اخبار وگزارشات کارگری-هشتم بهمن ماه1397

admin   ژانویه 28, 2019   دیدگاه‌ها برای اخبار وگزارشات کارگری-هشتم بهمن ماه1397 بسته هستند

بایگانی

چه خبراز اعتراضات کارگری درهشتم بهمن ماه1397؟

اخبار وگزارشات کارگری-هشتم بهمن ماه1397:

1-    ادامه اعتصاب وتجمع کارگران شهرداری بروجرد دراعتراض به عدم پرداخت 9ماه حقوق

2-    تجمعات اعتراضیکارگران پروژه قطارشهری اهواز(شرکت کیسون )کماکان ادامه دارد

3-    تجمع کارمندان استخدامی راه آهن دراعتراض به واگذاری به بخش خصوصی مقابل مجلس برای دومین روزمتوالی

4-    اعتصاب وتجمع کارگران پیمانی اداره آب و فاضلاب روستایی دشتستان دراعتراض به عدم پرداخت مطالبات

5-    تجمع اعتراضی مربیان پیش دبستانی شهرستان باغملک نسبت به بلاتکلیفی استخدامی و وعده های توخالی مقابل استانداری خوزستان

6-    اعتراض رسانه ای کارگران شهرداری کورائیمنسبت به عدم پرداخت 4ماه حقوق ،6 ماه حق اضافه کاری وچندماه حق بیمه

7-    خاتمه اعتصاب وتجمعات اعتراضی کارگران شهرداری مریوان پس ازیک هفته بدنبال وعده قطره چکانی پرداخت مطالباتشان

*ادامه اعتصاب وتجمع کارگران شهرداری بروجرد دراعتراض به عدم پرداخت 9ماه حقوق

روزدوشنبه هشتم بهمن ماه،کارگران شهرداری بروجرد دراعتراض به عدم پرداخت 9ماه حقوق به اعتصابشان ادامه دادند ومقابل فرمانداری ویژه اجتماع کردند.

براساس گزارش رسانه ای شده،بیاتی عضو شورای اسلامی شهر بروجرد  با ابراز نگرانی از تجمع اعتراض آمیز کارگران شهرداری بروجرد مقابل فرمانداری ویژه شهرستان، افزود: اینکه کارگران تجمعی اعتراض آمیز داشته باشند و برای احقاق حق تلاش کنند امری قانونی است اما اینکه در این اعتراض بخواهند به اعضای شورای اسلامی شهر توهین کنند از نظر قانون اشکال دارد و چنین حقی ندارند.

این عضو شورای اسلامی شهر بروجرد، تصریح کرد: ما شورای اسلامی شهر هستیم نه شهرداری بروجرد که اگر کارگران خواستند استعفاء بدهیم و خواسته آنها را اجابت کنیم.

*تجمعات اعتراضیکارگران پروژه قطارشهری اهواز(شرکت کیسون )کماکان ادامه دارد

روزدوشنبه هشتم بهمن ماه،کارگران پروژه قطارشهری اهواز(شرکت کیسون )به تجمعشان مقابل ساختمان قطار شهری اهوازبرای دستیابی به مطالباتشان ادامه دادند.

برپایه گزارش رسانه ای شده،یکی ازکارگران حاضردرتجمع گفت: هفته گذشته معادل 2 ماه حقوق و روز گذشته نیز معادل 2 ماه حقوق دیگررا پرداخت کرده اند که به این ترتیب معوقات ما تا مهرماه سال 96 پرداخت شده است.

وی ادامه داد: به دلیل الزام حضور نیروهای حراستی در نوبت کاری شان، امکان حضور همزمان همه همکاران معترض ما در این تجمع وجود ندارد به همین جهت به صورت نوبتی مقابل ساختمان قطار شهری تجمع می کنیم.

وی گفت: تا زمان تسویه معوقات تا پایان سال 96 به حضور خود مقابل ساختمان قطار شهری ادامه می دهیم، اگر تا آخر هفته جاری این مطالبه ما محقق نشود ، در خیابان سلمان فارسی(مرکز شهر ) تجمع پیدا می کنیم.

*تجمع کارمندان استخدامی راه آهن دراعتراض به واگذاری به بخش خصوصی مقابل مجلس برای دومین روزمتوالی

روزدوشنبه هشتم بهمن ماه برای دومین روزمتوالی،کارمندان استخدامی راه آهن دراعتراض به واگذاری به بخش خصوصی دست به تجمع مقابل مجلس زدند.

بنابه گزارش رسانه ای شده بنقل از تجمع کنندگان،طی دوروزگذشته هیچیک از بهارستان نشینان درتجمعشان حاضر نشده تا دلایل اعتراض وخواسته هایشان را بشنوند.

*اعتصاب وتجمع کارگرانپیمانی اداره آب و فاضلاب روستایی دشتستان دراعتراض به عدم پرداخت مطالبات

روزشنبه ششم بهمن ماه،کارگرانپیمانی آب و فاضلاب روستایی دشتستان دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان دست ازکارکشیده ودرمحوطه این اداره تجمع کردند.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ هشتم بهمن ماه،یکی از این کارگران معترض گفت: ما حدود 3 ماه حقوق کاری خود را دریافت نکرده ایم و پیمانکار نیز به این موضوع توجهی ندارد. علاوه بر این عیدی و مرخصی پایان سال و سابقه سنوات که این مرخصی و سنوات خود هر کدام یک پایه حقوق محسوب می شوند.

وی ادامه داد: مدیرعامل آب روستایی استان و ریاست این اداره در شهرستان باید این موضوع را پیگیری کرده و حقوق و مطالبات معوقه ما را از پیمانکار طلب نماید. ما همه بدهکار بانک هستیم و اقساط پرداختی به تعویق افتاده و هزاران مشکل معیشتی دیگر داریم. اجناس موردنیازخود را از سوپرمارکت به صورت نسیه می خریم و در دفتر یادداشت می کند، و پس از چند ماه به قیمت روز همه را حساب می کند. مگر ما چقدر توان مالی داریم؟

یکی دیگر از کارگران معترض با بیان اینکه ما نیروی بخش خصوصی هستیم، عنوان کرد: همواره حق و حقوق ما با تاخیریک ساله پرداخت می شود و جمعا هفت حقوق کامل طلب داریم که مشخص نیست چه زمانی پرداخت خواهد شد. از سال 93 تا امروز همیشه عیدی ما شهریور سال بعد پرداخت میشود.

کارگران با اعلام اینکه ما حق خود را می خواهیم، مطرح کردند: در گرمای تابستان و از دورترین نقاط استان و روستاهای دورافتاده آمده و کار می کنیم، اما حتی قراردادی با ما بسته نشده است. ما به شکل 24 ساعته کار می کنیم، قرائت کنتور، تعمیرات، و… هر کدام که بخواهیم به مرخصی برویم بایدیک نفر دیگر را جایگزین کنیم. طبق قانون باید تعطیلی و مرخصی داشته باشیم، ولی مطابق قانون کار با ما برخورد نمی شود و اداره کار نیز پیگیری و نظارتی ندارد.

*تجمع اعتراضی مربیان پیش دبستانی شهرستان باغملک نسبت به بلاتکلیفی استخدامی و وعده های توخالی مقابل استانداری خوزستان

روزدوشنبه هشتم بهمن ماه،مربیان پیش دبستانی شهرستان باغملک در اعتراض به عدم جذب به صورت نیروی حق التدریسی توسط آموزش و پرورش و وعده های توخالی، مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

برپایه گزارش رسانه ای شده،یکی از مربیان در خصوص علت تجمعشان گفت: ما مربیان ورودی سال ۹۵ هستیم که به صورت رایگان به مدت ۳ سال در مدارس دولتی شهرستان باغملک و روستاهای حومه تدریس کردیم و ماهی ۴۰۵ هزار تومان بابت حق بیمه و ۱۵۰ هزار تومان بابت حق فضا پرداخت می کنیم به امید اینکهروزی به صورت حق التدریسی جذب آموزش و پرورش شویم.

وی افزود: ۲ سال پیش۱۴۰ نفر از مربیان‌ پیش دبستانی باغملک به صورت حق التدریسی جذب آموزش و پرورش شدند در حالیکه برخی از آنها حتییک روز سابقه بیمه و یا حضور سر کلاس نداشته اند.

این مربی معترض خاطرنشان کرد: یک ماه پیش به استانداری خوزستان در راستای حل مشکلمان مراجعه کردیم که قول مساعدت دادند، ولی پس از آن هر چه پیگیری کردیم کسی پاسخگو نبوده است.

وی در پایان تاکید کرد: انتظار ما این است که  آموزش پروش ما را نیز به صورت حق التدریسی جذب کند.

*اعتراض رسانه ای کارگران شهرداری کورائیمنسبت به عدم پرداخت 4ماه حقوق ،6 ماه حق اضافه کاری وچندماه حق بیمه

روزدوشنبه هشتم بهمن ماه،کارگران شهرداری کورائیم در استان اردبیلاعتراضشان را نسبت بهعدم پرداخت 4ماه حقوق ،6 ماه حق اضافه کاریوچندماه حق بیمه ،رسانه ای کردند.

کارگران شهرداری کورائیم، گفتند:چهارماه دستمزد پرداخت نشده دارند وحق اضافه‌کاریشان در شش ماه گذشته پرداخت نشده است.

آنها افزودند:حق بیمهشان نیزاز شهریور ماه پرداخت نشده و کارگران برای تعویض دفترچه‌های بیمه دچار مشکل هستند.

*خاتمه اعتصاب وتجمعات اعتراضی کارگران شهرداری مریوان پس ازیک هفته بدنبال وعده قطره چکانی پرداخت مطالباتشان

روز دوشنبه هشتم بهمن ماه،کارگران شهرداری مریوانبه اعتصاب وتجمعاتشانپس از یک هفته بدنبالوعده قطره چکانی مطالباتشان،خاتمه دادند.

بنابه گزارش رسانه ای شده، کارگران شهرداری مریوان با بیان اینکهیک میلیون و 600 هزار تومان به عنوان «علی‌الحساب» دریافت کردیم و توافق شد که مابقی مطالبات تا آخر ماه پرداخت شود،افزودند: امیدواریم مسئولان به وعده‌هایشان عمل کنند و معوقات ما را به زودی بپردازند.

akhbarkargari2468@gmail.com