در باره ما

رئیس هیئت‌مدیره کانون سنگ ایران گفت:طی 2سال گذشته حدود ۲۵ هزار کارگر در صنعت سنگ کشور بیکار شده‌اند.

محسن غیاثوند اظهار داشت: صنعت سنگ ارتباط مستقیمی با پروژه‌های عمرانی و ساختمانی دارد به‌طوری‌که وقتی صنعت ساختمان در کشور تعطیل می‌شود صنعت سنگ و مصالح ...
برای استخدام برخی از کارکنانی که به صورت شرکتی یا پیمانی با دستگاه های دولتی همکاری می کنند، کامنتهای متعددی از سوی کاربران نوشته شده.

برخی از کاربران سرویس مشکلات مردم نوشته اند برای استخدام مستقیم در دستگاه های دولتی مشکل دارند. آنها می گویند سالهاست ...
تعدادی از کارگران شاغل در شرکت تعاونی تاکسیرانی تهران می‌گویند در سال گذشته کارفرمای آنها دست کم بابت پنج ماه حق بیمه پرداخت نشده به آنها بدهکار است.

به گزارش23فروردین ایلنا، این کارگران که شمار آنها دست‌کم از 100 کارگر بیشتر است در قسمت‌های مختلف ...
بیش از 5 ماه از مطالبات معوقه حدود 120 کارگر شهرداری سی سخت که مربوط به سال93 می‌شود، تاکنون پرداخت نشده است.

به گزارش23فروردین ایلنا، این کارگران که در شهرداری آبادان و سازمان‌های واسطه به آن مشغول کارند؛ از آبان سال گذشته (94) حقوق دریافت نکرده‌اند. ...
به تعویق افتادن 10 ماه حقوق کارگران شرکت عمران اندیش گیلوار، نشان دهنده وضعیت نابه سامان برخی شرکتها در شهرستان پارس آبادمغان است.

به گزارش 23فروردین آران مغان، اخبارهای رسیده حاکی از این است کارگران شرکت عمران اندیش گیلوار از سال 94 در دریافت به موقع ...
این روز ها که به دلیل شرایط اقتصادی کشور، حقوق بسیاری از کارمندان کفاف زندگی شان را تا پایان ماه نمی دهد حقوق کارگران شهرداری زابل هر چند ماه یک بار به سختی پرداخت می شود و آن هم فقط یکی از ماه های عقب افتاده واریز می گردد.

به گزارش 23فروردین عصرهامون، ...
با گذشت بیش از چهار ماه از تعطیل شدن معدن چشمه پودنه، 257 کارگر این معدن همچنان در انتظار پرداخت مطالبات مزدی خود هستند.

به گزارش23فروردین ایلنا،کارگران چشمه پودنه با اعلام این خبر یادآور شدند: پس از تعطیلی این واحد معدنی قرار شد که مطالبات پرداخت ...
یکی از کارگران کارخانه تبریز کف گفت: ماهها حقوق معوقه داریم و کارخانه نیز تعطیل است و با سیلی صورت خود را سرخ نگهداشته ایم.

وی افزود: الان با گذشته حدود ۳ هفته از سال جدید در مراجعه ما به مسئولین شهرستان هرکدام ما را به دیگری پاس میدهد.

به گزارش23فروردین ...
ما تعداد حدود 25 نفر کارگر درقسمت بارگیری پاکتی سیمان قاین برای شرکت پیمانکاری کار می کنیم و مدت دوسال است که به صورت سه شیفت مشغول به کار هستیم ولی متاسفانه تنها ماهیانه پانصد هزار تومان حقوق میگیریم.در این سال ها همچنین این پیمانکار نه عیدی داده نه ...
یکی از رانندگان اخراجی اتوبوسرانی اهواز: در شب های نوروز سال جاری ۲۶ نفر از رانندگان اتوبوسرانی اهواز اخراج شدند و تاكنون نیز هیچگونه فعالیتی در راستای برگشت به كار آنها صورت نگرفته است.

به گزارش23فروردین مهر،عصردوشنبه یکی از رانندگان اخراجی اتوبوسرانی ...
با پرداخت بخشی از مطالبات کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه خوزستان چرخ تولید شکر در این کارخانه مجددا به حرکت در آمد.

به گزارش23فروردین ایرنا،کارگران شاغل در شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در شمال خوزستان از اواخر هفته گذشته با امتناع از حضور در ...
امروز23فروردین،تعدادی از کارگزاران بیمه کشاورزی از سراسر کشور در اعتراض به وضعیت استخدامیشان، شرایط نامساعد شغلی و بیمه‌ای واحتمال اخراج گسترده در ماه های آینده، مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

بنابه گزارشات منتشره بتاریخ23فروردین، حداقل 300نفراز ...
عدم پرداخت10ماه حقوق،مطالبات و3ماه حق بیمه کارگران این معادن!

پس از گذشت ۱۷ روز از سال جاری هنوز کار آغاز نشده است و در دیدار روز گذشته نمایندگان کارگران، مدیران معادن بر اخراج ۲۴ کارگر که در اعتصاب‌ها حضور داشتند تأکیددارند.

معدن زمستان یورت (قشلاق)، ...
یکی از کارگران معترض مجتمع مس میدوک گفت : حکم بازداشت ۳۶ نفر از بچه هایی که در شرکت های النگ و مبین کار می کردند از سوی دادستانی کرمان به علت شکایت روءسای این دو شرکت صادر شده بود که تنها ۲۴ نفر بازداشت شدند و بعد از چند ساعت با قرار وثیقه آزاد شدند .

هفته ...
امروز18فروردین،کارگران مجتمع مس میدوک برای دومین بار دراستادیوم ورزشی دست به تجمع زدند.

بازداشت شدگان که شمار آن‌ها تا این لحظه دست‌کم به ۱۵ نفر رسیده است از جمله کارگرانی هستند که از طریق دو شرکت پیمانکاری «مبین»، و «اولنگ» در معادن مس مجتمع می‌دوک ...
از روز گذشته تاکنون تعدادی از کارگران معترض معادن مجتمع مس میدوک بازداشت شدند.

از قرار معلوم دستگاه قضایی براساس شکایتی که از سوی کارفرما مطرح شده است برای تعدادی از کارگران این احکام را صادر کرده است.

به گزارش17فروردین ایلنا،براساس اطلاعاتی که ...
ساعت ۸ صبح دیروز یکشنبه (۱۵ فروردین) حدود ۸۰۰ نفر از کارگران پیمانکاری معادن مس شهربابک در اعتراض به شرایط نابرابر مزدی که میان آنها و دیگر همکارانشان وجود دارد ، مقابل درب ورودی مجتمع میدوک تجمع کردند.

به گزارش16فروردین ایلنا،یکی از این کارگران گفت: ...
صبح امروز15فروردین، کارگران شرکت های مبین، اولنگ و چاه فیروزه دراعتراض به تبعیض در پرداخت حقوق دست به تجمع مقابل مجتمع میدوک شهربابک،زدند.

به گزارش 15فروردین بابک خبر،صبح امروز کارگران چند شرکت اقماری با تجمع مقابل درب ورودی مجتمع میدوک شهربابک اولین ...
دیروزفرماندارشهربابک تهدید به اعتصاب شکنی با بکارگیری کارگران جدیدکرد!

عصر روز گذشته (یکشنبه بیست و یکم فردوین ماه) کارگران پیمانکاری مجتمع مس میدوک بدنبال وعده رسیدگی خواسته هایشان ازجانب کارفرما به اعتصابشان خاتمه داده وبسرکارشان بازگشتند.

به ...
در آستانه نوروز حقوق اسفندماه فرهنگیان بازنشسته سراسر کشور پرداخت نشده است.
به گزارش27اسفندایلنا،منابع خبری از عدم پرداخت حقوق اسفندماه حدود یک میلیون فرهنگی بازنشسته خبر دادند.
از قرار معلوم این تاخیر بر مشکلات مالی معلمان بازنشسته ای که طبق روال مرسوم ...
حقوق معلم و کارگر-26اسفند:
عبدالرضا قنبری، معلم زندانی دقایقی پیش از زندان آزاد شد.
او که ابتدا به اعدام، سپس ۱۵ سال و در ‌‌‌نهایت ۱۰ سال زندان محکوم و در زندان رجایی شهر کرج نگهداری می شد با توجه به حذف ماده ۱۸۶، لحظاتی پیش از این زندان آزاد شد. فعالیت ...
 

28 اسفند شد اما از حقوق خبری نشد!

کارکنان شاغل در مناطق نفتخیز جنوب طی نامه ای سرگشاده خطاب به حسن روحانی نسبت به وضعیت مالی کارکنان شرکت ملی نفت وعدم پرداخت بموقع حقوق ومطالباتشان اعتراض کردند.

بخش هایی از این نامه که بتاریخ26اسفندماه ...
بر اساس گزارش رسیده، روز یکشنبه ٢٣ اسفند ماه جمعی از فعالین کارگری و اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشكل هاي کا رگري، با خانواده جلیل محمدی، فعال کارگری که در آستانه ي هشت مارس روز جهانی زن، در روز 17 اسفند ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود ...
روزگذشته وامروز(26و27اسفندماه) تعداد وسیعی از کارگران شرکت IPMI دراعتراض به عدم پرداخت3تا6ماه حقوق ومطالباتشان دست به تجمع مقابل دفتر این شرکت در منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی زدند.
همچنین روز گذشته(26اسفند) کارگران فاز های 20 و 21 و همچنین چند مجمتع ...
پرونده قضایی
کارگران مجتمع مس خاتون آباد و
 معادن سنگ آهن بافق وطزره
مختومه باید گردد
- ادامه وگسترش تجمعات کارگران عسلویه دراعتراض به عدم پرداخت3تا6ماه حقوق ومطالباتشان!
- دیدار جمعی از فعالین کارگری و اعضای کمیته هماهنگی با مادر جلیل محمدی!
- ...

 
 
روز چهارشنبه 19 اسفند 94، "شورای عالی کار" که مرکب از یازده نفر است - وزیر کار و امور اجتماعی به عنوان رئیس شورای عالی کار و چهار نفر دیگر به نیابت از دولت، سه نفر نماینده کارفرمایان و سه نفر از نمایندگان به اصطلاح تشکل ...
جانشین فرمانده انتظامی شهرستان کرمان گفت: یک کارگر جوان 31 ساله هنگام تمیز کردن شیشه های پنجره طبقه سوم یک ساختمان در کرمان به پایین سقوط کرد و جان خود را از دست داد.
به گزارش 28اسفند جوان ، سرهنگ علی کشاورزی با اشاره به اینکه کارشناسان در حال بررسی ...
بخش اول
به مناسبت روز ملی شدن صنعت نفت و در آستانه عقد قراردادهای جدید با شرکت های بزرگ نفتی پس از “برجام”
هاله صفرزاده
یکی از بزرگترین اعتصابات کارگری در ایران، در پنجاه سال اخیر، اعتصاب کارگران نفت در سال 1357 است. اعتصابی که به قولی کمر رژیم شاه ...
نشریه کارگری پیام سندیکا، پیام آور سندیکاهای کارگری ایران شماره 45 اسفند 94 بصورت الکترونیکی و چاپی منتشر شد. در این شماره می خوانیم:
سر پیام ص 1
اطلاعیه های سندیکاهای کارگری ص 2
گزارش های خبرنگاران پیام سندیکا از واحد های تولیدی ایران ص 14
نامه پیشکسوت ...
با رسیدن به روزهای پایانی سال ۹۴ و موسم پرداخت پاداش مدیران شهرداری رشت، مبلغ ۹۴۰۶۴۰۳۶۶۵ میلیون ریال پاداش پایان سال برای ۲۰۶ نفر از مدیران ستادی شهرداری رشت منظور شد و حتی برخی از این افراد به همراه سایرین هزینه سفر و پاداشهای مجزایی را نیز دریافت کرده ...
به گفته کارگران معدن چشمه پودنه مبالغی که تاکنون از طرف کارفرمای این معدن بابت معوقات مزدی به حساب آنها واریز شده است به مراتب از مبالغی که کارفرما پیش از این متعهد به پرداخت آن شده بود کمتر است.
به گزارش28اسفندایلنا،تعدادی از کارگران معدن چشمه پودنه ...
حقوق معلم و کارگر
پس از گذراندن شش سال حبس بدون حتی یک روز مرخصی ، حکم سه سال حبس مجدد برای رسول بداقی، معلم زندانی در دادگاه تجدید نظر تایید شد.
رسول بداقی در دهم شهریور ماه ۱۳۸۸ پس از احضار به اداره آموزش و پرورش اسلامشهر بازداشت و در دادگاه انقلاب ...
در آستانه آغاز سال نو و در شب عید، 500کارگر ورزشگاه نقش جهان به دلیل عدم پرداخت حق و حقوقشان دست به اعتصاب زدند و راه‌های ورود و خروج به ورزشگاه هم بسته شده است.
کارگران مشغول به کار در این پروژه دست از کار کشیدند، جرثقیل‌ها از کار افتاد و حتی گفته می‌شود ...


 

 

- اعتصاب 500کارگر ورزشگاه نقش جهان دراعتراض به عدم پرداخت حقوقشان!
- دادگاه تجدید نظر حکم سه سال حبس رسول بداقی را تایید کرد
- پرداخت قطره چکانی مطالبات کارگران بیکارشده معدن چشمه پودنه!
- عدم پرداخت چند ماه حقوق کارگران وپاداش ...
 

بامدادروز29اسفند،یک کارگر جوان درحادثه آتش سوزی چادر های اسکان کارگری مشیریه ،خیابان صالحی، در گرفتار شعله های آتش شد و جان خود را از دست داد.

به گزارش29اسفند پایگاه خبری 125،به گفته اسدزاده فرمانده آتش نشانان اعزامی ،در این حادثه دو چادر ...
 

سایت اداره کل قانون پزشکی استان همدان از جان باختن29کارگر در استان همدان طی11ماه سال جاری خبرداد.

براساس این گزارش، مدیرکل پزشکی قانونی استان همدان با اشاره به کاهش 44 درصدی مرگ در استان بر اثر حوادث ناشی از کار گفت: امسال 29 نفر به خاطر ...
 

بهاران خجسته باد!

آغاز سال نو و فرا رسیدن روزهای گرامی داشتن سنت های بهاری نیاکانمان که نوروز نام گرفته است را به مردم و زحمتکشان ایران شادباش می گوییم.

امیدواریم که سال پیش رو، سال اتحاد فعالان جنبش کارگری و سندیکایی برای تامین منافع ...
 

فصل یخ، بر ورق منجمد نور بخواب

فصل گل، روی شط جاری خورشید بتاب

چشمه بگشای، شکوفندهی ژرفایی باش

ماسه بگذار، ز خود بگذر و دریایی

سعید سلطان پور

بار دیگر بهاری نو رسید و زندگی در ژرفای خود شکوفندگی یافت اما کارگران ایران در حالی ...
به گزارش رسیده روز پنچ شنبه 27اسفند جمع زیادی از فعالین کارگری و اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری برای دومین باربه دیدار مادر فعال کارگری جلیل محمدی رفتند.

در این دیدار حاضرین ضمن محکوم کردن بازداشت جلیل محمدی از فعالیت های نامبرده ...
 

تعدادی از معلمان حق التدریسی یادآور شدند که آنها معادل یک ماه از مجموع 6 ماه مزد پرداخت نشده خود را دریافت کرده‌اند.

براساس این اطلاعات هم اکنون مطالبات باقیمانده سال 94 این گروه از معلمان به حدود 5 ماه حق التدریس پرداخت نشده کاهش یافته است.

معلمان ...
 

بر اساس گزارش ارسالی، کارفرما و مسئولین کارخانه ایستک سنندج، پس از پایان قراردادهای اسفند 94 با تمامی کارگران شاغل در این کارخانه تسویه حساب و به آنها اعلام کرده اند که این کارخانه برای سال جدید 95 تولیدی نخواهد داشت و احتمال بسته شدن آن به ...
 

در حالی در آستانه سال نو حکم سه سال حبس تعزیری رسول بداقی از سوی شعبه تجدیدنظر تأیید شد که جامعه معلمان ایران در انتظار آزادی او از زندان پس از حدود شش سال و هشت ماه حبس بدون یک روز مرخصی بود.

اگرچه رسول بداقی طی این سال‌ها بامتانت و بزرگواری ...اتحادیه آزاد کارگران ایران: حدود 8000 کارگرخط و ابنیه راه آهن و کارخانه تراورس بتنی اندیمشک که زیر مجموعه راه آهن ایران میباشند ،حقوق ماههای بهمن و اسفند و عیدی و پاداش آخر سال رادریافت نکرده اند.

کارگران تولیدی تراورس که با کاری سخت و خطرناک ...
 

حقوق معلم و کارگر

در آستانه ی سال نو دو معلم زندانی (عبدالرضا قنبری و علی اکبر باغانی) با طی دوران حبس خود آزاد شدند. علی اکبر باغانی بعد از بیست روز می‌بایست به محل تبعید ۱۰ ساله‌ی خود (زابل از شهرستان‌های سیستان و بلوچستان) برود.

در ...
3کارگرمعترض فاز19عسلویه اخراج شدند!

به گفته فعالان کارگری شاغل در منطقه ویژه عسلویه از احتمال اخراج دست‌کم سه نفر از کارگران شاغل در فاز ۱۹ در روزهای گذشته خبر می‌دهند.

به گزارش29اسفندایلنا،این کارگران افزودند: این احتمال وجود دارد که اخراج همکارانشان ...
 

به گزارش رسیده در آخرین روز سال 94 مراسم عید نوروز در سنندج برگزار شد.

این مراسم که از قبل توسط فعالین کارگری و مدنی و گروه های کوهنوردی برنامه ریزی شده بود در ساعت 2 بعد از ظهر در مکان تعیین شده در جاده قدیم مریوان شروع شد. مراسم با خوشامدگویی ...
 

جعفر ابراهیمی

من عید زندان را ندیده ام ، من نمی دانم وقتی در آستانه عید ، لیست مرخصی های شب عید خوانده می شود و همبندی ها ساک بیرون را می بندند چه حالی به آن زندانی دست می دهد که باید در زندان ثانیه های پایانی سال را سپری نماید. من نمی دانم ...
 

بهاران خجسته باد

بهار دیگر از بیشمار بهاران از راه رسید و سرسبزی و طراوت از پس سپیدی سرد زمستان سربرآورد.

هر ساله در چنین روزهایی، در لحظاتی که پیام اتحادیه آزاد کارگران ایران را به مناسبت سال نو تنظیم میکردم و در آن جملاتی را به یاد زندانیان ...
 

روزی که کمترین سرود،

بوسه است!

و هر انسان

برای هر انسان

برادری ست!

روزی که دیگر درهای خانه شان را نمی بندند.

قفل،

افسانه یی ست!

و قلب ،

برای زندگی بس است!

روزی که معنای هر سخن دوست داشتن است،

.....

فرا رسیدن ...
 

یکی از کارگران شهرداری اورامان نیز با اظهار گلایه مندی از این موضوع گفت: من برای خرجی این مدت که حقوق نگرفته بودم مجبور به فروش یک وسیله ی امرار معاش خانه شدم در حالی که شهرداری فروش اسباب خانه مرا ندید، برای دیده شدنش در جاهایی که لازم نیست ...
 

*عدم پرداخت2تا3ماه حقوق ومطالبات کارگران شهرداری شاندرمن!

یکی از کارگران خدماتی شهرداری شاندرمن گفت: عدم پرداخت حقوق به نیروهای خدماتی و خانواده آنها فشار زیادی آورده است. ما نمی توانیم برای فرزندان و همسر خود لباس شب عید خریداری کنیم و ...
   از اعتدال در سرکوب سندیکالیست ها در ایران خبری نیست

پس از انتخابات اخیر در ایران، مشکلات قبلی هم چنان برجا باقی مانده اند. حکومت روحانی کماکان به سرکوب فعالان جنبش های اجتماعی به ویژه اعضای اتحادیه های کارگری و معلمان ادامه می دهد.
در اوایل ماه ...
 

ایرج فلاح،مدیرعامل شرکت معادن زغال سنگ استان کرمان گفت: تاکنون توانسته ایم 50 درصد از مطالبات کارگران شرکت معادن زغال سنگ کرمان را پرداخت کنیم.

منبع:ایسنا-2فروردین

دوم فروردین ماه1395
 

یک فعال کارگری مناطق آزاد معتقد است: تعدد شرکت های پیمانکاری در مناطق آزاد، حقوق کارگران را به شیوه های مختلف نقض می کند.

به گزارش2فروردین ایلنا،ناصر آغاجری، فعال کارگری مناطق آزاد در ارتباط با مشکلات کارگران مناطق آزاد گفت:ساختار بازار کار ...

Après les récentes élections en Iran, les mêmes problèmes demeurent
. Le gouvernement du Président Rohani poursuit sa répression contre les militants des mouvements sociaux, en particulier les syndicalistes et les enseignant-es. Début mars, Reza Shahabi, ...
بر اساس خبر دریافتی روز دوشنبه دوم فروردین ماه 1395 ساعت یک بامداد یکی دیگر از کولبران کردستان دچار حادثه شد و جان خود را از دست داد.

رستم رستمیان 42 ساله، متاهل و دارای دو فرزند واهل نودشه از توابع شهرستان پاوه بود. ایشان در اثر شرایط نامساعد آب و ...
فرارسیدن نوروز و سال نو ١٣٩۵خورشیدی را به همه ی کارگران و ستمدیدگان، به دلسوزان راه رهایی انسان از ستم و سرکوب ، به زندانیان سیاسی اسیر و دربند و به خانواده جانباختگان طبقه کارگر تبریک عرض مینمایم.

دوستان گرامی،خانوادەهای بسیاری از جامعە امروز ما، ...
 

به نام خداوند جان و خرد

بهار آمد و هر گل که باید آن همه هست گلی که می طلبم در بهار نیست چه سود؟…

همکاران گرانقدر،فرهنگیان گرانمایه با سلام و خجسته باش فرا رسیدن سال نو،امیدواریم که سال پیش رو منشا خیر و برکت و صحت و سلامت برای همه ی رنج ...
جمعی از کارگران مجتمع نیشکر هفت ‌تپه، طی نامه‌ای سرگشاده ضمن ابراز اعتراض نسبت به خصوصی سازی،سطح نازل حداقل دستمزد رسمی،قراردادهای سفیدامضا وعدم پرداخت بموقع حقوق خواستار به رسمیت شناخته شدن حق آزادی تشکل واعتراض،شدند.

به گزارش3افروردین ایلنا، در این ...
19 نفر از کارگران یک معدن زغال سنگ در شمال چین به دلیل انفجار گاز و ریزش بخشی از آن جان باختند.

به گزارش5فروردین ماین نیوز، این حادثه اواخر شب گذشته زمانی رخ داد که 129 کارگر در یکی از معادن زغال سنگ در استان «شانسی» مشغول به کار بودند.

شین هوا، ...
یک کارگر کارواش در شهرستان جلفا بر اثربرق گرفتگی جان خود را از دست داد.

به گزارش5فروردین ایلنا بر اساس اخبار دریافتی ، مسوول امداد و نجات منطقه آزاد ارس ضمن تایید این خبر گفت: این حادثه ظهر دیروز (چهارشنبه چهارم فروردین) در یکی از کارواش‌های شهر جلفا ...
بر اساس مستندات مرکز آمار ایران ضریب جینی در دولت روحانی افزایش یافت که نشان از افزایش بی‌عدالتی و فاصله طبقاتی در این دولت و بدتر شدن وضعیت فقرا به‌خصوص در روستاها است.

به گزارش 5فروردین تسنیم، گزارش مرکز آمار ایران از چگونگی توزیع درآمد در سال 1393 ...
بیش از ۴۰ نفر از رانندگان استیجاری که با خودرو خود در اجاره اداره کار استان خوزستان هستند تاکنون مزد اسفند و عیدی پایان سال خود را دریافت نکرده‌اند.

وقتی اداره کار اینگونه با رانندگان خود برخورد می‌کند آن‌ها باید مشکل خود را از کدام مرجع قانونی پیگیری ...
خصوصی سازی های بی رویه سالهای گذشته و عدم نظارت قانونی بر عملکرد مدارس بخش خصوصی، معلمان بخش خصوصی را به یکی از آسیب پذیرترین اقشار دستمزدبگیر مبدل نموده است.

یک فعال صنفی معلمان معتقد است: وضعیت شغلی معلمان آزاد شاغل در مدارس غیر انتفاعی بسیار نابسامان ...
سازمان جهانی کار اعلام کرد: ۶۰ میلیون نفر از مجموع ۶۷ میلیون کارگر خانگی در سراسر جهان از پوشش‌های تامین اجتماعی محروم هستند.

به گزارش 6فروردین مهر، سازمان جهانی کار در تازه ترین گزارش خود با عنوان تبعیض درباره کارگران اعلام کرد: ۹۰ درصد از کارگران ...
راننده کامیون به هنگام تخلیه‎بار در یک ماسه شویی نزدیک روستای جوانمرد از توابع شهرستان بوکان بر اثر برخورد کمپرس با کابل برق جان خود را از دست داد.

به گزارش5فروردین کانی پرس،مسئول فوریت های پزشکی بوکان ضمن تائید این خبر گفت: این راننده در یک ماسه شویی ...
رئیس اورژانس کشور از سقوط یک فروند بالگرد متعلق به اورژانس یک بیمارستان در استان فارس وکشته شدن تمامی سرنشینانش،کارکنان اورژانس،خدمه پرواز،بیمار وهمراهش خبر داد.

به گزارش6فروردین ایسنا،امیر صابری نیا در این باره گفت: در سال 18:30 امروز یک مورد حادثه ...
اسکندر لطفی

عضو انجمن صنفی معلمان کردستان / مریوان

تهمت ،تخریب و بهتان در قالب نقد تشکل‌های صنفی برای معدودی به تنها تاکتیک کارآمد برای حفظ موجودیتشان بدل گشته است. دیر زمانی‌ست این عده هر کنش صنفی را که جامعه‌ی فرهنگیان به آن روی آورده‌اند چنان ...
روز5 فروردین، بیش از 2000 نفر از اهالی منطقه مهسنبلی هفتگل خوزستان در اعتراض به پروژه‌های سدسازی تجمع کردند.

بنا به گزارش‌های منتشره بتاریخ6فروردین ازجانب فعالان محیط زیست استان خوزستان،بیش از 2000 نفر از اهالی منطقه مهسنبلی هفتگل خوزستان دراعتراض ...
روز 2/1/95 خبرگزاری ایلنا پیام نوروزی آقای علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی را درج نمود. آقای ربیعی در بخشی از پیام خویش می گوید: "دغدغه ی کارگران بیکار و کاهش قدرت خرید انها، زنان سرپرست خانوار، معلولان، کودکان کار و بی سرپرست و کارفرمایانی که ...
در ایام نوروز و همزمان با آغاز گشت‌های نوروزی مسافران اما در مزارع کاشت گوجه فرنگی کارگرانی هستند که با خانواده‌های خود ایام گشت و گذار را در زمین‌های گوجه فرنگی سپری می‌کنند.

گوجه پارسیان در ابتدای برداشت به ازای هر کیلو سه هزار تومان به بازارهای ...
آقای ربیعی

کارگران فولاد زاگرس، خاطره تلخ اخراج غیرقانونیشان، باسابقه 10الی12سال را که به دستورحضرتعالی وآقای هفده تن معاون روابط کار شما ،باانحلال شرکت فولاد زاگرس که 79%سهامش زیرمجموعه وزارت کاربود را یادشان نخواهدرفت .

این کارخانه چهارصدنفرمستقیم ...
بهنام در حال حاضر به خاطر انفرادیهای طولانی مدت و ضرب و شتم بازجویان و شکنجه گران وزارت اطلاعات و اینکه بارها دست به اعتصاب غذا زده است از درد کلیه، کمر وآرتروز گردن رنج می برد . اما مسئولان زندان و قوه قضاییه تا این لحظه اقدامی موثر برای درمان پزشکی ...

مبانی سیاست و فعالیت بین المللی اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران

مقدمه:

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران در ژانویه ۲۰۰۰ رسما اعلام موجودیت کرد. اتحاد بین المللی طی بیش از دوازده سال فعالیت مداوم و پیگیر، به سهم خود نقش موثری در کسب حمایت بین المللی از مبارزات کارگران ایران علیه حکومت ضدکارگر جمهوری اسلامی و سرمایه داران، و مبارزه علیه عملکرد غیر انسانی نظام سرمایه داری بر کار و زندگی طبقه کارگر ایران ایفا کرده است. در تمام این مدت، سیاست و موازین پایه ای ناظر بر فعالیت های اتحاد بین المللی بر سنت وعرف جنبش کارگری و اصل حفظ استقلال طبقاتی کارگران متکی بوده است.

پیچیدگی اوضاع سیاسی جهان امروز و قرار گرفتن ایران در کانون تحولات جهانی در چند ساله اخیر، تلفیق سنت جنبشی و اجتماعی با امر تقویت استقلال طبقاتی جنبش کارگری را با دشواری های بیشتری روبرو کرده است. این موضوع بارها در بیانیه های اتحاد بین المللی مورد تاکید قرار گرفته است؛ وجود رژیم سرمایه داری جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک حکومت عریان ضد کارگر و ضد حقوق اولیه انسان از یک طرف و ضدیت جهان غرب با این رژیم از زاویه منافع سرمایه داری امپریالیستی از طرف دیگر، زوایای متنوع و چالش های گوناگونی را پیش روی سیاست مستقل کارگری قرار داده است. اختصاص شایسته نیرو و انرژی به تمام حوزه هایی که بخشی از کار و سیاست بین المللی ما است در دل این شرایط، امری بسیار مهم است. با هدف هر چه روشن تر نمودن سنت و عملکرد تاکنونی اتحاد بین المللی و اختصاص شایسته نیرو و انرژی به عرصه های عنوان شده، رئوس کلی سیاست و موازین ناظر بر فعالیت بین المللی اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران را اعلام می داریم:

 1. اتحاد بین المللی در فعالیت های خود برای کسب حمایت بین المللی از مبارزات کارگران در ایران علیه رژیم جمهوری اسلامی و سرمایه داران، همواره براصل حفظ استقلال طبقاتی، تشکیلاتی و مالی تشکل های کارگری و حق کارگران در تعیین نوع تشکلی که به نیروی خود ایجاد می کنند، تاکید و پافشاری می کند. تقویت همبستگی مستقیم کارگری، همکاری تنگاتنگ با فعالین و تشکلهای مستقل کارگری در کشورهای مختلف و پشتیبانی از ساختار تشکیلاتی ای که بیشترین مشارکت مستقیم توده کارگر را فراهم می آورد، مرکز ثقل فعالیت بین المللی ماست. ما خود را جزیی از جنبش جهانی کارگری می دانیم و همبستگی خود را با مبارزات کارگری در اقصی نقاط جهان اعلام می داریم.
 2. ایجاد اتحادیه ها و سندیکاها، شوراهای کارگری، کمیته های اعتصاب و دیگر اشکال سازمان یابی کارگری، بخشی از دست آوردهای تاریخی جنبش کارگری در سطح جهانی بوده است. اگرچه مدت هاست که بسیاری از اتحادیه های کارگری بویژه در جهان غرب، به بخشی نهادینه شده از نظام سرمایه داری تبدیل شده اند و در سطح رسمی عمدتا از سیاست های جناح چپ بورژوازی از جمله سوسیال دمکراسی فراتر نمی روند، اما کسب حمایت سندیکاها و اتحادیه های کارگری در کشورهای مختلف از مبارزات کارگران در ایران، بخشی از سیاست ما را تشکیل می دهد. اتحاد بين المللى، بعنوان يك نهاد مدافع مبارزات طبقه كارگر ايران، از همكارى و همبستگى بين المللى كارگرى در حمايت از طبقه كارگر ايران توسط اتحاديه ها و نهادهاى مستقل كارگرى استقبال ميكند٠ این تلاش برای همبستگى كارگرى  لزوما به معناى هم نظرى يا توافق رسمى يا ضمنى با این تشکل ها در زمينه های ديگرى نیست.
 3. کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری (آی تی یو سی) که بدنه اصلی آن تا سال 2006 تحت نام کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های آزاد، (آی سی اف تی یو) فعالیت می کرد، دربرگیرنده اتحادیه ها و سندیکاهای کارگری متعدد و با گرایشات متنوع از کشورهای مختلف جهان است. به دلیل ساختار سراسری این کنفدراسیون، این نهاد موظف است که به نقض و پایمال شدن حقوق کارگران ایران همچون دیگر کشورهای جهان اعتراض نماید. سیاست ما در رابطه با این کنفدراسیون اطلاع رسانی شفاف و تاکید در انجام این وظیفه از سوی آنها ضمن احترام به استقلال تشکلات کارگری در ایران است. از سوی دیگر آنگاه که این نهاد، سیاست های سرمایه داری جهانی و دولت های غربی را در تقابل با منافع جنبش کارگری جهانی به پیش می برد، و یا مواضع تائید آمیز نسبت به سیاست های ضد کارگری نهاد های بین المللی سرمایه داری مانند صندوق جهانی پول، بانک جهانی، سازمان تجارت و گروه G-20 را اتخاذ می نماید، ما با پا فشاری بر استقلال طبقاتی کارگران، علیه سیاست های این تشکل مبارزه خواهیم کرد.
 4. فدراسیون جهانی اتحادیه های کارگری، (دبلیو اف تی یو)، که پس از جنگ جهانی دوم تشکیل شد و در دوران جنگ سرد عمدتا سیاست های کشورهای بلوک شرق را به پیش می برد، نیز متشکل از اتحادیه ها و سندیکاهای متعدد است. این فدراسیون که مدعی ضدیت با سیاست های امپریالیستی آمریکا وغرب است نسبت به جریان های ارتجاعی بویژه در کشورهایی نظیر ایران سیاست سازشکارانه دارد. این فدراسیون در رابطه با سیاست های ضد کارگری جمهوری اسلامی ایران موضعی مماشات جویانه دارد و با تایید تشکل های دولتی و سرکوبگر مانند خانه کارگر، شوراهای اسلامی و کانون عالی انجمن های صنفی کارگری به عنوان نمایندگان کارگران ایران، از همبستگی کارگری با کارگران ایران و همکاری با تشکل های مستقل کارگری سر باز زده است. ما ضمن تلاش برای کسب حمایت اتحادیه ها و سندیکاهای عضو این فدراسیون از مبارزات کارگران در ایران، سیاست سازشکارانه این فدراسیون با نیروهای ارتجاعی را نقد و افشا می نماییم.
 5. سازمان جهانی کار بخشی از سازمان ملل و یکی از نهادهای رسمی سرمایه داری جهانی است که هدف اصلی اش تحمیل سیاست های سه جانبه گرایی به طبقه کارگر است. با این وجود، دست آوردهای  طبقه کارگر در مبارزات طولانی و مبارزات مترقی و آزادی خواهانه، باعث شده است که در منشور سازمان جهانی کار و مقاوله نامه های مصوب این سازمان، پاره ای از این دست آوردها، از جمله حق ایجاد تشکل های کارگری، حق بستن قرارداد دسته جمعی، آزادی بیان، مبارزه علیه فقر، رفع تبعیض، برابری حقوقی میان مردان و زنان و تامین زندگی شایسته به عنوان بخشی از حقوق اولیه انسان برسمیت شناخته شود. تعدادی از مقاوله نامه های این سازمان، دولت های عضو را موظف می کند که این حقوق را در کشور خویش رعایت کنند. از این رو اعتراض به این سازمان نسبت به چشم پوشی از نقض آشکار حقوق برسمیت شناخته شده کارگران توسط جمهوری اسلامی ایران و مبارزه برای اخراج تشکل های دولتی نظیر خانه کارگر، شوراهای اسلامی و کانون عالی انجمن های صنفی کارگری که  تحت عنوان نمایندگان کارگران ایران در اجلاس این سازمان شرکت می کنند، بخشی از فعالیت های بین المللی ما را تشکیل می دهد.
 6. در کسب حمایت از کارگران ایران، عرصه اصلی فعالیت ما تشکل های کارگری و مترقی هستند. اتحاد بین المللی هرگونه همکاری با دولت های سرمایه داری را مردود می داند. ما در مواقع لزوم از تشکل های کارگری می خواهیم که دولت ها ی خود را برای عدم همکاری با جمهوری اسلامی زیر فشار قرار دهند. سیاست عمومی اتحاد بین المللی همواره بر عدم همكارى با دولت ها و نهادهايى كه توسط دولتها و سرمايه دارى هدايت و تامين مالى می شوند، استوار بوده است. ما این نوع همکاری ها را نه تنها به نفع همبستگى بين المللى کارگری و مبارزه جهت ايجاد تشكلات مستقل كارگرى نمی دانیم، بلكه آنرا گامی جهت مهار جنبش كارگری و در خدمت سرمايه داری ارزیابی می کنیم. از این رو ما مخالف هر نوع همکاری با تشکل های به ظاهر کارگری اما وابسته به دولتهای سرمایه داری که سیاست های ضد کارگری را دنبال می کنند، بوده و هستیم . “مرکز آمریکایی براى همبستگی بين المللى کارگری” (سوليداريتى سنتر) نمونه بارز این گونه تشکل هاست. فعاليت هاى سوليداريتى سنتر، كه ٩٠ درصد بودجه آن توسط دولت آمريكا و بنياد اوقاف ملى براى دمكراسى – كه زير چتر كنگره آمريكا است – تامين ميشود، از جمله شامل کمک به  کودتای ناموفق ونزوئلا و تلاش برای تضعیف دولت هوگو چاوز، دخالت در هائيتى و نمونه هاى مشابه بوده است٠ افشای این قبیل تشکل ها و مبارزه برای طرد آنان از تشکل ها و مجامع کارگری بخشی از فعالیت های بین المللی ما را تشکیل می دهد .
 7. زنان همانند مردان در تولید ثروت و نعمات بشری در اقصی نقاط جهان سهیم اند، اما سهم آنان از تولید بشری بسیار اندک است. زنان کارگر در همه جا به نسبت های متفاوت در ازای کار یکسان و برابر مزد کمتری دریافت می کنند. علائق و منافع زنان کارگر حتی در تشکل های کارگری در سطح بین المللی بطور شایسته نمایندگی نمی شود. ما منتقد پیگیر هنجارهای مردانه و فرهنگ حاکم مردسالار بر تشکل های کارگری هستیم و برای برابری کامل میان زنان و مردان در عرصه های اقتصادی، سیاسی، حقوقی و اجتماعی مبارزه می کنیم. ما خود را جزیی از جنبش جهانی برای حقوق برابر میان زنان و مردان در تمام شئون زندگی می دانیم.
 8. با اینکه منشور جهانی سازمان ملل متحد و منشور سازمان جهانی کار، استثمار کودکان را ممنوع و تامین زندگی شایسته با استاندارد های رفاهی برای کودکان را وظیفه دولت های عضو می داند، اما  میلیون ها کودک در اقصی نقاط جهان در شرایط غیر انسانی به کار گرفته می شوند و مورد استثمار قرار می گیرند. ما دولت ها و کمپانی ها و شرکت هایی را که به استثمار کودکان مشغولند افشا و علیه آنان مبارزه می کنیم. ما خود را جزیی از جنبش جهانی لغو کار کودکان می دانیم.
 9. کارگران مهاجر با وجود داشتن سهم قابل توجه در تولید ثروت در کشوهای مختلف، بخش بی حقوق تر طبقه کارگر را تشکیل می دهند. در بسیاری موارد اتحادیه ها و سندیکاهای کارگری به دلیل نفوذ نگرش های ناسیونالیستی و تحت فشار سیاست های نژادپرستانه، دفاع از منافع و حقوق کارگران مهاجر را امر خود نمی دانند. در ایران بویژه کارگران مهاجر افغانی تحت شدید ترین بی حقوقی و تبعیض، کار و زندگی می کنند. ما خود را جزیی از جنبش جهانی ضد نژادپرستی می دانیم و از حق کامل و برابر میان همه کارگران صرف نظر از نژاد، ملیت، مذهب، زبان، جنسیت، داشتن ویا نداشتن برگه قانونی سکونت، حمایت می کنیم.
 10. اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران سیاست های توسعه طلبانه وجنگ طلبانه سرمایه داری جهانی را شدیدا محکوم می کند و خود را در جبهه جهانی طبقه کارگر، در کنار جنبش ضد سرمایه داری و ۹۹ درصد مردم جهان برای صلح واقعی و پایدار برمبنای آزادی، برابری، عدالت اجتماعی و اقتصادی و محو استثمار می داند. ما مخالف سیاست های تحریم اقتصادی، تهدید نظامی و جنگ علیه ایران هستیم و آن را قویا محکوم می کنیم. در همان حال ما حکومت سرمایه داری جمهوری اسلامی ایران را رژیمی سرکوب گر، ضدکارگر و ضد انسانی می دانیم و از مبارزات آزادی خواهانه و برابری طلبانه کارگران، زحمتکشان و اقشار محروم و ستم دیده علیه این رژیم حمایت می کنیم.
 11. ما حمایت خود را از جنبش های اجتماعی مترقی و ضد سرمایه داری در جهان مانند  “جنبش اشغال وال استریت ” اعلام می کنیم و به سهم خود برای ایجاد پیوند میان مبارزات کارگران ایران با این جنبش ها و تقویت آنها تلاش می کنیم.
 12. در سالهای اخیر، بویژه با گسترش اینترنت و ایجاد تارنماهای بین المللی، مراکز خبری کارگری متعددی از جمله لیبر نوتس، لیبراستارت و لیبر نت که عمدتا توسط شبکه فعالین اتحادیه ای در کشورهای مختلف تغذیه می شوند، بوجود آمده اند. بازتاب سریع و جهانی خبر، کسب حمایت بین المللی در زمان کوتاه و افزایش بی سابقه آشنایی ها و مراودات میان فعالین و تشکلهای کارگری، بخشی از خدمات این مراکز خبری بوده است. ما در فعالیت های بین المللی خود از این امکانات برای بازتاب اخبار کارگری در ایران، جلب حمایت از مبارزات کارگری،- بویژه در موارد اضطراری مانند دستگیریهای فعالین کارگری – و ایجاد و گسترش روابط و همکاری با فعالین و تشکل های مستقل کارگری در دیگر کشورها، استفاده می کنیم. یکی از شروط و معیارهای ما در استفاده از این سایت ها مانند هر رسانه عمومی دیگر، عدم سانسور مواضع و نظرات ما است. ما مواضعی کاملا مستقل از مسئولین و دست اندرکاران این مراکز خبری داریم و در مواردی که مسئولین این مراکز، سیاست های مغایر با منافع جنبش مستقل کارگری اتخاد نمایند با صراحت و شفافیت کامل نظرات انتقادی و افشاگرانه خود را بیان می داریم.
 13. شرکت و حضور در مجامع، گردهمایی ها، کنفرانس ها و سمینارهای کارگری در سطح بین المللی یکی از عرصه های فعالیت اتحاد بین المللی است. هدف ما از شرکت در چنین تجمعاتی رساندن صدای اعتراض کارگران ایران به افکار عمومی و بویژه فعالین و تشکلهای کارگری کشورهای دیگر، گزارش از وضعیت کار و زندگی طبقه کارگر ایران، ایجاد رابطه با فعالین و تشکلهای مستقل کارگری، تصویب قطعنامه های حمایتی از جنبش کارگری ایران، مبارزه با نظرات و گرایشات ضد کارگری و تقویت صف مستقل کارگری در سطح جهانی است . شرکت و یا عدم شرکت ما در هر تجمع و گردهمایی معین، با توجه به امکان پیش برد موفقیت آمیز این سیاست اتخاذ می شود.
 14. مسئله فلسطین و دفاع از حقوق پایمال شده مردم فلسطین یکی از مسائل کلیدی در صف بندی جنبش جهانی کارگری است. ما ضمن محکوم کردن دولت نژاد پرست و اشغال گر اسرائیل، از حقوق و مبارزات آزادی خواهانه و حق طلبانه مردم فلسطین پشتیبانی می کنیم. ما از فراخوان های تشکل های کارگری و مترقی بین المللی، از جمله “کوساتو” در آفریقای جنوبی، اتحادیه کارگران پست کانادا، اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا-انتاریو، و “آر ام تی” در انگلیس در دفاع از حقوق انسانی کارگران و زحمتکشان فلسطین و کمپین کارگری بایکوت و تحریم اسرائیل که به درخواست تشکلات کارگری و مترقی فلسطین انجام گرفته، حمایت می کنیم. در همان حال ما تشکلات و گروهای اسلامی مانند حماس را ارتجایی می دانیم و مدافع استقلال طبقه کارگر فلسطین از تمامی جریانات بورژوایی و ارتجایی هستیم.
 15. از نظر ما حقوق کارگری بخشی تفکیک ناپذیر از حقوق انسانی است. ما با نهاد های مستقل، آزادیخواه و برابری طلب که از حقوق انسانی دفاع و برای آن مبارزه می کنند، در سطح داخلی و بین المللی مراوده و در صورت لزوم با حفظ استقلال، همکاری می نماییم.
 16. ما برای رساندن صدای اعتراض کارگران ایران و بازتاب وضعیت کار، زندگی و مبارزات طبقه کارگر از رسانه های عمومی به شرط بازتاب مستقل نظراتمان استفاده می کنیم. در عین حال ما حق تحریم هر رسانه ای را برای خود محفوظ می داریم.

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

مصوب 8 مارس 2012

 

نوزدهم اسفندماه1390