اخباروگزارشات کارکری7فروردین1397

admin   مارس 27, 2018   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارکری7فروردین1397 بسته هستند

بایگانی

– گسترده تر ومستحکمترباد همبستگی کارگران:

بازگشت بکار4کارگرمعترض کارخانه ایران پوپلین رشت بدنبال تجمعات حمایتی دوروزه همکارانشان

– همه کارگران نیشکر هفت تپه متحدانه به اعتصاب پیوستند

– تجمع اعتراضی کارکنان اخراجی دانشگاه علوم پزشکی اهواز مقابل استانداری خوزستان

– مبارزات کارگران بیکار در سال ۱۳۵۸

– جان باختن یک کارگرجوان در ارومیه بدنبال سقوط از داربست

– منوکسید کربن در یک رستوران سنتی جان یک کارگر جوان را در جلفا گرفت

– ادامه شلیک مستقیم نیروهای نظامی بسوی کولبران وجان باختن یک کولبردیگر

گسترده تر ومستحکمترباد همبستگی کارگران:

بازگشت بکار4کارگرمعترض کارخانه ایران پوپلین رشت بدنبال تجمعات حمایتی دوروزه همکارانشان

صبح روزسه شنبه هفتم فروردین ماه،4کارگرمعترض کارخانه ایران پوپلین رشت پس از همبستگی همکارانشان وبرپایی دوروز تجمع، برسر کارشان بازگشتند.

به گزارش7فروردین یک منبع خبری محلی،پیرو مذاکرات صورت گرفته در صبح روز دوشنبه، کارگران اخراجی این شرکت از امروزهفتم فروردین در این کارخانه حضور پیدا می‌کنند.

درهمین رابطه:

کارگران کارخانه ایران پوپلین اول اعتراض کارگری سال 97 را با تجمع برای همبستگی با همکاران اخراجیشان رقم زدند

تجمع اعتراضی کارگران کارخانه ایران پوپلین نسبت به اخراج نمایندگانشان وعدم پرداخت حقوق اسفندماه برای دومین روز متوالی

روزدوشنبه ششم فروردین ماه برای دومین روز متوالی، کارگران کارخانه ایران پوپلین دراعتراض به اخراج 4نفر از نمایندگانشان،برای بازگشت بکارشان وعدم پرداخت حقوق اسفندماه دراین واحد تولیدی تجمع کردند.

به گزارش 6فروردین یک منبع خبری محلی، کارگران شرکت ایران پوپلین رشت در دومین روز پیاپی نسبت با اخراج ۴ تن از کارگران که در تجمع ۱۹ و ۲۰ اسفند نماینده آنها بودند و همچین عدم پرداخت حقوق ماه اسفند خود اعتراض کردند.

قابل یادآوری است که روز دوشنبه بیست وهشتم اسفندماه،مدیرعامل ایران پوپلین طی نامه‌‌ای4نماینده کارگران این کارخانه را به این واحدتولیدی ممنوع الورود کرد.

هر ۴ نفر از کارگران اخراجی از نمایندگان کارگران معترضی بودند که بهمراه دیگر کارگران کارخانه ایران پوپلین رشت روزهای نوزدهم وبیستم اسفندماه دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق ،عیدی ،حق سنوات وحق بیمه دست به اعتصاب وتجمع زدند.

دراولین روزاعتصاب،عیدی کارگران و دردومین روزاعتصاب حقوق ماه های دی وبهمن پرداخت شد.اما حق بیمه کارگران کارخانه ایران پوپلین که از حقوشان کسرشده است کماکان به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز نشده است وازپرداخت حق سنوات این کارگران هم خبری درمیان نیست.

بنابه آخرین خبرهای منتشره،تابه امروزششم فروردین ماه حقوق اسفندماه این کارگران پرداخت نشده است.

همه کارگران نیشکر هفت تپه متحدانه به اعتصاب پیوستند

صبح امروز 7 فروردین ماه بعد از انتشار لیستی از اراضی پلاک های مختلف واگذار شده به محصولگرا و خبر اخراج تمام نیروهای اقبالی و روز مزد در اردیبهشت ماه ،در ابتدا  تمام کارگران بخشهای کشاورزی دست از کار کشیدند و در محوطه شرکت تجمع نمودند .

پس از دقایقی تمام کارگران قسمتهای مختلف شرکت نیشکر هفت تپه اعم از کارخانه ،خوراک دام وتجهیزات ،مهندسی ،فضای سبزوحتی ترابری و حراست به کارگران کشاورزی پیوستند و در محوطه شرکت جمع شدند و پس از بی پاسخی مسئولین شرکت دست به راهپیمایی در بازارچه محله هفت تپه با سر دادن شعارهایی همچون “نه رستمی نه بیگی شرکت بشه دولتی”و “کارگر هفت تپه گرسنه است گرسنه است”زدند.

کارگران خشمگین در مسیر راهپیمایی بنرهای تبریک سال نو را که توسط کارفرمای شرکت در منطقه هفت تپه نصب شده پاره کردند و آتش زدند و در جلوی درب ورودی اصلی شرکت با آقای ارپناهی یکی از پیمانکاران محصولگرا درگیر شدند و با وساطت نیروی انتظامی از مهلکه جان سالم بدر برد.

کارگران نیشکر هفت تپه در آخرین روزهای سال 96 بابت عدم تحقق وعده های داده شده دست به اعتصاب زدند و مقرر شد تمامی شکرهای تولید شده در انبار دپو شود و پول فروش آن جهت پرداخت مطالبات کارگران هزینه شود.

کارگران نیز در این مدت از بارگیری شکر جلوگیری کردند و نگذاشتند یک کیسه شکر هم از شرکت خارج شود .

فقط قسمتی از کارگران حقوق بهمن ماه را دریافت نموده است و اکثرکارگران حقوق بهمن را دریافت نکرده اند.

در ضمن حقوق اسفند و عیدی و پاداش آنان نیز پرداخت نشده است .

واگذاری زمینهای کشاورزی به پیمانکار ،کارگران فعلی مشغول در این بخش را بیکار خواهد کرد .

طبق خبرهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران کارگران هشدار دادند که اگر به خواستهای آنان توجهی نشود فردا در سه راه خوانساری تجمع خواهند کرد و جاده ترانزیتی اهواز اندیمشک را خواهند بست .

اتحادیه آزاد کارگران ایران

7 فروردین 1397

تجمع اعتراضی کارکنان اخراجی دانشگاه علوم پزشکی اهواز مقابل استانداری خوزستان

روزسه شنبه هفتم فروردین ماه، کارکنان اخراجی دانشگاه علوم پزشکی اهوازدست به تجمع  مقابل استانداری خوزستان زدند.

ایذه، باوی، حمیدیه، مسجدسلیمان، سوسنگرد، اندیمشک، رامهرمز، اهواز بهداشت غرب و شرق، ماهشهر و… ازجمله شهرهایی است که نیروهای مراکز بهداشت آن اخراج شدند.

براساس گزارش منتشره، در هفتمین روز از تحویل سال نو، استانداری خوزستان شاهد تجمع مدیران مراکز مختلف بهداشت حوزه علوم پزشکی اهواز بود که پس از سه سال فعالیت از کار برکنار شده‌اند.

بر اساس این گزارش، این در حالی است که به گفته یکی از اخراج شدگان در حال حاضر مراکز بهداشت و بیمارستان‌ها در حال بکار گیری نیروی جدید هستند.

یکی از مدیران این مراکز که خواست نامش عنوان نشود، در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: مسئولان دانشگاه علوم پزشکی اهواز از سه ماه گذشته (دی‌ماه) درصدد اجرایی کردن دستور اخراج مدیران مراکز بهداشت بودند.

وی افزود: اما به دلایلی از تصمیم خود صرف‌نظر کردند اما در ابتدای سال جدید تصمیم خود را اجرایی کردند.

این مدیر اخراج شده، بابیان اینکه مسئولان حوزه علوم پزشکی اهواز مدعی هستند دستور اخراج کارکنان وزارتی است،افزود: این در حالی است که مدیران مراکز شهرهای شوش و شوشتر از کار خود برکنار نشدند.

یکی دیگر از مدیران مراکز بهداشت اخراج شده، گفت: تصمیم علوم پزشکی بیش از 60 خانوار را از نان خوردن انداخت و درصورتی‌که مشکل ما در استان حل نشود به وزارت بهداشت مراجعه می‌کنیم.

مبارزات کارگران بیکار در سال ۱۳۵۸

یکی از بزرگترین مشکلات بعد از بهمن ۵۷ موج بیکاری بود که به دلیل تعطیلی کارگاه‌ها و کارخانه‌ها، فرار کارفرماها و صاحبان صنایع مختلف و… بوجود آمده بود. طبق آمارهایی که در روزنامه‌ها به نقل از رییس کل بانک مرکزی منتشر شد حدود سه و نیم میلیون بیکار در جست وجوی کار بودند که ۹درصد جمعیت کشور را شامل می‌شدند. در خبری در ۲۱ اسفند ماه آمده که در کمتر از ۱۵ روز تنها ۱۵۰هزار بیکار به استانداری آذربایجان شرقی مراجعه کردند. بسیاری از این کارگران اخراج شده بودند چرا که در اعتصابات قبل از بهمن ۵۷ شرکت داشته و در محل کار خود حاضر نشده بودند. در پی شکایات زیاد کارگران مبنی بر نپرداختن دستمزدها وکمی آن، در ۲۸ اسفند ماه آقای خمینی به وزیر کار دستور داد تا حقوق عقب افتاده کارگران سراسر کشور پرداخت شود.

هر چند در ۲۷ بهمن اعلام شده بود:“هر که بگوید اعتصاب باقی است خائن است“، اما پرداخت نشدن دستمزدها، نداشتن حداقل امکانات زندگی، بیکاری و فقر و … سبب شد تا حرکت دسته جمعی، اعتصاب، تحصن و راهپیمایی‌ها برای گرفتن حقوق معوقه و اعتراض به بیکاری و درخواست کار دوباره آغاز شود. یکی از طولانی ترین تحصن‌هایی که برپا شده بود تحصن فارغ التحصیلان بیکار بود که از اواسط فرودین ماه درکاخ دادگستری بست نشسته بودند و پس از ۴۸ روز، در۶خرداد، و به طور مشروط به تحصن خود پایان دادند. این گروه که خواستار لغو قانون منع استخدام بودند، اعلام کرده بودند که حاضرند ۶ ماه بدون حقوق در دورافتاده ترین نقاط کشور خدمت کنند. آنها در پی درخواست دادن مهلت ۱۵ روزه به دولت، به تجمع خود پایان دادند و قطعنامه‌ای صادر کردند.

در لابلای ورق‌های روزنامه‌های آن سال می‌توانیم بخشی از این حرکت‌های جمعی کارگران بیکار را بیابیم . مروری کوتاه داریم بر آنچه در چند ماه اول سال ۵۸ بر کارگران بیکار ایران گذشت.

لینک متن کامل:

http://www.kanoonm.com/2995#more-2995

جان باختن یک کارگرجوان در ارومیه بدنبال سقوط از داربست

رئیس مرکز فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی گفت: کارگر 27 ساله ای که در حال کار روی داربستی در طبقه هفتم یک ساختمان بود، بر اثر سقوط بر روی پیاده رو جان خود را از دست داد.

باقر بهرامی روز سه شنبه: پس از اعلام خبری مبنی بر سقوط یک کارگر از داربستی در خیابان کهرم ارومیه، اکیپ درمانی به سرعت به محل اعزام شدند اما وی جان خود را در دم از دست داده بود.

وی اظهار کرد: طبق گفته شاهدان عینی، این فرد در طبقه هفتم یک ساختمان در حال کار بوده که از حدود 30 متری به روی زمین سقوط کرده است.

رئیس مرکز فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی بیان کرد: رعایت نکات ایمنی در هنگام کار به ویژه در ارتفاع بالا ضروری است و این موارد در خصوص این کارگر رعایت نشده بود.

منوکسید کربن در یک رستوران سنتی جان یک کارگر جوان را در جلفا گرفت

وحید شادی سخنگوی اورژانس۱۱۵ آذربایجان‌ شرقی گفت: صبح روزدوشنبه ششم فروردین بر اثر استفاده از زغال و پخش منوکسید کربن در یک رستوران سنتی در شهرستان جلفا، یک کارگر ۲۳ساله جان خود را از دست داد.

ادامه شلیک مستقیم نیروهای نظامی بسوی کولبران وجان باختن یک کولبردیگر

دوشنبه شب ششم فروردین ماه برای باری دیگر شلیک مستقیم نیروهای نظامی بسوی کولبران جان کولبری را گرفت.

براساس گزارشات منبع خبری محلی، دوشنبه شب ششم فروردین‌ماه، نیروهای نظامی ایران بسوی گروهی از کولبران آتش گشودند ویک کولبر بنام ابراهیم سلیمانی ازاهالی روستای کانی زرد سردشت جانش را از دست داد.

هفتم فروردین ماه1397

akhbarkargari2468@gmail.com