اخبار کارگری 6 تیر 1397

admin   ژوئن 26, 2018   دیدگاه‌ها برای اخبار کارگری 6 تیر 1397 بسته هستند

بایگانی

تجمع کارگران «ناز نخ» مقابل استانداری قزوین

صبح امروز گروهی از کارگران کارخانه «ناز نخ» در اعتراض به بلاتکلیفی در وضعیت شغلی و پرداخت مطالبات خود، مقابل ساختمان استانداری قزوین تجمع کردند

علارغم اینکه این واحد تولیدی چندین سال است تعطیل اعلام شده و کارگرانش بلاتکلیف شده‌اند؛ مدیران شرکت به بهانه‌های مختلف از پرداخت مطالباتمان خوداری می‌کنند.

کارگران این کارخانه در پیگیری مطالبات معوقه خود و مشخص شدن وضعیت شغلی‌شان بارها مقابل نهادهای مختلف دولتی در قزوین و نیز در تهران مراجعه کرده و دست به اعتراض صنفی زده‌اند اما تاکنون هیچ پاسخی که نشان از برطرف شدن مشکلاتمان داشته باشد، دریافت نکرده‌اند.

در حال حاضر تنها حدود ۷ تا ۸ کارگر به عنوان نگهبان در آن مشغول کارند اما شرکت فر نخ که در جوار این شرکت دایر است، هنوز به فعالیت تولیدی خود ادامه می‌دهد.

تجمع کارگران شهرداری یاسوج مقابل ساختمان شورای شهر؛

کارگران پیمانی که در سازمان پارک‌ها و فضای سبز  شهرداری یاسوج مشغول به کار هستند، روز گذشته (۴ تیر ماه) در اعتراض به چند ماه معوقات مزدی خود مقابل ساختمان شورای شهر تجمع کردند.

مطالبات مزدی این کارگران از نیمه دوم فروردین  ماه سال جاری پرداخت نشده و آنها چندین ماه مطالبات مزدی سال ۹۲ را نیز طلبکاراند.

تجمع کارگران در اعتراض به نحوه پرداخت بیمه کارگران توسط یکی از پیمانکاران صورت گرفته که موضوع در جلسه‌ای با حضور نماینده اداره کار، پیمانکار و معاونت خدمات شهری بررسی و به پیمانکاران تذکرات لازم داده شد.

بیکاری 76 نفر از کارگران پیمانی شهرداری اشتهارد/شهردار

.

76 نفر از کارگران شهرداری اشتهارد، واقع در استان البرز، چند روز است با خاتمه قرارداد پیمانکارشان، بیکار شده‌اند. در پی این مساله، تعدادی از آنها روز پنج‌شنبه (31خرداد) در مقابل فرمانداری شهرستان اشتهارد تجمع کردند.

این کارگران که تعدادشان 76 نفر است طرف قرارداد با یک شرکت پیمانکار حجمی به‌نام شرکت آوای حریر سبز هستند. این شرکت طی یک یا دوسال گذشته برنده مناقصاتی بود که شهرداری برای انجام یک‌سری پروژه‌های مختلف خدمات شهری و فضای سبز برگزار می‌کرد و کارگران از این شرکت دستمزد می‌گرفتند و لیست بیمه آنها نیز از آنجا رد می‌شد.

آخرین قرارداد این شرکت با شهرداری تا 5 خرداد امسال بود که به‌ معنای این بود کارگران تا آن تاریخ مشغول به کار خواهند بود.

 

تاخیر در پرداخت دستمزد کارگران فنی و برق رجا

دستمزد ماموران فنی و برق رجا در دو ماه گذشته پرداخت نشده‌است. روابط عمومی این شرکت می‌گوید: مشکلات مالی در کار است.

این کارگران که طرف قرارداد با شرکت‌های پیمانکاری هستند، می‌گویند عدم پرداختِ به موقعِ دستمزد، زندگی ما را با مشکلات بسیار مواجه کرده‌است. از آنجا که نمی‌دانیم چه زمانی قرار است دستمزدهایمان پرداخت شود، نمی‌توانیم برنامه‌ریزی مالی داشته باشیم. مراجعات‌مان به مدیران شرکت پیمانکاری نیز بی‌نتیجه بوده‌است و هر بار شرکت از بی‌پولی و عدم پرداخت صورت وضعیت‌ها انتقاد دارد.

روابط عمومی شرکت حمل و نقل ریلی رجا علت تاخیر در پرداخت مطالبات مزدی ماموران فنی و برق کمبود بودجه ،کمبود قابل توجه درآمد و نوسانات اقتصادی ؛ هزینه‌های ارزی بالا و کاهش درآمد ریالی  و کمبود نقدینگی  شرکت بیان داشته است.

تعدیل ده نفر از کارگران «بیناصنعت ریلی

در روزهای گذشته حدود ده نفر از کارگرانِ مامور فنی و ترمزبان که برای شرکت «بیناصنعت ریلی» یکی از شرکت‌های پیمانکارِ رجا، مشغول به کار بوده‌اند؛ تعدیل شده‌اند.

این کارگران دلیل اخراج خودرا در ارتباط با فعالیت صنفی اشان میدانند

تعطیلی مقطعی صنایع تولیدی آران و بیدگل

جمعی ازصاحبان و مدیران ارشد واحدهای تولیدی فرش ماشینی به علت نوسان زیاد قیمت ارز و مواد اولیه ،امروز در نشستی  تصمیم به تعطیلی واحدهای تولیدی خود از هفته آینده گرفته اند.
واحدهای تولیدی این شهرستان از ابتدای امسال  مکاتبات مختلف با مسئولان استانی وکشوری مرتبط با صنعت نساجی داشته اند اما تاکنون هیچ اقدام مناسبی در این زمینه نشده و صاحبان صنایع شهرستان مصمم بر تعطیلی واحدهای خود به نام تعطیلات تابستانی از 11 تا 22 تیر هستند.
شهرستان آران وبیدگل دومین قطب بین المللی و اولین قطب صنعت فرش ماشینی کشور با 700 واحد تولیدی و سه شهرک صنعتی است.

مرگ یک کارگر ساختمانی در ارومیه

صبح امروز یک کارگر ساختمانی بر اثر سقوط از ساختمان ۶ طبقه در حال ساخت در خیابان حسنیِ ارومیه جان خود را از دست داد.

متاسفانه در این حادثه موارد ایمنی رعایت نشده بود و فرد سقوط کرده در دم فوت کرد.

این اتفاق در ساعاتاولیه صبح رخ داد.

 

مرگ ۴ کارگر چاه‌کن فریمانی بر اثر مسمومیت با گاز

روز گذشته (۴ تیرماه) حوالی ساعت ۹ و۳۰ دقیقه چهار کارگر مقنی حین کندن چاه بر اثر مسمومیت با گاز منوکسید کربن در یکی از روستاهای شهرستان فریمان جان خود را از دست دادند.

این ۴ کارگر مشغول حفر چاه در روستای ‘چکاب’  از توابع شهرستان فریمان در استان خراسان رضوی بودند که حین انجام کار دچار حادثه گازگرفتگی می‌شوند