اخباروگزارشات کارگری8فروردین1397

admin   مارس 29, 2018   دیدگاه‌ها برای اخباروگزارشات کارگری8فروردین1397 بسته هستند

بایگانی

– دومین روز اعتصاب سراسری کارگران نیشکر هفت تپه

– خبر دریافتی از کارخانه ایران پوپلین رشت

– سرکوب دستمزد ادامه دارد

– عدم پرداخت عیدی پرستاران تعدادی از بیمارستان های خصوصی تهران

– خودکشی سرایدارجوان یک مجتمع مسکونی در محله ازگل

– مصدومیت 2کارگراداره برق استان آذربایجان غربی حین کاربراثر سانحه

دومین روز اعتصاب سراسری کارگران نیشکر هفت تپه

در پی اعتصاب و اعتراض روز گذشته ی کارگران نیشکر هفت تپه و بی پاسخی مسئولین این شرکت ،امروز چهارشنبه 8 فروردین ماه از دقایق اولیه صبح ، ابتدا کارگران بخش های کشاورزی دست به اعتصاب زده و در محوطه شرکت تجمع کردند و سپس کارگران قسمتهای مختلف شرکت نیشکر هفت تپه به آنان پیوستند .

کارگران وقتی دیدند که هیچ مدیر و مسئولی برای پاسخدهی به آنان وجود ندارد همگی به سمت کوی ایلام در هفت تپه ی بالا (محله مسکونی مهندسین شرکت) حرکت کردند .

در بدو ورود کارگران خشمگین  با حراست شهرک درگیر شدند و پس از عبور از حراست به سمت منازل مسکونی رستمی و اسد بیگی و دیگر مهندسین شرکت حرکت کردند.

در این بین نیروهای بادیگارد رستمی و اسدبیگی و مهندسین با کارگران درگیر شدند و یکی از آنان که قابل شناسایی توسط کارگران بود ، شروع به تیراندازی کرد .

اما کارگران عقب ننشستند و خشمگین تر از پیش با این نیروها درگیر و به سمت منازل هجوم آوردند و باعث فرار آنها و مسئولین کوی ایلام شدند.

طبق گفته کارگران با این همه بیحقوقی تحمیل شده و کار در دمای بالای ۶۰درجه ،روی کارگر اسلحه میکشند و به خودشون اجازه ی شلیک گلوله هم میدهند انگار کارگران برده ی آنان هستند.

طبق گزارشات رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران امروز کارگران قصد رفتن به سه راه خونساری را داشتند اما بعد از این درگیری و تصادف دو ماشین از کارگران  در این مسیر که منجر به زخمی شدن آنان و انتقالشان به بیمارستان گردید به شرکت نیشکر هفت تپه بازگشتند وبه  اعتصاب خود ادامه دادند .

طبق همین گزارش در شب گذشته نیز در شیفت بعد از ظهر و شبکار ،مدیریت با همکاری نیروی انتظامی سعی در بارگیری شکر موجود در انبار شرکت را نمود که با تجمع بموقع کارگران در مقابل درب انبار شکر و درگیرشدنشان با نیروهای اعزام شده از بارگیری کیسه های شکر ممانعت بعمل آوردند .

اتحادیه آزاد کارگران ایران

8 فروردین 1397

خبر دریافتی از کارخانه ایران پوپلین رشت

به دنبال اعتصاب کارگران ایران پوپلین عده ای از کارگران ۵ و ۶ فروردین به سر کار رفتند، که این کار موجب درگیری کارگران اعتصابی با اعتصاب شکنان گردید. در پی فشارهای مداوم کارگران مدیریت کارخانه مجبور به تمدید قرارداد کارگران اخراجی شد و امروز صبح اولین شیفت با گرفتن قول پرداخت معوقات و بازگشت بکار نمایندگان اخراجی مشغول بکار شدند.

زنده باد اتحاد کارگران

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری

سرکوب دستمزد ادامه دارد

جعفر ابراهیمی

در حالی اکثریت جامعه به استقبال بهار می روند که با تصویب یک میلیون و صد و چهارده هزار تومان بعنوان حداقل دستمزد در سال 97، می توان وضعیت اسفبار اکثریت جامعه که اشتغالشان مشمول قانون کار است را پیش بینی نمود.

در حالی این مبلغ از سوی شورای عالی کار تعیین شده است که پیش بینی می گردد میانگین هزینه یک خانواده چهار نفری در سال 97 پنج میلیون تومان باشد.

حداقل دستمزد نه تنها زندگی و معیشت کارگران بخش های خدمات و تولید و صنعت را تحت تاثیر قرار می دهد بلکه زندگی آن دسته از معلمان و نیروی کار آموزشی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد که در بخش خصوصی شاغل هستند. نیروهای خرید خدمت که عملا تحت استثمار مضاعف هستند در صورتی که قرار داد داشته باشند باید طبق دستورالعمل حداقل دستمزد حقوق دریافت نمایند.

اما سرکوب دستمزد فقط به تعیین دستمزد محدود نمی گردد و همسو با آن هر نوع تشکل یابی مستقل برای احقاق حقوق معلمان و زحمتکشان به محاق می رود و فعالان صنفی با احکام قضایی روبرو می شوند تا در پای میز مذاکره برای دستمزد ردی از نمایندگان واقعی کارگران نباشد تا نمایندگان تشکل های وابسته به اسم کارگران و به کام کارفرمایان همسو با دولت عمل نموده دستمزدی چند برابر زیر خط فقر را به زحمتکشان تحمیل نمایند.

بی شک تنها راه مقابله با تعرض سازمان یافته به حقوق اکثریت مردم، اتحاد و همبستگی در قالب تشکل های صنفی و مدنی مستقل است از همین منظر است که تشکل های صنفی معلمان را به محاق می برند و چهره های موثر را زندانی می کنند چرا که حامیان سرمایه و جناح های ثروت و قدرت هر نوع حق خواهی را اقدام علیه امنیت تعبیر نموده و به پشتوانه ابزار سرکوب دولتی می کوشند فعالان را از کنشگری بازدارند.

اگر نقطه مقابل این تعرض تشکل یابی است باید مرکز ثقل تشکل یابی حرکت بر مدارمطالبات اکثریت جامعه باشد. از این منظر است که جنبش معلمان ایران در سیر و تحول تاریخی خود چاره ای جز گسترده شدن و اجتماعی شدن ندارد و باید نقطه پیوند خود را با جامعه به درستی بیابد.

از آنجایی که حرکت بر مدار صنفی و آموزشی را می توان راهنمای عمل جنبش معلمان تلقی نمود پس بایستی بدون خروج از این مدار و حفظ استقلال نقطه اتصال و پیوند اجتماعی را یافت بعبارت دیگر بایستی جنبش معلمان در مسیر مطالبه گری خود آن دیگری مهم یعنی دانش آموزان و جامعه را ببیند. از این منظر مطالبه حقوق و دستمزد بالای خط فقر برای تمام اقشار اجتماعی از جمله معلمان خرید خدمتی و شاغل در بخش خصوصی می تواند همان نقطه پیوند اجتماعی با رویکرد صنفی باشد درد مشترکی که اکثریت جامعه از آن رنج می برند در این نگاه خود می تواند نقطه پیوند باشد.

در بعد آموزشی نیز مطالبه یک آموزش کیفی، رایگان و عادلانه می تواند حلقه مفقوده پیوند جنبش معلمان با جامعه بخصوص دانش آموزان و والدین آنان باشد.

از این منظر است که نمی توان بر مهمترین تصمیم دولت در روزهای پایانی چشم بست چرا که تبعات سرکوب دستمزد در گام اول بر زندگی دانش آموزان تاثیر مستقیم دارد آنجا که بخاطر فشار اقتصادی باعث می شود کودکان از مدرسه به سوی بازار کار بعنوان نیروی کار ارزان طرد شوند. با دستمزدی چند برابر زیر خط فقر صحبت از عدالت آموزشی بیشتر شبیه جک گفتن است و اگر معلمان فکر می کنند در حالی که اکثریت مزدبگیر جامعه زیر خط فقر هستند و سیاست های نئولیبرالیزه کردن اقتصاد کشور در قالب ارزان سازی نیروی کار و خصوصی سازی هر روز عملیاتی می گردد افزایش حقوق معلمان بدون حل مساله دستمزد طبقه کارگر امری غیرممکن و دور ازدسترس است.

عدم پرداخت عیدی پرستاران تعدادی از بیمارستان های خصوصی تهران

تعدادی از بیمارستان های خصوصی شهر تهران با وجود هزینه بسیار بالایی که برای ارائه خدمات درمانی از بیماران و خانواده های آنها دریافت می کنند، با گذشت 7 روز از آغاز سال جدید عیدی پایان سال پرستاران را پرداخت نکرده اند.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ8فروردین، یکی از پرستاران بیمارستان گاندی تهران ضمن بیان این مطلب تصریح کرد: این در حالی است که حقوق اسفند ماه نیز در تاریخ 28 اسفند پرداخت شد که عملاُ نمی توانست گره خاصی از کار پرستاران باز کند.

وی ادامه داد: با فرا رسیدن ماه پایانی سال و نیاز خانواده ها به خرید مایحتاج شب عید، بسیاری از ادارات و نهادها و بیمارستان ها از بهمن ماه و نهایتاً تا 15 اسفند ماه عیدی و مطالبات پایان سال کارکنان را پرداخت می کنند اما در این بیمارستان نه تنها حقوق اسفند ماه بسیار دیر پرداخت شد بلکه هنوز و با گذشت چند روز از آغاز سال جدید عیدی کارکنان پرداخت نشده است. که این موضوع مشکلات فراوانی را برای پرستاران این بیمارستان به وجود آورده است.

گفتنی است موضوع معوقات پرستاری در حال حاضر به یکی از مشکلات درجه یک در جامعه پرستاری تبدیل شده است چراکه برخی از بیمارستان ها و دانشگاه های علوم پزشکی به بهانه نبود بودجه از پرداخت حقوق و دستمزد پرستاران طفره می روند .

خودکشی سرایدارجوان یک مجتمع مسکونی در محله ازگل

روز چهارشنبه هشتم فروردین ماه،رییس کلانتری 101 تجریش از خودکشی سرایدارجوان یک مجتمع مسکونی در ازگل یکی از محله‌های شمال شرقی تهران واقع در هفت کیلومتری شرق تجریش خبرداد.

سرهنگ ناصری درباره این حادثه گفت: این سرایدار19ساله از تبعه افغانستان یکی از مجتمع های مسکونی محله ازگل بوده که با حلق آویز کردن خود دست به خودکشی زد.

مصدومیت 2کارگراداره برق استان آذربایجان غربی حین کاربراثر سانحه

سخنگوی مدیریت بحران شرکت توزیع نیروی برق استان آذربایجان غربی از مصدومیت 2کارگراداره برق این استان حین کار براثر سانحه طی روزهای هفتم وهشتم فروردین ماه خبرداد.

روز چهارشنبه8فروردین داود صالح نمدی در ارومیه گفت: ساسان نوارنی یکی از سیمبانان شرکت اروم نوآورن غرب که جهت رفع خاموشی‌های روشنایی معابر ناشی از طوفان اخیر بوجود آمده بود امروز دچار سانحه شد؛ این سیمبان از ناحیه صورت دچار سوختگی شده و در حال حاضر در بیمارستان خمینی ارومیه بستری می‌باشد.

وی افزود: اکیپ‌های شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی حتی در ایام تعطیل و نوروز در تلاش هستند نسبت به ارائه خدمات پایدار و مطلوب به مشترکین اقدام کنند و در این راستا از همان ساعات اولیه وقوع طوفان نسبت به رفع اشکالات به وجود آمده در شبکه توزیع اقدام شد.

وی اشاره کرد: تلاش شبانه‌روزی همکاران عملیاتی منجر به برقراری شبکه برق در ارومیه شد، اما متاسفانه دیروز یکی از سیمبانان و امروز نیز همکار دیگری در حین انجام وظیفه دچار سانحه شدند.

لازم به ذکر است در پی طوفان روز‌های گذشته که سطح استان آذربایجان غربی را دربرگرفت، بر اثر برخورد اجسام خارجی برق برخی از مشترکین دچار قطعی شد که ۱۲۰ اکیپ در سطح استان برای رفع قطعی برق مشترکین در حال تلاش بودند.

هشتم فروردین ماه1397

akhbarkargari2468@gmail.com