بیانیۀ همبستگی کارگران صنایع فولاد آرژانتین و معدن‌کاران بولیوی با کارگران فولاد اهواز

admin   ژانویه 5, 2019   دیدگاه‌ها برای بیانیۀ همبستگی کارگران صنایع فولاد آرژانتین و معدن‌کاران بولیوی با کارگران فولاد اهواز بسته هستند

بایگانی

▪️سرمایه‌داری جمهوری اسلامی به‌عنوان چرخۀ بی‌انتهای تورم و رکود و فقر و نابرابری، ضربۀ شدیدی بر زندگی میلیون‌ها کارگر و خانواده‌هایشان در سراسر کشور وارد آورده است. روزی نیست که بدون اعتراض و گردهمایی و اعتصاب کارگری بابت ابتدایی‌ترین خواسته‌هایشان سپری شود؛ خواسته‌هایی که تنها یک پاسخ از سوی حکومت می‌گیرند: سرکوب!

▪️اوایل ماه نوامبر امسال کارگر شرکت «کشت و صنعت نیشکر هفت تپه» در شوش با خواست پرداخت حقوق معوقه و علیه فساد مالکان خصوصی مجموعه دست به اعتصاب و تجمع در مقابل دفتر فرمانداری زدند. یکی از مطالبات اصلی اعتصاب‌کنندگان خلع ید از بخش خصوصی و مدیریت کارخانه تحت نظارت تشکل مستقل و جدیدالتأسیس آن‌ها یعنی «شورای کارگران هفت تپه» بود.

▪️تنها چند روز بعد کارگران «گروه ملی فولاد اهواز» (با فاصلۀ تنها یک ساعت از شهر شوش) دست به اعتصاب و تجمعات خیابانی‌ زدند که قریب به ۴۰ روز به طول انجامید. کارگران معترض خواهان دریافت حقوق معوقه، ازسرگیری تولید، تأمین مواد خام و همچنین بازگشت مالکیت شرکت به بخش دولتی بودند.

▪️پاسخ حکومت ایران در هر دو مورد به روال همیشه چیزی نبود جز سرکوب سخت و افزایش فشارهای امنیتی.
تقریباً ۲۰ تن از کارگران اعتصابی هفت تپه پس از چند هفته تظاهرات بازداشت و نهایتاً آزاد شدند. هرچند یکی از نمایندگان کارگری به نام «اسماعیل بخشی» بنا به گزارش‌ها به طرز وحشیانه‌ای با خوراندن اجباری داروهای روان‌گردان و شوک برقی به بیضه‌ها در زندان شکنجه شده بود. او تا چندین روز پس از آزادی به خاطر ضایعات روانی ناشی از شکنجه قادر به تکلم نبود.

▪️در ساعت اولیه روز دوشنبه ۱۷ دسامبر نیروهای امنیتی به منازل بسیاری از کارگران اعتصابی گروه ملی در اهواز یورش بردند. دامنۀ بازداشتی‌ها ظرف چند روز به ۴۲ تن رسید. پس از تجمع اعتراضی خانواده‌ها و پرداخت وثیقه‌های سنگین برخی آزاد شدند. گرچه هنوز ۷ تن از کارگران در بازداشت هستند.

▪️این ترس وجود دارد که جسور‌ترین کارگران معترض فولاد اهواز نظیر «کریم سیاحی» با همان شکنجه‌هایی روبه‌رو شده باشند که اسماعیل بخشی تجربه کرده بود.

▪️بنابراین ما از تمام کارگران، اتحادیه‌ها، تشکل‌ها و جنبش‌های مترقی سراسر جهان و همۀ آن‌هایی که به عدالت و آزادی اعتقاد دارند می‌خواهیم که کنار کارگران هفت تپه و گروه ملی فولاد بایستند و دربارۀ مبارزات آنان اطلاع‌رسانی کنند. صدای آن‌هایی باشد که به خاطر مبارزه با ستم و دفاع از حقوق بی‌چون و چرای کارگران در بند هستند.
یک طبقه کارگر بین المللی: یک مبارزه!

امضا كنندگان:
🔹كارگران شركت فولاد ارسلور ميتال
🔹گوتا (قطره) بولتين خبري كارگران صنايع فولاد شهر ويلا كانستيتوسيون-سانتا ف -آرژانتين
🔹كارگران شركت فولاد ترنیوم- سیدرار – سانتا نیكلاس، بوینس آیرس- آرژانتین
🔹گروهی از كارگران معدن از شهر هوانونی- بوليوی