اخبار و گزارشات کارگری 6 آبان ماه 1398

admin   اکتبر 28, 2019   دیدگاه‌ها برای اخبار و گزارشات کارگری 6 آبان ماه 1398 بسته هستند

بایگانی

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

کارگران حق طلب زندانی شهرداری کوت عبدالله آزاد باید گردند

– آخرین اخبار درباره کارگران حق طلب بازداشت شده کارخانه آذرآب:

1-آزادی موقت همه کارگران بازداشتی آذرآب با قید ضمانت

2- آزادی دو نفر از سه کارگر بازداشتی آذرآب

3-مسئول حراست شرکت آذرآب برکنارشد

– سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران برخوردهای پلیسی، امنیتی با کارگران نیشکر هفت تپه، هپکو، آذر آب و دیگر بخش های کشور را محکوم می کند

– اعتصاب کارگران راه آهن بندر عباس

– تعطیلی کارخانه سولفات پتاسیم  ایوان بدلیل نداشتن مواداولیه وبیکاری 70کارگر

– ادامه بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی 400کارگر سد نرماب مینودشت

– ادامه تحصن سها مرتضایی دانشجوی «ستاره دار» دانشگاه تهران در اعتراض به محرومیت تحصیلیش برای یازدهمین روز

*آخرین اخبار درباره کارگران حق طلب بازداشت شده کارخانه آذرآب:

1-آزادی موقت همه کارگران بازداشتی آذرآب با قید ضمانت

ظهر روز دوشنبه 6آبان،یکی از خبرگزاری های داخلی خبری تحت عنوان« همه کارگران بازداشت‌شده آذرآب آزاد شدند»منتشر کرد.

بنا بهمین گزارش،درمجموع 42کارگر حق طلب کارخانه آذرآب بازداشت وباقید ضمانت آزادشدند.

2- آزادی دو نفر از سه کارگر بازداشتی آذرآب

یکی دیگر از خبرگزاری های داخلی در همین تاریخ وهمین ساعت بنقل از مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی از آزادی دو نفر از سه کارگر بازداشتی آذرآب خبرداد.

قابل یادآوری است که روز یکشنبه 28 مهرماه، بدنبال یورش نیروهای انتظامی به تجمع کارگران کارخانه آذرآب 21نفرشان بازداشت شدند.

21آذربی حق طلب هم از طرف نیروهای قضایی وپلیس امنیت احضار و20نفرشان در روزهای بعد پس از مراجعه بازداشت شدند ونفرآخرهم روزشنبه  چهارم آبان پس از مراجعه بازداشت شد.

3-مسئول حراست شرکت آذرآب برکنارشد

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 6آبان، مسئول حراست شرکت آذرآب برکنار وبجایش سرپرستی تعیین شد.

*سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران برخوردهای پلیسی، امنیتی با کارگران نیشکر هفت تپه، هپکو، آذر آب و دیگر بخش های کشور را محکوم می کند

با شدت گرفتن اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه،هپکو و آذر آب اراک، عوامل امنیتی، قضایی دست به سرکوب گسترده کارگران معترض زده‌اند. تعدادی از این کارگران در زندان محبوس‌اند و تعدادی دیگر از کارگران با وثیقه‌های سنگین از سوی دادگاه انقلاب موقتا آزاد هستند.

 

سرکوب کارگران چنان افزایش یافته که حتی چند تن از کارگران نیشکر هفت تپه را که برای دیدار با نمایندگان مجلس به تهران می‌رفتند در جاده خرم آباد توسط پلیس امنیت بازداشت شدند. صاحبان سرمایه و قدرت برای متوقف کردن حق‌خواهی کارگران، وقیحانه از تمام امکانات نیروهای امنیتی و پلیس بهره می‌برند.

سرکوب کارگران در حالی صورت می‌گیرد که فقر و گرانی و تورم در جامعه بیداد کرده است و هرروز گرانی افسارگسیخته سفره کارگران و حداقل بگیران را خالی تر و کوچک تر از روز قبل می‌کند. به رغم اینکه حقوق کارگران و مزدبگیران امروز یک چهارم هزینه‌های زندگی را هم نمی‌تواند تامین کند، کارگران نیشکر هفت تپه و آذرآپ و هپکو همین حداقل حقوق را هم با تاخیر چندین ماهه دریافت می‌کنند و هر جا هم که صدای اعتراض کارگران بلند شود سیستم امنیتی، قضایی با تمام قوا و امکانات در خدمت کارفرماها و دولت، در صدد خاموش کردن صدای کارگران است و از هیچ امکانی برای خفه کردن صدای بحق کارگران دریغ نمی‌کند.

در چهل سال گذشته بیشترین زیان را کارگران و فرودستان دیده‌اند. حتی در دوره جنگ وسپس تحریم ها، هر چقدر سفره کارگران خالی تر شد در ازای آن صاحبان سرمایه قدرتمند تر و ثروتمند تر شدند بطوری که میانگین  شکاف طبقاتی امروز در کشور بی‌سابقه است.

متاسفانه درحال حاضر ده‌ها فعال کارگری یا در زندان هستند و یا با پرونده سازی های سنگین منتظر صدور و اجرای احکام ظالمانه و ناعادلانه هستند تا شاید با این روند صدای میلیونی کارگران را خفه کنند.

با خصوصی سازی سرمایه‌های کشور را به تاراج برده‌اند و کارخانه‌های بزرگ و مهمی نظیر نیشکر هفت‌تپه و هپکو، آذرآب و… را که از نظر تولید در خاورمیانه مطرح بودند را به ورشکستگی کشانده‌اند و کارگرانی چون اسماعیل بخشی را که مخرب بودن سیاستهای خصوصی سازی و بی لیاقتی مدیران را فریاد زد به اتهام های واهی به زندان کشاندند و از سر استیصال شوهای تلویزیونی ورشکسته برای گمراه کردن مردم براه انداختند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه خود طعم تلخ سرکوب زندان و پرونده سازی و نمایش‌های تلویزیونی از سوی نهادهای امنیتی و صاحبان قدرت را سالیان سال چشیده و با این وجود تا امروز همچنان از حقوق کارگران دفاع کرده است و اتحاد و همبستگی را بخوبی تجربه کرده است. پس به کارگران نیشکر هفت تپه و هپکو و آذرآپ نوید می‌دهد در صورت همبستگی و اتحاد قطعا به خواسته‌های بحقتان خواهید رسید. ما باید این واقعیت را بپذیریم  که کارگران باید روی خودشان و ایستادگی و مقاومت شان حساب کنند، چرا که در چهل سال گذشته ثابت شده است که هیچ اراده و برنامه اقتصادی تاکنون چه از طرف حاکمیت و چه از طرف دولت‌های مختلف برای سامان دادن به وضعیت اسفبار معیشتی کارگران وجود نداشته و نخواهد داشت و هرگز روزی نبوده است که از روز قبل وضعیت مزدبگیران و کارگران بهتر شده باشد بنا به درک همین وضعیت، کارگران باید بسوی ایجاد تشکیلات مستقل از کارفرماها و دولت و نهادهای دولتی همچون خانه کارگر و شوراهای اسلامی کار حرکت کنند تا سازمان یافته برای معیشت و زندگی بهتر تلاش نمایند.

سندیکای کارگران شرکت واحد هرگونه تعقیب و زندان و پرونده سازی علیه کارگران، معلمان و حامیان طبقه کارگر را محکوم می‌کند و خواستار آزادی تمامی کارگران و فعالین کارگری دربند می‌باشد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

*اعتصاب کارگران راه آهن بندر عباس

ازصبح روزدوشنبه 6آبان، کارگران راه آهن بندر عباس برای اعتراض به عدم پرداخت چندماه حقوق،نداشتن امنیت شغلی و شرایط کاری سخت دست از کارکشیدند.

*تعطیلی کارخانه سولفات پتاسیم  ایوان بدلیل نداشتن مواداولیه وبیکاری 70کارگر

کارخانه سولفات پتاسیم  واقع درشهرک صنعتی ایوان استان ایلام بدلیل نداشتن مواداولیه تعطیل و70کارگرش بیکار شدند.

درهمین رابطه،مدیرعامل کارخانه سولفات پتاسیم به خبرنگار رسانه ای گفت: کارخانه سولفات پتاسیم  به ارزش 2 هزار میلیارد ریال و با اشتغالزایی 70 نفر اکنون به دلیل نبود مواد اولیه تعطیل شده و مجبور به اخراج کارگران شده ایم.

وی افزود: وقتی که هیچ فعالیتی نداریم نمی توانیم کارگران را حفظ کنیم و اکنون کارگران به اداره کار برای دریافت بیمه بیکاری معرفی شده اند.

*ادامه بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی 400کارگر سد نرماب مینودشت

بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی 400 کارگر سد نرماب مینودشت دراستان گلستان بدنبال متوقف شدن پروژه بدلیل عدم تامین اعتبار کماکان ادامه دارد.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 6آبان،نشستی ساعت 10صبح روزچهارشنبه 8آبان در محل ساخت این سد باشرکت مسئولان سد نرماب، امور آب منطقه ای، اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی  ودادستان شهرستان مینودشت برگزار خواهدشد.

ازکارگران خواسته شده در زمان تعیین شده برای طرح مشکلاتشان در این محل حضور یابند.

*ادامه تحصن سها مرتضایی دانشجوی «ستاره دار» دانشگاه تهران در اعتراض به محرومیت تحصیلیش برای یازدهمین روز

روز دوشنبه 6آبان برای یازدهمین روز، سها مرتضایی دانشجوی «ستاره دار» دانشگاه تهران به تحصنش در اعتراض به محرومیت تحصیلی خود مقابل  کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران ادامه داد.

akhbarkargari2468@gmail.com