اخبار کارگری 12و 13 مرداد 1397

admin   آگوست 5, 2018   دیدگاه‌ها برای اخبار کارگری 12و 13 مرداد 1397 بسته هستند

بایگانی

 عبدالفتاح سلطانی  در سوگ دختر نازنین اش !

    «هما سلطانی»، دختر جوان معصومه دهقان و عبدالفتاح سلطانی در سن بیست و هفت سالگی بر اثر ایست قلبی درگذشت.

، آقای سلطانی وکیل  بسیاری از فعالین سیاسی مدنی  بود که بخاطر تقبل پرونده و دفاع از حقوق موکلین خود به زندان و تبعید برده شد. و هفت سالی ست که در اوین زندانی است. این وکیل مدافع حقوق بشر در کمال ناباوری دختر نازنین اش را که در تمام سالهای دوری پدر چشم براه اش بود ، از دست داد.

ما این ضایعه بزرگ را به  این وکیل مبارز و همسر ایشان خانم معصومه دهقان تسلیت میگویم و در این روزهای سخت خودرا درکنارشان می بینیم !

 

 

رای دادگاه  آقاى محمدحبیبی اعلام شد

 

 

وکیل مدافع محمد حبیبی فعال صدفی معلمان : محمد حبیبی به اتهام اجتماع و تبانی ۷ به سال و نیم حبس، تبلیغ علیه امنیت ملی ۱۸ ماه حبس، اخلال در نظم ۱۸ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق و همچنین ۲ سال ممنوعیت فعالیت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌های سیاسی و اجتماعی و ممنوعیت خروج از کشور به عنوان مجازات تکمیلی محکوم شده استاین حکم بدوی ست و امروز ابلاغ شده است .اوگفت ” ظرف بیست روز به این حکم اعتراض؛ خواهیم کرد.”

 

 

احکام سنگین صادر شده برای دانشجویان در دادگاه های قضایی

زانیار احمدی نیاز، دانشجوی رشته ی حسابداری دانشگاه آزاد تهران، به ۸ سال حبس محکوم شده است.

سیما انتصاری، دانشجوی کارشناسی ارشد زبان انگلیسی به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

شیما انتصاری، دانشجوی دکتری اقتصاد دانشگاه تهران به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

مهدی اسکندری، دانشجوی کارشناسی حقوق دانشگاه پیام نور تهران به ۶ سال حبس تعزیری و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده است.

رضا باوی، دانشجوی روانشناسی بالینی دانشگاه آزاد رودهن به ۷ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

پدرام پذیره دانشجوی کارشناسی ارشد مطالعات فرهنگی و رسانه دانشگاه تهران به ۷ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

لیلا حسین زاده دانشجوی انسان شناسی دانشگاه تهران به ۶ سال حبس تعزیری و دو سال ممنوع الخروجی از کشور محکوم شده است.

محسن حق‌شناس دانشجوی طراحی صحنه دانشگاه تهران به دوسال حبس تعزیری محکوم شده است.

خشایار دهقان، دانشجوی دکترای برق دانشگاه تهران به ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید به برازجان محکوم شده است.

سینا درویش عمران دانش‌آموخته‌ی رشته ی مترجمی زبان آلمان دانشگاه تهران به ۸ سال حبس تعزیری و همچنین ۲ سال ممنوع الخروجی و محرومیت از فعالیت سیاسی، حضور در احزاب و دسته جات سیاسی و فضای مجازی، محکوم شده است.

سینا ربیعی دانشجوی علوم اجتماعی دانشگاه تهران به  یکسال حبس تعزیری و دو سال ممنوع الخروجی محکوم شده است.

رویا صغیری دانشجوی دانشگاه شهید مدنی تبریز به ۲۳ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

فرشته طوسی ، دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه شناسی دانشگاه علامه طباطبایی به یکسال و نیم حبس و ۲ سال ممنوعیت از فعالیت محکوم شده است.

صادق قیصری روزنامه نگار و دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی، به ۷سال زندان، ۷۴ ضربه شلاق، ۲ سال ممنوعیت از فعالیت در مطبوعات و ۲ سال ممنوع الخروجی از کشور  محکوم شده است.

علی کامرانی دانشجوی کارشناسی آموزش زبان انگلیسی دانشگاه شهید مدنی تبریز به ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

روح الله مردانی معلم و دانشجوی رشته ی ادبیات دانشگاه تهران به تحمل ۶ سال حبس و دو سال محرومیت از برخی حقوق اجتماعی و ممنوع الخروجی محکوم شده است.

ظفر علی مقیمی، دانشجوی دکتری مواد دانشگاه امیر کبیر به ۷ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

علی مظفری دانشجوی رشته ی انسان شناسی دانشگاه تهران به ۸ سال حبس تعزیری و همچنین ۲ سال ممنوع الخروجی و محرومیت از فعالیت سیاسی، حضور در احزاب و دسته جات سیاسی ،فضای مجازی، رسانه ها و مطبوعات محکوم شده است.

کسری نوری دانشجوی ارشد رشته ی حقوق بشر دانشگاه تهران  به ۱۲ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق ، ۲ سال تبعید به ثلاث باباجانی، ۲ سال ممنوع الخروجی، ۲ سال محرومیت از عضویت در گروه ها و احزاب و دسته جات سیاسی و اجتماعی و فعالیت رسانه ای محکوم شده است.

اتحادیه آزاد کارگران ایرانمرداد ۱۱, ۱۳۹۷

گورهای دسته جمعی كودكان كار

کودکان؛ مریض شده، ایدز می‌گیرند و در محل‌های تفکیک زباله دفن‌شان می‌کنند

طیبه سیاوشی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس اسلامي ، با اشاره به شرایط نامساعد زندگی کودکان زباله گرد گفت: شرایط کودکان زباله‌گرد بسیار حاد گزارش می‌شود، این کودکان مریض شده، ایدز می‌گیرند و همان جا (محل های تفکیک زباله) دفن شان می‌کنند. روستائیان اطراف گود محمودآباد مدام از شرایط منطقه شکایت می‌کنند و اذعان می‌کنند که حداقل انتقال ایدز از گودال‌ها را کنترل کنید تا به ما سرایت نکند.

ااتحادیه آزاد کارگران ایران ۱۱,مرداد ۱۳۹۷

 

 کارگران «خطوط ریلی راه‌‌آهن کشور» برای پایانِ اعتصابشروط

شورای هماهنگی کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن  که اکنون به نمایندهگی از هفت هزار  اعتصابی صحبت می کند ، با صدور بیانیه‌ای، پایان اعتصاب شانزده روزه خود را منوط به دریافت مطالبات معوقه کارگران کردند..

این اعتصاب که از روز بیست ونهم تیرماه  دراعتراض به عدم دریافت حقوق های معوقه و دیگر مشکلات صنفی شان آغاز شد ، بنا به گفته شورای هماهنگی کارگران وکارکنان خطوط ریلی راه آهن اکنون بدلیل به نتیجه نرسیدن با کارفرما  ، ضمن فراگیرشدن ؛ تا تحقق خواسته های شان ادامه خواهد یافت..

.در این بیانیه گفته شد: شرکت پیمانکاری «توسعه و صنعت»، «گسترش آهن‌راه»، «تراورس» و «جوش گستر» ازجمله شرکت‌هایی هستند که با کارگران خطوط ریلی راه‌آهن قرارداد کاری دارند امابه قرادادهای  خود پای بند نبوده وبه آن اهمیتی نمی دهند !.

دربیانیه شورای هماهنگی کارگران و کارکنان نگه داری خط و ابنیه فنی راه آهن برای پایان دادن به اعتضاب برآورده شدن شروط زیر برشمرده شد:

_پرداخت کامل بدهی‌های مزدی، بیمه‌ای و سنواتی

_عقد قرارداد مستمر و دائم

_شکل‌گیری نهاد مستقل کارگری

_تامین امنیت شغلی کارگران و جلوگیری از اخراج بی‌رویه

_ دادن حق اعتراض و بیان مشکلات صنفی از سوی کارگران

_ مشخص شدن زمان پرداخت حقوق در هر ماه

و رفع مشکلات بیمه تکمیلی از خواسته‌های کارگران برای پایان اعتراض است .

این شورا در انتها با مخاطب قرار دادن مسئولین نوشت:چگونه کارگران خطوط ابنیه فنی می‌توانند با داشتن مشکلات صنفی فراوان، امنیت ریلی کشور را تامین کنند!؟ در صورت وقوع هر مشکل و حادثه‌ای مسئولیت آن برعهده کارگران نیست!

کارگران “ایران مال ” اعتصاب می کنند !

پروژۀ بزرگ «ایران مال» (بازار بزرگ ایران) واقع در نزدیکی چیتگر (برِ اتوبان همت)، با زیربنایی بیش از یک

میلیون و ششصد متر مربع و سرمایه گذاری بالغ بر ٦۰ هزار میلیارد (تا کنون)، در جهت رقابت با «مال» های خاورمیانه به عنوان بزرگترین «مال» شکل گرفته است. این پروژۀ عظیم به نام «علی انصاری» سرمایه دار اصلی «بانک آینده» کار می کند و همان پروژه ای است که چندی پیش در پی دپوی ٢٥۰۰ ماشین «اپتیما» و بسیاری درگیری های درونی بر سر مالکیت آن و … توجه بسیاری  را به خود جلب نمود. سرمایه داران «ایران مال» در این پروژه عظیم تجاری بیش از ٥۰۰۰ نفر نیروی کار را به خدمت گرفته اند و این در حالی است که کارگران و سایر کارکنان را مدت های طولانی ۴ تا ٧ ماه از دریافت مزد و مزایای شغلی محروم ساخته اند. علیرغم اعتراضات و تجمعات مکرر کارگران نسبت به عدم پرداخت حقوق های معوقه و شرایط غیر قابل تحمل زندگی خود، مدیریت و مسئولان نه گوش شنوایی دارند و نه ذره ای توجه به ابتدایی ترین حقوق آنان می کنند. این وضعیت غیر انسانی در حالی به کارگران تحمیل می گردد که «ایران مال» با صرف هزینۀ بسیار بالا تبلیغات وسیعی را جهت برپایی نمایشگاه در اوایل شهریور ماه جاری به راه انداخته است! کارگران و کارکنان که دیگر حتی در تأمین هزینۀ اولیه خورد و خوراک خود عاجز مانده اند و به دلیل نپرداختن اجاره سرپناهشان زیر فشار مالکان و تهدید به تخلیه محل سکونت خود، پرس گردیده اند، اعتصاب و خواباندن کار را تنها راه پیش روی خود قرار داده و تصمیم گرفته اند از هفتۀ آینده دست از کار بکشند.

کارگران و کارکنان مزدبگیر پروژۀ ایران مال، مرداد ماه ۱٣٩٧

به نقل از ” اقتصاد سیاسی ”

 

دوخبراز رسانه های ایران :

خبر اول نشان از تداوم اعتصاب کامیونداران و تلاش های مزدوران در فریب افکار عمومی دارد.

خبر دوم عمق اعتراضات و تنفر مردم که مستقیما کانون ایدئولوژی و پایگاه پرورش فکری مزدوران  را نشانه گرفته اند!

درکفت و گو با برنا :

پشت پرده خبر اعتصاب سراسری کامیون‌داران

بعد از حمایت‌های دولت و برطرف شدن مشکلات رانندگان کامیون، شاهد آرام‌تر شدن جو اعتراضات رانندگان شدیم ولی با این حال برخی سعی دارند تا فضا را غبار آلود کنند و از اعتصاب سراسری دیگری خبر دهند .

روح‌الله اسماعیل‌نژاد، رئیس انجمن کامیون‌داران سیرجان و نماینده کامیون‌داران ازمذاکره با دولت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای بر طرف کردن مشکلات صنفی کامیون‌داران خبر داد و  در مورد آخرین تحولات و موضوعات مرتبط با اعتراضات این قشر، در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برنا، گفت: «خوشبختانه باید بگوییم که با همکاری دولت و دیگر نهادها بسیاری از مشکلات صنفی کامیون‌داران در حال بر طرف شدن است. به‌عنوان مثال در این مورد می‌توانیم به موضوع در اختیار قرار دادن لاستیک دولتی به دارندگان کامیون‌ها اشاره کنیم.»

وی در خصوص اینکه می‌گویند اعتصاب کامیون‌داران همچنان ادامه دارد، افزود: «برخی می‌خواهند از مشکلات صنفی کامیون‌داران برداشت‌های غیر واقعی بکنند. کامیون‌داران اعتصابی را تدارک ندیده‌اند ولی باید به این موضوع دقت داشته باشید که نزدیک به 30 درصد از کامیون‌ها به دلیل بالا بودن قیمت لوازم یدکی و کاهش تردد در جاده‌ها عملا در پارکینگ متوقف هستند و به همین دلیل برخی می‌گویند کامیون‌داران همچنان در اعتصاب به سر می‌برند ولی اینطور نیست. کامیون‌داران هیچ برنامه‌ای برای اعتصاب و اعتراض سراسری ندارند.»

اسماعیل‌نژاد با تاکید بر همکاری دولت و مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: «خروجی جلساتی که با مسئولان و اعضای هیات دولت و همچنین نمایندگان مجلس برگزار کردیم نتیجه بخش بود و مشکلات و چالش‌ها یک به یک در حال برطرف شدن است. یکی از اصلی‌ترین مشکلات صنفی رانندگان کامیون به بحث کرایه‌ها باز می‌گردد. قرار است تا به زودی رانندگان با احتساب تن بر کیلومتر کرایه‌های خود را محاسبه کنند.»

این فعال صنفی به برخی از حمایت‌های دولت در جهت رفع مشکلات رانندگان کامیون اشاره کرد و گفت: «از حمایت‌های دولت که به آرامش کامیون‌داران انجامید می‌توان به بیمه تکمیلی رانندگان اشاره کرد که در حال حاضر رانندگان نام نویسی را آغار کرده‌اند تا به زودی رانندگان کامیون هم بتوانند از مزایای بیمه تکمیلی بهره‌مند شوند.»

حمله آشوبگران به حوزه علمیه ماهدشت + جزییات

حجت‌الاسلام هندیانی گفت: بر اساس فراخوان گروه های معاند و ضدنظام برای آشوبگری و اغتشاش، مقرر شده بود تا فریب خوردگان، رأس ساعت 6 عصر در محله مرکزی اشتهارد تجمع کنند و در این تجمع به ظاهر اعتراضی، پیگیر اهداف شوم اربابان خود باشند.

به گزارش نوداد (سکوی اجتماعی خبر)

وی ادامه داد: رأس ساعت 9 شب بود که آشوبگران به سمت حوزه علمیه اشتهارد حرکت کردند و متأسفانه در صدد ورود به حوزه علمیه برای شکستن درب‌ها و آتش زدن بودند که با تدابیر انجام شده این مسئله محقق نشد.

مدیر حوزه علمیه شهرستان اشتهارد افزود: آشوبگران با سنگ و آجر نمای حوزه علمیه ماهدشت را هدف قرار دادند و شیشه های نماز خانه را شکستند و در حین انجام اینکار، شعارهای هنجارشکنانه سر می دادند.

حجت‌الاسلام هندیانی با بیان اینکه آشوبگران بعد از شکستن شیشه ها محل را ترک کردند اظهار کرد: سپس بعد از رفتن این افراد، آرامش نسبی در محل برقرار شد تا زمان اذان مغرب که تجمع آشوبگران در مقابل حوزه علمیه دوباره شروع شد و اینبار بیش از 500 نفر حضور داشتند و شعارهای ساختارشکن و معاندانه سر می دادند.

مدیر حوزه علمیه شهرستان اشتهارد ادامه داد: این افراد توسط نیروهای ضدشورش متفرق و جمع‌آوری شدند و پلیس هم اکنون خانه به خانه آنان را مورد شناسایی قرار داده و در حال دستگیری آنان است.