سومین روز تجمعات اعتراضی کارگران مجتمع کشت و صنعت و دامپروری مغان نسبت به واگذاری به بخش خصوصی

admin   دسامبر 26, 2018   دیدگاه‌ها برای سومین روز تجمعات اعتراضی کارگران مجتمع کشت و صنعت و دامپروری مغان نسبت به واگذاری به بخش خصوصی بسته هستند

بایگانی

روزچهارشنبه پنجم دی ماه برای سومین روزمتوالی،کارگران مجتمع کشت و صنعت و دامپروری مغان دراعتراض به واگذاری مجدد به بخش خصوصی درست به تجمع زدند.

کارگران معترض گفتند: شکست‌های متعدد در خصوصی‌سازی واحدهای تولیدی سراسر کشور ازجمله هفت‌تپه را علت عمده نگرانی خود از واگذاری مجتمع به بخش خصوصی ‌می‌دانند.

روزچهارشنبه پنجم دی ماه کارگران این مجتمع واقع در پارس آباد مغان استان اردبیل مقابل ساختمان اداره مرکزی مجتمع اجتماع کردند.

پیش ازاین روزهای سوم وچهارم دی ماه این کارگران بهمراه خانواده در محل مهمانسرای شهرک آیت‌الله غفاری که محل اسکان مدیران و برخی کارکنان این واحد تولیدی است، تجمعات اعتراضی برپا کردند.

براساس گزارشات رسانه ای شده کارگران معترض گفتند: مجتمع کشت و صنعت مغان منبع درآمد غالب ساکنان پارس آباد بوده و زندگی عشایر به این واحد تولیدی وابسته است. آنان شکست‌های متعدد در خصوصی‌سازی واحدهای تولیدی سراسر کشور ازجمله هفت‌تپه را علت عمده نگرانی خود از واگذاری مجتمع به بخش خصوصی ‌می‌دانند.

اجتماعات  کارگران این مجتمع  دراعتراض به واگذاری مجدد آغاز شده است.

قابل یادآوریست که این مجتمع کشاورزی با 2هزارکارگر دراوایل مردادماه سال جاری به شرکت توسعه بازار سرمایه تهران* واگذارشد وپس از یک بار لغو اهلیت خریداردرمهرماه**،دوباره دراواخر آذر ماه  به صاحب کارخانه شیرین عسل تبریز*** واگذارشد.

*واگذاری شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان به شرکت توسعه بازار سرمایه تهران

یک مقام مسئول گفت: سازمان خصوصی سازی روز دوم مرداد ماه 1397 بلوک 100 درصدی سهام شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان شامل 3 میلیارد و 182 میلیون و 307 هزار سهم این شرکت را به مزایده گذاشت که پس از رقابت سه گروه در نهایت کمی بالاتر از قیمت پایه به بخش خصوصی فعال در صنعت کشاورزی و غذایی واگذار شد.

با این مزایده، در حالی بزرگ‌ترین واگذاری سازمان خصوصی به لحاظ عملکرد رقم خورد که بر خلاف واگذاری‌های قبلی، حصه نقدی این معامله به جای درصد مشخصی معادل با یک هزار میلیارد ریال تعیین شد.

100 درصد سهام شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان برای این مزایده به قیمت پایه هر سهم 5 هزار و 534 ریال و ارزش کل پایه 17 هزار و 610 میلیارد و 886 میلیون و 938 هزار ریال قیمت گذاری شده بود که با رقابت چند گروه در نهایت از سوی یک شرکت حقوقی از بخش خصوصی خریداری شد.

همچنین سپرده شرکت در این واگذاری نیز معادل با مبلغ 528 میلیارد و 326 میلیون و 608 هزار و 140 ریال تعیین شده بود.

این سهام از سوی شرکت توسعه بازار سرمایه تهران خریداری شده است.

شرکت توسعه بازار سرمایه تهران در سال ۱۳۸۳ با هدف جذب سرمایه‌ها و سرمایه‌گذاری در کلیه طرح‌ها پروژه‌ها و کلیه بازارها، محصولات و ابزارهای مالی و اقتصادی در داخل و خارج از کشور تاسیس گردیده است.

شرکت توسعه بازار سرمایه تهران وابسته به فروشگاه زنجیره ای رفاه و به عنوان شرکت تخصصی سرمایه گذاری فعالیت می‌کند.

برنده این مزایده که می‌تواند وجه معامله را به صورت اقساط 9 ساله و نرخ سود 10 درصد با سازمان خصوصی سازی تسویه کند، از دو سال تنفس در پرداخت اولین قسط خود برخوردار خواهند شد.

**واگذاری پرحاشیه کشت و صنعت مغان تعلیق شد

27مهرماه1397:

دادستان انقلاب اردبیل درحالی که واگذاری ۱۰۰ درصدی سهام شرکت کشت و صنعت دامپروری مغان با اما و اگرهای فراوانی همراه شده از دستور مستقیم دادستان کل برای تعلیق واگذاری خبر داد.

واگذاری‌ 100درصدی سهام شرکت کشت و صنعت دامپروری مغان که در آن 3میلیارد و 182میلیون و 307هزار سهم این شرکت توسط سازمان خصوصی‌سازی فروخته شده با اما و اگرها و حاشیه‌های فراوان همراه شده است.

بر این اساس،چند روز پس از این واگذاری، اکبر اعلمی فرماندار سابق مغان و نماینده ادوار تبریز، آذرشهر، اسکو در مجلس اعلام کرده، شرکت کشت و صنعت مغان با 63 هزار هکتار وسعت، شامل باغات میوه، مجتمع بزرگ دامپروری، کارخانه قند، کارخانه لبنیات، کارخانه فرآوری میوه و چند واحد تولیدی دیگر، یکی از شرکت‌های منحصربه‌فرد و از بزرگترین سرمایه‌ها و دلگرمی‌های اهالی شریف منطقه مغان محسوب می‌شود و مردم این منطقه تعصب خاصی نسبت به آن دارند.

این در شرایطی است که اگر اموال، ابنیه و ادوات و ماشین‌آلات فراوان و باغات پرمحصولی که این شرکت دارد (تنها 2600هکتار مجتمع باغبانی) را نادیده بگیریم و فرض کنیم که کل شرکت زمین بایر است، طبق این معامله، زمین این شرکت از قرار هر مترمربعی 2800تومان یعنی کمتر از قیمت دو بسته پفک‌نمکی 100گرمی به‌فروش رفته است!

از سوی دیگر شکور پورحسین شقلان عضو کمیسیون اجتماعی مجلس هم با اشاره به این که هر کارشناسی که الفبای قیمت‌گذاری را بداند، ارزش شرکت کشت و صنعت مغان را بالاتر از قیمت پایه‌ای که سازمان خصوصی‌سازی در نظر گرفته، اعلام می‌کند، گفت: پشت‌پرده واگذاری برای ما مشخص نیست.

پس از این مخالفت‌ها و حاشیه‌ها نیز پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی‌سازی به دفاع از واگذاری پرداخت و گفت: پس از بررسی‌ها و کارشناسی بهرروی دارایی‌های این شرکت، در نهایت قیمت پایه سهام مغان برای عرضه به‌تصویب اعضای هیات واگذاری رسید. طبق قانون در مزایده‌های سازمان خصوصی‌سازی، بالاترین قیمت پیشنهادی ملاک واگذاری یک شرکت قرار گرفته که در خصوص شرکت کشت و صنعت مغان نیز بالاترین قیمت پیشنهادشده از میان پیشنهادهای مختلف انتخاب شده است.

با همه این دفاعیات و استدلال‌های پوری حسینی که برای توجیه عملکرد در واگذاری شرکت کشت و صنعت مغان دست به دامن آنها شد اما چندی پیش رسانه‌ها اعلام کردند قاضی سراج رییس سازمان بازرسی از ورود این سازمان به واگذاری‌های اخیر سازمان خصوصی‌سازی خبر داده و گفته این موضوع در دست بررسی است.

این در شرایطی است که به‌تازگی ناصر عتباتی دادستان عمومی و انقلاب اردبیل هم خبر داده، ناگزیر شدیم با رئیس سازمان خصوصی‌سازی که اصلی‌ترین شخص در بحث واگذاری شرکت کشت و صنعت مغان بود جلسه‌ای برگزار کنیم و با واکاوی جزئیات مشخص شد که این واگذاری از سوی سازمان خصوصی‌سازی تمام شده اما با پیگیری‌هایی که توسط رئیس مجموعه قضایی استان اردبیل از طریق وزیر دادگستری به‌عنوان یکی از اعضای هیات واگذاری انجام شد عزم جدی برای واگذاری به همان شرکت برنده بود. در این راستا دوم مهرماه متوجه شدیم طی جلسه‌ای امضای قرارداد و اعلام واگذاری انجام شده و شرکت برنده این مجموعه را بدون توجه به ملاحظات و دغدغه‌های مسئولان استان اردبیل می‌خواهد تحویل بگیرد.

وی افزود: در نهایت با مشاهده جدیت این واگذاری با وجود اینکه ما نیز ایرادات اساسی نسبت به اهلیت مالی و اهلیت فنی شرکت برنده داشتیم با جدیت تمام از سوی مجموعه استانداری و نمایندگان مجلس نامه‌ای را به دادستان کل ارسال کردیم و با دستور مستقیم وی و ورود نهادهای اجرایی در حال حاضر بحث واگذاری معلق شده و تا زمانی که کلیه جوانب امر سنجیده نشود این حالت تداوم خواهد داشت، ضمن اینکه اسناد و مدارکی نیز به دست رسیده که آنها را در اختیار سازمان خصوصی‌سازی و وزارت اقتصاد قرار می‌دهیم و با هدف واگذاری کشت و صنعت از مسیر صحیح و قانونی با رعایت حقوق عامه و حفظ منافع عامه و استان وارد عمل می‌شویم.

*** یونس ژائله صاحب کارخانه شیرین عسل تبریز

گروه صنايع غذايي شيرين عسل تنها گروه صنعتي متشكل در زمينه توليد انواع شيريني و شكلات و محصولات كاكائو مي باشد كه محصولات متنوع و مرغوبي را براي قشر وسيعي از مصرف كنندگان و طيف گسترده اي از مشتريان توليد و توزيع مي نمايد.

گروه صنايع غذايي شيرين عسل با سرمايه گذاري وسيع خود در صنايع توليد كننده مواد اوليه و بسته بندي و همچنين در شبكه هاي توزيع و فروش در داخل و خارج كشور، از معيارهاي منحصر بفرد يك مجموعه متشكل صنعتي پيشتاز كه شعار ” از دانه تا قفسه ” را پيشه خود ساخته است بهره مند مي باشد.