اخبار کارگری 9 و 10 تیر 1397

admin   جولای 3, 2018   دیدگاه‌ها برای اخبار کارگری 9 و 10 تیر 1397 بسته هستند

بایگانی

ناآرامی به خاطر آب خوردن!

اگراعتراض بازاریان تهران به عدم ثبات دربازاراست،مشکل مردم خرمشهروآبادان نداشتن آب مناسب خوردن است؛شب گذشته شماری ازمردم خرمشهردراعتراض به کیفیت آب شرب این شهردرمیدان شهید مطهری (ره) تجمع کردندکه درنهایت به درگیری بانیروی انتظامی منجرشد

اعتراضات مردم خرمشهر و آبادان برای داشتن آب شرب مناسب که از چندروز پیش آغاز شد با  تجمع مجدد مردم در ساعت 20 روز شنبهادامه یافت  آنان با سر دادن شعارهایی خواستار حل مشکل کیفیت آب شرب شهرستانهای خرمشهر و آبادان شدند که منجر به درگیری با مامورین سرکوب گرحکومت اسلامی شد.!  بنا بگفته مقامات یک نفر زخمی شد.!؟
حال حاضر آب با تانکر به منطقه منتقل می‌شود و شهروندان پس از ایستادن در صف‌های طولانی در گرمای طاقت فرسای جنوب می‌توانند به میزان محدودی آب دریافت کنند.
.
پس از مسئله گردوغبار در هوای این استان، حال مدتها مردم نگران وضعیت آب شرب خودهستند.
بنا بگفته مسئولین آب خرمشهر و آبادان از طریق خط لوله انتقال آب غدیر از دز می‌آید و به دلیل ترکیدگی این لوله‌های انتقال، در روزهای گذشته از رودخانه کارون و بهمنشیر آب مردمان این شهرها تامین می‌شود. در حال حاضر به دلیل شوری بیش از حد آب این رودخانه‌ها، آبی که به مردم می‌رسد قابلیت استفاده ندارد. کاهش آب این رودخانه‌ها باعث برگشت آب خلیج فارس در آنها شده است و این آب حتی به درد شستشو و استحمام هم نمی خورد.

کارگران وارنا تجمع کردند

ببیش از یکصد نفر از کارگران وارنا روز چهارشنبه در اعتراض به آنچه دریافت نکردن مطالبات خود از مالکان این کارخانه لبنیاتی خواندند مقابل فرمانداری ورامین تجمع کردند و رسیدگی مسئولان به مشکلاتشان را خواستار شدند.

این کارگران به دلیل تعطیلی کارخانه چندماه است که حقوق و مزایای خود را دریافت نکرده اند و نیز بیمه بیکاری برای آنان پرداخت نشده است..
این چندمین بار طی ماههای گذشته است که کارگران این کارخانه تجمع اعتراضی برپا می کنند؛ شرکت شیر تهران شهداد که همگان

آن را به عنوان کارخانه شیر وارنا می شناسند سال 1386 به عنوان بزرگترین واحد تولیدی لبنیات با ظرفیت روزانه 100 هزار تن

محصولات لبنی فعالیت خود را در ورامین آغاز کرد اما پنج سال بعد مالک اصلی کارخانه درگذشت و با مرگ وی، فعالیت این واحد

سیر نزولی به خود گرفت تا جایی که بسیاری از کارگران اخراج شدند و تولید آن به حداقل ممکن رسید.

دانشجویان علوم پزشکی تبریز به احکام صادره برای دانشجویان دانشگاه تهران اعتراض کردند

جمعی از دانشجویان علوم پزشکی  دانشگاه تبریز دیروز در رابطه با احکام قضایی دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران تجمع کردند.

این دانشجویان در اعتراضات دی ‌ماه  سال گذشته که در بیش از هشتاد شهر  و شهرک صورت گرفته بود ،دستگیر شدند که اخیرا احکام قضایی برای شان  صادر شد.

در همین رابطه تعدادی از دانشجویان دانشگاه تهران روزهای گذشته با تجمع در دانشکده علوم اجتماعی از مسئولان قوه قضائیه خواستند تا در احکام دانشجویان دستگیر شده تجدید نظر کرده و همگی آزاد شوند.

این تجمع با حضور ۵۰ دانشجو در سالن دانشگاه برگزار شد و با خواندن آهنگ یار دبستانی من و با سردادن شعار «جای دانشجو زندان نیست» و «سکوت اخرین سنگر» با سخنرانی یکی از دانشجویان به اتمام  رسید.

معوقات کارگران شرکت تراورس در شهرستان دورود پرداخت شود .

کارگران شرکت تراورس به خاطر معوقاتی که دارند تجمع می‌کنند

. این کارگران که در حوزه راه‌آهن مشغول کار هستند به خاطر  معوقات معوقی اشان  بارها  تجمع کرده اندو شرکت تراورس هنوز این معوقات را پرداخت نکرده است.

.
تامین اجتماعی، داروخانه‌ها را به اعتراض‌های رادیکالی وادار نکند

  • عدم پرداخت مطالبات داروخانه ها از سوی سازمان تامین اجتماعی، سبب شده داروسازان در تنگنای جدی قرار گیرند، به طوری که اعتبار و حیثیت اجتماعی داروسازان به دلیل چک‌های برگشتی، با مشکل مواجه کرده و هیچ کس هم پاسخگوی این شرایط نیست.وضعیت به‌گونه‌ای است که سازمان تامین اجتماعی، نه پول می‌دهد و نه به وعده های خود عمل می‌کند و این برای داروسازانی که تلاش می‌کنند با ارائه خدمات دارویی به مردم و بیماران حتی برای لحظه‌ای متوقف نشود، دردسرساز شده است.
    سرمایه‌های ریالی داروسازان در شرایطی که هر روز نرخ دلار تغییر می‌کند و ارزش پول کاهش پیدا می‌کند، نزد سازمان تامین اجتماعی بلوکه شده و داروسازان نمی‌توانند صورت حساب داروهایی که به مردم تحویل داده‌اند را از این سازمان دریافت کنند.
    و داروخانه‌ها در چرخه‌ای گرفتار شده‌اند که دیگر توانایی بازپرداخت بدهی‌های خود به شرکت‌های پخش دارو را ندارند

اخراج، ماحصل اعتراض و اعتصاب کارگران سد شفارود/ بازگشت به کار خواسته کارگران اخراجی

هفت تن از کارگران سد شفارود شهرستان رضوانشهر در پی اعتراضی که سال گذشته نسبت به تعویق چند ماه حقوق خود داشتند یک هفته پیش از کار بیکار شدند

تاکنون چندین بار حقوق کارگران سد شفارود برای چندین ماه به تعویق افتاد که بسیاری از کارگران با اقدام به اعتراض و تجمع خواهان استیفای حقوقشان به‌صورت قانونی شده‌اند.آخرین تجمع و اعتراض کارگران سد شفارود مربوط به دهه نخست بهمن‌ماه سال گذشته است که پس‌ازآن اعتراض، بخشی از حقوقشان پرداخت شد اما به‌نحوی‌که پس از چند ماه کار کردن در شرکت سد شفارود به اذعان کارگران دیگر نامی از کارگران معترض در لیست کاری دیده نمی‌شود و هرکدام به نحوی از شرکت اخراج شده‌اند. کارگران اخراجی در پیگیری دلایل اخراج خود و بازگشت به  کاربا جواب سربالا ی کارفرما و اینکه دیگر به نیروی کارشما احتیاجی نیست مواجه میشوند !

تشکیل زنجیره انسانی

جمعی از فعالان محیط زیست اصفهان و میمه با حضور در محل معدن تراورتن میمه و با تشکیل زنجیره ی انسانی اعتراض خود نسبت به اقدام مهرعلیزاده استاندار اصفهان در واگذاری معدن در محدوده ی حفاظت شده به حوزه ی علمیه ی اصفهان را ابراز کردند .

این معترضان با ابراز تاسف از تصمیم مدیران ارشد استان، خواستار لغو این واگذاری و صیانت از محدوده‌های محیط زیست توسط مقامات دولتی و حکومتی شدند.

لازم به ذکر است معدن تراورتن میمه که در محدوده حفاظت شده محیط زیست قرار دارد، اخیرا و بدون طی روال قانونی با استفاده از اختیارات استاندار در ماده ی ۲۴ مکرر قانون معادن ، به حوزه ی علمیه ی اصفهان واگذار شده است.

انتظار جمعی از حامیان محیط‌زیست؛

کشتار سگ‌ها در ماهشهر و بندر امام را متوقف کنید

کشتار سگ‌های ولگرد در شهرهای ماهشهر و بندر امام، اعتراض جمعی از فعالان محیط‌زیست و حامیان حیات‌وحش را به دنبال داشت.

بر اساس اخبار رسیده، تا پایان سال گذشته حدود 50 قلاده سگ توسط شهرداری بندر امام به قتل رسید. و هنوز  در سال جاری، آمار جدید منتشد نشد. ولی شواهد گویای تداوم روال گذشته برمبنای بینش آقایان است..

مسئول شبکه‌ی بهداشت و درمان شهرستان ماهشهر در این خصوص بیان داشت: در نیمه‌ی دوم سال گذشته، شورای سلامت شهرستان خواستار معدوم‌سازی سگ‌ها شد و این مجوز به ما ابلاغ گردید..

حافظان محیط‌زیست شهرستان خواهان اقدامات غیر خشونتی از قبیل عقیم‌سازی سگ‌های نر، انتقال آنان به خارج از شهرها و نگهداری در فضایی مناسب هستند

تعداد مصدومان حادثه پتروشیمی آبادان به به ۱۸ نفر رسید

« تعداد مصدومان حادثه پتروشیمی آبادان به ۱۸ نفر رسیده است.

مرکز اورژانس و فوریت‌های پزشکی خوزستاناعلام کرد که که تعداد مصدومان حادثه پتروشیمی آبادان به ۱۸ نفر رسیده است.

از این تعداد ۸ نفر به صورت سرپایی درمان شدند، شش نفر از مصدومان به بیمارستان امام خمینی اهواز، سه مصدوم به بیمارستان سوانح و سوختگی آیت‌الله طالقانی اهواز و یک مصدوم به بیمارستان بهشتی آبادان منتقل شدند.

یک نفر هم در محل حادثه فوت کرد.