اخبار و گزارشات کارگری 6 آذر ماه 1398

admin   نوامبر 28, 2019   دیدگاه‌ها برای اخبار و گزارشات کارگری 6 آذر ماه 1398 بسته هستند

بایگانی

بگیر،ببند،بکش    گور خود کنی بدست خود

– همبستگی  کلکتیو سندیکاهای فرانسه با خیزش توده ای در ایران !

– تجمع اعتراضی کارگران پیمانکاری شهرداری کرج نسبت به اخراج از کار مقابل ساختمان شورای شهر کرج

– اعتراض کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن جنوب شرق نسبت به سطح پایین حقوق وعدم پرداخت بموقعش

– عدم پرداخت 6 ماه حقوق کارگران مزرعه پرنیان شرکت پرورش کرم ابریشم ایران

– گزارشی درباره آخرین وضعیت سها مرتضایی!

– جان باختن 8کارگر گردوچین در همدان و تویسرکان براثرسقوط از درخت

– جان باختن کارگرجوان کارخانه آجر و سفال دهدشت

– جان باختن یک کارگر ساختمانی در سردشت بدنبال سقوط از ارتفاع

*همبستگی  کلکتیو سندیکاهای فرانسه با خیزش توده ای در ایران !

ده ها هزار ایرانی از روز 15نوامبر به خیابان ها آمده اند. آن ها، پس از افزایش سیصد درصدی بهای بنزین توسط رژیم، علیه آن تظاهرات کردند. این افزایش با خود گرانی شدید تمام قیمت ها را به همراه خواهد داشت. در طی سال گذشته ارزش پول ایران را چندین بار کاهش داده اند. قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافته است.

از تاریخ 16 نوامبر مردم ایران به واسطه قطع دسترسی به اینترنت از جهان منزوی  شده اند . بهمین خاطر اطلاعات در دسترس از ایران بسیار محدود شده اند . رژیم تهران بدین وسیله می کوشد تا دامنه اعتراضاتی را که در کشور می جوشد، پنهان کنند.

بنا به گزارش “عفو بین الملل”، سرکوب بی امان رژیم علیه تظاهرکنندگان، در بیش از 20شهر تعداد 143 نفر کشته برجا گذاشته، 40 نفر در استان خوزستان(اکثریت عرب نشین)، 34نفر در استان کرمانشاه(اکثریت کرد نشین)، و 20 نفر در استان تهران.

بیشتر قربانیان جوانان زن و مرد کارگر هستند . بسیاری از این قربانیان با گلوله نیروهای انتظامی از ناحیه سر یا قفسه سینه مورد اصابت واقع شدند. هزاران تن دستگیر شده اند. این ارقام به سرعت افزایش می یابند .

حکومت در برابر خواسته های به حق اقتصادی و سیاسی مطرح شده چنگ و دندان نشان می دهد. حکومت تهدید به در خون خفه کردن این خیزش کرده است. جنبش اعتراضی زنان علیه حجاب هم سرکوب شد.

امروزه بیش از گذشته، زمان همبستگی با مبارزاتی است که از سال ها پیش در ایران جریان دارند :

– علیه زندگی گران ، بیکاری و فساد

– برای آزادی بیان و تشکل

– برای حقوق زنان، از جمله لغو پوشش اجباری اسلامی

– برای لغو حکم اعدام ( که امروز برای مخالفان سیاسی و همجنسگرایان اعمال می شود )

– برای آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی

– برای آزادی تشکیلات مستقل اتحادیه ای و آزادی فعالان کارگری زندانی.

پاریس 26 نوامبر 2019برابر 5 آذرماه 1398

سندیکاهای فرانسوی عضو کلکتیو حمایت از کارگران ایران :

– س ژ ت          CGT

– س اف د ت      CFDT

– اف اس او            FSU

– سولیدر    SOLIDAIRES

– اونسا        UNSA

Solidarité avec la révolte populaire en Iran

Depuis le 15 novembre des dizaines de milliers d’Iranien.nes sont dans les rues. Ils/elles manifestent contre le régime suite à une hausse du prix du carburant de 300%, entraînant la hausse de tous les prix. La monnaie iranienne a subi plusieurs dévaluations depuis plus d’un an. Le pouvoir d’achat de la population est en chute libre.

Le 16 novembre l’Internet a été coupé par le pouvoir. La population a été isolée du reste du monde. Les informations en provenance d’Iran sont limitées. Le régime de Téhéran tente ainsi de masquer la contestation qui gronde dans le pays.

La répression féroce lancée contre les manifestants aurait fait au moins 143 morts dans plus de 20 villes, rapporte Amnesty International : 40 pour la province du Khouzestan (Forte population arabe), 34 pour celle de Kermanshah (Forte population kurde) et 20 pour la région de Téhéran.

La plupart des victimes abattues par les forces de sécurité sont des jeunes. Beaucoup ont été touchés à la tête et à la poitrine. Des milliers de personnes ont par ailleurs été arrêtées. Ces chiffres augmentent rapidement.

Face aux justes aspirations économiques et démocratiques exprimées, le pouvoir montre les dents. Il menace d’écraser la résistance populaire dans un bain de sang. Le mouvement des femmes manifestant contre le port du voile avait été également réprimé.

L’heure est plus que jamais à la solidarité avec les luttes qui se déroulent en Iran depuis des années :

–  contre la vie chère, le chômage et la corruption,

–  pour la liberté d’opinion et d’organisation,

–  pour les droits des femmes, dont la suppression de l’obligation de porter le voile,

– pour l’abolition de la peine de la mort (aujourd’hui appliquée pour homosexualité ou opposition au régime),

–  pour la libération des prisonnier.es d’opinion,

– pour la liberté de créer des organisations syndicales et la libération des syndicalistes emprisonné.es.

Paris, le 26 novembre 2019

Confédération française démocratique du travail

Confédération générale du travail

Fédération syndicale unitaire

Union syndicale Solidaires

Union nationale des syndicats autonomes

 

*تجمع اعتراضی کارگران پیمانکاری شهرداری کرج نسبت به اخراج از کار مقابل ساختمان شورای شهر کرج 

جمعی از کارگران پیمانکاری شهرداری کرج برای اعتراض به اخراج از کار و بیکارشدن دست به تجمع مقابل ساختمان شورای شهر کرج  زدند.

روز چهارشنبه 6 آذر،رئیس سازمان سیما، منظر و ‌فضای سبز شهرداری کرج در واکنش به اعتراض  این کارگران در مقابل شورای شهر کرج به خبرنگار رسانه ای گفت: قراردادی با صد و‌ چهل و نه کارگر به‌منظور کار در یکی از پروژه های سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری کرج و‌ کاملا مقطعی، توسط پیمانکار شهرداری کرج منعقد شد اما عده ای از آن ها همچنان می خواهند به کار ادامه دهند.

او افزود: پس از اتمام پروژه و‌ قرارداد در چهارم آذر ماه با بیست و‌ دو نفر از کارگران یاد شده  تسویه ی حساب شد و بیست و‌ هفت نفر باقی مانده درخواست دارند که مجدد کار کنند این‌ در حالی است که پرژوه و‌ قرارداد ایشان تمام شده و تا پایان ماه حساب‌شان نیز تسویه می شود.

*اعتراض کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن جنوب شرق نسبت به سطح پایین حقوق وعدم پرداخت بموقعش

کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن جنوب شرق اعتراضشان را نسبت به سطح پایین حقوق وعدم پرداخت بموقعش،رسانه ای کردند.

کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن جنوب شرقبه خبرنگار رسانه ای گفتند: حقوق یک میلیون و 500هزار تومانی ماهانه در شرایط کنونی کفاف مخارج زندگی‌مان را نمی‌دهد.

کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن  جنوب شرق در انتقاد به دستمزد حداقلی و نداشتن امنیت شغلی خود،افزودند: حدود 300 کارگر خطوط ابنیه فنی راه‌آهن جنوب شرق با سوابق کاری بالا در سخت‌ترین شرایط و آلایندگی مشغول کار هستیم اما حداقل حقوق دریافتی، کفاف مخارج زندگی خانوادگی ما را نمی‌دهد.

یکی از کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن جنوب شرق در خصوص مشکلات خود و همکارانش گفت: جدا از حداقل مزد دریافتی، همچنان با حقوق ناچیزی که هیچ مزایایی هم شامل حال ما نمی‌شود؛ آن‌هم با پرداختی که گاه با تاخیر مواجه است، کار در خطوط ریلی را ادامه می‌دهیم.

این کارگر با بیان اینکه در حال حاضر  یک ماه حقوق آبان ماه را از کارفرما طلبکاریم، گفت: کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌‌آهن جنوب شرق ماهانه، مبلغی در حدود دو میلیون و 200هزار تومان حقوق دریافت می‌کنند که این رقم باتوجه به افزایش روزانه قیمت بسیاری از اقلام مصرفی و غذایی، ناچیز است.

او با بیان اینکه آنها تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری مشغول کار هستند، درباره سایر مطالباتشان گفت: از دیگر خواسته‌های کارگران خطوط ابنیه فنی جنوب شرق داشتن اضافه کاری و پرداخت حق سختی کار است.

وی در تشریح مشکلات مربوط به اضافه‌کاری و سختی کار خود گفتند: با وجود آنکه در بدترین شرایط در فصول گرم و سرد مناطق کویری و بیابانی محور ریلی زاهدان به کرمان مشغول کاریم اما سختی کار ما  لحاظ نمی‌شود در عین حال همه کارگران به جز همکاران ما در بخش «ماسه روب» به صورت مستمر اضافه‌کاری ندارند.

بنا به گفته یکی دیگر از کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن جنوب شرق، جدا از مطالباتی که کارگران از پیمانکار فعلی طلبکارند، پیمانکار پیشین هم بابت مطالبات مربوط به سال‌های 93 تا پایان 95 که شامل حق سنوات، حق مرخصی، اضافه‌کاری و غیره می‌شود، هنوز با آنها تسویه حساب نکرده‌ است.

*عدم پرداخت 6 ماه حقوق کارگران مزرعه پرنیان شرکت پرورش کرم ابریشم ایران

6 ماه حقوق کارگران مزرعه پرنیان شرکت پرورش کرم ابریشم ایران واقع در شهرستان صمعه سرا دراستان گیلان پرداخت نشده است.

خاطر نشان می شود که شرکت پرورش کرم ابریشم ایران در شهرستان رشت مستقر بوده وزیر مجموعه  شرکت شهرک‌های کشاورزی وابسته به وزارت جهاد کشاورزی می باشد.

*گزارشی درباره آخرین وضعیت سها مرتضایی!

بنا به توییت وکیل سها مرتضایی-مصطفی نیلی – در حساب توییتر خود، پرونده ی مرتضایی در مرحله ی باز پرسی است و قرار بازداشت موقت برای وی صادر شده است.

از طرفی مسئولین دادسرا اجازه ی ورود به شعبه و اعلام وکالت را به وکیل سها مرتضایی نداده اند.

برگرفته از کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور

*جان باختن 8کارگر گردوچین در همدان و تویسرکان براثرسقوط از درخت

در فصل گردو چینی (25شهریور تا 25 مهر) 8کارگر گردوچین در همدان و تویسرکان براثرسقوط از درخت جانشان را ازدست دادند.

بنابه گزارش رسانه ای شده،رئیس اورژانس پیش بیمارستانی همدان از فوت 8نفر بر اثر گردو تکانی در همدان و تویسرکان خبر داد و گفت: امسال 102 مورد سقوط از درخت گردو در این دوشهر از استان همدان گزارش شده است.

وی با بیان اینکه در فصل گردوتکانی روزی 3 یا 4 سقوط از درخت گردو در این شهرستان گزارش می شد، گفت: 102نفر طی مدت 25شهریور تا 25 مهرماه از درخت گردو سقوط کرده اند که 6فوتی در تویسرکان و 2 فوتی در همدان برجای گذاشته است.

وی با اشاره به اینکه شهرستان اسدآباد هم درخت گردو دارد اما واحد اورژانس این شهرستان مستقل است و آماری از این شهرستان در دسترس نیست، گفت: در حال حاضر مجموع سقوط صورت گرفته و فوتی های ثبت شده مربوط به 8 شهرستان استان همدان است و آمار شهرستان اسدآباد را شامل نمی شود.

*جان باختن کارگرجوان کارخانه آجر و سفال دهدشت

صبح روز چهارشنبه 6آذر،یک کارگر 28 ساله  حین کار درکارخانه آجر و سفال دهدشت در استان کهگیلویه و بویراحمد (شرکت نماسازان مروارید) دچار برق گرفتگی شد ودردم جانش را ازدست داد.

*جان باختن یک کارگر ساختمانی در سردشت بدنبال سقوط از ارتفاع

یک کارگر ساختمانی حین کار در ساختمان در حال احداث در شهرستان سردشت از طبقه سوم سقوط کرد وبدلیل شدت صدمات وارده در دم جان باخت.

akhbarkargari2468@gmail.com