اخباروگزارشات کارگری6فروردین1397

admin   مارس 26, 2018   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری6فروردین1397 بسته هستند

بایگانی

– کارگران کارخانه ایران پوپلین اول اعتراض کارگری سال 97 را با تجمع برای همبستگی با همکاران اخراجیشان رقم زدند

*تجمع اعتراضی کارگران کارخانه ایران پوپلین نسبت به اخراج نمایندگانشان وعدم پرداخت حقوق اسفندماه برای دومین روز متوالی

*گزارشی از تجمع اعتراضی کارخانه ایران پوپلین رشت

– تعدادی از کارگران معترض پالایشگاه گاز ایلام اخراج شدند

– عبدالفتاح سلطانی اعتصاب غذای خود را تعلیق کرد

– مصدومیت شدید یک کارگرحین حفاری متروی تبریزبراثر سقوط

کارگران کارخانه ایران پوپلین اول اعتراض کارگری سال 97 را با تجمع برای همبستگی با همکاران اخراجیشان رقم زدند

*تجمع اعتراضی کارگران کارخانه ایران پوپلین نسبت به اخراج نمایندگانشان وعدم پرداخت حقوق اسفندماه برای دومین روز متوالی

روزدوشنبه ششم فروردین ماه برای دومین روز متوالی، کارگران کارخانه ایران پوپلین دراعتراض به اخراج 4نفر از نمایندگانشان،برای بازگشت بکارشان وعدم پرداخت حقوق اسفندماه دراین واحد تولیدی تجمع کردند.

به گزارش 6فروردین یک منبع خبری محلی، کارگران شرکت ایران پوپلین رشت در دومین روز پیاپی نسبت با اخراج ۴ تن از کارگران که در تجمع ۱۹ و ۲۰ اسفند نماینده آنها بودند و همچین عدم پرداخت حقوق ماه اسفند خود اعتراض کردند.

قابل یادآوری است که روز دوشنبه بیست وهشتم اسفندماه،مدیرعامل ایران پوپلین طی نامه‌‌ای4نماینده کارگران این کارخانه را به این واحدتولیدی ممنوع الورود کرد.

هر ۴ نفر از کارگران اخراجی از نمایندگان کارگران معترضی بودند که بهمراه دیگر کارگران کارخانه ایران پوپلین رشت روزهای نوزدهم وبیستم اسفندماه دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق ،عیدی ،حق سنوات وحق بیمه دست به اعتصاب وتجمع زدند.

دراولین روزاعتصاب،عیدی کارگران و دردومین روزاعتصاب حقوق ماه های دی وبهمن پرداخت شد.اما حق بیمه کارگران کارخانه ایران پوپلین که از حقوشان کسرشده است کماکان به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز نشده است وازپرداخت حق سنوات این کارگران هم خبری درمیان نیست.

بنابه آخرین خبرهای منتشره،تابه امروزششم فروردین ماه حقوق اسفندماه این کارگران پرداخت نشده است.

*گزارشی از تجمع اعتراضی کارخانه ایران پوپلین رشت

بدنبال عدم پرداخت سه ماه حقوق کارگران کارخانه ایران پوپلین و اجرا نکردن وعده پرداخت آن تا تاریخ 96/12/18 کارگران دست به اعتصاب و تحصن در مقابل درب ورودی کارخانه زدند. در پی این حرکت کارفرما مجبور شد عیدی و دو ماه از حقوق را پرداخت کند وپرداخت حقوق اسفندماه را موکول به سال 97 کرد. اما جهت تنبیه و ترساندن کارگران،  نمایندگان کارگران، آقایان پرویز زعیمی، علیرضا کلباسی، بابک پایداری و محسن محمدی  را در ایام تعطیلات پایان سال، اخراج  و به انتظامات کارخانه دستور داد که از ورود آنها به داخل کارخانه جلوگیری کنند.

امروز  97/1/5 کلیه کارگران مجددا در مقابل درب ورودی کارخانه تجمع و خواهان بازگشت به کار نمایندگان خود شدند. به دنبال آن ماموران پاسگاه سنگر از کارگران خواستند که به سرکار خود بروند تا قضیه با گفتگو حل شود اما کارگران امتناع کردند. در ضمن نماینده‌ای از اداره کار برای گفتگو با مدیر اداری شرکت به کارخانه ایران پوپلین آمد. همچنین  مدیر کارخانه آقای عباسعلی حضرتی و مدیرعامل آقای خالصی دستور برداشتن دستگاه ثبت ساعت و قطع سرویس را صادر اما اعتراض کارگران همچنان ادامه دارد.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری

۵ فروردین ۱۳۹۷

تعدادی از کارگران معترض پالایشگاه گاز ایلام اخراج شدند

مدیریت پالایشگاه گاز ایلام برای انتقام گرفتن از کارگرانی که روزهای ششم وهفتم اسفندماه* دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان دست به اعتصاب وتجمع زدند،تعدادی از آنهارادراول سال جدید اخراج کرد.

براساس گزارشی که پنجم فروردین ماه رسانه ای شد،به جای اینکه صدای کارگران پالایشگاه گاز ایلام پس از اعتراض دوروزه شان به گوش مسئولین رسیده وآنها را برای رفع مشکلاتشان مجاب نماید ،مدیران پالایشگاه از در انتقامجویی وساکت نمودن صدای معترضین وارد شده اند. چرا که در اولین روز از سال 97 جمعی از کارگران را به جرم اعتراض به روند تضییع حقوقشان از کار بیکار کرده اند.

خبرهای رسیده از پالایشگاه گاز ایلام حاکیست که مدیریت این پالایشگاه در اولین روز از سال 97به علت تحصن یکماه پیش کارگران در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات چندساله اشان ،در اقدامی غیر منتظره در پایان قرارداد پیمان ها از عقد قرار داد با تعدادی از کارگران باسابقه که دراین تحصن شرکت کرده بودند در پیمان های جدید جلوگیری به عمل آورند.

*اعتصاب وتجمع کارگران پیمانی پالایشگاه گاز ایلام دراعتراض به عدم پرداخت مطالبات برای دومین روزمتوالی

روزدوشنبه هفتم اسفندماه برای دومین روزمتوالی، کارگران پیمانی پالایشگاه گاز ایلام دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان دست از کارکشیده وتجمع کردند.

کارگران پیمانی پالایشگاه گاز ایلام:اداره کار پشتیبان کارفرما بوده و برای حل مشکل کارگران پالایشگاه قدمی بر نداشته اند.

برپایه گزارش منتشره بتاریخ7اسفند،جمعی از کارگران پالایشگاه گاز ایلام روز گذشته و امروز با در دست داشتن نوشته‌هایی «چرا مطالبات 5 ساله‌ی ما پرداخت نمی‌شود» و « ما نیروهای پیمانکاری (ارکان ثالث) پالایشگاه گاز مصرانه تقاضامندیم به دادمان برسید» تجمع کرده و در محل کار خود حاضر نشدند.

کارگران تجمع کننده پالایشگاه گاز ایلام از تبعیض های حقوقی بسیار ناراحت بودند و اظهار داشتند: مدیران پالایشگاه اصلا به حرف ماگوش نمی دهند.

تعدادی از این کارگران از عدم پرداخت سنوات پنج ساله شاکی بودند و مدیرعامل را فقط مدیر کارگران رسمی می دانستند و از بی توجهی وی به کارگران شرکتی و قراردادی و پیمانی گلایه داشتند.

تعدادی از کارگران نیز با ابراز نارضایتی از اداره کار استان، عنوان کردند: اداره کار پشتیبان کارفرما بوده و برای حل مشکل کارگران پالایشگاه قدمی بر نداشته اند.

رئیس روابط عمومی پالایشگاه گاز ایلام با بیان اینکه مطالبه‌ی این کارگران پرداخت حق سنوات چند ساله آنهاست افزود: کارگران مذکور در سال‌های گذشته در پیمان‌های مختلف یکساله حضور داشته و آن پیمان‌ها خاتمه یافته است.

ملکی افزود: این کارگران برای طلب مطالبه‌ی خود از پیمانکاران باید به مراجع ذی‌صلاح از جمله اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یا مراجع قضایی مراجعه کنند.

گفتنی است تعداد این کارگران به بیش از 500 نفر می رسد.

تجمع کارگران پیمانی پالایشگاه گاز ایلام دراعتراض به عدم پرداخت مطالبات

صبح روزیکشنبه ششم اسفندماه، جمع زیادی از کارگران پالایشگاه پیمانی گاز ایلام در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات ۵ ساله خود، دست به تجمع مقابل درب ورودی این شرکت زدند.

برپایه گزارش منتشره، نیروهای پیمانکاری تحصن کرده در درب شرکت پالایش گاز ایلام تجمع کرده و علت این تجمع اعتراضی را عدم رسیدگی به مطالبات و وضعیت معیشتی خود عنوان کرده و در گفته های خود اعلام داشته اند که مدیرعامل اعلام داشته است که «من فقط مدیرعامل پرسنل رسمی هستم!»

بر اساس شنیده ها بیان این جمله از سوی مدیرعامل این شرکت، از علل اصلی تجمع اعتراضی نیروهای پیمانکاری این مجتمع است.

این در حالی است که مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام در مراسم معارفه خود به نیروهای پیمانکاری قول داده که مطالبات و مشکلات این نیروها را پیگیری کرده و در اسرع وقت مشکلات آنان را برطرف کند.

پالایشگاه گازایلام واقع دربخش چوار یکی ازشرکت های تابعه شرکت ملی گاز ایران است.

عبدالفتاح سلطانی اعتصاب غذای خود را تعلیق کرد

مردم شريف ايران

با تقديم درودهاي گرم و صميمي و با عرض ادب و آرزوي تندرستي، رفاه و خوشبختي و بهترين ها براي شما عزيزان و آحاد جامعه بشري، اينك كه بسياري از شما بزرگواران از جمله وكلا، حقوقدانان، اساتيد دانشگاه، كارگران، معلمان، فعالان مدني و سياسي، روزنامه نگاران و دانشجويان، از اينكه سلامتي «اين خدمتگزار كوچك مردم» به خطر مي افتد، ابراز نگراني كرده و امر فرموده ايد كه اعتصاب غذاي خود را موقتاً متوقف و معلق نمايم، بنده نيز پيروي از فرمايشات شما را بر خود واجب دانسته و اعتصاب غذاي خود را از ساعت ١٤ امروز، موقتاً پايان مي دهم. باشد تا با جوّي بي تنش، وكلا و حقوقدانان گرانقدر، نمايندگان محترم مجلس، رؤساي محترم كانون وكلاي دادگستري مركز و اتحاديه سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري ايران و همچنين ساير فعالان مدني و سياسي بتوانند اجراي عدالت و احقاق حق را پيگيري نمايند. در پايان بر خود واجب مي دانم كه از تلاش ها و پيگيري هاي همه عزيزان سپاسگزاري نمايم.

ارادتمند شما- عبدالفتاح سلطاني

بازداشتگاه اوين ١٣٩٧/١/٦

مصدومیت شدید یک کارگرحین حفاری متروی تبریزبراثر سقوط

روزدوشنبه ششم فروردین ماه،سقوط یک کارگرحین حفاری متروی تبریزبه عمق 30متری موجب مصدومیت شدیدش شد.

به گزارش یک منبع خبری محلی، حوالی ساعت 16 روز دوشنبه با اعلام سقوط کارگر 40 ساله به عمق 30 متری محل حفاری مترو در میدان ماشین سازی تبریز، ستاد فرماندهی سازمان آتش نشانی تبریز، آتش نشانان ایستگاه شماره 2 را به فرماندهی قنادی عازم محل حادثه کرد.

موسوی سرپرست روابط عمومی آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تبریز، با اعلام خبر فوق بیان داشت: بلافاصله پس از اطلاع رسانی این حادثه، اکیپی از گروه امداد و نجات ایستگاه شماره 2 به محل وقوع حادثه شتافته و شاهد سقوط کارگر به عمق محل حفاری شدند که در اثر شدت سقوط و برخورد با میل گردها، به شدت مصدوم شده بود.

وی تصریح کرد: آتش نشانان بلافاصله به داخل کارگاه مراجعه و با رعایت اصول ایمنی امداد و نجات، مصدوم را با استفاده برانکارد به خارج از کارگاه منتقل کردند.

موسوی افزود: آتش نشانان پس از انتقال مصدوم، سریعا وی را که از ناحیه پا و اعضای مختلف بدن به شدت دچار آسیب دیدگی و جراحت شده بود، جهت بررسی و مداوا در اختیار عوامل اورژانس قرار دادند و با ایمن سازی محل حادثه و ارایه توصیه های ایمنی لازم به ایستگاه مربوطه مراجعت کردند.

ششم فروردین ماه1397

akhbarkargari2468@gmail.com