اخباروگزارشات کارگری 7اسفند ماه1397

admin   فوریه 26, 2019   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری 7اسفند ماه1397 بسته هستند

– تجمع بازنشستگان مقابل مجلس،راهپیمای بسوی سازمان برنامه وبودجه وقرائت قطعنامه

– ادامه اعتراضات کارگران شهرداری ها:

1- اعتصاب وتجمع کارگران شهرداری بروجرد در اعتراض به عدم پرداخت 8 ماه حقوق

2- اعتصاب وتجمع اعتراضی کارگران شهرداری شادگان نسبت به عدم پرداخت چندماه حقوق وحق بیمه وعدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل

– اعتراض کارگران حفاری شمال نسبت به عدم پرداخت 2ماه حقوق

– ادامه تجمع بستگان ویاران اسماعیل بخشی مقابل دادگستری شوش برای آزادی وی!

– تجمعات اعتراضی رانندگان تاکسی دورود

– تجمعات اعتراضی دانشجویان ساکن خوابگاه متاهلی جلال آل احمد دانشگاه تهران نسبت به حراست

– کشته وزخمی شدن 5کارگر براثر حوادث کاری:

1- جان باختن کارگرجوان شرکت مخابرات شاهین‌شهر براثر سقوط از ارتفاع

2- مصدومیت شدید یک کارگر ساختمانی در تبریزبدنبال سقوط به چاهک آسانسور

2- آسیب دیدگی شدید 3 کارگر شهرداری میناب حین کار براثر تصادف

*تجمع بازنشستگان مقابل مجلس،راهپیمای بسوی سازمان برنامه وبودجه وقرائت قطعنامه

صبح روز سه شنبه هفتم اسفند ماه،جمعی از بازنشستگان دراعتراض به وضعیت معیشتی شان وسطح پایین مستمری ها   وبرای اصلاح ارقام لایحه بودجه سال 1398 و افزایش رقم بودجه همسان سازی به میزان یک هزار و 500 میلیارد تومان و همچنین افزایش ضریب سنوات بازنشستگی به 40 درصد،دست به تجمع مقابل مجلس زدند وسپس با راهپیمایی بسوی سازمان برنامه وبودجه و قرائت قطعنامه شان درآنجا به تجمعشان پایان دادند.

گزارش تصویری:

*ادامه اعتراضات کارگران شهرداری ها:

1- اعتصاب وتجمع کارگران شهرداری بروجرد در اعتراض به عدم پرداخت 8 ماه حقوق

روز سه شنبه هفتم اسفند ماه برای دومین روز متوالی،کارگران شهرداری بروجرد در اعتراض به عدم پرداخت 8 ماه حقوق وحذف اضافه کاری، دست از کار کشیده ومقابل ساختمان شهرداری مرکزی تجمع کردند.

2- اعتصاب وتجمع اعتراضی کارگران شهرداری شادگان نسبت به عدم پرداخت چندماه حقوق وحق بیمه وعدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل

درابتدای هفته جاری، کارگران شهرداری شادگان دراعتراض به عدم پرداخت چندماه حقوق وحق بیمه وعدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل،دست از کار کشیده ومقابل شهرداری اجتماع کردند.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ7اسفند،بدنبال اعتصاب  این کارگران،حق بیمه شان پرداخت و وعده پرداخت حقوق معوقه، تا آخر سالجاری داده شده است.

*اعتراض کارگران حفاری شمال نسبت به عدم پرداخت 2ماه حقوق

کارگران حفاری شمال نسبت به عدم پرداخت 2ماه حقوقشان،اعتراض کردند.

بنابه گزارش رسانه ای شده،جمعی از کارگران حفاری شمال از پرداخت نشدن 2 ماهه حقوق خود خبر دادند.

آنها گفتند:با نزدیک شدن به پایان سال هنوز تکلیف مطالبات 2 ماه گذشته آن ها مشخص نیست.

این کارگران افزودند:این روند باعث خواهد شد تا برند شرکت حفاری شمال دچار مشکل شود و این شرکت به مرز نابودی کشیده شود .

شركت حفاري شمال با مالكيت 9 دستگاه دكل حفاری خشكی و 3 دستگاه سكوي حفاري دريايي پايه‌دار در زمينه حفاري، خدمات دريايي، سيمانكاري و اسيدكاري، حفاري انحرافي، نمودارگيري از چاه ها، راندن لوله هاي جداري، ابزار و لوازم در گردش، مهندسي گل و سيمان ، پسماند حفاري، چاه پيمايي ، كنترل عمليات حفاري، در حوزه صنعت حفاری چاه‌های نفت و گاز درایران ومنطقه فعال است.

*ادامه تجمع بستگان ویاران اسماعیل بخشی مقابل دادگستری شوش برای آزادی وی!

روز سه شنبه هفتم اسفند ماه، بستگان ویاران اسماعیل بخشی باری دیگر  دست به تجمع مقابل دادگستری شوش برای آزادی وی،زدند.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه،ضمن اعلام این خبر،با صدور اطلاعیه ای بتاریخ 7اسفند از اعمال فشار بر اسماعيل بخشی برای بركناری وكيلش خانم فرزانه زیلایی،خبرداد.متن کامل اطلاعیه بقرار زیراست:

اعمال فشار بر اسماعيل بخشی برای بركناری وكيل او خانم فرزانه زیلایی!

مقامات امنيتی در پی اقدامات متعدد برای تحت فشار قرار دادن اسماعيل بخشی به نوشتن تكذيبيه و عدم موفقيت در اين كار ، در دور جديد فشارها به اسماعيل بخشی و خانواده اش گفته اند كه وكيلش خانم فرزانه زيلابی را بركنار نمايد.

آنان می خواهند با آوردن وكيل مورد اعتماد مقامات امنيتی (چرا كه قرار است اين وكيل به اصطلاح مورد اعتماد، به آنان در شكستن اين نماينده كارگران كمك كند) با اعمال فشار بيشتر بر اسماعيل بخشی وی را وادار به نوشتن تكذيبيه نمايند. لازم به ذکر  است که خانم فرزانه زیلابی علاوه بر وکالت اسماعیل بخشی، وکیل چندین نفر از کارگران هفت‌تپه و فولاد اهواز است.

در راستای فشار بر اسماعیل بخشی، مقامات امنيتی با همكاري قوه قضائيه مستقل!! خانم فرزانه زيلابی وكيل محترم اسماعيل بخشی را به عنوان مطلع! در پرونده ای ديگر در رابطه با اسماعيل احضار نمودند.

البته بعدا به وی اعلام شد که نسبت به اتهام وی مبنی بر تشویش اذهان عمومی از طریق نشر اکاذیب ،قرار عدم صلاحیت صادر شده است، در حالی که تفهیم اتهامی به وی صورت نگرفته بود و هیچ کس نیست که به  این بی قانونی‌ها، رسیدگی کند گويی مملکت به حال خود رها شده است.

در حالی که همه مسئولین، از قضائی تا اجرایی از جمله استاندار که به هیچ وجه صلاحیت اظهار نظر ندارد مرتب در حال مصاحبه کردن علیه اسماعیل بخشی نماینده کارگران هفت‌تپه و قصد فراهم کردن زمینه برای محکومیت وی را دارند، می‌گویند وکیل مصاحبه نکند تا با فراغ بال  و در سکوت و خلوت هرآن چه می‌خواهند به سر موکلش بیاورند.

اسماعيل بخشی به طور غيرقانونی توسط مسئولين امنيتی و قضايی بيش از يكماه است به گروگان گرفته شده و به طور غيرقانونی در بازداشتگاه امنيتی نگهداری مي‌شود. سلامت اسماعيل بخشی در خطر است.

سنديكای كارگران نيشكر هفت تپه ضمن محكوم كردن اينگونه اقدامات غير قانونی برای اعمال فشار بر اسماعيل بخشی، خواهان آزادی فوری و بی قيد و شرط اين كارگر زنداني می باشد.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

۷ اسفند ۹۷

*تجمعات اعتراضی رانندگان تاکسی دورود

یک خبرگزاری  دولتی بتاریخ هفتم اسفند ماه،بطور سربسته وشرمگینانه از تجمعات اعتراض رانندگان تاکسی شهرستان دورود طی روزهای گذشته خبرداد.

*تجمعات اعتراضی دانشجویان ساکن خوابگاه متاهلی جلال آل احمد دانشگاه تهران نسبت به حراست

روزهای دوشنبه وسه شنبه ششم وهفتم اسفند ماه، دانشجویان ساکن خوابگاه متاهلی جلال آل احمد دانشگاه تهران دراعتراض به اقدامات حراست دست به تجمع زدند.

بنابه گزارشات رسانه ای شده،دانشجوی دانشگاه تهران در خصوص تخلیه خوابگاه متاهلی جلال آل احمد از سوی حراست دانشگاه گفت: مشکل اسکان دانشجویان متاهل در دانشگاه تهران پیشینه طولانی دارد و در ابتدا جریمه‌های غیرقانونی بود که دانشگاه برای دانشجویان متاهل لحاظ و قرارداد‌هایی که بدون پشتوانه قانونی لغو کرد و به همین دلیل مشکلات زیادی برای دانشجویان ساکن این خوابگاه ایجاد شد.

وی افزود: پس از این مشکلات، نامه‌ای از سوی دانشجویان 16 بهمن ماه سال جاری به ریاست دانشگاه ارسال شد که در این نامه درخواست کردیم کمیته ویژه پیگیری مشکلات از سوی رئیس دانشگاه ایجاد شود؛ چرا که معاونت دانشجویی نتوانست مسائل این خوابگاه را حل کند؛ اما تا کنون پیگیری نشده است.

این دانشجو اضافه کرد: شورای متاهلین با ریاست به نژاد، معاون دانشجویی دانشکاه تهران کمیته‌ای است که تمام موارد مربوط به خوابگاه متاهلی را تصویب می‌کند که در آخرین جلسه این شورا، نماینده دانشجویان حضور نداشت و در واقع دانشجویان هیچ تاثیری در مصوبات این شورا ندارند و آئین نامه‌هایی که نوشته شده نظرسنجی از سوی دانشجویان نداشته و دانشگاه براساس این آئین نامه‌های بدون پشتوانه قانونی عمل می‌کند.

وی یادآور شد: قانون‌های دست بالا مانع اسکان دانشجویان دانشگاه تهران نمی‌شود؛ بلکه این شورای متاهلین است که این قانون‌ها را تصویب کرده است.

این دانشجو خاطرنشان کرد: برداشت غلط دانشگاه این است که فکر می‌کند دانشجویانی که مهلت اسکان آن‌ها تمام شده، اعتراض می‌کنند در صورتی که همه دانشجویان ساکن خوابگاه نسبت به زیرساخت خوابگاه، اتاق‌های خالی خوابگاه، سنوات، سرانه تغذیه، تمدید خوابگاه در صورت قبولی در مقاطع بالاتر و  جریمه‌هایی که توسط دیوان عدالت اداری نقض شد، همه این مسائل توسط دانشجویان در حال پیگیری است؛ اما دانشگاه به تعداد کمی از دانشجویان که مهلت آن‌ها تمام شده محدود کرده و برخورد‌های مناسبی با دانشجویان متاهل ندارد؛ دانشگاه این مسائل را نادیده گرفت در صورتی که همه دانشجویان در مقاطع مختلف نسبت به مشکلات خوابگاه متاهلی جلال متعرضند.

وی افزود: چند روز قبل حراست و نیرو‌های اداره خوابگاه‌های دانشگاه با ورود به خوابگاه جلال اتاق یکی از دانشجویان که هنوز با دانشگاه تسویه حساب نکرده بود را تخلیه کرد و زمانی به خوابگاه مراجعه کردند که این دانشجو در خوابگاه نبود و بدون اطلاع وی این کار را انجام دادند حراست حکم تخلیه نداشت و اطلاعی هم به دانشجو نداده بودند. متاسفانه این اتفاق در خوابگاه متاهلی افتاد که دانشجو به همراه خانواده در این خوابگاه زندگی می‌کند. مانند خوابگاه مجردی نیست که فقط دانشجویان دختر یا پسر ساکن آن باشند.

دانشجوی دانشگاه تهران یادآور شد: دانشجویان زمان مراجعه حراست از حضور آن‌ها در داخل خوابگاه جلوگیری کردند که نهایتا با مقاومت دانشجویان از خوابگاه خارج شدند، اما روز بعد متوجه شدیم که تعدادی از وسایل دانشجو را با خود به خارج از خوابگاه بردند.

وی ادامه داد: زمانی که این اتفاق صورت گرفت دانشجویان به نیروی انتظامی شکایت کردند، اما تاکنون مسئولان دانشگاه عکس العملی در خصوص این اتفاق نشان ندادند.

این دانشجو خاطرنشان کرد: روز گذشته پس از این اتفاق تعدادی از دانشجویان به سمت کوی دانشگاه رفتند که از مسئول مدیر کل امور خوابگاه‌ها علت این قضیه را جویا شدند، اما آنجا هم پاسخگوی دانشجویان نبودند و در واقع بلاتکلیف هستند و اگر اقدامی از سوی اداره خوابگاه‌ها صورت نگیرد؛ مستقیما مشکلاتمان را از دفتر ریاست دانشگاه پیگیری خواهیم کرد.

*کشته وزخمی شدن 5کارگر براثر حوادث کاری:

1- جان باختن کارگرجوان شرکت مخابرات شاهین‌شهر براثر سقوط از ارتفاع

صبح روز سه شنبه هفتم اسفندماه،یکی از کارگران شرکت مخابرات شاهین‌شهر حین باز کردن دکل تلفن همراه اول نصب‌شده در پشت‌بام حسینیه قمر بنی‌هاشم، خیابان عطار اقدام می‌کرد، از ارتفاع 19متری دکل سقوط و در دم جان باخت.

براساس گزارشات منتشره،رها شدن نقطه اتصال دکل باعث سقوط و مرگ این کارگر 30 ساله شده است.

2- مصدومیت شدید یک کارگر ساختمانی در تبریزبدنبال سقوط به چاهک آسانسور

صبح روز سه شنبه هفتم اسفندماه، یک کارگر ساختمانی میانسال از طبقه سوم ساختمانی در تبریز به عمق چاهک آسانسور سقوط  وبشدت آسیب دید.

2- آسیب دیدگی شدید 3 کارگر شهرداری میناب حین کار براثر تصادف

بامداد روز سه شنبه7اسفند،بدنبال برخورد یکدستگاه کامیون تریلی با 3 نفر از کارگران شهرداری میناب که در کنار خیابان مشغول بکار بودند، موجب آسیب دیدگی جدی هرسه نفرشان شد.

براساس گزارشات رسانه ای شده،یک نفر از ناحیه گردن و قفسه سینه دچار آسیب دیدگی مهره ها شده  ومصدوم دیگر از ناحیه پا دچار شکستگی شده وسومین مصدوم بدلیل پارگی عروق اصلی جفت پا و احتمال قطع عضو (آمبوتاسیون) ساق پا وجود داشت که جهت ادامه درمان به مراکز درمانی مجهزتر استان اعزام شد.

akhbarkargari2468@gmail.com