولیه‌ی هر انسان و هر تشکلی می‌داند و از مجامع فرهنگی و اهل قلم و آزادی‌خواه در سراسر جهان می‌خواهد به برخوردهای سرکوبگرانه‌ی حکومت ایران اعتراض کنند و به دفاع از کانون نویسندگان ایران برخیزند.

کانون نویسندگان ایران

5 خرداد 1397

مسافرت فعالین کارگری ومعلمان درآستانه صدوهفتمین اجلاس سالیانه سازمان جهانی کار

رضاشهابی وداود رضوی نمایندگان سندیکای کارگران شرکت واحدولقمان ویسی فعال صنفی معلمان کردستان برای دیدارهایی بامسئولین سازمان جهانی کار و سندیکاهای بین المللی پنجم خرداد عازم پاریس شدند.

منبع:کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحداتوبوسرانی تهران وحومه

تجمع  اعتراضی سیب زمینی کاران  استان گرگان نسبت به قیمت کم محصول درمیدان بار

روزشنبه 5خرداد، سیب زمینی کاران استان گرگان دراعتراض به قیمت کم محصول درمیدان بارشهر گرگان اجتماع کردند.

براساس گزارشات منتشره،در حالی که مردم هر کیلوگرم سیب زمینی را هزار تا هزار وپانصد تومان از مغازه ها خریداری می کنند اما کشاورزان  این محصول را به طور عمده  سر زمین یا میدان بار ، هر کیلوگرم  را بیش از 200تومان نمی توانند بفروشند .

تجمع کنندگان ،  علاوه بر قیمت پایین محصول ، نبود نظارت درست بر تنظیم بازار ، مشکل حمل و نقل برای ارسال سیب زمینی به دیگر استان ها را از علل تجمع خود اعلام کردند .

کشاورزان برای هر هکتار سیب زمینی نزدیک به 15 میلیون تومان هزینه می کنند و به طور متوسط  از هر هکتار 25 تن محصول برداشت می کنند و با فروش هر کیلو گرم  200 تومان ، دست کم ده میلیون تومان در هر هکتار ضرر می کنند.

با توجه به گرمای هوا نگهداری سیب زمینی بیش از یک هفته مقدور نیست .

امسال کشاورزان  گلستانی در شش هزار و 200هکتار سیب زمینی کاشتند که پیش بینی می شود 200 هزار تن محصول برداشت کنند .

محمد رضا عباسی معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گلستان هفته گذشته از افزایش 25 درصدی تولید سیب زمینی  در گلستان خبر داد و گفت : 70 درصد  از سیب زمینی کاشته شده در گلستان رقم مخصوص تازه خوری است که سبب شده صنایع تبدیلی و تجار  به خرید آن بی رغبت باشند.

تجمع اعتراضی اهالی محله قلعه نو سبزوار نسبت به‌وضعیت اسفبار فاضلاب

روزشنبه5خرداد،جمعي از اهالي محله قلعه‌نو سبزوار دراعتراض به‌وضعیت اسفبار فاضلاب و سرازير شدن در سطح معابر دست به تجمع مقابل  ساختمان شوراي اسلامي شهر زدند.

برپایه گزارش منتشره،اهالی محله قلعه نو اعلام کردند، نبود شبکه فاضلاب دراین محله مشکلات بهداشتی و بیماری‌های زیادی را برای ساکنان به‌دنبال دارد.

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران نسبت به جابجایی دانشکده

روزشنبه 5خرداد،جمعی از دانشجویان دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران در اعتراض به جابجایی این دانشکده تجمع کردند.

براساس گزارشات منتشره،دانشکده هنر و معماری واحد مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی واقع در تقاطع فلسطین و خیابان انقلاب شاهد تجمع جمعی از دانشجویان این دانشکده در اعتراض به انتقال آن از محل فعلی به منطقه سوهانک بود.

دانشجویان در این تجمع اعتراضی با در دست داشتن پلاکاردهایی خواستار تعهد کتبی مسوولان این دانشکده مبنی بر عدم انتقال آن از محل فعلی به منطقه سوهانک شده اند.

جان باختن یک کارگرجوان زیرآوار درقزوین

روزشنبه5خرداد،معاون عمليات سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري قزوين از ریزش آوار در محل تخریب ساختمان قدیمی در بلوار بهشتی قزوین و مرگ کارگر ساختمانی خبر داد.

به گزارش یک منبع خبری محلی،قدير موسي خاني گفت: در تماس مردمي با سامانه 125 آتش نشاني قزوين از وقوع حادثه ریزش آوار ساختمان در حال تخریب در بلوار بهشتی قزوین ـ کوچه پرواز خبر داده شد.

وی افزود: ستاد فرماندهي اين سازمان بلافاصله آتش نشانان ايستگاه هاي شماره هفت مفتح و 2 بابایی را به محل حادثه رهسپار کرد.

معاون عمليات سازمان آتش نشاني و خدمات ايمني شهرداري قزوين با اشاره به حضور اولين اکيپ عملياتي در کمتر از 4 دقيقه به محل حادثه افزود: در جریان این حادثه که به دلیل تخریب غیر اصولی ساختمان قدیمی به وقوع پیوست، قسمتی از سقف و دیواره طبقه دوم به یکباره بر روی کارگر 23 ساله تبعه  افغانستان فرو ریخته و منجر به گرفتار شدن وی در زیر آوار ساختمانی می‌شود.

وی تصریح کرد: نجاتگران و آتش نشانان بلافاصله پس از رسیدن به محل با کشیدن نوار هشدار خطر در اطراف محل حادثه عملیات نجات را آغاز کرده و با رعایت کامل نکات ایمنی و استفاده از تجهیزات ویژه امداد و نجات مشغول آواربرداری و رها سازی کارگر جوان از زیر آوار ساختمانی شدند.

این مسئول بیان کرد: نیروهای عملیاتی با تلاش و در همان لحظات اولیه کارگر جوان را از زیر آوار خارج کرده و وی را برای انجام معاینات پزشکی تحویل امدادگران اورژانس دادند که متأسفانه مشخص شد کارگر جوان براثر شدت جراحات وارده جان خود را از دست داده است.

پنجم خردادماه1397

akhbarkargari2468@gmail.com