با وجود دستگیری ، اعتصاب رانندگان ادامه دارد !

admin   سپتامبر 30, 2018   دیدگاه‌ها برای با وجود دستگیری ، اعتصاب رانندگان ادامه دارد ! بسته هستند

بایگانی

اعتصاب رانندگان کامیون که از روز شنبه ٣١ شهریور ماه در اکثر شهرها برای پاسخگو کردن حکومت و مقامات دست اندرکار درجهت تحقق پانزده خواسته صنفی اشان آغاز شده بود از روز چهارشنبه وارد فاز جدیدی شد. این بار که دیگر سیاست تهدید در کناروعده های پوچ و دروغین دفعه قبل برایی خود را در مقابل اعتصاب رانندگان از دست داده است . حکومت درظاهر با سیاست به ظاهر خاموشی گزیدن اما در خفا با چراغ خاموش به جان  رانندگان افتاده است.

ظرف سه روز از چهارشنبه تا شنبه ٧ مهر ماه  بیش از ٨٩ نفر از رانندگان در شهرهای استان فارس، قزوین، پاکدشت، اصفهان، کرج و اردبیل دستگیر شدند.

پس از بیش یک هفته سکوت رسانه های داخل ایران، دهان باز کردند و درباره اعتصاب کامیونداران نوشتند و جالب آنکه برغم چند روزسکوت رسانه ای  اعلام کردند “کامیونداران از روز شنبه ٣١ شهریور ماه برای تحقق خواستهای بحق شان که عمدتا حول نبود و گرانی لاستیک که ظرف چند ماه گذشته از هر حلقه حدود ٢ میلیون به ٩ میلیون تومان رسیده است؛ و نیز گرانی روغن و کمبود و مشکلات تهیه لوازم یدکی ، در کنار پایین بودن قیمت حمل بار و بیمه اشان دست به اعتصاب زدند “.دبرخی از لاک سکوت در آمده به قلم زنی پرداختند. تا اینجا این خود اولین پیروزی رانندگان زحمتکش کامیون و تانکر های حامل سوخت می باشد.

نکته دوم آنکه ظرف چند روزه گذشته برخی از مقامات محلی ـ کشوری در کنار نمایندگان تشکل های صنفی  دست ساز دولتی با وارونه گویی و وعده تامین خواسته های کامیونداران در صدد کوچک نشان دادن دامنه اعتصاب و اعلام پایان آن برآمدند.

محمدامیر جلیلی رئیس انجمن جایگاه داران سوخت استان یزد گغت: مردم تحت تاثیر جو روانی قرار نگیرند، چرا که در خصوص تامین سوخت استان یزد هیچ مشکلی وجود ندارد.

احمد کریمی دبیر کانون انجمن صنفی کامیونداران در گفتگو با ایلنا مطرح کرد، حمل و نقل در ایران متوقف نشده، بلکه نبود لاستیک و قطعات یدکی در بازار روند را کندتر کرده است.ایشان چشم بر ١٥ خواست مطرح شده توسط اعتصاب کنندگان بست. و آنرا به حداقلی کم اهمیت از ظن خود تقلیل داد. و هم صدا با مقامات اعلام اعتصاب از روز شنبه ٣١ شهریور را به نفی نشسته است.

وزیر صنعت که اکثر مقامات استانی و برخی از نمایندگان مجلس سهل انگاری در عدم پاسخگویی مسئولانه به خواسته های کامیونداران را بر دوش او می اندازند.

به گزارش پارسینه اعلام کرد” ظرفیت حدود ١٢٠٠٠٠ هزار حلقه لاستیک سنگین موجود در شبکه توزیع یعنی گمرکات و کالاهای متروکه سازمان اموال تملیکی در اختیار واحدهای توزیع سازمان راهداری کل کشور قرار گرفت و در تلاشیم مشکلات را به حداقل برسانیم.

سردار محمد شرقی رئیس پلیس پیشگیری ناجا در گفتگو با صدا و سیما ضمن ادعای آنکه در٤٨ ساعت گذشته هیچ گونه مشکلی برای تردد کامیون و حمل بار در جاده های کشور گزارش نشده ، گفت : که با متعرضان (بخوانید اعتصاب کنندگان) به شدت برخورد خواهد شد.

محمد جعفری منتظری دادستان کل اما از این جلوتر رفته و عملا رانندگان را تهدید کرد! او گفت: در صورت جلوگیری از حرکت کامیونها (اعتصاب کنندگان) رانندگان با اتهام  «قطاع الطریق »مواجه شده که مجازات سنگینی دارد. این در حالیست که اعتصاب کنندگان ظرف چند ماه گذشته همواره از سوی مقامات قضایی تهدید به مجازات سنگین شده اند.

اینهمه در حالی است که معاون وزریر راه و شهرسازی  در گقتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح کرد: روز سه شنبه سوم مهرماه جلسه ی ویژه ای با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزیر راه و شهرسازی و وزیر صنعت برگزار شد و اقدامات عاجلانه ای از جمله کاهش تعرفه واردات لاستیک از ٣٠ در صد به٥ دزصد و واردات ١٣٠ کانتینر لاستیک از هفته آینده، توزیع لاستیک کارخانه های تولید داخل و ترخیص لاستیک های موجود در انبارهای سازمان تکمیلی گرفته شد.

حمید زرآبادی نماینده مردم قزوین در مجلس نیز ضمن بیان برگزاری جلسات متعدد باکامیونداران، گفت: مشکلات اصلی آنها رانت، فساد و تبعیض است وی اذعان داشت که متاسفانه به مشکلات رانندگان به نحوی شایسته برخورد نشده و تا به حال برخی از مسئولان به وعدهای داد شده خود در دور قبل از اعتراضات توجه نکردند.

اعتصاب برغم تهدیدات، دستگیری و وعده های این و یا آن مقام دولتی وارد هشتمین روز خود شده است.و برغم تلاش برای  انداختن بار گرانی تره و بارو نیز بسته شدن جایگاه های  عرضه سوخت بدلیل اعتصاب تانکر حامل سوخت بر دوش اعتصاب کنندگان ؛ مردم به هم دردی و حمایت از اعتصابیون پرداخته و حکومت را در نادیده گرفتن و ناتوانی در پاسخگویی به خواست های رانندگان مسئول می شناسند.

و مبارزه  کامیون داران و تانکر حامل سوخت برای برآورده شدن مطالبات شان که شامل :

«افزایش حقوق بازنشستگی و سختی کار»، «کاهش قیمت لاستیک و لوازم یدکی»، «افزایش ۷۰ درصدی نرخ کرایه»، «کسر حق پرداختی بیمه رانندگان»، «حذف دلالان و واسطه‌ها از پایانه‌ها و باربری‌ها»، و «نظارت بر برخوردهای غلط و سلیقه‌ای مأموران راهنمایی و رانندگی و مجازات ماموران و افسران رشوه‌گیر»

همچنان ادامه دارد.